Jump to content
Foresterakias

Βασικές αρχές για τοSnowboard

Recommended Posts

http://formula-windsurfing-association.gr/forum/showthread.php?tid=741

 

sorry για το off topic (αλλά ο άνθρωπος είναι μορφή... πρέπει στα νιάτα μου να του κάναμε το τραπέζι στην Αράχοβα αλλά δεν είμαι σίγουρος...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χμμμ, μπορείς να πεις λίγο παραπάνω λεπτομέρεις για το παρασκήνιο του "τον διώξανε"? :pirate: Και γιατί έγινε σκηνικό με το αμάξι?

 

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είμαι ντετεκτίβ :P αλλά αν ψάξεις λίγο, όλο και κάτι θα βρεις... Νομίζω ότι και εδώ στο φόρουμ υπάρχουν αναφορές...

 

Οπως και να έχει, να είναι καλά ο άνθρωπος!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Παντως φέτος πέχτηκε σκηνικό στη Λούτσα και νομίζω ότι έκανε και μερικα βραδια στο αυτόφορο... Περισσοτερα στο windsurfάδικο φόρουμ... έχουν γραφτεί πολλά.

 

Δεν τον έχω δει απο κοντα, αλλά υποψιάζομαι πιος μπορεί να είναι. Νομίζω πως είναι αυτος αλλα θέλω επιβεβαίωση. Τον πέτυχα πέρσι στην ουρά του Αιόλου με 2 μαθητές και πιάσαμε τη κουβέντα. Μου το έπαιξε ο σούπερ ντουπερ δάσκαλος μακράν καλύτερος και απο τη Γαλλική σχολή :shock: . Και αφου μου αράδιασε κι άλλες μ@...ες μου έδωσε μια συμβουλή για δώρο που απο τότε εμεινε ανέκδοτο. Εκτος του ότι μου είπε να βάλω τις μοιρες της μπροστινής δέστρας στο άπειρο (μου είπε ένα τρελο νουμερο) μου είπε... δωστε προσοχή στη τελευταία πρόταση... οτι η στάση μου πρέπει να είναι τέτοια που :shock:

 

το πουλάκι μου πρέπει να δείχνει μπροστά. :shock: (έκανε και την κίνηση) ​Ποιο;;;; Το πουλάκι τσίουυυυ... Δεν έχω πουλάκι. Περιττό να σας πω ότι η υπόλοιπη μέρα κύλισε με το να κοροϊδεύω "το πουλάκι". Δε μπορώ να γραψω το τι έλεγα ο Χρήστος θα με μπανάρει. Μπα σε καλο του.... :fish:

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφροδίτη, εγώ τη γλίτωσα μαζί του όταν έκανα μάθημα γιατί είχα 2 πιό ακατάδεχτους στα γράμματα και μαζί μου την είχε βρει καλύτερα...Μιλάμε για 15 χρόνια πριν! (τρομάζω που το λέω...)

 

Σίγουρα δεν τον συνιστώ, γιατί η εκμάθηση θέλει υπομονή και μέθοδο, όχι φωνές...

Βασικά, να πω την αμαρτία μου, μου θυμίζει εμένα όταν προσπαθώ να κάνω "μάθημα"... θεωρώ τα πάντα αυτονόητα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα κάνει ο αρχάριος! :popo: (κοινώς, για συμβουλές μεμονωμένες, κάνω... για δάσκαλος δεν κάνω!)

 

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

κάπως έτσι πρέπει να γίνεται το σπορ....

  • Like 3

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά πήρα δάσκαλο χθες για να μου δείξει το slalom.

Όσο ήμασταν μαζί δεν έπεσα καθόλου και το έκανα και με την πρώτη όταν τελείωσε το μάθημα και καθησα να το κάνω μπορούσα μόνο από μύτες να γυρισω φτερνες το ανάποδο με τίποτα. Απογοητευτηκα λίγο γιατί ένιωσα και κάποιες ενοχλήσεις στο γόνατο μου.

Είναι τελικά το άθλημα της τούμπας ή απλά να το αφήσω;


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά πήρα δάσκαλο χθες για να μου δείξει το slalom.

Όσο ήμασταν μαζί δεν έπεσα καθόλου και το έκανα και με την πρώτη όταν τελείωσε το μάθημα και καθησα να το κάνω μπορούσα μόνο από μύτες να γυρισω φτερνες το ανάποδο με τίποτα. Απογοητευτηκα λίγο γιατί ένιωσα και κάποιες ενοχλήσεις στο γόνατο μου.

Είναι τελικά το άθλημα της τούμπας ή απλά να το αφήσω;

 

Η γιαγια μου και πιστευω καθε γιαγια ελεγε....... αν δεν βρεξεις κ@λο ψαρι δεν τρως...........

 

Σε ελευθερη μεταφραση αν δεν πεσεις δεν θα μαθεις........

 

Υπομονη και Επιμονη.......

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωχ δηλαδή και εγώ την κυριακή δεν θα κάνω sb, αλλα το νέο ολυμπιακό άθλημα"toumping".κάτι μου λέει ότι πάω για το χρυσό. Ρε παιδιά έχετε να προτείνεται με ποια από την σχολη του χιονοδρομικού να κάνω;

Edited by Χρήστος Λάππας
greeklish ---> Ελληνικά

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν μάθεις καλά, δεν θα πέφτεις γενικά. Εκτός αν πας σε άλματα και κόλπα, όπου αναγκαστικά οι πτώσεις είναι στη ημερήσιο πρόγραμμα (ακόμα και οι σούπερ-επαγγελματίες, όταν κάνουν practice πέφτουν, αλλά δεν τα βλέπεις στα video edits :evil: )

 

Όμως... στην αρχή που μαθαίνεις, στο snowboard ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην φας τούμπες... Στο ski τη γλιτώνεις κάπως, αλλά στη σανίδα με τίποτα... Φταίει κυρίως ότι δεν υπάρχει ανεξαρτησία των ποδιών και ότι η στάση σώματος είναι διαγώνια. Υπομονή κι επιμονή, όπως λέει και ο kaps...

 

Νιώσε πώς δουλεύουν οι ακμές (δεν δουλεύουμε την κάτω ακμή, αυτή που κοιτάει κατηφόρα, παρά μόνο πάνω στη στροφή για να γυρίσουμε κι εκτός αν έχουμε αρχίσει ψιλο-carving με ταχύτητες, οπότε μας κρατάνε οι φυγόκεντρες από νωρίτερα), φρόντισε κατάλληλα τα πόδια για να έχεις περιθώριο απορρόφησης κραδασμών και ταυτόχρονα ελέγχου. Βλέπε πολλά βίντεο στο youtube όσο δεν είσαι στο βουνό και προσπάθησε να σκεφτείς μέσα σου πώς το κάνουν. :animier:

 

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωχ δηλαδή και εγώ την κυριακή δεν θα κάνω sb, αλλα το νέο ολυμπιακό άθλημα"toumping".κάτι μου λέει ότι πάω για το χρυσό. Ρε παιδιά έχετε να προτείνεται με ποια από την σχολη του χιονοδρομικού να κάνω;

 

Θα πεσεις Ναι αλλά να ξέρεις ότι εγώ έφαγα πολλές γιατι από ένα σημείο και μετά κουράστηκα και δεν μου έβγαινε με τίποτα.

Πήρα δασκαλο από την altitude team τον Γιαννη.

Σας ευχαριστώ παιδια για τους συμβουλές. Θα χαλαρώσω καμιά εβδομάδα να ηρεμησει το ποδι και αν έχουμε χιόνια ακόμα θα προσπαθήσω πάλι.


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με φτέρνες δεν εχω φάει τουμπες πολλές. Αλλά στις μύτες γίνεται πόλεμος... ακμή να φανταστώ είναι τα στρογγυλά ακρα της σανίδας ε; ρε παιδιά εχω και άλλη μια ερώτηση. Με ρωτάνε συνέχεια στις πόσες μοίρες θέλω τις δέστρες. Φυσικά τους κοιτάω σαν να μου μιλάνε σουαχίλι....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωχ δηλαδή και εγώ την κυριακή δεν θα κάνω sb, αλλα το νέο ολυμπιακό άθλημα"toumping".κάτι μου λέει ότι πάω για το χρυσό. Ρε παιδιά έχετε να προτείνεται με ποια από την σχολη του χιονοδρομικού να κάνω;

 

Θα πεσεις Ναι αλλά να ξέρεις ότι εγώ έφαγα πολλές γιατι από ένα σημείο και μετά κουράστηκα και δεν μου έβγαινε με τίποτα.

Πήρα δασκαλο από την altitude team τον Γιαννη.

Σας ευχαριστώ παιδια για τους συμβουλές. Θα χαλαρώσω καμιά εβδομάδα να ηρεμησει το ποδι και αν έχουμε χιόνια ακόμα θα προσπαθήσω πάλι.


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν μαθαινεις και νιωσεις κουρασμενος, οτι τα ποδια σου καινε κτλ σταματας.

Οτι κανεις απο κει και περα μονο σε ασχημες τουμπες και σε καποιο τραυματισμο μπορει να καταληξουν, εκεινη την ωρα δεν μαθαινεις. Το ιδιο ισχυει και για μερες με πολυ παγο.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακμές εννοούμε τις μεταλλικές γωνίες του σανιδιού, κατά μήκος του, από τις δύο πλευρές. Όοοοολη την πλευρά δηλαδή, όχι μόνο την ουρά και τη μύτη. Σκέψου απλά, λογικά: αν πιάνει κάτω στο χιόνι η ακμή που βρίσκεται στην κατηφόρα... θα πέσεις. Άρα όταν αλλάζεις ακμή (από μύτη σε φτέρνα και αντίστροφα) πρέπει στο μεσοδιάστημα αυτό να μένεις ελάχιστα σε flat κατάσταση και μπαίνοντας στη στροφή, να αλλάζεις. Μετά συνεχίζεις με την ίδια ακμή μέχρι να ξαναλλάξεις σε στροφή.

