Jump to content
MetroStar

Έκανα πρώτη φορά snowboard. Mετά τι?

Recommended Posts

Νομίζω ότι βιάζεσαι πολύ... για να κάνεις κόλπα πρέπει πρώτα να ξέρεις να κατευθύνεις το σανίδι σωστά και μάλιστα και από τις δύο πλευρές (regular και goofy). Αν δεν έχεις καλό έλεγχο στη σανίδα μπορεί σε κανά άλμα να χτυπήσεις στην προσγείωση. Μην παρασύρεσαι από τον ενθουσιασμό σου γιατί το σανίδι έχει πολύ άτιμες τούμπες και επειδή πέφτεις άτσαλα μπορεί να χτυπήσεις άσχημα στους καρπούς ή στους συνδέσμους των ώμων....

Ας επανέλθουμε στη στροφή λοιπόν. Από την περιγραφή καταλαβαίνω ότι κάνεις το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι αρχάριοι.... Η στροφή δεν πρέπει να γίνεται με απότομη μετατόπιση του πίσω μέρους του σανιδιού μπρος την αντίθετη κατεύθυνση! Μην σπρώχνεις με το πίσω πόδι. Μετατόπισε το βάρος σου πιο μπροστά και μπες απαλά στη στροφή ασκώντας πίεση στο εμπρος μέρος του σανιδιού και προς τις μύτες ή τη φτέρνα ανάλογα προς ποια πλευρά στρίβεις. Το πίσω πόδι έχει μόνο υποστηρικτικό ρόλο και ασκώντας αντίθετες πιέσεις, βοηθά να κρατάς ισορροπία και να μην "υπέρστρέφεις" . Προσπάθησε να έχεις το πίσω χέρι στη μέση και όχι τεντωμένο για να αποφεύγεις να "οδηγείς" με αυτό και να μετατοπίζεις τον κορμό σου. Να οδηγείς με το μπροστά χέρι με απαλές κινήσεις και πάντα να έχεις το βάρος μπροστά. Και ξαναλέω... δες τα βίντεο με τα μαθήματα και διάβασε το θέμα με τις συμβουλές από τα υπόλοιπα παιδιά. Και μη βιάζεσαι. Αν έχεις υπομονή και προχωράς βήμα βήμα θα μάθεις και γρήγορα και σωστά....

Edited by KSpecial

Σήμερα πήγα πηγάδια και είπα να δοκιμάσω

Tρίτη έκανα πρώτη φορά και θα ξανακάνω Πέμπτη, δηλαδή αύριο.

Σήμερα όμως είναι τετάρτη, πως να το κάνουμε..

Τι εννοείς σλάλομ? Γιατί αν κατάλαβα καλά πρέπει να το έκανα.

Mάλλον δεν διάβασες απ την αρχή. Ξέρω καλό σκι κάνω 12 χρόνια.

no comments

Τώρα που θα ξαναπάω μεθαύριο τι άλλο να κάνω και ποιες ασκήσεις να δοκιμάσω για να βελτιωθώ κι άλλο?

Λέω να δοκιμάσω να πρώτα tricks απ το abc of snowboarding να δω πως θα τα καταφέρω. Τα λέμε αύριο το απόγευμα!

καλά είπα παραπάνω οτι κάθε συμβουλή είναι περιττή..

όλο το forum έχει την υπομονή να σε συμβουλέψει στα πρώτα βήματα πολύ αναλυτικά,

αλλά από την αρχή λες και αναιρείς μόνος σου

αφού ξέρεις τι θα κάνεις τι ρωτάς??

