Jump to content
Spy

Windsurfing, KiteSurfing & Ιστιοπλοΐα

Recommended Posts

..ναι λοιπον , γιατι πριν ημουνα και βιαστικός.

 

Πρόβλημα:

Κατά την προσπάθεια του πλαναρίσματος ΟΣΟ το βάρος του σώματος εμένει κυρίως ΣΤΑ πόδια , τόσο το σκάφος ΚΑΘΕΤΑΙ στην πρύμνη του. Αυτό δημιουργεί ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ αντιστάσεις στην πλεύση ειδικά στο αρχικό της στάδιο.(κοινώς αν πλανάρεις πατώντας με όλο το βάρος στα πόδια εμένα χαιρέτα μου τον πλάτανο...)

 

Λύση:

Ο μόνος τροπος να φύγει η δύναμη του βάρους του σώματος απο την πρύμνη είναι ΜΟΝΟ δια μέσου των ΚΡΕ-ΜΑ-ΣΤΙ-ΚΩΝ. (τον γάτζο). Προσοχή, ο surfer δεν πρέπει να "κρεμαστεί" προς τα πισω ΑΛΛΑ ...ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ. διαφορετικά η δυναμη αυτή θα μεταφερθεί στον άλμπουρο ψηλά. ΠΡΕΠΕΙ η δυναμη αυτη να μεταφερθεί στον σύνδεσμο για να ειναι το σκάφος πιο επιπεδο στο νερό κατα την πλευση και έτσι να μειωθούν οι τριβές.

 

Χρήσιμα tips, λυγίζουμε γόνατα, ωστε να "φύγει" βάρος προς τα κρεμαστικα, ρυθμιζουμε την μάτσα "ψιλουτσικα" για να έχουμε περισσότερο εύρος καθίσματος.

 

Τώρα το επόμενο βημα ειναι να μπει το ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΟΔΙ στην δέστρα για τον ίδιο ακριβως ΛΟΓΟ, να μείνει στο σκάφος οσο πιο επιπεδο γίνεται στην πλευση του..... Το πισω ποδι σιγα σιγά μετακινείται πιο πισω μέχρι να ειναι έτοιμο να μπει στην πισω δέστρα και μετά ...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! Ολες οι κινήσεις για την εισοδο των ποδιών στις δεστρες γινονται εύκολες ΟΤΑΝ και μόνο ΟΤΑΝ έχει μεταφερθει το βάρος του σώματος στα κρεμαστικά ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ - ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ. bye.

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

....Πάρος φέτος!

.....καλύτερα από πέρσι!

 

 

post-2964-0-67269000-1474315866_thumb.jpg

 

post-2964-0-65328700-1474316277_thumb.jpg

 

post-2964-0-14637900-1474316354_thumb.jpg

 

post-2964-0-58674100-1474316421_thumb.jpg

 

post-2964-0-75469100-1474316513_thumb.jpg

 

post-2964-0-36450700-1474316591_thumb.jpg

 

post-2964-0-42910200-1474316663_thumb.jpg

 

post-2964-0-35606700-1474316795_thumb.jpg

Ανατολή Νάξος

post-2964-0-65558000-1474316868_thumb.jpg

Δύση πόρτες

post-2964-0-04890400-1474316952_thumb.jpg

 

 

...καλά πλαναρίσματα σε όλους,τα λέμε παραλία......

 

 

 

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι εννοείται όταν λέτε κλωτσάω τι σανίδα;

Πιεζω τη σανιδα, σπρωχνω με τα ποδια.... δυσκολη η περιγραφη. Παντως δεν ειναι κλωτσαω τη σανιδα στην κυριολεξια αλλιως πας στο ΚΑΤ για γυψο χαχα

  • Like 1

My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κουνιέσαι σαν μαϊμού είναι η πιο αντιπροσωπευτική περιγραφή νομίζω.

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...

