Jump to content
mil

ISCHGL, GALTUR, KAPPL, SEE - PAZNAUNTAL

Recommended Posts

χμμμ, -20C ...δροσουλα βλεπω 80

 

 

μπραβο Αλεξη, ωραιες εκδρομες!


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον, ας γραψω και εγω εδω το οδοιπορικο μου, για να μην ανοιγω καινουριο thread...

 

Απο την αρχη του χρονου, ξεραμε οτι ειχαμε 3 βδομαδες που μπορουσαμε να κανουμε ολη τη βδομαδα σκι... Ενεκα οτι ο μειραξ ειχε

 

α) Διακοπες τα Χριστουγεννα (πηγαμε Selva, Val Gardena με το Συλλογο)

 

β) Τελευταια βδομαδα Ιανουαριου ο μειραξ θα ηταν στη Χαγη με τα Μαθητικα Ηνωμενα Εθνη

 

γ) Την βδομαδα πριν τη Μεγαλη Εβδομαδα που ο μειραξ θα πηγαινε Παρισι με την ταξη Ιστορια της Τεχνης.

 

Την τελευταια βδομαδα του Γεναρη τη χαραμισαμε στη Σουβαλα (9 μερες και δεν καναμε σκι ενεκα ο καιρος και εφαγα και τους αγροτους 4 ταξιδια... :P )

 

Επειδη ο καιρος μας πηγαινε... ε ξερετε πως μας πηγαινε τα ΣΚ... αποφασισαμε να χρησιμοποιησουμε την τελευταια ευκαιρια για ενα ταξιδι Αυστρια. Για να μην τα πολυλογω ξεκινησαμε με διαφορα σχεδια για παρεα και καταληξαμε η Jennifer και γω...

 

Κοιταμε για αεροπορικα εισητηρια και θελανε 133€ για το πηγαινε και 453€ για το ελα, χωρια οι φοροι... Η επιστροφη του τριημερου της 25ης ηταν φωτια... ενεκα η κριση, χωρις αμφιβολια...

 

Ευτυχως η Προεδρινα μας ειχε τη φαεινη ιδεα να ρωτησω και στο Euroski. Αυτοι εχουν ακρες και για τα εισητηρια και για τα ξενοδοχεια και για τ'αυτοκινητο. Μας δωσαν μια προσφορα σχεδον ενα χιλιαρικο κατω απο αυτο που μπορουσα να κλεισω εγω... :) Βεβαια για τον ακριβωτερο προορισμο της Αυστριας...Ischgl. Αν θελαμε να παμε Mayrhofen ηταν 800€ λιγοτερο. Για 4αστερο παντα...

 

Πακεταραμε τα σκι μας τα ρουχα μας κλπ και να'μαστε Μοναχο στον παγκο της Hertz. Αφου μας ξυρισανε 100€ για τα χιονολαστιχα, βαλαμε το GPS που φεραμε απο την Αθηνα (εχει γυναικεια φωνη και το λεμε Αλικη, απο την Αλικη στη χωρα των θαυματων) φορτωσαμε και τα μπαγκαζια μας στο Ford Fiesta 1,2 που μας δωσανε και βαλαμε την (προεπιλεγμενη) διευθυνση του ξενοδοχειου στο Ischgl.

 

To Fordακι

 

Munich17.jpg

 

ξυριζε στα 160!!

 

Δρομο παιρνουμε, δρομο αφηνουμε...μεγαλο πραγμα η τεχνολογια...

 

In three kilometers.... stay to the left

 

In 500 meters... stay to the left

 

In 200 meters... stay to the left

 

Stay to the left!!! :P

 

Και τσουπ αλλαζουμε αυτοκινητοδρομο... ουτε χαρτες, ουτε πινακιδες, ουτε χαρτομαντεια να δουμε που ειμαστε! :D

 

Περναμε και το Garmisch Partenkirchen (ξερετε εκει που γινονται οι αγωνες αλματος...ενα απο τα hills του 4 Hills tournament...το ειδαμε και απο μακρυα...)

 

Λιγο πιο εξω, καθως πλησιαζουμε τα συνορα, η Alice στριτζωσε!!! :o

 

Το μπλε μονοπατι που δειχνει το δρομο διακοπηκε μπροστα...

 

U-Turn, U-Turn, U-Turn!!! :lol:

 

Τι διαολο, μαλλον χασαμε την προηγουμενη εξοδο... Μπαινουμε σε μια φαρμα, κανουμε αναστροφη, το μπλε μονοπατι μπροστα μας...

 

Η Αλικη προσπερναει την προηγουμενη εξοδο ασυγκινητη και μας παει προς το Garmisch...

 

Λιγο πριν... το ψυλλιαστηκατε...

