Jump to content
Aeras

Απαράδεκτη καπνίλα στα σαλέ - Μπράβο στα 3-5 Πηγάδια

Recommended Posts

Χτες επισκέφτηκα το χιονοδρομικό, ήταν και η πρώτη ημέρα λειτουργίας του κέντρου για αυτήν την σεζόν, έχω να πω ότι το χιόνι ήταν και πολύ και καλό όλα πολύ καλά κατά την διάρκεια του σκι.

 

Τα δύσκολα όμως άρχισαν όταν έφτασε η ώρα για το μεσημεριανό διάλειμμα, πέρα του ότι για να πιεις έναν καφέ έπρεπε να περιμένεις περισσότερο από 30 λεπτά στην ουρά, το χειρότερο ήταν ότι αυτό έπρεπε να το κάνεις στο καφέ που έχει στην βάση της καρέκλας μέσα σε ένα απίστευτο ΝΤΟΥΜΑΝΙ ΤΣΙΓΑΡΙΛΑΣ

 

Τα ίδια και ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ στα και άλλα δυο καφέ που έχει όπου θέλαμε να καθίσουμε για ένα ποτό και μια μικρή ξεκούραση πριν αναχωρήσουμε.

 

Και να φανταστεί κανείς ότι αυτά είναι ΔΗΜΟΤΙΚΑ δηλαδή ο ΔΗΜΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ υποβάλει τους επισκέπτες του, αθλούμενους χιονοδρόμους, μικρά παιδία, αθλητές κτλ να ρουφάνε τον καρκινογόνο καπνό πάνω που έχουν ανοίξει τα πνευμονία τους από το σκι.

 

Αλλά πέρα την απαράδεκτη έλλειψης παιδείας από την ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΡΧΗ μην ξεχνάμε ότι είναι και ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

 

Παρακαλώ τον σύλλογο για τις ενέργειες του

Edited by Aeras

powder_2009.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

χωρις να θελω να φανω καπως,ακουσα τωρα προσφατα οτι ο νομος περι απαγορευσης σε καφετεριες και νυχτερινα κεντρα καταργηθηκε.ισχυει αυτο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως Πέτρο στα σαλέ του Παρνασσού υπάρχει απαγόρευση του τσιγάρου, μάλιστα καθε τρεις και λίγο ανακοινώνεται από τα μεγάφωνα. Βέβαια αυτές τις 2 πρώτες μέρες λειτουργίας υπήρξαν μερικοί παραβάτες, αλλά χρειάζεται και μια περίοδο προσαρμογής.

Τώρα για τα 3-5 Πηγάδια τι να πω? Στα σαλέ βέβαια η ευθύνη δε βαρύνει το Δήμο Νάουσας γιατί τα νοικιάζει σε ιδιώτες... στο καφέ του ξενοδοχείου όμως?

Μήπως οι αετονύχιδες σαλετζίδες έχουν πάρει άδεια για να επιτρέπεται το κάπνισμα?

Σε κάθε περίπτωση πάντως θα πρέπει να το ψάξουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως Πέτρο στα σαλέ του Παρνασσού υπάρχει απαγόρευση του τσιγάρου, μάλιστα καθε τρεις και λίγο ανακοινώνεται από τα μεγάφωνα. Βέβαια αυτές τις 2 πρώτες μέρες λειτουργίας υπήρξαν μερικοί παραβάτες, αλλά χρειάζεται και μια περίοδο προσαρμογής.

Τώρα για τα 3-5 Πηγάδια τι να πω? Στα σαλέ βέβαια η ευθύνη δε βαρύνει το Δήμο Νάουσας γιατί τα νοικιάζει σε ιδιώτες... στο καφέ του ξενοδοχείου όμως?

Μήπως οι αετονύχιδες σαλετζίδες έχουν πάρει άδεια για να επιτρέπεται το κάπνισμα?

Σε κάθε περίπτωση πάντως θα πρέπει να το ψάξουμε.

 

Σωτήρη τα καφε του λιφτ και του Ξενοδοχίου τα δουλευει ο Δημος, δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν παρει καμια αδεια,

για αυτά μιλάω, καλα μιλαμε για πολύ ντουμανι οχι αστεια και με μικρα παιδια μεσα 7, 8, 10 χρονόν.


powder_2009.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σωτήρη τα καφε του λιφτ και του Ξενοδοχίου τα δουλευει ο Δημος, δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν παρει καμια αδεια,

για αυτά μιλάω, καλα μιλαμε για πολύ ντουμανι οχι αστεια και με μικρα παιδια μεσα 7, 8, 10 χρονόν.

 

Και το χειρότερο είναι πως οι καπνιστές ήταν οι γονείς όλων αυτών των παιδιών......