  • Like 2

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το σπρώξιμο,πίεση που λέει η Αφροδίτη προσπαθώ και εγώ, αλλά μπερδεύτηκα με το κλωτσάω και είπα μήπως κάποιοι παίζουνε μπαλίτσα συγχρόνως!!! και εγώ το χάνω και είναι κρίμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το σπρώξιμο,πίεση που λέει η Αφροδίτη προσπαθώ και εγώ, αλλά μπερδεύτηκα με το κλωτσάω και είπα μήπως κάποιοι παίζουνε μπαλίτσα συγχρόνως!!! και εγώ το χάνω και είναι κρίμα...

Το χειμωνα παιζουμε πιανο με τα δαχτυλα. Δεν κανω πλακα.... ο μονος τροπος για να τα ζεστανεις αλλιως κοκκαλιαζουν και βγαινεις κλαιγοντας. Κυκλοφορει το αιμα....

  • Like 3

My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με ξεσηκώσατε, παναθεμά σας ... ΑΝ και δουλεύω σε θαλάσσια σπορ εχω να κάνω Σερφ..... 6 ΧΡΟΝΙΑ! Γιατι; ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ.... και το σποτ που εργάζομαι δεν εχει αέρα..... κλαψ. Εχει άλλες χάρες βεβαια, Καταμαραν , Λειζερ, και πηξιμο με τους τουρίστες .... :P

 

Τέλος πάντων , για άλλο λόγο ποστάρω. Κάποτε όταν πνιγόμουνα στην θάλασσα για να μάθω να πλανάρω ΑΛΛΑ κυρίως για να το εξελείξω !!!κατέληξα στο know how του παρακάτω , δεν νομίζω οτι έχουν αλλαξει τα πράγματα απο τότε μιας και βασίζεται σε θεμελιώδεις αρχές ! Καλή διασκέδαση , διαβάστετον προσεκτικά, εφαρμόστε τα και θα με ευχαριστείτε με αγγαλιές και φιλιά! :)

http://www.guycribb.com/userfiles/documents/EarlyPlaning.pdf

  • Like 3

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για στολή 3/2 (καλή windsurfistiki μάρκα) κοντό ή μακρύ μανίκι ? (το μακρύ ποδι είναι σίγουρο). Με κοντο μανίκι γράφει για 14-21,5oC και αυτή με το μακρύ για 12-20oC.

 

ΥΓ1. το windsurf "παγώνει" όσο η Βασιλίτσα είναι ανοιχτή

ΥΓ2. έχω ήδη κοντή-κοντή 2/1 για το καλοκαιράκι, άρα η στολή χρειάζεται για Οκτώβρη-μέσα Δεκέμβρη και από τέλος Μάρτη/μέσα Απρίλη (είμαι αισιόδοξη!) ωσότου ζεστάνει. Αντε και κανένα Σ/Κ ενδιάμεσα αν έχει ομίχλη στο βουνό (μπα...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή εγώ φταίω για την έκφραση "κλωτσιά" να πω απλά ότι οι δάσκαλοί μου ζήτημα να την χρησιμοποίησαν δυο φορές. Η σωστή έκφραση είναι όπως τα λέει η Αφροδίτη και ο Χρήστος. Απλά σε κάποια φάση το σπρώξιμο και η δοκιμές που πρέπει να κάνει κάποιος στην φάση που είμαι (να βγει το τακ ή να μπω δέστρες) γίνονται με σπρώξιμο-κλωτσιά στη σανίδα. Κλωτσιά ενώ έχεις το βάρος σου στη σανίδα, δεν μιλάω να σηκώσεις το πόδι να πάρεις φόρα και να της ρίξεις μια να μάθει...την αγαπάμε.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

..το «κλωτσημα».

Η ωθηση αυτη απο καθετη διευθυνση που εχει ΠΡΟΣ το σκαφος, μεταφερεται ΜΠΡΟΣΤΑ, πλωρα του σκαφους λογω του Φιν ! Οπως ακριβως γινεται και με την αλλαγη διευθυνσης του ανεμου. Αυτο τον ρολο παιζει το Φιν, αλλαζει την διευθυνση των δυναμεων που δεχεται το σκαφος ΚΥΡΙΩΣ του ανεμου, Διαφορετικα θα «ταξιδευαι» συνεχως πλαγια ντριφταρωντας.

