Jump to content
eolos

χ/κ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2010-2011

Recommended Posts

Και 0,001 πόντους να ρίξει οποιοσδήποτε οποιοσδήποτε δρόμος στον κόσμο σε ανηφόρα την επόμενη ημέρα με κάποιες συνθήκες θα ήθελε θα αλυσίδες ή τουλάχιστον η συμβουλή θα ήταν να φοράς αλυσίδες εάν τα αυτοκίνητα φοράγαν τα τόσο άχρηστα για το χιόνι που φοράν τα αυτοκίνητά στην Ελλάδα.

 

Δεν καταλάβαίνω το σχόλιο σου φίλε kapps εκτός εάν εννοείς την γνωστή αχτύπητη βλακώδη απαίτηση τα εκχονιστικά να σκάβουν όλο το χιόνι από το δρόμο το οποίο εκτός του έχει απαντηθεί 50 φορές ότι είναι αδύνατον να γίνει δεν γίνεται σε καμία χώρα του κόσμου.

 

Στην επόμενη ευκαιρία πάμε παρέα να δεις ότι και με 0,0001 πόντους χιόνι με κάποιες συνθήκες πρέπει να ξηλώσεις την άσφαλτο για να φύγει εντελώς το χιόνι.

 

Διευκρίνηση ότι τα παραπάνω ισχύουν για κάποιες και όχι για όλες τις συνθήκες και εξαρτόνται από τους παράγοντες όπως θερμοκρασία, πότε χιόνισε, αν το είδε ο ήλιος κλπ κλπ. Σε κάθε περίπτωση με τα άχρηστα λάστιχα που φοράνε οι Έλληνες είναι επικίνδυνο να ανέβουν Παρνασσό χωρίς αλυσίδες την επόμενη μέρα της χιονόπτωσης ακόμα και με 0,0001 εκατοστό χιόνι.

 

Τέλος ακόμα και 20 μέρες να έχει να χιονίσει μπορεί να θέλει αλυσίδες δε πα να έχεις τους Αμερικάνους του FBI/CIA να καθαρίζουν το δρόμο.

 

Κούκλα το βουνό και θα γίνει ακόμα πιο κούκλα κάποιος καλοπερνάει επάνω και θα φάει και άλλο. Μια αδειούλα αύριο ή τη Πέμπτη επιβάλλεται.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στην επόμενη ευκαιρία πάμε παρέα να δεις ότι και με 0,0001 πόντους χιόνι με κάποιες συνθήκες πρέπει να ξηλώσεις την άσφαλτο για να φύγει εντελώς το χιόνι.

 

Τι έγινε ΜΙΚ, σου έκοψε την επιδότηση η μαμά και προσπαθείς να μοιράσεις τα έξοδα?? :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τι έγινε ΜΙΚ, σου έκοψε την επιδότηση η μαμά και προσπαθείς να μοιράσεις τα έξοδα?? :D

Χρόνια τώρα :angry:

 

ΛΙΑΚΑΔΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΛΙΩΣΕΙ ΣΤΗ ΠΟΥΔΡΑ (πρέπει να έχουν καταστραφεί πολλά ζευγάρια πέδιλα)


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και 0,001 πόντους να ρίξει οποιοσδήποτε οποιοσδήποτε δρόμος στον κόσμο σε ανηφόρα την επόμενη ημέρα με κάποιες συνθήκες θα ήθελε θα αλυσίδες ή τουλάχιστον η συμβουλή θα ήταν να φοράς αλυσίδες εάν τα αυτοκίνητα φοράγαν τα τόσο άχρηστα για το χιόνι που φοράν τα αυτοκίνητά στην Ελλάδα.

 

Δεν καταλάβαίνω το σχόλιο σου φίλε kapps εκτός εάν εννοείς την γνωστή αχτύπητη βλακώδη απαίτηση τα εκχονιστικά να σκάβουν όλο το χιόνι από το δρόμο το οποίο εκτός του έχει απαντηθεί 50 φορές ότι είναι αδύνατον να γίνει δεν γίνεται σε καμία χώρα του κόσμου.

