Jump to content
Olga

Θανατος σκιερ στα Πηγαδια...

Recommended Posts

για αρχη συλληπητηρια στην οικογενεια του παιδιου.σχετικα τωρα με το συμβαν,θα σας αναφερω κατι που ειδα εγω προσωπικα στον παρνασσο εχθες.μεχρι τις δυο λειτουργουσε μονο ο αιολος,μετα λοιπον μας εδωσαν τον βακχο ωστε να χρησιμοποιησουμε τον μισο περικλη.ως εδω ολα καλα.η ανακοινωση απο τα μεγαφωνα ελεγε:''ΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΧΡΗΣΗ Ο ΑΝΑΒΑΤΗΡΑΣ ΒΑΚΧΟΣ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΣΚΙΕΡ."

ειλικρινα αν θα βλεπατε ποσος κοσμος βρεθηκε στην συγκεκριμενη πιστα που ΔΕΝ θα επρεπε να βρισκεται...κοσμος που ισως να χρησιμοποιουσε τα πεδιλα και για δευτερη φορα στην ζωη του.

συγνωμη αν ειμαι off topic αλλα νομιζω οτι αξιζει να σημειωθει το παραπανω συμβαν.

Συλλυπητήρια στην οικογένεια του παιδιού.

Στην συνέχεια αν αυτό που περιγράφεις, ότι υπήρχε επίσημη ανακοίνωση ότι οι ΕΜΠΕΙΡΟΙ μπορούν να πάνε σε κάποια συγκεκριμένη πίστα είναι εγκληματικό, για τα δεδομένα τις Ελλάδας, εννοώντας την ωριμότητα μας! Είμαι σίγουρος ότι στην πίστα βρέθηκαν άτομα που δεν έπρεπε! Και έως ένα βαθμό τους δικαιολογώ, όλοι πάμε με σκοπό την διασκέδαση, «θα πάει όλη η παρέα και εγώ θα κάτσω πίσω» π.χ.

Καλό είναι να κάνουμε λίγη ακόμη υπομονή ώστε να υπάρχει η σωστή χιονοκάλυψη δεν θα αργήσει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

πωπω .. :o πολυ θλιβερο :( :( :(

 

Καλο ταξιδι < Εν λευκο > Αδεφε , στις χιονισμενες πλαγιες του παραδεισου ....

Edited by The John

***********************

* 23tf2mr.gif** I whidud.gif Snow **jv5ehi.gif*

***********************

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Καταρχάς θα θελα και γω να εκφράσω την λύπη μου για το δυσάρεστο νέο και να πω συλληπητήρια στην οικογένιά του.

 

Θα ήθελα όμως να πω, ότι επειδή έτυχε να είμαι κι εγώ χτες εκεί, χωρίς βέβαια να δω τι έγινε γιατί είχα φύγει πριν από 2 ώρες ακριβώς, είχα δει όμως τους τρεις νεαρούς, Γεωργιανής καταγωγής, οι οποίοι έτρεχαν σαν τους τρελούς και φώναζαν και παραλίγο να με πάρουν μαζί τους μια φορά κατά την κατάβασή μου από την πίστα "παράδεισος" στο πρώτο μέρος που είχαν ανοιχτό χτες, στο στενό μέρος της πίστας γιατί προσπαθούσαν να αποκτήσουν όσο πιο μεγάλη ταχήτητα γινόταν και δεν έβλεπαν μπροστά τους.

 

Έμαθα ότι επρόκειτο για αυτούς μετά από επικοινωνία μου με φίλο μου, υπεύθυνο στο χιονοδρομικό.

 

Όπως δήλωσε και χρήστης Yota "Το να φας ένα snowboard πχ στο κεφάλι είναι ευθύνη άλλου, άλλα πρέπει κι ο καθένας μας να έχει τα μάτια του 14 να προσέχει πού στέκεται ο ίδιος και τί υπάρχει γύρω του.

 

Αν τώρα κάποιος πάει με τα χίλια και δεν το έχει, ή ακόμη και να το έχει, μπορεί να προκύψει το ο,τιδήποτε και είναι ζήτημα χρόνου και στατιστικής να συμβεί κάποια στιγμή σε κάποιον το μοιραίο."

