Jump to content
eolos

χ/κ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2010-2011

Recommended Posts

Είπαμε, 8 φορές μετράμε πάνω σε χιόνι...

Yπέροχος. Για 8 φορές πας μια χαρά. Θα σου έλεγα να δώσεις 20 ευρώ σε έναν επαγγελματία δάσκαλο και όποιους φίλους ή snowcubιτες έχεις κοντά σου απλά να τους ρωτάς.

 

Μπατόν μάθε να σκάς στην αρχή της στροφής και όχι στη μέση, το σωστό πάνω κάτω και στήσε τα χέρια σωστά αρχικά.

 

Για 8 φορές πρέπει να σου πω μπράβο

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο τα λιγα που διακρίνονται, κάθεσαι ωραία μπροστά, λυγιζεις καλα και τα 2 ποδια, προσπάθησε να μη σκύβεις οταν φοβασαι οτι πας γρήγορα, ειναι σημαντικό να βλέπεις απο το ευρος της μάσκας και τα 2 σου "γαντια" ΠΑΝΤΑ!

Στο απάτητο χιονι παρατήρησες ότι οσο πιο πολύ κλίση τοσο πιο καλό ρυθμό ειχες... λογο της ταχύτητας, στα ισάδια άσε τα σκι σου να παρουν μεγαλυτερη ταχυτητα θα σου κανουν τη ζωη ευκολοτερη.

Μην φοβάσαι άστα να ρολάρουν για να μπορεις να τα φορτίσεις σωστά.

Θα εχεις μεγάλη πρόοδο πολύ συντομα.

 

Δουλεψε κλειστες στροφές και άσε το καρβάρισμα στον περικλή,

Το καρβινγκ ειναι μια απλή τεχνική που θα σε πηγαινει διασκεδαστικά σε μια μπλε πίστα αργότερα (και σε κοκκινη/μαυρη πολύ αργότερα), Τωρα πρεπει να μαθεις κλειστές τεχνικές στροφές με ελεγχο ταχυτητας που θα σε πηγαινει σε ολες τις πιστες με οποιοδηποτε χιονι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα σου έλεγα να δώσεις 20 ευρώ σε έναν επαγγελματία δάσκαλο

pardon? πριν πόσα χρονια?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Yπέροχος. Για 8 φορές πας μια χαρά. Θα σου έλεγα να δώσεις 20 ευρώ σε έναν επαγγελματία δάσκαλο και όποιους φίλους ή snowcubιτες έχεις κοντά σου απλά να τους ρωτάς.

 

Μπατόν μάθε να σκάς στην αρχή της στροφής και όχι στη μέση, το σωστό πάνω κάτω και στήσε τα χέρια σωστά αρχικά.

 

Για 8 φορές πρέπει να σου πω μπράβο

 

 

απο τα λιγα που διακρίνονται, κάθεσαι ωραία μπροστά, λυγιζεις καλα και τα 2 ποδια, προσπάθησε να μη σκύβεις οταν φοβασαι οτι πας γρήγορα, ειναι σημαντικό να βλέπεις απο το ευρος της μάσκας και τα 2 σου "γαντια" ΠΑΝΤΑ!

Στο απάτητο χιονι παρατήρησες ότι οσο πιο πολύ κλίση τοσο πιο καλό ρυθμό ειχες... λογο της ταχύτητας, στα ισάδια άσε τα σκι σου να παρουν μεγαλυτερη ταχυτητα θα σου κανουν τη ζωη ευκολοτερη.

Μην φοβάσαι άστα να ρολάρουν για να μπορεις να τα φορτίσεις σωστά.

Θα εχεις μεγάλη πρόοδο πολύ συντομα.

 

Δουλεψε κλειστες στροφές και άσε το καρβάρισμα στον περικλή,

Το καρβινγκ ειναι μια απλή τεχνική που θα σε πηγαινει διασκεδαστικά σε μια μπλε πίστα αργότερα (και σε κοκκινη/μαυρη πολύ αργότερα), Τωρα πρεπει να μαθεις κλειστές τεχνικές στροφές με ελεγχο ταχυτητας που θα σε πηγαινει σε ολες τις πιστες με οποιοδηποτε χιονι.

 

Tο πόσο με ενθαρύνετε δεν μπορείτε να το φανταστείτε. Τώρα που το σκέφτομαι, έχω να νιώσω τέτοια ικανοποίηση (λες κι έχω κάνει κανένα τρομερό επίτευγμα) από τότε που μάθαινα ποδήλατο μικρός.

