Jump to content
Aeras

Απαράδεκτη καπνίλα στα σαλέ - Μπράβο στα 3-5 Πηγάδια

Recommended Posts

Καταρχήν δεν ειμαι αντικαπνιστής, απλα δεν θελω να ειμαι καπνιστής

 

Και δεν ξέρω αν έχω παραφρονήσει, ίσως και να έχω, δεν ξέρω, πες το και έτσι,

Αλλά σίγουρα έχω ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ.

 

Προσωπικά έχω 4-5 χρόνια που σταμάτησα να κάνω παρέα με τον… καρκίνο.

 

Έτσι εδώ και τέσσερις χειμώνες, επειδή ζω σε μια μικρή επαρχιακή πόλη

και δεν έχω τις επιλογές που έχετε εσείς στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη,

μόλις χειμωνιάζει κλείνομαι κυριολεκτικά σπίτι μου.

 

και ξέρεις γιατί ?

 

Γιατί:

Δεν πάω σε καφέ λόγο τσιγάρου.

Δεν πάω σε εστιατόρια λόγο τσιγάρου.

Δεν πάω σε ταβέρνες λόγο τσιγάρου.

Δεν πάω σε μπαράκια λόγο τσιγάρου.

Δεν πάω σε Μπουζούκια λόγο τσιγάρου.

 

Είμαι 42 χρόνων και 30 χρόνια τώρα, κάνω ΣΚΙ

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ

 

Δεν ξέρω τι θα κάνει ο σύλλογος,

αλλά εγώ είμαι αποφασισμένος να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου,

(θα δημοσιεύω όπου μπορώ, θα καταγγέλλω, θα καλώ τις αρχές κτλ κτλ)

για να αλλάξει αυτή η απαράδεκτη κατάσταση στα Σαλέ τον Χιονοδρομικών.

 

Και σας προτρέπω να κάνετε όλοι σας το ίδιο

 

 

ωραίος ...!!!


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
εγω καποια στιγμη στο μελλον δεν ξερω ποτε, θα γινει ομως θα κοψω το τσιγαρο

 

 

Ρε Χρηστο.......μηπως γινεται να το κοψεις απο τις 23 Γεναρη :D ..Λεω...μηπως :P :P


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φανταστείτε λοιπόν ένα σπρέι....κλανιάς ας πούμε...

Και να το έχουμε όλοι οι μη καπνιστές και να ψεκάζουμε, όποτε γουστάρουμε σε κλειστούς χώρους, στα μούτρα σας (καπνιστές)...

Θα σας ήταν ευχάριστο;

 

 

:P , δεν χρειάζεται να έχουμε σπρέι , μπορούμε να το κάνουμε και δια της φυσικής οδού - τι διάλο τόση φασολάδα στα σαλέ , ενα καλογεμάτο πιάτο και μπορεί να γίνει του αφγανιστάν το συναπάντημα. Ποιός χημικός πόλεμος τώρα.. :P

 

 

 

οτι ειναι ενοχλητικος ο καπνος σε κλειστο χωρο ειναι και πολυ ενοχλητικος μαλιστα

ποσο μαλλον οταν καπνιζουν και πολλοι

εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει οταν ο χωρος αυτος εχει ειτε εξαερισμο η αεριζεται (ανοιχτα παραθυρα)

στο σπιτι μου οταν καπνιζω παντα υπαρχει ενα ανοιχτο παραθυρο η μπαλκονοπορτα και ας ειμαι μονος μου

μυριζει μεν αλλα δεν το καταλαβαινω

τες πα η ουσια βρισκεται στο ποσο ευαισθητος ειναι ο καθε καπνιστης

εγω καποια στιγμη στο μελλον δεν ξερω ποτε, θα γινει ομως θα κοψω το τσιγαρο

δεν προκειται ομως να γινω υπερβολικος με τους καπνιστες επειδη ακριβως καπνιζα και εγω και ξερω πως ειναι να μην αφηνεις τον αλλο να καπνιζει μετα το φαγητο ας πουμε η στον καφε του

οσον αφορα τα σαλε των χιονοδρομικων μπορουν να παρουν καποια μετρα οπως να χωριστουν σε δυο χωρους ας πουμε καπνιζοντες και μη οπως γινεται σε παρα πολλα μαγαζια σε ολη την ελλαδα αλλα να τηρειται αυτο ...

