Jump to content
Spy

Windsurfing, KiteSurfing & Ιστιοπλοΐα

Recommended Posts

Μια χαρα, καλη επιστροφη. Σπονδυλο απο το σερφ?

 

Aπό ένα μικρό λαθάκι που έκανα στο π5

 

Έλα γράφτε όλοι οι μαζωχιστές για ωραίους πλαναριστούς πόνους


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η λαγκούνα στη νάξο είναι ο παράδεισος για αρχάριους (πατάς παντουυυυυυ!!!!) Κ για μετριους κ προχω εχει κ σημείο με κύμα και καλό αέρα εεεε μελτεμι αιγαίο σίγουρο! Αν θες περισσότερες πληροφορίες κ που να νοικιάσεις μαθημα κλπ pm.

Για διαμονή, το κάμπινγκ πισω απο τη λαγκούνα είναι παρατημένο. Οπότε δωματιάκι καλύτερα.αν θες προτάσεις διαμονής κ βεβαια αν πας pm να σου στείλω τον απαραίτητο....οδηγό σίτισης....κλπ.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό ένα μικρό λαθάκι που έκανα στο π5

 

Έλα γράφτε όλοι οι μαζωχιστές για ωραίους πλαναριστούς πόνους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό ένα μικρό λαθάκι που έκανα στο π5

 

Έλα γράφτε όλοι οι μαζωχιστές για ωραίους πλαναριστούς πόνους

Ειναι σαν τους πουδριστούς.... πόνους....

Edited by marakidiet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και το είχα πάρει πρέφα από την πρώτη μέρα γιατί το γουσταρετε τόσο πολύ το άθλημα σήμερα το κατάλαβα πλήρως. Hardcore καφρίλα με δάσκαλο 160lt και 5.1 χωρίς καρίνα και μάθημα για δέστρες γάντζο.

Ψιλοτυφώνα στα βαθιά του Σχοινια και ένας ψυχασθενής δίπλα μου να μου φωνάζει να μπω δέστρα πάση θυσία παρόλο που έπρεπε να συνδυασω 8 διαφορετικά σημεία του κορμιού μου και ένα πανί και μια σανίδα πλάι σε θαλάσσια τέρατα κάνα χιλιομετρο πιο βαθιά από όσο νιώθω άνετα να βρίσκομαι. Τα κύματα ηταν αφρισμένα και ο αέρας ήταν όσο σταθερός είναι ο Σύριζα στις προεκλογικες του δεσμεύσεις.

Μετά από την καθιερωμένη τρομοκράτηση τσιπούρων νοτίου ευβοικού με όλες τις πτώσεις που μπορει να φας και μερικες που δεν ειχε ξαναδει ο δασκαλος, φεύγει λιγο πιο μακρυα. Βάζει μια ωραια ριπη λεω αι σιχτιρια βαζω το ποδαρ σουζαρ το εργαλειο καρβαρ να ουμ δικέ μου ωπ εδώ είμαστε καλή φάση.

 

Στάθαρε ευχαριστώ για την εμψύχωση.

 

Είχα γράψει πιο παλιά και με χλέυασαν έμπειροι surfers ότι πρέπει να δοκιμάσετε το με πανί speedflying στο χιόνι αυτό που κάνω όταν έχει αέρα. Ε λοιπόν μετά από τα πρώτα beachstart και ύστερα από κάποια παραπάνω μίλια σε σανίδια λυπάμαι είχα δίκιο. Αν σας αρέσει το windsurf αυτό που κάνω στο χιόνι θα σας αρέσει επίσης. Σε πλεύση και beachstart είναι σε γενικές γραμμές παρόμοια και στα άλλα (αν εξαιρέσουμε ότι το νερό κολλάει και το χιόνι δεν κολλάει απλά γκαζώνει ατελείωτα) τα μισά είναι παρόμοια κ@υλα. Αν μπορείτε να κολλήσετε το πανί του windsurf στα πέδιλα σκι κάντε το, αν δεν μπορείτε πιστέψτε με, υπάρχει windfurf στο χιόνι και σας περιμένει. Επίσης να δω πως θα χορέσει το άλμπουρο στο Βάκχο...

 

Άντε τώρα να βγει το χαμόγελα από τη φάτσα μου...

