Jump to content
Χρήστος Λάππας

Helmet cam / βιντεοκάμερες

Recommended Posts

με ολα τα αξεσουαρ να δεις που φτανει

 

ομως η 4black ειναι σημειο αναφορας....βλεπω τιμες ιδιες με 5 και 6

 

με 250 δολ αυστραλιας πηρα μια μετ/νη (μονο ενα γαμηλιο ταξιδι εκανε) με ολα τα αξεσουαρ σε βαλλιτσακι και εξτρα φορτιστη με 2 μπαταριες

 

εχω και τη 3 black....σκυλι και αυτη https://www.youtube.com/watch?v=jbVUgRNsct8

 

την αλλη εβδομαδα θα τεσταρω και τη 4 στο drone

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικά οι go pro δεν συγκρίνονται με καμία άλλη action cam σε θέματα εικόνας/σταθεροποίησης/ήχου αλλά έχουν πολλά θέματα σε software/hardware μέχρι και την 7 τουλάχιστον!Για αυτό και περιμένω να δοκιμαστεί η 8 άρα και αν δεν έχει τα προβλήματα των προηγούμενων να την πάρω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα τελευταία μοντέλα gopro, γνωρίζει κάποιος εάν πλέον έχουν ρύθμιση για πιο normal φακό χωρίς την αντιαισθητική παραμόρφωση;


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Linear mode, yes. Απλα cropαρει το frame σε σχεση με τον ευρυγωνιο. Το ποσοστο που κοβει εξαρταται απο το μοντελο, τη γενια της καμερας που βελτιωνεται καθε χρονο.

Στην ουσια εχεις 3 δυνατοτητες, linear wide και superview. Το τελευταιο ειναι που χρηιμοποιω συνηθως οταν τσουλαω καθως πιανει και το παρασκηνιο. Δες καναδυο βιντεο στο yt για τα modes και σε πολυ λιγο θα εχεις εικονα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

action camera 400.

Redmi Note 5 Tapatalk

Το tapatalk μου χάλασε το post πάλι.Αυτο που ήθελα να γράψω είναι ότι η go pro hero 8 black είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε action camera και η τιμή της είναι σχετικά καλή όταν υπάρχουν πολύ κατώτερες κάμερες σχεδόν στην ίδια τιμή και όταν για μια καλή κινεζική θες τουλάχιστον 200€ που και πάλι με την go pro δεν θα έχει καμία επαφή.
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω προτιμω τη 4 μπλακ αλλα και τη 3 που με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο σε αερα γη και θαλασσα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την έχω πάρει εγω.Φοβερη εικόνα ήχος και σταθεροποίηση,επίσης έχει πολύ ωραίο ευρυγώνιο.Ενα μείον όπως όλες οι go pro άλλωστε είναι ότι η μπαταρία κρατάει περίπου για 1 ώρα βίντεο με όλα κλειστά (gps,wi-fi,φωνητικές εντολές),αν την έχεις στα χέρια σου και την χειρίζεσαι η μπαταρία πέφτει σε μισή ώρα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την έχω πάρει εγω.Φοβερη εικόνα ήχος και σταθεροποίηση,επίσης έχει πολύ ωραίο ευρυγώνιο.Ενα μείον όπως όλες οι go pro άλλωστε είναι ότι η μπαταρία κρατάει περίπου για 1 ώρα βίντεο με όλα κλειστά (gps,wi-fi,φωνητικές εντολές),αν την έχεις στα χέρια σου και την χειρίζεσαι η μπαταρία πέφτει σε μισή ώρα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και ο αδελφός μου την πήρε και διαπίστωσε ακριβώς αυτό. Καταπληκτική σταθεροποίηση και ποιότητα εικόνας αλλά μπαταρία θέλει δεύτερη τουλάχιστον.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και το κακό με τις μπαταρίες ειναι ότι παρόλο που ταιριάζουν από τα προηγούμενα μοντέλα(που βρίσκεις aftermarket πολύ φθηνές)δεν έχουν την ίδια ισχύ και έτσι δεν μπορούν να δουλέψουν κάποιες απαιτητικές λειτουργίες της κάμερας.Οποτε αναγκαστικά παίρνεις της go pro που είναι πανάκριβες ή περιμένεις να βγουν aftermarket στο 1/3 της τιμής των γνήσιων.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και το κακό με τις μπαταρίες ειναι ότι παρόλο που ταιριάζουν από τα προηγούμενα μοντέλα(που βρίσκεις aftermarket πολύ φθηνές)δεν έχουν την ίδια ισχύ και έτσι δεν μπορούν να δουλέψουν κάποιες απαιτητικές λειτουργίες της κάμερας.Οποτε αναγκαστικά παίρνεις της go pro που είναι πανάκριβες ή περιμένεις να βγουν aftermarket στο 1/3 της τιμής των γνήσιων.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποιες λειτουργίες δεν λειτουργούν με τις μπαταρίες προηγούμενων gopro?

