Jump to content
ΜΙΚ

Σημαντικά θέματα ασφαλείας ΧΚΠ

Recommended Posts

1. Πρόσβαση. Θεωρώ ότι υπάρχει ένα πολύ σημαντικό ζήτημα που είναι εν δυνάμει αιτία για θανατηφόρα δυστυχήματα στο δρόμο για ΧΚΠ και όλα τα χιονοδρομικά αλλά και όλης της Ελλάδας. Είναι το πρώτο σημείο που θα βρεις πάγο κάθε μέρα ενώ οδηγείς σε ένα στεγνό δρόμο. Χτες πχ ήταν στο κλασσικό σημείο μετά τη Λιβαδειά που έχει όριο 90 και όλοι πάνε με 90+. Το αμάξι μου έφυγε όπως πιστεύω και όποιου πέρναγε από εκεί. Εκει αν το χάσεις ή φεύγεις γκρεμό ή πας για μετωπική. Θεωρώ ότι πρέπει η τροχαιά με κάποιο τρόπο να επισημάνει αυτά τα σημεία καθώς οι οδηγοί δεν τα περιμένουν και δεν εννοώ με την κλασσική ταμπέλα.

 

Η πρότασή μου είναι να υπάρχει ένα περιπολικό το οποίο σε Εθνικό οδικό δίκτυο κάθε πρωί να είναι με φάρους ή να βάζει ένα σήμα ότι από εδώ ξεκινάει ο πάγος.

 

2. Αεροπλάνα. Χτες δεν είχε ουσιαστικό κίνδυνο για χιονοστιβάδα η περιοχή σκι του ΧΚΠ. Όμως απέκτησε από τη στιγμή που αεροπλάνα περνάγανε από κοντά έως εκνευριστικά κοντά στο ΧΚΠ. Θεωρώ ότι μια μέρα θα θρηνήσουμε θύματα από έναν πιλότο F-16 που πέρασε κοντά στο ΧΚΠ και ξεκόλλησε την "μη προβλεπόμενη χιονοστιβάδα"

 

Η πρότασή μου είναι να συζητηθεί το θέμα γιατί πραγματικά πιστεύω ότι (χτύπα ξύλο) μια μέρα θα συμβεί κάτι που δεν περιμένει κανένας.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο

 

βρήκα ενα πολύ καλό site που έχουν φτιάξει δύο ορθοπαιδικοί

 

δειτε το οπωσδήποτε

 

www.snowsafety.gr

 

θέτει σωστά το θέμα της ασφάλειας στη χιονοδρομία

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάθε πρωί με ξαστεριά υπάρχει ένα σημείο στο οποίο κάποιος κινδυνεύει να σκοτωθεί και την τροχαία ούτε καν την απασχολεί. Ακούς εκεί αλάτι...

 

Μιλάω για το πρώτο σημείο που ενώ οδηγείς σε στεγνό δρόμο ξαφινκά έχει πάγο από τρχούμενα νερά όχι ψηλά που έχει χιόνι.

 

Αυτό θεωρώ σημαντικό


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
στο κλασσικό σημείο μετά τη Λιβαδειά που έχει όριο 90 και όλοι πάνε με 90+.

 

Αν είναι αυτό που νομίζω,δεν πάνε με 90+ πάνε με 100+.Την προηγούμενη φορά στις 26/1 που ανέβηκα επάνω με πέρναγαν σαν σταματημένο και ας πήγαινα με 70χαω...Και είχε θερμοκρασίες -1,-2 εκεί κάτω...Σήμερα πέρασα πιο νωρίς και δεν είχε κίνηση,αλλά παρολαυτά με πέρασε ένα ford transit με καμιά 100αρια χαω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε το σχόλιο "άσχετοι άνθρωποι θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή τους και τη ζωή των άλλων, κάνοντας εκτός πίστας στον Παρνασσό ενώ κάλλιστα μπορούν να κάνουν το ίδιο απολαυστικό σκι με ασφάλεια"?

 

Παράλληλα τα F-16 συνεχίζουν να πετάνε 50 μέτρα από τις πλαγιές του Παρνασσού, σε μια στροφή που πάνε όλοι με 100 υπάρχει κάθε μέρα πάγος χωρίς κανένας να ασχολείται, αλλά προτιμάμε να γράφουμε ότι δεν άνοιξε ο Τηλέμαχος και η τιμή ήταν 3 ευρώ ακριβότερη χωρίς λόγο.