 

Το μόνο που μένει πλέον - τώρα που έχω αρχίσει να σας γνωρίζω και να απολαμβάνω και την παρέα σας, να σας πρήζω κάθε φορά που θα σας βρίσκω στο βουνό. Κι εσείς, όταν σας τα πρήζω θα κάνετε κανα - δυο γρήγορες κατεβασιές για να ξεφευγετε (όχι ότι με χρειαζόσασταν δηλ. σαν κίνητρο).

 

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ.

 

Όσο για τις συμβουλές, πραγματικά έχω αντιληφθεί ότι μειονεκτώ στο pole planting, για το οποίο πρέπει να ομολογήσω ότι όταν τσουλάω σαν να μην είχα μπατόν, κάνω πιο άνετα ρευστές μεταβολές του βάρους μου, δουλεύοντας μόνο με πόδια. Δεν είναι κουλό αυτό? Επίσης, αρκετές φορές ρίχνω το βάρος πίσω. Πρέπει πάντως να ομολογησω ότι όσο κι αν προσπαθώ να βελτιωθώ για να φτάσω το carving, η πλαγιολίσθηση με φτιάχνει πολύ (είμαι λάτρης της πίσω κίνησης άλλωστε :rolleyes: )

 

Όσο για τα 20€ για μάθημα, δεν είναι υπερβολικά λίγα? Έχω ακούσει για κάτι 40αρια.

 

Nickel, MIK, Xρήστο, Υota, Olga, MakisM (edited- Last but not least, gtsap- honoured sponsor) συνεχίστε τις συμβουλές σας και άμα είμαι ανεπίδεκτος στο βουνό, ακολουθήστε το γερμανικό τρόπο διδακτικής :rolleyes:<_<

 

Στην επόμενη βόλτα μαζί σας λοιπόν!

Edited by panchristo

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tο πόσο με ενθαρύνετε δεν μπορείτε να το φανταστείτε. Τώρα που το σκέφτομαι, έχω να νιώσω τέτοια ικανοποίηση (λες κι έχω κάνει κανένα τρομερό επίτευγμα) από τότε που μάθαινα ποδήλατο μικρός.

 

Το μόνο που μένει πλέον - τώρα που έχω αρχίσει να σας γνωρίζω και να απολαμβάνω και την παρέα σας, να σας πρήζω κάθε φορά που θα σας βρίσκω στο βουνό. Κι εσείς, όταν σας τα πρήζω θα κάνετε κανα - δυο γρήγορες κατεβασιές για να ξεφευγετε (όχι ότι με χρειαζόσασταν δηλ. σαν κίνητρο).

 

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ.

 

Όσο για τις συμβουλές, πραγματικά έχω αντιληφθεί ότι μειονεκτώ στο pole planting, για το οποίο πρέπει να ομολογήσω ότι όταν τσουλάω σαν να μην είχα μπατόν, κάνω πιο άνετα ρευστές μεταβολές του βάρους μου, δουλεύοντας μόνο με πόδια. Δεν είναι κουλό αυτό? Επίσης, αρκετές φορές ρίχνω το βάρος πίσω. Πρέπει πάντως να ομολογησω ότι όσο κι αν προσπαθώ να βελτιωθώ για να φτάσω το carving, η πλαγιολίσθηση με φτιάχνει πολύ (είμαι λάτρης της πίσω κίνησης άλλωστε :rolleyes: )

 

Όσο για τα 20€ για μάθημα, δεν είναι υπερβολικά λίγα? Έχω ακούσει για κάτι 40αρια.

 

Nickel, MIK, Xρήστο, Υota, Olga, MakisM συνεχίστε τις συμβουλές σας και άμα είμαι ανεπίδεκτος στο βουνό, ακολουθήστε το γερμανικό τρόπο διδακτικής :rolleyes:<_<

 

Στην επόμενη βόλτα μαζί σας λοιπόν!

 

 

Μπράβο panchristo, συνέχισε γερά.

Και γω newton είμαι και προσπαθω να βελτιωθώ, δυστυχώς όμως κατά βάσει μόνος.

Βλέπεις δεν "παίζει" παρέα δική μου φανατική με το άθλημα.

Βεβαια η παρέα του club ειναι super δυνατή (που έλεγε και μια παλιά διαφήμιση για παιδικό ρόφημα - super cautonic, κάτι τέτοιο όσοι θυμούνται).

Δυστυχώς δεν είναι πολύ εύκολο να συμμετέχω σε κάποια συνάτηση εκτός βουνού (itiotis γαρ), γιατί εκεί όπως είπες δεν τους πιάνεις.

Που θα πάει όμως, θα φύγουν οι ντροπές και θα τους γνωρίσω στο βουνό

 

 

Υ.Γ. Τελικά, για ιδιαίτερο μάθημα 1 ατόμου τι ενημέρωση έχουμε περί τιμών και διάρκειας??

 

Γεια χαρά σε όλους


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
<_<:lol::P

 

αυτό ακριβώς κάνει το snow club

ανεπανάληπτο !!!!!!!!

 

;)

 

:rolleyes:

 

επαναφέρω (από σελίδα 39) για να μην ξεχνιόμαστε!!!!!!!!

 

φίλε itiotis μην το ξαναπείς / ξαναγράψεις αυτό

" θα φύγουν οι ντροπές και θα τους γνωρίσω στο βουνό"

:rolleyes:δεν παίζει με τίποτα!

 

εμφανίσου και θα δεις! :D

θα σε υποστηρίξουν όλοι πάρα πολύ ...

μπορεί να μην κάνεις με προχωρημένους σκιέρ όλη μέρα...

(προφανώς ο καθένας μας πάει για να κάνει το σκι του και το χρυσοπληρώνουμε όλοι)

 

αλλά έχεις να ακούσεις πολλά ΚΑΙ καλά

και το σίγουρο είναι ότι

υποστήριξη και ενθάρρυνση υπάρχει πολλή στο snow club ;)

μιλάω εκ πείρας!

 

στη φωτό αριστερά η πίστα μου... αφού την κατέκτησα :D

με SC βοήθεια και συμπαράσταση και προφανώς τώρα... πανηγυρίζω

(το έγραψα και εδώ... δεν άντεξα)

;)

post-2366-1298659879_thumb.jpg


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό πρέπει να το τονίσουμε. To snowclub έχει χιονοδρόμους ΟΛΩΝ των επιπέδων, από εντελώς αρχάριους, μέχρι συγκλονιστικά καλούς, ανεπανάληπτους, αδιανόητα και συγκινητικά τέλειους! :rolleyes:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στους φιλους μου φιλε πανκριστο :) παρε μισο μισο με εναν στο επιπεδο σου

 

σημερα τελικα μας εφαγε η ομιλχη αλλα στα δεντρα επαιξαν φανταστρουμφικες ξυλοκοπικες καταβασεις και φανταστρουμφικες ξυλοκοπικες τουμπες.παντου φρεσκο χιονι και "τι να πρωτοβιασω δε ξερω"

 

πολυ βαθυ και πολυ αερινο το χιονι

 

πηγε κανεις κελλαρια?μια καμερα που ειδα εδειξε οτι ανοιξε ο καιρος να βαρεσω το κεφαλο μου στον τοιχο?

 

Μην ακουτε τον νικελ


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aερινη ? :)

Εμεις καναμε σε ενα βουνο που ητανε ολο πιστα αλλα απο τα 1900 πανω απο τα συννεφα .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά , κατά τη γνώμη σας και από την εμειρία σας ποιοό είναι πιο έγκυρο το snowforecast ή το meteo.gr για τον παρνασσό? γιατί έχουν συχνά διαφορές μεταξύ τους...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά , κατά τη γνώμη σας και από την εμειρία σας ποιοό είναι πιο έγκυρο το snowforecast ή το meteo.gr για τον παρνασσό? γιατί έχουν συχνά διαφορές μεταξύ τους...

κανένα από τα 2 δεν είναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά , κατά τη γνώμη σας και από την εμειρία σας ποιοό είναι πιο έγκυρο το snowforecast ή το meteo.gr για τον παρνασσό? γιατί έχουν συχνά διαφορές μεταξύ τους...

 

 

κανένα από τα 2 δεν είναι.

 

Υποδειγμα απλης και λιτης απαντησης!!... :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά , κατά τη γνώμη σας και από την εμειρία σας ποιοό είναι πιο έγκυρο το snowforecast ή το meteo.gr για τον παρνασσό? γιατί έχουν συχνά διαφορές μεταξύ τους...

 

 

κανένα από τα 2 δεν είναι.

 

Μήπως είναι ο ΜΙΚ?

:)


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ. Τελικά, για ιδιαίτερο μάθημα 1 ατόμου τι ενημέρωση έχουμε περί τιμών και διάρκειας??

 

Γεια χαρά σε όλους

Το ιδιαίτερο κοστίζει 45€ η ώρα.Τα δύο άτομα 50€ η ώρα.Επίσης 3 ώρες ιδιαίτερο 100€.Τιμές Ιανουαρίου 2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωχ θεε΄μου τι Σαββατοκύριακο. Είχα άδεια Δευτέρα Τρίτη αλλά γύρισα σπίτι γιατί παραήταν λιώσιμο για να συνεχίσω.