Share this post


Link to post
Share on other sites
χωρις να θελω να φανω καπως,ακουσα τωρα προσφατα οτι ο νομος περι απαγορευσης σε καφετεριες και νυχτερινα κεντρα καταργηθηκε.ισχυει αυτο?

 

Τσου.... δεν έχει καταργηθεί... ;)

 

Έως 01-01-2010 το πρόστιμο το τρώει ο ίδιος ο παραβάτης ... Από 01-01-2010... πρόστιμο θα τρώει και ο ιδιοκτητης του καταστήματος...

Δεν γνωρίζω τα καφέ που προαναφέρθησαν αλλά όσα μαγαζιά είναι κάτω από 70 τ.μ. (ωφέλιμος χώρος πελατών χώρια κουζίνες κλπ) έχει το δικαίωμα να επιλέξει να είναι καπνιζόντων ... κοινώς είναι στην κρίση του επιχειρηματια.... Αν είναι μεγαλύτερα... είναι απλά απαράδεκτο... (το εννοώ παρόλο που είμαι... φουγάρο....)

Ελλάδα ξε-Ελλάδα... ελληνάρες ξε-ελληνάρες πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει αυτό...

 

 

 

Πάντως... μια λύση είναι το κράξιμο επι τόπου...

 

Φιλικά

Τεο...

Edited by TEOXALANDRI

O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω οτι ο τίτλος ''ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΤΑ 3-5 ΠΗΓΑΔΙΑ'' αδικεί το ίδιο το χ/κ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομίζω οτι ο τίτλος ''ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΤΑ 3-5 ΠΗΓΑΔΙΑ'' αδικεί το ίδιο το χ/κ.

 

Πού να έβλεπες τον αρχικό!!!!! ;):blink:

 

Φιλικά εκ του moderating team


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομίζω οτι ο τίτλος ''ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΤΑ 3-5 ΠΗΓΑΔΙΑ'' αδικεί το ίδιο το χ/κ.

 

Αν ανήκουν τα "καφέ", στο Χιονοδρομικό, δεν νομίζω ότι αδικείται κανένας...

Και πάλι όμως αν δεν ανήκουν θα έπρεπε το χιονοδρομικό να ασκήσει βέτο σε τέτοιο θέμα.

Κρίνουμε όλο το "πακέτο" και όσοι έχουν παιδιά, δεν μπορούν να κάνουν σκι 8 ώρες συνέχεια, χωρίς λίγη ξεκούραση και λίγη ζέστη. Που να τα πας λοιπόν και πως να τους μιλήσεις για δικαιώματα και σωστή συμπεριφορά, όταν το ανέχεσαι;

Ας τελειώνουμε με το θέμα τσιγάρο επιτέλους...ας καπνίζει όποιος θέλει, αρκεί να μην ενοχλεί...

 

Και στον Παρνασσό έχουμε πρόβλημα με τα σανίδια κυρίως (και με λίγα σκι), που τα παίρνουν μέσα στο σαλέ...

Βρε τι απαγόρευση και να υπάρχει, αυτοί (και αυτές), στα απαυτά τους, τα στηρίζουν και στους πάγκους, βάζουν και τα πόδια τους σε πάγκους και δεν έχεις που να κάτσεις και να σταθείς...

Για μένα απαράδεκτη είναι κάθε είδος ανοχής σε πράγματα που είναι εντελώς ευνόητα...ειδικά το τσιγάρο που είναι και θέμα υγείας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα χιονοδρομικό δεν αποτελείται μόνο από χιόνι. Κάποια στιγμή θα πας τουαλέττα, κάποια στιγμή θα θελήσεις να ξεκουραστείς επειδή έχεις πιαστεί ή θα θέλεις να φας κάτι....

Η ίδια η Δ/νση του ΧΚ οφείλει να ελέγχει, έστω και στο ελάχιστο. Από την περιγραφή, πάνω ήταν τεκές, όπως μου έχει συμβεί και εμένα πολλές φορές (για να μην πω ΠΑΝΤΑ) στο ΧΚ Παρνασσού.

Τελικά, μία επίσιμη καταγγελία στις αρμόδιες απχές συνοδευόμενη από φωτογραφία ίσως να αποτελέσει μοναδική λύση στον Αφρικανό Έλληνα.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτρο, έκοψες το κάπνισμα....????? :D

 

Πάντως, το ντουμάνι είναι όντως απαράδεκτο.... :D


With great mountains, comes great skiing!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O συλλογος ειναι καλο να παρακαλειται να προβει σε ενεργειες που μπορει να υλοποιησει η να επιβαλλει.