 

U-Turn, U-Turn, U-Turn!!! :P

 

Σταματαω σε ενα supermarket... προσπαθω να δω που παει ο δρομος που δεν αρεσει στην Αλικη...

 

Δεν ξαναδοκιμαζουμε??... λεει η Jennifer...

 

Ρε αυτη η αναθεματισμενη η Αλικη ειναι ικανη να μας παει στο Πουστοχωρι... (γνωστο ανεκδοτο...)

 

Πουστοχωρι;

 

Pustertal!!! Στην τοπικη διαλεκτο...

 

http://www.pustertal.org/en/

 

Για οσους δεν με πιστευουνε η ειναι καινουριες νυφες... :P

 

Τελικα, την αναγκη φιλοτιμια ποιουμενοι, οδηγησαμε στο δρομο σερνοντας με το ζορι τη Αλικη η οποια επεμενε

 

U-Turn, U-Turn, U-Turn!!! :P

U-Turn, U-Turn, U-Turn!!! :P

U-Turn, U-Turn, U-Turn!!! :P

 

Μολις περασαμε τα συνορα, η στριγκλα εγινε αρνακι... :lol: Μυστηριο πραμα...

 

Εβαλε τον Αυστριακο χαρτη και μας πηγε ευγενικοτατα στο Hotel Seiblishof und Dependence που ειχαμε δωματιο...

 

Seiblishof.jpg

 

Αντε να το ποσταρω μην χασω το κειμενο και επεται συνεχεια...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

μαλλον εχανε καμια 50αρια μετρα...κ εγω την εχω πατησει ετσι κ πηγα stubai μεσω πολλων u-turn


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ακόμα με το Destinator βολοδέρνεις; :P

 

μαλλον εχανε καμια 50αρια μετρα...κ εγω την εχω πατησει ετσι κ πηγα stubai μεσω πολλων u-turn

 

Εχει καποια δυσκολια να διαβαζει τις ραφες στους χαρτες η Αλικη... θα τα ξαναπουμε στην επιστροφη!

 

Χρηστο ξερεις οτι εχω καποιο κολλημα στο να χρησιμοποιω ατοφια (οχι σπασμενα) προγραμματα... και το Ischgl δεν εχει μετακινηθει (πολυ) απο το 06 που βγηκαν οι χαρτες...

 

Πισω στο οδοιπορικο μας...

 

... Το ξενοδοχειο ηταν καλο και (το μισο) μοντερνο και καλογουστα στημενο/διακοσμημενο. Τι θελω να πω;

 

Ειδαμε πολλα ξενοδοχεια στο χωριο που καποια στιγμη στα τελευταια 5-10 χρονια ειχαν καποια προεκταση. Δηλαδη, συνηθως μπροστα απο το παλιο τυρολεζικο ξενοδοχειο (ξυλινη προσοψη, 4 οροφοι με μπαλκονια και τη χαρακτηριστικη σκεπη) βαλανε μια προσθηκη με μοντερνα(!) αρχιτεκτονικη και μεσα βαλανε ρεσεψιον, εστιατοριο, πισινες, σαουνες, game room κλπ και το 3αστερο εγινε 4αστερο... :o Αρχιτεκτονικο εξαμβλωμα τις περισσοτερες φορες... :P

 

Το δικο μας δωματιο ηταν στο παλιο μερος του κτιριου, με το δικο του ασανσερ (το κτιριο, οχι το δωματιο...) επιπλωση και διακοσμηση απο τα 60s... Για να κουβαλησουμε τις βαλιτσες επρεπε να παρουμε το ασανσερ του καινουριου κτιριου μεχρι τον 2ο και μετα να παμε στο παλιο ασανσερ μεχρι τον 4ο. Τεσπα...

 

Πρωτη (και διαρκης) εντυπωση απο το Ischgl?

 

Las Vegas in Tirol!!! :P

 

Ischgl08.jpg

 

Και αυτο ειναι και το μεγαλυτερο παραπονο μου γι'αυτη την εκδρομη... :)

 

Εχω παει 6-7 φορες Αυστρια, κυριως τα Χριστουγεννα. Παντα συνδεω στο μυαλο μου το Χριστουγεννιατικο σκι/ατμοσφαιρα με το τυρολεζικο τοπιο, τυρολεζικη αρχιτεκτονικη, τυρολεζικη ατμοσφαιρα.

 

Για χρονια, ολοι μου ελεγαν οτι το Ischgl ειναι γραφικο, αξεχαστο, top προορισμος για την Αυστριακη εμπειρια :P και το ειχα ονειρο...

 

Ε λοιπον, ΔΕΝ... :lol: Το χωριο Ischgl ειναι

 

Las Vegas in Tirol!!!

Ενας πεζοδρομος, γεματος δεξια αριστερα με ξενοδοχεια, καφε, μπαρακια και καμποσα στριπτηζαδικα...

 

Περιμενα να δω ξενοδοχειο με το ονομα The Snows κατα το The Sands στο Las Vegas. Ειχε βεβαια το Trofana Royal (5αστερο)... Ρωσικης ιδιοκτησιας??? Ηταν παντως γεματο Ρωσους...Μεγαλοχειρουργους, φαρμακοβιομηχανους, τραπεζιτες... αν καταλαβαινετε τι θελω να πω... ;) Τελος παντων, κατι χειροτερο απο ξεμεθυστους Εγγλεζους και κατι καλυτερο απο μεθυσμενους Εγγλεζους... :P

 

Ας παρατησουμε ομως τη μουρμουρα και ας παμε γι'αυτο που ηρθαμε! Το βουνο... σκι... :lol:

 

Πηραμε τα σκι μας το πρωι της Κυριακης και οδευσαμε προς την γονδολα (Silvretta). Στην εισοδο ο κακος χαμος, σαν τα μυρμηγκια ο κοσμος στις σκαλες, ευτυχως ειχε καγκελα και περασαμε το ski pass χωρις προβληματα Παρνασσου...

 

Το ποτε εφευγε ο κοσμος ηταν απιστευτο. Οταν φτασαμε στις γονδολες καταλαβαμε το γιατι. Ενα τεραστιο σημα ελεγε "Παρακαλεισθε να γεμιζετε ΚΑΙ τις 18 θεσεις στη γονδολα" 18-18 λοιπον στη σειρα, τα παιδακια καθαρα...

 

Εκτος απο τις 18 θεσεις (δεν ειχε ορθιους) το αλλο που μου αρεσε με την γονδολα ηταν η θεση για τα σκι

 

Ischgl06.jpg

Ischgl05.jpg

 

Το Ischgl δηλωνει 200 χλμ πιστες. Τα εχει... σε δυο (αντε τρια) διαμερισματα. Απο το χωριο, ανεβαινεις με τη γονδολα σε ενα πλατω. Απο το πλατω προς το χωριο υπαρχουν καποσα χιλιομετρα πιστες, ολες κοκινες, μεσα στα δεντρα και προοριζονται κυριως για την επιστροφη.

 

Στο πλατω ειναι το κυριως χιονοδρομικο με μπλε, κοκινες και (μια?) μαυρη. Το 40% των πιστων ειναι στην.... Ελβετια! (Samnaun) Τα συνορα ειναι στην αφετηρια (κορυφη) της μπλε 11. Αν φυγεις απο την αλλη μερια προς Alps Trida κανεις σκι στην Ελβετια. Ε ρε κοσμοπολιτισμος!!.... :D

 

Swissflag.jpg

 

Πρωτες εντυπωσεις, απο την πρωτη μερα (Κυριακη).

 

Πισταρες!

 

Προσεχτε το αλματακι...

 

Pistes03.jpg

 

Κοσμοπλημμυρα! :P

 

Η φωτογραφια που μου ξεφυγε (θα σας την περιγραψω) μεσημερι στο καρεκλακι (με θερμαινομενα καθισματα (πρωτη μου φορα) και μπαρμπριζ) πανω απο το Alps Trida. Απο κατω το σαλε με τραπεζια στην αυλη, μπορει να παιρνει και 1000 ατομα... Τα ski racks εχουν γεμισει και εχουν παρκαρει τα σκι στο χιονι, σε σειρες, σαν το παρκινγκ του Ολυμπιακου σταδιου. Απιστευτη θεα... θα ηταν 500-600 ζευγαρια σκι παρκαρισμενα, τακτικα, με τα μπατον καρφωμενα... :P

 

Οι πιστες μετα τις 1100 καταταλαιπωρημενες, τσαλαπατημενες, οι μπλε ειχαν γεμισει bumps. Επειδη η Jennifer ειχε να κανει ουσιαστικα σκι απο τη Selva, μου ζητησε να κανουμε μπλε την πρωτη μερα. Μετα τις 1300 αγανακτησαμε με τα bumps και τις ορδες των αρχαριων που τα δημιουργουσαν. Ειχε και πολυ μουντο φωτισμο λογω βαρειας υψηλης νεφωσης, βαρεθηκαμε να πεφτουμε ενα οροφο καθε φορα που ξεφευγαμε απο ενα αθεατο bump και πεφταμε στο κενο...

 

Η φωτο ειναι απο επομενη μερα....

 

Pistes07.jpg

 

Φυγαμε στις 4 που κλεινανε, ευτυχως που ειχε γραψει ο mil για τις κλειδαριες που μπορεις να αφησεις τα σκι για την αλλη μερα και δεν κουβαλησαμε τα μαδερια πισω στο χωριο (ευχαριστω Αλεξη). Με το εβγα απο την καμπινα... βουρ στο Intersport για (φωτεινοτερη) μασκα ομιχλης εγω και γυαλια ηλιου (που τα ξεχασε) η κυρα...

 

Η συνεχεια επεται...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ κοσμο ε;

κ εγω στο Solden τα ιδια πετυχα...

πολυ κοσμος, πολυ αρχαριοι, πολλα ατυχηματα κ πιστες πιο πολυ για mogul...

τις τελευταιες 2 μερες θυσιασα την καρτα που ειχαμε, κ πηγαμε σε αλλα χιονοδρομικα πιο μικρα, και σωσαμε λιγο την κατασταση

 

παντως κ εγω στο Ischgl πριν 2 χρονια, στην ελβετικη πλευρα βρηκα καλες συνθηκες...πολυ λιγοτερος κοσμος, πιο καλοστρωμενες πιστες....συν ενας ντοπιος στο καρεκλακι που μου ελεγε για τον παπου του που εκανε σκι στον ολυμπο στον Β Παγκοσμιο Π.

 

που μου τυχαινουν ολοι αυτοι....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πληθη αρχαριων ε; Δες παρακατω... :D

 

Λοιπον, αφου εξοπλιστηκαμε με μασκες και γυαλια... ο καιρος τις επομενες μερες ηταν χαρμα Θεου! Ηλιος, απνοια, το χιονι βεβαια μαλακωνε κατα τις 1300 υπ'αυτες τις συνθηκες, αλλα... τελη Μαρτιου ηταν!

 

Και μεις αποφανθηκαμε γρηγορα οτι απο Ελβετια μερια ηταν καλυτερα τα πραγματα, και, ουσιαστικα, κατασκηνωσαμε εκει...

 

Μια μερα, εκει που καθομαστε στο σαλε, μας ηρθε η ιδεα να παρουμε τη γονδολα για Samnaun...Ηταν παρκαρισμενη και περιμενε...

 

SamnaunGondola1.jpg

 

Η πρωτη διοροφη γονδολα στον κοσμο λεει...

 

SamnaunGondola2.jpg

 

Εβαλα καπαρο, αμα την παροπλισουνε, να την παμε στο Λιβαδι... :lol:

 

SamnaunGondola3.jpg

 

Στο βαθος κατω Samnaun, ενω περιμενουμε την επιβιβαση.

 

Samnaun91.jpg

 

Samnaun2.jpg

 

Η κυριως business του χωριου ειναι τα duty free (ποτα, τσιγαρα, κοσμηματα, ρολογια). Μεχρι 30% off... Προλαβετε! :ph34r:

 

Στη βαση, μας πηρε ενα βανακι που μας μετεφερε δωρεαν στο χωριο, ωστε να μη χασουμε ουτε λεπτο απο την αγοραστικη εμπειρεια (shopping therapy). Εμεις, επειδη ειμαστε υγιεις, δεν καναμε θεραπεια, μια βολτα στο χωριο καναμε και απολαυσαμε τη λιακαδα με ενα apfelstrudel. Τετοιους πελατες να'χουν...

 

Μου αρεσαν καποια σπιτακια απο το χωριο...

 

Samnaun3.jpg

Samnaun4.jpg

Samnaun5.jpg

 

Ρολογια κανεις;... :D

 

και το παλιο τους ρατρακ...

 

Ratrak.jpg

 

Στο γυρισμο, στα συνορα μας σταματαει ενας τυπος με ρουχα του σκι και κονκαρδες...

 

Zoll Polizei...

 

(Καλα, δεν περιμενα οτι ηταν ο τοπικος Συλλογος Τουριστικης Χιονοδρομιας...)

 

Ich nichts sprechen Deutch... (Απο Γερμανικα νυξ...)

 

Customs Police, did you buy any duty free (liquor, cigarettes...).

 

Νυξ, αλλα εαν θελετε, μπορειτε να κοιταξετε το σακκιδιο μου... (δεν το κοιταξε...).

 

Κανενα Ρολεξακι ισως;...

 

Σηκωσα το μανικι μου και του εδειξα το Casio τριετιας...

 

Ειδα στα ματια του να σκεφτεται, 'πολυ τσιπης εισαι ρε φιλε...'

 

Και εφυγε...

 

Περι αρχαριων...

 

Οπως σας ειπα, η Jennifer ειχε καιρο να κανει σκι και τις πρωτες μερες πηγαιναμε στις μπλε (και καποιες κοκινες στην Ελβετια). Ηταν ομως μια κοκινη οπως ανεβαιναμε προς τα συνορα που την ηθελα. Δευτερη-τριτη μερα, αντε να την αποκοτησουμε.... Η J. της εριξε μια ματια (εναμισυς κοκινος Ηρακλης για να μην πω 6 σε πρωτο σταδιο) και μετα αλλες 3 κατεβασιες λιγο πιο ηπιες. Μου λεει, αν θες κατεβα μονος σου, εχγω θα παω απο το δρομακι και θα σε συναντησω στη βαση της πρωτης κατεβασιας...

 

Ξεκιναω ο ερμος, δεν την ειχα, αλλα την κατεβαινα...

 

Πρωτα απ'ολα, ανακαλυπτω οτι ειναι γεματη (καμμια 50αρια νοματοι) με αρχαριους ΟΛΟΥΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!! (Ναι, γινεται... :D ).

 

Ειναι ολοι τους κλειδωμενοι σε κατι θηριωδη V με τα μπατον να εξεχουν σαν φτερουγες και προσπαθουν να επιβιωσουν σ'αυτη τη (σχεδον) καθετη κολαση (λεμε τωρα...). Μεγαλες τραβερσες, να βρουν το κουραγιο να στριψουν στη γραμμη της πτωσης (fall line, δεν την λενε ετσι χωρις λογο...). Σταματανε στα ορια της πιστας και το σκεφτονται...

 

Το παλουκι ειναι οτι δεν εχουν κανενα ελεγχο, οταν φτανουν στα ορια της πιστας σε βαζουν σημαδι για να ειναι σιγουροι οτι θα σταματησουν; Για να μην πανε μονοι τους; Γιατι αν σταματησες εσυ εκει κατι θα ξερεις;

 

Αμεσως αποφασισα να μεινω στο κεντρικο τριτο της πιστας, γιατι ηταν πιο ευκολο να τους αποφυγω καθως τραβερσαρανε ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ... Βαρεια η καλογερικη...

 

Συνεχεις στροφες, χωρις αναπαυση,... και με λιιιγη περισσοτερη ταχυτητα απ'αυτη που θα αισθανομουνα ανετα, αλλα δεν επαιρνε αλλα φρενα... Θυμηθηκα τον ΜΙΚ που λεει να σιγοτραγουδατε ενα τραγουδακι για να κρατατε ρυθμο. Εγω βρηκα οτι τα παρακατω δυο στιχακια βοηθανε πολυ στη διατηρηση ρυθμου:

 

Δοξα σοι ο Θεος...

 

Αμαν Παναγιιιια μου!!...

 

Δοξα σοι ο Θεος...

 

Αμαν Παναγιιιια μου!!...

 

Δοξα σοι ο Θεος...

 

Αμαν Παναγιιιια μου!!...

 

Καποτε εφτασα κατω... καιγαν τα παντα... Οι υπολοιπες κατεβασιες ηταν παιχνιδακι... Δοξα σοι ο Θεος...

 

Εβγαλα φωτο και το χιονογλυπτο...

 

Pistes10.jpg

Pistes02.jpg

Pistes01.jpg

 

Και ενα βιδεακι απο την Ελβετικη πλευρα Alps Trida, πραγματικη κυκλοφοριακη συμφορηση...

 

YouTube Video ->

 

Σταση για καφε

 

Pistes08.jpg

Pistes09.jpg

 

Και apres ski...

 

Ischgl02.jpg

Ischgl03.jpg

 

Στη βολτα ειδα κατι δεστρες για το νεο εξοπλισμο του Λαππα

 

Goldplatedbindings1.jpg

 

Ενα βραδυ, αποφασισαμε να παμε St. Anton για πιτσα... Ski-in ski-out...

 

StAnton02.jpg

 

Νεκρα!! Σαν την Αραχωβα την Πεντηκοστη ενα πραμα να πουμ'... Τα μαγαζια στις 7 ειχαν κλεισει, μονο ενα μπαρ με Εγγλεζους ηταν ανοιχτο...Scotty's (εμ τι αλλο;...) οπου φαγαμε και πιτσα (ο Θεος να την κανει...).

 

Ενδιαφερον βρηκα αυτο το μαγαζι ποτων...

 

StAnton03.jpg

StAnton04.jpg

 

Μη αλκοολουχα λεει... αλλα με λιγη βοτκα...

 

Την τελευταια μερα, εκλεισε ο καιρος... χιονιζε χαρτοπετσετες το απογευμα...

 

Ischgl04.jpg

 

Την αλλη μερα αποχαιρετησαμε το

 

Ischgl07.jpg

 

και ξεκινησαμε για Μοναχο.

 

Επεται συνεχεια...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο γυρισμο, στα συνορα μας σταματαει ενας τυπος με ρουχα του σκι και κονκαρδες...

 

Zoll Polizei...

 

(Καλα, δεν περιμενα οτι ηταν ο τοπικος Συλλογος Τουριστικης Χιονοδρομιας...)

 

Ich nichts sprechen Deutch... (Απο Γερμανικα νυξ...)

 

Customs Police, did you buy any duty free (liquor, cigarettes...).

 

Νυξ, αλλα εαν θελετε, μπορειτε να κοιταξετε το σακκιδιο μου... (δεν το κοιταξε...).

 

Κανενα Ρολεξακι ισως;...

 

Σηκωσα το μανικι μου και του εδειξα το Casio τριετιας...

 

Ειδα στα ματια του να σκεφτεται, 'πολυ τσιπης εισαι ρε φιλε...'

 

Και εφυγε...

 

Δηλαδή αν είχες χτυπήσει κανένα Patek, τι θα σου έκαναν; Θα σε έβαζαν να πληρώσεις φόρο; :rolleyes:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία αφήγηση Μάκη! Και μια νέα οπτική διάσταση για το Ischgl... Las Vegas!! Χα χα. Κατατοπιστικό και ταυτόχρονα διασκεδαστικό το κείμενο... περιμένουμε τη συνέχεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites
περιμένουμε τη συνέχεια!

και αργει


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
και αργει

 

 

Ετσι για να δεις τι τραβαγαμε μεις περσυ με το whistler :rolleyes: ..... Αληθεια φετος δεν???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αληθεια φετος δεν???

δεν τι?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεταπασχαλινα εχει πεσει πολυς φορτος εργασιας, τοσο στον ιδιωτικο, οσο και στο δημοσιο τομεα.... :rolleyes::ph34r:

 

Ενεκα η κριση φαινεται... :lol:

 

Θα τα πουμε σε λιγο...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δηλαδή αν είχες χτυπήσει κανένα Patek, τι θα σου έκαναν; Θα σε έβαζαν να πληρώσεις φόρο; :rolleyes:

 

 

αν σε βρισκαν πχ με 7-8 κουτες Cohiba, και υπερεβαινες το οριο θα πληρωνες κατιτις....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...δεν θα πας whistler για το level 2?

οχι :rolleyes:


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντε, πλησιαζουμε προς το τελος... :P

 

Στο δρομο για το Fuckingdorff... :blink: (Για λεπτομερειες παρακατω...).

 

Σαββατο πρωϊ λοιπον, φορτωσαμε το Fordακι,

 

αποχαιρετισαμε τα...

 

Samnaun6.jpg

Pistes05.jpg

 

και πηραμε το δρομο για το Μοναχο... (μας ερχοταν φθηνοτερα να μεινουμε μια μερα Μοναχο και να γυρισουμε Κυριακη, παρα να γυρισουμε Σαββατο βραδυ... :blink: λογω διαφορας τιμης στα αεροπορικα εισητηρια! Ουτως η αλλως, το Μοναχο δεν το'χαμε επισκεφτει ποτε... παντα Franz Josef Straus Flughafen και μετα βουρ για τα χιονοδρομικα.

 

Βαλαμε την διευθυνση του ξενοδοχειου στη μνημη της Αλικης και ξεκινησαμε...

 

In 3 kilometers... turn right...

 

Παει το Kappl, μπαινουμε στο δρομο για το Innsbruck, κατευθυνση προς τα συνορα, Lermoos, Garmisch... τα ξερετε, μας τα εχει συστησει ο Mil... :)

 

Στη μεση του πουθενα... κυκλοφοριακη συμφορηση... σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...

 

Καποιο ατυχημα θα'γινε... σταματα/ξεκινα...

 

μηπως περναμε απο κανενα χωριο με φαναρι;...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα... (ναι μεν, αλλα το κακο συνεχιστηκε και περαν του χωρίου... :angry: ) σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...

 

Μας πηγε... (ξερετε πως... :P ) για κανα 2ωρο!...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...

 

Χωρις καμμια προφανη αιτια...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...

 

Ειχαμε και την αλαζονεια να μην παρουμε τον χαρτη της Αυστριας απο την Αθηνα... ενεκα η Αλικη...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...

 

Η Jennifer φαγωθηκε... που ειμαστε;...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...

 

Μου τα 'πρηξε... που ειμαστε;...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...

 

Με το ενα δαχτυλο, εψαχνα την Αλικη να δω ποιο ειναι το κοντινοτερο χωριο, με το ενα ματι στο χαρτη και το αλλο στο δρομο...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...

 

Που ειμαστε;...Where are we??

 

Ooohh shut up!! We are on the f..cking road to the f..king...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα... f..cking..σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα... on the road to Fuckingdorff... ok??...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...

 

Στην πραγματικοτητα πλησιαζουμε (τροπος του λεγειν...σταματα/ξεκινα, ξεκινα/σταματα...) το Fernpass...