 

Όλγα μη σε νοιάζει για τα εκρηκτικά δεν χρειάζονται, ξεκολλάνε τις χιονοστιβάδες τα F-16 την ώρα που κάνουμε σκι τις καθημερινές.

 

Μάλλον εγώ βλέπω δαίμονες τελικά υπάρχει απόλυτη ασφάλεια και τα σημαντικά ζητήματα είναι άλλα.

 

Καλό τριήμερο


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για τις πτήσεις των μαχητικών (προσωπικά 2 φορές έχω δει Mirage2000 να κάνουν ασκήσεις σε σχετικά χαμηλό ύψος).Σίγουρα είναι επικίνδυνο για χιονοστιβάδες,αλλά αν επιχειρησιακά εκεί πρέπει να κάνουν ασκήσεις,δεν μπορείς να το αλλάξεις.Σαν σύλλογος όμως,δε χάνετε τίποτα να στείλετε μια επιστολή στο ΑΤΑ γι'αυτό το θέμα,εξηγώντας τους ότι μπορεί να προκληθούν χιονοστιβάδες και να υπάρξουν θύματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε λιγάκι. Αν υπάρχει τόση αστάθεια στο snowpack που μπορεί ο θόρυβος ενός χαμηλά ιπτάμενου μαχητικού να ξεκινήσει μιά χιονοστιβάδα, δεν θα έπρεπε να βρίσκεται κανείς, ούτε στο σαλέ της Φτερόλακκας γιά καφέ ,πόσο μάλλον να κάνει σκι σε "ύποπτα" σημεία. Μην βλέπετε πολλές ταινίες με σκι.

Τα ελληνικά χιόνια δεν έχουν καμμία συγγένεια με αυτά των Rockies. Εκεί έχουν συχνές και σε μεγάλες ποσότητες χιονοπτώσεις και με μεγάλη αστάθεια και πράγματι πολλές φορές ο παραμικρός κραδασμός μπορεί να ξεκολήσει ολόκληρες πλαγιές. Τα δικά μας βαριά χιόνια είναι πολύ πιθανότερο να ξεκολήσουν από το βάρος των σκιέρ η από μία φυσική μπόμπα (πτώση κορνίζας). Γι αυτό είναι προτιμότερο να φροντίσουμε να "επιμορφωθούμε" γιά το πότε και πως πρέπει να κινούμεθα στο βουνό εκτός πίστας, παρά να ζητάμε από το ΑΤΑ να απαγορεύσει τις χαμηλές πτήσεις.

 

of topic : οι ασκήσεις και οι "αερομαχίες" πάνω από τον Παρνασσό τις καθημερινές είναι μέρος του πακέτου θεάματος, που προσφέρει το βουνό. Είναι και μοναδική ευκαιρία για έναν άνθρωπο να βιώσει έστω και γιά λίγα δευτερόλεπτα το sonic boom που δημιουργείται από το στιγμιαίο σπάσιμο του "φράγματος του ήχου" όταν πάνω στην ένταση της "αερομαχίας" κάποιος πιλότος ξεπεράσει την επιτρεπόμενη ταχύτητα (υπερηχητική πτήση απαγορεύεται κανονικά πάνω από την ξηρά). Αξέχαστη θα μου μείνει πριν από πολλά χρόνια μία διέλευση F-104 στα Κελλάρια στο ύψος των πυλώνων της τηλεκαμπίνας, Αιόλου, Περικλη ;):angry:

Επίσης στη Βασιλίτσα , στο καφέ θα δείτε μία εκπληκτική φωτό, F-16 να περνάει στο δίστρατο πάνω από το δρόμο , σε ύψος...αυτοκινήτου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνώμη Captain Powder που θα στο πώ αλλά δεν είναι και μοναδική ευκαιρία για όλους τους ανθρώπους να βιώσουν ένα F-16 να περνάει με μετάκαυση λίγο πάνω από το κεφάλι τους! Μπορεί να είναι για σένα ή για μένα, αλλά ... ;):angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά χαλαρώστε λιγάκι. Αν υπάρχει τόση αστάθεια στο snowpack που μπορεί ο θόρυβος ενός χαμηλά ιπτάμενου μαχητικού να ξεκινήσει μιά χιονοστιβάδα, δεν θα έπρεπε να βρίσκεται κανείς, ούτε στο σαλέ της Φτερόλακκας γιά καφέ ,πόσο μάλλον να κάνει σκι σε "ύποπτα" σημεία. Μην βλέπετε πολλές ταινίες με σκι.