ομολογω παντως πως οταν τυχαινει να βρισκομαι με παρεα η οποια δεν καπνιζει αισθανομαι καπως περιεργα(κατι σαν παρασιτο ρε παιδι μου) :D 80 :P

 

Χρηστάρα δεν γινόμαστε υπερβολικοί , και γω πρωην καπνιστής είμαι - τα έχουμε ξαναπεί . Λέμε όμως τα αυτονόητα , σε δημόσιο χώρο όπου υπάρχει πολύ κοσμος και προπάντων άγνωστοι μεταξύ τους το κάπνισμα είναι κακή συμπεριφορά , γιατί ενοχλεί πολύ ο καπνός. (ναι ακριβώς όπως οι κλανιές.. :P )

 

Επίσης για την δημόσια υγεία γενικότερα ,τα έχουμε ξαναπεί , ακόμα και με κλιματιστικά ή συστήματα εξαερισμού , τα μικροσωματίδια του καπνού ΔΕΝ αποβάλονται από τον χώρο. Εξακολουθούν να ενισχύουν το παθητικό κάπνισμα. Πιστεψέ με , αυτά τα πράγματα έχουν μετρηθεί και αξιολογηθεί επιστημονικά. Οπως ακριβώς έχει μετρηθεί οτι το παθητικό κάπνισμα είναι επικίνδυνο για την υγεία. Για τους ίδιους λόγους ο διαχωρισμός του σαλέ σε καπνίζοντες και μη δεν συνησφέρει στην μείωση του παθητικού καπνίσματος , μόνο ΑΝ μιλάμε για διαφορετικους τελείως χώρους.

 

Ομως το πιο αντιφατικό από όλα είναι οτι θεωρούμε τους εαυτούς μας χιονοδρόμους ή ορειβάτες ή λάτρες του φυσικού τοπίου , την ίδια στιγμή που βλέπουμε τα σαλέ μας ντίγκα στο ντουμάνι και δεν μας νοιάζει και πολύ.

 

[Αν πραγματικά έχεις σκοπό να το κόψεις κάποια στιγμή , κόφτο τώρα. Ποιός ο λόγος να περιμένεις; ]


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι Γιαννη μετα την αυστρια λεω γιατι οταν θα ανεβουμε πισοδερι θα με κυνηγαει ο αερας οταν θα τρωμε. 80

οποτε το κοβω και ησυχαζω :P :P :P:D


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
[Αν πραγματικά έχεις σκοπό να το κόψεις κάποια στιγμή , κόφτο τώρα. Ποιός ο λόγος να περιμένεις; ]

δεν το κοβω ακομα γιατι αμα αρχισετε να αεριζετε τα σαλε με τις κλ@νι@ς σας εγω για αντιποινα θα εχω το τσιγαρο :P :P :D 80 λοοοοοοοοοολ

το φανταζεσαι??θα γινει το ελα να δεις.....χαχαχα

οποτε απο την ανοιξη και μετα

συμφωνω με τα οσα ειπες πριν :P


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... εεε δεν μπορείς με συμβατικά οπλά να πολεμήσεις την πυρηνική απειλή !! χαχαχαχα


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

@aeras:

 

και τώρα που το σκέφτομαι, φίλε aeras, εσείς εκεί είστε μια χαρά .... έχετε επλογές ...

τα πράγματα είναι τραγικά για μας, που δεν έχουμε που αλλού να πάμε ....

 

εσείς είστε άνετοι ....

