Jump to content
porfirio

stand up paddle surfing

Recommended Posts

Την Κυριακή που μας πέρασε λοιπόν εκεί που πλατσούριζα στην Ανάβυσσο πέφτει το ματι μου σε ένα τεραστιο σανίδι του surf με ένα κουπί παρατημένα στην παραλία.

Μέχρι προχθές λοιπόν το συγκεκριμένο άθλημα το είχα δει μόνο σε φωτογραφίες, οπότε ήταν ευκαιρία όταν ήρθε ο ιδιοκτήτης να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες.....

 

Η ιδεα είναι πολύ απλή, είσαι όρθιος σε ένα τεράστιο σανίδι του surf το οποίο είναι τόσα πολλά λιτρα που δεν βουλιάζειαπό το βάρος του rider, 'εχεις και ένα κουπί και πηγαίνεις βόλτα.......

 

Κατι σαν κανό δηλαδή αλλά σε όρθια στάση.....Τώρα θα μου πείς ε και τι έγινε σιγά το πράγμα......

Το καλό στην όλην υπόθεση είναι ότι σε ήρεμο καιρό κάνεις την βόλτα σου όμορφα και ωραια, και σίγουρα είναι μία πολύ καλή γυμναστική, και όταν αγριεύουν λίγο τα πράγματα με λίγο καλύτερη τεχνική μπορείς να σερφάρεις τα κύματα όπου απλά εκεί η αίσθηση είναι μοναδική.....

Και τέλος πάντων για τα δικα μας τα κύματα που δεν είναι τα τερατα του ωκεανού εκτιμώ ότι είναι ότι πρέπει......

 

Ο εξοπλισμός αποτελείται από το σκάφος και το κουπί.....

Τώρα για κόστος δεν γνωρίζω και πολλά, ο τύπος μου είπε ότι το δικό του ήταν καινούργιο και το είχε αγοράσει 800 ευρώ.....

 

Σίγουρα όμως θα μπορείς να βρείς και πιο οικονομικά σκάφη....

 

Μερικές φώτο απο google:

surfing_0529.jpg

http://www.reactivewatersports.co.uk/image.php?image=1156

 

Φιλικά

Σπύρος


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Το SUP το είχα κι εγω υποτιμίσει. Ελεγα πφφ σιγα αμα θες να κανεις κουπι γιατι δεν παιρνεις ενα κανό; Μεχρι που μια μερα κι εγω στην Αναβυσσο επειδή ειχα πήξει με την άπνοια έκανα μια δοκιμή. Μπορώ να πω πως το διασκέδασ αρκετα, αν και δεν έκανα πολυ γιατί περίμενε κοσμος στη σειρα:) Σιγουρα πήγαινα γρηγοροτερα απο τους σερφάδες εκεινη την ώρα. Τους πηγαινα και κόντρα, αν και στην αρχή είχα ένα θεματακι με την ισορροπία αλλά οταν καταλαβα πως πρεπει να εχω ελαφρα λυγισμένα πόδια και να μη στεκομαι σαν ξυλάγγουρο το προβλημα λυθηκε :blink:

 

800 ευρω ειναι πολυ φθηνα... Επειδη το έψαξα λιγο τα περισσοτερα σκαφη κοστιζουν απο 800 εως 1200 (αντε υπάρχουν και 1400). Με 600-800 μπορεις να βρεις μεταχειρισμένο. Αλλά δεν ειναι το σκαφος μονο... Θες και 120 για το κουπί εκτος κι αν εισαι πολυ ψαγμενος και θες κουπι full carbon που κοστιζει 300. Και νομιζω πως και η θηκη για το σκαφος κοστιζοει λιγο... γυρω στα 100 ε ίσως και παραπανω. Εδω οι θηκες για τα δικα μας σκαφη που ειναι μικροτρα ειναι απο 50-:blink:ε αυτες που ειναι μεγαλυτερες σιγουρα κοστιζουν περισσοτερο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ειμαι 100% σιγουρος, αλλα απο οσα εχω δει, αυτο μου φαινεται οτι ειναι στην ουσια το προκαταρκτικο σταδιο πριν το κανονικο σερφ.

Αν πας Hawai κλπ, αυτο σου κανουν στα πρωτα μαθηματα...

 

γενικα στην ελλαδα θεωρω οτι αν θες να ασχοληθεις με θαλασσια σπορ, πρεπει να εκμεταλευτεις τον αερα...που εχουμε σε αφθονια..

 

windsurf , Kitesurf (που ειναι πιο ευκολοκουβαλητο)

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
δεν ειμαι 100% σιγουρος, αλλα απο οσα εχω δει, αυτο μου φαινεται οτι ειναι στην ουσια το προκαταρκτικο σταδιο πριν το κανονικο σερφ.

