Jump to content
eolos

χ/κ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2010-2011

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις για το οικονομικό κλίμα και την ανάγκη για μείωση των τιμών. Να σημειωθεί ότι από την στιγμή που δεχόμαστε ότι το χιονοδρομικό δεν λειτουργεί αυτόνομα, αλλά είναι μέρος της αλυσίδας που αφήνει κέρδη και δημιουργεί ανάπτυξη και θέσεις εργασίας για την ευρύτερη περιοχή, πρέπει να βλέπουμε την λειτουργία του υπό το πρίσμα του αν θα καταφέρει να προσελκύσει αρκετό κόσμο, όχι μόνο με το αν φέτος θα μπει μέσα "Χ", ή "ΧΧ" χρήματα.

 

Όλα αυτά βέβαια είναι ευκολότερο να τα λέμε όταν δεν έχουμε την δαμόκλειο σπάθη των περικοπών πάνω από τα κεφάλια μας και δεν είμαστε εμείς αυτοί που πασχίζουν να εξηγήσουν σε αυτούς που μας ελέγχουν γιατί φέτος το έλλειμμα του χιονοδρομικού δεν θα μειωθεί, ή μπορεί ακόμα και να αυξηθεί σε μια χρονιά που υπάρχει επιτακτική ανάγκη μείωσης των εξόδων του δημοσίου. Ναι, και εγώ αγανακτώ που φέτος όλα τα έσοδα μου είναι μειωμένα, ενώ το χιονοδρομικό δεν κάνει μειώσεις. Όμως καταλαβαίνω τι είναι αυτό που δεν του επιτρέπει να κάνει κάτι καλύτερο.

 

Παρεμπιπτόντως, για να συνεχίσουμε να έχουμε το προνόμιο να έχουμε την άμεση απάντηση του χιονοδρομικού, θα παρακαλέσω να είμαστε προσεκτικοί στις εκφράσεις μας. Χρησιμοποιούμε τον διάλογο για να βρούμε λύσεις. :)


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Λυπάμαι για τα σχόλια περί νταβατζιλίκι, ακρίβειας,κάμερας Φτερόλακας κ.λπ. Θεωρώ ότι αδικούν το ΧΚΠ , αλλά η γνώμη μου δεν έχει καμμιά σημασία .

Εγώ προσωπικά λυπάμαι που το νταβατζιλίκι είναι υπαρκτό και είναι όλων των χιονοδρομικών (κυρίως όμως του νότου) σε σχέση με τις χρεώσεις των ΣΚ. Μην το παίρνεται προσωπικά, το σχόλιο αφορά όλα τα κέντρα. Αυτό και βεβαίως έπρεπε να σας λυπεί σαν επιχείρηση

 

ΥΓ. Η γνώμη σας ως Πάνος Δρίβας έχει πάντα σημασία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις για το οικονομικό κλίμα και την ανάγκη για μείωση των τιμών. Να σημειωθεί ότι από την στιγμή που δεχόμαστε ότι το χιονοδρομικό δεν λειτουργεί αυτόνομα, αλλά είναι μέρος της αλυσίδας που αφήνει κέρδη και δημιουργεί ανάπτυξη και θέσεις εργασίας για την ευρύτερη περιοχή, πρέπει να βλέπουμε την λειτουργία του υπό το πρίσμα του αν θα καταφέρει να προσελκύσει αρκετό κόσμο, όχι μόνο με το αν φέτος θα μπει μέσα "Χ", ή "ΧΧ" χρήματα.

 

Όλα αυτά βέβαια είναι ευκολότερο να τα λέμε όταν δεν έχουμε την δαμόκλειο σπάθη των περικοπών πάνω από τα κεφάλια μας και δεν είμαστε εμείς αυτοί που πασχίζουν να εξηγήσουν σε αυτούς που μας ελέγχουν γιατί φέτος το έλλειμμα του χιονοδρομικού δεν θα μειωθεί, ή μπορεί ακόμα και να αυξηθεί σε μια χρονιά που υπάρχει επιτακτική ανάγκη μείωσης των εξόδων του δημοσίου. Ναι, και εγώ αγανακτώ που φέτος όλα τα έσοδα μου είναι μειωμένα, ενώ το χιονοδρομικό δεν κάνει μειώσεις. Όμως καταλαβαίνω τι είναι αυτό που δεν του επιτρέπει να κάνει κάτι καλύτερο.

 

Παρεμπιπτόντως, για να συνεχίσουμε να έχουμε το προνόμιο να έχουμε την άμεση απάντηση του χιονοδρομικού, θα παρακαλέσω να είμαστε προσεκτικοί στις εκφράσεις μας. Χρησιμοποιούμε τον διάλογο για να βρούμε λύσεις. :)

 

Χρήστο κι εγώ θα συμφωνήσω με όσα λες, αλλά, επίσης, έχω να πώ, το ΧΚΠ να φρόντιζε να είχε σήμερα τα 24 εκ. ευρώ που αφορούν στη γνωστή προσφορά που "αστόχισε" κι όχι να χρεώνει ως αργίες όλες τις εργάσιμες μέρες των εορτών.

 

+1000 στο να είμαστε προσεκτικοί στις εκφράσεις μας, αλλά επίσης καταλαβαίνω την αγανάκτηση που νιώθουμε όλοι μας...για ό,τι συμβαίνει γύρω μας, στη χώρα μας όλα αυτά τα χρόνια και συνεχίζεται παντού.

 

"Όπου κι αν πάω, αυτός ο τόπος με πληγώνει".....Ας χαρούμε το χειμώνα λοιπόν, μπας και μας μεθύσει το λευκό χιόνι και ξεχάσουμε τί συμβαίνει γύρω μας.....


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στα ξενοδοχεία έχει κάποιο νόημα.Αυξάνεται η ζήτηση σε δωμάτια,η προσφορά παραμένει χαμηλή,ανεβαίνουν οι τιμές.Στα χιονοδρομικά γιατί;

Ακριβώς για τον ίδιο λόγο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι δικαιολογημένο για τα ξενοδοχεία να αυξάνουν τις τιμές τους, γιατί θα έχουν περισσότερους πελάτες που θα πάνε για σκι και να μην είναι δικαιολογημένη η ίδια συμπεριφορά από το ΧΚ.

