Jump to content
Χρήστος Λάππας

Helmet cam / βιντεοκάμερες

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχει κανεις καμία καλή πρόταση για action cam?

 

4K, καλή σταθεροποίηση, WiFi & remote κουμπί.

 

Ξεκίνησα να ψάχνω αλλά δεν ξέρω τι να προσέξω. Είναι ανάγκη να πάρω GoPro; Ή υπάρχουν αξιοπρεπείς λύσεις οικονομικότερες χωρίς συμβιβασμούς;

 

Δεν λέω να φτάσεις στο άλλο άκρο να ψωνίσεις oem


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

οπως σου ειπε παραπανω η sj ερχεται κομπλε με ολα τα αξεσουαρ...ενω αλλλες παινεις τη μηχανη και μετα πληρωνεις αλλα τοσα για τα περιφερειακα

 

εκτος και αν βρεις καμμια gopro black3 h 4 μεταχειρισμενη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοριζικη φίλε, περιμενουμε εντυπώσεις. Σκεφτόμουν και εγώ να την παρω αλλά διάβασα κάτι κριτικές που δεν μου άρεσαν, όπως ότι κολλάει τελειώνει η μπαταρια σε μιση ώρα, ζεσταίνεται κ.ά.Για αυτό αν μπορεις όταν την δοκιμάσεις γράψε μας τις εντυπώσεις σου!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Kristallis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν κολαει, δεν ζεσταινεται. Αν την αφήσεις ανοικτή κ απλά πατάς να γράψει όποτε θέλει ναι τελειώνει γρήγορα. Αν έχεις το gps ενεργοποιημένο τελειώνει πολύ πιο γρήγορα.

 

Αν όμως την ανοίγει για να γράψεις κ την κλείνεις μετά το 4κ της με την σταθεροποίηση είναι φανταστικό.

 

Δεν έχω εμπειρία από άλλη κάμερα, αλλά τα βίντεο που τράβηξα είναι παρά πολύ καλα

  • Like 1

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα για την ποιότητα του βίντεο της δεν υπάρχει αμφιβολία.Σε βιντεο χωρίς το gps πόση ώρα περιπου κρατάει η μπαταρία;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν ανοίγεις για να βγάλεις βίντεο κ ξαναμπαίνεις όταν τελειώσεις πολλή. Δεν ξέρω πόση ακριβώς.

 

Την πρώτη μέρα που ήταν ανοικτή συνέχεια με gps έβγαλα έξι επτά βιντεάκια κ τέλος, λιγότερο από ώρα,

 

Τη δεύτερη μέρα έβγαλα καμία δεκαριά βίντεο τα περισσότερα πεντάλεπτα χωρίς gps ανοιγοκλείνει σας την μετά κάθε εγγραφή κ δεν χάλασε ούτε τη μισή μπαταρία

  • Like 2

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία,σε ευχαριστώ πολυ.Αφου τραβάει τόση ώρα είναι κομπλέ,εγώ είχα διαβάσει για κάτι 30 λεπτά βίντεο με το ζόρι αλλά μάλλον ήταν αερολογιες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει κ η white με τα μισά λεφτά, η διαφορα είναι ότι δεν έχει gps (δεν το χρειάζεσαι) δεν είναι 4K (αλλά γράφεις high definition), δεν έχει τόσο καλή σταθεροποίηση (χωρίς να σημαίνει ότι έχει κακή) & η μπαταρία νομίζω είναι ενσωματωμένη (δεν μπορείς δηλ να έχεις μια δεύτερη μαζί σου - όλοι όμως έχουν πια ένα powerbank στην τσάντα που σε μια ώρα έχει γεμίσει μεγάλο μέρος της μπαταρίας)

 

Νομίζω η διαφορα τιμής αξίζει για να πάρεις την white.

  • Like 1

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλορίζη. Μια συμβουλή που πρέπει να λέμε σε όλες τις κάμερες στο σκι είναι ότι αν δεν δουλεύουν να τις βάζουμε σε εσωτερική τσέπη. Εμένα αν την αφήσω στο κράνος κρατάει η μπαταρία 1-2 ώρες αν την βάζω συχνά τσέπη φεύγω πάντα με τη μπαταρία να δείχνει γεμάτη. Μιλάω πάντα για να έχω τραβήξει 30 λεπτά βίντεο περίπου.

 

Η χαμηλή θερμοκρασία τις σκίζει τις μπαταρίες και μη ξεχνάμε και την ταχύτητά μας και τον αέρα που τρώνε.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα που άλλαξα το κράνος δε θέλω να βάλω ξανά mount πάνω για GoPro. Εξάλλου αραιά ίσως και ποτέ τραβάω.

Το ερώτημα είναι τι ενδείκνυνται ως καλύτερο υποκατάστατο αν όχι στο κράνος;

Το harness είναι γελοίο, sticks ούτε λόγος, τα straps του κράνους το ίδιο συν ότι δε με ψήνουν ως ασφάλεια να μείνει στη θέση της σε μια τούμπα.

Ίσως αυτό για τον καρπό;


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες και για chest mount.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το chest strap δεν λέει πολλά στο snowboard γιατί είσαι πλάγια.

 

Εγώ έχω καταλήξει στο selfie stick και επιλεκτικές λήψεις, 2-3 κατεβασιες τη μέρα. Παλιότερα τραβούσα τα πάντα και δεν ήξερα τι να κάνω τα βιντεάκια μετά.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι για snowboard δεν κανει,μόνο για σκι είναι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε βγάζει ρε γμτ κάτι που να πιάνει στο strap του backpack ή έστω στον καρπό ξέρω εγώ; Δεν μπορεί.


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τον καρπό υπάρχει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε βγάζει ρε γμτ κάτι που να πιάνει στο strap του backpack ή έστω στον καρπό ξέρω εγώ; Δεν μπορεί.

https://www.dakine.com/en-us/bags/backpacks/snow-backpacks/pov-mount/

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

out of stock κρίμα με ενδιέφερε και μένα


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ασε το βρήκα ηταν και το τελευταίο :) στην dakine παλι αλλα στο ευρωπαικο site

  • Like 2

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αυτό μια χαρά δείχνει αλλά προϋποθέτει μετωπική στάση (σκι).


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από αντιγραφές της gopro παρα πολλες επιλογές. Έχω μια yi της xiaomi. Μια χαρά είναι αλλά αυτό το κουτάκι πάνω από το κεφάλι μου δεν το συνήθισα ποτέ! Η πρακτικότητα της contour που είχα παλιά είναι αξεπέραστη.

Υπάρχει σήμερα στην αγορά καλή και οικονομική bullet action camera;

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερα παρουσιαστηκε η νεα go pro hero 8 black!!

Σιγουρα οτι καλυτερο κυκλοφορει σε action camera και σε σχετικα καλη τιμη 430 ευρω pre-order με δωρο 32gb micro sd αλλα αυτο που δεν μπορω να χωνεψω ειναι οτι για housing πρεπει να δωσεις +50 ευρω,εχουν ξεφυγει λιγο οι τιμες στα αξεσουαρ της go pro

 

https://www.youtube.com/watch?v=Mh-x8kbJT5k

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...