Jump to content
Nickel

Κριτική / συμβουλές για βελτίωση

Recommended Posts

Ενα παραδειγμα γι ασκήσεις αστραγάλου?

Τον βλέπω τον κορμό μου και το καταλαβαίνω αλλά δυσκολεύομαι να το διορθώσω μόνος μου.

Και αν γνωρίζουμε και κάποιον δάσκαλο για Βασιλίτσα?

ankle mobility flexibility exercises στο google γράψε και θα βρεις πολλά παραδείγματα.

Για το βουνο, δοκίμασε τραβέρσα από,τη μια ακρη της πιστας εως την αλλη. Θα πρεπει να γωνιαζεις και να ισιωνεις τα πεδιλα συνεχώς και η κίνηση να προέρχεται μόνο από τους αστραγάλους. δεν ξερω σε ποιες ασκησεις θα πρεπει να δωσεις προτεραιοτητα θα σου το πει ο εκπαιδευτης αυτο. Επίσης δεν ξέρω αν θα πρέπει να τηρείται κάποια σειρά συγκεκριμένη για τις ασκήσεις που προφανως θα σου το πει ο εκπαιδευτης. Για Βασιλίτσα δυστυχώς δε γνωρίζω. Αν θελεις για καιμακτσαλαν μπορω να σου προτείνω με pm.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο παραπάνω βιντεάκι έχουμε έναν σκιέρ που κατεβαίνει σε μπλε πίστα με (τουλάχιστον) υπέροχο στυλ και καλά γωνιάσματα. Διαβάστε το πρώτο από τα σχόλια που το έγραψε ένας τύπος (mike d.) που είναι εκπαιδευτής PSIA Level III και παρατηρήστε πόσα λάθη βρίσκει στην τεχνική του σκιέρ. Είναι επίσης ευκαιρία να δούμε πόσα πράγματα του προτείνει για βελτίωση αλλά και ποιους θα παρακολουθήσει έστω και στο youtube ώστε να μάθει από τους καλύτερους.

Αυτό το βιντεάκι ανέβηκε μόνο και μόνο για να δούμε το πόσα πράγματα μπορεί να δει ένας εκπαιδευτής του σκι σε σχέση με εμάς ( που μπορεί να θεωρούσαμε άψογη την τεχνική του σκιέρ στο βίντεο ) ή κάποιον φίλο μας που θα ήθελε να μας βοηθήσει να βελτιώσουμε την τεχνική μας αλλά δεν ξέρει τον τροπο.

  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν πας να κατέβεις έτσι τον Περικλή (που θεωρώ ότι έχει πολύ περισσότερη κλίση από την πίστα του video), στην τρίτη στροφή απογειώθηκες.

 

Το παρακάτω video δείχνει μεταξύ άλλων πως να αποφεύγεις λάθη του παραπάνω video, πχ την θέση-κίνηση του εξωτερικού ώμου - χεριού.

https://www.youtube.com/watch?v=8eaBHNb7yCA

 

Το επόμενο αναφέρεται στη στάση σώματος. Με τις παντόφλες αν κάνεις αυτό που δείχνει, καταλαβαίνεις τη διαφορά που θα δεις στην πίστα...

https://www.youtube.com/watch?v=0DPDnjahBAs

 

Edited by Pant
  • Like 6

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα έδινα τον ένα νεφρό για να κατεβαίνω έτσι...

Θα μπορούσες απλά να κάνεις μάθημα σκι για αρχή

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θα μπω στην ουσία των σχολίων επί της τεχνικής που κάνει ο κύριος κάτω από το βίντεο στο YouTube, αλλά θα έλεγα σαν αρχή ότι αν δεν ρωτάει κάποιος για συμβουλές στο σκι του δεν είναι σωστό να πετάγεται κάποιος αυτοβούλως, ειδικά δημόσια.

 

Μπορεί δηλαδή να είναι σωστά όσα λέει ο κύριος για το σκι που βλέπει στο βίντεο, αλλά ας τα έστελνε καλύτερα σε προσωπικό μήνυμα. Γνώμη μου.