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

The HERO8 Black comes with an updated battery that supports the increased performance modes of 1080/240 and 2.7/120 with HyperSmooth on.

Αυτές εδώ αναφέρει στο site της GoPro.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

The HERO8 Black comes with an updated battery that supports the increased performance modes of 1080/240 and 2.7/120 with HyperSmooth on.

Αυτές εδώ αναφέρει στο site της GoPro.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ
  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να επανερχόμαστε σε δράση σας παρακαλώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ήθελα να βρω κάποιο thread για action cam's και ξέθαψα ετούτο για να συνεχίσουμε.

Η περσινή χρονιά μάλλον ανύπαρκτη (αν και πολύ καλή για μερικούς), για όλους όμως χωρίς καινούριο εξοπλισμό καθώς με την αβεβαιότητα που είχαμε δεν νομίζω να επένδυσαν πολλοί σε κάτι που πέρσι θα ήταν καινούριο και φέτος παλιό. Δυο χρόνια για αυτή την τεχνολογία ίσως να είναι πολλά. Και η καταγραφή των χιονοδρομικών εμπειριών μας συγκινεί πολλούς από εμάς. Υπάρχουν αρκετά νέα στην αγορά και ακόμα περισσότερες ελπίδες ότι άλλο ένα unboxing θα είναι από τα απολαυστικότερα και πολλά υποσχόμενο μετά την περσινή χρονιά κορονοϊού.

Θα υπάρξουν αρκετά πραγματικά νέα το επόμενο 2μηνο. Για ένα μικρό ζέσταμα, έχουμε την gopro10. Σίγουρα μπορούμε να βρούμε πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο. Να ένα ξεκίνημα:

 

 

Edited by mil
  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον Νοέμβρη απ' ότι ακούγεται θα παρουσιάσει και η DJI την osmo action 2.Περιμενα την Black Friday να πάρω την gopro 10 με το bundle που ως συνήθως την  βγάζουν προσφορά στην τιμή που είχε η κάμερα σκέτη αλλά τώρα θα περιμένω να δω και την osmo που βγάζει επίσης πολύ καλά προϊόντα. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την έχω δει μόνο σε reviews στο YouTube όταν ήμουν  σε σκέψεις να πάρω 360 κάμερα τελικά άλλαξα γνώμη και θα ξαναπάρω κανονική action camera.Νομίζω ότι δεν θα με βολέψει καθόλου ειδικά στο σκι μια 360,όπου για να βγάλεις ένα σωστό 360 βίντεο πρέπει να έχεις την κάμερα τοποθετημένη είτε σε ένα μακρύ κοντάρι (που είναι και το σωστότερο)και να το κρατάς στο χέρι,είτε με μεγαλούτσικη προέκταση στην βάση του κράνους κάτι που σίγουρα θα σε κουράζει τον σβέρκο.Οπότε κατέληξα να πάρω μια κανονική action camera πάρα μια 360 που θα την χρησιμοποιώ κυρίως σαν απλή action camera.Παρεμπιπτόντως στο επίσημο site της gopro τρέχει αυτές τις μέρες μια προσφορά για την gopro hero 10 που σου δίνει δώρο δεύτερη μπαταρία και φορτιστή για 2 μπαταρίες.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την έχω δει μόνο σε reviews στο YouTube όταν ήμουν  σε σκέψεις να πάρω 360 κάμερα τελικά άλλαξα γνώμη και θα ξαναπάρω κανονική action camera.Νομίζω ότι δεν θα με βολέψει καθόλου ειδικά στο σκι μια 360,όπου για να βγάλεις ένα σωστό 360 βίντεο πρέπει να έχεις την κάμερα τοποθετημένη είτε σε ένα μακρύ κοντάρι (που είναι και το σωστότερο)και να το κρατάς στο χέρι,είτε με μεγαλούτσικη προέκταση στην βάση του κράνους κάτι που σίγουρα θα σε κουράζει τον σβέρκο.Οπότε κατέληξα να πάρω μια κανονική action camera πάρα μια 360 που θα την χρησιμοποιώ κυρίως σαν απλή action camera.Παρεμπιπτόντως στο επίσημο site της gopro τρέχει αυτές τις μέρες μια προσφορά για την gopro hero 10 που σου δίνει δώρο δεύτερη μπαταρία και φορτιστή για 2 μπαταρίες.
Επειδή σταμάτησα να παρακολουθώ η 10 έχει μεγάλες διαφορές από την 8 ?

