Jump to content
MakisM

Οικονομική (και όχι μόνο) κρίση

Recommended Posts

ξαναρωτώ λοιπόν:

1) τι συμβαίνει όταν κάποιος κόβει συνεχώς χρήμα ;;;;

(θάθελα να μου απαντήσεις, έστω θεωρητικά, και να μη το γράψω εγώ ...)

 

 

 

 

 

το υπόλοιπο κομμάτι δεν είναι κινδυνολογική εικασία ....

2) προσπαθεί απλώς να ερμηνεύσει γεγονότα ....

 

πχ

3) γιατί οι "Οίκοι" δραστηριοποιούνται και προχωρούν σε υποβαθμίσεις ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ;;;;;;;;;;;;

 

 

τα υπόλοιπα από Δευτέρα γιατί πάω στα Βαρδούσια ...

4) αααα .... και πες μας Γιώτα και κανά δυό κουβέντες για την απογραφή του Αλογοσκούφη ....

για να δούμε από πότε ξεκίνησε το κλίμα αναξιοπιστίας .....

 

1) Κλασσικά δημιουργείται πληθωρισμός. Πες μου όμως: Πού είναι ο πληθωρισμός σήμερα στις ΗΠΑ; Αυτό από μόνο του κάτι πρέπει να μας λέει.

 

2) Δεν ερμηνεύει. Πιθανολογεί αρνητικά και καταστροφικά σενάρια χωρίς κανένα βάσιμο δεδομένο = κινδυνολογική εικασία

 

3) Γιατί η δουλειά τους είναι να βγάζουν λεφτά και να βοηθούν να βγάζουν λεφτά όσοι τους στηρίζουν.

 

4) Δεν έχω άποψη, αλλιώς πάρ' τ' αυγό και κούρευτο!! Ωστόσο, τότε ακόμη μας δάνειζαν οι Αγορές, αν αυτό λέει κάτι. Κι αυτό είναι γεγονός, όχι άποψή μου. :blink:

 

Να περάσεις πολύ όμορφα μακριά από κακές σκέψεις για τους κακούς που δεν μας αγαπούν και θέλουν το κακό μας και την κακιά Αμερική που ταλανίζει την Ευρώπη γιατί όλα τα δεινά μόνοι μας τα προκαλούμε στους εαυτούς μας και στη χώρα μας!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επισης σημαντικο ειναι ποτε θα σε χρεωκοπησουν, αλλο τωρα που θα εκανες ζημια πχ στη Γερμανικη τραπεζα και αλλο οταν εχουν εξοφληθει τα ομολογα που εχουν και το χρεος θα το εχει εξολοκληρου το ΔΝΤ και ΕΕ

Δε μας αγαπανε σιγουρα...

Δεν το δέχομαι καθόλου αυτό το σενάριο. Το συνολικό μας χρέος είναι τάξεως 350δ, ενώ από επιδοτήσεις κατά καιρούς από ΕΕ έχουμε πάρει χρήματα τάξεως 170δ (που δεν απαιτούν να τα γυρίσουμε).

110 από τα 350 λήξαν και λήγουν σύντομα και αμέσως μετά μέχρι 2014 λήγουν άλλα 60-70 (ας διορθωθούν τα νούμερα, ίσως να μην είναι εντελλώς σωστά, όμως κάπου εκεί είναι). Δηλαδή αν αυτή την τετραετία τα δίναν αυτά τα χρήματα απ'ευθείας στις τράπεζες τους και στα ασφαλιστικά ταμεία τους και μας άφηναν στην τύχη μας νομίζεις ότι θα βγαίνανε χαμένοι; Αφού θα τους ξαναζητήσουμε κι άλλα.

Παράδειγμα άλλο για το τι συμβαίνει: Εδώ η Νορβηγία, Ισλανδία και Λιχτενστάιν (βασικά Νορβηγία) χρηματοδοτούν με 25 εκ € δράσεις υπερ υγείας και περιβάλλοντος σε Ελλάδα, με προϋπόθεση την 50% χρηματοδότηση από Ελλάδα. Έχουμε πάρει τα μισά (12-13 εκ), μας ζητάνε λογαριασμό, τι κάναμε, τι συνχρηματοδοτήσαμε με αυτά που μας έδωσαν, δεν είμαστε σε θέση να τους δώσουμε λογαριασμό και σταμάτησαν την χρηματοδότηση! Και δεν είναι και στην ΕΕ. Μάλλον μας μισούνε τελικά....

Ας μην νομίζουμε ότι μας κάνουν και χάρη.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
αααα .... και πες μας Γιώτα και κανά δυό κουβέντες για την απογραφή του Αλογοσκούφη ....

για να δούμε από πότε ξεκίνησε το κλίμα αναξιοπιστίας .....

 

 

Για την απογραφή θέλω να σχολιάσω κάτι ως οικονομολόγος, γιατί έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα και με 'τρώει' να το γράψω.

 

Υπόψη ότι το σχόλιο αυτό δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με πολιτική αλλά ούτε και με το συγκεκριμένο πρόσωπο. Ο Αλογοσκούφης άλλωστε είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο που σπούδασα και τον σέβομαι και μόνο γι'αυτό.

