Jump to content
eolos

χ/κ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2010-2011

Recommended Posts

Ωραία θα κάνουμε καμιά πούδρα το πρωί :P

 

Μην ανησυχείς θα σε ξυπνήσω πουρνό πουρνό να είμαστε πρώτοι πρώτοι στο ταμείο :rolleyes:

 

Εντυπώσεις από τους γκρεμούς(!) του Παρνασσού τη Δευτέρα :)


Dance For Life...

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα. ξέρετε αν η παράταση του σαββάτου αφορά πάλι μόνο ηρακλή, αίολο-πέρι? και αν θα κλείσει νωρίς πάλι τηλέμαχος-βάκχος οπότε θα γίνει μακελειό στον ηρα?(ειδικά με τις γνωστές βλάβες του πέρι)

γιατί απότι φαίνεται θάχει αρκετό κόσμο το σ-κ, έτσι δεν είναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παράταση λειτουργίας-νυχτερινό-απογευματινό σκι, όπως θέλεις πες το, γίνεται μόνο στους αναβατήρες Ηρακλή, Αίολο και Περικλή γιατί πολύ απλά μονό οι πίστες που εξυπηρετούν αυτοί οι αναβατήρες φωτίζονται το βράδυ.

Πιθανόν κάποιοι αναβατήρες να πάρουν μια μικρή παράταση όπως ο Τηλέμαχος την προηγούμενη φορά αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και και το προσωπικό των αναβατήρων που δεν μπορεί να δουλεύει τόσες ώρες...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παράταση λειτουργίας-νυχτερινό-απογευματινό σκι, όπως θέλεις πες το, γίνεται μόνο στους αναβατήρες Ηρακλή, Αίολο και Περικλή γιατί πολύ απλά μονό οι πίστες που εξυπηρετούν αυτοί οι αναβατήρες φωτίζονται το βράδυ.

Πιθανόν κάποιοι αναβατήρες να πάρουν μια μικρή παράταση όπως ο Τηλέμαχος την προηγούμενη φορά αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και και το προσωπικό των αναβατήρων που δεν μπορεί να δουλεύει τόσες ώρες...

 

thanks eolos, ήσουν σαφής. Πάμε και ας ελπίσουμε οτι πολλοί θα πάνε ΧΚΚ. Η ομορφιά θα είναι αδιαμφισβήτητη και ασυναγώνιστη όπως πάντα,καλή διάθεση να υπάρχει

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέμπτη 24, φτάσαμε 11 η ώρα, μόλις είχε ανοίξει ο Ηρακλής (λόγω αέρα μάλλον). Με ομίχλη, ιδιαίτερα από υψόμετρο μέσης Περικλή και πάνω, χιόνι καλό, κόσμος μέτριος, πολλοί αρχάριοι και παιδάκια, και λόγω ορατότητας (μάλλον) δεν έτρεχε κανείς, όλοι σιγά σιγά. Γενικά καλά, πάντως. Με ήλιο μόνο 3-4 κατεβασιές με τέρμα γκάζια στις 3μιση, πολύ καλές!

 

Το σκέφτομαι και για το απογευματινό του Σαββάτου...

Αξίζει τον κόπο άραγε να ανέβω από Αθήνα για σκι 5 με 8; Ή θα είναι τελείως σούπα λόγω υψηλής θερμοκρασίας και χιόνι πίστας άσχημα οργωμένο από όλη τη μέρα;

Edited by Lili

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πέμπτη 24, φτάσαμε 11 η ώρα, μόλις είχε ανοίξει ο Ηρακλής (λόγω αέρα μάλλον). Με ομίχλη, ιδιαίτερα από υψόμετρο μέσης Περικλή και πάνω, χιόνι καλό, κόσμος μέτριος, πολλοί αρχάριοι και παιδάκια, και λόγω ορατότητας (μάλλον) δεν έτρεχε κανείς, όλοι σιγά σιγά. Γενικά καλά, πάντως. Με ήλιο μόνο 3-4 κατεβασιές με τέρμα γκάζια στις 3μιση, πολύ καλές!

 

Το σκέφτομαι και για το απογευματινό του Σαββάτου...

Αξίζει τον κόπο άραγε να ανέβω από Αθήνα για σκι 5 με 8; Ή θα είναι τελείως σούπα λόγω υψηλής θερμοκρασίας και χιόνι πίστας άσχημα οργωμένο από όλη τη μέρα;

 

Συμφωνώ απόλυτα για Πέμπτη, ήμουν και γω πάνω.

Όσο για το Σάββατο, αν κρίνουμε από την θερμοκρασία που στην κορυφή Ηρακλή στις 23:50 είναι 0-1 βαθμούς C, το σχετικό σούπιασμα θα υπάρχει.