καλά λέει ο wipika, 'Χωσε αλματα και πλακωσου αυριο ολη μερα στα rails

Βαλε και κανα video να σε απολαυσουμε' :lol::P

αυτα.. και όταν γυρίσεις μια από αυτές τις μέρες το συζητάμε και το vancouver

Edited by peterp@n^

no comments

όλο το forum έχει την υπομονή να σε συμβουλέψει στα πρώτα βήματα πολύ αναλυτικά,

Tίποτα δεν αναιρεσα και ήμουν σαφέστατος. Τι θες να δείξεις παίρνοντας ακποσπάσματα από διαφορετικές απαντήσεις μου? Να με βοηθήσεις?

no comments

>Το ποστ το έκανα στις 1 και κάτι, Τρίτη βράδυ.

>Δεν έχω ιδεά από snowboard που να ξέρω πως γίνεται το slalom στο snowboarding, και τι νοείται ως τέτοιο στο snowboard? To ότι κάνω σκι 12 χρόνια πήγαινε αλλού, στο πως κατάλαβα γρήγορα την φιλοσοφία του snowboarding.

>Δεν ήξερα τι θα κάνω τα link που μου έδωσε το παιδί είδα.

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι θες να μας δείξεις με τα πόστ σου και με το να με ειρωνεύεσαι συνεχώς. Το πόσο έξυπνος είσαι? Ή το πόσο καλός είσαι σε όλα τα χειμερινά σπορ? Σε ευχαριστώ που μου απάντησες και ασχολήθηκες με τις απορίες μου, αλλά σε παρακαλώ μην με ''βοηθήσεις'' άλλο.

Edited by MetroStar

Παράκληση, να μείνουμε μακριά από προσωπικές αντιπαραθέσεις. Αν έχουμε κάποια συμβουλή (όχι για το Βανκούβερ :P ) ας την μοιραστούμε.

Εγώ δεν ρωτάω καν, γιατί θα φάω ντομάτες, ήδη στο facebook με απείλησαν με ανασκολοπισμό αν συνεχίσω :ph34r: . Πάντως η πρώτη μου μέρα με το σανίδι ήταν αρκούντως ενθαρρυντική. I like λέμε. I like a lot! :lol:

Νίφει!

και εγω εκανα το ιδιο το Σαββατο. λογω κακης μερας για σκι και για να μην παει στραφι η μερα στο βουνο πηγα και εκανα ενα μαθημα snowboard. μου φανηκε σχετικα ευκολο. η 2η φορα ηταν δυσκολη και επειδη κατεληξα στο δεξι ποδι μπροστα (το λιγοτερο συνηθισμενο) δυσκολευομουν ακομα και να παρω το baby lift.

νομιζω οτι αν φρεναρεις καλα, το επομενο σταδιο ειναι το slalom...αλλα ποναει :lol:

DSC09029.jpg

DSC09031.jpg

DSC09033.jpg

για αυτο χαθηκες απο το φορουμ τοσες μερες;;;;

:P

Snow is on my D.N.A.

... I like λέμε. I like a lot! :P

Ελαβα χθες που γυρισα την παρακατω επιστολη:

"Αξιοτιμον κυριο ΜακηςΜ

Manager of Chris 'Love Doctor' Lappas

Παρακαλουμε να συμπληρωσετε την επισυναπτωμενη αιτηση Ελληνικης συμμετοχης για τους Ολυμπιακους Αγωνες 2014 στο Shotsi, στο αθλημα Snowboarding Cross για τον αθλητη σας Chris 'Love Doctor' Lappas.

Παρακαλουμε να μας γνωστοποιησετε εγκαιρως, αν θα ειναι διαθεσιμος για συμμετοχη και στο Half Pipe.

Επισυναπτουμε και τα αεροπορικα εισητηρια.