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασική διαφορά είναι ότι η 9 και η 10 έχουν μπροστινή οθόνη που μπορείς να βλέπεις τι τραβάς,κάποιους τους είναι πολύ χρήσιμο αυτό. Τώρα από ποιότητα εικόνας,ήχου,σταθεροποιησης και η 8 και η 9 που είχα ήταν  κορυφή.Με την 8 εγώ ήμουν υπερευχαριστημενος (άσχετα που πήγα στην 9).Σε κάθε μοντέλο ανεβαίνουν τα fps σε κάθε ποιότητα βίντεο,η 9 και η 10 τραβάνε μέχρι 5.3K,μεγάλωσαν λίγο τον αισθητήρα,βάλανε καλύτερο επεξεργαστή.Παρολα αυτά οι διαφορές είναι πολύ μικρές και νομίζω ένας απλός χρήστης δεν αξίζει να πάει από την 8 στην 10,τώρα για όποιον δεν έχει κάμερα και θέλει να πάρει ανάλογα το budget επιλέγει.Εγω προσωπικά έχω μια μικρή τρελά με τις gopro και μου αρέσει να παίρνω το τελευταίο μοντέλο αλλά μάλλον ήρθε η στιγμή που θα το σταματήσω αυτό,θα πάρω την 10 και θα μείνω εκεί για καμιά πενταετία μέχρι να βγει μοντέλο με ουσιαστικές διαφορές. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βασική διαφορά είναι ότι η 9 και η 10 έχουν μπροστινή οθόνη που μπορείς να βλέπεις τι τραβάς,κάποιους τους είναι πολύ χρήσιμο αυτό. Τώρα από ποιότητα εικόνας,ήχου,σταθεροποιησης και η 8 και η 9 που είχα ήταν  κορυφή.Με την 8 εγώ ήμουν υπερευχαριστημενος (άσχετα που πήγα στην 9).Σε κάθε μοντέλο ανεβαίνουν τα fps σε κάθε ποιότητα βίντεο,η 9 και η 10 τραβάνε μέχρι 5.3K,μεγάλωσαν λίγο τον αισθητήρα,βάλανε καλύτερο επεξεργαστή.Παρολα αυτά οι διαφορές είναι πολύ μικρές και νομίζω ένας απλός χρήστης δεν αξίζει να πάει από την 8 στην 10,τώρα για όποιον δεν έχει κάμερα και θέλει να πάρει ανάλογα το budget επιλέγει.Εγω προσωπικά έχω μια μικρή τρελά με τις gopro και μου αρέσει να παίρνω το τελευταίο μοντέλο αλλά μάλλον ήρθε η στιγμή που θα το σταματήσω αυτό,θα πάρω την 10 και θα μείνω εκεί για καμιά πενταετία μέχρι να βγει μοντέλο με ουσιαστικές διαφορές. 
 
 
Οκ . είμαι υπερ ευχαριστημένος με την 8. Είχα 3...5..6...8

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, bujinkan said:

Επειδή σταμάτησα να παρακολουθώ η 10 έχει μεγάλες διαφορές από την 8 ?

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk
 

Έβαλε καινούρια γενιά αισθητήρα μετά από πολλά χρόνια. Από αυτό, εκτιμώ ότι έχει πολύ καλύτερη σταθεροποίηση. Με φαγουρίζει η insta και δεν ξέρω αν θα βγάλει καινούρια γενιά φέτος.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Kristallis said:

Την έχω δει μόνο σε reviews στο YouTube όταν ήμουν  σε σκέψεις να πάρω 360 κάμερα τελικά άλλαξα γνώμη και θα ξαναπάρω κανονική action camera.Νομίζω ότι δεν θα με βολέψει καθόλου ειδικά στο σκι μια 360,όπου για να βγάλεις ένα σωστό 360 βίντεο πρέπει να έχεις την κάμερα τοποθετημένη είτε σε ένα μακρύ κοντάρι (που είναι και το σωστότερο)και να το κρατάς στο χέρι,είτε με μεγαλούτσικη προέκταση στην βάση του κράνους κάτι που σίγουρα θα σε κουράζει τον σβέρκο.Οπότε κατέληξα να πάρω μια κανονική action camera πάρα μια 360 που θα την χρησιμοποιώ κυρίως σαν απλή action camera.Παρεμπιπτόντως στο επίσημο site της gopro τρέχει αυτές τις μέρες μια προσφορά για την gopro hero 10 που σου δίνει δώρο δεύτερη μπαταρία και φορτιστή για 2 μπαταρίες.

Και εγώ έχω ανάλογους προβληματισμούς. Όμως έχει εντυπωσιακή σταθεροποίηση και στις κριτικές δείχνει η ποιότητα εικόνας αν όχι εφάμιλλη, πάρα πολύ κοντά με την gopro.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...