Jump to content
Spy

Windsurfing, KiteSurfing & Ιστιοπλοΐα

Recommended Posts

Ω ρε φλαταδουρα.

 

Είχε ωραίο καιρό σήμερα , πράγματι. Εγώ βεβαια δεν ημουν αγγελοχώρι. Ντουλιά.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

α ναι Χρήστο επίσης δεν είχε πολύ κύμα. Εντάξει μετά τον φάρο είχε αλλά και πάλι όχι μεγάλα. Και ήλιο.

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλύβες τα ίδια, Χαρά θεού. Εδώ και κάποιες μέρες κάνει καταπλητκικούς καιρους.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Epic σήμερα νισσάκια,3,7 στα δόντια!!κύμα διαστημικό ειδικά μετά τις 5.00!!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για καταπέλτες

 

Κι έτσι απλά μια όμορφη μέρα του Οκτώβρη, με μόλις δύο χρόνια και μια σπασμένη πλάτη καθυστέρηση από το αναμενόμενο, με βρήκε κρεμασμένο γατζωμένο δεστρωμένο να πλανάρω από τον Κούρο στις ταβέρνες, να πετυχάινει το τακ και να γυρίζω πίσω σε κάτι που μου φάνηκε τα ωραιότερα 5 λεπτά της ζωής μου σε υψόμετρο κάτω των 5 μέτρων.

 

Ανάβυσσο Τετάρτη 12.10 (μόλις έγινα 19 ετών) 30-40χλμ ΝΝΔ κυματάρες 5,5 160lt και ο δάσκαλος ούρλιαζε κρεμάσου κρεμάσου κρεμάσου. Ε αι σιχζτίρια το κατάλαβα θέλει κρέμασμα.

 

Η υπόλοιποι ώρα πέρασε με τον Σύλλογο 'απελπισμένοι εκκολαπτόμενοι windsurfers που έπιασαν το surf στα γεράματα" να παλεύουμε να ανέβουμε και να σηκώσουμε πανί σε τεράστια κύματα ενώ από πίσω πέρναγαν με 1000 όσοι είχαν πιάσει το σερφ εδώ και χρόνια. Βέβαια μετά από λίγο εμείς περνάγαμε με 100 από πίσω τους ενώ όποιος έτρωγε καταπέλτη πέρναγε κάνα πεντάλεπτο να σηκωθεί.

 

Μιλάμε ήπια πολύ νερό, έπεσαν κράμπες σε γάμπες και κατάλαβα ότι πρέπει να προσθέσω άσκηση για δικέφαλο στη γυμναστική αν θέλω να κάνω σερφ. Απίθανη μέρα, σα να λέμε υπερπούδρα με ομίχλη και έλατα να σε κοπανάνε που άνοιξε η ορατότητα για 5 καταβάσεις

 

Σήμερα ο δάσκαλος προτείνει Βάρκιζα να μην έχει κύμα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή η σχέση 160 λιτρα με 5,5 είναι σαν να λέμε , san marco μποτα με fis πεδιλο. Ποσα κιλά είσαι Μικ;


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

80, σκοινάκι

 

Ρε με μικρότερη δεν θα μπορούσα καν να ανέβω


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

οταν εισαι σε σταδιο εκμαθησης μπαινεις με οτι εχεις.

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

80, σκοινάκι

 

Ρε με μικρότερη δεν θα μπορούσα καν να ανέβω

ναι και αυτο οτι με wave ειναι δυσκολο γτ πρεπει να ξεκινησεις κατευθειαν. απλα μπαινεις και με τετοιο καιρο κανεις waterstarts

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mik δεν ξέρω αν σου ειναι διαθέσιμη μια 130 lt , αλλα κατέβα όσο μπορεις. Με καλούτσικο αέρα (18 Knts πανω κατω) μπορεις και με 120 lt ακόμα!! Και ίσως με κανα 6 πανι.

Το 5,5 θα το χρειαστεις αργότερα με καμια 100-110 λιτρα σανίδα.

 

"Ξεκόλα΄" από την 160αρα όσο πιο γρηγορα μπορεις αφου πλανάρεις.