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και το είχα πάρει πρέφα από την πρώτη μέρα γιατί το γουσταρετε τόσο πολύ το άθλημα σήμερα το κατάλαβα πλήρως. Hardcore καφρίλα με δάσκαλο 160lt και 5.1 χωρίς καρίνα και μάθημα για δέστρες γάντζο.

 

Ψιλοτυφώνα στα βαθιά του Σχοινια και ένας ψυχασθενής δίπλα μου να μου φωνάζει να μπω δέστρα πάση θυσία παρόλο που έπρεπε να συνδυασω 8 διαφορετικά σημεία του κορμιού μου και ένα πανί και μια σανίδα πλάι σε θαλάσσια τέρατα κάνα χιλιομετρο πιο βαθιά από όσο νιώθω άνετα να βρίσκομαι. Τα κύματα ηταν αφρισμένα και ο αέρας ήταν όσο σταθερός είναι ο Σύριζα στις προεκλογικες του δεσμεύσεις.

 

Μετά από την καθιερωμένη τρομοκράτηση τσιπούρων νοτίου ευβοικού με όλες τις πτώσεις που μπορει να φας και μερικες που δεν ειχε ξαναδει ο δασκαλος φεύγει λιγο πιο μακρυα. Βάζει μια ωραια ριπη λεω αι σιχτιρια βαζω το ποδαρ σουζαρ το εργαλειο καρβαρ να ουμ δικέ μου ωπ εδώ είμαστε καλή φάση.

 

Στάθαρε ευχαριστώ για την εμψύχωση.

 

Είχα γράψει πιο παλιά και με χλέυασαν έμπειροι surfers ότι πρέπει να δοκιμάσετε το με πανί speedflying στο χιόνι αυτό που κάνω όταν έχει αέρα. Ε λοιπόν μετά από τα πρώτα beachstart και ύστερα από κάποια παραπάνω μίλια σε σανίδια λυπάμαι είχα δίκιο. Αν σας αρέσει το windsurf αυτό που κάνω στο χιόνι θα σας αρέσει επίσης. Σε πλεύση και beachstart είναι σε γενικές γραμμές ίδια και στα άλλα (αν εξαιρέσουμε ότι το νερό κολλάει και το χιόνι γκαζώνει ατελείωτα) τα μισά είναι ΄παρόμοια κ@υλα.

 

Άντε τώρα να βγει το χαμόγελα από τη φάτσα μου...

Θα ξαναγραψεις για τη συγκριση με το σπιντφλαινγκ οταν πεσεις σε λιτρα σανιδας. Δεστρες γατζο πλαναρισμα και waterstart .... τα νεα σου μαθηματα. Μετα πλαναριστη μποτζα....


My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ξαναγραψεις για τη συγκριση με το σπιντφλαινγκ οταν πεσεις σε λιτρα σανιδας. Δεστρες γατζο πλαναρισμα και waterstart .... τα νεα σου μαθηματα. Μετα πλαναριστη μποτζα....

Θα ξαναγράψω τώρα ότι αν σας αρέσει το windsurfing στο νερό θα σας αρέσει και το windsurf στο χιόνι. Με έχετε ενημερώσει καιρό για μεσόπρόθεσμούς στόχους, με τη σχολή απλά είπαμε ότι τώρα ο στόχος είναι να μπαίνω να γράψω ώρες, να απολαμβάνω και όλα θα βγουν. Επόμενο μάθημα σε 5 ώρες. Μικρό γατάκι waterstart και beachstart, νιάου νιάου είπαμε από ξάπλα στο χιόνι είναι παρόμοιο...

 

 

Ωραια αισθηση ε? :)

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...

Γενικά ευτυχώς είχα πολλούς φίλους που ήξεραν καλό windsurf και σε γενικές γραμμές μου έλεγαν ότι λένε και τα παιδιά εδώ. Παρόλα αυτά νομίζω πιο χρήσμιο για κάποιον που το σκέφτεται είναι να γράψω ότι όλα ή σχεδόν όλα τα στάδια στο windsurf είναι ωραία αίσθηση. Προφανώς όλοι έμπειροι σου λένε να πλάνάρεις με 50χλμ στις δέστρες με μικρή σανίδα αλλά νομίζω δεν έχει νόημα να γράψω για αυτό όπως να κατέβεις μια μαύρη με ολόισιες βεντάλιες είναι προφανώς μαγεία έτσι και αυτό θα είναι προφανώς.