Τα ελληνικά χιόνια δεν έχουν καμμία συγγένεια με αυτά των Rockies. Εκεί έχουν συχνές και σε μεγάλες ποσότητες χιονοπτώσεις και με μεγάλη αστάθεια και πράγματι πολλές φορές ο παραμικρός κραδασμός μπορεί να ξεκολήσει ολόκληρες πλαγιές. Τα δικά μας βαριά χιόνια είναι πολύ πιθανότερο να ξεκολήσουν από το βάρος των σκιέρ η από μία φυσική μπόμπα (πτώση κορνίζας). Γι αυτό είναι προτιμότερο να φροντίσουμε να "επιμορφωθούμε" γιά το πότε και πως πρέπει να κινούμεθα στο βουνό εκτός πίστας, παρά να ζητάμε από το ΑΤΑ να απαγορεύσει τις χαμηλές πτήσεις.

Θα σε παρακαλούσα να μου στείλεις με pm μια μελέτη που να τεκμηριώνει το παραπάνω γιατί έχω δει με τα μάτια μου χιονοστιβάδα να έρχεται καταπάνω μου στον Παρνασσό από πτήση μαχητικού.

 

Παράλληλα γνωρίζω από άνθρωπο που κάνει σκι στο βουνό όσο συχνά πάμε στη δουλειά μας οι υπόλοιποι ότι έχει ξεκολήσει χιονοστιβάδα που "δεν υπάρχει" πάλι από πτήση μαχητικού.

 

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά θα μου επιτρέπεις να πιστεύω τα μάτια μου. Σαφώς και εμείς ξεκολλάμε πιο πολλές αλλά δεν μπορώ να μην γράψω για κάτι που παραλίγο να με σκοτώσει. Είτε πάγος στο δρόμο λέγετε ή χιονοστιβάδα.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capten powder για να μην είμαστε off topic έχω απαντήσει στο χιονοδρομία και ασφάλεια σε παρακαλώ ρίξε μια ματιά


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα σε παρακαλούσα να μου στείλεις με pm μια μελέτη που να τεκμηριώνει το παραπάνω γιατί έχω δει με τα μάτια μου χιονοστιβάδα να έρχεται καταπάνω μου στον Παρνασσό από πτήση μαχητικού.

δεν το ηξερα ότι έχει γινει κατι τετοιο...ενδιαφερον.... παντως νομιζω ότι πραγματικός κίνδυνος δεν υπάρχει, αφού οι χιονοστοιβαδες στον Παρνασσό(και εννοώ μόνο στο πεδίο που κάνουμε σκί γυρω από το χιονοδρομικό-γιατί αλλού έχω δει πολυ δυνατες) εκτός από σπάνιες (δηλ δεν εχει καθε μερα) ειναι μικρές σε πάχος και πλατος και το πολυ πολυ να σε πανε καμμιά 100 μετρα παρακάτω.. τα run outs ειναι ασφαλή (δεν υπάρχουνε βραχια να σε ριξει πανω τους) ουτε το δρόμο δεν εχει περασει καμμιά(απ. όσο βλέπω) , η μεγαλύτερη που εχω δει, ητανε περυσι αυτή που εκοψε ο Slavek με τις φωκιες του στην Καλλιόπη (skiers left κατω από τα βραχια).. κανεις μεχρι τωρα, όχι δεν εχει σκοτωθεί, αλλά ουτε καν έχει τραυματιστεί από χιονοστοιβαδα στον Παρνασσό..ουτε καν έχει θαφτεί τόσο ώστε να χρειάζεται βοήθεια(πλην του SLavek που νομίζω ότι χωθηκε μεχρι τη μεση αλλά βγηκε νομίζω μόνος του)......ενημέρωση και γνωση ναι...παρεα ναι, ARVA ναι...φτυαρι ναι..probe ναι...

 

αν νομίζεις ότι κινδυνευει η ζωη σου..τότε θα πρέπει να έχεις αυτά και τη σχετική εκπάιδευση..