 

Στην επόμενη ευκαιρία πάμε παρέα να δεις ότι και με 0,0001 πόντους χιόνι με κάποιες συνθήκες πρέπει να ξηλώσεις την άσφαλτο για να φύγει εντελώς το χιόνι.

 

Διευκρίνηση ότι τα παραπάνω ισχύουν για κάποιες και όχι για όλες τις συνθήκες και εξαρτόνται από τους παράγοντες όπως θερμοκρασία, πότε χιόνισε, αν το είδε ο ήλιος κλπ κλπ. Σε κάθε περίπτωση με τα άχρηστα λάστιχα που φοράνε οι Έλληνες είναι επικίνδυνο να ανέβουν Παρνασσό χωρίς αλυσίδες την επόμενη μέρα της χιονόπτωσης ακόμα και με 0,0001 εκατοστό χιόνι.

 

Τέλος ακόμα και 20 μέρες να έχει να χιονίσει μπορεί να θέλει αλυσίδες δε πα να έχεις τους Αμερικάνους του FBI/CIA να καθαρίζουν το δρόμο.

 

Κούκλα το βουνό και θα γίνει ακόμα πιο κούκλα κάποιος καλοπερνάει επάνω και θα φάει και άλλο. Μια αδειούλα αύριο ή τη Πέμπτη επιβάλλεται.

 

Ενα ειναι σιγουρο. Οτι στο εξωτερικο σιγουρα ΔΕΝ χρειαζονται αλυσιδες με 15 εκ. χιονι. Θα μου πειτε φορανε χειμερινα λαστιχα. Ναι αλλα ΟΛΗ την νυχτα περνανε εκχιονιστικα και ΑΛΑΤΙΕΡΕΣ με αποτελεσμα οι δρομοι να ειναι Ανοιχτοι χωρις παγο.....

 

Εδω??? Ποσες φορες περναει το βραδυ εκχιονιστικο-αλατιερα απο αυτο το δρομο???


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

φίλε Kaps,μην ισοπεδώνεις τα πάντα, και στο εξωτερικο τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζουν παρολο που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια γιατι το αντιμετωπιζουν καθημερινα για αρκετους μηνες, στο Seefeld αν δε βάζαμε αλυσίδες η αστυνομία δε μας αφηνε να ξεπαρκάρουμε καν γιατι είχε πάγο η κατηφόρα για να φυγουμε. και αλλο πράμα οι συνθηκες των Αλπεων σε σχεση με το "τροπικο" κρυο το δικό μας, η Ελλάδα είναι ο ορισμος του verglass Το πρωι πάγος το μεσημερι νερό και το βραδυ ξαναπαγωνει...

 

στη τελικη τι προτιμάς χιονι χωρις λακουβες ή χωρις χιονι με λακκούβες? :angry:

 

 

Και στα χωριά γύρω γύρω απο τα βουνα μας ριχνουν αλάτι (στο εξωτερικο το αποφευγουν) και φροντιζουν τους δρόμους τους.

τα τελευταια 3 χρονια που ειχε η κοινοπραξια τον καθαριασμο των δρομων ολη η περιοχη ηταν στη καλυτερη δυνατη κατάσταση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δώρο Θεού η σημερινή μέρα στο βουνό,

 

ήλιος-συννεφιά-χιόνι,

φρεσκαρισμένες πίστες , πούδρα ,

ηρακλής από 12.00 .

 

http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG42

 

Το βουνό ντύθηκε στα λευκά και σας περιμένει.

Ιδίως μετά την Παρασκευή που προβλέπεται να "γεμίσει" περισσότερο χιόνι ...ελάτε να το γιορτάσουμε !

 

1. Ο Ηρακλής ,καιρού και χιονιού επιτρέποντος , ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ανεξάρτητα του αριθμού προσελεύσεων . Το ίδιο και η Φτερόλακα . Αυτό είναι πλέον Δόγμα ΧΚΠ ...