 

Για όποιον ξεκινάει μαγική στιγμή είναι που απλά βάζεις το πανί μπροστά την πρώτη μέρα και αρχίζει η πλεύση, ηρεμείς και βλέπεις την ακτή να μετακινείτε χωρίς εσύ να κάνεις τίποτα, μαγικά είναι όταν βρεις την ισσοροπία δυνάμεων γεμίσεις πρώτη φορά καλά και ελεγχόμενα για ώρα το πανί και φυσικά μαγική αίσθηση είναι όταν γκαζώνεις και νιώσεις πρώτη φορά το πανί να σουζάρει και να φεύγει πάνω απο το νερό με ελάχιστη αντίσταση σε σχέση με μέχρι τότε.

 

Η χτεσινή αίσθηση ήταν ωραία γιατί για πρώτη φορά ένιωσα μια δύναμη του ανέμου απίστευτης έντασης (και για μένα πρωτόγνωρης προφανώς για τους έμπειρους κάτι νορμάλ) να με διαολοστέλνει προς τα μπρος αλλά είχα βάλει τα πάντα σωστά και ξαφνικά την έκανα εγώ ότι ήθελα και με πήγαινε όπου ήθελα χωρίς να κουράζομαι...για 10 δευτερόλεπτα μετά τρόμαξα τσιπούρες. Πριν 5 μέρες η αίσθηση ήταν βολτάρω σβέλτα μόνος μου ξεκούραστα χωρίς να βάζω δύναμη με ήρεμο φορτσάτο αεράκι, εξίσου υπέροχο.

 

Είναι πολύ όμορφο το σπορ όποιος το σκέφτεται ας μη το διστάσει οι μαγικές στιγμές είναι εύκολες και κοντά. Απλά μόνο πρέπει όπωσδήποτε πρώτη μέρα μάθημα, μετά κάθε 3-4 φορές μάθημα και φυσικά πάνω από όλα μεγάλες μεγάλες σανίδες στην αρχή και πολύ προσεκτικά κατέβασμα σε λίτρα. Το σωστό πανί και το σωστό καιρό εννοείται. Σαν το σκι ένα πράμα αλλά ακόμα πιο σημαντικό ο καιρός και ο εξοπλισμός.

 

Μην κολλάτε με τον Θεο που κάνει με 10 μποφόρ windsurf ούτε με τον Θεο που κάνει backflip με σκι, απολάυστε την βόλτα σας στην παραλία με τη δύναμη του ανέμου από την πρώτη μέρα windsurf και την βόλτα σας στο βουνό με τη δύναμη της βαρύτητας και της doppelmeyer από την πρώτη μέρα σκι. Μάθημα και όλα θα είναι ωραία αίσθηση.

  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραια μέρα χθες στο Αγγελοχώρι με μπουκαδούρα μέχρι 22 κόμβους. Δέστρες πάλι δεν μπήκαμε πρεπει να παιξει κανα μαθηματακι... Πολύς κόσμος. Είναι ωραίο σποτ και ο κόσμος στο τέλος της μέρας μαζευεται για μπύρες και γίνεται μια παρέα :)

 

91123fa85db43d2eda34ba158a768683.jpg

 

0bf75879d945403c9dd4d8b82f892726.jpg

 

Spidercc over

e1c3244ff296f9996f6689b5f69d2939.jpg

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...

  • Like 11

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα είχα τη τιμή να κάνω παρέα με 15 χρονα Ελληνόπουλα που έχουν πάρει ακόμα και παγκόσμιο στην ηλικία τους στο Κυπρί στην Άνδρο.

 

Μακάρι το κράτος να στηρίξει και να βγάλουμε κι άλλους Κακλαμανάκηδες.

 

Γενικά όμως ναι...έχω χάσει τα μυαλά μου με την αίσθηση του γάτζου και του πλαναρίσματος

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ζήλεια


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα είχα τη τιμή να κάνω παρέα με 15 χρονα Ελληνόπουλα που έχουν πάρει ακόμα και παγκόσμιο στην ηλικία τους στο Κυπρί στην Άνδρο.

 

Μακάρι το κράτος να στηρίξει και να βγάλουμε κι άλλους Κακλαμανάκηδες.

