Jump to content
akaliptos_7

ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΣΤΟ ST.ANTON---ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ APPARTMENT

Recommended Posts

Δυστυχώς λόγω ακύρωσης της άδειας ενός ατόμου από την παρέα, μάλλον ακυρώνεται το ταξίδι μας για την περίοδο 16-23 Ιανουαρίου στο ST.ANTON της αυστρίας.

 

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο παλιούς εάν είναι νόμιμο να μας ζητάνε το 70% του συνολικού ποσού μιας και τους ενημερώσαμε από τις 28 Δεκεμβρίου ότι δεν θα μπορέσουμε να πάμε. Μάλιστα είχαμε δώσει και προκαταβολή 600 ευρώ ενώ το συνολικό ποσό είναι περίπου 1450 ευρώ.

 

Τέλος, μιας και θα ξέρω σίγουρα αύριο για την ακύρωση του ταξιδιού (99% ακυρο...) θα ήθελα να ρωτήσω αν ενδιαφέρεται κανείς για την συγκεκριμένη περίοδο 16-23 ιανουαριου να επισκεφτεί το St.Anton ωστε να μεταβιβάζαμε την διαμονή. Το διαμέρισμα είναι πολυτελέστατο, στο κέντρο της πόλης, μερικά μετρα από τα λιφτ, έχει 2 διπλά δωμάτια με μπάνιο, και κοιμίζει 4-5 άτομα. Το κόστος είναι 202 την βραδιά συν 50 ευρώ καθάρισμα στο τέλος της εβδομάδας.

 

Αν ενδιαφέρεται κανείς παρακαλώ πολύ επικοινωνήστε μαζί μου στο 697-7075606 Στέλιος

 

Ευχαριστω και εύχομαι να μην συμβει σε κανέναν σας... ;)(( εχουμε ξενερώσει απιστευτα όλοι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι ειναι νομιμο...

υπαρχει νομοθεσια κ μου φαινεται οτι σε ακυρωση κατω απο 30 μερες παρακρατετια ενα ποσο...αλλα ποσο δεν ξερω


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι αδύνατο να πάτε οι υπόλοιποι; Για να χάσετε τουλάχιστο μόνο τα χρήματα του παιδιού που δεν μπορεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαστε παρέα 2 ζευγαριών οπότε τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα...Για το 70% του ποσού που ζητάει μπορούμε να μάθουμε κάτι παραπάνω?

 

Επίσης κανένας δεν ενδιαφέρεται την συγκεκριμένη εβδομάδα ????

 

Εχω απελπιστεί...

Share this post


Link to post
Share on other sites

υποθετω οτι εχουν δικιο....

δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα καποιες φορες οταν μου στελναν απαντηση για αν εχουν δωματιο το αναφερανε...

 

ψαξε κ δες σε on-line προσπεκτους για το χιονοδρομικο...θα λεει κατι για regulations οσον αφορα την ενοικιαση


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβασε αυτο: http://www.hotelverband.at/down/AGBH_englisch.pdf , αφορα τη νομοθεσια περι ξενοδοχειων κλπ στην Αυστρια. Δεν το διαβασα ολο αλλα στις σελιδες 4 (τελος) και 5 (αρχη), αναφερεται οτι για ακυρωση απο ενα μηνα εως μια βδομαδα νωριτερα, χρεωνεσαι το 70% της τιμης. Τωρα αν μπορεις να πετυχεις καποιο συμβιβασμο... οι ημερομηνιες που λες δεν ειναι και υψηλη περιοδο αρα δυσκολα θα καλυψει ο τυπος τη ζημια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...είμαι σε αναμμένα κάρβουνα διότι σήμερα θα γνωρίζω επιτέλους ΠΟΤΕ θα μπορέσω να πάω αυστρία φέτος...και ακόμα το έχει ξενοίκιαστο το apartment ρε γαμώτο.....

 

Ελπίζω να βρεθεί κάποιος....και μετά να ακυρώσω αεροπορικά....μετα να ακυρώσω το αυτοκίνητο....

 

:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΔΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.....................

 

ΓΙΑΤΙ.................

 

 

 

 

 

 

 

 

ΠΑΩ ST.ANTON ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ !!!!!!!