2.Οι δρόμοι είναι ανοικτοί και "αλατισμένοι" . ΠΡΟΣΟΧΗ σε πιθανά φίλμ πάγου που μπορεί να δημιουργηθούν λόγω των πολύ χαμηλών θερμοκρασιών ενδιάμεσα των ρίψεων αλατιού.

3.Αναβατήρες , διαστρωτικά , εκχιονιστικά βρίσκονται σε επιφυλακή εν΄αναμονή και του ερχόμενου Σ,Κ για την καλύτερη δυνατή αξιοποίηση του χρόνου σας ... και του βουνού μας!


Τηλ. 22340 22700

Website: http://www.parnassos-ski.gr/

e-mail: pdrivas@etasa.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ενα ειναι σιγουρο. Οτι στο εξωτερικο σιγουρα ΔΕΝ χρειαζονται αλυσιδες με 15 εκ. χιονι. Θα μου πειτε φορανε χειμερινα λαστιχα. Ναι αλλα ΟΛΗ την νυχτα περνανε εκχιονιστικα και ΑΛΑΤΙΕΡΕΣ με αποτελεσμα οι δρομοι να ειναι Ανοιχτοι χωρις παγο.....

 

Εδω??? Ποσες φορες περναει το βραδυ εκχιονιστικο-αλατιερα απο αυτο το δρομο???

 

Eξω όλοι φοράνε χειμερινά.....τις αλυσίδες θα τις χρειαστούνε ελάχιστες φορές.....

Το πρόβλημα στην Ελλάδα λοιπόν δεν είναι ο εκχιονισμός των δρόμων αλλά ο κάθε μαλακας που ανεβαίνει στο βουνό χωρίς να έχει καν αλυσίδες και φυσικα ούτε λόγος για χειμερινά....

Ας μην μας φταίνε λοιπόν οι χειριστες των εκχιονιστικών οι οποίοι κάνουνε ότι μπορούνε.....

Από την στιγμή που έχει περάσει το εκχιονιστικό και δεν κινδυνεύει να "κοιλιασει" το αμαξι ο δρόμος θεωρείται ΑΝΟΙΧΤΟΣ....

Και όταν λέω ανοιχτός , εννοώ ανοιχτός για οποιοδήποτε συμβατικό αυτοκίνητο το οποίο φέρει αντιολησθητικό μέσο, και όχι μόνο για το TOYOTA HILUX της ARCTIC TRUCKS :angry::D;) .....

Οσο για το πόσες φορές περνάει το εκχιονιστικό το βράδυ, προσωπικά με έχει βγάλει από το χαντάκι πέρυσι στις 3:00 τα χαράματα το κτηνώδεις τρακτερ του ΧΚΠ, που εκχιόνιζε τον δρόμο εκείνη την στιγμή....


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ενα ειναι σιγουρο. Οτι στο εξωτερικο σιγουρα ΔΕΝ χρειαζονται αλυσιδες με 15 εκ. χιονι. Θα μου πειτε φορανε χειμερινα λαστιχα. Ναι αλλα ΟΛΗ την νυχτα περνανε εκχιονιστικα και ΑΛΑΤΙΕΡΕΣ με αποτελεσμα οι δρομοι να ειναι Ανοιχτοι χωρις παγο.....

 

Εδω??? Ποσες φορες περναει το βραδυ εκχιονιστικο-αλατιερα απο αυτο το δρομο???

 

Καλοπροαίρετα και φιλικά τα παρακάτω χωρίς να αναφέρομαι σε σένα που ίσως είσαι πράγματι υπεύθυνος οδηγός.