Share this post


Link to post
Share on other sites
δεν το ηξερα ότι έχει γινει κατι τετοιο...ενδιαφερον.... παντως νομιζω ότι πραγματικός κίνδυνος δεν υπάρχει, αφού οι χιονοστοιβαδες στον Παρνασσό(και εννοώ μόνο στο πεδίο που κάνουμε σκί γυρω από το χιονοδρομικό-γιατί αλλού έχω δει πολυ δυνατες) εκτός από σπάνιες (δηλ δεν εχει καθε μερα) ειναι μικρές σε πάχος και πλατος και το πολυ πολυ να σε πανε καμμιά 100 μετρα παρακάτω.. τα run outs ειναι ασφαλή

Ελπίζω αυτά τα λόγια να καταννοείς ότι είναι λάθος και επικίνδυνα. Τα άλλα σωστά τα λες. Σε παρακαλώ ξανασκέψου τα ή διατύπωσε επιχείρηματα που τα υποστηρίζουν.

 

Διαφωνώ μιας και έχω δει χιονοστιβάδα 1χλμ μήκος από 50 πόντους χιόνι ικανή για θάνατο σε 3 διαφορετικά σημεία ΕΝΤΟΣ ΧΚΠ. Στα Καλάβρυτα υπάρχει ακόμα χειρότερο σημείο. Στο βίντεο της υπογραφής μου "σαβουρογαμοτέτοιος" προτελευταία σκηνή για αρχή.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Capten powder για να μην είμαστε off topic έχω απαντήσει στο χιονοδρομία και ασφάλεια σε παρακαλώ ρίξε μια ματιά

 

Avalanche Myths

"Loud noises trigger avalanches"

Although it's a convenient plot device in the movies (and most recently on Jeep commercials) noise does NOT trigger avalanches. It's just one of those myths that refuses to die. Noise is simply not enough force unless it's EXTREMELY loud noise such as an explosive going off at close range.Even sonic booms or low flying helicopter trigger avalanches only in extremely unstable conditions in which natural avalanches would likely occur on their own anyway . In 90 percent of avalanche fatalities, the avalanche is triggered by the weight of the victim, or someone in the victim's party.

Πηγή:

http://utahavalanchecenter.org/education/faq

 

 

According to snow researchers, the idea that avalanches can be triggered by ordinary noise is a (popular) myth. At an International Snow Science conference in Switzerland this year, researchers presented a paper comparing the human voice to aircraft noise, sonic booms, and deliberate explosions.

 

All sounds produce pressure waves in the air. But even the loudest scream produces a pressure wave just one-tenth the amplitude, or magnitude, of a passing plane. The pressure wave produced by a sonic boom — created by a plane flying faster than the speed of sound — has an amplitude 100 times as large as a scream. A detonation of explosives produces pressure waves more than seven times as strong as the boom’s.

 

Scientists say that whether a snow mass shifts depends on the pressure wave amplitude. They note that a short-lived pressure wave must be at least as strong as that produced by a sonic boom to trigger an avalanche. So even a low-flying jet — let along a human scream — won’t start an avalanche.

 

Πηγή:

http://www.how-come.net/2009/10/08/how-com...t-an-avalanche/

 

 

 

Νομίζω πως το θέμα έχει να κάνει με το ΧΚΠ, οπότε σου απαντώ εδώ. Τα παραπάνω τα βρήκα με ένα απλό γκούγκλισμα. Αντί να αμπελοφιλοσοφούμε βασιζόμενοι στο τι έχουμε ακούσει από το ράδιο αρβύλα και το τι νομίζουμε ότι ισχύει θα ήταν προτιμότερο να το ψάξουμε λίγο το θέμα , ειδικά στην εποχή μας με την ευκολία του νετ.Ας φροντίσει ο κάθε ένας που βγαίνει εκτός πίστας να είναι σωστά προετοιμασμένος και ας μην περιμένουμε από τους άλλους να μας μετετρέψουν το βουνό σε παιδική χαρά , ασφαλή γιά τους πολίτες νήπια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάπτεν από αυτό που έβαλες και από αυτά που βρήκα εγώ το συμπέρασμα είναι ένα: Θα πεθάνει άνθρωπος από χιονοστιβάδα που ξεκόλλησε F-16 κάπου κάποτε. Επειδή η χιονοστιβάδα πέρασε δίπλα μου από F-16 θα ήθελα να μην είμαι εγώ ή τα βουνά που κάνω σκι όταν συμβεί.

