Jump to content
step

Πόσες μέρες το χρόνο κάνει σκι ο μέσος snowclubίτης;

Recommended Posts

Και 4 λεπτά την κατάβαση να βάλουμε ούτε μια ώρα σκι δεν βγαίνει...

Συνολική υψομετρική 5720μ...

 

Κόψε το κάπνισμα αμέσως... :P:P

Share this post


Link to post
Share on other sites
2) O πιο πολύς κόσμος στον Παρνασσό κάνει 3-4 ώρες σκι ο μέσος snowclubitis 4-6 ώρες.

 

3) Ο πιο πολύ κόσμος που ξέρω κάνει 10-20 καταβάσεις τη μέρα Ελλάδα και 7-15 Άλπεις. Οι snowclubites 30% πάνω από το μέσο όρο.

 

Μιχάλη, διαφωνώ με την στατιστική σου,

από αυτά που βλέπω εγώ στην βόρεια Ελλάδα αλλά και από αυτά που έχω δει από τις εκδρομές του συλλόγου εντός και εκτός Ελλάδος

νομίζω ότι οι snowclubites, πέρα ολίγον εξαιρέσεων, κάνουν 10% λιγότερο σκι από ότι ο μέσος χιονοδρόμος.

Edited by Aeras

powder_2009.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τάσο καλή ήμερα :P και έκανες μόνο :P μιάμιση ώρα σκι ? :P
αν πρωι πρωι και με ελαφρια γαστραντεριτιδα για ζεσταμα κατεβαινεις την μαυρη αγκυρα 3 φορες με 6-7 στροφες παρεα με ενα πασιγνωστο κανιβαλο(δεν λεω το ονομα του)που αμεσως πριν τα καλαβρυτα ηταν στην la grave τοτε καιγεσαι ολοσχερως :P :P :P:P:lol:

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φέτος η χρονιά ήταν και για μένα σχεδόν κακή όπως και για τους παρισσότερους 34 φορές πάντα απο το πρωί μέχρι πολύ αργά το απόγευμα και φυσικά το δειάλλημα είναι περιτό


slide until your mind get tottaly free...

Share this post


Link to post
Share on other sites
αν πρωι πρωι και με ελαφρια γαστραντεριτιδα για ζεσταμα κατεβαινεις την μαυρη αγκυρα 3 φορες με 6-7 στροφες παρεα με ενα πασιγνωστο κανιβαλο(δεν λεω το ονομα του)που αμεσως πριν τα καλαβρυτα ηταν στην la grave τοτε καιγεσαι ολοσχερως :P:lol::P:P :P

 

When you get the runs on the runs, a packet of immodium might just do the trick! :P

 

Πρέπει να βελτίωσε την ταχύτητα σου πάντως! :P


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μιχάλη, διαφωνώ με την στατιστική σου,

από αυτά που βλέπω εγώ στην βόρεια Ελλάδα αλλά και από αυτά που έχω δει από τις εκδρομές του συλλόγου εντός και εκτός Ελλάδος

νομίζω ότι οι snowclubites, πέρα ολίγον εξαιρέσεων, κάνουν 10% λιγότερο σκι από ότι ο μέσος χιονοδρόμος.

Μπορεί να έχεις δίκιο. Αυτό που έγραψα βγαίνει από την εμπειρία μου στον Παρνασσό που...για καφέ έρχονται οι άλλοι σκιερ ενώ αρκετοί snowclubites λιώνουν.

 

Δε βγαίνει άκρη...


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
και οχι μονο :D:ph34r:

 

Γλυστραγαν τα σκι ε;... :D:D:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ηταν φρεσκοκερωμενα Μακη :ph34r::lol: lol:


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα προηγούμενα 2 χρόνια είχα ένα μέσο όρο 25 ημερών. Φέτος έκανα με προσπάθεια 15 φόρες, οι 6 εκ των οποίων στη Val Gardena πριν 2 βδομάδες... Ο καιρός δυστυχώς δε βοήθησε και η ειρωνία είναι ότι φέτος είχα τη δυνατότητα να ανεβαίνω συχνά καθημερινές αλλά τελικά πέρασε ανεκμετάλλευτη. Οι ώρες πρέπει να είναι από 4 μέχρι 6 ανάλογα με τις συνθήκες. Γενικά, σταματώ όταν νιώθω ότι η επόμενη είναι επικίνδυνη για εκείνο τον ανόητο τραυματισμό που έρχεται πάντα στο τέλος της μέρας....