άμα σας την βαράνε τα Πηγάδια ή το Σέλι, τραβάτε πχ Καιμακτσαλάν ....

 

" ... άλλοι δεν έχουν που να παν

κι άλλοι τραβάν Καιμακτσαλάν ...."

 

 

 

:):lol:


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά να με συγχωρείτε αλλά έχω υποστεί τα πάντα, χρόνια τώρα, από τους καπνιστές!

Και δεν μιλάω μόνο για τους χώρους διασκέδασης (καφέ, ταβέρνες, μπαράκια κ.λπ.) αλλά κυρίως στους χώρους εργασίας. Δεν έχω καπνίσει ποτέ και έχω καπνίσει παθητικά τα 25 από τα 45 χρόνια μου στη δουλειά μου!

Είμαι ευτυχής που μετά από τόσα χρόνια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο χώρο εργασίας δεν τολμά κανείς να καπνίσει.

ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ κάποια στιγμή να γίνει ο νόμος πιο αυστηρός (να απαγορευτεί παντού άσχετα με τα τ.μ. του καταστήματος) και να ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ.

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ!

ΘΕΛΩ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ (αν μου μένουν τόσα) ΝΑ ΖΗΣΩ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΑΘΛΙΟ ΤΣΙΓΑΡΟ (έστω και σαν παθητικός καπνιστης).

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ, ΥΠΟΜΕΙΝΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΣΑΣ... ΣΕΙΡΑΣ ΣΑΣ ΤΩΡΑ!

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ, ΥΠΟΜΕΙΝΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΣΑΣ... ΣΕΙΡΑΣ ΣΑΣ ΤΩΡΑ!

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρονται τέτοιες εκφράσεις που ίσως να δημιουργούνε εντάσεις.

Γνώμη μου είναι ότι υπάρχουν κάποιοι που σέβονται τους γύρω τους και κάποιοι που δεν τους σέβονται (όσον αφορά το τσιγάρο).

Καλό είναι να μην τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι.

 

ps. Στην Ελλάδα πάντως δεν νομίζω να δούμε προκοπή ότι νόμος και να "εφαρμοστεί".

Δεν φταίνε ούτε οι νόμοι ούτε τα παραθυράκια που υπάρχουν σε αυτούς, φταίει η νοοτροπία μας.

 

 

Φιλικά,

Δημήτρης

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και γιατί δεν άνοιξες και συ πέρυσι ένα παρόμοιο θέμα ?
εδω με ειρωνεύεσαι χωρίς λόγο, ή απλά εισαι αγενής χωρις λόγο? ή πραγματικά θελεις να απαντησω με μια τοσο χαζη ερωτηση?

 

Συμφωνώ με την απαγόρευση, αλλά τρελαίνομαι με την παραφροσύνη πλέον, τον φανατικών αντικαπνιστών που με το που βγήκε ο νόμος, όταν ανάβεις ένα τσιγάρο, σου έρχονται από τα 500 μέτρα για να σου την πουν !!!
λες ο τι συμφωνεις, αλλά όταν ερχονται δυο ποστ και λενε ¨ντουμάνι¨τα πηγάδια, ενοχλεισαι και αντιπαραθετεις ποσο ενοχλεισαι οταν σου κανουνε παρατηρηση (νομίζω άσχετο)...δε γινεται να συμφωνεις με την απαγορευση και να ενοχλεισαι όταν καποιος σου ζηταει να κανεις, αυτό που από μονος σου έπρεπε να κανεις...εκτός και αν δεν το πιστευεις πραγματικά αυτό που μας λες ότι δηλ, συμφωνεις.

 

Αλλά από την άλλη με εκνευρίζει που όταν θέλω να κάνω και εγώ ένα τσιγάρο, να πρέπει να το κάνω στο κρύο !!!

για φαντάσου ποσο εκνευρίζονται όσοι δεν καπνίζουνε και ειναι υποχρεωμενοι και αυτοί και τα παιδιά τους να φιλτράρουνε το καπνό σου, ή να βγουνε εκείνοι εξω στο κρυο και συ μεσα να καπνίζεις....

