Jump to content
Spy

Windsurfing, KiteSurfing & Ιστιοπλοΐα

Recommended Posts

Καταλαβαμε τελικα την δευτερη θεση over all στη κατηγορια ORC club ,στο κυπελο Β.Αιγαιου με το σκαφος Χριστινα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αέρας σήμερα αρκετός. Τα χέρια μετά από ένα δυωρο:

 

dda99ecb5ed848c69eda704c368a96ff.jpg

 

eb1848d67fdfae56c83e6adfcd931e2a.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

προδέρμ να βάλεις ρε ...

 

άντε μην ανεβάσω χέρια κωπηλατών και δε φάτε για βρἀδυ

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αέρας σήμερα αρκετός. Τα χέρια μετά από ένα δυωρο:

 

dda99ecb5ed848c69eda704c368a96ff.jpg

 

eb1848d67fdfae56c83e6adfcd931e2a.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Να σε πω τη μοιρα σου ...να σε πω το ριζικο σου ...Μεγαλη πορτα θα διαβεις και λεφτα θα παρεις !!!

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

3.2 σήμερα πολύ δυνατα....κύμα σουπερ!!Νισσακια!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό τώρα τελευταία να ξεκινήσω windsurfing.Δεν είχα ποτέ καμία σχέση με το άθλημα αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρον.Το θέμα μου είναι,μπορώ να ξεκινήσω μόνος μου;;Γιατί εδώ στην Καβάλα νομίζω πως δεν υπάρχει κάποια σχολή.Επισης πόσο είναι περίπου το κόστος σε μεταχειρισμένα για να πάρω όλα τα απαραίτητα που χρειάζονται για να ξεκινήσω??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλύτερα να ξεκινήσεις σε κάποια σχολή.Πήγαινε 4-5 φορές να δεις αν σου αρέσει...

Για τον εξοπλισμό έχεις καιρό μπροστά σου γιατί όσο μαθαίνεις αλλάζει και ο εξοπλισμός...γνώμη μου

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εδώ κοντά που μένω νομίζω πως δεν υπάρχει κάποια σχολή για αυτό είπα να ξεκινήσω μόνος.Αννβρω κάποια σχολή σίγουρα θα ξεκινήσω από εκεί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που ο ναυτικός όμιλος Καβάλας δεν έχει windsurfing ,αλλά είμαι σίγουρος ότι εάν έρθεις σε επαφή μαζί τους θα μπορέσουν να σε καθοδηγήσουν , παντός έχουν από ότι γνωρίζω πολύ καλή σχολή ιστιοπλοΐας .

Άντε...... και καλό καλοκαίρι ..

ΥΓ εάν έρχεστε Θεσσαλονίκη υπάρχει σχολείο windsurfing .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά δεν είμαι από Καβάλα,είμαι από χωριό και δεν γνωρίζω πολλά για τον ναυτικό όμιλο Καβάλας αλλά πόσο ξέρω ασχολούνται μόνο με την ιστιοπλοΐα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεσσαλονίκη πηγαίνω συχνά οπότε θα επισκεφτώ εκεί μάλλον κάποια σχολή.Αν έχει κανείς να μου προτείνει κάποια θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεσσαλονίκη πηγαίνω συχνά οπότε θα επισκεφτώ εκεί μάλλον κάποια σχολή.Αν έχει κανείς να μου προτείνει κάποια θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://www.sailingtime.gr/el/
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να ξεκινήσεις να μάθεις windsurf σε μέρος όπυ δεν έχεις αρκετά κοντά παραλία που να κάνει κόσμος windurf


ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά δεν είμαι από Καβάλα,είμαι από χωριό και δεν γνωρίζω πολλά για τον ναυτικό όμιλο Καβάλας αλλά πόσο ξέρω ασχολούνται μόνο με την ιστιοπλοΐα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

καλα δεν ειναι και ασχημη η ιστιοπλοια σκεψου το λιγο με τα σκαφακια που εχει εκει ο ομιλος μια χαρα θα εισαι στο λεει Laserαρας χαχα

  • Like 1

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω,χωρίς να έχω δοκιμάσει μου φαίνεται εντελώς αδιάφορη η ιστιοπλοΐα.Απο την άλλη windsurf θέλω να μάθω επειδή με βολεύει και περισσότερο αν αγοράσω δικό μου εξοπλισμό θα μπορώ να πετάγομαι στην θάλασσα όποτε θέλω και να γουστάρω.Η θάλασσα από το σπίτι μου είναι 10 λεπτά με το αυτοκίνητο και επίσης το καλοκαίρι μένω παράλια για αυτό κλίνω προς το windsurfing