 

Ποια μερα δεσποζει απο τις επομενες για σκι;

Γράφω στον καιρό βλέπε εκεί.

 

Οι άνεμοι θα δημιουργήσουν προβλήματα καθώς θα είναι σταθερά μέτριοι έως ισχυροί ΔΝΔ, αλλά η Παρασκευή μοιάζει καλή με εξασθένηση των ανέμων και λιακάδα.

 

Σε κάθε περίπτωση αύριο η Τετάρτη ξεκινάει με βροχή και βελτιώνεται ο καιρός, ενώ την Πέμπτη έχουμε παρόμοιους ανέμους με την Τετάρτη και λιακάδα, οπότε αν ανοίξει το χιονοδρομικό αύριο ανεβαίνουμε Πέμπτη και Παρασκευή.

 

Το Σ/Κ μοιάζει πάλι μάπα με ισχυρούς ανέμους. Πάρτε μικρό αλεξίπτωτο ή πάμε Πισοδέρι. Από την Κυριακή η θερμοκρασία πέφτει και ο χειμώνας ξαναμπαίνει δυναμικά με χιονοπτώσεις κάθε 3 μέρες στα βουνά μας.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ελπίζω αυτά τα λόγια να καταννοείς ότι είναι λάθος και επικίνδυνα. Τα άλλα σωστά τα λες. Σε παρακαλώ ξανασκέψου τα ή διατύπωσε επιχείρηματα που τα υποστηρίζουν.

 

Διαφωνώ μιας και έχω δει χιονοστιβάδα 1χλμ μήκος από 50 πόντους χιόνι ικανή για θάνατο σε 3 διαφορετικά σημεία ΕΝΤΟΣ ΧΚΠ. Στα Καλάβρυτα υπάρχει ακόμα χειρότερο σημείο. Στο βίντεο της υπογραφής μου "σαβουρογαμοτέτοιος" προτελευταία σκηνή για αρχή.

MIK δε θελω να τραβηξω πολυ τη συζητηση αλλά επειδή δεν υπάρχει στα lift served areas κεκλιμένο μηκος 1 χλμ????? για σκί ουτε και σε πλατος ...μπορείς να μας πεις που ειδες χιονοστιβαδα μηκους 1 χλμ...???

 

πραγματικά 17 χρόνια που κανω σκί στη Φτερόλλακα δεν ειδα ουτε άκουσα κατι τέτοιο (και μαλιστα 3 τετοιες χιονοστοιβαδες) ....αλλά ειμαι όλος αυτιά...

 

το ξαναλέω ...μιλάμε για τις περιοχές που κανουμε σκί όταν παιρνουμε τα λιφτ του χιονοδρομικού έτσι?

(τετοιες χιονοστοιβαδες που λες μηκους 1χλμ εχω δει στα βορεια και ανατολικά του Παρνασσού (Μ.Ιερουσαλήμ, Βελίτσα, Μαυρα Λιθαρια ,Νιψη,)

ΥΓ προσωπικά με εχει παρει χιονοστοιβαδα στο 1 λουκι του Δια και με πηγε κολυμπωντας 100+ μετρα κατω αλλά δε νομιζω οτι μπορεί να σκοτωθεί άνθρωπος ετσι...

υγ2 για να μη νομίσεις οτι έχεις να κανεις με καποιον που υποτιμά τον κίνδυνο σου λέω ότι εδω και 10 χρόνια κάνω συστηματικά σκί με το ARVA παντα ανοιχτό,,,φτυαρι. probe...ασκηση σε ανευρεση καθε χρόνο κλπ.

Edited by SPR

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κάπτεν από αυτό που έβαλες και από αυτά που βρήκα εγώ το συμπέρασμα είναι ένα: Θα πεθάνει άνθρωπος από χιονοστιβάδα που ξεκόλλησε F-16 κάπου κάποτε. Επειδή η χιονοστιβάδα πέρασε δίπλα μου από F-16 θα ήθελα να μην είμαι εγώ ή τα βουνά που κάνω σκι όταν συμβεί

 

Από αυτά που έβαλα πως βγάζεις τέτοιο συμπέρασμα ? Κατηγορηματικά λένε οι άνθρωποι πως πρόκειται γιά ένα αστικό (η μήπως ορεινό ? :lol: ) μύθο.

Πρόκειται γιά ένα θέμα τελειωμένο.

Το ότι ξεκόλλησε χιονοστιβάδα μπροστά σου λόγω της χαμηλής πτήσης του τζετ (ας πούμε ότι δεν ήταν σύμπτωση και πως όντως ο θόρυβος του F-16 ήταν το trigger), θα έπερπε να σου δημιουργήσει τελείως διαφορετικούς συνειρμούς. Θα έπερεπε να ρωτήσεις τον εαυτό σου: Γιατί βρέθηκα σε μιά πλαγιά με τόση αστάθεια που ο ασήμαντος (από άποψη ουσίας και όχι εντύπωσεων) παράγοντας , θόρυβος μαχητικού , προκάλεσε χιονοστιβάδα ? Πόσες άλλες φορές έχω εκτεθεί σε τέτοιο κίνδυνο και δεν το έχω καταλάβει ? Μπορώ , με τις γνώσεις που έχω, να κρίνω σε πραγματικό χρόνο ποιά πλαγιά είναι επικίνδυνη και σε ποιά το ρίσκο είναι αποδεκτό? Τι πρέπει να κάνω ώστε να μην ξαναβρεθώ σ αυτή τη θέση? Αν παρασυρθώ είμαι προετοιμασμένος πως να αντιδράσω και αν παγιδευτεί μέλος της ομάδας μου , μπορώ να το βρώ και να το σώσω?

Ας είμαστε εμείς προετοιμασμένοι γιά το περιβάλλον του χειμερινού βουνού κι ας μην κυνηγάμε φαντάσματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα γέλαγα με όλα αυτά , περι χιονοστιβάδων στην ελλάδα , μαχητικά αεροπλάνα κτλ κτλ , σε χαβαλέ επιπεδο - ΑΝ δεν είχε συμβεί το γνωστό περιστατικο στο Μαιναλο πριν 5 χρόνια:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=601257

..όπου οι άνθρωποι αυτοί έχασαν την ζωή τους σε μια μόλις κουταλιά ..χιονιού. Ποιός θα το περίμενε , που; Στο Μαίναλο; ..η είδηση τότε έμοιαζε με ανέκδοτο , ήμουν στον χελμό εκείνη την ημέρα και με πείραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι σκοτώθηκαν 5 άνρθωποι. "έλα ρε , κόψε την πλακα ..." του έλεγα...


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ θα γέλαγα με όλα αυτά , περι χιονοστιβάδων στην ελλάδα , μαχητικά αεροπλάνα κτλ κτλ , σε χαβαλέ επιπεδο - ΑΝ δεν είχε συμβεί το γνωστό περιστατικο στο Μαιναλο πριν 5 χρόνια:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=601257

..όπου οι άνθρωποι αυτοί έχασαν την ζωή τους σε μια μόλις κουταλιά ..χιονιού. Ποιός θα το περίμενε , που; Στο Μαίναλο; ..η είδηση τότε έμοιαζε με ανέκδοτο , ήμουν στον χελμό εκείνη την ημέρα και με πείραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι σκοτώθηκαν 5 άνρθωποι. "έλα ρε , κόψε την πλακα ..." του έλεγα...

εγω δε γελάω ...εχω δει χιονοστοιβαδες στο terrain που κανω ορειβατικό σκί να εχουνε αλέσει ελατα 20 μετρων σαν σε μπλεντερ ......αλλά σε παρακαλώ μη αλλάζεις θέμα ....

Edited by SPR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν αλλάζω θεμα ρε συ, αυτό που λέω είναι οτι δεν χρειάζεται παρα μόνο μια ακτίνα 10 μέτρων και ακόμα λιγότερο για να σε πνίξει το χιόνι. Γιατι οι παραπάνω νεκροί σε τέτοια ακτίνα έχασαν την ζωή τους. Δεν ήταν καν χιονοστιβάδα , κορνίζα ήταν...