 

Ωστόσο θεωρώ ότι η κίνηση αυτή της απογραφής θα πρέπει να γίνει case study για το πώς οι κομματικές σκοπιμότητες μπορούν να πλήξουν ανεπανόρθωτα την αξιοπιστία μιας χώρας. Η 'απογραφή' ήταν μια κίνηση λογιστικού και μόνο χαρακτήρα, με τον τρόπο που χειραγωγήθηκε όμως, όπως και ο χρόνος και ο τρόπος με τον οποίο έγινε, έδωσαν μια πολύ άσχημη εικόνα για την Ελλάδα. Το ηθικό δίδαγμα από την απογραφή θα μπορούσε να μπει στο εγχειρίδιο κάθε επίδοξου ηγέτη για το 'τι δεν θα πρέπει να κάνεις ποτέ για τη χώρα σου'.

 

Αυτό ήταν το σχόλιο. Αν θέλεις και την ανάλυση, πολύ ευχαρίστως...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τί ακριβώς δηλαδή θα πάθει το δολάριο που "πρέπει να γλιτώσει" από το ευρώ; Το ότι αποδυναμώνεται έναντι του ευρώ είναι μία κίνηση στρατηγικής της Αμερικανικής Κεντρικής Τράπεζας προκειμένου να αντιμετωπίσει το τεράστιο ελλειματικό ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών που έχει μέσω αύξησης των εξαγωγών της από το φθηνό δολάριο. Γιαυτό και διατηρεί τόσο χαμηλά τα επιτόκιά της. Το ευρώ έχει πρόβλημα ( δηλ η ανάπτυξη στην ΕΕ) - όχι το δολάριο!

 

Το δολάριο δεν κινδυνεύει από κανένα ευρώ, αν κινδυνέψει από κάποιο νόμισμα στο μέλλον θα είναι μάλλον το κινέζικο γουάν ή η ινδική ρουπία!

Αυτή την στιγμή το δολάριο και το ευρώ πάνε χέρι-χέρι. Μπορεί ο ένας να θέλει να είναι λίγο πιο πάνω από τον άλλον και να ψιλοτσακώνονται, αλλά μαζί θα πηγαίνουν. Το μεγάλο "κόλπο" του δολαρίου είναι ότι τα πληθωριστικά δολάρια ακόμα τα κρατάει στο μπαούλο η Κίνα και οι Άραβες. Και όσο τα κρατάνε έχει καλώς για το σύστημα μας. Το πρόβλημα το έχει το ίδιο το σύστημα κατά την γνώμη μου. Παλιότερα, έπαιρναν την σοδιά (δηλαδή ο τσιφλικάς έπερνε τα έσοδα) και τα μοίραζαν με την αναλογία που επικρατούσε τότε. Τώρα δεν περιμένουμε να εισπράξουμε τα έσοδα για να τα μοιράσουμε. Προσδοκούμε τα έσοδα, λέγοντας ότι θα κάνω αυτή την δουλειά και του χρόνου θα κερδίσω Α, πάω στην τράπεζα και δανείζομαι 20Α. Μόνο που η τράπεζα τα 20Α δεν τα έχει στην κατοχή της. Είναι χρήματα που δεν υπάρχουν. Δανείζει χρήματα που δεν έχει και που δεν υπάρχουν, προσδοκώντας το όφελος που θα έρθει του χρόνου, δηλαδή το Α. Όσο αποπληρώνεται το κεφάλαιο και βγαίνει κέρδος, το σύστημα προχωράει. Όμως ο δανεισμός που υπάρχει παγκοσμίως είναι τόσο μα τόσο μεγάλος, που δεν έχει αντίκρυσμα σε τίποτα. Έχουμε προεξοφλήσει μελλοντικά κέρδη γενεών και τα έχουμε προεισπράξει, από την ανάπτυξη που προσδοκάμε ότι θα έχουμε. Σε αυτό όμως δεν έχουμε συνυπολογίσει ότι ανάπτυξη δεν μπορεί να υπάρχει στους αιώνες των αιώνων, διότι το σύστημα έχει όρια που τα έχουμε υπερβεί. Και στα προβλήματα του ευρώ, η Ελλάδα ήταν ο πιο αδύναμος κρίκος. Όταν ο Αλογοσκούφης έκανε την δικιά του απογραφή, δεν φαινόταν να είχαμε χρέος πάνω από 100%, αλλά το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ήταν ότι το ετήσιο έλλειμα υποτίθεται ότι ήταν τάξεως 3%. Όταν όλοι μας έκλεισαν τις πόρτες, μας τις έκλεισαν διότι το ετήσιο έλλειμα μας ήταν πάνω από 10% (έψαχναν να το βρουν), με αρνητικούς όλους τους θεμελιώδους δείκτες για την μελλοντική μας πορεία, χωρίς θεσμούς, χωρίς οργάνωση, χωρίς κρατικό σύστημα, χωρίς τίποτα. Από την χρονιά της Ολυμπιάδας (2004) ως την χρονιά του ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ του προβλήματος, το 2009 (το πρόβλημα υπήρχε, αλλά κρυβόταν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο) 2πλασιάστηκαν οι δαπάνες του Δημοσίου, αντί να περιοριστούν. Το παράλογο λοιπόν είναι ότι δεν μας κατάλαβαν νωρίτερα σε αυτή την εγκληματική μας πορεία.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για την απογραφή θέλω να σχολιάσω κάτι ως οικονομολόγος, γιατί έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα και με 'τρώει' να το γράψω.

