Jump to content
MetroStar

Έκανα πρώτη φορά snowboard. Mετά τι?

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, ασχολούμουν με το σκι από τα 8 (τώρα είμαι 20) και είμαι σε ένα καλό επιπεδο. Σήμερα πήγα πηγάδια και είπα να δοκιμάσω και snowboard έτσι για αλλαγή. Φυσικά κατάενθουσιάστηκα. Πολύ πιο εντυπωσιακό και πολύ πιο συναρπαστικό απ' το σκί. Έμαθα σχετικά εύκολα μόνος και κατεβαίνω άνετα και με πλάτη στην πλαγιά και με πρόσωπο στην πλαγιά και σταματάω και με φτέρνες και με μύτες.

 

Τώρα που θα ξαναπάω μεθαύριο τι άλλο να κάνω και ποιες ασκήσεις να δοκιμάσω για να βελτιωθώ κι άλλο?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Υ.Γ. Δε βλέπω να ξανακάνω σκι!!! Κρίμα τα χρόνια που έχασα και δεν είχα δοκιμάσει σανίδα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

κοίτα για snowboard δεν προλαβαίνω να σου πω τώρα μερικά πράγματα , ΑΛΛΑ μπορώ να σου προτείνω το επόμενο χειμερινό σπορ αφου εξαντλήσεις ΚΑΙ την σανίδα, κάτι το οποίο φαίνεται οτι θα καταφέρεις πολύ σύντομα.

 

Ιδού:

 

real-ski-bike.jpg


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δε βλέπω να ξανακάνω σκι

Πολύ πιο εντυπωσιακό και πολύ πιο συναρπαστικό απ' το σκί

 

μαλλον δεν εχεις δοκιμασει τα fat ski και δεν βγαινεις σε πουδρες

φυσικα ειναι και το νεαρο της ηλικιας σου

οι snowboarders που τωρα ειναι 30+στην ευρωπη επειτα απο 10 χρονια σανιδας το γυρισαν στα fat ski γιατι φυσικα ειναι πολυ πιο διασκεδαστικα και ανετα και πιο φιγουρατζιδικα απο τις σανιδες :P

ischgl και trois valless δυο τεραστια πεδια στην ευρωπη η αναλογια σκιερ sber 10 προς 1 στην ελλαδα μιας και ειμαστε τουλαχιστον 10 χρονια πισω η αναλογια ειναι η αντιστροφη


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
μαλλον δεν εχεις δοκιμασει τα fat ski και δεν βγαινεις σε πουδρες

φυσικα ειναι και το νεαρο της ηλικιας σου

οι snowboarders που τωρα ειναι 30+στην ευρωπη επειτα απο 10 χρονια σανιδας το γυρισαν στα fat ski γιατι φυσικα ειναι πολυ πιο διασκεδαστικα και ανετα και πιο φιγουρατζιδικα απο τις σανιδες ;)

ischgl και trois valless δυο τεραστια πεδια στην ευρωπη η αναλογια σκιερ sber 10 προς 1 στην ελλαδα μιας και ειμαστε τουλαχιστον 10 χρονια πισω η αναλογια ειναι η αντιστροφη

 

Ίσως να ναι ο αρχικός ενθουσιασμός για το κάτι διαφορετικό. Ίσως να το γυρίσω κι εγώ στο powder σε 10 χρονια μιας και είμαι 10 χρόνια πίσω. :P

 

 

Αλλά αν μπορεί ας μου κάποιος τι να δοκιμάσω προς το παρόν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εισαι σε καλο δρομο! γενικα θελει εξασκηση και δεδομενου οτι διαλεξες να πας μονος χωρις δασκαλο καλο ειναι να ξερεις και ολες τις βασικες αρχες.