 

Στο πρώτο σου απάντησαν τα παιδιά και επειδή και εγώ έχω πάει λίγο έξω σαφώς και χρειάζονται αλυσίδες και έξω ακόμα και με πολύ λιγότερο χιόνι ΑΝ και ΟΤΑΝ φοράνε τα λάστιχα που φοράνε τα Ελληνικά αυτοκίνητα. Στις Άλπεις ξεχνάς ότι το χιονοδρομικό ξεκινάει από το χωριό. Είναι σαν να ζητάς και με το δίκιο σου να εκχιονίζεται ο δρόμος για την Αράχωβα. Και πάλι σε όλες σχεδόν τις φορές που έχω πάει Άλπεις πατάς και χιόνι για να φτάσεις στο χιονοδρομικό δεν ξύνουν μέχρι την άσφαλτο όπως ζητάμε εμείς.

 

Στο δεύτερο συμφωνώ μαζί σου πιθανότατα δεν περνάει καμία το εκχιονιστικό βράδυ αλλά ξέρω ότι ειδικά για Παρνασσό και Πήλιο υπάρχει τεράστιο θέμα ασφάλειας με νεκρούς ανθρώπους. Θα σου έλεγα να αναλογιστείς να χιονίζει και να είσαι μόνος σου στα 1800 μέτρα με τον πλησιέστερο άνθρωπο 20χλμ μακριά. Μακάρι να γινόταν να έχουμε 8 εκχιονιστικά να ανεβοκατεβαίνουν αλλά ξέρω δεν γίνεται και αν είναι θέμα ασφάλειας καλά κάνουν. Επαναλαμβάνω δεν μιλάμε για το χωριό της Αράχωβας (χωριό Άλπεων) μιλάμε για 20χλμ μακριά και 1 χιλιόμετρο πιο ψηλά που έχει συμβεί να μαζεύει 3 μέτρα χιόνι σε ένα σημείο σε 3 ώρες από τον αέρα με -20.

 

Σε κάθε περίπτωση το θέμα : "είμαι Έλληνας, δεν έχω ιδέα πως να οδηγώ στο χιόνι, έχω λάστιχα άχρηστα για χιόνι, δεν ξέρω ότι είναι αδύνατο να εξαφανιστεί το χιόνι από την άσφαλτο, δεν σταματάω να βάλω αλυσίδες την σωστή ώρα, δεν ακούω κανέναν αλλά έχω την απαίτηση ξαφνικά ο δρόμος να μην έχει ίχνος χιονιού και πάγου" έχει συζητηθεί και πέρσι και πρόπερσι με τις γνωστές παράλογες απαιτήσεις των οδηγών και τις γνωστές απαντήσεις περί εκχιονισμού δρόμων. ίσως να πρέπει να γίνει ένα sticky και να αναρτηθεί κάπου με τις βασικές εξηγήσεις.

 

Τέλος επειδή είμαι Έλληνας ζητάω να πετάμε καμιά 20αριά τόνους αλάτι μέσα στον Εθνικό Δρυμό γιατί λερώνονται τα χέρια μου από τις αλυσίδες.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά δεν θα αναφερθώ σε καθαρούς δρόμους κλπ γιατί τα έχουμε πεί 1000φορές! Θα δώσω μια καλοπροαίρετη απάντηση σε άλλα θέματα που έχουν θιχτεί κατά καιρούς!

 

Αυτή τη στιγμή θα βγάλω έναν αναστεναγμό και θα πώ "ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ήρθε το χιόνι" :lol:

 