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

είναι αλήθεια ότι η ιστιοπλοΐα θα σε συνοδεύει και στα βαθειά γεράματα ... όσα κόκαλα και αν σπάσεις στο σκι ....... windsurf δεν ξέρω εάν μπορεί (έχω γνωστούς ενήλικες .....που μπορούν ) να πούμε όλα είναι μεγάλη χαρά

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα μπορώ να πετάγομαι στην θάλασσα όποτε θέλω και να γουστάρω.Η θάλασσα από το σπίτι μου είναι 10 λεπτά με το αυτοκίνητο και επίσης το καλοκαίρι μένω παράλια για αυτό κλίνω προς το windsurfing

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχεις εν μέρει δίκιο αλλά μη νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις (καλό) windsurf σε οποιαδήποτε παραλία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Έχεις εν μέρει δίκιο αλλά μη νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις (καλό) windsurf σε οποιαδήποτε παραλία.

Όντος Καβάλα παραλίες με στάνταρ αέρα δεν έχει. Στις λίμνες" ξενιτευονταν" για να χαρούν....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που λέτε με τον αέρα δεν το έχω σκεφτεί πάντως έναν γείτονα που έβλεπα στην παραλία έκανε συχνά windsurfing.Βεβαια δεν ξέρω πως εννοείται το καλό windsurfing για να μπορώ να κρίνω αν ήταν αρκετός ο άνεμος πάντως έκανε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που είδα εγώ είναι ότι όσο πιο πολλά μαθήματα κάνεις και είσαι σε περιοχή με άλλους τόσο μειώνεις την ταλαιπωρία και τον πόνο και τον κίνδυνο. Έχουν ανακαλύψει άλλοι τα επικίνδυνα σημεία και αέρηδες σε κάθε μέρος και εσύ απλά τα βρίκσεις έτοιμα.

 

Έχω κάνει σε 20 διαφορετικά μέρη, κάποια είναι σούπερ με κάποιους καιρούς, κάποια σούπερ με έναν καιρό και μάπα με όλους τους άλλους και κάποια μάπα πάντα

 

Στην Άνδρο έχουμε μια παραλία που όσοι κάνουν windsurf μόλις βλέπουν το σημείο και τον αέρα λένε "μπαίνω". Εγώ όπως μου είπαν άλλοι "είναι ψεύτης ο αέρας, σε βγάζει στα βράχια και δεν γεμίζει ποτέ το πανί". Το έχω πει 30 φορές σε επίδοξους όσοι με άκουσαν με άκουσαν όσοι δεν με άκουσαν βγήκαν στα βράχια και δεν χάρηκαν ούτε δευτερόλεπτο.

 

Φυσικά και θα δεις κάποιος να κάνει εκεί αλλά το σημείο είναι μάπα και επικίνδυνο με μελτέμι.(Νιμποριο)

 

Και φυσικά ο τοπικός πρωταθλητής μας μπαινει που και που και επιζεί. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορώ να μπω εγώ.

 

Οπότε θα έλεγα βρες μέρος με μαθήματα και πολύ κόσμο για τα πρώτα 50 που θα κανεις και σιγά σιγά αυτοσχεδιάζεις μετά στην παραλία σου. Τις πρώτες φορές είναι πολύ πιθανό να χρειάζεσαι την ασφάλεια μιας βάρκας να σε βγάλει πχ. Και σίγουρα βρες τον γείτονα που κάνει εκί και ρώτα τον. Πάντως το έχω γράψει και πιο πίσω, ξεκίνα με κατάλληλη σανίδα αρχαρίων, πολλοί έχουν νομίσει ότι είναι δύσκολο επειδή ένας φίλος τους είπε "έλα πάρε τη σανίδα μου να σου δείξω".

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως το έχω γράψει και πιο πίσω, ξεκίνα με κατάλληλη σανίδα αρχαρίων, πολλοί έχουν νομίσει ότι είναι δύσκολο επειδή ένας φίλος τους είπε "έλα πάρε τη σανίδα μου να σου δείξω".

 

Ασυζητητί! Με "δασκάλα"!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ενταξει δεν ειναι και Ιατρικη

 

γνωμη μου οταν πας διακοπες καπου διαλεξε ενα σερφοτοπο(νησι προτιμοτερο) και νοικιασε με δασκαλο για 3-4 μαθηματα να παρεις μια γευση

 

αφου παρεις μια πρωτη γευση με δασκαλο θα καταλαβεις αν σου αρεσει η οχι για να προχωρησεις σε αγορα εξοπλισμου

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει και η σχολή στη Βόλβη (stonero), η οποία είναι πιο προσβάσιμη από Καβάλα, εάν δε σε πειράζει που είναι σε λίμνη.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...