Αν πας Hawai κλπ, αυτο σου κανουν στα πρωτα μαθηματα...

 

γενικα στην ελλαδα θεωρω οτι αν θες να ασχοληθεις με θαλασσια σπορ, πρεπει να εκμεταλευτεις τον αερα...που εχουμε σε αφθονια..

 

windsurf , Kitesurf (που ειναι πιο ευκολοκουβαλητο)

 

Χωρίς να έχω ασχοληθει (δυστυχώς) με το κανονικό surf έχω την εντύπωση ότι τα πρώτα μαθήματα γίνονται με longboard, χωρίς φυσικά το κουπί:

22-surf%20long%20board.jpg

 

Από εκεί και περα ναι σίγουρα οι "αιολικές" θαλάσσιες δραστηριότητες είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει κανείς στην χώρα μας.

ΑΛΛΑ εδώ είμαστε Ελλάδα, πρωταθλητές στο αραλίκι, στην ξάπλα, στο ανακάτεμα του φραπέ , στο τσιγάρο και φυσικά στην μάσα......

Τόσο το kite όσο και το ws έχουν καποιο ζόρι για να τα μάθεις, πρέπει δηλαδή να ασχοληθείς......

Τα χεράκια θα ξεφλουδίσουν, μέχρι να αρχισεις να παίρνεις ορτσες έχει και αρκετό περπατηματάκι στην παραλία, πίνεις και μπόλικο νεράκι, τεσπα υπάρχει μία Α ταλαιπωρία......

 

Το SUP δεν βλέπω τι ταλαιπωρία μπορει να έχει.....μία στοιχειωδη ισσοροπία χρειάζεται να έχεις και πηγαίνεις τις βολτίτσες σου......

 

Τώρα άμα θέλεις να το φτάσεις σε αυτό το επίπεδο

sup-pipeline.jpg

ναι σίγουρα θα πιείς πολύ νερό.

 

Σίγουρα δεν μπορέι να συγκριθεί στην ευκολία μεταφοράς με το kite, αλλά δεν είναι και κάτι τόσο τραγικό. Μπάρες οροφής να έχεις στο αμάξι, και το σανίδι το δένεις στο λεπτό......

 

Προσωπικά είμαι παθιασμένος με το Kite, και δεν έχω τον χρόνο αλλά ούτε και τα χρήματα για να αρχίσω να επενδύω σε ένα καινουργιο watersport.......Θα ήθελα πάντως να το δοκιμάσω.

Πιστεύω όμως ότι είναι ένας πολύ ωραίος τρόπος εκγυμνασης, χωρίς ταλαιπωρία για όλες μα όλες τις ηλικίες, και ένας καλός τρόπος για να ξεκολήσει κάποιος από την ξαπλώστρα της παραλίας.....

 

 

Φιλικα

Σπύρος :D


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

βρε αν ειχα τα χρηματα ολα θα τα δοκιμαζα...αλλα...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

σημερα μου εστειλε το blue tomato τον καλοκαιρινο καταλογο με σερφ κλπ

τα εν λογω σερφ, ξεκινουσαν απο .. 1.099

τζαμπα πραγμα


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι πηρα και εγω τον καταλογο και τα ειδα... χαρηκα στην αρχη αλλα μολις ειδα τις τιμες γυρισα σελιδα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ωπ δεν το χα δει αυτο το θρεντ τοσο καιρο!!!λοιπον εγω το SUP το ειδα περισι τετοιο καιρο πρωτη φορα στο ιντερνετ σε βιντεακια που κοιτουσα στο σωλινα και επαθα πλακα!!!μου αρεσε παρα πολυ!!!!αρχισα να μαζευω λεφτα και πηρα ενα σανιδι naish μ ενα κουπι και απο τοτε εχω βρει την υγεια μου...καλο το windsurf kai to kitesurf αλλα εδω που ειμαι εγω (κοζανη) για να βρω αερα πρεπει αν κανω χιλιομετρα πολλα...ετσι λοιπον πηρα το SUP και εχω γυρισει ολες τις λιμνες της Β ελλαδας και οχι μονο...εκτως απο τρομερη γυμναστικη, ειναι και ενα μεσον να δεις πραγματα που αλλιως δεν θα εβλεπες...τελως παντων σας ζαλισα :) το πρωτο sup session για το 2012 θα γινει αυτο το σκ και θα επανελθω με φωτο!!!cheers


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

παρτε κ ενα βιντεακι αγαπημενο

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

πρωτο session για φετος στην τεχνητη λιμνη πηγων αωου...φτασαμε και ηταν ολη παγωμενη!!!δεν το περιμενα!!!ευτηχως βρηκαμε ενα κοματι που δεν ειχε παγο και βουτηξα!!!τρομερη εμπειρια να κανεις κουπι διπλα στον παγο και συναμα τρομακτικο μονο στη σκεψη μη πεσεις μεσα

img668fs.th.jpg

1332078037322.th.jpg

[1332073804060.th.jpgURL=http://imageshack.us/photo/my-images/840/1332073888163.jpg/]1332073888163.th.jpg[/url]

  • Like 3

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

βλεπω απο ηρακλειο εισαι....να ξερεις στα μερη σου το εξασκουν πολυ το αθλημα...