 

Το snowclub δεν υποκαθιστα τις αστυνομικες-εισαγγελικες αρχες ,δεν ασκει υγειονομικο και αγορανομικο ελεγχο ...στους

παραβατες και κυριως δεν ειναι δημοτικη η νομαρχιακη αρχη για να επιβαλλει κυρωσεις,προστιμα η ανακλησεις αδειων.

 

Το προβλημα ειναι υπαρκτο , ανθυγιεινο και αντιαισθητικο . Η ενημερωση ειναι χρησιμη αλλα και οι

δικαιοδοσια του συλλογου να <<επιληφθει >> ειναι ανυπαρκτη.

 

Αλλο επισημαινω,περιγραφω και καταγγελω και αλλο επεμβαινω ασκοντας εξουσια η επιροη που δεν υφισταται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαφώς Θάνο. Μόνο να αναφέρουμε το πρόβλημα και να ζητήσουμε λύση μπορούμε. Δεν επιβάλλουμε τίποτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
καρκινογόνο καπνό

 

έχει υπολογιστεί ότι εξαιτίας του καπνίσματος 100.000.000 ευρωπαίοι ζουν 20 χρόνια λιγότερο


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

περυσι που πηγα και γω με το παιδι στα πηγαδια ..η ιδια απαραδεκτη κατασταση..τρελλό ντουμανι....απαραδεκτο..ο αερας εχει δικιο...

 

ΥΓ. ο τιτλος βεβαια δεν ταιριάζει γιατί γενικευει...

Share this post


Link to post
Share on other sites
περυσι που πηγα και γω με το παιδι στα πηγαδια ..η ιδια απαραδεκτη κατασταση..τρελλό ντουμανι....απαραδεκτο..ο αερας εχει δικιο...

 

Και γιατί δεν άνοιξες και συ πέρυσι ένα παρόμοιο θέμα ?

 

Συμφωνώ με την απαγόρευση, αλλά τρελαίνομαι με την παραφροσύνη πλέον, τον φανατικών αντικαπνιστών που με το που βγήκε ο νόμος, όταν ανάβεις ένα τσιγάρο, σου έρχονται από τα 500 μέτρα για να σου την πουν !!! Χωρίς λέω πάλι να θεωρώ, ότι έχει άδικο ο Πέτρος, γιατί και μένα θα με ενοχλούσε μετά από κατάβαση σκι, να μυρίζω την όποια τσιγαρίλα! Αλλά από την άλλη με εκνευρίζει που όταν θέλω να κάνω και εγώ ένα τσιγάρο, να πρέπει να το κάνω στο κρύο !!!


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
....... με εκνευρίζει που όταν θέλω να κάνω και εγώ ένα τσιγάρο, να πρέπει να το κάνω στο κρύο !!!

στην τουαλέτα επιτρέπεται....?....ή υπάρχει και εκεί νόμος που το απαγορεύει.....?!?


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως σήμερα το Flo ήταν τεκές. :)

ενώ είναι πολύ ευκολο στο Φλο να βγει κάποιος εξω για 1 λεπτο.. δυστυχώς και χθες πολλα μελη κάπνιζαν μεσα στην αιθουσα με αποτελεσμα να μην μπορουμε να παρουμε ανάσα :P (κάποιοι που ειχαμε κλεισμένο λαιμο) και να συνεννοηθούμε με ανεση στα γκρουπακια


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συμφωνώ με την απαγόρευση, αλλά τρελαίνομαι με την παραφροσύνη πλέον, τον φανατικών αντικαπνιστών που με το που βγήκε ο νόμος, όταν ανάβεις ένα τσιγάρο, σου έρχονται από τα 500 μέτρα για να σου την πουν !!! Χωρίς λέω πάλι να θεωρώ, ότι έχει άδικο ο Πέτρος, γιατί και μένα θα με ενοχλούσε μετά από κατάβαση σκι, να μυρίζω την όποια τσιγαρίλα! Αλλά από την άλλη με εκνευρίζει που όταν θέλω να κάνω και εγώ ένα τσιγάρο, να πρέπει να το κάνω στο κρύο !!!

Δεν είναι θέμα φανατικών αντικαπνιστών melo, απλά δεν υπάρχει μέση λύση σε αυτήν την κατάσταση. Αν ανάψει ένας ένα τσιγάρο θα ανάψουν όλοι από ένα και θα γίνει ντουμάνι.

 

Και εγώ, και ο Πέτρος και όσοι κόψαμε το κάπνισμα το κάναμε λόγω υγείας, όχι γιατί θέλαμε να κόψουμε μια συνήθεια που πολλές φορές ήταν απόλαυση. Ε αν είναι να καπνίζω παθητικά ας το ξανά αρχίσω μόνη μου...