 

 

Αυτό ήταν το σχόλιο. Αν θέλεις και την ανάλυση, πολύ ευχαρίστως...

 

Εγώ πάντως το περιμένω με αγωνία.

Εν τω μεταξύ να εκτεθώ με αυτό που ξέρω. Σειρά εξοπλιστικών προγραμμάτων που είχαν γίνει και ήταν να παραδωθούν τα επόμενα χρόνια, είχαν προγραμματιστεί για να μπουν ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ στα έξοδα του κράτους λίγα χρόνια μετά το 2004 (όταν άλλαξε η κυβέρνηση), δηλαδή τότε που θα γινόταν η ΠΑΡΑΔΟΣΗ των εξοπλισμών. Μέχρι τότε, ίσχυε η πρακτική το κάθε κράτος να έχει την δυνατότητα να τα βάλει με όποιον τρόπο θέλει, πριν, μετά ή τμηματικά. Ο τρόπος που επέλεξε η πρώην κυβέρνηση έπλητε την νυν κυβέρνηση και προσπάθησε να μεταφέρει τις δαπάνες, άρα και την ευθύνη των ελλειμάτων που θα προέκυπταν στην πρώην κυβέρνηση. Την μεθόδευση αυτή ΔΕΝ την δέχτηκε τελικά η ΕΕ.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
To εδειξε εχτες στο Σκαι στην εκπομπη υδρογειος...Ψαχνω το βιντεο στο νετ αλλα δεν το βρισκω. Σοκαριστικη εικόνα. Με λιγα λογια ο κοσμος εκανε ντου στα αναλακτηρια για να αλλαξει τα χρηματα του σε οποιοδηποτε άλλο νομισμα λογο της υποτίμησης και γινοταν μαχη στα σουπερ μαρκετ του στυλ οποιοςπρολαβε προλαβε.

 

 

Στον Σκαι η' στο Alter? :D

 

Αν την βρεις θελω να την δω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.docstoc.com/docs/49763917/A-rev...n-in-Greece-and

 

 

D.G.Monopolis

Technical University of Crete,Dept. of Mineral Resources Engineering,Chania,Greece

 

Ο "δικος" μας Μονοπολης? 80

 

Απλη συνωνυμια! 80

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.docstoc.com/docs/49763917/A-rev...n-in-Greece-and

 

 

D.G.Monopolis

Technical University of Crete,Dept. of Mineral Resources Engineering,Chania,Greece

 

Ο "δικος" μας Μονοπολης? 80

 

Ο Διονυσης Μονοπωλης Γεωλογος Καθηγητής στο Τμήμα Μηχανικών Ορυκτών Πόρων στα Χανια, απεβίωσε στις

19-5-2011.

Η μονη του σχεση με τη Χιονοδρομια ηταν οτι εκανε τη διατριβη του στην Υδρογεωλογια στο καρστικο συστημα Παρνασσου

πριν απο καποιες δεκαετιες οταν ηταν υπαλληλος στο ΙΓΜΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν νομιζω οτι διαβασε το γραμμα ο Τζεφρυ


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
δεν νομιζω οτι διαβασε το γραμμα ο Τζεφρυ

το διάβασε

ο Βαρουφάκης είναι κολλητός του φίλος


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που δεν νομίζω ότι ισχύει είναι ότι τα νέα δάνεια που παίρνουμε είναι τοκογλυφικά. Με επιτόκιο μικρότερο του 6%, δεν νομίζω να είναι τοκογλυφικά, ειδικά όταν οι αγορές δεν θα έδιναν δάνεια, ή αν τα έδιναν θα είχαν επιτόκιο πάνω από 15%.

Το δεύτερο και πιο σημαντικό, αυτό που θα έπρεπε να γίνει από την αρχή (με αρκετά καλή προσέγγιση), το οποίο αν γινόταν από την αρχή δεν θα είμασταν στην σημερινή κατάσταση (ως οικονομική προοπτική της χώρας) και θα ξεχνούσαμε τα "τοκογλυφικά" δάνεια, το οποίο αν γίνει έστω και τώρα θα αλλάξει άρδην το οικονομικό σκηνικό και τις προοπτικές που θα δημιουργήσει και ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι διατεθειμένος ακόμα και τώρα να κάνει και να το υποστεί, είναι να γίνει ο μέγιστος μισθός δημοσίου 1.000€. Αυτό θα είναι το αίσιο σενάριο σε περίπτωση χρεοκοπίας και έτσι όπως πάμε θα το πετύχουμε σε 2-3 χρόνια. Είναι το "λογικό" σενάριο για αντιμετώπιση της πραγματικότητας ώστε να μειωθεί η ετήσια ζημιά και να έχουμε ετήσιο πλεόνασμα, να περάσουν 1-2 χρόνια για να δούμε τι θα κάνουμε. Άραγε αν πριν 1,5 χρόνο προτεινόταν κάτι τέτοιο πως θα αντιμετωπιζόταν; Άραγε τώρα, πως θα αντιμετωπιστεί;