Χρησιμο tip: Το «κλωτσημα» αυτο να γινεται στα ΔΑΚΤΥΛΑ, για να διατηρειται η επιφανεια του σκαφους ΕΠΙΠΕΔΗ στην επιφανεια του νερου. Με την εμπειρια δεν υπαρχει κλωτσημα παρα πιεση του σανιδιου ωστε να βγει πιο μακρυα.

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για στολή 3/2 (καλή windsurfistiki μάρκα) κοντό ή μακρύ μανίκι ? (το μακρύ ποδι είναι σίγουρο). Με κοντο μανίκι γράφει για 14-21,5oC και αυτή με το μακρύ για 12-20oC.

 

ΥΓ1. το windsurf "παγώνει" όσο η Βασιλίτσα είναι ανοιχτή

ΥΓ2. έχω ήδη κοντή-κοντή 2/1 για το καλοκαιράκι, άρα η στολή χρειάζεται για Οκτώβρη-μέσα Δεκέμβρη και από τέλος Μάρτη/μέσα Απρίλη (είμαι αισιόδοξη!) ωσότου ζεστάνει. Αντε και κανένα Σ/Κ ενδιάμεσα αν έχει ομίχλη στο βουνό (μπα...).

θα προτεινα να αγορασεις μια οικονομικη 5/3 και την περιοδο Σεπτεμβρη - Οκτωβρη και αργα την ανοιξη να αφηνεις ανοιχτο το φερμουαρ, αν αποκλειεις να βουτηξεις χειμωνα, τοτε προχωρα σε μια σχετικα ακριβη 3/2, ψαξε ripcurl sto secet spot

Edited by karakw
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αύριο φαίνεται κάτι να γίνεται....για να δούμε τα βοριαδάκια αυτα!

...προπόνηση λοιπόν και εφαρμόστε οσα διαβαζεται και βλέπετε.....

 

.....κλείστε το πανί!!...όχι με το χέρι αλλά με το σώμα και όλα διορθώνονται αυτόματα :thumbup: ώμοι παράλληλοι με τη μάτσα,κεφάλι πάνω από τον ώμο κοιτάει πάντα εκεί που θέλουμε να πάμε,τα υπόλοιπα ακολουθούν και το σώμα με τάση φυγής προς τα μπρός και χαλαροί.....

...........νιώστε έντονα την επιθυμία να πλανάρετε και θα γίνει!! :yes μετατρέψτε τη δύναμη του αέρα σε ταχύτητα!!

 

καλό ΣΚ !

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

AΑΑΑΑΑΑ. Για αυτό σας αρέσει πολύ να περνάτε τη ζωή σας στις δέστρες :santa:

 

Χτες Σχοινιά ενώ ήταν ο καιρός του για μάθημα τελικά δεν μπορούσε ο Άλεξ και μπήκα μόνος. 160 και 5,5 σε έναν τρισάθλιο σπηλιαδωτό αλλά δυνατό για απόλαυση αέρα.

 

Λάθος πρώτο άμα λέμε κάθε τρεις φορές μάθημα, κάνε μάθημα ανά τρεις φορές.

 

Λάθος δεύτερο όπως λέει και το κείμενο του Χρήστου ρίξε ώρα να στήσεις το πανί, τις δέστρες και τους γάτζους σωστά.

 

Το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν λίγο δραματικό. Πολύ νερό και πολύ όρτσα βγήκα έξω, ανέπνευσα και ξαναέστησα γάντζο και ύψη και δέστρες.

 

Η επόμενη ώρα με βρήκε να πλανάρω γαντζωμένος στις δέστρες πραγματικά τρομοκρατημένος από το πως μπορεί να γκαζώσει αυτό το μαραφέτι χωρίς ιδιαίτερη ισσοροπία και σταθερότητα, αλλά με αρκετά δευτερόλεπτα που έλεγα "εδώ είμαστε, αφήστε με εδώ για πάντα". Δυστυχώς κάτι μου λείπει και δεν μπαινωβγαίνω άνετα δέστρες ενώ οι καταπέλτες είναι ένας κάθε 10 λεπτά. Μάθημα μάθημα μάθημα.