 

:blink:B):P :P :P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πηρε τελικά την άδεια το κορίτσι μου και όλα καλά..... ετοιμάζουμε βαλίτσες!!!!

 

Τι λεει ο καιρος για 16-23 Ιανουαρίου στον Άγιο Αντώνη ?

 

Πρέπει να πάρω και σανίδι όμως διότι το έδωσα το παλιό και είμαι με τις δέστρες στο χέρι !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρέπει να πάρω και σανίδι όμως διότι το έδωσα το παλιό και είμαι με τις δέστρες στο χέρι !!!!!

 

Υπάρχουν και χειρότερα πράγματα με τα οποία μπορείς να μείνεις στο χέρι. :unsure:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άντε μπράβο βρε Ακάλυπτε. Άντε μπράβο, πολύ το χαίρομαι που δε θα το ακυρώσετε! Είχα πραγματικά στενοχωρηθεί με την κατάστασή σου, κι ας μη σε γνωρίζω! Πάρε το κορίτσι και βουρ για χιονούρες άταχτες, τακτοποιημένες κλπ κλπ! :P:blink:


*καιρός να λάβουνε τα όνειρα εκδίκηση*

Share this post


Link to post
Share on other sites

να μας πεις εντυπωσεις γιατι θα ειμαστε εκει την παραπαραπανω παρασκευη :blink::P


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
να μας πεις εντυπωσεις γιατι θα ειμαστε εκει την παραπαραπανω παρασκευη :P :P

Και εμεις! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

νομιζα 23 ειναι κυριακη :blink::P

Edited by blades

rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμπόνοια σας!!!!!!

 

Φυσικά θα σας ενημερώνω διότι θα πάρω μαζί μου το λαπτοπ και το σαλέ εχει ιντερνετ....

 

Ελπίζω μόνο να μην μου ζητήσετε φωτογραφικό υλικό γιατί είμαι ο χειρότερος φωτογράφος όλων των εποχών !!

 

Παιδιά πάω αυστρία πολλά χρόνια αλλά φέτος νιώθω πως κέρδισα το ΛΟΤΤΟ και το ΠΡΟΤΟ μαζί !!!

 

:blink::P :P :P:wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά πάω αυστρία πολλά χρόνια αλλά φέτος νιώθω πως κέρδισα το ΛΟΤΤΟ και το ΠΡΟΤΟ μαζί !!!

 

:rolleyes::wub::wub::wub::wub::wub:

 

Παρε μερικα κομματια πριν φυγεις... σου εχει ανοιξει...

 

..η τυχη! :D:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις γύρισα από St' Anton εγώ! Μακράν οι καλύτερες διακοπές που έχω κάνει ως τώρα! Οι άνθρωποι είναι χρόνια μπροστά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωπα !

 

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες φίλε μου..

 

Χιόνι? Πίστες? Κανένα καλό εστιατόριο? Καζίνο έχει πουθενα?

 

 

3 κ σήμερα λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν εχει χιονισει ακομα εκει.το χιονοδρομικο ειναι ανεκμεταλευτο,εχουν βαλει κατι σκλαβους και γυρνανε ολοι μαζι ενα ραουλο με ενα συρματοχσοινο για λιφτ.εχει την καντινα του Ζορμπαsmiley36.gif


rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να σου πρωτοπώ:

 