 

και εγω ασχετος ειμαι , Freeridας :P


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη αν θέλεις στείλε καμία πληροφορία γιατί και εμείς μάλλον σ'αύτον τον σύλλογο θα έπρεπε να ανήκουμε(40κάτι με μόλις 1 χρόνο και αρκετό φόβο για το τι συμβαίνει εκεί από κάτω όταν πέφτεις) .Αλλά είναι super όταν τα καταφέρνεις και πας στο επόμενο που πρέπει να μάθεις!Ο δάσκαλος είναι μόνος ή σε κάποια σχολή;

Ο εξοπλισμός δικός σου ή τον νοικιάζεις;Το σποτ έχει και καϊτάδες;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάω όπου τύχει, το καλοκαίρι με παρέα για μπάνιο και προσπαθώ να κάνω μάθημα αν υπάρχει η δυνατότητα. Ευτυχώς έχω αρκετούς φίλους που κάνουν και πολλές φορές κάνω "ιδιαίτερα" με φίλους αλλά όπως και στο σκι το πληρωμένο μάθημα με επαγγελματία είναι πολύ σημαντικό.

 

Ένα όμορφο πράγμα στο windserf είναι ότι έχω κάνει ήδη σε 10 διαφορετικά μέρη και δεν με χαλάει να πηγαίνω κάθε φορά σε νέο να χαζεύω τη θέα.

 

Το καλοκαίρι σπάνια κανόνιζα ραντεβού συνήθως και Ανάβυσσο και Σχοινιά και Άνδρο απλά πήγαινα στη παραλία για μπάνιο και είτε απλά νοίκιαζα είτε έκανα μάθημα. Όπως μπήκε ο Σεπτέβρης σιγά σιγά όλοι μου έλεγαν να παίρνω τηλέφωνο και να κανονίζω την προηγούμενη. Τώρα στην Αθήνα μου έχουν πει ότι θα είναι όλο το χειμώνα ο Μωραίτης στο Σχοινιά, ο Κούρος στην Ανάβρυσσο, ο Ιστιοπλοικός στη Βάρκιζα και τα παιδιά στα Νησάκια. όπότε συνήθως απλά παίρνω τηλ την προηγούμενη και πάω.

 

Δικό μου εξοπλισμό δεν έχω και επειδή το windserf είναι πολύ μετά το παραπέντε (και το σκι) στην προτεραιότητα του εθισμού μου σύντομα δεν με βλέπω να παίρνω. 20 ευρουδάκια, γεια σας, βάλτε το, πλύντε το, ούτε κουβάλημα ούτε τίποτα και συνήθως μιλάμε για πολύ παραπάνω από ώρα. Επίσης ούτε τρίμαρε και έχει στη φάση που είμαι το πλεονέκτημα να βγαίνω να πάρω μεγαλύτερα ή μικρότερα μεγέθη αν κάτι δε πάει καλά. Κάιτ μόνο νησάκια είδα αλλά σιγά σιγά βγαίνουν και σε άλλες παραλίες.

 

Πολλοί φίλοι μου έχουν πει να μην πάρω ακόμα μέχρι να κατέβω σε λίτρα. Μακάρι σήμερα να πω "ναι την έχω την 130 ή την 120" πχ αλλά πιστέψτε με δεν την έχω...

 

Και όπως έχω ξαναγράψει συνήθως κάνει και για σερφ και για παραπέντε οπότε η απόφασ η99/100 μέρες είναι να πάω να πετάξω το καλοκαίρι. Ίσως τώρα είναι πιο καλή εποχή για σερφ για μένα γιατί αρχίζει να μην πετάει καλά. Άνοιξη και καλοκαίρι χλωμό να πάω για σερφ, θα πάω για μπάνιο και αν κάνει και για σερφ καλώς (ή θα πάω για σερφ αλλά να κάνουμε και κάνα μπάνιο σαν άνθρωποι, έχω περάσει με το παραπέντε καλοκαίρια με 2 μπάνια τα ξεροβούνια μου μέσα)

 

Πχ χτες ήμουν στο γραφείο με αλεξίπτωτο και μαζί το μαγιό/στολή και απλά πήγα να πετάξω. Βασικά χτες μου είπαν ίσως ήταν πολύ δυνατά για μένα. Και σήμερα το ίδιο θα κάνω, αν ξεμπερδέψω νωρίς με δουλειά παίρνω το καφέ μου και πάω κάπου. Τα βλέπετε τα άσπρα συννεφάκια? ε με καλούν αλλά μπορεί και να πάω για σερφ αν δεν με εμπνέουν.

 

Έχεις δίκιο για τη μικρότερη σανίδα αλλά και ο δάσκαλος είπε καλύτερα με μεγάλη λόγω κύματος εκείνη τη μέρα ήταν καλή ευκαιρία για μάθημα δέστρας. Κανένας από τον Σύλλογο δεν τόλμαγε waterstart...

 

ήμουν 85 κιλά το Μάρτιο, είμαι 74!!! 1.87

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κυμα θελει waterstart εκτος και αν εισαι μαγος στην ισορροπια για να σηκωσεις σχοινακι πανω σε κυμα. Ο δασκαλος ειχε δικιο στο να παρεις μεγαλη σανιδα εκεινη τη μερα επειδη ηξερε πως σηκωνεις με σχοινακι. Ηξερε βεβαια πως θα κοπανηθεις αρκετα αλλα δε βαριεσαι.... εισαι σκληρο παιδι δεν παθαινεις τιποτα.