Εγώ αντιθέτως θα πρότεινα αύξηση του εισητηρίου και αν θέλουν τα ξενοδοχεία, ας επιδοτήσουν κάποια έκπτωση στην κάρτα, όπως γίνεται σε πολλά ΧΚ του εξωτερικού.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ακριβώς για τον ίδιο λόγο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι δικαιολογημένο για τα ξενοδοχεία να αυξάνουν τις τιμές τους, γιατί θα έχουν περισσότερους πελάτες που θα πάνε για σκι και να μην είναι δικαιολογημένη η ίδια συμπεριφορά από το ΧΚ.

Εγώ αντιθέτως θα πρότεινα αύξηση του εισητηρίου και αν θέλουν τα ξενοδοχεία, ας επιδοτήσουν κάποια έκπτωση στην κάρτα, όπως γίνεται σε πολλά ΧΚ του εξωτερικού.

 

Αγαπητέ,σε ένα ξενοδοχείο ο αριθμός των κλινών είναι δεδομένος.Π.χ 100 κλίνες.Δεν μπορεί να χωρέσει σε καμιά περίπτωση 120 άτομα.Στα Χ.Κ δεν υπάρχει ασφυχτική χωρητικότητα.Μπορεί η τηλεκαμπίνα να μπορεί να εξυπηρετήσει 1440 άτομα ανά ώρα,αλλά το βουνό χωράει πάρα πολλά.Λόγω μεγέθους και διασποράς.Πόσο λογικό θα ήταν ο ιδιοκτήτης του σαλέ να ανεβάζει την τιμή στον καφέ όταν βλέπει ουρά για παραγγελία;

Βέβαια ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει σε αποτελεσματικές αγορές και όχι σε στρεβλωμένες όπως η Ελληνική...

 

Εγώ όταν ανεβαίνω στον Παρνασσό,δεν μένω σε κάποιο ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενο δωμάτιο.Επιστρέφω στην Αθήνα το απόγευμα.Η ακριβή κάρτα για εμένα είναι τροχοπέδη.Αν τα ξενοδοχεία μπορούν να επιδοτήσουν την κάρτα στους πελάτες τους είναι άλλο θέμα.Και η πλειοψηφία του κόσμου που πάει σε ένα Χ.Κ επιστρέφει το βράδυ στον τόπο αναχώρησης του.Μια ακριβή κάρτα δε βοηθάει την προσέλευση κόσμου,αντιθέτως καταφέρνει να διώχνει τον κόσμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρνούμαι ως φορολογούμενος να επιδοτώ το σκι του οποιοδήποτε πέραν της οικογένειας μου, που το πληρώνω επί τόπου.

Τα περί του τι είναι λογικό και τι όχι, στην Ελλάδα είναι τόσο μεγάλη κουβάντα που δεν τελειώνει.

Αλλά ακόμα και με την λογική σου, όταν τις αργίες γίνεται πατείς με πατώσε, όταν έχεις ουρές τεράστιες να ανέβεις επάνω, όταν οι πίστες είναι κορεσμένες (δέχονται ίσως και 2πλάσιο κόσμο από την χωρητικότητα τους), τότε πρέπει να αυξήσεις το εισητήριο. Αφού λοιπόν αυτή την περίοδο είναι γεμάτα τα ξενοδοχεία (άρα είναι κορεσμένη η περιοχή από κόσμο) είναι λογικό και το ΧΚ να ζητήσει το παραπάνω όπως τα ξενοδοχεία, αφού το 2ο θεωρείται λογικό.

Με ποιο σκεπτικό τις ημέρες που ζούμε, αξίζει το κράτος να δαπανήσει ένα ποσό τάξεως 1εκ-2εκ € για να κάνουν κάποιοι φτηνότερο σκι και να κόβουν τις συντάξεις των 500Ε;

Όταν αρνούμαστε να πάρουμε χάρισμα 24 εκ για εκσυγρονισμό και κοιμώμαστε όρθιοι λόγω ανικανότητας, βολέματος..., ας λειτουργήσει και λίγο με πραγματικούς όρους οικονομίας. Ή κέρδος, ή κλείσιμο ή κάποιος πέραν του κράτους ας επιδοτήσει την λειτουργία του ΧΚ. Το κράτος έχει να επιδοτήσει σήμερα άλλα σημαντικότερα θέματα επιβίωσης.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 απο τα 19 ξενοδοχεία του Ομίλου ατον οποίο δουλεύω μένουν ανοιχτα όλο το χρόνο και τώρα ετοιμάζονται πυρετωδώς για τις εορτές....

Οι ημέρες λοιπόν εκτός εορτών ΔΕΝ θεωρούνται αργίες, και φυσικά οι τιμές διαμορφώνονται ανάλογα.

Και τις ημέρες των εορτών οι τιμές αυξάνονται γιατί υπάρχει του Χριστουγεννιάτικο/Πρωτοχρονιάτικο τραπέζι κτλ....Υπάρχουν λοιπόν κάποιες extra παροχές.

 

Το να βαφτίζεις καθημερινές ημέρες σαν αργίες, ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Αμα θέλεις βγάλε τιμές ανά περιόδους : "high season", "mid season", "low season".

Αυτό εγώ το εκλαμβάνω ως "αρπαχτη", και είναι μία τακτική η οποία ακουλουθείται τα τελευταία χρόνια από το ΧΚ και απ' ότι φαίνεται δεν έχει σκοπό να την αλλάξει.

 

Το να ακούω μπράβο που δεν ανέβασε τις τιμές το ΧΚ το βρίσκω επίσης παράλογο. 30 ευρώ είναι ήδη τραγικά πολλά για αυτά που σου προσφέρει. Ακόμη και έτσι όπως το δουλεύει ο αγαπητός Κος Δρίβας, που κακά τα ψέμματα έχει βελτιώσει πολλά πράγματα, 30 ευρώ είναι πολλά.

 

Επίσης το ξαναγράφω αυτό που με στεναχώρησε είναι ότι δεν έγινε κάποια προσφορά, οποιασδήποτε μορφής για την καινούργια σαιζόν. Μία έκπτωση στην ετήσια, η κάποια άλλο ίσως ελκυστικό πακέτο.