Το ότι στους εθνικούς δρόμους της Αυστρίας (που περνάνε από μεγάλα υψόμετρα) έχουν ειδικά μπέκ που ανοίγουν αυτόματα και πετάνε αλάτι δεν μ λέει κάτι! Εκεί είναι Αυστρία εδώ Ελλάδα!Αναλογιστείτε πόσες μέρες του χρόνου χιονίζει εκεί πόσες εδώ! Ικανούς έχω μερικούς όταν τα δούν να γκρινιάζουν γιατί δεν έχουν τέτοια και οι δρόμοι προς το Χιονοδρομικό...Σε γενικές γραμμές επειδή βλέπω συχνά σχόλια-παράπονα, και επειδή ήθελα καιρό να γράψω! Εσείς που δεν σας αρέσει το χιονοδρομικό ή εσείς που νομίζεται ότι είναι ακριβό ή σε εσείς που νομίζεται ότι σας κοροιδεύει, ε μήν το επισκεφτείτε! Το άθλημα είναι ακριβό! Η αλήθεια είναι ότι στις μέρες μας δεν έχουν όλοι την οικονομική άνεση να κάνουν σκί! Πόσοι από εμάς πετάμε αεροπλάνο?! Και εγώ τρελαίνομαι να πετάω αεροπλάνα στον υπολογιστή, δεν πάω όμως να νοικιάσω αεροπλάνο! Και όταν μιλάω να κάνουν σκί, δεν εννοώ μόνο μπουφάν, σαλοπέτα, πέδιλα(νοικιασμένα). Ο σωστός χιονοδρόμος για μένα έχει δικά του πέδιλα, μπουφάν και σαλοπέτα με τεχνολογία RECCO, κράνος(!) και πλήρως εξοπλισμένο αυτοκίνητο (αλυσίδες ακόμα και άν έχει χιονολάστιχα,γάντια για να τις βάλει-βγάλει,λουρί για να τον τραβήξει κάποιος σε περίπτωση ανάγκης). To βουνό προσφέρει χαρά σε όλους μας, αλλά από την μια στιγμή στην άλλη μπορεί να γίνει ο απόλυτος εφιάλτης! Είδατε τί έγινε στα 3-5 Πηγάδια. Τέλος, το χιονοδρομικό κέντρο είναι επιχείρηση, δεν είναι ίδρυμα, πρέπει να βγάλει κέρδος! Έχει υψηλό κόστος λειτουργίας! Καλώς ή κακώς η τιμή των εισητηρίων είναι αυτή! Την οποία προσωπικά θεωρώ λογική αν αναλογιστεί κανείς κόστος-μέρες λειτουργίας. Πολλοί από εσάς παραπονιέστε γιατί δεν αλλάζουν αναβατήρες με πιό σύγχρονους! Με συγχωρείτε, βλέπετε ότι σε λίγο θα βλέπουμε χιόνι με το κυάλι, πείτε μου ποιός από εσάς θα έπερνε τέτοιο ρίσκο (δάνεια κλπ) εάν ήταν διευθυντής! Το χιόνι είναι αστάθμητος παράγοντας, πολύ δύσκολος να οργανωθεί! Δεν μιλάμε για χιονοδρομικό κέντρο Άλπεων που οι πιθανότητες είναι υψηλές! Μιλάμε για ένα χιονοδρομικό κέντρο το νοτιότερο στην Ευρώπη!

 

Ούφ δεν άντεξα άλλο! Συγχωρέστε με!!!

Edited by Evagelos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν γκρινιαζω για εμενα. Εχω τζιπ με τα καταλληλα ελαστικα κτλ, και 100% οργανωμενος. Δεν ειχα και δεν θα εχω ποτε προβλημα. Απο την αλλη ομως πιστευω οτι η οργανωση στον εκχιονισμο βρισκεται αρκετα πισω....... Εχω συναντησει πολλες φορες κ παγο κ χιονι ανεβαινοντας πρωι πρωι και το εκχιονιστικο πουθενα. Το να εχει σε καποια σημεια παγο το καταλαβαινω, εννοειται οτι δεν γινεται να εξαφανιστει απο το δρομο αλλα αυτα που εχουμε συναντησει στο παρελθον ειναι τραγικα....... Δεν ζητησε κανεις μπεκ που να ψεκαζουν αλατι........ να περναει ενα μηχανημα 2-3 φορες την νυχτα και νωρις το πρωι τουλαχιστον............


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιζέρια τέλος, πήγα σήμερα πάνω και ήταν όλα τέλεια επιτέλους ήρθε το χιόνι (ή εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι).