Μετα τιμης

Ελληνικη Χιονοδρομικη Ομοσπονδια

Τμημα Χιονοσανιδας"

Τους εστειλα την αιτηση συμπληρωμενη :lol:

Φιλικα

ΜακηςΜ

ΥΓ: Μολις προσεξα οτι το δικο σου εισητηριο ειναι one-way. Βαλε τις μαθητριες σου να σου μαθουν Ρωσικα/Ουκρανεζικα. Εχεις 4 χρονακια... :ph34r:

Guest afrodite
Εγώ δεν ρωτάω καν, γιατί θα φάω ντομάτες, ήδη στο facebook με απείλησαν με ανασκολοπισμό αν συνεχίσω :ph34r: . Πάντως η πρώτη μου μέρα με το σανίδι ήταν αρκούντως ενθαρρυντική. I like λέμε. I like a lot! :P

Ki εσύ μασας; Δεν το περιμενα....τσκ τσκ τσκ.... :lol:

Χρηστο,Ολγα τι εγινε??? Αρχισαμε τις δοκιμες βλεπω. Καλο αυτο, η ζωη πρεπει να ειναι γεματη με ωραιες εμπειριες.... :lol:

Οχι τιποτα αλλο αποκτα ζωη και το snowboard section!!!

Μηπως την επομενη φορα να σας κανουμε και κανενα μαθηματακι για να παμε στο Level 2????

Την καλημερα μου.

ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Αγαπητε Metrostar, χαιρομαι που πηρες ζεστα το θεμα του σνοουμπορντ, αλλα οπως σου ειπαν και τα παιδια, μαθε πρωτα να τσουλας αξιοπρεπως και ασε τα αλματα για πιο μετα. Συμφωνω οτι ολοι μας πολυ λιγο εχουμε μπει στο τρυπακι να τα μαθουμε με την πρωτη αλλα ευτυχως ή δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι ετσι. Μην παρασυρεσαι απ'το hype που επικρατει εδω Ελλαδα.

Πληροφοριακα εγω πρωτα εμαθα να τσουλαω καλα συνεχισα στα flat tricks [απο κει μπορεις να ξεκινησεις κι εσυ πχ να πηγαινεις switch μεχρι εκει που μπορεις, να πηγαινεις wheelie, να αλλαζεις ποδι με nosepress κλπ] και τα τελευταια 2 χρονια [απο συνολο 9 χρονων] ασχολουμαι ολο και περισσοτερο με freestyle.

Θα σου προτεινα να αρχισεις με πουδρες, να τις ευχαριστηθεις γιατι αν μπεις στο τρυπακι του [σοβαρου] freestyle, δε θα ξεκολλας και οι πουδρομερες σου θα γινονται λιγοτερες...

JAPOW!!!

και εγω εκανα το ιδιο το Σαββατο. λογω κακης μερας για σκι και για να μην παει στραφι η μερα στο βουνο πηγα και εκανα ενα μαθημα snowboard. μου φανηκε σχετικα ευκολο. η 2η φορα ηταν δυσκολη και επειδη κατεληξα στο δεξι ποδι μπροστα (το λιγοτερο συνηθισμενο) δυσκολευομουν ακομα και να παρω το baby lift.

νομιζω οτι αν φρεναρεις καλα, το επομενο σταδιο ειναι το slalom...αλλα ποναει :lol:

DSC09029.jpg

DSC09031.jpg

DSC09033.jpg

ειλικρινα σου παει το snowboard και αυτο το χαμογελο στο βουνο βγαινει μονο με σανιδι ; )

ετσι την πατησα και γω περσι,ενω εκανα σκι σε καλο επιπεδο για 6 χρονια περσι δοκιμασα να μαθω snowboard,τα πηγα αμεσως καλα και απο την 4η φορα κατεβαινα μαυρες,φρυδια και εννοειται πιατακι,οι φιλοι μου παρατηρησαν:

"δε σε εχουμε ξαναδει με τετοιο χαμογελο"

αυτο που πρεπει να παρατηρησω ειναι οτι η γωνια/ρυθμιση των δεστρων σου ειναι λαθος για να συνεχισεις ετσι.πρεπει να τις ρυθμισεις σε ποιο agressive γωνια ωστε να πετυχεις να κανεις γρηγορα σλαλομ ΚΑΙ για να αποφυγεις να τραυματισεις τα γονατα σου(agressive=και οι δυο δεστρες θα εχουν την ιδια φορά,οχι να κοιταζει η μια μπροστα και η αλλη πισω)

καλη τυχη και ψαχνετε για πουδρες

υγ.κυριε Λαππα καμια φωτογραφια θα δουμε?