 

Δυστυχώς...

 

 

Και όλα αυτά τα λέω γιατί ξέρω και τους ανθρώπους στο χιονοδρομικό και θα ήταν έγκλημα να πούμε ότι δεν έκαναν ό,τι μπορούσαν.

Δεν λέω, στην Ελλάδα είμαστε, αλλά άμυαλοι υπάρχουν σε όλλες τις χώρες, όχι μόνο εδώ.

Και στην τελική, όταν πας για σκι, πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είσαι μόνος σου. Πρέπει να σέβεσαι τον εαυτό σου και όλους τους άλλους.

Αλλιώς, γίνονται άσχημα πράγματα σαν κι αυτό και τι ποιό άσχημο για μια μάνα να κηδεύει το παιδί της ενώ θα πρεπε να γιορτάζουν τα Χριστούγεννα όλοι μαζί.


MarinA

Share this post


Link to post
Share on other sites

λυπούμε που το χθεσινό μου ποστ δικαιώθηκε με αυτο τον τροπο .....

 

κυριε ακη υπεύθυνε του χκ σας ακούω τι έχετε να πείτε για το συμβαν !!


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και στην τελική, όταν πας για σκι, πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είσαι μόνος σου.

 

Πρέπει να σέβεσαι τον εαυτό σου και όλους τους άλλους.

 

Αλλιώς, γίνονται άσχημα πράγματα σαν κι αυτό και τι ποιό άσχημο

για μια μάνα να κηδεύει το παιδί της ενώ θα πρεπε να γιορτάζουν τα Χριστούγεννα όλοι μαζί.

 

και οποιαδήποτε στιγμή... και τώρα πολύ περισσότερο... :(

 

δεν ξέρω τι να πω και επαναλαμβάνω

αν και η μόνη σκέψη μου απ' το πρωί

είναι να ρίξουμε όλο το βάρος των προσπαθειών μας

στην ενημέρωση των χιονοδρόμων για τα θέματα ασφάλειας...


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites
... να ρίξουμε όλο το βάρος των προσπαθειών μας

στην ενημέρωση των χιονοδρόμων για τα θέματα ασφάλειας...

 

ας ξαναδιαβάσουμε την κουβέντα που είχαμε κάνει το 2008 για το ίδιο θέμα ....

όλο και κάτι θα μας μείνει ...

 

 

 

 

 

κάποιος ο οποίος τρέχει με τα χίλια μέσα στις πίστες είναι "εν δυνάμει" δολοφόνος κατ αρχήν του εαυτού του

και ακολούθως ΚΑΙ των άλλων ...

 

διαβάστε τι λέει η Μαρίνα

 

... είχα δει όμως τους τρεις νεαρούς, Γεωργιανής καταγωγής, οι οποίοι έτρεχαν σαν τους τρελούς και φώναζαν και παραλίγο να με πάρουν μαζί τους μια φορά κατά την κατάβασή μου από την πίστα "παράδεισος" στο πρώτο μέρος που είχαν ανοιχτό χτες, στο στενό μέρος της πίστας γιατί προσπαθούσαν να αποκτήσουν όσο πιο μεγάλη ταχύτητα γινόταν και δεν έβλεπαν μπροστά τους.

 

αν την είχαν παρασύρει και της είχαν σπάσει το πόδι ή το χέρι ή το κεφάλι ...

θα λέγαμε "φταίει η κακιά στιγμή;"

Edited by panpanou

dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας μην λέμε πολλά μια τέτοια στιγμή...

 

....Καλό Ταξίδι στο άτυχο παληκάρι.


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
λυπούμε που το χθεσινό μου ποστ δικαιώθηκε με αυτο τον τροπο .....

 

κυριε ακη υπεύθυνε του χκ σας ακούω τι έχετε να πείτε για το συμβαν !!

 

Λυπάμαι αλλά το ποστ σου δεν δικαιώνεται με κανένα τρόπο από την στιγμή που ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ....