Τα ξενοδοχεία μας τρελάινονται να δίνουν SPO (special offers) για να προσελκύουν κόσμο.

Μία SPO λοιπόν τόσα χρόνια από το ΧΚΠ δεν έχω δεί, εξαιρείται η χρονιά που έγινε μείωση στην ετήσια για snowreport και ΕΣΤΟΥΧ.

 

Είναι γνωστό επίσης ότι το ΧΚΠ εμάς τους φανατικούς δεν μας υπολογίζει. Μακάρι να είχε 10 σκιερ και 10.000 τουρίστες που ξύνονται στο σαλέ, φτιαχνουν χιονάνθρωπους και παίζουν χιονοπολεμο, και χαίρονται απλα που πινουν την σοκολάτα τους σε ένα πανέμορφο τοπίο, και σου λένε και ευχαριστώ στο τέλος. Πολύ περισσότερα θα είναι τα έσοδα, απ' το να έχεις 10.000 κάφρους να ανεβοκατεβαίνουν τις πίστες, να δουλεύεις στο max μηχανηματα τα οποία απλα δεν αντέχουν, και να ακούς και την γκρίνια τους γιατί με 30 ευρώ στην Γαλλία / Αυστρία βρίσκεις χιονοδρομικα που έχουν με το ΧΚΠ την ίδια σχεση που έχει η Μπαρτσελόνα με τον Απόλλων Τραχανοπλαγιάς.

 

Τέσπα, όσο και να γράφουμε δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

Προσωπικά εύχομαι καλή σαιζόν σε όλους, καλές καταβάσεις χωρίς τραυματισμούς, και ας χαρούμε το αγαπημένο μας αθλημα όπως και όσο μπορούμε.


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 απο τα 19 ξενοδοχεία του Ομίλου ατον οποίο δουλεύω μένουν ανοιχτα όλο το χρόνο και τώρα ετοιμάζονται πυρετωδώς για τις εορτές....

Οι ημέρες λοιπόν εκτός εορτών ΔΕΝ θεωρούνται αργίες, και φυσικά οι τιμές διαμορφώνονται ανάλογα.

Και τις ημέρες των εορτών οι τιμές αυξάνονται γιατί υπάρχει του Χριστουγεννιάτικο/Πρωτοχρονιάτικο τραπέζι κτλ....Υπάρχουν λοιπόν κάποιες extra παροχές.

 

Το να βαφτίζεις καθημερινές ημέρες σαν αργίες, ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Αμα θέλεις βγάλε τιμές ανά περιόδους : "high season", "mid season", "low season".

Αυτό εγώ το εκλαμβάνω ως "αρπαχτη", και είναι μία τακτική η οποία ακουλουθείται τα τελευταία χρόνια από το ΧΚ και απ' ότι φαίνεται δεν έχει σκοπό να την αλλάξει.

 

Το να ακούω μπράβο που δεν ανέβασε τις τιμές το ΧΚ το βρίσκω επίσης παράλογο. 30 ευρώ είναι ήδη τραγικά πολλά για αυτά που σου προσφέρει. Ακόμη και έτσι όπως το δουλεύει ο αγαπητός Κος Δρίβας, που κακά τα ψέμματα έχει βελτιώσει πολλά πράγματα, 30 ευρώ είναι πολλά.

 

Επίσης το ξαναγράφω αυτό που με στεναχώρησε είναι ότι δεν έγινε κάποια προσφορά, οποιασδήποτε μορφής για την καινούργια σαιζόν. Μία έκπτωση στην ετήσια, η κάποια άλλο ίσως ελκυστικό πακέτο.

Τα ξενοδοχεία μας τρελάινονται να δίνουν SPO (special offers) για να προσελκύουν κόσμο.

Μία SPO λοιπόν τόσα χρόνια από το ΧΚΠ δεν έχω δεί, εξαιρείται η χρονιά που έγινε μείωση στην ετήσια για snowreport και ΕΣΤΟΥΧ.

 

Είναι γνωστό επίσης ότι το ΧΚΠ εμάς τους φανατικούς δεν μας υπολογίζει. Μακάρι να είχε 10 σκιερ και 10.000 τουρίστες που ξύνονται στο σαλέ, φτιαχνουν χιονάνθρωπους και παίζουν χιονοπολεμο, και χαίρονται απλα που πινουν την σοκολάτα τους σε ένα πανέμορφο τοπίο, και σου λένε και ευχαριστώ στο τέλος. Πολύ περισσότερα θα είναι τα έσοδα, απ' το να έχεις 10.000 κάφρους να ανεβοκατεβαίνουν τις πίστες, να δουλεύεις στο max μηχανηματα τα οποία απλα δεν αντέχουν, και να ακούς και την γκρίνια τους γιατί με 30 ευρώ στην Γαλλία / Αυστρία βρίσκεις χιονοδρομικα που έχουν με το ΧΚΠ την ίδια σχεση που έχει η Μπαρτσελόνα με τον Απόλλων Τραχανοπλαγιάς.

 

Τέσπα, όσο και να γράφουμε δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

Προσωπικά εύχομαι καλή σαιζόν σε όλους, καλές καταβάσεις χωρίς τραυματισμούς, και ας χαρούμε το αγαπημένο μας αθλημα όπως και όσο μπορούμε.

 

 

 

 

Παρα πολυ σωστο

+1 απο μενα


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με τη λογική "αρνούμαι να πληρώνω άλλους" θα μπορούσα να απαντήσω κι εγώ σε πολλά.Π.χ:Αρνούμαι να πληρώνω για την κατασκευή του δρόμου Κορίνθου Πατρών,διότι δεν έχω σχέση με την Πάτρα,εγώ στη Μεσσηνία πάω.Αρνούμαι να πληρώνω για την Εγνατία διότι δεν με νοιάζει,δε θα τη χρησιμοποιήσω ποτέ.Αρνούμαι να πληρώνω επιδοτήσεις στα καράβια για την Κάσο,δεν έχω σχέση με το νησί...Και άλλα πολλά τέτοια.Είναι λογικά όμως;Όχι δεν είναι λογικά.Καθόλου λογικά μάλιστα.