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το ότι ξεκόλλησε χιονοστιβάδα μπροστά σου λόγω της χαμηλής πτήσης του τζετ (ας πούμε ότι δεν ήταν σύμπτωση και πως όντως ο θόρυβος του F-16 ήταν το trigger), θα έπερπε να σου δημιουργήσει τελείως διαφορετικούς συνειρμούς. Θα έπερεπε να ρωτήσεις τον εαυτό σου: Γιατί βρέθηκα σε μιά πλαγιά με τόση αστάθεια που ο ασήμαντος (από άποψη ουσίας και όχι εντύπωσεων) παράγοντας , θόρυβος μαχητικού , προκάλεσε χιονοστιβάδα ? Πόσες άλλες φορές έχω εκτεθεί σε τέτοιο κίνδυνο και δεν το έχω καταλάβει ? Μπορώ , με τις γνώσεις που έχω, να κρίνω σε πραγματικό χρόνο ποιά πλαγιά είναι επικίνδυνη και σε ποιά το ρίσκο είναι αποδεκτό? Τι πρέπει να κάνω ώστε να μην ξαναβρεθώ σ αυτή τη θέση? Αν παρασυρθώ είμαι προετοιμασμένος πως να αντιδράσω και αν παγιδευτεί μέλος της ομάδας μου , μπορώ να το βρώ και να το σώσω?

Η χαζοί είμαστε ή τους χαζούς κάνουμε(γενικό το σχόλιο για την ανεύθυνη συμπεριφορά μη έμπειρων στο βουνό εκτός πίστας στον Παρνασσό). Θα μου επιτρέψεις να θεωρώ τον εαυτό μου με τον συνοδό μου που είναι ειδικος στο βουνό, ασφαλείς καθώς μόνο ο εξής ένας χαμομήλιας μπορεί να τον συμβουλέψει. Όλα αυτά που ρώτησες τα ρώτησα. Όλες τις χιονοστιβάδες του βουνού τις ξέρει ο φίλος μου και όλες τις προστατευμένες πλαγιές κάναμε χωρίς να κινδυνέψουμε ούτε δευτερόλεπτο. Παράλληλα αφήνοντας περιθώρια ασφαλείας δεν κάναμε ακόμα και υπερασφαλείς διαδρομές.

 

Και ρητά δηλώνω ότι σε επικίνδυνο σημείο με διαδρομή σκι στο τέρμα της χιονοστιβάδας σε ώρα σκι ξεκόλησε λόγω F-16 χιονοστιβάδα η οποία την ώρα εκείνη δεν θα ξεκόλαγε αλλιώς. Πίστεψέ με ξέρω κάποιον που ξέρει τι ώρα ξεκολάει η κάθε χιονοστιβάδα και πίστεψέ με ΛΟΓΩ F-16 ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ. Επίσης πίστεψέ με επειδή τα όρια ασφάλειας που βάζω στο σκι μου είναι μεγάλα την κοίταγα από απόσταση 30 μέτρα.

 

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά να συνεχίσω?

 

ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ OFF TOPIC ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ THREAD


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
MIK δε θελω να τραβηξω πολυ τη συζητηση αλλά επειδή δεν υπάρχει στα lift served areas κεκλιμένο μηκος 1 χλμ????? για σκί ουτε και σε πλατος ...μπορείς να μας πεις που ειδες χιονοστιβαδα μηκους 1 χλμ...???

1,. Πίσω από Ηρακλή 1 χλμ μπορείς να την καμαρώσεις στο βίντεο που σου έγραψα.

2. Τυρία πρόπερσι 1 (και παραπάνω) χλμ άνετα σκοτώνει μπόλικους όπως άνετα σκοτώνει και οδηγούς στο δρόμο από κάτω της

3. Αρνόβρυσης +- 30 μέτρα έχει φύγει και 1χλμ μέχρι το ρέμα.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ζουμί είναι αυτό:

 

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος δηλώνω υπεύθυνα ότι βάση των κανόνων της επιστήμης δεν θα προκληθεί ατύχημα από αποκόλληση χιονοστιβάδας λόγω υπερπτήσεων μαχητικών αεροσκαφών στο ΧΚΠ.

 

Μπορεί να το υπογράψει κανείς? Αν ναι συγνώμη για την αναστάτωση.