 

Η ουσία όμως είναι οτι μιλάμε για αθλητικό κέντρο, για βουνό, για φύση και οχι για μια καφετέρια στην πόλη μου. Σε δυο χρόνια που θα ανεβάζω το γιο μου και θα κουράζετε το παιδί κ θα θέλει διάλειμα που θα το πηγαίνω, στο ντουμάνι? αντί να τον μυήσω στον αθλητισμό θα τον μάθω να καπνίζει? και όχι εγώ, όλοι όσοι έχουν παιδιά...

 

Εντάξει, τώρα αυτό συμβαίνει παντού, όχι μόνο στα 3-5 πηγάδια και ναι, ο τίτλος γενικεύει και και και...αλλά να μην χάνουμε και την ουσία...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι ακόμα και ένας καπνιστής καταλαβαίνει τα αυτονόητα. Δεν είναι ωραίο πράμα το ντουμάνι , έχω φίλους καπνιστές που όταν καπνίζουν στο σπιτί τους ανοίγουν φόρα παρτίδα τις μπαλκονόπορτες για να μην μυρίζει τσιγαρίλα και σε δημόσιους χώρους εξετάζουν αν μπορούν να καπνίσουν. Είναι θέμα λογικής συνέπειας , αν βέβαια είσαι κάφρος , ε οκ δεν υπάρχει λύση....

 

Πάντως θα πρέπει και λίγο να προβληματιστείτε όσοι κάπνίζετε, ειδικά όσοι είσαστε ενεργά μέλη ενός συλόγου που εκπροσοπεί την τουριστική χιονοδρομία. Δηλαδή είναι αντιφατικό να συζητάμε για μαζικό αθλητισμό ξέρω γω, την ίδια στιγμή που το ντουμάνι πάει σύννεφο.

 

Ειδικά για το σαλέ ενος χιονοδρομικού δεν υπάρχει ποιό άσχημη εικόνα. Βέβαια δεν είναι μόνο το θέμα του τσιγάρου, φερειπειν σε καλές μέρες παρατηρώ στο τέλος της ημέρας το απίστευτο σκουπιδι που μαζεύεται , σε αυτό βέβαια φταίει περισσότερο η νοοτροπία του έλληνα - είναι ένα πολύ περίεργο πράμα και θέαμα, που παλιότερα μπορούσες να το δικαιολογήσεις , εν έτη όμως 2010 ? τι να πω. Επίσης είναι γενικώς απαράδεκτος ο τρόπος λειτουργίας των μεγάλων σαλέ , δεν έχουν χαρακτήρα βουνού αυτά τα καταστήματα, χώροι για λαικό προσκύνημα είναι και αρπακτής... παζάρι κανονικό.

 

Τώρα για τους νόμους , από την στιγμή που υπάρχουν διατάξεις πχ το περφίφημο <70 τ.μ. , ναι μιλάμε για υποκρισία, γνωστά είναι αυτά - τέλος πάντων υπάρχει δεν υπάρχει νόμος για το κάπνισμα , είναι θέμα κοινής λογικής, δεν μπορούμε να γράφουμε στα @@ μας τους άλλους επειδή εμείς θέλουμε να καπνίσουμε. Το ντουμάνι είναι ενοχλητικό ,πόσο πιο απλό;


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως τελικά απο τότε που απαγορεύτηκε το κάπνισμα, οι καπνιστές καπνίζουν με μεγαλύτερο πάθος στους κλειστούς χώρους. :D Ελλάδα γαρ.


Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχουν μια ενοχή στο βλέμμα ναι, αλλα συνεχιζουν και καπνιζουν με ανεση στους κλειστους χωρους


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω πλεον καπνιζω μονο αν μου το επιτρεπει η παρεα

δλδ αμα με αφησει ο δασκαλος θα το αναψω ενα μετα το φαγητο :P:blink::(:P

αν και μαλλον με βλεπω εξω στο κρυο με φουλ φεις :D


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
ενώ είναι πολύ ευκολο στο Φλο να βγει κάποιος εξω για 1 λεπτο..

 

σωστότατο (σας μιλάει το φουγάρο - με τον Μάκη έχουμε κάνει πολλές φορές "πόρτα" παρέα)

 

δυστυχώς και χθες πολλα μελη κάπνιζαν μεσα στην αιθουσα με αποτελεσμα να μην μπορουμε να παρουμε ανάσα :D (κάποιοι που ειχαμε κλεισμένο λαιμο)

 

καλά εσύ βάλθηκες να διασπείρεις τον H1NI ΠΑΝΤΟΥ ?????? :blink::(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Phoebus
      Phoebus
      (56 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,661
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marinavon
    Joined
×
×
  • Create New...