 

επομενο σταδιο που μπορεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις στροφη δηλαδη να ενωσεις την πορεια απο φτερνες σε μυτες και αντιστροφα. οταν το κανεις αυτο θα εισαι σε πολυ καλο δρομο. γενικα δες το παρακατω λινκ που σου δινει πληροφοριες για ολο το βασικο σταδιο με πολυ παραστατικα animations.

http://www.abc-of-snowboarding.com/learn-snowboarding/

Share this post


Link to post
Share on other sites

******Το Υ.Γ σου ειναι ολα τα λεφτα*********

Κανονικα πρεπει να το δημοσιευσεις σε αλλο σεκτιον για να ενημερωθουν και αλλοι φιλοι για το τι χανουν τοσο καιρο......

 

Για το τι πρεπει να κανεις τωρα??Εξασκηση για να μαθεις σωστη τεχνικη.ΑΚΟΜΑ δεν εχεις δει τιποτα. Ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους και λογω του οτι εχεις ηδη σχεση με το αθλημα (και απο μικρο παιδι που ειναι πολυ βασικο) θα ερθουν και αρκετα γρηγορα!!!

 

Skimad οι αναλογιες που λες εχουν να κανουν παντα με το χιονοδρομικο. Υπαρχουν χ/κ που ειναι περισσοτερο για το ενα αθλημα και αλλα για το αλλο. Απλα στο εξωτερικο εχουν και περισσοτερες επιλογες σε αντιθεση με την Ελλαδα.

Εγω παντως που ειμαι 30+ και εχω κλεισει 10ετια ο μοναδικος λογος που θα δοκιμαζα να φορεσω πεδιλα ειναι οι χαμηλες πτησης ... :P


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites
εισαι σε καλο δρομο! γενικα θελει εξασκηση και δεδομενου οτι διαλεξες να πας μονος χωρις δασκαλο καλο ειναι να ξερεις και ολες τις βασικες αρχες.

 

επομενο σταδιο που μπορεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις στροφη δηλαδη να ενωσεις την πορεια απο φτερνες σε μυτες και αντιστροφα. οταν το κανεις αυτο θα εισαι σε πολυ καλο δρομο. γενικα δες το παρακατω λινκ που σου δινει πληροφοριες για ολο το βασικο σταδιο με πολυ παραστατικα animations.

http://www.abc-of-snowboarding.com/learn-snowboarding/

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι το έκανα κι αυτό. Έμαθα και να στρίβω μετά από κάποιες καταβάσεις. Στρίβω έχοντας να χέρια απο πριν σε ανοιχτή θέση και τα γυρίζω απότομα όταν είναι να στρίψω μαζί με τους ώμους.

 

Δηλαδή έμαθα να κατεβαίνω με δύο τρόπους, να σταματάω με δύο τρόπους και να στρίβω. Να συνεχίσω και αύριο τα ίδια? Να τα δοκιμάσω σε μια πιο δύσκολη πίστα δεδομένου ότι να έκανα στην πράσινη των πηγαδιών (όχι στο baby lift)?Ήθελα να πάω σε μία μπλε που έχει αλλά το πιατάκι είχε πολύ μεγάλη κλίση και δεν ήμουν σίγουρος αν θα τα καταφέρω.

 

Ευχαριστώ για το link.

Share this post


Link to post
Share on other sites
******Το Υ.Γ σου ειναι ολα τα λεφτα*********

Κανονικα πρεπει να το δημοσιευσεις σε αλλο σεκτιον για να ενημερωθουν και αλλοι φιλοι για το τι χανουν τοσο καιρο......

 

Για το τι πρεπει να κανεις τωρα??Εξασκηση για να μαθεις σωστη τεχνικη.ΑΚΟΜΑ δεν εχεις δει τιποτα. Ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους και λογω του οτι εχεις ηδη σχεση με το αθλημα (και απο μικρο παιδι που ειναι πολυ βασικο) θα ερθουν και αρκετα γρηγορα!!!

 

Skimad οι αναλογιες που λες εχουν να κανουν παντα με το χιονοδρομικο. Υπαρχουν χ/κ που ειναι περισσοτερο για το ενα αθλημα και αλλα για το αλλο. Απλα στο εξωτερικο εχουν και περισσοτερες επιλογες σε αντιθεση με την Ελλαδα.