@MetroStar,φιλε προχωρα σε γκρεμους/μαυρες και οτι πιο extreme εντοπισεις(στα baby lifts κανεις δεν εμαθε τιποτα),μαζι σου και συγχαρητηρια για την προσπαθεια

Edited by blades

rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

ρε λέτε να μπούμε και εμείς στο τρυπάκι??????

Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχω χαμηλοκάβαλο παντελόνι, και Yo μποξεράκι να εξέχει.......

αντε και βλέπω να ανεβαίνουμε στο βουνό με 2 ζευγάρια πέδιλα, 1 σανίδι, 2 πανιά Snow kite και ένα πανί για speed......και στο τέλος θα πίνουμε καφέ στο σαλέ :lol: .....

Θα το δοκιμάσω σίγουρα πάντως και θα πέσει πολύ γέλιο.....

Φιλικά

Σπύρος :P

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

MetroStar τα είπανε όλα παραπάνω οι συνφορουμίτες. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο εκτός από το να σου πώ πως έμαθα εγώ sb και ίσως βοηθήσει εσένα και αρκετούς που θα διαβάσουν αύτο το post και θέλουν να κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο sb.

Εβλεπα τo video που σου ανέφερε και ο KSpecial

1) ΜΑΘΗΜΑΤΑ SNOWBOARD, Ενα απιστευτο βιντεο που αντικαθιστα το δασκαλο

2) ΜΑΘΗΜΑΤΑ SNOWBOARD PART 2, Για τους πιο προχωρημένους!!!

Τα έβλεπα και τα ξαναέβλεπα για μέρες. Το πρηγούμενο βράδυ πρίν ανέβω στο βουνό έβλεπα τα σημεία του video που θα ασχολιόμουνα και θα προσπαθούσα στο βουνό την επόμενη μέρα.

Αυτό το έκανα τον πρώτο χρόνο μέχρι να φτάσω στο σημείο να τα κάνω σωστά.

Προσωπικά από την 2η μέρα κατάφερα να κανω ένα μικρό slalom. Από τότε λοιπόν ξεκίνησε η τρέλα που έχω αυτήν την στιγμή για το άθλημα.

Δεν έχω κάνει ποτέ μάθημα αν και θα ήθελα να κάνω κάποια στιμγή για να διορθώσω ίσως κάποιες ατέλειες που μπορεί να έχω ή και να μου μάθει κάτι παραπάνω (γιατί καλά τα videos, αλλά δεν είναι 100% το ίδιο με έναν καλό δάσκαλο)

Πιθανότατα ο τρόπος αυτός να βοηθήσει αρκετούς που θα διαβάσουν αυτό το post.

ΥΓ 1. Εχω δοκιμάσει και εγώ 2 φορές ski και θα ξαναδοκιμάσω και άλλες πολλές γιατί μου άρεσε.

ΥΓ 2. Οσον αφορά τον Chris 'Love Doctor' Lappa (!) και την Ολγα μπράβο τους που θέλησαν να δοκιμάσουν sb.

ΥΓ 3. skimad να παίρνεις παραδείγματα!!! Υπάρχουν και άλλα αθλήματα εκτός από ski! :P:D

.....και Yo μποξεράκι να εξέχει....... :P

Να σου δωσω ενα απο τα δικα μου... :P ο,τι χρειαζεται θα σου ειναι... :D

Να σου δωσω ενα απο τα δικα μου... :D ο,τι χρειαζεται θα σου ειναι... :P

ειπε να προεξεχει το μποξερακι μεσα απο το παντελονι,οχι να προεξεχει λιγο το παντελονιsmiley36.gif

rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Porfirio, δε χρειαζεσαι χαμηλοκαβαλο παντελονι. Απλα παρε ενα σχετικα "μουρατο" παντελονι [σαν του Λαππα] 2 νουμερα μεγαλυτερο, βαλε μια ζωνη με καρφια, υιοθετησε τον κανονα "παντελονι στα γονατα" και εισαι κομπλε!

