Jump to content
Spy

Windsurfing, KiteSurfing & Ιστιοπλοΐα

Recommended Posts

μυνημα εληφθη

 

αλλα το ρημαδι το φορετο δεν φοραει βλαχικα

καποια στιγμη πρεπει να του τα φορεσω :P

 

δεν μπορουμε να τα εοχυμε ολα στα μαντρια μας

 

φιλικα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειμαι καινουριο μελος στην λιστα και μερικους σας εχω δει στα βουνα.

Θα συμφωνησω με την Πωλινακιτε.Οπως παντου υπαρχουν πολλοι (.......) μακρυα απο Λουτσα.. Το kite ειναι κατι εντελως διαφορετικο. Κανω απο περυσι τον Ιουνιο. Δεν εκανα κανενα αθλημα πριν εκτος απο σκι. Οποιος δοκιμασει το kite, μαλλον θα ειναι δυσκολο να κανει κατι αλλο.

Μαλλον η Πωλινα κανει με βορια στο Αστρος. Εγω κανω στις λευκες στην Νεα Κιο..... :D Οποιος ενδιαφερεται ας απαντησει. Για να αρχισει καποιος θελει περιπου καμια 700-800 για δευτερο χερι εξοπλισμο και αναλογα τα τετραγωνικα. ΠΡΟΣΟΧΗ για την δικη του ασφαλεια και βεβαια των αλλων. Δεν παιζουμε, κυριως με το kite.

Φιλικα Τασος :

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΑΣΟ ΣΤΟ ΑΣΤΡΟΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΝ ΔΥΟ ΠΑΡΑΛΙΕΣ..ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΟΡΙΟ ΑΝΕΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΟΤΙΑΔΑΚΙ!!!!ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ :?:

ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΚΙΟ,ΑΛΛΑ ΜΟΝΗ ΔΕ ΠΑΩ ΕΚΕΙ.....ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΝΑ ΨΗΝΩ ΑΡΝΙ ΜΕ ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ..ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ....

ΦΙΛΙΚΑ ΠΟΛΥΝΑ


If you believe in love at first sight, you never stop looking :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: To καλυτερο βεβαιως ειναι να συνδυαστουν και τα δυο αθληματα snow-kiting, βεβαια ειμαστε λιγακι εκτος εποχης η ισως ειμαστε σε λαθος ημισφαιριο....(no commnets).

Δεν ξερω εαν εδω στο Ellada υπαρχουν μερη που ειναι καταλληλα για snow-kiting. Φαντασου να πηγαινεις αναποδα στην πλαγια, να ανεβαινεις την Στυγα 1 η την Φτερολακα 6 :arrow: βεβαιως δεν ειναι και τα πλεον καταλληλα μερηγια αυτο το αθλημα, αν σκεφτει κανεις οτι το kitesurfing ειναι εξελιξη του wakebroarding (μιλαω για τα κολπα μονο).Το καθε αθλημα εχει τα δικα του χαρακτηριστικα. Υπομονη παιδια εφοσον δεν κανουμε κατι τωρα (οτι εχει σχεση με το βουνο....το χιονισμενο βουνο εννοω), θα ηταν δυνατον το snowclub (εποχιακα μονο) να αλλαξει δραστηριοτητες σε οτι αφορα τα σπορ... Για παραδειγμα οποιοι ασχολουνται με ιστιοσανιδα, θα μπορουσε να οργανωθει ενα διημερο παρουσιασης του αθληματος απο τα παιδια...η αλλο σπορ. Ειμαι σιγουρος οτι θα υπηρχε ανταποκριση πανω σε αυτο το θεμα. Υ.Γ. Πολυνα θα ειμαι κατω το Πασχα.

Φιλικα Τασος Δρασσας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τασο θα σε φαει η ΠΩΛΙΝΑ που κατακρεουργησες το ονομα της...Καλο Πασχα!!!


ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν...............

Μετά από πολύωρο ερωτήσεων σε δυο φίλους μου και αφού μου έλεγαν "μου τα `πρηξες" κατέληξα ότι το kite μάλλον θα είναι πιο δύσκολο απ`ότι φαίνεται :evil:

Ο ένας που κάνει και kite αλλά ακόμα δεν είναι σε επίπεδο ...master, λέει ότι στην αρχή είναι δύσκολο να κουμαντάρεις τον αετό και μάλιστα στην στεριά! Αλλά αν πιάνεις πουλιά στον αέρα, μπορείς να βγεις στην θάλασσα την ίδια μέρα.