 

Από τις 8.00 στα Κελλάρια χαιρετούσαμε τους φίλους στα Καλάβρυτα πάνω από τα σύννεφα. Στη Φτερόλλακα φουλ ομίχλη. Πολύ κρύο και πολύς αέρας το πρωί που έκοψε σιγά σιγά. Στη πίστα (υποθέτω) το χιόνι κρατήθηκε πάρα πολύ καλό μέχρι αργά. Όπως είπε και η Ράνια ελάχιστος κόσμος τους ευχαριστούμε όλους που δεν ήρθαν.

 

Το καλό όμως ήταν το εκτός πίστας, το οποίο κάτω από τον Ηρακλη και μέχρι τον Οδυσσέα ήταν φανταστικό. Χωρίς να είναι ούτε καθαρή πούδρα ούτε ανοιξιάτικο μπορούσες να κάνεις τα πάντα με απίστευτες ταχύτητες. Πολλά μα πάρα πολλά χιλιόμετρα με Ηρακλή full speed εκτός πίστας σε εξαιρετικό χιόνι.

 

Κατά τις 10.30 όσοι άκουσαν τον Νίκελ (τα πα χτες, δε τα πα?) και ήταν Φτερόλλακα έκαναν το μαγικό πέρασμα στη λιακάδα και μια μικρή ομάδα 12-15 μπορεί και 20 πουδρομανών έπεσαν πίσω από τον Ηρακλή, Τυρία κλπ. Είσατε όλοι καταπληκτικοί.

 

18GB video καμιά 30αρία τούμπες μόλις τα καταφέρει ο επεξεργαστής έρχονται.

 

No friends, no wives and no children on a powder day. Στα Ελληνικά: Όταν έχει πούδρα αν δεν κινδυνέυει σοβαρά η υγεία του φίλου σου στην τούμπα που έφαγε, δεν έχεις φίλους. Ας πρόσεχε.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mais oui! :D:P:o

ΟΚ, από εδ΄ς και στο εξής θα συμβουλεύομαι το www.MIK.gr!

 

(Λυπάμαι που δεν ανέβηκα σήμερα λόγω ανωτέρας βίας αν και το είχα σχεδιάσει...ζήλεψα...Ελπίζω να ανέβω τρίτη.)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

H απόλυτη θεική, μαγική μέρα ήταν η χθεσινή. Δεν έχω λόγια να την περιγράψω.

Ανεβαιναμε με τον φόβο της ομίχλης και του κλειστού καιρου. Με το που μπαινουμε στον Ζεμενο βλέπαμε το τεραστιο συννεφο να εχει καλύψει το μισό βουνο. Οκ λεμε, άλλη μια φολα-day στον Παρνασσο. Ειχα μια κρυφη ελπιδα οτι κάποια στιγμη θα ανοιξει ο καιρος.

Στο πάρκινγ ο αερας λυσσομανουσε... Η ανακοινωση ομως έλεγε Βακχος Ηρακλης (και λοιπα λιφτ) ανοχτα. Στα εκδοτηρια μας προηδοποιουν για τον αέρα... Εισητηριο 24Ε (τσαμπα η αγορα του εισητηρίου απο το ιντερνετ. Βγαλαμε νεα καρτα και μας εμεινε η άλλη για μιια αλλη μέρα. Να ναι καλα τα κοριτσια στις πληροφοριες που μας κρατησαν τις καρτες μεχρι το απογευμα και μας ειπαν να βγαλουμε αλλες).

Πρωτες βολτες στον ηρακλη με 0 ουρα :D . Αφου λεω δεν μπορει, δεν ανεβαινω δεν εχει κοσμο χαχα. Απο τον αερα παρατριχα να πεσει η μυτη μου. Πολυ κρυο.

Αλλα.... το συνεφο εφυγε και πήγε κατω απο τα 1750 και έκατσε. Κι εμεις ειχαμε ηλιο. Αργοτερα σταμταησε και ο αερας... τι αλλο θέλαμε;;Λυσσάξαμε... εντος κι εκτος πίστας.

Η πιο πετυχημένη συνταγη: Ηιλος, φρεσκο άπλετο χιόνι χωρίς κοσμο και Κυριακη! Τους αφησαμε ολους να κανουν στην Διανηρα κι εμεις καναμε συνεχεια στα απατητα αναμεσα σε Βακχο και Τηλέμαχο. Δε πηγαινε κανεις εκει (να στε καλα παιδια). Κροσαραμε απο Ηρακλη προς Βακχο και απο Βακχο -Ηρακλη. ολο το πλατος και μηκς των Κελαρίων :P:o

Και η Θεα απο τα απάτητα του Ηρακλη φανταστική.

Η μοναδικη φωτογραφια που τραβηξα απο το κινητο μου:

DSC00008.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα teaser από το δράμα του Σαββάτου

 

YouTube Video ->

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...