 

 

 

Διαφωνώ με την άποψη, που εκφράζεται αυτή την περίοδο με αφορμή τις λιγοστές μέρες σκι, ότι θα πρέπει να χαιρόμαστε τη χιονοδρομία όσο διάστημα υπάρχει επαρκές χιόνι σε πίστες και ότι αυτό υποδηλώνει αγάπη για το βουνό και τη χιονοδρομία.

 

Για μένα η χιονοδρομική περίοδος λήγει με το καθιερωμένο μου ταξίδι στο εξωτερικό την 25η Μαρτίου... Είναι τέτοια η χρονική καμπή που όση αγάπη κι αν έχω για το σνόουμπορντ δε μπορώ να συνεχίσω. Έχεις χορτάσει τόσο πολύ από υπέροχες πίστες, χιονισμένα αλπικά τοπία και ασταμάτητη χιονοδρομία για μια βδομάδα που δεν υπάρχει πια διάθεση για συνέχεια στην Ελλάδα με τις συνθήκες που επικρατούν εδώ. Άσε που φεύγεις από εκεί με χιονόπτωση και φτάνεις στην Αθήνα με καύσωνα...

 

Δε μπορεί να κατηγορούμε τον Έλληνα που τρέχει στις παραλίες την Άνοιξη αντί να κάνει σκι σε 5 πόντους χιόνι και καφέ βουνό για 3 ώρες. Είναι τέτοιες οι συνθήκες στην Ελλάδα που οποιόσδήποτε λαός το ίδιο θα έπραττε. Εξάλλου ο ίδιος ο Έλληνας ακριβώς επειδή λατρεύει και τη χιονοδρομία τρέχει όλο το χειμώνα σε χιονοδρομικά της Ευρώπης για σκι.... Και ας μην παραβλέπουμε ότι και στο εξωτερικό τα περισσότερα χιονοδρομικά κλείνουν τώρα, αρχές Απρίλη.

 

Αυτό που έχει σημασία κατά τη γνώμη μου είναι η επαφή με τη φύση. Ο τρόπος είναι κάτι δευτερεύον. Τώρα είναι η ιδανική εποχή για πεζοπορία, ορειβασία, αναρρίχηση, ποδηλασία, ράφτινγκ, κανώ-καγιάκ, ιστιοπλοία, θαλάσσια αθλήματα και πολλές άλλες δραστηριότητες που το χειμώνα η μικρή διάρκεια ημέρας και το κρύο δυσχεραίνουν αρκετά.... Κάθε πράγμα στον καιρό του....

 

 

Και από Δεκέμβρη με το καλό να γράψουμε όλοι αμέτρητες ώρες χιονοδρομίας.... Μέχρι τότε χαρείτε θάλασσες και βουνά με κάθε τρόπο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διαφωνώ με την άποψη, που εκφράζεται αυτή την περίοδο με αφορμή τις λιγοστές μέρες σκι, ότι θα πρέπει να χαιρόμαστε τη χιονοδρομία όσο διάστημα υπάρχει επαρκές χιόνι σε πίστες και ότι αυτό υποδηλώνει αγάπη για το βουνό και τη χιονοδρομία.

 

Για μένα η χιονοδρομική περίοδος λήγει με το καθιερωμένο μου ταξίδι στο εξωτερικό την 25η Μαρτίου... Είναι τέτοια η χρονική καμπή που όση αγάπη κι αν έχω για το σνόουμπορντ δε μπορώ να συνεχίσω. Έχεις χορτάσει τόσο πολύ από υπέροχες πίστες, χιονισμένα αλπικά τοπία και ασταμάτητη χιονοδρομία για μια βδομάδα που δεν υπάρχει πια διάθεση για συνέχεια στην Ελλάδα με τις συνθήκες που επικρατούν εδώ. Άσε που φεύγεις από εκεί με χιονόπτωση και φτάνεις στην Αθήνα με καύσωνα...