Δηλαδή εσύ Turms το διάβασες και συμφωνείς;

Αυτό που βλέπω από παντού, είναι κριτική και άρνηση της πραγματικότητας. Καμία λύση και πρόταση δεν βλέπω. Αυτή είναι μία ρεαλιστική πρόταση που ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ μέγιστο μισθό (και σύνταξη προφανώς) 1.000€ για όσο διάστημα χρειαστεί. Ποιος το υποστηρίζει;


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

το διαβασα και συμφωνησα (τωρα δεν θυμαμαι λεπτομερειες, αλλα καποια δεν μου αρεσαν, και βαριεμαι να το ξαναδιαβασω για να πω την αμαρτια μου)

 

1.000 €?

εγω με 1.000 € ζω...δεν εχω προβλημα. Το θεμα ειναι οτι αλλο 1.000 και αλλο 500

το θεμα ομως δεν ειναι μονο ο μισθος του υπαλληλου

ειναι και ολα τα αλλα δεινα αυτης της χωρας

φοροδιαφυγη, εισφοροδιαφυγη, μαυρη εργασια, μιζες, διαφθορα κ.α. πολλα....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
το διάβασε

ο Βαρουφάκης είναι κολλητός του φίλος

 

το εννοεις αυτο;


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό που βλέπω από παντού, είναι κριτική και άρνηση της πραγματικότητας. Καμία λύση και πρόταση δεν βλέπω. Αυτή είναι μία ρεαλιστική πρόταση που ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ μέγιστο μισθό (και σύνταξη προφανώς) 1.000€ για όσο διάστημα χρειαστεί. Ποιος το υποστηρίζει;

 

Γα την άρνηση της πραγματικότητας


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό που βλέπω από παντού, είναι κριτική και άρνηση της πραγματικότητας. Καμία λύση και πρόταση δεν βλέπω. Αυτή είναι μία ρεαλιστική πρόταση που ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ μέγιστο μισθό (και σύνταξη προφανώς) 1.000€ για όσο διάστημα χρειαστεί. Ποιος το υποστηρίζει;

 

υπαρχουν προτασεις...γιατι το λες;;; ...κατι λογια του αερα του στυλ: να παρετε το μνημονιο να φυγετε

να μην πληρωσουμε φραγκο

να μας δωσουν πισω τα κλεμμενα

να παμε πισω στην δρχ, να βγουμε απο ΝΑΤΟ, ΕΕ, ΕΟΚ, ΕΟΧ, ΕΟΚ, ΕΚΟ, ΕΣΤΟΥΧ, Ηπειρο, γη, ηλιακο συστημα κλπ


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
το διαβασα και συμφωνησα (τωρα δεν θυμαμαι λεπτομερειες, αλλα καποια δεν μου αρεσαν, και βαριεμαι να το ξαναδιαβασω για να πω την αμαρτια μου)

 

1.000 €?

εγω με 1.000 € ζω...δεν εχω προβλημα. Το θεμα ειναι οτι αλλο 1.000 και αλλο 500

το θεμα ομως δεν ειναι μονο ο μισθος του υπαλληλου

ειναι και ολα τα αλλα δεινα αυτης της χωρας

φοροδιαφυγη, εισφοροδιαφυγη, μαυρη εργασια, μιζες, διαφθορα κ.α. πολλα....

 

Δεν ξέρω τον μισθό σου και δεν με ενδιαφέρει να τον μάθω, δεν είναι το ζητούμενο. Όταν ο μέγιστος μισθός γίνει 1.000, ο μέσος μισθός δεν θα ξεπερνάει τα 700€. Φαντάσου όταν έχεις 30 χρόνια προϋπηρεσίας, οικογένεια.... θα φτάνεις 800-850€ κατά μέσο όρο. Τα 1.000 δεν θα τα δούμε εμείς ούτε με κιάλια.

Προφανώς θα παρασυρθούν και οι μισθοί του ιδιωτικού τομέα. Ο μισός ιδιωτικός τομέας έχει σαν πελάτη το Δημόσιο. Αλλά και οι Δημόσιοι υπάλληλοι με τα καθημερινά τους έξοδα τροφοδοτούν όλες τις ιδιωτικές επιχειρήσεις (ρούχα, τρόφιμα... όλα τα καταναλωτικά αγαθά τέλος πάντων).