 

Εγώ δε ζήτησα να μου επιδοτήσουν το σκι.Αυτό που ζήτησα είναι να μην πληρώνω 30€ τις καθημερινές επειδή είναι κοντά στα Χριστούγεννα.Και ύστερα,γιατί να ανέβει η τιμή στο Χ.Κ;Τι μου προσφέρει;Τους γρήγορους αναβατήρες;Το μεγάλο πεδίο χιονοδρομίας;Εμένα βεβαίως μου αρκεί το συρόμενο "ΠΕΡΙΚΛΗΣ" και ο "ΗΡΑΚΛΗΣ" αλλά όταν πληρώνω εισιτήριο,πληρώνω και για τον "ΒΑΚΧΟ" και για τον "ΕΡΜΗ" που δεν έχω πάει ποτέ,όπως και για τη Φτερόλακκα που επίσης δεν έχω πάει ποτέ.Μήπως αν το εισιτήριο πάει στα 30€ όλες τις ημέρες,ο φορολογούμενος θα απαλλαγεί;Το ποσό που είναι σχεδιασμένο να κατευθυνθεί στα ΕΤΑ θα πάει όσο και αν κοστίζει το εισιτήριο.Δε θα απαλλαγεί κανείς,ούτε ο συνταξιούχος των 500€.

 

"Η κέρδος ή κλείσιμο".Αν εφαρμοζόταν σε όλες τις επιχειρήσεις ιδιωτικές και δημόσιες,αυτή τη στιγμή θα είχαν κλείσει όλες.Όταν δεν έχεις κέρδος,δεν κλείνεις αμέσως,κάνεις κινήσεις να επιστρέψεις στο κέρδος.Και σίγουρα σε μια οικονομική συγκυρία όπου ο κόσμος έχει μειωμένα έσοδα,δεν αυξάνεις τις τιμές.Ή τις κρατάς σταθερές ή αν υπάρχει περιθώριο τις μειώνεις είτε άμεσα είτε έμμεσα.Κοιτάζεις να κάνεις μειώσεις δαπανών σε δευτερευούσης σημασίας συντελεστές.Και όταν έχεις κάνει όλες αυτές τις κινήσεις και δεν έχεις κέρδη,τότε το κλείνεις το μαγαζί.Αλλά αν δεις πόσες ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι ζημιογώνες και ζουν από τις επιδοτήσεις του Δημοσίου,τότε θα αναθεωρήσεις την άποψή σου αυτή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

συμφωνο και εγω με το θεμα τον τιμών λογω εορτών

 

 

παντου τα δωρα εχουν μειωθεί αν οχι καταργηθεί ..γιατι τα χκ να κρατούν τιμες οπως παλαιότερα ειμαι αντιθετος .η τιμες πρεπει να ειναι συνεχώς η ιδιες αν οχι και χαμηλότερες ..

 

απο την αλλη νομίζω οτι οποίος ειναι φαν ενός χκ να εχει ετησια και να καθαρίσει ...αλλα οχι ετήσια με κουπονια ,,

 

,αυτο παλι τι κολπο ειναι !!!


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites
συμφωνο και εγω με το θεμα τον τιμών λογω εορτών

 

 

παντου τα δωρα εχουν μειωθεί αν οχι καταργηθεί ..γιατι τα χκ να κρατούν τιμες οπως παλαιότερα ειμαι αντιθετος .η τιμες πρεπει να ειναι συνεχώς η ιδιες αν οχι και χαμηλότερες ..

 

απο την αλλη νομίζω οτι οποίος ειναι φαν ενός χκ να εχει ετησια και να καθαρίσει ...αλλα οχι ετήσια με κουπονια ,,

 

,αυτο παλι τι κολπο ειναι !!!

 

Ts,τσ,τσ.....πρόεδρε αυτά εσείς οι Βορειοελλαδίτες δεν τα καταλαβαίνετε :lol: .....εμείς εδώ οι Νότιοι είμαστε large και γουστάρουμε να πλερώνουμε 30άρια και όλες τις ημέρες αργίες....

Αλλωστε τα δώρα και οι μισθοί μειώθηκαν μόνο στην Βόρεια Ελλάδα. Εδώ τίποτα απολύτως, μάλιστα δώθηκε και αύξηση, μην κοιτάζεις που γκρινιάζει ο κόσμος :lol::lol::lol: .....

Μάλιστα εδώ κάτω το 1,6ευρώ που βλέπεις δεν αφορά το λίτρο της βενζίνης αλλά το γαλόνι :unsure::lol:

Μάλιστα έχω αγχωθεί μην δεν προλάβω την σουπερ golden klein mein κάρτα των 1500 ευρώ γιατί άκουσα ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας :lol: ........


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η τιμολογιακή πολιτική (αλλά κανονικά και η πολιτική λειτουργίας) του ΧΚΠ πρέπει να διαμορφώνεται έτσι ώστε να καλύπτεται το κόστος του. Αυτο περιλαμβάνει και την κατάργηση του τζάμπα για τους κατοίκους των όμορων νομών. Μη συγκρίνουμε το σκι (που είναι αναψυχή) με το νοσοκομείο (που καλύπτει ανάγκες). Την Εθνική δε τη χρησιμοποιείς Αθηνών-Πατρών τη χρησιμοποιεί κανείς για να φθάσει Καλαμάτα και για αυτό υπάρχουν ενδιάμεσοι σταθμοί διοδίων. Φυσικά από τη λειτουργία του ΧΚΠ κερδίζει η γύρω περιοχή - όποιος είναι μάγκας ας βρει τρόπο να φορολογήσει τα μαγαζιά στο Λιβάδι και μάλιστα αυτά που δεν δίνουν αποδείξεις. Για περισσότερη ανάλυση του θέματος των επιδοτήσεων και των δημοσίων αγαθών μπορείτε να μελετήσετε οποιοδήποτε εγχειρίδιο Δημόσιας Οικονομικής - είναι χρήσιμο σε συνθήκες μνημονίου.