 

Δε μπορεί να κατηγορούμε τον Έλληνα που τρέχει στις παραλίες την Άνοιξη αντί να κάνει σκι σε 5 πόντους χιόνι και καφέ βουνό για 3 ώρες. Είναι τέτοιες οι συνθήκες στην Ελλάδα που οποιόσδήποτε λαός το ίδιο θα έπραττε. Εξάλλου ο ίδιος ο Έλληνας ακριβώς επειδή λατρεύει και τη χιονοδρομία τρέχει όλο το χειμώνα σε χιονοδρομικά της Ευρώπης για σκι.... Και ας μην παραβλέπουμε ότι και στο εξωτερικό τα περισσότερα χιονοδρομικά κλείνουν τώρα, αρχές Απρίλη.

 

Αυτό που έχει σημασία κατά τη γνώμη μου είναι η επαφή με τη φύση. Ο τρόπος είναι κάτι δευτερεύον. Τώρα είναι η ιδανική εποχή για πεζοπορία, ορειβασία, αναρρίχηση, ποδηλασία, ράφτινγκ, κανώ-καγιάκ, ιστιοπλοία, θαλάσσια αθλήματα και πολλές άλλες δραστηριότητες που το χειμώνα η μικρή διάρκεια ημέρας και το κρύο δυσχεραίνουν αρκετά.... Κάθε πράγμα στον καιρό του....

 

 

Και από Δεκέμβρη με το καλό να γράψουμε όλοι αμέτρητες ώρες χιονοδρομίας.... Μέχρι τότε χαρείτε θάλασσες και βουνά με κάθε τρόπο.

 

KSpecial συμφωνω απόλυτα μαζι σου!


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε αυτο που λες εχεις δικιο...οταν εισαι εξωτερικο τον Μαρτιο, και γυρνας ελλαδα κ πετυχαινεις κανα +19 και βαλε ξενερωνεις...

 

απο την αλλη διαφωνω...

 

δεν με χαλαει να κανω και στα 20 εκ. και στο καφε χιονι λογω εποχης κλπ κλπ κλπ που λεγαν τα παιδια απο πανω....το μονο που με προβληματιζει ειναι το θεμα τραυματισμων λογω ελλειψης πειρας και αυτο που λεμε η κακια στιγμη...και αντε εγω με την σανιδα δεν εχω τοσο προβλημα (θεωρητικα) οσο η γυναικα μου πχ που κανει σκι....

 

προτιμω να μην το ρισκαρω...τουλαχιστον προς το παρον....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turms γιατί θεωρείς το ανοιξιάτικο χιόνι πιο επικίνδυνο από το χειμωνιατικο? Μπορεί να μην τσουλάει πολύ γρήγορα αλλά με περισσότερη ταχύτητα και καλό γώνιασμα είναι πολύ ευχάριστο, είναι και πιο προβλέψιμο μιας και παντού η ποιότητα είναι ίδια και δεν σε περιμένουν εκπλήξεις πάγου σε ανύποπτα σημεία.

 

Καμιά χρονιά δεν μπόρεσα να απομνημονεύσω πόσες φορές ανέβηκα στο βουνό για να κάνω σκι(ούτε πόσα παγωτά έτρωγα όταν ήμουν μικρός μετρούσα :P ), οι καλές μέρες για σκι όμως ήταν λιγότερες από ότι πέρυσι για μένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...εμενα με την σανιδα δεν με χαλαει...ισως καποιες φορες προτιμω το χιονι λιγο σουπεξ, απο το παγωμενο σκληρο...

 

αλλα οπως ειπες, "με περισσότερη ταχύτητα και καλό γώνιασμα"....δεν ξερω κατα ποσο το επιπεδο μου (και της γυναικας μου) είναι προς το παρον για τετοια, κ επειδη πετυχα να ειμαι μπροστα σε εναν τραυματισμο στο Soelden και καπακι, στο Καιμακ τωρα τον Μάρτιο, ετσι καπως θορυβηθηκα λιγο, και λεω ασε καλυτερα...μην το ζοριζουμε πολυ το θεμα....

 

το παν ειναι να ξερεις ποια ειναι τα ορια σου...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διαφωνώ με την άποψη, που εκφράζεται αυτή την περίοδο με αφορμή τις λιγοστές μέρες σκι, ότι θα πρέπει να χαιρόμαστε τη χιονοδρομία όσο διάστημα υπάρχει επαρκές χιόνι σε πίστες και ότι αυτό υποδηλώνει αγάπη για το βουνό και τη χιονοδρομία.