 

Τα δεινά είναι πολλά. Όσο και το λίπος που υπάρχει και απορροφά έως τώρα τα πάντα. Η φοροδιαφυγή υπάρχει και συνυπεύθυνοι είναι όλοι οι πολίτες σε κάποιο βαθμό. Και οι μίζες υπάρχουν και όλα όσα ανέφερες και έχουν όλα συμβάλλει για να φτάσουμε μέχρι εδώ. Το ότι δεν έχουν όλα αυτά την πιο καίρια συμβολή δεν αποτελεί άλλοθι για να μην καταπολεμηθούν. Είναι θέμα αρχής, ανεξαρτήτα του οικονομικού αποτελέσματος. Αν και θεωρητικά το Δημόσιο έφτασε εδώ που έφτασε διότι επεκράτησαν αυτές οι νοοτροπίες της μίζας και διαφθοράς, αφού διόριζες όσους ήθελες για ψηφοθηρικούς λόγους, ανεχόσουν την μη εργασία από το Δημόσιο παρ'όλο που πληρωνόταν, ας μην μπούμε σε παραδείγματα που γέρνουν προς την μία ή την άλλη άκρη, αλλά συνολικά το Δημόσιο σαν ένα πακέτο που καταναλώνει Χ και παράγει απογοητευτικά λίγο. Όταν όμως στερέψει το ρευστό από την αγορά, θα δεις πολλές από τις στρεβλώσεις να περιορίζονται, αλλά και να διογκώνονται και στην μεταβατική περίοδο αυτή θα υπάρξει δυνατότητα να μεταβληθούν πολλά δεδομένα. Όμως μην αποπροσανατολίζεσαι από αυτό που συμφώνησες, μην ασχολείσαι με αυτά, που θα πρέπει ούτως ή άλλως να αλλάξουν σε οποιαδήποτε λύση.

 

Η κύρια πρόταση ΑΜΕΣΟΥ περιορισμού του ετήσιου ελλείματος είναι ο περιορισμός της μισθοδοσίας, την οποία καθόρισε το κείμενο. Πρόταση ανάλογη, δεν έχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ, σε καμία ΠΡΟΤΑΣΗ, σε καμία ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites
το εννοεις αυτο;

Ο Βαρουφάκης είναι καθηγητής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και έμπιστος σύμβουλος του Γιώργου Παπανδρέου, διατηρώντας ιδιαίτερα φιλικές σχέσεις με τον αδελφό του πρωθυπουργού Νίκο Παπανδρέου ....

 

 

 

Ο Γιάννης Βαρουφάκης σπούδασε Μαθηματικά και Οικονομικά στο Πανεπιστήμιο του Essex και του Birmingham. Κατόπιν δίδαξε στα Πανεπιστήμια του Essex, του East Anglia, του Cambridge και της Γλασκώβης. Διετέλεσε Αναπληρωτής Καθηγητής Οικονομικών στο Πανεπιστήμιο του Sydney στην Αυστραλία και Fellow Οικονομικής και Κοινωνικής Ηθικής του Καθολικού Πανεπιστημίου της Louvain στο Βέλγιο. Από το 2000 διδάσκει οικονομική θεωρία και πολιτική οικονομία στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ακόμα, το 2003 ίδρυσε το Διδακτορικό Προγράμμα του Τμήματος (UADPhilEcon) (το οποίο και διηύθυνε μέχρι τον Οκτώβριο του 2008). Διατελεί Διευθυντής του Τομέα Πολιτικής Οικονομίας του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Edited by panpanou

dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

" ... Πάρτε στα χέρια σας τις καταστάσεις «πόθεν έσχες» του πολιτικού προσωπικού. Υπάρχουν δηλώσεις που ανταγωνίζονται σελίδες αγγελιών real estate. Και όλα φαίνοντα ωραία και διάφανα. Αυτό δεν ενοχλεί τόσο. Το χειρότερο είναι πως φαίνονται και φυσιολογικά, αποδεκτά σε ένα συλλογικό κώδικα ηθικής που τώρα πάει, ευτυχώς, να αλλάξει. Υπάρχουν πολιτικοί με περιουσιακά στοιχεία που έπρεπε να προκαλούν έκπληξη. Πως γίνεται, για παράδειγμα, αν δεν έχεις εργαστεί ποτέ στη ζωή σου να διαθέτεις χωράφια και βοσκοτόπια που χρειάζονται βαθιά ματιά για να κοιτάξεις ως τα όρια τους; Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τους πολιτικούς. Εχει να κάνει με το πολυτελές εξοχικό του δικαστή ή το σπορ αυτοκίνητο του γιατρού που απασχολείται στο ΕΣΥ.

 

Γαμώτο, μη μου λέτε ότι ήμασταν αφελείς, γιατί θα σας πω ότι είμαστε πρώτα ηλίθιοι. Τη βλέπαμε τη διαφθορά δίπλα μας. Τη βλέπαμε να σηκώνει ορόφους ή να σαλπάρει για γαλανά νερά. Απλώς κάποιοι από μας το θεωρούσαν αναπόφευκτο, κάποιοι άλλοι αποδεκτό και αρκετοί παράδειγμα ζωής ..."

 

 

 

οι τελευταίοι, είναι αυτοί που φωνάζουν σήμερα πιο δυνατά και πιο πολύ ... ;)


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Βαρουφάκης είναι καθηγητής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και έμπιστος σύμβουλος του Γιώργου Παπανδρέου, διατηρώντας ιδιαίτερα φιλικές σχέσεις με τον αδελφό του πρωθυπουργού Νίκο Παπανδρέου ....