 

Γενικά όμως ναι...έχω χάσει τα μυαλά μου με την αίσθηση του γάτζου και του πλαναρίσματος

Ειδικα για την ομοσπονδια της ιστιοπλοιας .......Οτι κανει κανεις μονος του !(εννοω με τους χορηγους του)


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω Κυριάκο και για πρώτη χρονιά σουπερ! σα μεγάλο είναι το πανί ή μου φαίνεται ???

μπες δέστρες χωρις γάντζο στην αρχή να δεις πως είναι (αν και το σωστό νομιζω ειναι το ανάποδο). Αν η πίσω δεστρα είναι είναι διπλή (πολύ έξω) θα ορτσαρει αρκετα στην αρχή, αλλά "παίζεις" με το βάρος, τεντωμα εμπρός ποδιου και το βρίσκεις.

ΥΓ1 μιλάω από την πλευρά του αρχάριου..... μαλλον πιο σοφό κάνε μαθηματάκι

ΥΓ2 δεν βλέπω σωσιβιάκι.... το νού σου είναι σαν το κράνος στο σκι (αν και εδω θελει κανονικα και κράνος)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Αν ορτσαρει το σκαφος δεν μπαινεις δεστρα με τιποτα. Το εχεις χασει το παιχνιδι. Συνταγη για καταπελτη ειναι... Για να μπεις δεστρες θες φορα. Δηλαδη θες το σκαφος να αρχισει να πλαναρει. Ειναι λιγο φοβιστικο για εναν αρχαριο. Ποδιζεις το σκαφος βαζεις μπροστινη δεστρα ριχνεις το βαρος στο γατζο συνεχιζεις για λιγο ετσι και μετα πισω δεστρα.

Το αν θα γατζωθεις πρωτα και μετα θα μπεις δεστρες ή πρωτα θα μπεις δεστρς και μετα γατζο ειναι στο τι βολευει τον καθενα. Τι βρισκει πιο ευκολο... Εγω πρωτα γατζονομαι γιατι ετσι το σωμα παιρνει τη σωστη θεση σε σχεση με σκαφος και πανι, και μετα μπαινω δεστρες. Αναλογα με την ενταση του αερα αυτη η διαδικασια γινεται αυτοματα με μια κινηση. Θεωρω πιο δυσκολο να ξεκινησω να πλαναρω να εχω μπει δεστρες και μετα να κυνηγαω να γατζωθω. Αλλοι το κανουν... οπως πχ αλλοι βαζουν πρωτα το πισω ποδι στη δεστρα και μετα το μπροστινο.... περι ορεξεως.

 

Καλα πλαναρισματα

Edited by afrodite
  • Like 4

My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έμένα πάντως ο δάσκαλος είχε την εξης σειρα:

 

Πλανάρω καλά γατζωμένος όσο πιο πολύ πρύμα μπορώ. Μετά μετακινώ πόδια προς τα πίσω και δοκιμάζω τι επίδραση έχει να κλωτσάει το κάθε πόδι τη σανίδα. Μετά βγάζω πόδια προς τα εξω να ακουμπάνε δεστρες και ξανακλωτσαω. Μετα μπροστά πόδι να μπει δεστρα χωρις να σβησει η ταχυτητα. Μετα πισω.

 

Ηθελε να περασω σρκετη ωρα πλαναρισμενος να καταλαβω τι επιδραση εχουν τα ποδια αλα και χερια σωμα πριν μπω. Και μαζι του αλλα και μονος να γραψω ωρες ετσι που προσπαθω να μπω.

 

Τρεις καταπέλτες αργοτερα και μια περιεργη τουμπα οπου περπαταγα γατζωμενος όλο το σκαφος προς τα μπρος με το πανι αγκαλια μεχρι που τελειωσε το σκαφος και περπαταγα στη θαλασσα αγκαλια με τσιπουρα μπηκα. Ειπαμε να βαλω αλλες δυο ωρες να δοκιμαζω και μετα ξανα μαθημα με δασκαλο διπλα.