Ο άλλος δοκίμασε, του ήταν δύσκολο τό κουμαντάρισμα του αετού και το παράτησε. Κάνει σερφ και ακόμα και με 1μέτρο κύμματα βρίσκεις την ψυχή σου.

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να δω ο ίδιος αν μου πάει το kite. Αλλιώς πάω για wake ή σερφ.

22 Μαίου θα πάω με το ένα παιδί στον Σχοινιά για kite, ελπίζω να πάρω και την πρώτη γεύση.

Το άλλο παιδί πάει για σερφ στην Ραφίνα, στην παραλία αριστερά του λιμανιού.

Και μιας και το έφερε η συζήτηση, το παιδί που νωρίζω είναι φίλος με τον ιδιοκτήτη του Resonance, Ραφίνα και εκεί σου κάνουν μαθήματα. Δεν έχω πάει, είναι μακριά από εμάς τους νότιους.


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..(ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ)...ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ Η ΕΥΚΟΛΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΣΕΡΦ ΚΑΙ ΚΙΤΕ ΣΕΡΦ Η WAKE ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ (ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ). ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΑΕΤΟ ΠΡΩΤΑ ( 2-6 τ.μ. ΣΤΗΝ ΞΗΡΑ) , ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΕΚΛΟΓΗ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ π.χ. ΕΝΑΣ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΑΕΤΟΣ (HIGH ASPECT) ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ (MEDIUM). ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

..ξέρει κανείς καμία σχολή που να μπορούμε να κάνουμε κανα μάθημα???


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΘΑ ΝΟΜΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΣ ΚΙΤΕ

:shock::D:lol::lol::lol:

 

ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΚΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ

 

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ

 

ΟΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ

 

:lol::lol::D:lol:

 

ΠΑΛΙ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ

Share this post


Link to post
Share on other sites
..ξέρει κανείς καμία σχολή που να μπορούμε να κ                   άνουμε κανα μάθημα???
Ο γιος μου ειχε ενδιαφερθει να μαθει( και ενδιαφερεται ακομη....) Ρωτησα λοιπον στο FORWARD στο Χαλανδρι που εμπορευεται και τετοια ειδη, και που απο εκει πηρε και την σανιδα του. Απαντησαν λοιπον οτι παραδιδουν μαθηματα -θεωρητικα και πρακτικα- εχουν γκρουπ σε διαφορα επιπεδα ,αλλα θα πρεπει :!: να εχεις δικο σου ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ :!: για τα μαθηματα ,τον οποιο πρεπει να αγορασεις...... :!: (εξοπλισμος αρχαριων απο....1200Ε ).Μηπως κανενας σας ξερει καποια αλλη σχολη στην ΑΤΤΙΚΗ που να μπορεις να νοικιασεις τον εξοπλισμο :?: Ειναι επικινδυνο σπορ για εναν 15χρονο :?: Παρακαλω χρειαζομαι πληροφοριες.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

arma η καλύτερη περίπτωση για να μάθει κανείς είναι στη Λαγκούνα

στον Αγ.Γεώργιο της Νάξου στο εκεί surfclub.

Flat νερα με βάθος από 1μ έως 1,50μ και καλό αέρα.

Έχω δεί κάνοντας windsurfing άλλους με kite.

Ρώτα εάν δίνονται μαθήματα kite-surf .

Πάντως για windsurfing υπάρχει άριστη εξυπηρέτηση και δίνονται μαθήματα

από γερμανούς καθηγητές (αγγλόφωνα) άν και ο υπεύθυνος είναι

Έλληνας. Επίσης η Νάξος είναι ωραίο και φθηνό νησί και μπορείς να

το συνδιάσεις με διακοπές.