Edited by PhaethonF1
  • Like 5

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο τυπος στο βιντεο που εβαλε ο velissarios νομιζω πως ειναι εκπαιδευτής. Εχει και αλλα πολυ ωραια video, οχι "μαθημα", απλα κανει ωραιο σκι σε ωραίες πιστες που χαζεύω συχνα. (Ωραια σειρα video ειναι και αυτου που παρεθεσε το πρωτο ο pant)

Αυτο που νομιζω προκύπτει αβίαστα απο το βιντεο κ το σχολιο απο κατω (αν και λιγο ακομψο μαλλον οπως λεει κ ο Φαέθων) ειναι οτι σε οποιο επιπεδο και να βρισκεσαι, υπαρχει περιθωριο βελτίωσης. Και οσο ανεβαινει το επίπεδο του εκπαιδευομενου, πρεπει να ανεβαινει και το επιπεδο του εκπαιδευτη. Ευτυχως κυκλοφορει ενας αναμεσα μας αλλα δεν ειναι ποζερας.

#mylevel3skiinstructor_is_better_than_yours

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θα μπω στην ουσία των σχολίων επί της τεχνικής που κάνει ο κύριος κάτω από το βίντεο στο YouTube, αλλά θα έλεγα σαν αρχή ότι αν δεν ρωτάει κάποιος για συμβουλές στο σκι του δεν είναι σωστό να πετάγεται κάποιος αυτοβούλως, ειδικά δημόσια.

 

Μπορεί δηλαδή να είναι σωστά όσα λέει ο κύριος για το σκι που βλέπει στο βίντεο, αλλά ας τα έστελνε καλύτερα σε προσωπικό μήνυμα. Γνώμη μου.

 

Το βίντεο δεν ανέβηκε για τους καλούς τρόπους του Mike d.( Άλλωστε δεν είναι ξεκάθαρο αν ζητήθηκε βοήθεια ή όχι ούτε από τον ίδιο το σκιερ.Προσωπική μου άποψη είναι οτι τα σχόλια δεν είναι προσβλητικά ειδικά όταν του λέει οτι χρειάζεσαι πάνω από Level II εκπαιδευτή καθώς σκιάρει σαν επίπεδο ΙΙ)

Η ουσία είναι να γίνει κατανοητό τι βλέπει ένας εκπαιδευτής σε σχέση με εμάς τους υπόλοιπους που δεν είμαστε εκπαιδευτές και οτι δυστυχώς δεν μπορούμε να βοηθήσουμε κάποιον (όσο καλοπροαίρετα κι αν θέλουμε) επειδή στερούμαστε την γνώση του αντικειμένου.

 

Κοντολογίς ...θέλεις να γίνεις καλύτερος σκιέρ; Κάνε μάθημα. (Το σχόλιο δεν αφορά εσένα PhaethonF1 ελπίζω να γίνεται κατανοητό.)

Edited by Velissarios
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και επειδή σήμερα δεν έχει σκι στο παρακάτω βιντεάκι έχουμε τον Reilly McGlashan να δείχνει μερικά tips για το πως πρέπει να στηνόμαστε πάνω στα πέδιλα. Δοκιμάστε την δεύτερη άσκηση και ελάτε να τα ξαναπούμε. Αν δεν μπορέσετε να σηκώσετε την ουρά από το μέσα πέδιλο και να σκιάρετε στο downhill με αποτέλεσμα να πέφτετε τότε γέρνετε πίσω.

 

Δοκιμάστε την σε μπλε πίστα ...το αποτέλεσμα θα σας καταπλήξει.

(Τα credits για τις ασκήσεις ανήκουν στον panchristo φυσικά και όχι σε μένα)

 

 

Edited by Velissarios
  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν μπορέσετε να σηκώσετε την ουρά από το μέσα πέδιλο και να σκιάρετε στο downhill με αποτέλεσμα να πέφτετε τότε γέρνετε πίσω.

 

Σωστά, στόχος είναι η μύτη του πεδίλου να είναι πιο χαμηλά από την ουρά στο πέδιλο της ανηφόρας. Επίσης, αν κάποιος πέφτει προς τα μέσα, ακόμα κι αν έχει τη μύτη του πεδίλου χαμηλά, σημαίνει ότι δεν διατηρεί τη σωστή στάση, με τον κορμό προς την κατηφόρα και το γόνατο μέσα.