Ο καθ'ένας, ανάλογα με την ιεράρχηση των αναγκών-υποχρεώσεων, χαίρεται όπως θέλει, αυτό που θέλει, λίγο ή πολύ. Άλλωστε το τι είναι λίγο ή πολύ για τον καθένα είναι σχετικό και σίγουρα δεν είναι μία αντικειμενικά μετρήσιμη ποσότητα.

 

 

Για μένα η χιονοδρομική περίοδος λήγει με το καθιερωμένο μου ταξίδι στο εξωτερικό την 25η Μαρτίου... Είναι τέτοια η χρονική καμπή που όση αγάπη κι αν έχω για το σνόουμπορντ δε μπορώ να συνεχίσω. Έχεις χορτάσει τόσο πολύ από υπέροχες πίστες, χιονισμένα αλπικά τοπία και ασταμάτητη χιονοδρομία για μια βδομάδα που δεν υπάρχει πια διάθεση για συνέχεια στην Ελλάδα με τις συνθήκες που επικρατούν εδώ. Άσε που φεύγεις από εκεί με χιονόπτωση και φτάνεις στην Αθήνα με καύσωνα...

 

Δε μπορεί να κατηγορούμε τον Έλληνα που τρέχει στις παραλίες την Άνοιξη αντί να κάνει σκι σε 5 πόντους χιόνι και καφέ βουνό για 3 ώρες. Είναι τέτοιες οι συνθήκες στην Ελλάδα που οποιόσδήποτε λαός το ίδιο θα έπραττε. Εξάλλου ο ίδιος ο Έλληνας ακριβώς επειδή λατρεύει και τη χιονοδρομία τρέχει όλο το χειμώνα σε χιονοδρομικά της Ευρώπης για σκι.... Και ας μην παραβλέπουμε ότι και στο εξωτερικό τα περισσότερα χιονοδρομικά κλείνουν τώρα, αρχές Απρίλη.

Όπως και πιο πάνω, ο κάθε ένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί περισσότερο, χωρίς να χρειάζεται να απολογείται για αυτό που του αρέσει. Η άνοιξη αρχίζει 22 Μαρτίου και τελειώνει 20 Ιουνίου. Άρα, μέσα Ιουνίου, προς το τέλος της άνοιξης δηλαδή, δεν ακούγεται παράλογο να πηγαίνει κάποιος παραλία, ενώ μου ακούγεται παράλογο για μη χειμερινό κολυμβητή να πηγαίνει παραλία τέλος Μαρτίου. Όπως και μέσα στον Μάιο (μέσα της άνοιξης) δεν μου ακούγεται παράλογο να πηγαίνω Παρνασσό για σκι ΟΤΑΝ έχει αρκετό χιόνι. Το ότι δεν ξέρει η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, αλλά και των σκιερ ότι ο Παρνασσός ακόμα και τώρα ή και τότε μπορεί να προσφέρει συγκινήσεις, δεν είναι κατακριτέο, απλά δεν σημαίνει ότι η μάζα έχει πάντα δίκιο. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε, ότι αυτή η εποχή έχει από τα καλύτερα εκτός πίστας χιόνια της σεζόν, πανεύκολα και παιχνιδιάρικα, για τα οποία στην Αυστρία πληρώνουν πολλά τους οδηγούς του βουνού για να τα βρουν. Εδώ τα έχουμε και ευτυχώς δεν τα ξέρει πολύς κόσμος και αυτό είναι το ευτύχημα. Εγώ έτυχε να τα δοκιμάσω και ξέρω τι με συγκινεί και πότε, εκτιμώ τις καιρικές συνθήκες και ελπίζω να τις πετύχω όπως τις περιμένω κάθε φορά που ανεβαίνω. Δεν χρειάζεται να ανεβαίνω "για να ανεβαίνω" Παρνασσό για να χτυπάω κάρτα, ή για να δείξω ότι ανέβηκα, αλλά για να χαίρομαι αυτό που μου προσφέρει το βουνό. Αν κάποιον άλλον δεν τον συγκινούν τα ίδια, δεν χαλιέμαι και ιδιαίτερα. Όποιος δοκιμάζει ξέρει. Ας μην ξεχνάμε δε ότι η μέση χιονοδρομική σεζόν του Παρνασσού είναι μεγαλύτερη από ενός μέσου Αυστριακού ΧΚ, παρ'όλο που το ΧΚΠ δεν αναπτύχθηκε εκεί που θα μπορούσε να έχει μέγιστη σεζόν.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

γιατι μου αρεσουν παντα τα λεγομενα του Αλεξη??? :D

+1


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί μου αρέσουν και εμένα τα δικά σου κι ας στο λέω για πρώτη φορά!!