Βέβαια όσο για το «χωράφι», πληροφορήθηκα από φίλο που έχει ξανα-ανέβει νυχτερινό (MAC) ότι γίνεται κάποιο στρώσιμο στις πίστες τις μέρες με νυχτερινό.

 

Μάλλον λοιπόν καλύτερη επιλογή το πρωινο, κατά την ταπεινή μου άποψη. Εμείς θα ανέβουμε πρωι πρωι

 

Γεια χαρά

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ itiotis!

Δεν νομίζω να στρώνουν πίστες στην παράταση λειτουργίας. Τι δηλαδή, βγαίνουν τα ρατράκ ενώ ο κόσμος κάνει σκι;

 

Έχω τόσο ενδιαφέρον για το νυχτερινό σκι γιατί είναι οι μόνες φορές που κάνω σκι ξεκούραστη, σαν άνθρωπος. Είμαι "κουκουβάγια" (δες τι ώρα ποστάρω, τώρα πάω για ύπνο :-)) και δεν μπορώ να κοιμηθώ νωρίς με τίποτα και γενικά το πρωί είναι η χειρότερη μου ώρα. Έτσι, κάνω πάντα σκι με μηδέν ύπνο και κατάκοπη και περιμένω κανένα νυχτερινό ώστε να κάνω ένα σκι χωρίς να κοντεύω να αποκοιμηθώ στο καρεκλάκι...

 

Όσο για την ηλεκτρονική έκδοση του εισιτηρίου, να σας πω ότι την έκανα την Πέμπτη με μεγάλη επιτυχία από το κινητό μου (μέσω vodafone) από το κάτω σαλέ των Κελλαρίων και έτσι σκοπεύω να το κάνω από δω και πέρα! Το βλέπεις; Το παίρνεις (και με έκπτωση)!

Edited by Lili

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχες ημέρες και περάσαμε καταπληκτικά στο limbo.

 

Τσιμέντο το πρωί, μαλάκωνε και γινόταν εξαιρετικό από τις 10 μέχρι τις 1 χτες που έγινε σούπα και σήμερα κράτησε πολύ καλύτερα. Ανοιξιάτικα χιόνια εκτός για ατελείωτες καταβάσεις.

 

Λιώσαμε...

 

Και αύριο κούκλα θα είναι


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία μέρα η χθεσινή με λιακάδα, λίγο σχετικά κόσμο, παγωμένο χιόνι το πρωί μια χαρά από τις 11-12 και μετά. Στη Σαχάρα κάποιες απάτητες γραμμούλες περίμεναν καρτερικά ... μούρλια!!

 

Μερικές photos από το κλείσιμο της μέρας ... μέχρι να ανεβάσει ο eolos τις δικές του :lol:

 

IMG_0189_resize.jpg

 

IMG_0191_resize.jpg

 

IMG_0197_resize.jpg

 

IMG_0200_resize.jpg

 

IMG_0202_resize.jpg

 

IMG_0209_resize.jpg

 

IMG_0211_resize.jpg

 

IMG_0216_resize.jpg

 

IMG_0219_resize.jpg

 

IMG_0227_resize.jpg

 

IMG_0232_resize.jpg

 

IMG_0240_resize.jpg


Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το νυχτερινό σκι στον Παρνασσό με τον ήλιο να δύει μπροστά σου και τα χρώματα να σε μαγεύουν σε κάθε κατεβασιά είναι μια μοναδική εμπειρία στην Ελλάδα. Κατά τη γνώμη μου το πιο εντυπωσιακό νυχτερινό σκι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powda εκπληκτικές

 

Ακόμα μια ωραία μέρα θέλω ειλικρινά να σας ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου που δεν ήρθατε για σκι και σήμερα ο Παρνασσός ήταν άδειος. Έφτασα 10 (με τη καινούργια) και ενώ ήμουν προετοιμασμένος για παρκάρισμα μακριά πάρκαρα ουσιαστικά πρώτη σειρά. Απίστευτα άδειο το βουνό στον Ηρακλή ούτε καν ουρά. Να είστε καλά.

 

Τα γνωστά μπετόν αρμέ Ηρακλής ενισχυμένο σκυρόδεμα το πρωί αλλά κατά τις 10.30 ένα υπέροχο καρβαριστό χιονάκι μας αντάμοιψε. Κάναμε μαθηματάκια (άντε να τα οργανώσουμε να κάνουμε συνέχεια) και κατά τις 1 άρχισε να ανοιγόκλεινε με σύννεφα αλλά χωρίς ποτέ να μην βλέπεις. Υπέροχα ανοιξιάτικα εκτός πίστας σχεδόν σε όλο το βουνό.