 

Επίσης, όσοι συγκρίνουν την τιμή αργίας / καθημερινής και ταυτόχρονα αναφέρονται σε ΧΚ του εξωτερικού ας δουν τι γίνεται εκεί - χαμηλή τιμή για καθημερινή δεν υπάρχει πουθενά.

 

Τέλος, η σύγκριση ΧΚ των Άλπεων και ΧΚΠ κανονικά γίνεται με Manchester U και Ολυμπιακό (ή άλλη ομάδα του ΠΟΚ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
....

Μάλιστα έχω αγχωθεί μην δεν προλάβω την σουπερ golden klein mein κάρτα των 1500 ευρώ γιατί άκουσα ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας :unsure: ........

Αυτη ξεχνα τη... Σιγα μην τη δωσουν στο καροτσι το δικο σου... :lol:

 

Πρεπει να εχεις και ενα αλφα προσωπο! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επίσης, όσοι συγκρίνουν την τιμή αργίας / καθημερινής και ταυτόχρονα αναφέρονται σε ΧΚ του εξωτερικού ας δουν τι γίνεται εκεί - χαμηλή τιμή για καθημερινή δεν υπάρχει πουθενά.

 

Ναι αλλά τα 40€ που κοστίζει εκεί η κάρτα,αφορά πολλαπλάσιους αναβατήρες και πολλαπλάσια χλμ πιστών.Εδώ σε όλα τα χ.κ η λογική τιμή είναι η τιμή της καθημερινής.Τα Σ/Κ είναι υπερτιμημένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μα αμα ειχε 15ευρω η ημερα το 20 ημερο των γιορτών (lol)

σιγα μην σκεφτόσουν να παρεις ετήσια... μεσα σε αυτο το 20ημερο θα ανεβεις 3-4 φορες (για τους χαλαρούς, γιατι οι χιονοβλαμμένοι θα ανεβουν πανω απο 5-6 φορες) μιλαμε για 100ευρά το Δεκέμβριο εως 180... παιρνεις ετήσια ή όχι οεο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι αλλά τα 40€ που κοστίζει εκεί η κάρτα,αφορά πολλαπλάσιους αναβατήρες και πολλαπλάσια χλμ πιστών.Εδώ σε όλα τα χ.κ η λογική τιμή είναι η τιμή της καθημερινής.Τα Σ/Κ είναι υπερτιμημένα.

Αν ήθελες να βγάλεις μία τιμή ημερήσιου εισητηρίου συγκρίνοντας το σύνολο των προσφερόμενων υποδομών, τότε ούτε 10ε δεν θα άξιζε το ημερίσιο του ΧΚΠ. Πόσο μάλλον για τα άλλα ΧΚ.

Όταν με 30ε το ημερίσιο του ΣΚ, ή της αργίας γενικότερα, οι Έλληνες φορολογούμενοι το επιδοτούν με άλλα 20ε επί πλεόν (ή οποιοδήποτε άλλο παρεμφερές νούμερο) στην κάθε κάρτα, λυπάμαι κάτι δεν πάει καλά. Το ίδιο με τις συγκοινωνίες της Αθήνας, δεν είναι δυνατόν να μπαίνουν μέσα 800.000 την ημέρα, ο ΟΣΕ 1.000.000 την ημέρα, κλπ. Κάποια στιγμή, ο κάθε κατεργάρης πρέπει να κάτσει στον πάγκο του και να πληρώνει τις υπηρεσίες που θέλει να απολαμβάνει. Τώρα αν είναι υπερβολικό το κόστος πχ του ΟΣΕ, γιατί κάποιοι τρώνε, ή θα πρέπει να σταματήσεις το φαγοπότι κάποιοι να μπουν φυλακή και να λειτουργείς με συνθήκες αγοράς, ή να κλείσεις και να υποστείς το σοκ της καταστροφής και επαναδιαπραγμάτευσης-αναδιοργάνωσης από την αρχή. Ειδικότερα στο ΧΚΠ, όταν περνάνε αδιάφορα 24 εκ., τότε λυπάμαι θα εξαντλήσω κάθε αυστηρότητα. Όσο συντηρούμε αυτή την αρρωστημένη δομή, δεν θα δούμε άσπρη ημέρα.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
1) Αρνούμαι ως φορολογούμενος να επιδοτώ το σκι του οποιοδήποτε πέραν της οικογένειας μου, που το πληρώνω επί τόπου.

Τα περί του τι είναι λογικό και τι όχι, στην Ελλάδα είναι τόσο μεγάλη κουβάντα που δεν τελειώνει.

 

2) Αλλά ακόμα και με την λογική σου, όταν τις αργίες γίνεται πατείς με πατώσε, όταν έχεις ουρές τεράστιες να ανέβεις επάνω, όταν οι πίστες είναι κορεσμένες (δέχονται ίσως και 2πλάσιο κόσμο από την χωρητικότητα τους), τότε πρέπει να αυξήσεις το εισητήριο. Αφού λοιπόν αυτή την περίοδο είναι γεμάτα τα ξενοδοχεία (άρα είναι κορεσμένη η περιοχή από κόσμο) είναι λογικό και το ΧΚ να ζητήσει το παραπάνω όπως τα ξενοδοχεία, αφού το 2ο θεωρείται λογικό.

 

3)Με ποιο σκεπτικό τις ημέρες που ζούμε, αξίζει το κράτος να δαπανήσει ένα ποσό τάξεως 1εκ-2εκ € για να κάνουν κάποιοι φτηνότερο σκι και να κόβουν τις συντάξεις των 500Ε;

 

 

4)Όταν αρνούμαστε να πάρουμε χάρισμα 24 εκ για εκσυγρονισμό και κοιμώμαστε όρθιοι λόγω ανικανότητας, βολέματος..., ας λειτουργήσει και λίγο με πραγματικούς όρους οικονομίας. Ή κέρδος, ή κλείσιμο ή κάποιος πέραν του κράτους ας επιδοτήσει την λειτουργία του ΧΚ. Το κράτος έχει να επιδοτήσει σήμερα άλλα σημαντικότερα θέματα επιβίωσης.