[τα χαμηλοκαβαλα παντελονια ειναι για τα κοριτσακια, σεμνα βεβαιως βεβαιως!]

JAPOW!!!

ρε man στα είχαν πει ήδη τα παιδία όλα, αλλά από ανυπομονησία ήδη είχαμε φτάσει να μιλάμε για πέντε στάδια παραπάνω. το θέμα θέλει καλώς ή κακώς υπομονή και προσπάθεια, δεν γίνονται όλα με την πρώτη.. για να μάθεις σωστά κάτσε εξασκησου στα βασικά, δες τα βίντεο που έχουν ποστάρει τα παιδιά, δίαβασε, είναι όλα πολύ χρήσιμα και θα βοηθήσουν. καλά κάνεις κ το πήρες ζεστά, αφού η σανίδα θέλει να της επιτεθείς για να μάθεις.. θα διαφωνήσω όμως με μαύρες, άλματα και γκρεμούς, γτ θέλει προσοχή, και πάντα στα πλαίσια των δυνατοτήτων μας για την ασφάλεια μας και την ασφάλεια των διπλανών.

ride responsible, τα λέμε

Υποψιν οτι αν ακουσω καποιον να πει "πηγαινα σε μαυρες, πηδαγα απο drops, φρυδια, κατεβαινα αερα πατερα τη Στυγα 1 κλπ", ενω κανει 1-2 χρονια και ισως λιγοτερο, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΩ

[ακομα θυμαμαι ενα γελοιο περιστατικο που που εδωσε να καταλαβω οτι αρκετοι εχουν μεγαλο στομα]

Αλλο το να τα κανεις ετσι απλα κι αλλο το να τα κανεις με στυλ/τεχνικη

JAPOW!!!

Porfirio, δε χρειαζεσαι χαμηλοκαβαλο παντελονι. Απλα παρε ενα σχετικα "μουρατο" παντελονι [σαν του Λαππα] 2 νουμερα μεγαλυτερο, βαλε μια ζωνη με καρφια, υιοθετησε τον κανονα "παντελονι στα γονατα" και εισαι κομπλε!

Καλά... πρέπει να είχα φωτογραφίες στα χέρια μου να σας ποσταρω

φιλο snbντα με κλασσική ίσια κόκκινη φορμουλα Spider :P

ή ενος άλλου γνωστού μου skier, που τα μποξερακια του ειναι σε κοινη θέα πάντα :P

(...αλλα σαν rider απλά σπέρνει :D ).

Έτσι για να σας χαλάσω λιγο τα ιδανικά πρότυπα ενδυμασίας & εμφάνισης :D

Sorry για το παραπάνω off topic.

Και για να μπω λιγάκι στο θέμα...

Φιλαράκι, μιας και μέχρι εδω που έχεις φτάσει με το snb

δείχνεις να τα πηγαίνεις εξαιρετικά...

να σου κάνω μια αλλη ερώτηση? Απο τούμπες πως πας???

Γιατι αν δεν κάνεις λάθη, έτσι ώστε να έρχονται και οι τούμπες,

σίγουρα κατι δεν μαθαίνεις σωστά.

Κάτι που ισχύει τόσο για εμάς τους skiers, όσο και για τους snbrs ;) .

To να ξέρεις πως να "προσγειώνεσαι" και πως να σηκώνεσαι μετά απο πτώση

ειναι ο θεμελιώδης λίθος στη χιονοδρομία.