 

 

 

Ο Γιάννης Βαρουφάκης σπούδασε Μαθηματικά και Οικονομικά στο Πανεπιστήμιο του Essex και του Birmingham. Κατόπιν δίδαξε στα Πανεπιστήμια του Essex, του East Anglia, του Cambridge και της Γλασκώβης. Διετέλεσε Αναπληρωτής Καθηγητής Οικονομικών στο Πανεπιστήμιο του Sydney στην Αυστραλία και Fellow Οικονομικής και Κοινωνικής Ηθικής του Καθολικού Πανεπιστημίου της Louvain στο Βέλγιο. Από το 2000 διδάσκει οικονομική θεωρία και πολιτική οικονομία στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ακόμα, το 2003 ίδρυσε το Διδακτορικό Προγράμμα του Τμήματος (UADPhilEcon) (το οποίο και διηύθυνε μέχρι τον Οκτώβριο του 2008). Διατελεί Διευθυντής του Τομέα Πολιτικής Οικονομίας του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

 

προφανως ομως δεν τον ακουει.


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν ξέρω τον μισθό σου και δεν με ενδιαφέρει να τον μάθω, δεν είναι το ζητούμενο. Όταν ο μέγιστος μισθός γίνει 1.000, ο μέσος μισθός δεν θα ξεπερνάει τα 700€. Φαντάσου όταν έχεις 30 χρόνια προϋπηρεσίας, οικογένεια.... θα φτάνεις 800-850€ κατά μέσο όρο. Τα 1.000 δεν θα τα δούμε εμείς ούτε με κιάλια.

Προφανώς θα παρασυρθούν και οι μισθοί του ιδιωτικού τομέα. Ο μισός ιδιωτικός τομέας έχει σαν πελάτη το Δημόσιο. Αλλά και οι Δημόσιοι υπάλληλοι με τα καθημερινά τους έξοδα τροφοδοτούν όλες τις ιδιωτικές επιχειρήσεις (ρούχα, τρόφιμα... όλα τα καταναλωτικά αγαθά τέλος πάντων).

 

Τα δεινά είναι πολλά. Όσο και το λίπος που υπάρχει και απορροφά έως τώρα τα πάντα. Η φοροδιαφυγή υπάρχει και συνυπεύθυνοι είναι όλοι οι πολίτες σε κάποιο βαθμό. Και οι μίζες υπάρχουν και όλα όσα ανέφερες και έχουν όλα συμβάλλει για να φτάσουμε μέχρι εδώ. Το ότι δεν έχουν όλα αυτά την πιο καίρια συμβολή δεν αποτελεί άλλοθι για να μην καταπολεμηθούν. Είναι θέμα αρχής, ανεξαρτήτα του οικονομικού αποτελέσματος. Αν και θεωρητικά το Δημόσιο έφτασε εδώ που έφτασε διότι επεκράτησαν αυτές οι νοοτροπίες της μίζας και διαφθοράς, αφού διόριζες όσους ήθελες για ψηφοθηρικούς λόγους, ανεχόσουν την μη εργασία από το Δημόσιο παρ'όλο που πληρωνόταν, ας μην μπούμε σε παραδείγματα που γέρνουν προς την μία ή την άλλη άκρη, αλλά συνολικά το Δημόσιο σαν ένα πακέτο που καταναλώνει Χ και παράγει απογοητευτικά λίγο. Όταν όμως στερέψει το ρευστό από την αγορά, θα δεις πολλές από τις στρεβλώσεις να περιορίζονται, αλλά και να διογκώνονται και στην μεταβατική περίοδο αυτή θα υπάρξει δυνατότητα να μεταβληθούν πολλά δεδομένα. Όμως μην αποπροσανατολίζεσαι από αυτό που συμφώνησες, μην ασχολείσαι με αυτά, που θα πρέπει ούτως ή άλλως να αλλάξουν σε οποιαδήποτε λύση.

 

Η κύρια πρόταση ΑΜΕΣΟΥ περιορισμού του ετήσιου ελλείματος είναι ο περιορισμός της μισθοδοσίας, την οποία καθόρισε το κείμενο. Πρόταση ανάλογη, δεν έχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ, σε καμία ΠΡΟΤΑΣΗ, σε καμία ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ.

 

εγω αντιληφθηκα αλλιως την προταση (ισως λαθος μου)

οτι ο μεσος μισθος θα καταληξει στα 1.000

ο αρχικος θα ειναι παλι 700 αλλα απλα στα 1.000 θα υπαρχει ταβανι.

οχι 1.000 μεγιστος αρα ο μεσος ατα 500

 

κατα τα αλλα το ιδιο λεμε, και δεν διαφωνω σε αλλα που λες


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
προφανως ομως δεν τον ακουει.

απαντά ο Σταύρος Θεοδωράκης στην διαπίστωση σου ...