 

Όσον αφορά τις μοίρες έχει γίνει κι αλλού μεγάλη κουβέντα εδώ μέσα, αλλά δύσκολο να σου πουν οδηγίες. Ίσως μια αρχική ρύθμιση να είναι ασφαλής 15 μπροστά, 0 πίσω, αλλά είναι σχεδόν σα να μην στο είπα αυτό... (εγώ είμαι πια ένας ψυχοπαθής με 45 μπροστά, 30 πίσω, μη μου δίνεις σημασία :-P)

 

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν μαθαινεις και νιωσεις κουρασμενος, οτι τα ποδια σου καινε κτλ σταματας.

Οτι κανεις απο κει και περα μονο σε ασχημες τουμπες και σε καποιο τραυματισμο μπορει να καταληξουν, εκεινη την ωρα δεν μαθαινεις. Το ιδιο ισχυει και για μερες με πολυ παγο.

 

Σημαντικο! Και ισχυει ΓΕΝΙΚΑ κ οχι μονο για αρχαριους............ ;)


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδια πως ανεβαίνετε άγκυρα και πιατο και δεν πέφτετε; προσπάθησα 2 φορές και σαβουριαστικα και τις 2


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα πεσεις μια δυο δεκα, θα το παρεις το πιατο..

Θα πεσεις δυο δεκα εισκοσι, θα τη μαθεις και την εναλλαγη απο φτερνες σε μυτες και τουμπαλιν..

Γενικα αν εχεις θεληση και κανεις σωστη διαχειρηση των δυναμεων σου θα τα μαθεις ολα. Θελει προπονησουλα ομως..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα πεσεις μια δυο δεκα, θα το παρεις το πιατο..

Θα πεσεις δυο δεκα εισκοσι, θα τη μαθεις και την εναλλαγη απο φτερνες σε μυτες και τουμπαλιν..

Γενικα αν εχεις θεληση και κανεις σωστη διαχειρηση των δυναμεων σου θα τα μαθεις ολα. Θελει προπονησουλα ομως..

οπως ολα τα πραγματα,αλλα οταν εχεις 50 ατομα πισω σου ειναι και λιγο δυσκολο.Κριμα ειναι να περιμενετε και εσεις


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν γίνεται αλλιώς.

 

Βέβαια, αν είναι μέρα σαν την χθεσινή που γίνεται διαδήλωση στα Καλάβρυτα, είναι όντως πρόβλημα. Αλλά όλοι πέφτοντας μάθαμε. Όλοι, σκιερ και sbs.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

οπως ολα τα πραγματα,αλλα οταν εχεις 50 ατομα πισω σου ειναι και λιγο δυσκολο.Κριμα ειναι να περιμενετε και εσεις

 

Σιγουρα. Πρεπει να βρεις μια μερα χωρις κοσμο, η εστω (αν μιλαμε για Καλαβρυτα), μερα που θα ειναι ανοιχτο ολο το βουνο αρα και διασπαρτος ο κοσμος..

Σε συμβουλευω να, παντα μιλωντας για Καλαβρυτα, να ξεκινησεις με το κατω πιατακι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.Επισης σε αυτο μπορουμε ν ανεβουμε και με τα δυο ποδια δεμενα.Συγνωμη αλλα μετο ενα λυμενο δεν μπορω να παω για κανενα λογ.Επισης λογο φοβου με τα γονατα φοβαμαι πολυ (εχω ιστορικο) ετσι την επαθα χθες και σημερα ειμαι με παγο.


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να μάθεις σίγουρα να κινείσαι με τη μία δέστρα. Κάνε εξάσκηση στο ίσιωμα. Σαν skateboard φάση. Αυτό είναι έτσι κι αλλιώς απαραίτητο και για όταν κατεβαίνεις από το καρεκλάκι.

 

Στο λιφτ πρέπει να παραμείνεις πλάγια και η καμπύλη που κάνει ο σωλήνας να είναι στο πλάι. Κάβουρας, δηλαδή, τελείως. Μην δοκιμάσεις να βάλεις και τα δύο χέρια πάνω αρχικά, γιατί στρίβει το σώμα σου. Μόνο στην αρχή που στηρίζεσαι λίγο πριν ξεκινήσει, αλλά μετά κράτα μόνο το ένα χέρι.

 

Ένας επιπλέον λόγος να έχεις λυμένη τη μία δέστρα στο πιατάκι είναι σε περίπτωση μπερδέματος, αναπηδήσεων, σκαψιμάτων κτλ, να πρέπει να γλιτώσεις πτώση. Επειδή δεν είναι και πολύ γρήγορο το πιατάκι, προλαβαίνεις να κάνεις ένα-δυο-τρια βήματα σαν skateboard και να μην πέσεις. Αν είσαι δεμένος και στις δύο, δεν πρόκειται...

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπιζω να ηρεμησει το ποδι και να προλαβω να ξανανεβω να τα δοκιμασω λιγο αυτα. :unsure:


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...