Jump to content

Recommended Posts

Οσο για της πίστες : η Попангелов ειναι πολυ καλη πίστα,αλλα προσοπικα πιστευω οτι τομπα ειναι καλητερη ,για τους σκιέρ απο το επίπεδο 8 και πανω

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kyriako συγκριση μπανσκο και μποροβετς που τα ειδες και τα δυο??

Pierre7 δεν μπορεις να συγκρινεις τα δυο ΧΚ / διαλεγεις την καταληλη στιγμη και κανεις κρουση αναλογα (μετ.δελτιο - γιορτες - Σαββατοκυρικα).Τελος παντων με μικρη ευελιξια μπορεις να περασεις φανταστικα.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bορειοελλαδιτες σας θαυμαζω γιατι σας ζηλευωωωωωω!!! Με κραζεις,με θαυμαζεις!!!

  • Like 3

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά, η απόφαση μου να είμαι το προηγούμενο ΣΚ στο borovets αποδείχτηκε σοφή! Οι συνθήκες ήταν τέλειες χωρίς εκπτώσεις με 2 υπερμέρες σε 100% λειτουργία. Παρά το ότι το επισκέφτομαι συνέχεια, μόλις 2 φορές έχω πετύχει (και τα δύο φέτος) την μαρκουτζι 3 ανοιχτή η οποία, πέρα απο το ότι είναι μία πολύ καλή κόκκινη, διπλασιάζει το ήδη πολύ μεγάλο πεδίο για εκτός, στο οποίο έχει πολύ καλύτερες κλίσεις (όπου και δημιουργούνται εύκολα χιονοστιβάδες) και συνεχώς μεταβαλόμενες !!! και εάν την ανοίγουν σπάνια είναι για το κίνδυνο χιονοστιβάδων που δημιουργούνται στα εκτός που δίνει η πίστα, γιαυτό και το σηματακί για avalance στο site τους!

 

Ήμουν τυχερός λοιπόν γιατί άνοιξε για το ΣΚ και σήμερα με το φρέσκο χιόνι το ξανακλείσανε ... και με το νέο χιόνι δεν προβλέπω να ανοίγει το επόμενο ΣΚ, αλλά επειδή όλο το άλλο σίγουρα θα είναι ανοιχτό και προβλέπονται τέλειες μέρες το Πασχα, έχει κλείσει ήδη το τριημεράκι δίπλα στο σιντιάκοβο εξπρές !

Δεν θα επεκταθώ παραπάνω για το borovets γιατί είμαι τόσο προκατελειμένος υπέρ που για να κάνω report θα γράψω σελίδες, που απλά θα μοιραστώ μερικές φώτο από την μαρκουτζι 3.

Ωστόσο επειδή ξέρω κάθε σπιθαμή αυτού του βουνου ποιά, αλλά και τις ιδιατερότητές του, ρωτήστε οτιδήποτε θέλετε

και για όσους ζηλεύουν και στεναχωριούνται θα ήταν προτιμότερο να οργανώνονται, το τριήμερο της πρωτομαγιάς δεν είναι μακριά... χεχε, πρόπερσι είχα κάνει σκι στο μαρκούτζι 25 απρίλη με ελαφρά χιονόπτωση και τέλειες συνθήκες τόσο εντός όσο και εκτός !!!

post-6405-0-93391700-1428355184_thumb.jpg

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ιωακείμ στην κορυφή της καρέκλας στο μαρκουτζικ μπορείς να πέσεις από την πίσω μεριά? Σε βγάζει κάπου?

 

Επίσης, το είχαν ανοικτό μέχρι 26 απρίλη?

 

 

Όταν ήμασταν πάνω είχαν την καρό σημαία μαύρο-κίτρινο

Edited by Kyriakoschar

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bορειοελλαδιτες σας θαυμαζω γιατι σας ζηλευωωωωωω!!! Με κραζεις,με θαυμαζεις!!!

κραζεις? θαυμάζεις!!! κλαιωωωωω

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Πολυ ωραιο βιντεακι !!!Το ειδα τοσες φορες και θελω να το ξαναδω και η μουσικη επενδυση φοβερη ,τωρα για την παρεα τι να πω ...αυτη κι αν δεν ηταν η καλυτερη !!!

  • Like 6

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε Λεωνίδα. Στο επόμενο βιντεάκι να εισαι και συ μεσα. Την άλλη εβδομάδα (λέω εγώ τώρα... ) :P

  • Like 2

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ιωακείμ στην κορυφή της καρέκλας στο μαρκουτζικ μπορείς να πέσεις από την πίσω μεριά? Σε βγάζει κάπου?

 

Επίσης, το είχαν ανοικτό μέχρι 26 απρίλη?