  • 280 klm πίστες
  • :lol:+ lifts (κάποια εκ των οποίων με θερμενόμενα καθίσματα). Τα πιο πολλά με κάλυμα που έκλεινε για να μην κρυώνεις. Τα 4+ ατόμων έχουν ημάντες για να σε πηγαίνουν στο σημείο που θα σε πάρει το lift. (!!!)
  • Τις μέρες που ήμουν εγώ εκεί δεν χιόνιζε, αλλά κάθε απόγευμα το χιονοδρομικό έκλεινε στις 16:30 και ξεκινάγανε 600 κανόνια να γεμίζουν τις πίστες, και καμια 60αριά οχήματα να πατάνε τις πίστες μέχρι το πρωί
  • Να πας οπωσδήποτε μια μέρα (ή έστω κάποιες ώρες) στο Rendl (είναι το "μικρό" -ίσως πιο μεγάλο από τα κελάρια- χιονοδρομικό απέναντι από το west terminal) Αν έχει ήλιο το chalet πάνω είναι super για καφέ και μεσημεριανό lunch
  • Αν πέσει ομίχλη στο St'Anton δοκίμασε το Lech. Συνήθως είναι εντελώς άλλος καιρός εκεί.
  • To St' Anton έχει σχετικά πιο στενές πίστες από το Lech. Αν θες να δεις άπλα πετάξου και μια βόλτα εκεί. Μπορείς να πας και all the way skiing ή να κατέβεις Stuben και να παρεις λεωφορείο από εκεί, ή να πάρεις λεωφορείο από το West terminal του St'Anton (5.5 euro with return)
  • Σε καλή μέρα να κατέβεις την 36 all the way down to 1. Επίσης δοκίμασε οπωσδήποτε την 9 περνάει ανάμεσα από δύο βουνά έχει super θέα.
  • Εφόσον πάς στο Lech να πας οπωσδήποτε στο OberLech για καφέ/φαγητό
  • Τα μαθήματα παίζουν από 40 ευρώ το group per day, και 70 ευρώ per hour περίπου το personal tutor. Εγώ πάντως snowboard έμαθα με personal tutor. Πολύ καλό παίδι, άριστα αγγλικά. Έκανα 3 ώρες και μου ήταν αρκετές. Μετά είναι θέμα practise και πόσο αντέχεις τον πόνο :rolleyes:
  • Το ski pass είναι 207 ευρώ για 6 μέρες + 5 ευρώ deposit για την κάρτα που μετά τα πέρνεις πίσω.
  • Το ski/snowboard rental παίζει γύρω στα 150-170 ευρώ για 6 μέρες (Αν έχεις δικό σου εξοπλισμό και πετάς με swiss/lufthansa/star alliance, πάρτον μαζί σου είναι τσάμπα)
  • Καζίνο νομίζω έχει στο Lech αλλά δεν είμαι σίγουρος
  • Οπωσδήποτε να σταματήσεις στα apre ski στο τέλος τις 1 μετά τις 3. Τα μαγαζιά αυτά δουλεύουν 3-8 όπου όλοι χορεύουν μέσα με τα ski/snowboard boots on γίνονται λιάρδα και μετά πρέπει να κατέβουν skiing τα τελευταία 500 μέτρα του βουνού (There is no other way down)
  • Πάρα πολλά μαγαζία με εξοπλισμό. Λίγο τσιμπιμένος though
  • Αρκετά εστιατόρια, δεν ξέρω να σου συστήσω όμως κάποιο γιατί εγώ έμενα σε all-inclusive chalet και μια φορά έφαγα έξω.
  • Να πας να δείς το ski-show είναι καλούλι. Έχει και μερικούς freestyler
  • Αν πας για tobogganing (έλκυθρο) πρόσεξε να αδείασεις το σημείο στο οποίο σταματάς γρήγορα γιατί είδα γερές στούκες εκεί
  • Τα λεωφορεία που σε πάνε στα δύο terminals (και γυρίζουν όλο το St' Anton) είναι τσάμπα μεχρι τις 18:30. Μετά είναi 3.50 euro το άτομο.
  • Τα taxi είναι περίπου 14 ευρώ την ημέρα να σε πάνε κάπου στο st anton και 18 το βράδυ.
  • Ανέβα μια Valuga, έστω απλά να δείς το view from up there.
  • Αν συνεχίσει να μην χιονίζει, την 1 καλό είναι να την κατεβαίνεις το πρωί παρά το μεσημεράκι γιατί it gets bumpy
  • Οι μπλε πίστες τους έχουν αρκετά κόκκινα σημεία, απλά επειδή έχει αρκετά πράσινα μονοπάτια βγαίνουν μπλέ στο average.
  • Οπωσδήποτε να κουβαλάτε όλοι από ένα χάρτη με τις πίστες. (Μοιράζουν στα ταμία κάτω στα δύο terminals) Είναι λίγο χαοτικό που είμαι και που πάω στην αρχή.

 

Σίγουρα έχω ξεχάσει και άλλα. Θα επανέλθω. Πάντως θα περάσεις τέλεια!

Edited by mobius

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...