Οποτε απ δω και εμπρος το νεο σου μαθημα ειναι το waterstart. Oταν το μαθεις τοτε θα κατεβεις λιτρα. Θα καταπωνεις και λιγοτερο τη μεση σου. Ειναι must do


My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

...έχει υπερεκτιμηθεί η "δυσκολία" του waterstart έτσι. Δεν είναι δα και πείραμα πυρινκής φυσικής. Είναι εύκολο !!! αλλά το έχουν ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΗΣΕΙ... πιστέψτε με, στο μυαλό ειναι - κάποια στιγμή που θα κάνετε waterstart θα λετε τι μακακίες μωρε μου λενε....

 

Γενικώς, υπάρχει μια βασική αρχή στο σπορ έτσι και στο windsurf. Χρησιμοποιούμε εξοπλισμο ΠΟΥ , είναι λιγο πιο "μπροστα" απο εμάς ώστε να κινητοποιησουμε την Ε-ΞΕ-ΛΙ-ΞΗ ΜΑΣ:!!

 

Πηγαινε στα 130 λιτρα με εξάρη στα 4 - 4 γεμάτα μποφώρ και θα πετάξεις! Θα κάνεις γρηγορα waterstart και ΑΝ χρειαστει να τραβήξεις από uphaul (...σχοινάκι :P), η σανίδα μπορει να σε ΚΡΑΤΗΣΕΙ και σε ΑΠΝΟΙΑ!

 

Τράβα στα 130, φάε ξυλο, πλαναρε (πιο ευκολα θα το καταφερεις στον αερα από οτι με την "δασκάλα" εφόσον τώρα ξερεις τι πρεπει να κανεις) και θα με θυμηθείς. .... γκάζια καλά ακόμα και αν δεν κάνεις ποτζα, πλαναριστη ή όχι, ακόμα και ΑΝ δεν κάνεις επιτυχημένο ΤΑΚ (ΚΑΛΥΤΕΡΑ θα τελειοποιησεις το waterstart!!!! :D )

. Το 5,5 με την 160 ειναι συνδιασμος για ..."κακομαθημένους" wanna be surfers. :P

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ναι και ναι

 

Αυτό που τη πατήσαμε είναι ότι στα πρώτα beachstart τη τεταρτη πήγε να βγάλει κράμπα η γάμπα οπότε και να θελαμε waterstart σαρξ ασθενης


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

crs πραγματικά είναι μια δεξιότητα ξεπερασμενης δυσκολίας.

Μπες για παραδειγμα με πολυ αερα στα ρηχά και εξάσκηση μόνο σε αυτό για μια ώρα. Ο δυνατός αερας συγχωρεί, και σηκώνει το σωμα πιο ευκολα (αλλο αν στα επόμενα 3 δευτερόλεπτα τρως καταπέλτη χαχα).

Το water start γίνεται πιο "χορευτικής" δυσκολίας στον λίγο αερα. (Πάντα σε σχέση με τα πράγματα που χρησιμοποιουμε)

 

Γενικως, μια over μέρα για τον εξοπλισμό μας είναι μια ωραία ευκαιρία για εκμάθηση waterstart στα ρηχά, εκει που πατωνουμε, ναι; :)

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό ισχύει σχεδόν πάντα,όταν το μάθεις είναι πλέον εύκολο.Αλλά μέχρι να το μάθεις τι γίνεται...

Κυριάκο βγάζεις κιόλας waterstart;

Χρήστο θ΄ακολουθήσω τη συμβουλή σου στην επόμενη ευκαιρία.

Άντε να χιονίσει... :yes να το κλείσουμε το νήμα

Share this post


Link to post
Share on other sites

το waterstart δυστυχως δεν μαθαινεται απο το λαπτοπ (και πολλες αλλες τεχνικες του windsurf). Πρεπει καποιος να σας δειξει το πως θα πρεπει να στησετε το σκαφος και το πανι σε σχεση με τον αερα ετσι ωστε να ξενεροσετε το πανι (μια απλη κινηση ειναι) και μετα το πως θα ανεβετε στη σανιδα. ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ. Φυσικα μεχρι να γινουν ολα αυτα θα πιειτε απειρα λιτρα θαλασσινου νερου.