 

Πάντως όπως και στο σκι...κάντε μάθημα αυξανει απολαυση μειωνει πόνο. Η αληθεια ειναι οτι σωσιβιο αν τα πραματα ειναι φλουφλικα λιγες σχολες σου βαζουν υποχρεωτικα δυστυχως

 

Εδώ πάντως ψιλοάπνοια σημερα ας πετάξω προς Άχλα μέχρι να βάλει 8ρι απο αυριο...καλημέρα Αφροδιτη

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ως αρχάρια, αν ξεκινήσει να πλανάρει δεν μπορώ να κάνω τπτ! (μόνο να πετάξω, χαμογελάσω, πέσω/κόψω) :Shocked::yahoo:

 

Σίγουρα όμως θέλει καλή ταχύτητα για να μπεις δέστρες. Σε εκείνο το σημείο εννοούσα ότι μπορεί να ορτσάρει το σκάφος, όταν μπεις δεστρες. Θα δοκιμάσω το έντονο πόδισμα που προτείνει η Αφροδίτη, θέλει και φουλ τεντωμα το πόδι στην μπροστά δεστρα, να μην πω να ειναι και στις μύτες???

 

μμμ, επίσης θα δοκιμάσω και αυτό με τις κλωτσιές του ΜΙΚ, αλλά λίγο προ πλαναρισματος.

 

Αχ πότε θα έρθει αυτη η επόμενη φορά που θα τα δοκιμάσω όλα αυτά????

 

τυχεροί αυτοί που ειναι κάπου στο αιγαίο, ερχεται καλό πενταήμερο!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To πανί είναι 6,1 η τελευταία φώτο του spider έχει νομίζω 8.2? :D

 

Πρέπει να ποδίσεις σίγουρα, γιατί με το που βάζεις το μπροστά πόδι, θα σε ορτσάρει (θεωρητικά μιλώντας πάντα ) xD

 

Το σωσίβιο και το κράνος είναι σημαντικά για ασφάλεια, αλλά εντάξει ποιος φοράει ναουμ :P Αν σου έρθει κανα άλμπουρο στο κεφάλι...

Επίσης το σωσίβιο βοηθάει στο waterstart.

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

To πανί είναι 6,1 η τελευταία φώτο του spider έχει νομίζω 8.2? :D

 

Πρέπει να ποδίσεις σίγουρα, γιατί με το που βάζεις το μπροστά πόδι, θα σε ορτσάρει (θεωρητικά μιλώντας πάντα ) xD

 

Το σωσίβιο και το κράνος είναι σημαντικά για ασφάλεια, αλλά εντάξει ποιος φοράει ναουμ :P Αν σου έρθει κανα άλμπουρο στο κεφάλι...

Επίσης το σωσίβιο βοηθάει στο waterstart.

Σωστό αυτό για το waterstart, δεν το ειχα σκεφτεί, στη λαγκουνα στη ναξο δεν χρειαζεται waterstart, αλλά τωρα που επιστρεψαμε πρέπει να μάθουμε, οπότε ενας εξτρα λόγος για σωσιβιάκι!

ασε που το χειμώνα κάτι κόβει από αερα/κρύο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το σκαφος οδηγειται περα απο το πανι με τη βοηθεια τον ποδιων. Βεβαια στις δασκαλες των 160 λιτρων και ανω δυσκολο να το μανουβραρεις με τα ποδια λογο του βαρους και του πλατους. Οι μικροτερες σανιδες πιο μανουβραρικες....

ενα κολπο για να το πιασετε ειναι αφου παρει το σκαφος φορα (νωσετε τη δυναμη στο πανι) και εχετε γατζωθει φυσικα πιεστε με το μπροστινο ποδι το σκαφος λυγιστε το πισινο και κατσετε το βαρος σας πισω. Εκεινη την ωρα το σκαφος ποδιζει περνει φορα ελαφρενει το πανι και ηρθε η ωρα να σηκωσετε ποδαρακι και να ψαρεψετε την μπροστινη δέστρα. Ξανα καθεστε με ολο το βαρος στον γατζο πλαναρετε σαν διαολοι και βαζετε την πισω δεστρα.... μετα καλες πλευσεις.

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητη....

 

 

Εαν ποδισετε το σκαφος αρκετα και παρει φορα δυσκολα θα ορτσαρει μετα αφου μπειτε στις δεστρες. Το "λαθος" γινεται λογο του οτι ως αρχάριοι φοβαστε την ταχυτητα που περνει το σκαφος την ωρα που ποδιζει και βιαζεστε να μπειτε τραβατε και το πανι πανω σας κλεινοντας το και ορτσα μπλουμ. θελει τεχνη... Βασικα πολλα πραμματα που πρεπει να γινουν ταυτοχρονα με σωστο συχρονισμο.