 

Αλέξη, συμφωνώ μαζί σου 100% στην κεντρική ιδέα του ποστ σου, βλ. σημεία 1), 3), 4). Άλλωστε δεν νομίζω ότι κανείς από εμάς έχει την αξίωση, ειδικά στις μέρες που ζούμε το κράτος να επιδοτεί το σκι μας.

 

ΟΜΩΣ, διαφωνώ κάθετα με τη συλλογιστική που εκφράζεις στο σημείο 2). Η λύση για να γίνει το όποιο ΧΚ βιώσιμο ΔΕΝ είναι η αύξηση των αντιτίμων εισιτηρίων, αλλά γενικότερα η ορθολογικοποίηση της λειτουργίας τους, ο τουρισμός 4 εποχών, εβδομάδας, κλπ, κλπ, θέματα που έχουμε χιλιοσυζητήσει.

 

Είναι εντελώς παράλογο με όρους αγοράς, να καλούμαι να πληρώσω περισσότερο ως πελάτης - σκιέρ, όταν η παροχή που λαμβάνω (βλ. τελικά, πόσες κατεβασιές στην πίστα θα κάνω στον ίδιο χρόνο) είναι χαμηλότερη τις μέρες των εορτών. Κάτι που δεν συμβαίνει στα δωμάτια των ξενοδοχείων, στα γεύματα, κλπ...Δηλαδή, ο συνωστισμός του κόσμου, δεν θίγει άμεσα τουλάχιστον την ικανοποίησή μου ως πελάτη του ξενοδοχείου / εστιατορίου. Όπως γράφει κι ο Σπύρος, τις γιορτινές μέρες, τα ξενοδοχεία και τα εστιατόρια διοργανώνουν events, special dinners, κλπ που να δικαιολογούν τις αυξημένες τιμές. Τί κάνει το ΧΚΠ που να δικαιολογεί να πληρώνω αργίες όλες τις μέρες;

 

Αντίθετα, ο συνωστισμός θίγει ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ την ικανοποίησή μου ως χιονοδρόμο. Πώς λοιπόν, με βάζεις να πληρώσω το υψηλό αντίτιμο και βαπτίζεις αργίες όλες τις μέρες που εφόσον μάλιστα για εμένα είναι εργάσιμες, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ κίνητρο να τις πάρω άδεια και να ανέβω στο ΧΚΠ;;; Εντελώς αντεπιχειρηματική, κοντόφθαλμη και ευκαιριακή είναι αυτή η σκέψη κι ας με συγχωρήσει ο κ. Δρίβας που πολύ εκτιμώ και αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω να εκφράζω ξεκάθαρα και ανοιχτά τη σκέψη μου.

 

Λοιπόν, εγώ ως πελάτης του ΧΚΠ, αν ανέβω καθόλου τελικά στο ΧΚΠ τις γιορτές, θα ανέβω 1-2 φορές το πολύ, μέσα στα ΣΚς που είναι και οι δικές μου αργίες γαιτί τις άλλες ημέρες δουλεύω. Και φυσικά ΔΕΝ θα πάρω ετήσια - ευτυχώς ούτε πέρυσι πήρα - και γλιτώνοντας τα 30άρια κάθε ΣΚ που έδινα πέρυσι στο ΧΚΠ κι ακόμη περισσότερο πρόπερσι, μαζί με τα έξοδα για τις βενζίνες, θα τα συγκεντρώσω να ανέβω 2-3 3ήμερα στη Β. Ελλάδα ή κάποιο εξωτερικό του εξωτερικού που η σχέση τιμής / ικανοποίησής μου είναι καλύτερη. Αυτό δεν επιβάλλει ο συλλογισμός με κριτήρια αγοράς που νομίζει ότι εφαρμόζει με τις πολιτικές του το ΧΚΠ;;;


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν ήθελες να βγάλεις μία τιμή ημερήσιου εισητηρίου συγκρίνοντας το σύνολο των προσφερόμενων υποδομών, τότε ούτε 10ε δεν θα άξιζε το ημερίσιο του ΧΚΠ. Πόσο μάλλον για τα άλλα ΧΚ.

Όταν με 30ε το ημερίσιο του ΣΚ, ή της αργίας γενικότερα, οι Έλληνες φορολογούμενοι το επιδοτούν με άλλα 20ε επί πλεόν (ή οποιοδήποτε άλλο παρεμφερές νούμερο) στην κάθε κάρτα, λυπάμαι κάτι δεν πάει καλά. Το ίδιο με τις συγκοινωνίες της Αθήνας, δεν είναι δυνατόν να μπαίνουν μέσα 800.000 την ημέρα, ο ΟΣΕ 1.000.000 την ημέρα, κλπ. Κάποια στιγμή, ο κάθε κατεργάρης πρέπει να κάτσει στον πάγκο του και να πληρώνει τις υπηρεσίες που θέλει να απολαμβάνει. Τώρα αν είναι υπερβολικό το κόστος πχ του ΟΣΕ, γιατί κάποιοι τρώνε, ή θα πρέπει να σταματήσεις το φαγοπότι κάποιοι να μπουν φυλακή και να λειτουργείς με συνθήκες αγοράς, ή να κλείσεις και να υποστείς το σοκ της καταστροφής και επαναδιαπραγμάτευσης-αναδιοργάνωσης από την αρχή. Ειδικότερα στο ΧΚΠ, όταν περνάνε αδιάφορα 24 εκ., τότε λυπάμαι θα εξαντλήσω κάθε αυστηρότητα. Όσο συντηρούμε αυτή την αρρωστημένη δομή, δεν θα δούμε άσπρη ημέρα.