 

 

 

διότι οι "αγανακτισμένοι" δεν είναι άμοιροι ευθυνών, όπως γουστάρει να τους

παρουσιάζει ο μαλάκας ο Τριανταφυλλόπουλος για να πουλήσει ακόμα και αυτή την ώρα .... :P

 

 

 

 

 

αντιγράφω από τον Τάκη Μίχα:

 

 

Που ήσουνα  Αγανακτισμένε να διαμαρτυρηθείς:

 

Όταν εσύ (και/ή οι γονείς σου)  κατανάλωνες  12% πάνω από τον μέσο όρο της ΕΕ, ενώ το εισόδημά σου ήταν 5% κάτω του μέσου όρου και η  παραγωγικότητα της εργασίας σου  20% χαμηλότερη;

Όταν εσύ (και/ή οι γονείς σου) άρχισες να παίρνεις σύνταξη στα 55 σου παίρνοντας το σκανδαλώδες  ποσοστό του 96% των μέσων αποδοχών και επιβαρύνοντας το ΑΕΠ με 13,5% –ενώ αντίστοιχα οι “μη αγανακτισμένοι” μαλάκες στις χώρες του ΟΟΣΑ άρχιζαν να παίρνουν σύνταξη στα 63, έπαιρναν μόλις το 61% των αποδοχών τους και επιβάρυναν το ΑΕΠ με 10%; 

Όταν εσύ(και/ή οι γονείς σου) είχατε στήσει την μεγάλη φιέστα των απεργιών την δεκαετία του 80 υπονομεύοντας έτσι την ανταγωνιστικότητα της χώρας; Σύμφωνα με στοιχεία  του Διεθνούς Οργανισμού Εργασίας  κατά την περίοδο 1976-1988 χάθηκαν, εξαιτίας νομίμων απεργιών και μόνο 0,36 εργάσιμες μέρες ανά 1 εκατομμύριο κατοίκων στην Ελλάδα έναντι 0,06 στις ΗΠΑ και 0,14 στην Ιταλία και την Ισπανία.

Όταν ο Ανδρέας έπαιρνε το δημόσιο χρέος της Ελλάδας στις αρχές της δεκαετία του 80 στο 20% και το ανέβαζε μέσα σε μια δεκατία σε 80%;-το μεγαλύτερο μέρος του οποίου δαπανήθηκε όχι σε επενδύσεις αλλά για τους μισθούς και συντάξεις των «πρασινοφρουρών » με τους οποίους γέμισε το δημόσιο;

Όταν  Παγκόσμια Τράπεζα κατέτασσε την Ελλάδα 81η από 202 χώρες στην πάταξη της διαφθοράς και  η Διεθνής Διαφάνεια την ταξινομούσε το 2009  σαν την χώρα με τον πιο διεφθαρμένο δημόσιο τομέα μεταξύ των EΕ-27;

Όταν οι συντεχνίες επέβαλλαν κάθε είδους εμπόδια στην αγορά εργασίας που καταλαμβάνει τη χειρότερη 5η θέση στον ΟΟΣΑ; Με αποτέλεσμα η ανεργία μεταξύ των νέων να φτάνει στο 20%, και να αποθαρρύνονται οι ξένες επενδύσεις;

Όταν  στην Ελλάδα οι «προοδευτικές δυνάμεις» οικοδομούσαν ένα νομικό πλαίσιο που στοχεύει στην εξόντωση των επενδυτών: Σύμφωνα με την μελέτη Doing Business 2011 της Παγκόσμιας Τράπεζας, η Ελλάδα αξιολογείται  154η μεταξύ 183 χωρών ως προς την ποιότητα και εφαρμογή των νόμων που αφορούν την προστασία των επενδυτών.

Όταν οι δημόσιοι υπάλληλοι έστηναν το μεγαλύτερο φαγοπότι που γνώρισε ο πλανήτης δημιουργώντας έναν δημόσιο τομέα όπου οι δαπάνες μισθών και συντάξεων του δημοσίου τo 2009 απορροφούν το 55% των εσόδων του δημοσίου σε σχέση με το 38% αντίστοιχα που απορροφούν στην υπόλοιπη Ευρώπη;

Όταν χτιζόταν το τεράστιο Ελληνικό κράτος-δεύτερο σε μέγεθος μετά την Πορτογαλία στην ΕΕ (με βάση τις δημόσιες δαπάνες ως ποσοστό του ΑΕΠ σε σχέση με το κατά κεφαλή ΑΕΠ);

Όταν η Ελλάδα δαπανούσε για την δημόσια διοίκηση το μεγαλύτερο ποσοστό του ΑΕΠ απ όλες τις χώρες του ΟΟΣΑ -19.7%-με μέσο όρο ΟΟΣΑ 13,5%(2004)

Όταν η αποτελεσματικότητα των υπηρεσιών του δημόσιου τομέα στην  Ελλάδα ήταν στον πάτο μεταξύ των  23 χωρών της ΕΕ (2000);

Όταν στην Ελλάδα το κράτος/συντεχνίες  ύψωναν τους περισσότερους φραγμούς στην επιχειρηματικότητα  σε σχέση με τις άλλες χώρες της ΕΕ;

Όταν στην Ελλάδα το κράτος/συντεχνίες επέβαλλαν την μεγαλύτερη χρήση διοικητικών μέτρων εναντίων των επιχειρήσεων στην ΕΕ;