 

Υ.Γ. σημεία για βελτίωση υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν αλλά πέρασα τόσο καλά που δεν με νοιάζει τπτ τώρα και δεν θέλω να γκρινιάξω για τπτ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επεπατηκαμεν!!!...yahoo.gifhappy2.gif

 

Κατα το νενικηκαμεν!!... :lol: :LOL: :P

 

Πατησαμε χιονι!!!

 

Πρωί πρωϊ (οχι και τοσο...) αφησαμε τον λευκο καναπε μας, σε ανταλλαγη με τον λευκο κουραμπιε του Παρνασσου! Φτασαμε κατα τις 1000, 1030 ειμαστε στις πιστες (πιστα για την ακριβεια, γιατι μολις μειναμε απο Περρυ... δεν του αρεσει το λιγο χιονι στο διαδρομο...).

 

Ο Αιολος, παντα πιστος, ειχε και 10 ποντους πουδρα... (ναι, βγηκα και στα... απατητα... :P ). Μια χαρουλα!!!... Μαλλον πολλες χαρουλες.... :) Κοσμος, λιγος, πανω απο 5 ατομα μαζι δεν ειμαστε στον Αιολο σε καμμια κατεβασια.

 

Μετα απο 2-3 κατεβασιες, ειπαμε να παμε και απο Βακχο, οχι πως ειναι ανοιχτες οι πιστες του, αλλα μπορουμε να παμε στον... δεξι (οπως κοιταμε προς τα κατω) Περικλη και να κανουμε καμμια κατεβασια ...μηκους... :D

 

Ελαχιστα πετραδακια πλεον και καποια χορταρακια (που βρεθηκαν;...). Και η πουδριτσα παντου. Αρκετα υγρη, την πηγαινες ευκολα. Μεχρι που χωθηκα σε καμμια 30αρια ποντους στο μεσαιο λουκι του Αιολου και εκανα ενα τετ-α-κε μεγαλοπρεπες :lol: Το 'σωσα ομως... :D

 

Πανω-κατω, πανω-κατω, σε μια στιγμη ανοιξε και ο Ηρακλης... Βασιλειαδες πλεον, στην κορφη στο πιτς φυτιλι και απο Διηανειρα! B)

 

Ο καιρος αρχισε να κλεινει κατα τις μια παρα... ψιλο-ομιχλη (χαμηλη νεφωση...).

 

Μετα αρχισε να χιονιζει, ενα ψιλο, παγωμενο χιονι, αλλα σε ποσοτητα. Σε μιση ωρα, πρεπει να εβαλε 5 ποντους στην αποβιβαση του Ηρακλη.

 

Λογω κουρασης, μειωμενης ορατοτητος και ...προληψης (μην παθουμε κανενα κακο δυο βδομαδες πριν παμε Αυστρια...) κατα τις δυο παρα... τα παρατησαμε.

 

Οταν φτασαμε στο 1750 ειχε ηλιο...dizzy2.gif

 

Οποτε τραβηξα μια αναμνηστικη!

 

post-614-1295985246_thumb.jpg

 

Καλη σαιζον!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΜακηςΜ

Εύγε πουδρομανή Μάκη (πόσες φορές μα πόσες φορές :D)

 

Παρακαλώ για την πρόγνωση


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κατα το νενικηκαμεν!!... :D:lol: :LOL:

 

Πατησαμε χιονι!!!

 

Καλη σαιζον!

 

Καλή σαιζόν!!! Επιτέλους!!!!

 

Μπράβο Μάκη!!!

 

Καλή συνέχεια να έχουμε!!!

 

-Β-


φτου ξελευτερία στους αστακούς...

οοουυυππππςςςς...ξέχασα να δέσω τις μπότες μου!!!

 

μετά τους αστακούς, σειρά έχουν τα Κ...αρχαριάκια!!!!