Εγω παντως που ειμαι 30+ και εχω κλεισει 10ετια ο μοναδικος λογος που θα δοκιμαζα να φορεσω πεδιλα ειναι οι χαμηλες πτησης ... wink.gif

 

Πραγματι με το που έστησα την σανίδα στην πλαγιά και ξεκίνησα να κατεβαίνω, ένιωσα κάτι που δεν το είχα νιώσει μετά από τόσα χρόνια σκι. Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Σε άλλους μπορεί να μην αρέσει. Συστήνω όμως σε όλους όσους κάνουν σκι, να δοκιμάσουν έστω και μία φορά σανίδα. Και μετά ας δουν ότι τους αρέσει περισσότερο.

 

Όσο για την αναλογία και στο Σέλι και στα Πηγάδια και στο Καιμακτσαλαν και στο Μαύροβο ( στα ΧΚ που πάω συχνότερα) αυτοί που κάνουν σανίδα είναι πραγματικά πολύ λιγότεροι απ τους σκιερ. Κι εγώ τους σνόμπαρα για πολύ καιρό και σχολίαζα ''πιο πολύ είσαι πεσμένος παρά όρθιος με την σανίδα'' και άλλα τέτοια αλλά τώρα είδα τι χάνω.

 

Σας ευχαριστώ ξανά όλους για τις απαντήσεις σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τώρα που θα ξαναπάω μεθαύριο τι άλλο να κάνω και ποιες ασκήσεις να δοκιμάσω για να βελτιωθώ κι άλλο?

και εγω εκανα το ιδιο το Σαββατο. λογω κακης μερας για σκι και για να μην παει στραφι η μερα στο βουνο πηγα και εκανα ενα μαθημα snowboard. μου φανηκε σχετικα ευκολο. η 2η φορα ηταν δυσκολη και επειδη κατεληξα στο δεξι ποδι μπροστα (το λιγοτερο συνηθισμενο) δυσκολευομουν ακομα και να παρω το baby lift.

 

νομιζω οτι αν φρεναρεις καλα, το επομενο σταδιο ειναι το slalom...αλλα ποναει :P

 

DSC09029.jpg

 

DSC09031.jpg

 

DSC09033.jpg


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι εννοείς σλάλομ? Γιατί αν κατάλαβα καλά πρέπει να το έκανα. Πήγαινα μια με φάτσα στην πλαγιά και στις φτέρνες και μια με φάτσα πίσω και στις μύτες και έστριβα σε κάθε στροφή. Όντως πόνεσε αρκετά μέχρι να ισσοροπώ σωστά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

τοτε μια χαρα το πας..

 

αν μου πεις οτι πηρες και το πιατακι σου βγαζω το καπελο :P


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε παραδεχομαι :P

 

εγω φοβηθηκα και πηρα το καρεκλακι ..απο το οποιο και κατεβηκα μπρουμυτα


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ίσως είναι καλό να διαβάσεις δύο θέματα που είναι στα "important" του φακέλου για το snowboard. Στο ένα υπάρχουν συμβουλές από πολλά παιδιά του φόρουμ και στο άλλο ένα καλό βίντεο με μαθήματα. Πιστεύω ότι θα λυθούν οι περισσότερες απορίες που μπορεί να έχεις. Αν χρειαστείς κάποια επιπλέον βοήθεια εδώ είμαστε....

 

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=12233

 

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=6310

 

 

 

Μου κάνει εντύπωση που τόσο νωρίς σε έχει ενθουσιάσει τόσο πολύ το σανίδι σε σχέση με το σκι! Και που να αρχίσεις να καρβάρεις με ταχύτητα, να κάνεις απάτητα και να βγάζεις και κανα αλματάκι... Πάντως, πιστεύω ότι ένα μέρος του ενθουσιασμού οφείλεται στο ότι είναι κάτι νέο για σένα. Και είναι πολύ πιθανόν βέβαια το σανίδι να σου ταιριάζει περισσότερο.