  • Like 4

My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χάλια ημέρα τελικά σήμερα το γκαντέμιασα. Έβαλε αέρα και πλανάραμε μέχρι που έδυσε ο ήλιος

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άντε βρε γράφτε τίποτα.

 

Χτες όμορφη μέρα για μπάνιο Ανάβυσσο, η θάλασσα στα πιο ζεστά της, ξαπλώστρα πλάι στο κύμα με τη μια, αλλά ο αέρας δεν μπήκε καλά ποτέ. Ευκαιρία για εξάσκηση σε κύμα με μικρή σανίδα και απόλαυση της θέας και του βυθού της Αναβύσσου. Ο καλύτερος με 9ρι πλάναρε που και που αλλά με το 6,5 που μπήκα δεν είχα και πολλές ελπίδες για απόλαυση διάρκειας άνω των 30 δευτερολέπτων κάθε σπηλιάδα. Το περίεργο ήταν ότι είχε κύμα αλλά δεν είχε τον ανάλογο αέρα.

 

Σε κάθε περίπτωση η συμβουλή είναι "αμα γεμίζει πανί μπαίνε" και έκανα καλή γυμναστικούλα για το σκι ενώ για πρώτη φορά έκανα το πέρα δώθε Κούρος - ταβέρνες χωρίς πτώση σε δυο πλεύσεις όσο πιο γρήγορα μπορώ. Τα μαύρα θαλάσσια τέρατα εκεί είναι είμαι σίγουρος πετάτε είναι επικίνδυνα στη θάλασσα. Πάντως φοβάμαι όλο και λιγότερο στο κέντρο του κόλπου.

 

Σίγουρα καλή η εξάσκηση με 140lt και είδα σίγουρα αυτό που λέει η Αφροδίτη ότι οι μικρές είναι πιο μανουβράρικες και στρίβουν πιο εύκολα από τις μαούνες. Με το που κλώτσήσεις με το μπροστά πόδι γενικά έφυγε ειδικά αν έχει γεμίσει το πανί ενώ με τη μεγάλη έχει αναμονή μέχρι να φύγει. Βεβαίως έφαγα καλό νεράκι σε κάτι περιπτώσεις όταν ξεμενα στο τακ από αέρα αλλά είναι γεγονός ότι μόλις αρχίζεις να καθαρίζεις τα τακ και τις μπότζες σου με τις μεγάλες σανίδες αν λέω αν έχει αέρα, καλό είναι να αρχίσεις τις μάχες με τις μικρές.

 

Στο τέλος κράταγα τη στροφή για τις πιο γεμάτες σπηλιάδες και αρχίσαμε να συνεργαζόμαστε καλά με τη σανίδα.

 

Σε αναμονή αέρα, αρρωστάκι over.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Σίγουρα καλή η εξάσκηση με 140lt και είδα σίγουρα αυτό που λέει η Αφροδίτη ότι οι μικρές είναι πιο μανουβράρικες και στρίβουν πιο εύκολα από τις μαούνες. Με το που κλώτσήσεις με το μπροστά πόδι γενικά έφυγε ειδικά αν έχει γεμίσει το πανί ενώ με τη μεγάλη έχει αναμονή μέχρι να φύγει. Βεβαίως έφαγα καλό νεράκι σε κάτι περιπτώσεις όταν ξεμενα στο τακ από αέρα αλλά είναι γεγονός ότι μόλις αρχίζεις να καθαρίζεις τα τακ και τις μπότζες σου με τις μεγάλες σανίδες αν λέω αν έχει αέρα, καλό είναι να αρχίσεις τις μάχες με τις μικρές.

 

Στο τέλος κράταγα τη στροφή για τις πιο γεμάτες σπηλιάδες και αρχίσαμε να συνεργαζόμαστε καλά με τη σανίδα.

 

Σε αναμονή αέρα, αρρωστάκι over.