 

Θεωρώ, πάντως, πως πριν την εκτέλεση της συγκεκριμένες άσκησης θα πρέπει να έχει γίνει ήδη κατανοητή ποια είναι η σωστή στάση και γιατί/πώς δουλεύει. Έχω δει, δηλαδή, σκιέρ να καταφέρνουν να σταθούν στο ένα πόδι, αλλά με λάθος τρόπο. Τα σύγχρονα πέδιλα με το sidecut βοηθάνε σ' αυτό, με λίγη φόρα.

Edited by PhaethonF1
  • Like 6

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα πολύ συντομο βιδεο, πριν λίγο καιρό.
Μην κοιτάτε τον πρώτο, αυτός πάει βελούδο. Απο το 0:30 και μετά
Αυτά που διαπιστώνω εγώ είναι A Frame κατά περιπτωσεις και όχι energetic κατά τη διάρκεια της στροφής. Και για τα δύο (και άλλα) I'm working on them


  • Like 4
  • Love 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/1/2022 at 12:32 AM, GiGi said:

Ένα πολύ συντομο βιδεο, πριν λίγο καιρό.
Μην κοιτάτε τον πρώτο, αυτός πάει βελούδο. Απο το 0:30 και μετά
Αυτά που διαπιστώνω εγώ είναι A Frame κατά περιπτωσεις και όχι energetic κατά τη διάρκεια της στροφής. Και για τα δύο (και άλλα) I'm working on them

 

Ο δάσκαλός σου τι λέει; Αυτόν να ακούς, την ώρα που είστε μαζί στο βουνό.

Πέραν αυτού, εγώ βλέπω μια park-n-ride στάση που πρέπει να γίνει λίγο πιο δυναμική (και στους δύο σας).

Σε εσένα @GiGi, παρατηρώ και λίγο παραπάνω counter rotation που νομίζω ότι προκύπτει/συνδυάζεται από το park-n-ride που ανέφερα προηγουμένως. Το επάνω πόδι σου βρίσκεται σημαντικά πιο μπροστά απ' όσο θα έπρεπε (ειδικά στη πρώτη στροφή που είσαι πιο κάτω από την κάμερα). Με αποτέλεσμα να σου γυρίζει τη λεκάνη προς την γραμμή πτώσης στις μεγάλης ακτίνας στροφές (που δείχνεις να θες να κάνεις) και ευθύνεται κάπως και για το a-frame. Κάτι που όμως κατ' εμέ είναι ανεπαίσθητο και δεν θα με απασχολούσε πρώτο για διόρθωση.

Κατά τα άλλα, solid skiing (που λέμε στ οχωριό μου), ωραία στάση (για άνετο τουριστικό σκι) και γενικά καλή χρήση των μπατόν.

Θα ήθελα να σε δω σε πιο επιθετικές στροφές (παρά 10' / και 10' από τη γραμμή πτώσης), με στόχευση να κοιτάς λιγότερο προς την τραβέρσα, παίρνοντας την ενέργεια από τα σκι πριν την χάσουν. Αλλιώς, αν θες μεγάλες στροφές κοίτα προς τη μεριά των πεδίλων που τα χαρακτηριστικά τους έχουν το γράμμα G κι όχι το S... (και βάλε και λίγο γκάζι βέβαια)

 

Υ.Γ. Νομίζω ότι το βίντεο σε αδικεί (επειδή γνωριζόμαστε). Επειδή γενικά δεν έχουμε τη δυνατότητα για πολύ video analysis μόλις μας δοθεί η δυνατότητα προσπαθούμε να τα κάνουμε όλα πολύ καλά και δείχνουμε σφιγμένοι και πολύ συντηρητικοί, αμβλύνοντας αδυναμίες αλλά και δυνατά  σημεία.