 

Εικασίες μπορούμε να κάνουμε όλοι... Και μιας που το αναφέραμε... διάβασε εδώ να δεις τι λέει ο χρήστης marina_1206 να δεις που βγαίνει άλλο συμπέρασμα...

 

Εγώ δεν καταπιάνω καμία απ'όσες έχω ακούσει περιμένοντας επίσημα να ακούσω και τις δύο πλευρές... Και του κεντρου και της οικογένειας του εκλειπόντως αλλά και τις έρευνας που θα γίνει από τους όποιους αρμόδιους....

 

Τώρα πως δικαιώνεσαι για την φρέζα του ρατρακ δεν καταλαβαίνω.... Υπάρχουν κανόνες στην λειτουργία ενός κέντρου... Αν το κέντρο έχει λάβει όλες τις απαραίτητες παραμέτρους για την ασφαλή λειτουργία τοτε δεν μένει παρά να εκτιμήσεις τις δικές σου δυναμεις-ικανότητες για να δεις που θα πας και που σε παίρνει... Βεβαια σε όλα αυτα παίζει σημαντικό ρόλο ο παράγοντας τύχη-γκαντεμιά... και πάλι δεν γνωρίζουμε αν καποιο από τα 2 έπαιξε το ρόλο του.

 

Καταλήγοντας ... το ατύχημα μπορεί να προήλθε από οποιοδήποτε λόγο... ακόμα και από το πολύ σκληρό χιόνι-πάγο... Αυτο αυτόματα δεν καταδικάζει το κέντρο που άνοιξε με τέτοια ποιότητα χιονιού... και δεν νομίζω ότι ο κάθε υπέυθυνος έχει την υποχρέωση να απολογηθεί σε κανέναν από εμάς...

 

Ας δουμε πρώτα τι έγινε και μετά παίρνουμε κεφάλια...

 

 

Φιλικά

Τεο...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Λυπάμαι αλλά το ποστ σου δεν δικαιώνεται με κανένα τρόπο από την στιγμή που ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ....

 

Εικασίες μπορούμε να κάνουμε όλοι... Και μιας που το αναφέραμε... διάβασε εδώ να δεις τι λέει ο χρήστης marina_1206 να δεις που βγαίνει άλλο συμπέρασμα...

 

Εγώ δεν καταπιάνω καμία απ'όσες έχω ακούσει περιμένοντας επίσημα να ακούσω και τις δύο πλευρές... Και του κεντρου και της οικογένειας του εκλειπόντως αλλά και τις έρευνας που θα γίνει από τους όποιους αρμόδιους....

 

Τώρα πως δικαιώνεσαι για την φρέζα του ρατρακ δεν καταλαβαίνω.... Υπάρχουν κανόνες στην λειτουργία ενός κέντρου... Αν το κέντρο έχει λάβει όλες τις απαραίτητες παραμέτρους για την ασφαλή λειτουργία τοτε δεν μένει παρά να εκτιμήσεις τις δικές σου δυναμεις-ικανότητες για να δεις που θα πας και που σε παίρνει... Βεβαια σε όλα αυτα παίζει σημαντικό ρόλο ο παράγοντας τύχη-γκαντεμιά... και πάλι δεν γνωρίζουμε αν καποιο από τα 2 έπαιξε το ρόλο του.

 

Καταλήγοντας ... το ατύχημα μπορεί να προήλθε από οποιοδήποτε λόγο... ακόμα και από το πολύ σκληρό χιόνι-πάγο... Αυτο αυτόματα δεν καταδικάζει το κέντρο που άνοιξε με τέτοια ποιότητα χιονιού... και δεν νομίζω ότι ο κάθε υπέυθυνος έχει την υποχρέωση να απολογηθεί σε κανέναν από εμάς...

 

Ας δουμε πρώτα τι έγινε και μετά παίρνουμε κεφάλια...

 

 

Φιλικά

Τεο...