 

Πάντως, για να προσθέσω στη συζήτηση που γίνεται, εγώ δε θεωρώ οτι κάποιο από τα δύο υπερέχει του άλλου σαφώς. Καθένα έχει τα θετικα του και τα αρνητικά του. Σε άλλους ταιριάζει περισσότερο το σκι και σε άλλους το σνοουμπορντ. Είναι καθαρά υποκειμενικό το ζήτημα και έχει να κάνει και με το σωματότυπο, τις προτιμήσεις μας αλλά και τη νοοτροπία μας. Ας είμαστε απλά ανεκτικοί στη διαφορετικότητα... το θέμα είναι να είσαι στα βουνά και να γλιστράς στο χιόνι.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αμάν πια με αυτή τη συζήτηση για το τι ειναι καλυτερο, και τα δυο είναι υπέροχα

Τωρα εσυ φιλε ή είσαι superman ή τα παραλές. Και έτσι να είναι αν θελεις την αποψη μου μαθε καλο ski πρωτα... και αν τα καταφέρεις... μάθε και snowboard. Εχε τα και τα δυο μαζί σου και αν ποτε πετυχεις καποια πλαγια 20 φορες σαν τον Φιλιππο στα πηγαδια με 2 μετρα χιονι τοτε φορα το snowboard. Take care superman? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

φιλε MetroStar αν καταφερες ολα αυτα την πρωτη φορα εισαι μιλαμε αστερι. απο το λινκ με τα μαθηματα που σου εστειλα δες το linking turns http://www.abc-of-snowboarding.com/learn-s...nking-turns.asp

 

αν εκανες αυτο την πρωτη φορα μαλλον πρεπει να το δεις σοβαρα :P

 

@Olga: το 'χεις :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αμάν πια με αυτή τη συζήτηση για το τι ειναι καλυτερο, και τα δυο είναι υπέροχα

Τωρα εσυ φιλε ή είσαι superman ή τα παραλές. Και έτσι να είναι αν θελεις την αποψη μου μαθε καλο ski πρωτα... και αν τα καταφέρεις... μάθε και snowboard. Εχε τα και τα δυο μαζί σου και αν ποτε πετυχεις καποια πλαγια 20 φορες σαν τον Φιλιππο στα πηγαδια με 2 μετρα χιονι τοτε φορα το snowboard. Take care superman? :P

 

Mάλλον δεν διάβασες απ την αρχή. Ξέρω καλό σκι κάνω 12 χρόνια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
φιλε MetroStar αν καταφερες ολα αυτα την πρωτη φορα εισαι μιλαμε αστερι. απο το λινκ με τα μαθηματα που σου εστειλα δες το linking turns http://www.abc-of-snowboarding.com/learn-s...nking-turns.asp

 

αν εκανες αυτο την πρωτη φορα μαλλον πρεπει να το δεις σοβαρα :P

 

@Olga: το 'χεις :)

 

Αυτό ακριβώς έκανα!!!

 

Αλλά δεν μου απαντάει κανείς στο τι να κάνω μετά (αύριο δηλαδή που θα ξαναπάω) για να βελτιωθώ κι άλλο.

 

Α, κάτι άλλο. Επειδή με το snowboard με ενδιαφέρουν και τα tricks (γιατί από καταβάσεις έχω χορτάσει :-P ) υπάρχουν και αν ναι σε ποια χιονοδρομικά ειδικές εγκαταστάσεις με μπάρες, halfipe, και άλματα? Στα 3-5 Πηγάδια υπάρχει κάτι? (αν και απ όσο είδα δεν έχει τίποτα)

 

Υ.Γ.Ίσως αν έρθει και ένας φίλος μου που ψήνω να έρθει του πω να με τραβήξει με κάμερα να δείτε τι ακριβώς κάνω. Έμενα πάντως δε μου φάνηκαν και πολλά αυτά που έκανα. Φυσιολογικό μου φάνηκε να τα κάνει τόσο γρήγορα κάποιος που ξέρει σκι. Είναι απλώς θέμα ισορροπίας. Σα να ισορροπείς συνεχώς σε ένα σκοινί και να γέρνεις πότε απ την μια και πότε απ την άλλη. Και η στροφή είναι απλώς θέμα σωστής κίνησης χεριών+όμων σε συνδιασμό με την διατήρηση της ισοροπίας.