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και λιγες ακομα

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

πρωτο session για φετος στην τεχνητη λιμνη πηγων αωου...φτασαμε και ηταν ολη παγωμενη!!!δεν το περιμενα!!!ευτηχως βρηκαμε ενα κοματι που δεν ειχε παγο και βουτηξα!!!τρομερη εμπειρια να κανεις κουπι διπλα στον παγο και συναμα τρομακτικο μονο στη σκεψη μη πεσεις μεσα

 

Αρκετα εντυπωσιακο αυτο που κανατε!!!!!Πολλα μπραβο.Επεσε κανεις μεσα να μας πει θερμοκρασια ή οχι????

Αν και ειμαι fun του windsurf and kitesurf οποτε λιγο δυσκολο να ασχοληθω με κατι τετοιο αλλα σιγουρα για πιο χαλαρες καταστασεις ειναι μια χαρα.


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

βασικα μονος μου μπηκα οι αλλοι κοιτουσαν και ουτε το σκευτηκα να βουτηξω...θερμοκρασια τωρα θα σε γελασω αλλα σιγουρα κατω απο 5 βαθμους...


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπως το βλεπω σιγουρα ΠΟΛΥ πιο κατω απο 5.....


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποσο μηκος εχεις την σανιδα σου?


"Να ζεις την καθε στιγμη πριν γινει αναμνηση"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποσο μηκος εχεις την σανιδα σου?

 

~3 μετρα ή 210 λιτρα


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτέλους το δοκίμασα )))))..

Αντι να ανοίξω την σαιζόν του Kite σήμερα άνοιξα την σαιζόν του SUP.

Οι πρώτες εντυπώσεις απλά ΑΡΙΣΤΕΣ.....Το μόνο πράγμα που δεν πρέπει να γυμνάζει αυτό το πράγμα είναι τα αυτιά και την μύτη.....

Μία ώρα μέσα στο νερό, και μετά τις πρώτες αναγνωριστικές τούμπες κατάφερα και στάθηκα όρθιος. Αν και είχε φρεσκάρει ο καιρός και εγώ είχα σκάφος για αρχάριους και για εντελώς φλαταδούρα, έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την επίδοσή μου.....

2 ώρες με αυτό το πράγμα μέσα στο νερό, 3 φορές την εβδομάδα, και τι γυμναστήρια μου λές και μ@λ@κίες....

Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα έχω προχωρήσει αρκετά επίπεδο οπότε γιατί όχι να χτυπήσω και εγώ κανένα.

Μακράν η καλύτερη εναλακτική (άντε βάζω και το κολύμπι μέσα) όταν δεν έχει αέρα για κιτε :bow: ....

 

Φιλικά

Σπύρος :pirate:

  • Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stand Up Paddle Surf στην Κέα

 

Τρί, 15 Μάιος 2012

paddle.jpg

Την Κυριακή 20 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί ο πρώτος αγώνας Stand Up Paddle Surf (όρθια σανιδοκωπηλασία) στην Κέα (Τζιά) Πρόκειται για αγώνα με σημαδούρες, κατάλληλος για προχωρημένους ενώ για τους αρχάριους θα γίνει η απαραίτητη επίδειξη τεχνικής.

Για τους μικρούς φίλους που ακόμα δεν μπορούν να ισορροπήσουν στη σανίδα, θα υπάρχουν όλη την ημέρα δωρεάν δραστηριότητες, όπως τραμπολίνο, βόλτα με κανό και optimist.

Μετά τη λήξη των αγώνων θα ακολουθήσει beach party με b-b-q και φυσικά η απονομή!

Εκκίνηση από την έδρα μας στην Ανάβυσσο στις 09:00. Μετάβαση στο νησί και παραμονή έως τις 19:00. Επιστροφή στο Παρκινγκ Πέρασμα.

Διοργάνωση:

Rent A Rib

Ναυτικός Αθλητικός Όμιλος Κέας

Κόστος συμμετοχής:

100€ το άτομο (συμπεριλαμβανομένου εξοπλισμού

Πληροφορίες:

http://www.keasportsclub.eu [ 6932760226 Έφη Μαντζαράκη]

 

πηγη sportsmag

  • Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...