 

 

τελικα απο οτι βλεπω δυσκολα με καταλαβαίνεις ως προς τον τροπο που γραφω δεν τα εχω με το χκ σαν κεντρο αλλα με τους επικεφαλης που ειναι βιδωμενη στην καρεκλα τους και δ εν ΔΕΧΟΝΤΑΙ απο πουθενα κουβεντα ..και κινουντε σαν αυτοκρατορες σε ξενη χωρα ..

 

πες μου σε παρακαλω εχεις μπει ποτε σου σε αρατρακ ???

 

γιατι εγω μπαίνω συνεχεια και μπορω να πω οτι μπες βγες δεν ειναι και οτι το καλυτερο .

πως ομως ενα χκ σε εναν τραυματια που ειναι λιώμα χωρις επαφη με περιβαλον ΕΡΧΕΣΑΙ χωρις φοριο τον πετας μεσα σαν σακη με πατατες τον ΔΙΠΛΩΝΕΙΣ και τον ΧΩΝΕΙΣ μεσα και μετα στο κατεβασμα μια απο τα ιδια τον ΞΕΦΟΡΤΩΝΕΙΣ εξω

 

..σπασμενο ποδι εχεις και δεν μπορείς να μπεις στο αρατρακ οχι στην κατασταση που ητανε ο συνχωρεμενος ..

 

για τον τροπο αυτο διαμαρτύρομαι τις προχειρότητας και του δεν βαριέσαι ,ελα τωρα για να μην αρχιζω για αδειες κλπ

που ειναι μια ανακοίνωση τον λαλίστατων άλλες φορες για το χκ και τα κανονια μας και ειμαστε έτσι και αλλιως .

 

.για αυτη την ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ εφυγα απο τα 3,5 εγω και ΟΛΟΙ η υπόλοιπη παρεα ,,και το χειροτερο ειναι οτι ακομα και σημερα τροχοσπιτα που φευγουν απο 3.5 και ΕΡΧΟΝΤΑΙ βιγλα ολοι εχουνε τα ιδια παραπονα προβληματα που ειχαμε εμεις πριν 6 χρονια ,,

 

αλλα πως να μην εχουνε τα ιδια αφου ακομα και σημερα τα ιδια βιδωμενα πρόσωπα ειναι στις ιδιες καρεκλες

 

 

φιλικοτα πρεζιτεντ


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προχειροτητα σε ολο το μεγαλειο στο πως αντεδρασε η διοικηση του κεντρου στο συγκεκριμενο περιστατικο

Εγω προσωπικα απο περυσι στα μεσα της σεζον τους εβαλα Χ (αν και ειναι απο τα αγαπημενα μου κεντρα) και ειπα δεν θα ξαναπαω και δεν θελω να αναλησω τους λογους (μερα που ειναι)

 

Πρεπει ο συλλογος να επικεντρωθει στο θεμα Ασφαλεια για το καλο ολων και των χιονοδρομικων και των χιονοδρομων


o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

President και συ μάλλον παρεξήγησες τα λεγόμενα μου...

 

Επιφυλάσομαι να σου απαντησω αυριο... διότι θα με χωρίσει η κοπέλα μου.... :(

 

Νομίζω ότι πρέπει τα τελευταία ποστς να μεταφερθούν στο αντιστοιχο thread διότι εδώ είναι η ενημέρωση για το κεντρο...

 

 

Φιλικα

Τεο


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να σκοτωθεί έτσι το παληκάρι σημαίνει οτι είχε αναπτύξει μεγάλες ταχύτητες στην πίστα. Αν κρίνω από το δημοσιευμα καθώς και την ηλικία του (25 ετών) μάλλον ανέβηκε με πολύ ενθουσιαμό και όρεξη να κατακτήσει τις πίστες του. Ολοι τα έχουμε κάνει αυτό σαν βράζει το αίμα μας , "δεν φταίει κανενας" , ο ίδιος θεωρώ οτι ήταν απίστευτα άτυχος και επίσης θεωρώ οτι δεδομένου του τραυματισμού του το χιονοδρομικό δεν θα μπορούσε να κάνει περισσότερα. Αυτά βέβαια σαν εντύπωση διαβάζοντας το άρθρο , δεν έχω δει τον χώρο ούτε ήμουνα μπροστά ,αλλά διαισθάνομαι τι έχει γίνει γιατί το έργο αυτού του ενθουσιασμού της πρώτης μέρας στο βουνό το έχω δει πολλές φορές.