 

Οι συγκοινωνίες σε όλο τον κόσμο είναι επιδοτούμενες.Σε όλο τον κόσμο.Εκτός ίσως από τις ΗΠΑ όπου βγήκε νέα μόδα να επιδοτούνται οι τράπεζες...Όσον αφορά τον ΟΣΕ,οι ζημίες του αφορούν τα δάνεια που πληρώνει για τα έργα που γίνονται,και είναι παγκόσμια πρωτοτυπία ένας οργανισμός να δανείζεται για να καλύψει την εθνική συμμετοχή στα έργα υποδομής.Ο μισθός του Ελβετού/Αυστριακού/Γάλλου κλπ είναι πολλαπλάσιος από τον Ελληνικό και μπορεί να πληρώσει 40€ εισιτήριο,στην Ελλάδα δεν μπορεί ο Έλληνας να πληρώσει τόσα λεφτά για να κάνει σκι όταν δεν ξέρει τι του ξημερώνει.Για ποια 24 εκ που πέρασαν αδιάφορα αναφέρεσαι;

Το να κλείσουμε ή να πουλήσουμε μια επιχείρηση,είναι πολύ εύκολο ιδίως όταν πρόκειται να την πουλήσουμε για ένα κομμάτι ψωμί.Το δύσκολο είναι να την αναπτύξουμε.Και δεν αναπτύσσεις μια επιχείρηση χωρίς πελάτες,και δε φέρνεις πελάτες χωρίς στοιχειώδεις ανέσεις.Αν αύριο άλλαζαν όλοι οι αναβατήρες ή τουλάχιστον ο Αίολος και ο Βάκχος,έστω και αν δεν έχω ανέβει ποτέ,και ο ΗΡΑΚΛΗΣ δούλευε συνέχεια και δε μας έφταιγε η παγοποίηση κλπ,τότε δε θα διαμαρτυρόταν κανείς για την κάρτα,θα άξιζε τα λεφτά της.Πόσο δύσκολο είναι να μπει μια πινακίδα πληροφοριών στο φυλάκιο στη διασταύρωση ώστε να ξέρει κάποιος αν δουλεύει το Χ.Κ ή όχι ή ποιες πίστες δουλεύουν για να μην ανέβει άδικα;Απλά πράγματα που κάνουν τη διαφορά.Το απαίσιο σκέπαστρο του ΗΡΑΚΛΗ που κόστισε κάποια χρήματα,δικαιολογεί την ύπαρξη του εκεί;

Επαναλαμβάνω,τα 30 ευρώ την ερχόμενη Δευτέρα αν λειτουργήσει όλο το κέντρο,είναι απαράδεκτο ποσό.Είναι εργάσιμη ημέρα για όλους.Ακόμα και για τους εκπαιδευτικούς και τους φοιτητές.Γιατί θα πρέπει να πληρώσω 30€;Ας πουν τέρμα η έκπτωση τις καθημερινές να δούμε πόσος κόσμος θα πάει.Όπως το είχαν κάνει τα Καλάβρυτα και ήταν άδεια.Και μην ξεχνάμε,το προσωπικό το πληρώνεις είτε είναι 2 άτομα στο βουνό είτε 1000.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΟΜΩΣ, διαφωνώ κάθετα με τη συλλογιστική που εκφράζεις στο σημείο 2). Η λύση για να γίνει το όποιο ΧΚ βιώσιμο ΔΕΝ είναι η αύξηση των αντιτίμων εισιτηρίων, αλλά γενικότερα η ορθολογικοποίηση της λειτουργίας τους, ο τουρισμός 4 εποχών, εβδομάδας, κλπ, κλπ, θέματα που έχουμε χιλιοσυζητήσει.

Δυστυχώς τίποτα από αυτά δεν προχωράει. Και όλο και καινούρια εμπόδια μπαίνουν γαι τέτοιου είδους ανάπττυξη. Εδώ δεν είμαστε ικανοί να αξιοποιήσουμε τα χρήματα που μας δίνονται χάρισμα.

Και τελικά σε ποια λύση καταλήγουμε; Σε αυτή που καταλήγουμε τα τελευταία 30 χρόνια. Το κράτος να επιδοτεί τους χιονοδρόμους. Αυτό θέλουμε; Γιατί αυτό έχουμε και αυτό θα εξακολουθούμε να έχουμε όσο δεν υπάρχουν δραστικές αλλαγές.

 

Στο 2ο σημείο, όταν η συλλογιστική λέει ότι τα ξενοδοχεία καλώς αυξάνουν τις τιμές όταν έχει περισσότερη κίνηση, δεν βλέπω γιατί αυτό δεν πρέπει να επεκταθεί και στην κάρτα. Ξεκινάω από αφετηρία συγκεκριμένη.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
Λοιπόν, εγώ ως πελάτης του ΧΚΠ, αν ανέβω καθόλου τελικά στο ΧΚΠ τις γιορτές, θα ανέβω 1-2 φορές το πολύ, μέσα στα ΣΚς που είναι και οι δικές μου αργίες γαιτί τις άλλες ημέρες δουλεύω. Και φυσικά ΔΕΝ θα πάρω ετήσια - ευτυχώς ούτε πέρυσι πήρα - και γλιτώνοντας τα 30άρια κάθε ΣΚ που έδινα πέρυσι στο ΧΚΠ κι ακόμη περισσότερο πρόπερσι, μαζί με τα έξοδα για τις βενζίνες, θα τα συγκεντρώσω να ανέβω 2-3 3ήμερα στη Β. Ελλάδα ή κάποιο εξωτερικό του εξωτερικού που η σχέση τιμής / ικανοποίησής μου είναι καλύτερη. Αυτό δεν επιβάλλει ο συλλογισμός με κριτήρια αγοράς που νομίζει ότι εφαρμόζει με τις πολιτικές του το ΧΚΠ;;;

 

 

+10000000.......


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε θα πω πολλά αλλά νομίζω ότι τέτοια εποχή ίσως είναι προκλητικό να διαμαρτυρόμαστε για τιμές σε αγαθα πολυτελείας...

 

Γιατί νομίζω ότι δεν έχουμε αντιληφθεί ότι το Σκι στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στο νότο αποτελεί αυτό ακριβώς: πολυτέλεια.

 

Μεγάλο κόστος εξοπλισμού, μεγάλο κόστος μεταφορικών, κάρτας, κλπ κλπ.... από την πλευρά του χρήστη και τεράστια κόστη λειτουργίας, ζημίες, αβεβαιότητα εσόδων κλπ από την πλευρά του ΧΚ.. Πώς τιμολογείτε ένα τέτοιο αγαθό;;

 

Επιπλέον θεωρώ άτοπο να χρησιμοποιούνται επιχειρήματα που αρμόζουν σε ανταγωνστική αγορά για ένα αγαθό που είναι πολυτελές και η αγορά του είναι ξεκάθαρα ολιγοπωλειακή.