 

Βέβαια ακόμα και οι παλιοί έλεγαν ότι ήταν από τους κακούς σπηλιαδωτούς του Σχοινιά κάθε 10 μέτρα άλλαζε, την άλλη φορά ίσως και με πιο πολύ αέρα άλλαζε κάθε 100 μέτρα.

 

Ο μικρός δύστυχος σκιερ νόμιζε ότι το windsurf είναι ένα σπορ με λιακάδα και ζέστη όπου πίνεις το φρέντο σου και σε χτυπάει ο ήλιος μόλις βγεις. Έλα μου ντε που μόλις βγήκα βάζει μια συννεφιά και με το Βοριά να λυσσομανάει τουρτούριζα για τις επόμενες 4 ώρες. Μιλάμε για πολύ κρύο. Δε ξαναπάω χωρίς στολή λάθος τρίτο.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στον σχοινιά εργάσθηκα για κάποιες σαιζον. Ο σπηλιαδοτος ειναι βασανο, και οι καταπελτες σε πρώιμο στάδιο φυσιολογικοτατοι. Σαν τρως ξυλο στο γηπεδο ειναι. Δεν εχω φαει εκει ξυλο, αλλα ετσι πρεπει να ειναι και στο γηπεδο ...:ρ

 

Αφου μπηκες για λιγο δεστρες πλαναριστος ,εφυγες...

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Σύλλογος "Μεσήλικες που βαράνε το κεφάλι τους στον τοίχο που δεν ξεκίνησαν το σερφ νωρίτερα" είχε εορταστικες εκδηλώσεις στην Ανάβυσσο σήμερα.

 

Με ψόφιο αέρα εδώθηκαν μαθήματσ beachstart και πλαναριστης μποτζας μεταξύ των μελών. Απλά υπεροχα μετά το ξύλο του Σχοινια να μην πέφτω καθόλου και να αγναντεύω τη θεα.

 

γενικα μια φορά να βρω τη χρυση τομη θύελλας απαλο αερακι πρέπει συντομα.

 

θα δωθουν μαθηματα και αυριο ενω απο τριτη μυριζω αεραααααα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλλιο αργα παρα αργοτερα ,φιλε ΜΙΚ ,γιατι δε θα σου ξεφευγε εσενα οτιδηποτε χρησιμοποιει αερα και μοιαζει με φτερο ! :yes


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε συ Ο Λεωνίδας πολέμησε στις θερμοπυλες στα 50 plus χρόνια του ! και τότε πολεμούσαν με κοντάρια και σπαθιά , όχι με πιστόλια σαν κότες πισω απο κοτρόνια και δέντρα. :P :p

 

στο windsurf θα κολήσουμε ; :P


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε συ Ο Λεωνίδας πολέμησε στις θερμοπυλες στα 50 plus χρόνια του ! και τότε πολεμούσαν με κοντάρια και σπαθιά , όχι με πιστόλια σαν κότες πισω απο κοτρόνια και δέντρα. :P :P

 

στο windsurf θα κολήσουμε ; :P

Μπα πιο πολύ αναφέρομαι στο ότι αν έκανα 10 φορές το χρόνο από τα 18 μου (και μη ξεχνάμε ότι υπάρχει μια παιδική ανάμνηση 10 χρονό η μαμά μου με είχε πάει και είχα κάνει windsurf Σχοινια) τώρα θα έκανα πολύ καλύτερα και θα είχα απολαύσει 200 φορές windsurf τόσα χρόνια...

 

"

γενικα μια φορά να βρω τη χρυση τομη θύελλας απαλο αερακι πρέπει συντομα." έγραψα προχτές. Βρε δεν ξαναγράφω τίποτα για το μέλλον ούτε καιρό θα γράφω φέτος.