 

Γεγονός ειναι οτι στην αρχή της σαιζόν χρειάζεται σύνεση - για να βρει κάποιος τον ρυθμό του θα πρέπει να κάνει κανα μήνα σκι, ανάλογα πάντα και την αποχή. Αλλά αν κάποιος έχει να κάνει σκι από το προηγούμενο Μάρτη , καλό θα ήταν να προσέχει πολύ στις πρώτες του εξορμήσεις.

 

Ατυχία, κρίμα χρονιάρες μέρες...


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που σκεπάζει το παλλικάρι .

Η ασφάλεια είναι καλά να είναι είναι το πρώτο μέλημα όλων μας σε ότι κάνουμε .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aς είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει. Κουράγιο στην οικογενειά του κυρίως τέτοιες μέρες που έρχονται. Ιδιαίτερα στην μάνα του. ΥΠΟΜΟΝΗ.

Παιδιά ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ. Το σκι-σνόουμπορντ και όλα τα σχετικά είναι πάνω από όλα διασκέδαση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συλλυπητήρια στην οικογένεια του νεαρού και ας είναι καλά εκεί που είναι...

Θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ με τη σειρά μου τον φόβο μου για τους "γρήγορους¨των πιστών.. Προσωπικά φοβάμαι να κάνω snowboard όταν έχει κόσμο γύρω μου, ακόμα και πίσω μου, γιατί βλέπω κάποιους να έρχονται με τα 1000 χωρίς να τους νοιάζει για τους άλλους...απλά κάνουν slalom ανάμεσα απ' όλους. Γι αυτούς δεν μπορεί να υπάρξει κάποιου είδους, ποινή να πω;τιμωρία;..όπως θέλετε πείτε το. Κάποιου είδους επίβλεψη για την ασφάλεια όλων, γιατί απ' ότι φαίνεται δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να υπακούν στους κανόνες συμπεριφοράς στο βουνό...


Powder to the people!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλε president ρατρακ το λενε και οχι αρατρακ και να σου πω την αλήθεια ναι ρατρακ εχουν μαζεψει πολλες φορές τραυματίες και σε χιονοδρομικά κέντρα του εξωτερικού.

Σαν χιονοδρόμοι θα πρέπει ολοι να μαθουμε να εχουμε παιδεία πάνω απο ολα και να κάνουμε σύμφωνα με τις δυνατότητες που εχουμε. Συγγνώμη αλλά οταν πας να κάνεις σκι βλέπεις αν το χιόνι είναι καλο-πατημένο-σούπα-πάγος-παγοδρόμιο-κτλ και αν δεν βλέπεις ρωτάς τους υπεύθυνους του χκ.

Μάλλον πολλοί ξερόλες θα πρέπει να πάνε κατά Serre-Chevalier για να δουν τι θα πει πάγος-κόκκαλο που δεν χαράζει με τίποτα για 3-4 μήνες κάθε χρόνο.

 

Συλλυπητήρια στην οικογένεια του νεαρού........................και προσοχή.


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε πολλά χιονοδρομικά του εξωτερικού υπάρχει ειδική αστυνομία που κάνουν περιπολίες με τα σκι στις πίστες και μοιράζουν πρόστιμα σε αυτούς που κάνουν επικίνδυνο σκι. Αυτός είναι ένας τρόπος για να περιορίζονται τα ατυχήματα.