Edited by MetroStar

Share this post


Link to post
Share on other sites
******Το Υ.Γ σου ειναι ολα τα λεφτα*********

Κανονικα πρεπει να το δημοσιευσεις σε αλλο σεκτιον για να ενημερωθουν και αλλοι φιλοι για το τι χανουν τοσο καιρο......

 

Για το τι πρεπει να κανεις τωρα??Εξασκηση για να μαθεις σωστη τεχνικη.ΑΚΟΜΑ δεν εχεις δει τιποτα. Ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους και λογω του οτι εχεις ηδη σχεση με το αθλημα (και απο μικρο παιδι που ειναι πολυ βασικο) θα ερθουν και αρκετα γρηγορα!!!

 

Skimad οι αναλογιες που λες εχουν να κανουν παντα με το χιονοδρομικο. Υπαρχουν χ/κ που ειναι περισσοτερο για το ενα αθλημα και αλλα για το αλλο. Απλα στο εξωτερικο εχουν και περισσοτερες επιλογες σε αντιθεση με την Ελλαδα.

Εγω παντως που ειμαι 30+ και εχω κλεισει 10ετια ο μοναδικος λογος που θα δοκιμαζα να φορεσω πεδιλα ειναι οι χαμηλες πτησης ... :)

καλα τα λες αλλα για παραδειγμα στο st anton που θεωρειται παραδεισος των sbs οταν πηγα η αναλογια ηταν η ιδια με αυτη που ειπα πριν

εκτος πιστας 10 σκιερ ενας sb

fat skis βλεπεις... ;):P


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
Αυτό ακριβώς έκανα!!!

 

Αλλά δεν μου απαντάει κανείς στο τι να κάνω μετά (αύριο δηλαδή που θα ξαναπάω) για να βελτιωθώ κι άλλο.

 

Α, κάτι άλλο. Επειδή με το snowboard με ενδιαφέρουν και τα tricks (γιατί από καταβάσεις έχω χορτάσει :-P ) υπάρχουν και αν ναι σε ποια χιονοδρομικά ειδικές εγκαταστάσεις με μπάρες, halfipe, και άλματα? Στα 3-5 Πηγάδια υπάρχει κάτι? (αν και απ όσο είδα δεν έχει τίποτα)

 

Υ.Γ.Ίσως αν έρθει και ένας φίλος μου που ψήνω να έρθει του πω να με τραβήξει με κάμερα να δείτε τι ακριβώς κάνω. Έμενα πάντως δε μου φάνηκαν και πολλά αυτά που έκανα. Φυσιολογικό μου φάνηκε να τα κάνει τόσο γρήγορα κάποιος που ξέρει σκι. Είναι απλώς θέμα ισορροπίας. Σα να ισορροπείς συνεχώς σε ένα σκοινί και να γέρνεις πότε απ την μια και πότε απ την άλλη. Και η στροφή είναι απλώς θέμα σωστής κίνησης χεριών+όμων σε συνδιασμό με την διατήρηση της ισοροπίας.

Λοιπον δεν ξερω τι ακριβως εκανες...Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μαθεις να κολας στοφες...μυτη-φτερνες μυτη φτερνες...Σε απλη γλωσσα (η Ολγα στο ειπε σλαλομ) ειναι το απλο S....

Μαθε το να το κανεις στην αρχη σε πιστα με μικρη κλιση, πρασσινη. Γιατι σε μεγαλυτερη κλιση οταν βαλεις τη σανιδα στον κατηφορο θα παρει πολλη φορα και θα τρομαξεις και στο τελος θα πεσεις (φυσικη αντιδραση μιας και δεν ελεγχεις σωστα το φρενο).