 

Ένα υπέροχο τριήμερο με ατελείωτα χιλιόμετρα σκι τέλος άντε και του χρόνου. Και τις τρεις μέρες πολύ λιγότερο κόσμο από όσο περιμέναμε να είστε καλά αλλά πονάνε τα πόδια μου.

 

Το βουνό έχει πάρα πολύ χιόνι πιστεύω θα πάει τέλος Απρίλη - αρχές Μάι η σεζόν. Το επόμενο σκ μάλλον cat ski και λογικά θα έχει ακόμα καλύτερα ανοιξιάτικα εκτός.

 

Δώστε τα πέδιλα για σέρβις είπαμε χωρίς ακμές μετά το Φεβρουάρι στην Ελλάδα δεν πας για σκι.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ ένα θα πώ ευχαριστώ πολύ που δεν ήρθατε ...ήταν υπέροχα !!!Περάσαμε απλά τέλεια ..!Και θα έχουμε και άλλα υπέροχα Σ/Κ μέχρι το τέλος της σεζόν .! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελειο σ/κ με χιονι για ολα τα γουστα και φυσικα καταπληκτικη παρεα snowclub!!!

Συμφωνω να βαλουμε ενα προγραμμα μαθηματων, οπως αυτα που καναμε σημερα και πιστευω πως πολλοι απο εμας θα βελτιωθουμε απιστευτα γρηγορα.

Γνωρισα το Σταθη απο Αραχωβα και τη Ζωη(life) που ειναι καινουριο μελος με τη φιλη της τη Ρενατα που θελει να ερθει κι αυτη στην παρεα μας , και καναμε μερικες ομορφες κατεβασιες.

 

Μπραβο στα παιδια που βοηθησαν στην οργανωση των χιονοδρομικων δρασεων.


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites
Powda εκπληκτικές

 

Ακόμα μια ωραία μέρα θέλω ειλικρινά να σας ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου που δεν ήρθατε για σκι και σήμερα ο Παρνασσός ήταν άδειος. Έφτασα 10 (με τη καινούργια) και ενώ ήμουν προετοιμασμένος για παρκάρισμα μακριά πάρκαρα ουσιαστικά πρώτη σειρά. Απίστευτα άδειο το βουνό στον Ηρακλή ούτε καν ουρά. Να είστε καλά.

 

Τα γνωστά μπετόν αρμέ Ηρακλής ενισχυμένο σκυρόδεμα το πρωί αλλά κατά τις 10.30 ένα υπέροχο καρβαριστό χιονάκι μας αντάμοιψε. Κάναμε μαθηματάκια (άντε να τα οργανώσουμε να κάνουμε συνέχεια) και κατά τις 1 άρχισε να ανοιγόκλεινε με σύννεφα αλλά χωρίς ποτέ να μην βλέπεις. Υπέροχα ανοιξιάτικα εκτός πίστας σχεδόν σε όλο το βουνό.

 

Ένα υπέροχο τριήμερο με ατελείωτα χιλιόμετρα σκι τέλος άντε και του χρόνου. Και τις τρεις μέρες πολύ λιγότερο κόσμο από όσο περιμέναμε να είστε καλά αλλά πονάνε τα πόδια μου.

 

Το βουνό έχει πάρα πολύ χιόνι πιστεύω θα πάει τέλος Απρίλη - αρχές Μάι η σεζόν. Το επόμενο σκ μάλλον cat ski και λογικά θα έχει ακόμα καλύτερα ανοιξιάτικα εκτός.

 

Δώστε τα πέδιλα για σέρβις είπαμε χωρίς ακμές μετά το Φεβρουάρι στην Ελλάδα δεν πας για σκι.

Μιχο οτι κανονιστει για "γατοσκι" ειμαι μεσα παρε τηλ ή ενημερωσε μας.... :)


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δώστε τα πέδιλα για σέρβις είπαμε χωρίς ακμές μετά το Φεβρουάρι στην Ελλάδα δεν πας για σκι.

 

και χωρίς κερί το μεσημέρι... ακονίστε ,κερώστε :)

 

προς τη μέση της εβδομάδας φαινεται μια διαταραχη... θα το ριξει νερο ή σπυρωτο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ήμουν Κελλάρια χθές Κυριακή αλλά δεν βρήκα τίποτα από snowclub (μία λαχανί φόρμα κάπου είδα αλλά τον έχασα) και μιά που ήμουν μόνος πέρασα τη μέρα πήγαινε έλα Φτερόλακα, Περιφερειακή, Σαχάρα, Δία, πολύ καλή και η 6, η συννεφιά βοήθησε πολύ. Απ τη μιά χόρτασα βουνό απ την άλλη στενοχώρια οι αναξιοποίητοι όγκοι που χωράνε άλλα πέντε χιονοδρομικά.