 

 

Όταν ήμασταν πάνω είχαν την καρό σημαία μαύρο-κίτρινο

Όπως ανεβαίνεις την καρεκλα εάν φύγεις δεξιά όλο τέρμα θα σε βγάλει στην μέση περίπου της μαρκούτζικ 3 και απο κει έχεις κάποιο πεδίο αλλά χάνεις το μεγαλύτερο μέρος εάν ξεκινήσεις από την κορυφή της 3.

όταν την έχουν κλειστή, πολλοί snowboarders κυρίως, περπατάνε προς την κορυφή της 3 για να κερδίσουν όλο το πεδίο, αλλά άμα την έχουν κλειστή μην το κάνετε, δεστε στις φώτο τις κλίσεις πως είναι! με συζητήσεις σε λιφτ με βούλγαρους μου είπαν ότι στο παρελθόν έχουν φύγει πολλοί από χιονοστιβλαδες, γιαυτό την ανοίγουν σπανίως και μόνο όταν το χιόνι είναι σίγουρα σταθερό...

 

όσο για το 25 απριλίου γιατί σου φαίνεται περίεργο,ήταν μάλιστα και το μισό χκ ανοιχτό, εδώ και το καιμάκ ποτέ δεν κλείνει επειδή δεν έχει χιόνι αλλά λόγω επισκεψιμότητας, πέρισυ μάλιστα είχε κλείσει γύρω στις 20 απρίλη ... και στο bansko έχω κάνει τέλη απρίλη με πολύ καλές συνθήκες, στην κορυφή προφανώς!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Επίσης, το είχαν ανοικτό μέχρι 26 απρίλη?

 

 

 

 

Εάν εννοείς εάν έχουν προγραματισμένο κλείσιμο, δεν άκουσα κάτι τέτοιο και από ότι θυμάμαι από άλλες χρονιές το κρατάνε ανοιχτό όσο το πάει ο καιρός και για αυτό φέτος δεν το αποκλείω για την 1 μαγιά... πλάκα έχουν οι σκοπιανοί που η popova sapka έχει πάνω απο 3 μέτρα και την έχουν κλείσει τέλη μάρτη γιατί ... έτσι ήταν προγραμματισμένο ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι και πέρυσι 21-04 έκλεισε το καιμάκ μαζί με παρνασσό. Φέτος π.χ. το μπάνσκο με τόσο χιόνι που έχει λένε θα το κλείσουν 14 Απρίλη. Ότι και να κάνουν αυτοί κόσμο μαζεύουν για σκι, μου φαίνεται περίεργο να κλείσουν νωρίς. Προχθές δεν τα είπαμε, δεν πειράζει στην άλλη συνάντηση... Με τον Λεωνίδα μας βλέπω θαμώνες στο WE με τον διάδρομο :D

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως ανεβαίνεις την καρεκλα εάν φύγεις δεξιά όλο τέρμα θα σε βγάλει στην μέση περίπου της μαρκούτζικ 3 και απο κει έχεις κάποιο πεδίο αλλά χάνεις το μεγαλύτερο μέρος εάν ξεκινήσεις από την κορυφή της 3.

όπως ανεβαίνεις αριστερά ήθελα να πω, όπως κατεβαίνεις δεξια, αλλά .... ζαλίστικα από τα σλάλομ... :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καταλαβα . Εγω εννοω απο την κορυφη της 3 αν πεσεις απο πισω μερια.

 

send from mob with tapatalk


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καταλαβα . Εγω εννοω απο την κορυφη της 3 αν πεσεις απο πισω μερια.

 

send from mob with tapatalk

 

α, πα πα, ή έχεις πολύ θράσος, ή αυτοκτονικές τάσεις ... έχω δει μια φορά γραμμές (μόνο δύο) να φεύγουν από την πίσω πλευρά αλλά σίγουρα εκεί δεν βγάζει σε λιφτ και δεν μπορώ να ξέρω που θα κατέληγε, ίσως αυτοί που επιχειρήσαν να ξέρουν σε ποιό μονοπάτι να φτάσουν ή κάποιος να τους περίμενε κάπου,ή πολλύ απλά να είχαν ορειβατικά ... αλλά το πεδίο είναι ήδη άπειρο!

 

Παρά τις προβλέψεις μου σήμερα ήταν πάλι η 3 ανοιχτή και φορτώνει καλά επάνω, άχ έχω μπριζωθεί να ανέβω το συντομότερο .... Θα ανέβει κανείς ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απλά κοιτούσαμε προς τα εκεί και λέγαμε άραγε που να βγάζει αυτό το πράμα? :D

 

Εγώ θα ανέβω

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο εκει περνας για να φτασεις στο καταφύγιο Μουσαλα,αλλα το μονοπάτι ειναι μαρκαρισμενο!!!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο εκει περνας για να φτασεις στο καταφύγιο Μουσαλα,αλλα το μονοπάτι ειναι μαρκαρισμενο!!!

Εγκυκλοπαίδια ο πεπε

  • Like 2

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...