Μετα θα πας σε μπλε πιστα...Μονο οταν θα "εχεις" καλα τις μπλε θα πας στις κοκκινες. Σκιερ ήσουν/εισαι ξερεις οτι ολα εχουν σταδια. Το ιδιο ισχυει και στο σανιδι. Δε σου λεω οτι δε θα μπορεσεις να κατεβεις κοκκινες αμεσως. Και τωρα αμα θες μπορεις να πας και απλα θα την κατεβεις αναγκαστικα με φρενο (στις φρενς). Ναι μεν θα πεις γιουπι κατεβαινω κοκκινη αλλα θα εχεις καψει τετρακεφαλους και γονατα. Αμα ειναι και παγωμενη η πιστα....ακομα χειροτερα.

Γι αυτο μαθε να στροφαρεις (ωραια λεξη) σε μπλε και μετα απο καιρο θα δοκιμασεις στροφες σε κοκκινες. (οι στροφες ξεκουραζουν τα ποδια και το snowboard ειναι πιο ευχαριστο)

 

Πριν απο ολα αυτα ομως πρεπει να μαθεις να τσουλας σε ισωμα - να κανεις skate με το σανιδι. Θα σε βοηθησει αργοτερα στο να κατεβαινεις τα λιφτ (οχι μπρουμυτα σαν την Ολγα :P Αν και αυτο μες στο προγραμμα ειναι)Επεισης θα σε βοηθησει στα πιατακια (Ολγα αν δοκιμασεις του Παρνασσου τα πιατακια θα χασεις πασα ιδεα ...Μακρια απο Τηλεμαχο ειναι δολοφονικος)

Δες την ενοτητα με το snowboard μαθηματα..Θα σε βοηθησει πολυ (Ολγα εχεις homework για την αλλη φορα

Share this post


Link to post
Share on other sites

και όλα αυτά έγιναν σήμερα, μέχρι τις 12:00.. οκ

στη θέση σου θα καθόμουν μέχρι τις 16:00 που έκλεισαν τα πηγάδια να μάθω και άλματα!! χαχα

τελίκα αύριο θα πάς ή μεθαύριο, μας έχεις μπερδέψει..

για αύριο ότι και να πώ θα είναι περιττό αν έκανες όλα αυτά σήμερα. και μην ακούς τις γυναίκες (ρέ αφροδίτη τι να τσουλαέι σε ίσιωμα έδω κατεβαίνει, στίβει κλπ) χαραμίζεσαι..

αν τελικά ανέβεις μεθαύριο κάτσε και δίαβασε ορολογία, δεν νοείται να κάνεις 12 χρόνια ski και να μην ξέρεις ας πούμε τι σημαίνει slalom :)

κανε πρώτα αυτά και μετά συζητάμε τα rails και half pipe!! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό ακριβώς έκανα!!!

 

Αλλά δεν μου απαντάει κανείς στο τι να κάνω μετά (αύριο δηλαδή που θα ξαναπάω) για να βελτιωθώ κι άλλο.

 

Α, κάτι άλλο. Επειδή με το snowboard με ενδιαφέρουν και τα tricks (γιατί από καταβάσεις έχω χορτάσει :-P ) υπάρχουν και αν ναι σε ποια χιονοδρομικά ειδικές εγκαταστάσεις με μπάρες, halfipe, και άλματα? Στα 3-5 Πηγάδια υπάρχει κάτι? (αν και απ όσο είδα δεν έχει τίποτα)

 

Υ.Γ.Ίσως αν έρθει και ένας φίλος μου που ψήνω να έρθει του πω να με τραβήξει με κάμερα να δείτε τι ακριβώς κάνω. Έμενα πάντως δε μου φάνηκαν και πολλά αυτά που έκανα. Φυσιολογικό μου φάνηκε να τα κάνει τόσο γρήγορα κάποιος που ξέρει σκι. Είναι απλώς θέμα ισορροπίας. Σα να ισορροπείς συνεχώς σε ένα σκοινί και να γέρνεις πότε απ την μια και πότε απ την άλλη. Και η στροφή είναι απλώς θέμα σωστής κίνησης χεριών+όμων σε συνδιασμό με την διατήρηση της ισοροπίας.