 

Aeras kai Fidelio γραψατε ...+1

 

ΥΓ σ΄ολη την Ευρωπη τοχουνε λύσει το θεμα, στη Γαλλία τρελλοι καπνιστες... όλοι έξω στο κρυο χωρις κουβεντα...εδω ακόμα συζηταμε τα αυτονοητα

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα πράγματα είναι απλά.

όποιος θέλει να καπνίσει, κλάσει κ.λ.πες μυρωδικές και καθόλα ανθυγιεινές για τους άλλους συνήθειες, οχι απλά καλό, αλλά απαιτητό να το κάνει σε ανοιχτούς υπαίθριους χώρους και φροντίζοντας να εναποθέσει την γόπα του σε καλάθι σκουπιδιών, αφότου έχει βεβαιωθεί πωςτην έχει σβήσει εντελώς.

 

Δεν υπάρχει επιχείρημα περί του αντιθέτου, υπάρχει απλά εγωϊσμός, κακομαθησιά, γαϊδουριά, χαμηλή διανοητική ικανότητα, φασιστική συμπεριφορά.

 

ΥΓ. Έχω απειλήσει πως θα ξεκινήσω της κλανιές αλλά το επίπεδό μου δεν μου επιτρέπει (πατριώτη στο μυαλό μου είσαι; χαχαχαχα ) . Ένα ringtone όμως κάνει τρελό σαματά στους γύρω καπνίζοντες

Share this post


Link to post
Share on other sites

και μιάς κι η κουβέντα τόφερε στις ... κλανιές, ως το αντίπαλο δέος στην τσιγαρίλα !!!

ας ακούσουμε και τον ΜΕΓΑΛΟ Screamin' Jay Hawkins στο αριστουργηματικό "Constipation Blues" !!! (= το blues της δυσκοιλιότητας ...!!!)

(εδώ με τον Serge Gainsbourg ...!!!)

 

YouTube Video ->Original Video

 

 

Let it go .... let it go ...!!!

 

 

:)

Edited by panpanou

dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
εδω με ειρωνεύεσαι χωρίς λόγο, ή απλά εισαι αγενής χωρις λόγο? ή πραγματικά θελεις να απαντησω με μια τοσο χαζη ερωτηση?

 

Καταρχήν όταν έβαλα “reply” το δικό σου ποστ, δεν το έβαλα με σκοπό να ειρωνευτώ εσένα προσωπικά, άλλα για να δώσω ένα παράδειγμα, του πόσο έχουμε γίνει υπερβολικοί, που από όταν άνοιξαν όλα τα Ελληνικά site περί χιονοδρομίας από το 2002 περίπου, κανένας δεν έχει βάλει ούτε ένα ποστ για ενόχληση από τσιγάρο στα διάφορα σαλέ η στα μπαρ (δηλαδή, κανένας δεν είχε παράπονο τότε ή δεν υπήρχε ελευθερία λόγου?)και ξαφνικά μετά την απαγόρευση, όσοι καπνίζουμε είμαστε φονιάδες, εγκληματίες που σας σκοτώνουμε σιγά, σιγά με τον καπνό μας. Τώρα, το αν με ενοχλεί ο καπνός, με ενοχλεί όπως και όλους τους καπνιστές, γιατί άλλο να μυρίζεις και άλλο να καπνίζεις ! Και τελευταίο θα προτιμούσα όσοι δεν καπνίζουν να βγαίνουν έξω στον καθαρό αέρα και να μένουν μέσα αυτοί που καπνίζουν !!!


meleski.gifΌτι δεν μας σκοτώνει… μας κάνει πιο δυνατούς !!!

m9xe5oa0.jpg vs atomicsl9nk1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάνεις λάθος, 2 φορές έχω ανακινήσει το θέμα και δεν είμαι ο μόνος. Όμως είναι γελοίο να προσπαθεί κάποιος να βρει στην Ελλάδα τους στοιχειώδεις κανόνες καλής συμπεριφοράς, ή να προσπαθεί κάποιος να θίξει σε λογικούς και νοήμονες ενήλικες τους στοιχειώδεις τρόπους ευπρέπειας και αξιοπρέπειας. Δεν μπορείς να ασχολείσαι συνεχώς με ....