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

φουντώνουν οι ερωτες στο φορουμ..μπραβο παιδια :D


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mil δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν διαφωνείς σε κάτι μαζί μου, νομίζω ότι επί της ουσίας συμφωνούμε.

 

Πάντως επειδή η συζήτηση είναι πλέον εκτός του θέματος που ανοίχθηκε θα μπορούσε πιθανόν να μεταφερθεί αλλού για να μη χαλάει αυτό το θέμα.

 

Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν κρίνω την επιλογή κάποιων να κάνουν σκι τον Απρίλη ή και το Μάη και για όσο διάστημα εκείνοι επιθυμούν. Πιθανότατα να έκανα και εγώ το ίδιο αν δεν υπήρχαν άλλες δραστηριότητες που προτιμώ περισσότερο την περίοδο αυτή. Πάντως μιλώ για χιονοδρομία στα ΧΚ και όχι για το εκτός που είναι άλλο πράγμα και που προφανώς απευθύνεται και σε πολύ λιγότερο κόσμο.

 

Αυτό που απλά θέλησα να επισημάνω είναι ότι κατά τη γνώμη μου, αντίστοιχα, δε θα πρέπει να κρίνουμε και την επιλογή εκείνων που δεν θέλουν να κάνουν σκι την συγκεκριμένη περίοδο. Όσο για τις "μάζες" δε λέω ότι συμφωνώ με τις επιλογές τους, λέω ότι τις σέβομαι και τις κατανοώ, δεδομένων των συνθηκών που επικρατούν στη χώρα μας. Εξάλλου θάλασσα και παραλία δεν είναι μόνο το μπάνιο και η ηλιοθεραπεία αλλά και οι βόλτες με σκάφη, τα θαλάσσια αθλήματα, το ψάρεμα, η ιστιοπλοϊα κλπ... Γι΄αυτό εξάλλου τονίζω στο τέλος ότι για μένα εκείνο που έχει μεγάλη σημασία είναι να απολαμβάνουμε τον υπέροχο φυσικό πλούτο της χώρας μας με κάθε ευκαιρία. Το πώς, το πότε και το που για μένα δεν έχει τόση σημασία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα η πλειοψηφια, τρεχει στις παραλιες ουτε για μπανιο, ουτε για θαλάσσια αθλήματα, το ψάρεμα, η ιστιοπλοϊα κλπ...

μακαρι να ηταν ετσι...

 

ολοι περιμενουν να φτιαξει ο καιρος, να γυαλισουν το αμαξι να πανε σε κανα beach bar , για καφε, και μετα σφηνακια-μπυρες και καλα τρεντυ χορο στα μπαρ κλπ κλπ κλπ...αν μεσα σε ολα αυτα κανουν κ καμια βουτια οκ...αλλιως σιγα...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
καλα η πλειοψηφια, τρεχει στις παραλιες ουτε για μπανιο, ουτε για θαλάσσια αθλήματα, το ψάρεμα, η ιστιοπλοϊα κλπ...

μακαρι να ηταν ετσι...

 

ολοι περιμενουν να φτιαξει ο καιρος, να γυαλισουν το αμαξι να πανε σε κανα beach bar , για καφε, και μετα σφηνακια-μπυρες και καλα τρεντυ χορο στα μπαρ κλπ κλπ κλπ...αν μεσα σε ολα αυτα κανουν κ καμια βουτια οκ...αλλιως σιγα...

 

H 'σιωπηλη' πλειοψηφια παει στην παραλια στις ταβερνες! Οπως παει και στα βουνα για τις ταβερνες!...

 

Γιατι νομιζεις οτι ειναι 'σιωπηλη';...

 

Ειναι μπουκωμενη! :D

 

Πισω στο θεμα μας,... ακομη μια μερα λιγοτερη φετος... κολλησα Αθηνα να διαβασει ο μειραξ... ελπιζω να προσθεσω μια αυριο και ελπιζω να μην ειναι η τελευταια... :(

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mil δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν διαφωνείς σε κάτι μαζί μου, νομίζω ότι επί της ουσίας συμφωνούμε.