 

 

Και που να δεις τι παιζει στα 100 λιτρα και λιγοτερο. Καποτε θα φτασεις σε αυτα μιας και 140λτ μεγαλη θεωρειται. Καλη για να μαθεις βεβαια. Οταν πας λοιπον στα 100λτ τα παντα θα σου ειναι διαφορετικα. Θα νομιζεις οτι μαθαινεις παλι απο την αρχη. Τελειως διαφορετικα πατηματα, δε συγχωρει λαθη. Λαθος και μπλουμ. Η νεα σου λοιπον ασκηση στο τακ ειναι να μαθεις να στριβεις το σκαφος με τα ποδια ταυτοχρονα με το να ριχνεις πισω το πανι για να ορτσαρει (μη περιμενεις να ορτσαρεις μονο με το πανι) γρηγορη μεταβαση απο την αλλη πλευρα πριμα και εφυγες....

 

Τωρα που το σκεφτομαι εισαι ψηλο παιδακι, και βαρυς. Οποτε τα 100 ειναι λιγα για εσενα.... σαν κυριο σκαφος μαλλον θα θες 110 με 120 λιτρα σανιδι. Και ενα μικροτερο στα 95 λιτρα για τον πολυ αερα και αυτο θα ερθει πολυ αργοτερα. Συζητησε το με τους γνωστες στην παραλια

Edited by afrodite

My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τωρα που το σκεφτομαι εισαι ψηλο παιδακι, και βαρυς. Οποτε τα 100 ειναι λιγα για εσενα.... σαν κυριο σκαφος μαλλον θα θες 110 με 120 λιτρα σανιδι. Και ενα μικροτερο στα 95 λιτρα για τον πολυ αερα και αυτο θα ερθει πολυ αργοτερα. Συζητησε το με τους γνωστες στην παραλια

Ναι το έχω συζητήσει 110-120 θα είμαι και λέω να συνεχίζω να νοικιάζω για καιρό γιατί με σκι παραπέντε και γενικά τους αραιούς ρυθμούς που κάνω δεν έχει νόημα να πάρω κάτι. Καλύτερα να μπαίνω με αυτά που είναι ιδανικά για τις συνθήκες άνετα και ξεκούραστα. Επίσης δυσκολο να πάω σε παραλία που θα χρειαστεί να έχω δικά μου και Μωραιτης και Κούρος θα είναι ανοιχτά σερί. Θα νοικιάζω μέχρι να κατέβω άνετα στα 120 λίτρα και μόνο τότε έχει νόημα να αγοράσω. Το ίδιο και το πανί να μπαίνω είναι δυνατά ή έκοψε πχ φέρε το κατάλληλο. Μια χαρά έιμαι έτσι δε με πειράζουν καθόλουν τα 20 ευρώ ή 30 με μάθημα 5-10 φορές το χρόνο προκειμένουν να γλυτώσω όλη τη ταλαιπωρία κουβάλα/τρίμαρε/πάρκαρε/μπάρες.

 

Πρέπει να το έχω ξαναγράψει αλλά όλοι λένε αν αντέχεις μη πάρεις και νοίκιαζε ώστε να μπαίνεις πάντα την ώρα που θες με κατάλληλο εξοπλισμό. Αρκετοί έμπειροι μου είπαν ότι το κρίσιμο είναι να φτάσεις στο σημείο να έχεις την σανίδα που θα αγοράσεις και που θα σε βγάλει για χρόνια. Επίσης υπάρχουν ιστορίες που πήραν μικρή σανίδα ή πανιά και "έχασαν" αρκετές μέρες επειδή απλά δεν ήταν για τις ικανότητες-καιρό που μπήκαν.

 

Κάτι μου λέει ότι θα πάει μόνο του, εν καιρό θα έχω την 120 και θα έχω γίνει τόσο αρρωστάκι που θα πάρω καλά να είμαστε.

 

Άσε έχουμε και καρβοπέδιλα τώρα δεν έχει μπάτζετ

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασική αρχή πλαναρίσματος. Πολύ απλά και λυτά. Το βάρος του σώματος ΠΡΕΠΕΙ να μεταφερθεί στον σύνδεσμο του σκάφους, για αυτο το λόγο ΠΡΩΤΑ γάτζος και ...ΚΡΕΜΑΣΜΑ , να φύγει το βάρος του σώματος απο τα ποδια....

 

Μετά ολα γίνονται πανεύκολα!!!

 

Σημ. Τα πρώτα βήματα είναι τραυματικά , ήπια όλο το Αστρος μέχρι να καταλάβω τι γινεται ....Εκεινα τα χρόνια (χαχα) .. :P

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...