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καταρχήν όταν έβαλα “reply” το δικό σου ποστ, δεν το έβαλα με σκοπό να ειρωνευτώ εσένα προσωπικά, άλλα για να δώσω ένα παράδειγμα, του πόσο έχουμε γίνει υπερβολικοί, που από όταν άνοιξαν όλα τα Ελληνικά site περί χιονοδρομίας από το 2002 περίπου, κανένας δεν έχει βάλει ούτε ένα ποστ για ενόχληση από τσιγάρο στα διάφορα σαλέ η στα μπαρ (δηλαδή, κανένας δεν είχε παράπονο τότε ή δεν υπήρχε ελευθερία λόγου?)και ξαφνικά μετά την απαγόρευση, όσοι καπνίζουμε είμαστε φονιάδες, εγκληματίες που σας σκοτώνουμε σιγά, σιγά με τον καπνό μας. Τώρα, το αν με ενοχλεί ο καπνός, με ενοχλεί όπως και όλους τους καπνιστές, γιατί άλλο να μυρίζεις και άλλο να καπνίζεις ! Και τελευταίο θα προτιμούσα όσοι δεν καπνίζουν να βγαίνουν έξω στον καθαρό αέρα και να μένουν μέσα αυτοί που καπνίζουν !!!

αυτό που έχει αλλάξει από περυσι ειναι ότι το καπνισμα φετος απαγορευτηκε στους κλειστους χωρους...και αυτό που μας εξοργίζει (και νομίζετε ότι έχουμε παθει παρακρουση όπως λετε)...ειναι ότι η απαγόρευση.... δεν έχει γίνει καθόλου μα καθόλου σεβαστη από τους καπνιστες....γιαυτό έχουμε βγει από τα ρούχα μας μαζί τους... για αυτή τους τη συμπεριφορά και τπτ άλλο...απλά πραματάκια λεμε...και αντί να συμμορφωθούνε ακουμε διάφορες τερατολογίες και σοφιστίες .... πολυ λυπηρό πραγματικά....τουλάχιστο μια ένοχη σιωπή ή μια συγνώμη για την έλλειψη σεβασμού :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
αυτό που έχει αλλάξει από περυσι ειναι ότι το καπνισμα φετος απαγορευτηκε στους κλειστους χωρους...και αυτό που μας εξοργίζει (και νομίζετε ότι έχουμε παθει παρακρουση όπως λετε)...ειναι ότι η απαγόρευση.... δεν έχει γίνει καθόλου μα καθόλου σεβαστη από τους καπνιστες....γιαυτό έχουμε βγει από τα ρούχα μας μαζί τους... για αυτή τους τη συμπεριφορά και τπτ άλλο...απλά πραματάκια λεμε...και αντί να συμμορφωθούνε ακουμε διάφορες τερατολογίες και σοφιστίες .... πολυ λυπηρό πραγματικά....τουλάχιστο μια ένοχη σιωπή ή μια συγνώμη για την έλλειψη σεβασμού :P

 

Σωστος.

 

 

Για οσους δεν καταλαβαν,ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ..............τερμα,τελεια.

Τι καθομαστε και συζηταμε δεν μπορω να καταλαβω :D:D;):(

 

Μηπως επειδη.....εδω ειναι βαλκανια? :P Γιατι ειμαι σιγουρος οτι στην Ελβετια-Γερμανια-Αγγλια-Φινλανδια-Αυστρια και σε αλλες υποαναπτυκτες χωρες δεν το συζητανε :D

 

 

Αλλα θα μου πεις,που ξερουν αυτοι οι ξενερωτοι.