ΥΓ.1 : Παλιότερα είχε αναρτηθεί μιά καλή μελέτη με προτάσεις επέκτασης του ΧΚ, δεν τη βρίσκω, μπορεί κάποιος να μου θυμίσει το link ?

ΥΓ.2 : μήπως θα ήταν μιά καλή ιδέα (για του χρόνου) να τοποθετηθεί κάπου (πχ κοντά στην πάνω είσοδο του σαλέ) ένα μεγάλο αυτοκόλλητο και να είναι στάνταρ ραντεβού κάποια συγκεκριμένη ώρα όλες τις μέρες για όποια μέλη θέλουν να γνωριστούν με άλλους ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ήμασταν αρκετοι και χθες στο βουνο, αρχικα Κελλαρια και μετα Φτερολακκα, κριμα που δεν βρεθήκαμε

στανταρ ραντεβου θεωρώ δυσκολο να ορίσουμε, αν εχεις όμως pmr με το που θα πεις τη λεξη snowclub θα σου απαντήσουν αυτόματα πολλλλλες φωνουλες


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήρθα μόνο για το sunset σκι, το οποίο ήταν ΥΠΕΡΟΧΟ και επιτέλους σκι χωρίς να νυστάζω!

Καθώς ήμουν ξεκούραστη και το χιόνι σιγά σιγά πάγωνε έκανα μερικές φοβερές κατεβασιές στον Περικλή 7 με 8 το βράδυ!

 

Και μια ερώτηση: την ώρα που φεύγαμε από τα 1950m κατά τις 20:30 είδα ότι πίσω από το σαλέ είχαν ανάψει μια μεγάλη φωτιά. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν κάτι εορταστικό, μετά όμως μου μύρισε καμμένο πλαστικό. Να υποθέσω ότι είναι η διαχείριση απορριμάτων του Χιονδρομικού Κέντρου;

Κύριοι του snowclub, τι λέμε; Συμβαίνει κάτι τέτοιο σε μόνιμη βάση;

Το βρίσκω σοβαρό θέμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά λίγος κόσμος την Κυριακή στο χιονοδρομικό. Λόγω ξενυχτιού αργήσαμε να ξυπνήσουμε και φτάσαμε στο πάρκινγκ κατά τις 12:00. Παρκάραμε δίπλα στα εκδοτήρια αφού υπήρχαν ελάχιστα αυτοκίνητα. Πάνω στις πίστες πάρα πολύ μικρός αριθμός χιονοδρόμων. Στο τετραθέσιο δεν υπήρχε καν ουρά. Οι φωτογραφίες που ανεβάζω τραβήχτηκαν κατά τις 12:30 την Κυριακή.

 

Γενικά ήταν ένα πάρα πολύ καλό τριήμερο αφού είχε αρκετό χιόνι και μηδέν ουρές. Ευχαριστηθήκαμε σκι.

 

post-2961-1301348773_thumb.jpg

 

post-2961-1301348790_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

επειδη διαβαζω για τις ουρες οτι δεν ειχε κοσμο... Περα απο την Κυριακή που πρεπει να ηταν ερημο τοπιο, αυτη η ουρα που υπηρχε το Σάββατο και την Παρασκευη ειναι το συνηθισμένο του Παρνασσού...

εκτος απο κάποια ΣΚ μετα απο καλη χιονοπτωση και με ηλιο που ερχοταν κοσμος αρκετος αλλα παλι δε δημιουργουσε προβλημα παρα μονο οταν υπηρχαν ολιγολεπτες διακοπες στα λιφτ.

 

Οταν το χκ δουλευει με 14/14 και χωρις διακοπες η μεγιστη αναμονη ειναι 10 λεπτα στους αναβατηρες που ειναι δημοφιλής οπως ο Ηρακλης και ο Περικλης. Τηλεμαχος,Οδυσσεας,Βακχος ειναι παντα πολυ χαλαροι, ενω 6 και αιολος μπορει να υπαρχουν στιγμες που να δημιουργησουν ουρα 10 λεπτων...

Share this post


Link to post
Share on other sites

....Και μάλλον οι τελευταίες για τη φετινή σαιζόν!

 

Έυχομαι σε όλους να πήγε καλά, χωρίς τραυματισμούς ,αλλά με ωραίες αναμνήσεις τυπωμένες στο μυαλό.

 

 

Παρνασσός 25 Μαρτίου 1821

 

 

http://img42.imageshack.us/g/img0292kx.jpg/

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρε πιοπι εσυ εισουν με τα ιδια χρωματα με τον spider...

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι δεν ειναι ο piopi

ο τυπος με τα χρωματα του Σταθη φοραγε μπλε κρανος <_<


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...