 

Παράλληλα από βδομάδα ραντεβού στη γνωστή στροφή πριν τη Λιβαδειά όπου ελπίζω να μη πληθύνουν τα καντηλάκια για τα οποία φταίει ο πάγος.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
2. Αεροπλάνα. Χτες δεν είχε ουσιαστικό κίνδυνο για χιονοστιβάδα η περιοχή σκι του ΧΚΠ. Όμως απέκτησε από τη στιγμή που αεροπλάνα περνάγανε από κοντά έως εκνευριστικά κοντά στο ΧΚΠ. Θεωρώ ότι μια μέρα θα θρηνήσουμε θύματα από έναν πιλότο F-16 που πέρασε κοντά στο ΧΚΠ και ξεκόλλησε την "μη προβλεπόμενη χιονοστιβάδα"

 

Μικ, εδώ είναι λίγο ασαφές αυτό που λες, μα ποια έννοια το λέω:

 

Δεν υπάρχει "μη προβλεπόμενη χιονοστιβάδα" η οποία μπορεί να εξελιχθεί σε τέτοια με αφορμή κάποιο ερέθσιμα. Ολα τα είδη χιονοστιβάδων ( που στην ελλάδα είναι μόνο χιονοστιβάδες-πλάκας , από όσο μπορώ να θυμηθώ ) που είναι εν δυνάμη ενεργές και έτοιμες να εκτονωθούν , απλώς "περιμένουν" το κατάλληλο ερέθισμα και θεωρούνται πάντα προβλεπόμενες. Δεν λέμε φερειπειν , α στην Αρνοβρυση έχουμε μια "μη προβλεπόμενη χιονοστιβάδα", δεν κινδυνεύουμε σήμερα.. ή έχουμε διαφορετικές πλάκες χιονιού η μία πάνω στην άλλη , ή δεν έχουμε - ή παίζουν κορνίζες στην κορυφογραμμή ή δεν παίζουν και ο συνδιασμός των δύο παραπάνω.

 

 

Απο την άλλη ο καπτεν παρέθεσε κάποια άρθρα στα οποία χονδρικά αναφέρεται οτι, οι πιθανότητες για να είναι αυτό το ερέθισμα ένα αεροπλάνο ή ελικόπτερο σε χαμηλή ή υπερηχητική πτηση ή εν πάσει περιπτώσει ένα ηχητικό κύμα παρόμοιας έντασης, είναι μηδαμινές. Την ίδια στιγμή που οι ερευνητές έχουν συγκρίνει τα μεγέθη μα αυτα των εκκρηκτικών που είναι 7 φορές πιο δυνατά από το σπάσιμο φράγματος του ήχου και που χρησιμοποιούνται για την εκτόνωση χιονοστιβάδων. Καταλαβαίνεις οτι ένας δυναμίτης διπλα/πάνω απο μια πιθανή χιονοστιβάδα έχει 7 φορές μεγαλύτερη ισχύ από ένα αεροπλάνο που σπάει το φράγμα του ήχου σε χαμηλή πτηση; και που υπάρχει η περίπτωση και πάλι να μην ξεκολήσουν οι πλάκες;

 

Εγώ αυτό βγάζω σαν συμπέρασμα , μάλλον... γιατί δεν το είχα εξετάσει ποτέ.

 

Τέλος , είναι αρκούντως μα...κια να πηγάινει ο κόσμος για να κόψει χιονοστιβάδες έτσι για το fun , γιατί το άκουσα αυτό προχθές στην Φτερόλακκα και προβληματίστικα για το είδος μας για άλλη μια φορά...

 

Αυτό με την Στύγα ισχύει , έχει φύγει πλάκα μπροστά και έχει σκεπάσει την διαδρομή 2 ΟΛΟΚΛΗΡΗ , απο τύχη καθαρή δεν είχαμε ΝΕΚΡΟΥΣ, γιατι όλα συνέβησαν σε ώρα λειτουργίας του κέντρου.

 

Δεν χρειάζονται ουτε 1 ουτε 2 χιλιόμετρα , ξαναλεω -γνώμη μου , για να πνιγεί άνθρωπος μέσα στο χιόνι, ούτε ορμητικές ποσότητες χιονιού, το παράδειγμα που παραθέτω παραπάνω με την περίπτωση του μαινάλου νομίζω είναι αρκετό.

Edited by Fidelio

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παράλληλα από βδομάδα ραντεβού στη γνωστή στροφή πριν τη Λιβαδειά όπου ελπίζω να μη πληθύνουν τα καντηλάκια.

 

Μιχάλη,μπορείς να την επισημάνεις στο google earth να ξέρω αν λέμε την ίδια;Και πριν πάει το καντηλάκι,να κάνουμε καμιά αναφορά στη νομαρχία,και μετά τους αρχίζουμε στα καντήλια...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...