Επίσης, επειδή μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε, τυραννήσου λιγο πάνω σε αυτά.

Που σίγουρα θα έχεις σαν ex-skier που πέρασε στο snb

π.χ στη στάση του κορμιού σου, που έχει συνηθίσει τοσα χρόνια να είναι φάτσα στην fall-line.

Ασε τα rails & τα άλματα για αργότερα, γιατί βλέπω να έρχεται ο κορεσμός πολύ γρήγορα...

Από έναν πρώην snbντα που έβαλε μυαλό νωρις :P

Υποψιν οτι αν ακουσω καποιον να πει "πηγαινα σε μαυρες, πηδαγα απο drops, φρυδια, κατεβαινα αερα πατερα τη Στυγα 1 κλπ", ενω κανει 1-2 χρονια και ισως λιγοτερο, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΩ

[ακομα θυμαμαι ενα γελοιο περιστατικο που που εδωσε να καταλαβω οτι αρκετοι εχουν μεγαλο στομα]

φιλε παναγιωτη πιστευεις δε πιστευεις υπαρχει καποιος που μεσα σε 1 μηνα κατεβαινε τη στυγα 1 αερα πατερα(εννοειται χωρις καμια πτωση),ετσι ειναι τι να κανουμε......

Edited by blades

Παναγιώτη θα διαφωνήσω, δεν είναι ακριβώς έτσι. Μπορεί κανείς να μάθει να κάνει καλό σανίδι πολύ γρήγορα και να τα κάνει όλα αυτά σε σύντομο διάστημα. Και μιλώ από προσωπική πείρα. Η εξέλιξη μας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν είναι ίδια για όλους. Αν είσαι αθλητικός, λίγο τολμηρός και έχεις καλή αντίληψη θα μάθεις να κάνεις καλό σανίδι πολύ πιο γρήγορα από κάποιον που στερείται αυτά τα χαρακτηριστικά.

Μάλιστα υπάρχουν στοιχεία που μπορεί να βοηθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις και που σε πρώτο άκουσμα μπορεί να φαίνονται πολύ περίεργα. Για παράδειγμα όσο κουλό και να σου ακουστεί, εμένα με βοήθησε πολύ να εξελιχθώ το γεγονός ότι για πολλά χρόνια ειχα ασχοληθεί με το χορό! Η διαφορά μου με κάποιον που δεν είχε αντίστοιχη ή κάποια σχετική εμπειρία είναι ότι εγώ επί 10+ χρόνια είχα ήδη μάθει να έχω απόλυτο έλεγχο σε όλο μου το σώμα, να οριοθετώ τη στάση μου, να κινούμαι αρμονικά, να μην κάνω απότομες και ατσούμπαλες κινήσεις και το κυριότερο να τα καταφέρνω ευκολότερα στις ακριβείς κινήσεις που απαιτούνται όταν μετατοπίζεις το βάρος από μύτες σε φτέρνες και το αντίστροφο. Το μόνο που έμενε ήταν να προσαρμόσω τις κινήσεις αυτές σε ένα νέο είδος "χορού".... και αυτό δε μου πήρε πολλές μέρες..... χρειάστηκε όμως να φάω και πολύ "ξύλο", αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία....

OK!!!!! Εχω μπανίσει κάτι καλά, Rasty style πολύχρωμα.......ρε λές να το γυρισουμε τώρα στα γεράμματα????

Παναγιώτη θέλω να μου κάνεις και εντατικά μαθήματα Υο freestyle ορολογίας στο snb για να μπορώ να συννενοούμε κι'όλας.......

καλά τι συνέβει?? και οι πιο πιστοί skier το γύρισαν στο sb??