 

Όμως από την άλλη αυτό που σκέφτομαι είναι, όσο ανεγκέφαλος και αν είναι κάποιος και κατεβαίνει με τα 1000 ανάμεσα στον κόσμο και στις όχι και ιδανικές σε χιόνι ελληνικές πίστες, πως είναι δυνατό να υπάρχει άμεση πρόσβαση σε βράχο δίπλα στην πίστα? Δεν υπάρχουν προστατευτικά μαξιλάρια, σχοινιά, εμπόδια και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο που να σε αποτρέπουν να βρεθείς αγκαλιά με τον βράχο ακόμα και να τρέχεις έτσι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

μια κοπελα παραπανω που εφυγε δυο ωρες πριν το συμβαν ειπε οτι τα παιδια επαιρναν φορα απο το δρομακι που βγαινει στην πιστα για αν μπουν με ταχυτητα στη στροφη

το δρομακι αυτο λοιπον ειναι στενο(μια ρατρακια) στην μεση περιπου της πιστας αριστοτελη

λιγο αποτομο δεν εχει καποια ιδιαιτερη κλιση(ταχυτητα αναπτυσεις ομως ανετα)

δεξια οπως κατεβαινεις εχει διχτυα προστατευτικα γιατι ειναι ολο πλαγια(αποτομη) με δεντρα και αριστερα βραχια γιατι συνεχιζει το βουνο απο πανω

το κακο στο δρομακι αυτο ειναι οτι δεν το παιρνει ο ηλιος οποτε ειναι σχεδον παντα παγωμενο

ειναι απικινδυνο σημειο λοιπον να πεσεις πανω σε καποιο βραχο οπως κατεβαινεις στα αριστερα σου αν σου κολλησει καπου το σκι η δεν καταφερεις να στριψεις

δεν ξερω αν εγινε σε αυτο το σημειο το ατυχημα απλα το επισημανω


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το συνδέσω με το συμβάν, έχω δει πάρα πολλά περιστατικά σκιερ, που είναι επικίνδυνοι τόσο για τον εαυτό τους, όσο και για τους άλλους γύρω τους. Δυστυχώς τα περιστατικά αυτά είναι πολλαπλάσια στην Ελλάδα από το εξωτερικό. Ίσως θα έπρεπε να ανοίξει κάποιο νέο νήμα για την ασφάλεια μας, η οποία να επεξεργάζεται την ίδια μας την συμπεριφορά και πως με απλούς τρόπους θα την βελτιώσουμε.

Η άγνοια κινδύνου μπορεί και να σκοτώνει και δεν είναι υπερβολή. Η δραστηριότητα μας στο βουνό γίνεται στο ύπαιθρο, σε συνθήκες που δεν είναι δυνατόν να είναι πάντα ελεγχόμενες και η συμπεριφορά μας (που σε μερικές περιπτώσεις ίσως να χαρακτηρίζεται από τάσεις αυτοκτονίας-λόγω άγνοιας; υπερεκτίμησης; έλειψη παιδείας; ......) συχνά δεν είναι πρέπουσα και υπέρ της ασφάλειας.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό είναι να περιμένουμε την επίσημη θέση του Χ.Κ.

Άλλωστε προανάκριση ενεργεί το ΑΤ Νάουσας.

 

Την τραγική κατάληξη δεν μπορούμε να την αλλάξουμε.

Δυστυχώς.

Οφείλουμε να το παρακολουθήσουμε το θέμα και να ενεργήσουμε αναλόγως.

 

Μπορεί κάποιος που ανέβηκε την Κυριακή να επιβεβαιώσει ότι το video είναι πράγματι από 19/12/2010;

Το χιόνι δείχνει υπεραρκετό και δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

 

ΠΙΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ

Οι πληροφορίες λένε ότι το ατύχημα έγινε λίγο πιο πάνω, στην αρχή της πίστας μετά τον διάδρομο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ ήμουν την Κυριακή επάνω. Φαίνεται αλλιώς λόγω κάμερας. Στις άκρες ήταν μαλακό όπως φαίνεται, αλλα στο κέντρο ήταν παγωμένο και με πολλά βουναλάκια.

Αν τον προσέξεις, όσο είναι στο μέσο της πίστας δεν μπορεί να κουμαντάρει το σανίδι, γλιστράει πολύ. Όσο για την επισήμανση που προαναφέρθηκε ότι το χιονοδρομικό πρέπει να την έχει σε εμφανές σημείο...εγώ προσωπικά δεν είδα τίποτα, ούτε υπήρξε κάποια ενημέρωση όταν βγάλαμε κάρτα για τα συρόμενα. Αν πάλι υπήρχε και δεν την είδα τότε ζητάω συγνώμη για την παραπληροφόρηση..