 

Edited by panchristo
  • Like 4

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites



Ο δάσκαλός σου τι λέει; Αυτόν να ακούς, την ώρα που είστε μαζί στο βουνό.
Πέραν αυτού, εγώ βλέπω μια park-n-ride στάση που πρέπει να γίνει λίγο πιο δυναμική (και στους δύο σας).
Σε εσένα [mention=5972]GiGi[/mention], παρατηρώ και λίγο παραπάνω counter rotation που νομίζω ότι προκύπτει/συνδυάζεται από το park-n-ride που ανέφερα προηγουμένως. Το επάνω πόδι σου βρίσκεται σημαντικά πιο μπροστά απ' όσο θα έπρεπε (ειδικά στη πρώτη στροφή που είσαι πιο κάτω από την κάμερα). Με αποτέλεσμα να σου γυρίζει τη λεκάνη προς την γραμμή πτώσης στις μεγάλης ακτίνας στροφές (που δείχνεις να θες να κάνεις) και ευθύνεται κάπως και για το a-frame. Κάτι που όμως κατ' εμέ είναι ανεπαίσθητο και δεν θα με απασχολούσε πρώτο για διόρθωση.
Κατά τα άλλα, solid skiing (που λέμε στ οχωριό μου), ωραία στάση (για άνετο τουριστικό σκι) και γενικά καλή χρήση των μπατόν.
Θα ήθελα να σε δω σε πιο επιθετικές στροφές (παρά 10' / και 10' από τη γραμμή πτώσης), με στόχευση να κοιτάς λιγότερο προς την τραβέρσα, παίρνοντας την ενέργεια από τα σκι πριν την χάσουν. Αλλιώς, αν θες μεγάλες στροφές κοίτα προς τη μεριά των πεδίλων που τα χαρακτηριστικά τους έχουν το γράμμα G κι όχι το S... (και βάλε και λίγο γκάζι βέβαια)
 
Υ.Γ. Νομίζω ότι το βίντεο σε αδικεί (επειδή γνωριζόμαστε). Επειδή γενικά δεν έχουμε τη δυνατότητα για πολύ video analysis μόλις μας δοθεί η δυνατότητα προσπαθούμε να τα κάνουμε όλα πολύ καλά και δείχνουμε σφιγμένοι και πολύ συντηρητικοί, αμβλύνοντας αδυναμίες αλλά και δυνατά  σημεία.
 


Εκλαψα με το "Park and ride". Πολυ to the point.
Ευχαριστώ πολύ φίλε Πάνο για το χρόνο και για την ποιότητα των συμβούλων σου.
Αυτό με τον τρόπο που σκιαρουμε ενώ ξέρουμε ότι μας γράφουν, μεγάλο θεμα. Πρώτα απ'ολα, το σφιξιμο που λες. Δεν θυμάμαι να έξω ξαναπιάσει τον Βακχο από την αρχή με τόσο ανοιχτές στροφές. Ε τη συγκεκριμένη φορά, νομίζω πως ασυναίσθητα ήθελα να μιμηθω τον μπροστινό μου.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αλλά ο μπροστινός σου πήγαινε με G7 κι εσύ με SC 😉. Εξαιρετικά αμφότερα, έκαστο στο είδος του.
Πάντως βελτίωση και εμπέδωση τεχνικής με slalom πέδιλο γίνεται καλύτερα σε ηπιότερες κλίσεις πλαγιάς.

 


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites
40 minutes ago, Pant said:

Ναι αλλά ο μπροστινός σου πήγαινε με G7 κι εσύ με SC 😉. Εξαιρετικά αμφότερα, έκαστο στο είδος του.
Πάντως βελτίωση και εμπέδωση τεχνικής με slalom πέδιλο γίνεται καλύτερα σε ηπιότερες κλίσεις πλαγιάς.

 

Ακριβώς, εξ ου και η παρότρυνση να ανέβει σε GS πέδιλο αν θέλει τέτοιες στροφές (με το συνεπακόλουθο γκάζι).

Αν και το RC4 WC SC δεν είναι ακριβώς το μαλακό σλαλομοπέδιλο που ίσως νομίζει κάποιος.

Προφανώς βέβαια, οι μικρής ακτίνας στροφές είναι το φόρτε του.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites


Ο Παντελής κατεβαίνει τον Περικλή και ρωτάει τι να βελτιώσει. 
Εγω πάντως μια χαρά τον είδα, πολύ καλύτερα από εμένα, όποτε δεν μπορώ να του προτείνω κάτι, εκτος του να κοιτάει γύρω του πριν κόψει την πίστα (στο Τσακ το αποφύγαμε το πολύνεκρο σε κάποια στιγμή πριν το βίντεο! 😝)

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Love 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Χρήστος Λάππας said:


Ο Παντελής κατεβαίνει τον Περικλή και ρωτάει τι να βελτιώσει.

Tην παρέα του. