Jump to content
Χρήστος Λάππας

Helmet cam / βιντεοκάμερες

Recommended Posts

ενας φιλος μου εδωσε τη gopro digital hero αλλα δεν ειναι wide...υπαρχει κανενας τροπος ν αλλαξω φακο να τον κανω wide ή να την αφησω οπως ειναι????επισις παρατηρησα οτι κανει μια βαβουρα οταν ειδα τα βιντεακια που τραβηξα απαραδεκτη....δηλαδη ενω ειχε πληρη ησυχια στο δωματιο εκανε λες κ δουλευε κομπρεσερ...

 

ψάξε εδώ ragecamswholesaleoutlet

ή στείλε τους mail να ρωτήσεις. Απαντάνε γρήγορα και είναι γνώστες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να βοηθησει?????μου εδωσε ενας φιλος στη gopro digital hero αλλα δεν βγαζω ακρη με το μενου της...εχει κανενας το manual η να μου πει κανα λινκ να το κατεβασω γιατι δεν το βρισκω???


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
παιδια μπορει καποιος να βοηθησει?????μου εδωσε ενας φιλος στη gopro digital hero αλλα δεν βγαζω ακρη με το μενου της...εχει κανενας το manual η να μου πει κανα λινκ να το κατεβασω γιατι δεν το βρισκω???

 

εδω είσαι μάλλον http://gopro.com/wp-content/uploads/2010/1...ctions_3mp1.pdf

 

γενικά τσέκαρε εδώ http://gopro.com/support/

Share this post


Link to post
Share on other sites
παιδια μπορει καποιος να βοηθησει?????μου εδωσε ενας φιλος στη gopro digital hero αλλα δεν βγαζω ακρη με το μενου της...εχει κανενας το manual η να μου πει κανα λινκ να το κατεβασω γιατι δεν το βρισκω???
http://gopro.com/support/

 

κατεβασε το PDF στα Αγγλικα ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειστε αρχηγοι!!!ευχαριστω πολυ!!!


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξερει κανεις αν παραγγειλω την Gopro HD απο Αμερικη απο το επισημο site, ποσο επιπλεον τελωνειο θα πληρωσω?

γιατι ειναι σημαντικη η χρηματικη διαφορα με εδω..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ξερει κανεις αν παραγγειλω την Gopro HD απο Αμερικη απο το επισημο site, ποσο επιπλεον τελωνειο θα πληρωσω?

γιατι ειναι σημαντικη η χρηματικη διαφορα με εδω..

 

Ξέχασε το.....!!! Πείρε πέρσυ μια φίλη την HD και πλήρωσε μαζί με την αποστολή + €180.......

 

Εγώ ήθελα να πάρω την LCD και μόνο τα μεταφορικά ήταν $70 βρήκα άκρη όμως και θα μου φέρουν την LCD την άλλη βδομάδα....

 

άντε να δούμε......

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ξέχασε το.....!!! Πείρε πέρσυ μια φίλη την HD και πλήρωσε μαζί με την αποστολή + €180.......

 

Εγώ ήθελα να πάρω την LCD και μόνο τα μεταφορικά ήταν $70 βρήκα άκρη όμως και θα μου φέρουν την LCD την άλλη βδομάδα....

 

άντε να δούμε......

Αυτο ειναι σχετικο.

Οταν παραγγελνουμε απο αμερικη ειναι κανονας να ζηταμε να σταλει το εμπορευμα με απλο ταχυδρομειο

Το απλο ταχυδρομειο δεν ελεγχεται σχεδον ποτε

Αντιθετως ολες οι εταιριες κουριερ ελεγχονται και δεν το γλυτωνεις το τελωνειο


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτο ειναι σχετικο.

Οταν παραγγελνουμε απο αμερικη ειναι κανονας να ζηταμε να σταλει το εμπορευμα με απλο ταχυδρομειο

Το απλο ταχυδρομειο δεν ελεγχεται σχεδον ποτε

Αντιθετως ολες οι εταιριες κουριερ ελεγχονται και δεν το γλυτωνεις το τελωνειο

 

Συμφωνώ.... απλά αν παραγγείλεις απο το site της GoPro δεν υπάρχει option ταχυδρομείου..... + με το ταχυδρομείο θα περιμένεις και 1 μήνα να έρθει.... αν έρθει !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις..τοτε μονοδρομος η ελλαδα ή εστω ΕΕ...Κανενα καταστημα εγχωριο με καλη τιμη εχουμε υποψη?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ξέχασε το.....!!! Πείρε πέρσυ μια φίλη την HD και πλήρωσε μαζί με την αποστολή + €180.......

 

Εγώ ήθελα να πάρω την LCD και μόνο τα μεταφορικά ήταν $70 βρήκα άκρη όμως και θα μου φέρουν την LCD την άλλη βδομάδα....

 

άντε να δούμε......

 

παρήγγειλα για το φιλαράκι μια GOPRO 960 από Αμερική από &_ipg=25&_jgr=1&_localstpos=&_ssn=apex*racing&_stpos=&gbr=1'>ebay

Ήρθε σε 2 εβδομάδες με απλό ταχυδρομείο (usps).

Όταν κατά το άνοιγμα έσπασε το ένα ''αυτάκι'' της θήκης λέω άντε βγάλε άκρη τώρα.

Όμως ο πωλητής σε 2 μέρες μου επέστρεψε 30ευρώ (η αξία της θήκης), όπως του ζήτησα για να πάω σε μαγαζί

να αγοράσω άλλη, ώστε να μην πρέπει να περιμένω να του στείλω πίσω την σπασμένη και μετά πάλι να μου στείλει

αυτός την καινούργια.

Και τώρα ο Herman τραβάει ωραία βιντεάκια :)

 

Αποψή μου:

Έχω την contourHD 1080 (δες μήνυμα στην 5η σελίδα για αγορά πάλι από Αμερική)

αλλά μέχρι τώρα τραβάω στα 720

γιατί πιάνει λιγότερο χώρο, παίζει στο ΗΥ άνετα και κάνω edit τσακ μπαμ και στην ΤV φαίνεται τέλεια.

Οπότε γιατί να μην πάρεις την 960 και να γλιτώσεις και ένα σωρό λεφτά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οδηγός για κάμερα ContourHD 1080

 

(κατά καιρούς συνηθίζω να πετάω μέσα σ΄ ένα word ότι χρήσιμη πληροφορία βρίσκω μπροστά μου.

Τα βάζω εδώ μήπως και ενδιαφέρει κάποιον άλλο)

 

Μαμά εταιρία link

Αντιπροσωπεία Ελλάδας από εδώ

 

Αγορά

Αγορά τον Νοέμβριο του 2010 από ebay

Κατάστημα rtrain2000 τιμή 219$ + 38$μεταφορικά( = 180ευρώ τότε)

Αποστολή πάντα με USPS= όχι φέσι στο τελωνείο.

Ποτέ με κούριερ (ups, dhl κλπ) = θα πληρώσεις 1000%

Ζητήστε να βάλει και χαμηλότερη απόδειξη πχ 100$ σε περίπτωση γκαντεμιάς στο τελωνείο.

Έχει εγγύηση (6 μήνες) .

Καλύτερη περίοδος για αγορά Οκτώβριο-Νοέμβριο, γιατί όλο και κάποιο νέο μοντέλο βγαίνει τότε και έτσι πέφτουν οι τιμές

ή αν δεις να πέφτει το δολλάριο.

 

Παρακάτω σημειώνω κάποια πράγματα που τουλάχιστον εγώ βρήκα πολύ χρήσιμα για την ContourHD,

Στοιχίζουν, αλλά πάντα υπάρχει τρόπος...

 

Επεξεργασία βίντεο

Για επεξεργασία ΗD θέλεις δυνατό ΗΥ (άντε 2ετίας), αλλιώς ούτε καν θα τα προβάλει, ενώ αξίζει η προβολή στην TV μόνο αν έχεις Full HD.

Παρόλο που δεν έχω γρήγορο λαπτοπ, το sony vega studio HD premium 10, δουλεύει άψογα και μπορώ χωρίς κόπο και χρόνο να κατεβάζω απευθείας βίντεο στο youtube.

 

Επιπλέον μνήμη

(θέλεις οπωσδήποτε).

16GB SANDISK MICROSD MEMORY.

Από ebay

Aν δεν έχει, ψάξε ίδια, αρκεί να στέλνει Ελλάδα με USPS.

Τιμή γύρω στα 25$. ΟΧΙ παραπάνω!

(αν θυμάμαι καλά στα public που κοίταξα κάποια στιγμή, τα 16gb είχαν 65ευρώ!)

 

Επιπλέον μπαταρία

(εκτός αν σου αρκούν περίπου τρεις ώρες!).

BATTERY FIT VholdR ContourHD

Αλλά για 8$ + 4$ μεταφορικά από ebay

και να δουλεύει μια χαρά η μαϊμού, τότε γιατί όχι;

 

Επιπλέον μονταρίσματα.

(Δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις αφού το μοντάρισμα της μάσκας ή του κράνους που συνοδεύει το πακέτο,

καλύπτει πολλές ανάγκες).

Μπορείς στο καταπληκτικό support

να βρεις πολλές έξυπνες λύσεις: πχ

do-it-yourself-boomcam-by-boardhell-longboarders

ή

car_window_adapter

ή

goggle-strap-mount

ή

simple_hand_mount

 

Ακόμα λύσεις οικονομικές από www.dealextreme.com

που έχει δωρεάν μεταφορικά:

τηλεσκοπικός βραχίονας 1μ, με 8ευρώ.

 

ευλύγιστο χταπόδι στήριξης (πχ για το αυτοκίνητο) με, 6ευρώ.

 

Τα παραπάνω κουμπώνουν στο UNIVERSAL MOUNT από την contour,

κόστος κάπου στα 23ευρώ από που άραγε?

ή τέλος πάντων κάνε κάτι τέτοιο χωρίς κόστος

Λύσεις πάντα υπάρχουν.

 

Θα προσθέτω εδώ αν βρίσκω και τίποτε άλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστουμε Δημητρη, δεν το ξεχασες :)


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίος ο Δημήτρης! Αφού μας έφτιαξε με τα βίντεο (βλέπω τα λάθη μου και δεν το πιστεύω ότι εξακολουθώ να τα κάνω :) ), τώρα μας φτιάχνει και με τον εξοπλισμό :lol:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε Δημητρη!.. Δεν του βρισκεις και τη σωστη γυναικα να του στρωσει τα λαθη του;...

 

Μπας και σταματησει δηλαδη...

 

Οι εταιρειες σκι εχουν σηκωσει τα χερια ψηλα...(Dynastar, Atomic, Armada, Fischer... ξεχασα κατι;... :P ).

 

Οι εταιρειες με gadgets εχουν θυσαυρισει... :o

 

Κανε ενα ψυχικο ρε παιδι μου... :):lol: :LOL: :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρε Δημητρη!.. Δεν του βρισκεις και τη σωστη γυναικα να του στρωσει τα λαθη του;...

 

Μπας και σταματησει δηλαδη...

 

Οι εταιρειες σκι εχουν σηκωσει τα χερια ψηλα...(Dynastar, Atomic, Armada, Fischer... ξεχασα κατι;... :P ).

 

Οι εταιρειες με gadgets εχουν θυσαυρισει... :o

 

Κανε ενα ψυχικο ρε παιδι μου... :):P;):P

 

:P:lol: :LOL: Δεν δίνεις και έναν ορισμό για το ''σωστή γυναίκα'' :( μπας και το σώσουμε το παιδί;

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDIT

Οδηγός για κάμερα ContourHD 1080

 

(κατά καιρούς συνηθίζω να πετάω μέσα σ΄ ένα word ότι χρήσιμη πληροφορία βρίσκω μπροστά μου.

Τα βάζω εδώ μήπως και ενδιαφέρει κάποιον άλλο)

 

Μαμά εταιρία link

Αντιπροσωπεία Ελλάδας από εδώ

 

Αγορά

Αγορά τον Νοέμβριο του 2010 από ebay

Κατάστημα rtrain2000 τιμή 219$ + 38$μεταφορικά( = 180ευρώ τότε)

Αποστολή πάντα με USPS= όχι φέσι στο τελωνείο.

Ποτέ με κούριερ (ups, dhl κλπ) = θα πληρώσεις 1000%

Ζητήστε να βάλει και χαμηλότερη απόδειξη πχ 100$ σε περίπτωση γκαντεμιάς στο τελωνείο.

Έχει εγγύηση (6 μήνες) .

Καλύτερη περίοδος για αγορά Οκτώβριο-Νοέμβριο, γιατί όλο και κάποιο νέο μοντέλο βγαίνει τότε και έτσι πέφτουν οι τιμές

ή αν δεις να πέφτει το δολλάριο.

 

Παρακάτω σημειώνω κάποια πράγματα που τουλάχιστον εγώ βρήκα πολύ χρήσιμα για την ContourHD,

Στοιχίζουν, αλλά πάντα υπάρχει τρόπος...

 

Επεξεργασία βίντεο

Για επεξεργασία ΗD θέλεις δυνατό ΗΥ (άντε 2ετίας), αλλιώς ούτε καν θα τα προβάλει, ενώ αξίζει η προβολή στην TV μόνο αν έχεις Full HD.

Παρόλο που δεν έχω γρήγορο λαπτοπ, το sony vega studio HD premium 10, δουλεύει άψογα και μπορώ χωρίς κόπο και χρόνο να κατεβάζω απευθείας βίντεο στο youtube.

 

Επιπλέον μνήμη

(θέλεις οπωσδήποτε).

16GB SANDISK MICROSD MEMORY.

Από ebay

Aν δεν έχει, ψάξε ίδια, αρκεί να στέλνει Ελλάδα με USPS.

Τιμή γύρω στα 25$. ΟΧΙ παραπάνω!

(αν θυμάμαι καλά στα public που κοίταξα κάποια στιγμή, τα 16gb είχαν 65ευρώ!)

 

Επιπλέον μπαταρία

(εκτός αν σου αρκούν περίπου τρεις ώρες!).

BATTERY FIT VholdR ContourHD

Αλλά για 8$ + 4$ μεταφορικά από ebay

και να δουλεύει μια χαρά η μαϊμού, τότε γιατί όχι;

 

Επιπλέον μονταρίσματα.

(Δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις αφού το μοντάρισμα της μάσκας ή του κράνους που συνοδεύει το πακέτο,

καλύπτει πολλές ανάγκες).

Μπορείς στο καταπληκτικό support

να βρεις πολλές έξυπνες λύσεις: πχ

do-it-yourself-boomcam-by-boardhell-longboarders

ή

car_window_adapter

ή

goggle-strap-mount

ή

simple_hand_mount

 

Ακόμα λύσεις οικονομικές από www.dealextreme.com

που έχει δωρεάν μεταφορικά:

τηλεσκοπικός βραχίονας 1μ, με 8ευρώ.

 

ευλύγιστο χταπόδι στήριξης (πχ για το αυτοκίνητο) με, 6ευρώ.

EDIT: το χταπόδι δεν κάνει τελικά για το αυτοκίνητο αλλά είναι καταπληκτικό για ανώμαλες επιφάνειες.

Για το αυτοκίνητο δοκιμασμένο/τέλειο/πάμφθηνο το Universal Car Swivel Mount Holder for Camera κατάλληλο και για άλλες κάμερες

 

Τα παραπάνω κουμπώνουν στο UNIVERSAL MOUNT από την contour,

κόστος κάπου στα 23ευρώ από που άραγε?

ή τέλος πάντων κάνε κάτι τέτοιο χωρίς κόστος

Λύσεις πάντα υπάρχουν.

 

Θα προσθέτω εδώ αν βρίσκω και τίποτε άλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε

 

Αντίστοιχο report θα έφτιαχνα για την DRIFT 170 που έχω πάρει αλλά δεν χρειάζεται ας το στήσω στο δικό σου αν δε σε πειράζει.

 

Ισχύουν ακριβώς τα ίδια

 

EDIT

 

Οδηγός για κάμερα DRIFT 170

 

 

Μαμά εταιρία http://driftinnovation.com/

Εγώ τη πήρα από ένα φίλο αλλά θα έψαχνα εδώ http://www.skroutz.gr/s/311031/Drift-HD170-Action.html

 

 

Αγορά

Αγορά τον Φεβρουάριο του 2011 (είχα κονέ γενικά μου πήγε 250 με μπαταρίες και κάρτες)

Μου ήρθε με courier σπίτι

Καλύτερη περίοδος για αγορά Οκτώβριο-Νοέμβριο, γιατί όλο και κάποιο νέο μοντέλο βγαίνει τότε και έτσι πέφτουν οι τιμές

ή αν δεις να πέφτει το δολλάριο. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ

 

 

Επεξεργασία βίντεο

Για επεξεργασία ΗD θέλεις δυνατό ΗΥ (άντε 2ετίας), αλλιώς ούτε καν θα τα προβάλει, ενώ αξίζει η προβολή στην TV μόνο αν έχεις Full HD.

 

Εγώ τα κάνω convert με AVS VIDEO CONVERTER σε wmv και μετά windows movie maker. Κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθώ με sony vega κλπ αλλά είναι πανύκολο το maker και με τα αρχεία σε wmv δουλέυει σφαίρα.

 

 

16GB SANDISK MICROSD MEMORY.

 

Επιπλέον μπαταρία

Πήρα τη long life και έχω και την κανονική

 

Γενικά έχει θέμα με το κρύο μιας και η μπαταρία ψοφάει αλλά και με τις δύο φορτισμένες και αρκετές ώρες ξεχασμένη στην αναμονή δεν υπήρχε μέρα σκι που να μη με φτάσουν.

Επιπλέον μονταρίσματα.

(Δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις αφού το μοντάρισμα της μάσκας ή του κράνους που συνοδεύει το πακέτο,

καλύπτει πολλές ανάγκες). Επίσης έχει ωραία στήριξη για πόδι που δεν την έχω δουλέψει αλλά γενικά είναι μια χαρά.

 

 

Την προτείνω ανεπιφύλακτα για όποιον θέλει οθόνη στη κάμερα. Τα βλέπεις αμέσως τα βίντεο και δεν χρειάζεται να κουβαλάς λαπτοπ. Είναι εξαιρετικά ανθεκτική και η ποιότητα εικόνας είναι λίγο καλύτερη (γνώμη μου) από την contour και την go pro. Έχει λίγο μικρότερο ευρυγώνιο το οποίο έχει και τα συν και τα πλην του (καλύτερη εικόνα, πιο στενό πεδίο λήψης).

 

Το άλλο συν είναι το τηλεκοντρόλ αλλά...μια μέρα το δούλεψα και δεν το έχω ξαναπάρει αλλά λογικά θα φανεί υπεχρήσιμο.

 

Τέλος ας αναφέρω ότι από το 2007 πρίν βγουν οι helmet cams είχα κάμερα hd στο κράνος με ευρυγώνιο και τραβάει ασύγκριτα καλύτερης ποιότητας βίντεο ειδικά σε δύσκολο φωτισμό από όλες τις helmet cams.

 

Για όποιον θέλει να έχει μια κάμερα μόνιμα στο κράνος εύκολη και ανθεκτική ας πάρει ή drift, ή go pro ή contour και τις 3 τις έχω δουλέψει και είναι καλές αλλά όποιος θέλει να τραβήξει βιτεάρες ας στήσει μια καλή hd κάμερα με ευρυγώνιο στο κράνος. Κόστος 300-400 άντε 500 ευρώ και λίγο πατέντα και είσαι έτοιμος.

 

Προσωπικά έχω την hd να τραβάει μπροστά και την drift να τραβάει πίσω http://www.youtube.com/mik400#p/u/4/ZZ_c_FHZXAw

 

Και για όποιον έχει υπομονή σαφώς και θα περίμενα Σεπτέμβρη τα νέα μοντέλα ή να πάνω πολύ πιο φτηνά αυτό που πουλάνε τώρα.

 

Όποιος έχει όρεξη ας δει βίντεο και ποιότητες εδώ http://www.youtube.com/mik400

 

Πχ σε αυτό το βίντεο η sanyo τραβάει μπροστά και η drfit πίσω http://www.youtube.com/mik400#p/u/4/ZZ_c_FHZXAw

 

Φαίνεται ποια είναι με κανονική hd κάμερα και ποια με τη drift αλλά η μεγάλη διαφορά είναι να τα δεις σε hd τηλεόραση

 

Από hd κάμερες έχω δουλέψει τη sanyo xacti και την Sony tg3 και οι δύο είναι εκπληκτικές και φτηνές και με λίγη πατέντα μπαίνουν κράνος. Σίγουρα δεν θα κάνεις σκι όλη μέρα μη τη κάμερα στο κράνος όπως κάνεις με την drift

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα 2 posts μπήκαν πρώτα στο νήμα για εύκολο reference. Ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες! Αν κάποιος κάνει τον κόπο να γράψει κάτι αντίστοιχο και για την gopro, εξυπακούεται ότι θα το ενσωματώσουμε στο πρώτο μήνυμα. :lol:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιας και ακόμα δεν εχει βρεθεί κάμερα κράνους HD με οπτικο σταθεροποιητή, μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ένα προγραμματάκι που επανακωδικοποιεί το αρχικό μας βίντεο και περιορίζει το ενοχλητικό τρέμουλο της εικόνας που κυριολεκτικά προκαλεί ναυτία.

Το πρόγραμμα είναι το virtualdub και το φίλτρο που προσθέτουμε στο συγκεκριμένο ειναι το deshaker.Σε αυτό το λινκ υπάρχει αναλυτικός οδηγός που παρουσιάζει τη διαδικασία.Τα αποτελέσματα είναι πραγματικά εντυπωσιακά.

Σε αυτο το blog μπορείτε να δείτε τη χρήση του συγκεκριμένου προγράμματος.

Και να μην το ξεχάσω: είναι free

Edited by Velissarios

Share this post


Link to post
Share on other sites
YouTube Video ->


Mια ευκαιρία για σύγκριση πως είναι να τραβάνε ταυτόχρονα μια drift 170 helmet cam με όσο ευρυγώνιο έχει και μια sony tg3 κανονική hd κάμερα.

Βασικά η drift απλά πατάς το τηλεκοντρόλ και τραβάει, έχει στηθεί πανεύκολα στο κράνος και δεν έχει ζοομ ενώ με την tg3 πρέπει να τη κρατάω με το χέρι και έχω δυνατότητα για zoom.

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

να σε παρω τηλ? :angry:


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,305
    • Total Posts
      460,683
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,475
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...