 

Με αυστηρά οικονομικούς όρους το ΧΚΠ δε θα έπρεπε να λειτουργεί, ειδικά σήμερα που συζητάμε το κλείσιμο μέχρι και νοσοκομείων. Θεωρείτε ότι αν γινόταν ένα δημοψήφισμα και φαινόταν πόσο στοιχίζουν διάφοροι δημόσιοι φορείς στον φορολογούμενο και αν δινόταν η επιλογή να αποφασίσει ποιοι 3 θα κλείσουν ότι θα είχε καμία τύχη το ΧΚΠ;;;

 

Τώρα, για τις τιμές στις καθημερινές των εορτών μπορεί να υπάρχει και άλλη ανάγνωση που λέει ότι η κανονική τιμή του αγαθού χιονοδρομία στο νότο της Ελλάδας είναι 30 ευρώ όλες τις μέρες για να υπάρχει μια σχετική βιωσιμότητα. Αλλά επειδή στην Ελλάδα το σκι είναι ελκυστικό μόνο ΣΚ και αργίες για να προσελκύσει κόσμο και να έχει κάποιο νόημα να ανοίγει το ΧΚ τις καθημερινές βάζει δελεαστική τιμή στο μισό! Αφού μες στις γιορτές έχει στάνταρ κόσμο όλες τις μέρες και τις καθημερινές γιατί να κάνει καλύτερη τιμή;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Με αυστηρά οικονομικούς όρους το ΧΚΠ δε θα έπρεπε να λειτουργεί, ειδικά σήμερα που συζητάμε το κλείσιμο μέχρι και νοσοκομείων. Θεωρείτε ότι αν γινόταν ένα δημοψήφισμα και φαινόταν πόσο στοιχίζουν διάφοροι δημόσιοι φορείς στον φορολογούμενο και αν δινόταν η επιλογή να αποφασίσει ποιοι 3 θα κλείσουν ότι θα είχε καμία τύχη το ΧΚΠ;;;

 

+oo


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο 2ο σημείο, όταν η συλλογιστική λέει ότι τα ξενοδοχεία καλώς αυξάνουν τις τιμές όταν έχει περισσότερη κίνηση, δεν βλέπω γιατί αυτό δεν πρέπει να επεκταθεί και στην κάρτα. Ξεκινάω από αφετηρία συγκεκριμένη.

 

Αλέξη όπως έγραψε και κάποιος άλλος παραπάνω, η προσφορά για τα δωμάτια των ξενοδοχείων είναι συγκεκριμένη. Επομένως, όσο αυξάνει η ζήτηση, όπως συμβαίνει τις μέρες των εορτών, είναι λογικό το ίδιο να αυξάνει και η τιμή. Αν η τιμή αυξηθεί υπέρογκα και δεν γεμίσουν τα δωμάτια, οι ξενοδόχοι την τελευταία στιγμή θα προσφέρουν πακέτα προσφορών με μειωμένες τιμές. Δηλαδή η ίδια η αγορά από μόνη της διορθώνει τις τιμές. Επίσης, το προϊόν δεν είναι υποβαθμισμένο στις γιορτές, αντίθετα αναβαθμίζεται με διάφορα extras.

 

Αυτός ο μηχανισμός δεν ισχύει στο ΧΚΠ. Αφενός δεν υπάρχει συγκεκριμένη προσφορά κι αφετέρου, το προϊόν του (υπηρεσία του) υποβαθμίζεται κάθετα από τη πολυκοσμία.

 

Για αυτό το λόγο οι αυξήσεις των ξενοδοχείων δεν πρέπει να περνάνε στην κάρτα του ΧΚΠ.


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δε θα πω πολλά αλλά νομίζω ότι τέτοια εποχή ίσως είναι προκλητικό να διαμαρτυρόμαστε για τιμές σε αγαθα πολυτελείας...

Αγαθό πολυτελείας μπορεί να είναι το ουίσκι σε ένα νυχτερινό κέντρο,αλλά η άθληση και η αναψυχή γιατί είναι πολυτελείας;

 

Μεγάλο κόστος εξοπλισμού, μεγάλο κόστος μεταφορικών, κάρτας, κλπ κλπ.... από την πλευρά του χρήστη και τεράστια κόστη λειτουργίας, ζημίες, αβεβαιότητα εσόδων κλπ από την πλευρά του ΧΚ.. Πώς τιμολογείτε ένα τέτοιο αγαθό;;

Ο εξοπλισμός μπορεί να ενοικιαστεί.Άλλωστε ένα ζευγάρι πέδιλα 3 ετών δεν είναι ακατάληλα για χιονοδρομία.Τα δικά μου τα έχω 4,5 χρόνια και είναι μια χαρά.Οι μπότες που αγόρασα κόστισαν 130€,ένα μπουφάν το έχω 6 χρόνια και τα γάντια επίσης.Το κόστος είναι σίγουρα στη μεταφορά,αλλά υπάρχει και το skibus που το κάνει πιο προσιτό.

 

Με αυστηρά οικονομικούς όρους το ΧΚΠ δε θα έπρεπε να λειτουργεί, ειδικά σήμερα που συζητάμε το κλείσιμο μέχρι και νοσοκομείων. Θεωρείτε ότι αν γινόταν ένα δημοψήφισμα και φαινόταν πόσο στοιχίζουν διάφοροι δημόσιοι φορείς στον φορολογούμενο και αν δινόταν η επιλογή να αποφασίσει ποιοι 3 θα κλείσουν ότι θα είχε καμία τύχη το ΧΚΠ;;;

Δεν είναι η ίδια επιβάρυνση του προϋπολογισμού από το νοσοκομείο με το Χ.Κ.Ακόμα και όλα τα χιονοδρομικά να κλείσουν,ένα νοσοκομείο δε σώνεται.Ο κόσμος θα απαντήσει να κλείσουν τα χιονοδρομικά επειδή δεν κάνουν σκι.Κι εμένα δε θα με ενδιέφερε αν έκλειναν όλα τα σωματεία που επιχορηγούνται από τον ΣΕΓΑΣ.Σωστό όμως δεν είναι..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...