 

Μηπως και το να περνας με κοκκινο το φαναρι,να μην φορας ζωνη ασφαλειας,να εχεις τα παιδια στο μπροστινο καθισμα,να οδηγας εχοντας πιει και να μπαινεις αναποδα στο μονοδρομο δεν απαγορευονται επισης?

 

 

Τι ψαχνεις τωρα "ρε φιλαρακι"....... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καταρχήν όταν έβαλα “reply” το δικό σου ποστ, δεν το έβαλα με σκοπό να ειρωνευτώ εσένα προσωπικά, άλλα για να δώσω ένα παράδειγμα, του πόσο έχουμε γίνει υπερβολικοί, που από όταν άνοιξαν όλα τα Ελληνικά site περί χιονοδρομίας από το 2002 περίπου, κανένας δεν έχει βάλει ούτε ένα ποστ για ενόχληση από τσιγάρο στα διάφορα σαλέ η στα μπαρ (δηλαδή, κανένας δεν είχε παράπονο τότε ή δεν υπήρχε ελευθερία λόγου?)και ξαφνικά μετά την απαγόρευση, όσοι καπνίζουμε είμαστε φονιάδες, εγκληματίες που σας σκοτώνουμε σιγά, σιγά με τον καπνό μας. Τώρα, το αν με ενοχλεί ο καπνός, με ενοχλεί όπως και όλους τους καπνιστές, γιατί άλλο να μυρίζεις και άλλο να καπνίζεις ! Και τελευταίο θα προτιμούσα όσοι δεν καπνίζουν να βγαίνουν έξω στον καθαρό αέρα και να μένουν μέσα αυτοί που καπνίζουν !!!

 

 

 

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΖΩΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή λέιπουν όλοι..............

 

και επειδή δεν έχω ακόμα περάσει το μάθημα Διαχείρησης Κρίσεων,

 

 

θα παρακαλούσα (μόνο & μόνο επειδή είναι χρονιάρες μέρες ---- αλλιώτικα έχω και γω μπινελίκια για δώσιμο μέχρι το Ιούλιο) να πέσουν οι τόνοι της γραφής......

 

 

 

 

Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν ξέρω πως γίνονται αόρατα και τα posts....... :):P :P

 

 

 

Καλές Γιορτές.....

 

 

...ένας φτωχός και μόνος wanna (not) be moderator...


...great things are done when men and mountains meet....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως ο τίτλος είναι πολύ γενικός αλλά δεν πειράζει. Ας το δουν οι υπέυθύνοι και ας πράξουν τα δέοντα γιατί η κατάσταση είναι απαράδεκτη.

Πέρυσι που έσκασε η κρίση στο UK και ταυτόχρονα το bansko γέμισε Ελληνάρες -γιατί ξαφνικά έγινε την μόδας-, η κατάσταση ηταν έτσι κι εκεί. Τα σαλέ είχανε τρομερή κάπνα και ήταν ασφυκτικά γεμάτα. Κοινως πλάκωσαν οι Ελληνάρες και αντί να κατεβαίνουν καμιά πίστα, είχανε αράξει μέσα στα σαλέ και καπνίζανε. Κλασική περίπτωση... Παλιά με τουρίστες απο Ευρώπη δεν ήταν έτσι :P