 

Στις 3 ωρες, καπου πρiν απο το Fernpass, φτανουμε στου... Λεβεντη...

 

ξερετε...

 

parking εκατερωθεν του δρομου, καφε εκατερωθεν του δρομου, μαγαζια αναμνηστικων εκατερωθεν του δρομου... χυλοπίττες... :lol::P

 

Σταματαω γιατι εχω βαριεστησει...

Welcome to Fuckingdorff...

 

Schloss Fuckingdorff

 

Munich19.jpg

 

Hπιαμε ενα καφε κλπ... σκεφτομαι αντε να δω πως θα φυγω με τις ουρες...

 

Μετα, σαν καλος Ελληνας, προσεξα οτι ειχε μια διαβαση πεζων, αμεσως μετα την εξοδο του παρκινγκ και οτι οι πεζοι, συχνα πυκνα διεκοπταν την κυκλοφορια (οταν δεν διακοπτοτανε μονη της η συμφοριασμενη...) για να περασουν απεναντι να πανε να δουνε το ποταμακι και το Schloss απο κοντα... Αν καβαλησουμε το πεζοδρομιο, περασουμε μπροστα απο τα τραπεζακια, βγουμε στο μπροστινο παρκινγκ, εχοντας αφησει τη διαβαση πισω μας... στην πρωτη διακοπη της κυκλοφοριας απο πεζο.. τσουπ! Μπαινουμε...

 

Ε... τι τοχουμε το θερίο... κοντες σχεσεις, ανεβαινουμε το (σχετικα ψηλο) πεζοδρομιο.. και τσουπ... ξεκιναμε...

 

Με μικρη ταχυτητα στην αρχη... η οποια προοδευτικα αυξανεται...

 

Απο την αλλη κατευθυνση... εκει που ηταν αδεια... τωρα ειναι σταματα/ξεκινα... Γκαζωνουμε, τωρα που εχουμε ευκαιρια...

 

Ρε συ!!...

 

Ολος αυτος ο χαμος γινεται γιατι διακοπτουν την κυκλοφορια και απο τις δυο κατευθυνσεις οι πεζοι για να δουνε το Schloss!!!

 

Ε...ρε στην Ελλαδα θα τους ειχαν κανει χαλκομανια στο δρομο...

 

Δεν βαζουν τουλαχιστον ενα κουτακι "Ο,τι προαιρεισθε για την ανεγερση πεζογεφυρας στο Schloss F..ckindorff..." θα μαζευαν τα λεφτα πριν μαζεψει ο Γιωργακης τα λεφτα για την επομενη δημοπρασια ομολογων...

 

Τωρα που το'χουμε παμε σφαιρα...

 

Πινακιδα απο κει προς Zugspitze...

 

Σιγα μην παρακαμψουμε για να δουμε την Zugspitze... μια φωτογραφια και πολυ της πεφτει... ας παει ο Mil...

 

Munich18.jpg

 

Η μια κορφη ειναι η Zugspitze... η αλλη δεν ειναι... αν θελετε να μαθετε ποια ειναι ποια, ανεβειτε στη μια απο τις δυο... αν εχει ταμπελιτσα Zugspitze 3000 και κατι ψιλα, ειστε στην Zugspitze! Αν, οχι... τοτε ειναι η αλλη... βεβαια μπορει να την εχει παρει ο αερας την ταμπελιτσα... ξερω γω;... Ρωτειστε τον mil...

 

Πισω στα δικα μας....

 

In 3 kilometers...stay to the right...

 

ξαφνικα...

 

U-Turn, U-Turn, U-Turn!!!

 

Ρε Αλικη...δεν μας... (ξερετε τι να μας...)

 

Σταματαω στο πλαϊ, Menu>Next>Map management>Select map>Deutchland>ok

 

Η Αλικη το σκεφτεται...

 

In 3 kilometers...stay to the right!...κατευθυνση Garmisch...

 

Αει στο διαολο Εγγλεζα γεροντοκορη... <_<

 

Η Αλικη σεμνα, δεν απαντησε...

 

Μας πηγε ομως μεχρι εξω απο το παρκινγκ του ξενοδοχειου χωρις αλλα παρατραγουδα!

 

Μοναχο λοιπον!...Επεται συνεχεια...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

περιμενουμε με ανυπομονησία τη συνεχεια!!! πολυ ωραια η περιγραφη σου!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Makis for ever!!!

Keep posting....keep posting....

-B-


φτου ξελευτερία στους αστακούς...

οοουυυππππςςςς...ξέχασα να δέσω τις μπότες μου!!!

 

μετά τους αστακούς, σειρά έχουν τα Κ...αρχαριάκια!!!!