Powder to the people!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ίσως θα έπρεπε να ανοίξει κάποιο νέο νήμα για την ασφάλεια μας, η οποία να επεξεργάζεται την ίδια μας την συμπεριφορά και πως με απλούς τρόπους θα την βελτιώσουμε.

Η άγνοια κινδύνου μπορεί και να σκοτώνει και δεν είναι υπερβολή.

 

+1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω κάτι στο μυαλό μου (όχι ότι είχα ποτέ :rolleyes: ). Ανοίξτε ένα νέο θέμα με αυτά που θέλετε να έχει και σιγά σιγά θα ενσωματώνουμε ότι σχετικό δημοσιεύεται σε άλλα threads.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φιλε president ρατρακ το λενε και οχι αρατρακ και να σου πω την αλήθεια ναι ρατρακ εχουν μαζεψει πολλες φορές τραυματίες και σε χιονοδρομικά κέντρα του εξωτερικού.

Σαν χιονοδρόμοι θα πρέπει ολοι να μαθουμε να εχουμε παιδεία πάνω απο ολα και να κάνουμε σύμφωνα με τις δυνατότητες που εχουμε. Συγγνώμη αλλά οταν πας να κάνεις σκι βλέπεις αν το χιόνι είναι καλο-πατημένο-σούπα-πάγος-παγοδρόμιο-κτλ και αν δεν βλέπεις ρωτάς τους υπεύθυνους του χκ.

Μάλλον πολλοί ξερόλες θα πρέπει να πάνε κατά Serre-Chevalier για να δουν τι θα πει πάγος-κόκκαλο που δεν χαράζει με τίποτα για 3-4 μήνες κάθε χρόνο.

 

Συλλυπητήρια στην οικογένεια του νεαρού........................και προσοχή.

 

 

μμμμμμμ.....μου κάνει εντύπωση καλε μου φιλε οτι απο οσα εγραψα μονο το α του αρατρακ αντι ρατρακ, σου κίνησε την περιέργεια λυπούμε φιλε μου ??

 

εμενα με πείραξε το οτι δεν ειχανε φορείο ????και τον δίπλωσαν για να τον φορτώσουν ................

 

και αν διαμαρτυρομε τωρα ειναι γιατι αυριο μπορει να ειμαι εγω σε αυτη την θέση και ακομα χειρότερα καποιο απο τα παιδια μου .......

 

την ιδια αντιδραση θα εχω αν αυτο συμβεί και στο πισοδερι.............


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντα αναρωτιωμουν.......

Ποια ειναι η νομικη καλυψη ενος χιονοδρομικου σε ενα ατυχημα?

Ποιος ειναι αυτος που καθοριζει τα ορια μιας "πιστας"?

Ποια ειναι τα ορια ενος χιονοδρομικου κεντρου και ποιοι ειναι υπευθηνοι για αυτο?

Ποια η θεση του συλλογου Ερασ.χιονοδρομιας σε περιπτωσεις ατυχηματος?

Νομικα μπορει ο συλλογος να υπερασπησθει εναν Ερ.χιονοδρομο η πρεπει να εναι μελος του?

Ποτε πρεπει να λειτουργει ενα χιον.κεντρο με ασφαλεις συνθηκες(ποια η επιτροπη που μπορει να τα ελενγχει)

Πρεπει η δεν πρεπει να υπαρχει ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ εντος των χιονοδρομικων οπως σε ολο τον χιον. κοσμο?

Εμεις σαν Ερασ.Χιονοδρομοι πως πρεπει να επιληφθουμε της καταστασης?

Εχουμε την δυναμη να κινησουμε τα νηματα η ΟΧΙ?

 

ΧΙΛΙΑΔΕΣ τα ερωτηματα που εχουμε ολοι μας πιστευω....ειδικα σε φασεις μετα απο δυστυχημα οπως σημερα....


o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...