 

Διαφωνώ με την άποψη ότι μόλις μπαίνει η άνοιξη τέρμα το σκι γιατί δεν έχει άλλα να μας δώσει, όπως ότι μετά τις 25 Μαρτίου έχει 5 πόντους χιόνι.... Οι περισσότεροι Έλληνες δεν ασχολούνται πολύ με το βουνό και όσες φορές πάω μετά τον Μάρτιο για σκι μου λένε "μα καλά έχει ακόμα χιόνι" ενώ αν στρέψουν το βλέμα τους προς το βουνό το χιόνι φαίνεται... Αν κάποιος δεν ξέρει κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Αλλά ο τρόπος που ξεκίνησες "για το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να χαρακτηριστεί ότι αγαπάει το βουνό" τον εξέλαβα κάπως απολογητικό (λόγω της συνέχειας με την οποία διαφωνώ). Όμως δεν έχω ούτε την διάθεση ούτε το δικαίωμα να κρίνω εγώ εσένα για το τι κάνεις, τι σε ευχαριστεί, το πόσο αγαπάς το βουνό.... Ο κάθε ένας κάνει αυτό που θέλει, όπως θέλει και δεν χρειάζεται να διακιολογείται γι'αυτό. Ακούω την άποψη σου, την σέβομαι και τέρμα. "Αγάπα τον φίλο σου με τα ελαττώματα του".


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διαφωνώ με την άποψη ότι μόλις μπαίνει η άνοιξη τέρμα το σκι γιατί δεν έχει άλλα να μας δώσει, όπως ότι μετά τις 25 Μαρτίου έχει 5 πόντους χιόνι....

 

Εγώ δεν εξέφρασα τέτοια άποψη. Το διευκρίνησα εξάλλου και στο δεύτερο μου μήνυμα. Αυτό ισχύει αποκλειστικά για μένα και το ανέφερα απλά ως παράδειγμα για να εξηγήσω τη θέση μου. Νομίζω ότι το διευκρινίζω και στο προηγούμενο μήνυμά μου

 

Οι περισσότεροι Έλληνες δεν ασχολούνται πολύ με το βουνό και όσες φορές πάω μετά τον Μάρτιο για σκι μου λένε "μα καλά έχει ακόμα χιόνι" ενώ αν στρέψουν το βλέμα τους προς το βουνό το χιόνι φαίνεται... Αν κάποιος δεν ξέρει κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

 

Δε διαφωνώ καθόλου...

 

Αλλά ο τρόπος που ξεκίνησες "για το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να χαρακτηριστεί ότι αγαπάει το βουνό" τον εξέλαβα κάπως απολογητικό (λόγω της συνέχειας με την οποία διαφωνώ). Όμως δεν έχω ούτε την διάθεση ούτε το δικαίωμα να κρίνω εγώ εσένα για το τι κάνεις, τι σε ευχαριστεί, το πόσο αγαπάς το βουνό.... Ο κάθε ένας κάνει αυτό που θέλει, όπως θέλει και δεν χρειάζεται να διακιολογείται γι'αυτό. Ακούω την άποψη σου, την σέβομαι και τέρμα. "Αγάπα τον φίλο σου με τα ελαττώματα του".

 

Δεν υπάρχει απολογητικός τόνος σε αυτά που γράφω. Απλά προσφέρω και μια διαφορετική οπτική στη συζήτηση.

 

@Turms

Οι Έλληνες που θα πάνε στην παραλία για καφέ, ταβέρνα και ξάπλα πάνε για τους ίδιους λόγους και στα χιονοδρομικά... δε νομίζω ότι μιλάμε για αυτή την κατηγορία εδώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν υπάρχει απολογητικός τόνος σε αυτά που γράφω. Απλά προσφέρω και μια διαφορετική οπτική στη συζήτηση.

Και η οποία είναι σωστή edit αποδεκτή νομίζω ταιριάζει καλύτερα

 

 

 

@Turms

Οι Έλληνες που θα πάνε στην παραλία για καφέ, ταβέρνα και ξάπλα πάνε για τους ίδιους λόγους και στα χιονοδρομικά... δε νομίζω ότι μιλάμε για αυτή την κατηγορία εδώ.

Και εδώ δίκιο έχεις

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...