ZZZZZZZZZZZZUUUUUPPPPPPPPPPPEEEEEEEEEEEERRRRRRRRRRRRR

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εύγε πουδρομανή Μάκη (πόσες φορές μα πόσες φορές :lol:)

 

Παρακαλώ για την πρόγνωση

 

Ναι βρε ΜΙΚ, τα'χουμε πει... Εγραψα και γω καποιες καμπυλες...

 

Αλλα στην ηλικια μου, δεν ειμαι για παρθενες... :lol: Ουτε την τεχνικη εχω, ουτε τον εξοπλισμο... :D

 

Τις προτιμω στρωμενες! :P

 

Με καλο υποβαθρο, οχι ανωμαλιες!! :D

 

Ευκολες! :P

 

Γι'αυτο δεν παω και τις μαυρες... :D Μη με βρει κανενα κακο... :)B):P

 

Για τις πιστες λεγαμε... :lol:

 

Μετα απο μηνες στερησης ομως... ο,τι κατσει...heat.gif

 

Φιλικα

 

Ο... πουδρολυκος...hehe.gifhehe.gifhehe.gif

 

ΥΓ: Ο Windguru τα σπαει... ευχαριστω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εύγε Μάκη!!

Άντε και στα δικά μας!!!!!!

Καλή σαιζόν!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι βρε ΜΙΚ, τα'χουμε πει... Εγραψα και γω καποιες καμπυλες...

 

Αλλα στην ηλικια μου, δεν ειμαι για παρθενες... :lol: Ουτε την τεχνικη εχω, ουτε τον εξοπλισμο... :D

 

Τις προτιμω στρωμενες! B)

 

Με καλο υποβαθρο, οχι ανωμαλιες!! :D

 

Ευκολες! :P

 

Γι'αυτο δεν παω και τις μαυρες... :D Μη με βρει κανενα κακο... :lol::):P

 

Για τις πιστες λεγαμε... :lol:

 

Μετα απο μηνες στερησης ομως... ο,τι κατσει...heat.gif

 

Φιλικα

 

Ο... πουδρολυκος...hehe.gifhehe.gifhehe.gif

 

ΥΓ: Ο Windguru τα σπαει... ευχαριστω!

 

εγω παντως αλλα θυμαμαι περσι. στο δεξι του Βακχου που ουτε ευκολη ειναι, ουτε καλο υποβαθρο ειχε και με πολλες ανωμαλιες (bumps).

:P (αρτεμης)

Share this post


Link to post
Share on other sites
εγω παντως αλλα θυμαμαι περσι. στο δεξι του Βακχου που ουτε ευκολη ειναι, ουτε καλο υποβαθρο ειχε και με πολλες ανωμαλιες (bumps).

:D (αρτεμης)

Ο,τι κατσει...happy2.gif

 

Κι αμα λαχει... κατσει δεν κατσει...whistling.gif (μια μαυρη με bumps πρωτη μερα στο La Plagne... ξερει ο ΜΙΚ...)shysterical.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυριο θα ειμαι επανω....

Οποιος θελει να βρεθουμε θα εχω ανοιχτο το pmr

Φιλικα Δημητρης


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλη σαιζόν παιδιά και από εμένα αν και δεν έχω κάνει ακόμα φέτος (λόγω ομίχλης την κυριακή)!

ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη εάν είναι off topic το θέμα αλλά επειδή μιλάγατε για αλυσίδες και χιονολάστιχα ήθελα να ρωτήσω σαν αρχάριος για κάποιες τιμές που βρήκα : yokohama 902Α, 690 ή 740 ευρώ

pirelli sottozero w2 10, 800 euro (από ακυρωμένη παραγγελία) - 975 σε άλλους.

nokian hakka R, 685 euro

 

διαστάσεις 225/45/17

μπορείτε να με βοηθήσετε? (η χρήση θα είναι επιπέδου παρνασσού-καλαβρύτων)

ευχαριστώ και συγγνώμη

Δημήτρης

Share this post


Link to post
Share on other sites
καλη σαιζόν παιδιά και από εμένα αν και δεν έχω κάνει ακόμα φέτος (λόγω ομίχλης την κυριακή)!

ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη εάν είναι off topic το θέμα αλλά επειδή μιλάγατε για αλυσίδες και χιονολάστιχα ήθελα να ρωτήσω σαν αρχάριος για κάποιες τιμές που βρήκα : yokohama 902Α, 690 ή 740 ευρώ

pirelli sottozero w2 10, 800 euro (από ακυρωμένη παραγγελία) - 975 σε άλλους.

nokian hakka R, 685 euro

 

διαστάσεις 225/45/17

μπορείτε να με βοηθήσετε? (η χρήση θα είναι επιπέδου παρνασσού-καλαβρύτων)

ευχαριστώ και συγγνώμη

Δημήτρης

 

Κοίτα εδώ:

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=8421

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα να ξέρω ποιός αλήτης έφαγε τις πούδρες χθες

Αλλά παρόλα αυτά και σήμερα μια χαρά ξεσκιζόσουν στα εκτός Περικλή και Αιόλου άντε και προς Τηλέμαχο μεριά.

Πέτρες ελάχιστες ζημιά ελάχιστη εγώ όμως που είμαι άρρωστος απέκτησα ένα ωραίο ενθύμιο στις πούδρες κάτω απ'το αυγό... Σκίσιμο μέχρι το ξύλο. Μα ήταν ανάγκη???


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
αλλο πράμα οι συνθηκες των Αλπεων σε σχεση με το "τροπικο" κρυο το δικό μας, η Ελλάδα είναι ο ορισμος του verglass Το πρωι πάγος το μεσημερι νερό και το βραδυ ξαναπαγωνει...

Αυτή είναι η πραγματικότητα.... Και το δρόμο να ξυρίσεις (όπως κάνουν αλλού...) το λιωμένο από τα περάσματα χιόνι το βράδυ γίνεται κυριολεκτικά τσιμέντο... και δεν σπάει έτσι απλά με αλάτι... Τώρα αν έχουμε την απάιτηση να ανεβοκατεβαίνουν τα εκχιονιστικά όλη νύχτα... ρίχνοντας αλάτι... μόνο για το θεαθήναι...(θεαπαρνασήναι...) θα έλεγα καλύτερα να δούμε άλλα σημεία που πονάει το ΧΚΠ και όλα τα ΧΚ της χώρας...

Στα υπόψην προσωπικά πιστευω ότι πολύ καλά κάνει το ΧΚΠ και αφήνει τον μαυρο πάγο κάτω... διότι απλούστατα όποιος θέλει να ανέβει θα πρέπει να έχει μαζί του αλυσίδες ΣΤΟ ΑΝΕΒΑ....ΤΕΛΟΣ.... όχι όπως κάτι φορές που αναεβαίνουν κάποιοι με λιακαδούρα ... και με το που αλλάξει ο καιρός... (πράγμα σύνηθες στα βουνά) και πέσουν 0.001 πόντοι χιονιού... αρχίζουν τις φιγούρες με άγνωστα αποτελέσματα στην ασφάλεια ΌΛΩΝ...

 

Επεπατηκαμεν!!!...yahoo.gifhappy2.gif

 

Κατα το χεστήκαμεν!!... :lol::D;)

 

post-614-1295985246_thumb.jpg

 

Καλη σαιζον!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Μάκη... το μουσάκι... σου κόβει... 10-15 χρόνια... Μήπως ήρθε η ώρα να πας ... στις μάυρες.... (πίστες...) ... :lol:

Καλή σαιζόν...

 

Φιλικά

Τεο...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
... Σκίσιμο μέχρι το ξύλο. Μα ήταν ανάγκη???
Τραυματα πολεμου!... :lol:

 

Τα μονα ιχνη, οντως καποιος αλητης θα τα εκανε... :lol::D;)

 

Τα διπλα, παραλληλα... καποια ηταν δικα μου...cool5.gif

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...