 

Τι τα ήθελα ντεμί αέρα, Νησάκια σήμερα, πρώτες 10 μπότζες με τούμπα αι σιχτίρια, βγήκα κατέβασα μάτσα και έκατσα για λίγο beachstart και ξεκούραση. Μετά όλα οκ επόμενες στροφές δυο τρεις τούμπες το επόμενο δύωρο. Ε μικρό γατάκι αλλιώς στρίβει με 5χλμ αέρα αλλιώς με 20. Βασικά νομίζω ότι είχα ψαρώσει με τα φύκια και την τρομακτική σκέψη να φάω τούμπα πάνω σε αχινούς. Σημ: 200 μέτρα μέσα, τα φύκια είναι σε βάθος 10 εκατοστών στα Νησάκια όσο να ναι σκιάζεσαι.

 

Γενικά αρχίζει να μ΄αρέσει το ταξίδι που έχει το windsurf. Να χαζεύεις νέα θέα κάθε φορά σε νέα μέρη με νέους ανθρώπους. Σήμερα το menu είχε Νησάκια που πήγα και περίμενα να δω τα τέρατα με αχινούς, βράχια και ποζεράδες και είδα φύκια και τα Νησάκια. Ωραίο αεράκι για μένα, δεν πλάναρες σταθερά καθώς ζήτημα να είχε 4ρι αλλά εξαιρετική μέρα για προπόνηση σε όλα εκτός από δέστρα που μπήκα μια φορά και βγήκα με τη δέστρα υποβρυχίως και δεν ξαναμπήκα.

 

Όμορφη θέα το να περνάς τα νησιά και στο βάθος Άνδρο, αεροπλανάκια να απογειώνονται από πάνω σου και καραβάκια να φεύγουν από Ραφήνα (για Άνδρο). Ωραίο μέρος και χαίρομαι που απλά χαζεύω τη θέα ταξιδεύοντας χωρίς να κουράζομαι και χωρίς να σκέφτομαι τίποτα άλλο πια.

 

Ψαρωτική η όρτσα χωρίς δυνατό αέρα, βγήκε όλος ο κόσμος κουβαλώντας τα πανιά και τις σανίδες καμιά διακοσαριά μέτρα τους πήρε το ρεύμα καθώς δεν όρτσαραν και άμα σας λέω ότι το snowsurf με έχει βοηθήσει κάτι ξέρω. Στο χιόνι ορτσάρεις να ανέβεις το βουνό. Δεν θα έγραφα ότι είμαι περήφανος που συνεχίζω να βγαίνω πάντα εκεί που μπαίνω μη το ματιάσω.

 

Ωραία τα νησάκια καταλαβαίνω αυτούς που λένε ότι αν πας εκεί μετά δεν πολυπας αλλού. Κάναμε και kite μη το ξεχάσω μιας και η σεζόν του snowkite πλησιάζει...

 

Παρασκευή ίσως Νοτιαδόκαιρος...

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα νησάκια πηγα μια φορά. Κόντεψα να πνιγώ. ΧέΣ##@ξα επάνω μου γιατι μπήκα μέσα με 6,7 όταν άλλοι έκαναν , κατα μέσο όρο με 4,5.... Είπα πως εδώ θα αφήσω τα κοκαλάκια μου, να τα ροκανίσουν τα ψάρια. Τι ξύλο ήταν αυτο. ... αυτά.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαρδάρης σήμερα από 25 κόμβους το πρωί μέχρι 18 κόμβους το απόγευμα, αλλά κόβει σήμερα το βράδυ. Όλος ο καλός ο κόσμος στο LA, είναι ωραίο spot, ελάτε καμιά βόλτα. Ωραίος αέρας, σταθερής έντασης, χωρίς σπηλιάδες.

 

Σημ: 200 μέτρα μέσα, τα φύκια είναι σε βάθος 10 εκατοστών στα Νησάκια όσο να ναι σκιάζεσαι.

Επίσης τα φύκια όταν μπλέκονται στο φινάκι, σε φρενάρουν, είναι άτιμα :P


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...