άλλο πάλι κ αυτο.. :D

Κάτσε να το μ@λ@κίσει ο καιρός λίγο ακόμα και έχεις να ακούσεις κι' άλλα πολλά.... :P:P

Edited by porfirio

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Guest afrodite
Παναγιώτη θα διαφωνήσω, δεν είναι ακριβώς έτσι. Μπορεί κανείς να μάθει να κάνει καλό σανίδι πολύ γρήγορα και να τα κάνει όλα αυτά σε σύντομο διάστημα. Και μιλώ από προσωπική πείρα. Η εξέλιξη μας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν είναι ίδια για όλους. Αν είσαι αθλητικός, λίγο τολμηρός και έχεις καλή αντίληψη θα μάθεις να κάνεις καλό σανίδι πολύ πιο γρήγορα από κάποιον που στερείται αυτά τα χαρακτηριστικά.

Μάλιστα υπάρχουν στοιχεία που μπορεί να βοηθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις και που σε πρώτο άκουσμα μπορεί να φαίνονται πολύ περίεργα. Για παράδειγμα όσο κουλό και να σου ακουστεί, εμένα με βοήθησε πολύ να εξελιχθώ το γεγονός ότι για πολλά χρόνια ειχα ασχοληθεί με το χορό! Η διαφορά μου με κάποιον που δεν είχε αντίστοιχη ή κάποια σχετική εμπειρία είναι ότι εγώ επί 10+ χρόνια είχα ήδη μάθει να έχω απόλυτο έλεγχο σε όλο μου το σώμα, να οριοθετώ τη στάση μου, να κινούμαι αρμονικά, να μην κάνω απότομες και ατσούμπαλες κινήσεις και το κυριότερο να τα καταφέρνω ευκολότερα στις ακριβείς κινήσεις που απαιτούνται όταν μετατοπίζεις το βάρος από μύτες σε φτέρνες και το αντίστροφο. Το μόνο που έμενε ήταν να προσαρμόσω τις κινήσεις αυτές σε ένα νέο είδος "χορού".... και αυτό δε μου πήρε πολλές μέρες..... χρειάστηκε όμως να φάω και πολύ "ξύλο", αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία....

Eιπες τη μαγικη λεξη....Και γω ξερω φιλος windsurfer και πολυ καλο χορευτη σαλσα ρουμπα κλπ που τον ανεβασαμε βουνο νοικιασε σανιδα και ειχαμε σκοπο να του μαθουμε να κουτσοκανει snb...Toυ λεμε ε δεν θα πας Ηρακλη απο τωρα...Παμε Αιολο. Περνουμε το λιφτ και του ειπαμε μη στεναχωρηθεις αμα πεσεις και φας τα μουτρα σου στο προγραμμα ειναι κανε αυτο κι αυτο....Σε πληροφορω οτι εγω ημουν αυτη που τσακιστηκε κι οχι αυτος (Και ο Αιολος σε ξαποστέλνει και αποτομα)...Λεω ε δε μπορει συμπτωση...τυχη του πρωταρη κλπ κλπΠαμε παρακατω...Τη πρωτη κατεβασια την εβγαλε σε φτερνες κα φρενο. Οκ ...μετα μου λεει παμε πιο ψηλα μα μου σου ξου περνουμε το τετραθεσιο. Μια χαρα ξαναπροσγειωθηκε (δεν ηταν συμπτωση τελικα :P ) εκανε και το σκειτ του... Και με τσαμπουκα κατεβηκε την πιστα με στροφες (εβλεπε απο πανω τι εκαναν οι αλλοι και το δοκιμασε και του βγηκε)... Λεω ή φυσικο ταλεντο ειναι ο τυπος ή μας δουλευει ολους. (δεν του ειπα το ποσο καιρο μου πηρε να μαθω οτι εκανε :D )

Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις στον κανονα, αλλα ειναι πολυ σπανιες...Ελπιζω ο φιλος μας απο δω να ανοικει σε αυτες...αλλιως θα εχει να φαει πολυ ξυλο (οχι απο μας αλλα απο το snb)