 

 

Βρε metrostar δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να σου πει κανείς σε αυτή τη φάση. Η απάντηση είναι εξάσκηση εξάσκηση εξάσκηση..... Παραπάνω σου έβαλα δυο λινκ. Δες το βίντεο με τα μαθήματα και διάβασε και τις προτάσεις των παιδιών. Αυτά συνδυαστικά καλύπτουν σχεδόν τα πάντα. Αν μετά θες περισσότερες πληροφορίες σε κάτι συγκεκριμένο έλα να το συζητήσουμε.

 

 

Για freestyle, εγκαταστάσεις υπάρχουν στον Παρνασσό (Φτερόλακκα) και στα Καλάβρυτα. Για Βόρεια Ελλάδα δε γνωρίζω.

 

 

Μια επισήμανση μόνο πάνω σε αυτά που γράφεις στο υστερόγραφο. Η σωστή στροφή στο snowboard δεν πρέπει να βασίζεται στην κίνηση των χεριών και των ώμων όπως λες, και ειδικά όχι σε απότομες κινήσεις. Πρέπει να βασίζεται στη σωστή πίεση των ποδιών πάνω στο σανίδι. Όταν χρησιμοποιούμε χέρια πάνω στη στροφή τότε αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι ότι δεν έχουμε τοποθετήσει σωστά το βάρος μας στη σανίδα. Το βάρος πρέπει να ειναι πάντα μπροστά. Αν ασκήσεις σωστά την πίεση στο μπροστά πόδι το σανίδι στρίβει μόνο του.

 

Βέβαια η ομαλή χρήση των χεριών ΠΡΙΝ τη στροφή σε συνδυασμό με το βάρος μπροστά μπορεί να βοηθήσει τον αρχάριο να τοποθετήσει σωστά το σώμα του και κατ' επέκταση να ασκήσει σωστά πίεση στο σανίδι. Αλλά δε μπορώ να ξέρω πώς ακριβώς κινείσαι εσύ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
και όλα αυτά έγιναν σήμερα, μέχρι τις 12:00.. οκ

στη θέση σου θα καθόμουν μέχρι τις 16:00 που έκλεισαν τα πηγάδια να μάθω και άλματα!! χαχα

τελίκα αύριο θα πάς ή μεθαύριο, μας έχεις μπερδέψει..

για αύριο ότι και να πώ θα είναι περιττό αν έκανες όλα αυτά σήμερα. και μην ακούς τις γυναίκες (ρέ αφροδίτη τι να τσουλαέι σε ίσιωμα έδω κατεβαίνει, στίβει κλπ) χαραμίζεσαι..

αν τελικά ανέβεις μεθαύριο κάτσε και δίαβασε ορολογία, δεν νοείται να κάνεις 12 χρόνια ski και να μην ξέρεις ας πούμε τι σημαίνει slalom :P

κανε πρώτα αυτά και μετά συζητάμε τα rails και half pipe!! :lol:

 

Tρίτη έκανα πρώτη φορά και θα ξανακάνω Πέμπτη, δηλαδή αύριο.

 

=========

 

Τα χέρια τα έχω ανοιχτά πριν την στροφή και τα στρίβω αρμονικά με την κίνηση του σώματος βάζοντας παράλληλα δήναμη στο πίσω πόδι του σανιδιούώστε να το σπρώξω προς την άλλη πλευρά.

 

Σας ευχαριστώ όλους. Λέω να δοκιμάσω να πρώτα tricks απ το abc of snowboarding να δω πως θα τα καταφέρω. Τα λέμε αύριο το απόγευμα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι σου απαντησα στο πρωτο ποστ τι ακριβως να κανεις.

Εξασκηση και παλι εξασκηση. Και προσωπικη μου αποψη ΞΕΧΝΑ τα αλματα και ειδικα τα rails για αρχη.Οσο ανετος και αν εισαι ακομα ΔΕΝ το εχεις και αυτο μη το παρεις προσωπικα αλλα ειναι απολυτα φυσιολογικο...


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...