Όταν στην Ελλάδα το κράτος/συντεχνίες επέβαλλαν το μεγαλύτερο διοικητικό βάρος (κόστος κρατικής γραφειοκρατίας)  στις επιχειρήσεις μεταξύ των χωρών της ΕΕ(το 2003 εκτιμάτο μεταξύ 5,4%-6,8% του ΑΕΠ);

Όταν τα τελευταία οκτώ χρόνια η Ελλάδα βρίσκεται  όσον αφορά την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας  της στην  προτελευταία θέση μεταξύ των χωρών της ΕΕ-27;

Όταν τον Μάιο πριν από ένα έτος κάτι άλλοι «αγανακτισμένοι» δολοφονούσαν εν ψυχρώ τρεις εργαζόμενους επειδή οι τελευταίοι αρνήθηκαν να υπακούσουν στις ντιρεκτίβες τους;

Όταν  οι πραιτοριανοί  του ΚΚΕ συνελάμβαναν το περασμένο έτος τους 900 τουρίστες-εισβολείς του  κρουαζιερόπλοιου  Ζενίθ επιβάλλοντας στο ισπανικό πρακτορείο να βγάλει την Ελλάδα από το σχεδιασμό των «ιμπεριαλιστικών» κρουαζιερών  που οργάνωνε;.

Όταν οι άμεσες ξένες επενδύσεις στην Ελλάδα μεταξύ των ετών 2003-2008  αντιπροσώπευαν μόνο το 1% του ΑΕΠ όταν ο μέσος όρος στις χώρες του ΟΟΣΑ είναι 4,1%;

Όταν οι 11 πιο ζημιογόνες ΔΕΚΟ (με συσσωρευμένες ζημίες 1,7 δις ) στην Ελλάδα πλήρωναν το 2010 μέσο μισθό 40772 ευρώ  ανά εργαζόμενο –διπλάσιο από τον αντίστοιχο του ιδιωτικού;

Όταν τα παλληκάρια της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ απαλλοτρίωναν τους κοινωνικούς πόρους για να κάνουν «αγανακτισμένες» κρουαζιέρες στην Άπω Ανατολή η στις Μπαχάμες;

Όταν ο μέσος όρος απόδοσης των Ελληνόπουλων στις διεθνείς εξετάσεις στην PIZA ήταν ο χαμηλότερος μεταξύ των χωρών του ΟΟΣΑ-με εξαίρεση το Μεξικό και την Τουρκία; Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα απασχολεί τους περισσότερους εκπαιδευτικούς ανά μαθητή σε σύγκριση με τον ευρωπαϊκό μέσο όρο;

Όταν δεν υπάρχει ούτε ένα ελληνικό ΑΕΙ μεταξύ των καλύτερων 100 στον κόσμο;Ότι  το πτυχίο του ΑΕΙ βελτιώνει μισθούς κατά μόνο 32%, (έναντι 61% στην ΕΕ) αποφέροντας έτσι απόδοση 3,5% στο κόστος της εκπαίδευσης (έναντι 7% στην ΕΕ);

Όταν επί δεκαετίες τώρα άλλοι  «αγανακτισμένοι» καταστρέφουν τις πανεπιστημιακές εγκαταστάσεις, εμποδίζουν τα μαθήματα και  εξευτελίζουν τους καθηγητές απαξιώνοντας έτσι ακόμα περισσότερο την τριτοβάθμια εκπαίδευση;  

Όταν τα διπλώματα  ευρεσιτεχνίας στην Ελλάδα είναι μόλις 0,2% δηλαδή δέκα φορές λιγότερα από αυτά που της αναλογούν σε σχέση με τον πληθυσμό της;

Όταν τέλος, σύμφωνα με πρόσφατα στοιχεία του Παγκόσμιου Οικονομικού Φόρουμ μεταξύ 183 χωρών, η Ελλάδα κατατάσσεται 84η στους θεσμούς, 123η στο μακροοικονομικό περιβάλλον, 94η στην αποδοτικότητα στην αγορά αγαθών, 93η στην ανάπτυξη της χρηματοοικονομικής αγοράς, 74η στην εξειδίκευση των επιχειρήσεων και 79η στις καινοτομίες;

Γιατί Αγανακτισμένε δεν σε είδα ποτέ να διαμαρτύρεσαι για όλα αυτά;

 

 

 

 

καταλάβατε τώρα γιατί έχει δίκιο ο βλάκας ο Πάγκαλος και το "μαζί τα φάγαμε" ;;;;;; :(

Edited by panpanou

dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

πιστευω οτι οι αγανακτισμενοι ειναι αυτο που λεει η λεξη

ο κοσμος απλα απηυδησε με αυτα που ακουει και βλεπει

ολοι θελουν να δουνε εργα, κατι να γινεται

κανεις ομως δεν ξερει τι...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

και για να μην μένετε πίσω ... πάρτε και ένα μπάσιμο με τάκλιν

και από αριστερά και από δεξιά .... :(

 

χαχαχαχα ... όλα τα είχε η Μαριωρή ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(μόνο μ' αυτά που φοράει τρώγανε καμμιά 1000άρα πεινασμένοι για 1 μήνα ...) :P

Edited by panpanou

dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...