 

Μυστικο για το δευτερο σκελος (εχτε ξενεροσει το πανι και το κρατατε με τα δυο χερια πανω απο το κεφαλι σας) ειναι ποδιζουμε το σκαφος. Πισω ποδι (φτερνα) στο πισω μερος της σανιδας μεταξυ των δεστρων. Τεντωνουμε το μπροστινο χερι (βασικα και τα δυο), νιωθουμε οτι παει να μας σηκωσει, τραβαμε την σανιδα με το πισω ποδι προς το μερος μας και σαν να θελουμε να τη βαλουμε κατω απο τον πισινο μας και ταυτοχρονα προσπαθουμε να σηκωθουμε σαν να θελουμε να βαλουμε το κεφαλι μας κατω απο τη ματσα. Τεντωμενο το μπροστινο χερι.

Τρικ που μπορειτε να δοκιμασετε και το οποιο θα στησει καλυτερα το σωμα σας ειναι οταν βαλετε τη φτερνα στο σκαφος τα δαχτυλα να μην κοιτανε στον ουρανο, γυρετε το πελμα προς το αλμπουρο. Λιγο.

 

Να θυμαστε, ο αερας τα κανει ολα.

 

Αναλογα με την ενταση του.... εχω κανει τους πιο τρελους συνδιασμους. Απο αυτους που λενε don't try this at home. Εχω ανεβει με το ενα ποδι στην πισω δεστρα, με το ενα ποδι στη μπροστινη δεστρα με τα δυο ποδια στις δεστρες. Και το τελευταιο αποκορυφωμα του waterstart xωρις κανενα ποδι στο σκαφος. Ηταν τοσο δυνατη η σπηλιαδα που απλα με πηρε και με σηκωσε και πηδηξα πανω στο σκαφος. Ολα αυτα θα μπορουσαν να ειχαν τραγικη καταληξη βεβαια.... αλλα ειναι απ αυτα που βγαινεις εξω και τα λες στους φιλους σου .....

Edited by afrodite
  • Like 1

My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι το εχω μαθει πιστευω καλουτσικα πλέον και ισως να μπορώ να μπω σε wave σανιδα θα το δοκιμασω. Είδα βιντεάκια και μου το εδειξαν φιλοι στο σποτ. Για να το μάθω ήπια πάααρα πολυ νερό και οταν δεν μπορούσα να κανω σερφ λογω αερα (6-7bf ) επειδη με τον εξοπλισμο που εχω ημουν over, εμπαινα και εκανα μονο αυτο για ωρες. Βοηθούσε ο αερας για να σηκωθώ. Ξεκίνησα από εκεί που πατάω και μετά μέσα. εκτός του να σηκωθείς, πρέπει να μάθεις και πως να την οδηγείς τη σανίδα και το πανί πριν σηκωθείς. πρεπει απλα να θυσιασεις καποιες μερες ή ώρες όταν μπαίνεις μέσα κατα τα αλλα ειναι αρκετα ευκολο. το δυσκολο ειναι η προετοιμασια - αλλαγη κατευθυνσης σανιδας και πανιου

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...

  • Like 2

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

αα και επισης γλυτωνεις πολυ ενεργεια απο το uphaul συνεπως κερδιζεις ωρες σερφινγκ οποτε ειναι must να το μαθεις

 

Στάλθηκε από το κινητό μου...

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστά τα λέτε και πολλοί δεν το ξέρουν στον Σύλλογο. πχ παιδί (50ρης) πολύ καλύτερος από μένα με δικό του εξοπλισμό δεν τόλμαγε beachstart

 

Όπως τα λέει ο Κυριάκος και εγώ δυο βήματα πίσω σε επίπεδο. Τη Τετάρτη με τα πρώτα beachstart έβγαλε κράμπα η γάμπα μόλις τέντωνα να ψαρέψω το σκάφος και πιστέψτε με στο επίπεδό μου (όσο και να τα κάνει όλα ο αέρας) είπαμε ότι ξεχνάμε το waterstart για σήμερα.

 

Βασικά έχω δει ότι στο σέρφ το μόνο που με περιορίζει είναι η αγυμνασιά, τα γεράματα και τα κόκκαλα που έχω σπάσει και ραγίσει στο παρελθόν. Φυσικά και τα μαθήματα που δεν παίρνω αλλά όλοι λένε κάθε φορά μάθημα είναι υπερβολή, μια στις τρεις είναι καλα.

 

Αν θέλετε να μάθετε εύκολα beachstart και waterstart με ένα πανί στο χιόνι πιστέψτε με γλυτώνεις τρια λίτρα νερό και κερδίζεις τρεις μέρες σερφ

 

Ξέρετε τι καλή προπόνηση για το σκι είναι 30 uphaul με το σκοινί σε δυο μέτρα κύμα!!!!

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...