ZZZZZZZZZZZZUUUUUPPPPPPPPPPPEEEEEEEEEEEERRRRRRRRRRRRR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νταξ' το εχω τραβηξει καπως...

 

...αλλα βλεποντας το μελλον, αν δεν κανονιστει καμμια ποδηλαταδα... με κοβω να βαζω φωτογραφιες απο την μετακομιση μου απο τη Σουβαλα λογω τελους σαιζον... :lol:

 

Στο Μοναχο λοιπον!

 

Πηραμε ενα χαρτη απο το ξενοδοχειο, με οδηγιες πως να παμε στο κεντρο, στον πεζοδρομο... (κατι σαν την Ερμου ενα πραμα να πουμ'...) και τις αγορες φρουτων και λιχουδιων... Να πιουμε και καμμια μπυριτσα με βουρστ... :)

 

Στις 5 φτασαμε στην εκκλησια και στο καμπαναριο επαιζε μουσικη μετα χορου...κατι σαν ενας τεραστιος κουκος... :angry:

 

Munich13.jpg

 

Σε ενα παραδρομο... το Schuster!

 

Munich15.jpg

 

Λεω στη Jennifer αν δεν παμε να χαζεψουμε... θα μας κοψει την καλημερα η Ολγα... <_<

 

Μεσα λοιπον... πανακριβο το μαγαζακι... κριση-ξεκριση...

 

Τη μεγαλυτερη εντυπωση μου εκανε το ABS... αεροσακκος για χιονοστιβαδες! Αν μπλεχτεις σε χιονοστιβαδα, τραβας ενα σκοινι/σκανδαλη και αναπτυσσονται 2 αεροσακκοι που σου προσδιδουν μεγαλυτερη ανωση και δεδομενου οτι η χιονοστιβαδα συμπεριφερεται (και ειναι...) σαν ρευστο, θα πρεπει να ανεβεις στην επιφανεια.

 

Munich14.jpg

 

Σαν αγγελος με πορτοκαλλι φτερα μοιαζει... :blink:

 

Αν βεβαια δεν ανεβεις στην επιφανεια, τα πορτοκαλλι φτερα αντικαθιστωνται με ασπρα και παιρνεις μια αρπα δωρο... :P

 

Δεν πηραμε τπτ...

 

Φυγαμε για την αγορα... μποτικ φρουτων...

 

Munich11.jpg

 

Munich07.jpg

 

Οι πιπεριες ειναι φρουτο;

 

Munich10.jpg

 

Οι βουρτσες;

 

Munich05.jpg

 

Ενα μαγαζι που πουλαει αποκλειστικα βουρτσες!! Απιστευτο...

 

Να βαλουμε και κανενα λουλουδι να ομορφηνει το ποστ!

 

Munich06.jpg

 

Ελιες μπουτικ!

 

Munich09.jpg

 

Θα το φας, η θα σε φαει;...

 

Munich08.jpg

 

Και δω Ρωσοι...

 

Munich02.jpg

 

Αντε και καλο Πασχα...

 

Munich01.jpg

 

Την επομενη μερα, πηγαμε στο Franz Josef Strauss Flughafen για να γυρισουμε πισω...

 

Οταν φτασαμε στην πυλη και καθησαμε να περιμενουμε, τα δυο τριτα των επιβατων, ηταν Ελληνες χιονοδρομοι!

 

Πιανω κουβεντα με ενα παληκαρι. Που πηγατε; Kaprun!

 

Πηγαμε προπερσι...

 

Πιασαμε το μπιρι-μπιρι...

 

Σε μια στιγμη γυριζει και μου λεει:

 

Με συγχωρειτε, μηπως ειστε ο ΜακηςΜ; :blink:

 

Καγκελο ο υποφαινομενος... μεχρι το Μοναχο εχει φτασει το Snowclub! Ετσι γνωρισα τον akisp, που ηδη ηξερε την Ολγα, εμενα... Χαρηκα Ακη.

 

Λοιπον, μ' αυτα και μ'αυτα, φτασαμε Αθηνα

 

και ζησαμε εμεις καλα και σεις καλυτερα...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
οχι :P

 

 

Στους προφητες και τις αντιπροεδρους ...δυναται να μετακινηθει και το WHISTLER.

 

 

H καναδικη αρχη ,καλα θα κανει να αναθεωρησει ...τον ιταμο τιτλο level 2 .

 

Στην επιτυχως <<θητευσασα>> αντιπροεδρο οι καναδοι ιθαγενεις πρεπει και μπορουν να απονειμουν το ΟΝΕ and ONLY Level .

Oxi << ad honorem>> ,αλλα για τον greek alpine τσαμπουκα της .

Οι[η] χιονο-αμετανοητοι[η]ειναι οι[η] διακριτοι[η] ._

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...