 

http://www.flisvos-sportclub.com/en/index.php

http://www.flisvos-sportclub.com/en/active/kiting.php

 

Εγώ τον γιό μου θα τον προέτρεπα να μάθει πρώτα windsurfing. :wink:

Βέβαια είναι προσωπική άποψη διότι θεωρώ το kite λιγο αγχωτικό

χωρίς στιγμές χαλάρωσης στη διάρκεια της διαδικασίας. :D

Σέρνεις συνέχεια μαζί σου αυτό το μακρυνάρι!! :roll: :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

kai dipla ston agio prokopi exei mia laguna opoy kanoyn mathimata

 

bebaia otan exei aera den kanei kanenas kite

 

alla windsurf

 

teo poio mhna pas naxo giati sinithos pao ioylio kai arazo agio prokopi me arketoys filoys

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΙΔΑΝΙΚΑ ΓΙΑ ΚΙΤΕ EINAI ΣΤΗ ΠΟΥΝΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΠΑΡΟΥ-ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ

 

ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΕΣ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΝΕΜΟΥ (ΜΕ ΒΟΡΙΑ)

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΙΤΕ CLUB ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΟΥΔΑΚΗΣ

 

ΑΥΤΑ!!!

 

WINDSURF RULES!!! ( ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΠΡΑΣΟΝΗΣΙ-ΡΟΔΟΣ)


 

www.LINESKIS.com

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

....για μαθήματα βρήκα:

:arrow: http://www.naish.gr/lessons.html


The greatest pleasure in life is doing what people say you can not do!!!
http://www.snowsummit.eu - Private transfers to/from Geneva Airport

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ..ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΙΤΕ. ΛΕΓΕΤΑΙ Reiner Buchler ΜΙΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΤΟΝ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΟΡ. ΚΑΝΕΙ 6-7 ΧΡΟΝΙΑ ΚΙΤΕ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟ ΤΗΛ. ΕΙΝΑΙ 6945199263. ΕΙΝΑΙ ΙΚΟ 2nd LEVEL INSTRUCTOR (2ου ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ) ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΤΟ LINK EINAI http://www.naish.gr/lessons.html ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ TOY EΥΡΗΚΑ ΤΟΥ Snowflake

 

ΦΙΛΙΚΑ ΤΑΣΟΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προς kostasbmw:

Δεν έχω μόνιμη κατοικία στη Νάξο αλλά είναι αγαπημένο νησί και έχω

βρεθεί εκεί πολλές φορές. Συνήθως μετά τις 15 Αυγούστου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για κάποιον που θα ξεκινήσει μαθήματα, πιο είναι το πιο κατάλληλο μέρος; Ο Σχοινιάς;

Εγώ θα πάω στον Σχοινιά γιατί έτσι κανονίστηκε με το παιδί αλλά μήπως υπάρχουν κι άλλα πιο βατά μέρη εντός της Αττικής;


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
..ξέρει κανείς καμία σχολή που να μπορούμε να κ                   άνουμε κανα μάθημα???
Ο Ειναι επικινδυνο σπορ για εναν 15χρονο :?: .......

 

Ισως να είναι απο τα πιο επικινδυνα σπορ. Ο λογος ειναι οτι σε αποτομες αυξομειωσεις αερα, κοινως σπηλιάδες, μπορεί να χαθεί πολυ εύκολα ο έλεγχος και να βρεθείς πάνω σε κανένα βράχο.Έχουν χτυπήσει πολλοί φίλοι με κιτε.

 

Γιατί όχι windsurfing?ότι καλύτερο!!!


 

www.LINESKIS.com

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παναγιωτη στο Σχοινια ειχα την εντυπωση πως το kitesurf απαγορευεται.Αλλαξε κατι? :?:


If you believe in love at first sight, you never stop looking :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το παιδί για το οποίο έλεγα, πάει στον Σχοινιά.

Για το αν άλλαξε τπτ, δεν ξέρω, θα πάω πιθανότητα το Σ/Κ για να πάρω και μαθήματα...

Σίγουρα όμως το kite θα γίνεται σε κάποιο πιο απομονωμένο σημείο της παραλίας, μιας και εκεί πάει ο όσμος για μπάνιο!

(ακόμα δεν έχουν ξεχυθεί όλοι για μπάνιο :wink: )


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΙΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ. ΣΤΟΝ ΟΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΟΠ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΚΙΟ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ. Η ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Ο ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΧΡΟΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΕΤΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ (ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου δώσει τηλέφωνα για τις σχολές εκεί αν έχει.

Καλά, έχει στον Ωροπό :?: :!:


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...