13 χρόνια καπνιστής ήμουν και με στενοχωρεί πάρα πολύ το γεγονός ότι φέρονται στους καπνιστές με ρατσιστικό τρόπο σε όλο τον πλανήτη. Νομίζω ότι η κατάσταση θα μπορούσε να λυθεί με έναν απλούστερο τρόπο: Να αφήσουν τους καταστηματάρχες να αποφασίσουν αν θέλουν το μαγαζί τους να είναι καπνιζόντων ή όχι αλλά μετά να είναι υποχρεωμένοι να τηρήσουν αυτό που επέλεξαν. Αν γίνει έτσι, ένα-ένα τα μαγαζιά θα αλλάξουν. Στην πολή μου ήδη κάποια μαγαζια έχουν απαγορέψει το τσιγάρο και δεν μπορώ να πω ότι φαίνεται να επηρεάστηκε η δουλειά τους. Επιπλέον ήδη βλέπω τον εαυτό μου ότι αρνούμαι να πάω σε κάποια μαγαζιά με πολύ καπνα και κακό εξαερισμό. Ας βρούν άλλους πελάτες αν και είμαι σίγουρος ότι σε λίγο θα αλλάξουν και αυτοί γιατί ο κόσμος αλλάζει. Στην παρέα μου ήμασταν όλοι καπνιστές με μέσο όρο >10 χρόνια. Τώρα δεν καπνίζει κανείς.

Όσον αφορά τα σαλέ, επειδή βρίσκονται εκει πάνω για να εξυπηρετούν κάποιες ανάγκες, νομίζω ότι θα πρέπει να απαγορευτεί ρητώς και δια ροπάλου το τσιγάρο το συντομότερο και ας αφήσουν τα παιχνιδάκια με το εμβαδό. Αφου πρέπει το κατάστημα να εξυπηρετεί και παιδιά, το τσιγάρο δεν πρέπει να υπάρχει εκεί. απλό.

 

Στο γραφείο μου απο την ημέρα που το άνοιξα αποφάσισα ότι απαγορεύεται το τσιγάρο. Τότε κάπνιζα κι εγώ λίγο, αλλά έβγαινα στο μπαλκόνι. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τους πελάτες και συνεργάτες μου. Απλώς, πλέον κάποιοι που με επισκέπτονται στο γραφείο, κάθε λίγο βγαίνουν στο μπαλκόνι :)

Edited by gargalatas

Share this post


Link to post
Share on other sites
και επειδή δεν έχω ακόμα περάσει το μάθημα Διαχείρησης Κρίσεων,

 

φίλε Διονύση...

 

κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας...

 

μετά την τρίτη - τέταρτη (κρίση) όμως ... θα έχεις (κάποιες) βάσεις :)

 

άσε που υπάρχουν εδώ μέσα μέλη όχι απλώς με masters, αλλά με Phd να σε ... διδάξουν

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς ζούμε στην ελλάδα. Εδώ λοιπόν δεν έχουμε ρατσιστική αντιμετώπιση των καπνιστών, έχουμε των μη καπνιστών.

Δυστυχώς επίσης πολύ λίγα μαγαζιά (συνήθως εστιατόρια-ταβέρνες) έχουν νόμιμη και ηθική συμπεριφορά, παρακαλώντας τους έχοντες ανάγκη για κάπνισμα να περάσουν έξω.

Το πρόβλημα είναι γενικότερο και δεν έχει να κάνει μόνο με το τσιγάρο, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει αδιαφορώντας για τους πάντες και τα πάντα.

Κάπνιζα παντού όσα χρόνια ήμουν καπνιστής αδιαφορώντας για τους άλλους (με βρίζω γι αυτό), πέταγα τις γόπες μου παντού (δεν ήξερα και με βρίζω ακόμα περισσότερο)), έκανα τεράστια ζημιά στον εαυτό μου (μπινελίκια να δείτε), πλέον με ενοχλεί πάρα πολύ ο καπνός και οι άνθρωποι που δεν αντιλαμβάνονται ότι με ενοχλεί ακόμα και όταν τους το λέω ευγενικά (κρατάω τα μπινελίκια μου, αλλά για πόσο ακόμα:) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο σαλέ των Πηγαδιών απαγορεύτηκε το τσιγάρο ακούσαμε σήμερα :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο σαλέ των Πηγαδιών απαγορεύτηκε το τσιγάρο ακούσαμε σήμερα :)

λες το τοπικ νακανε δουλεια???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...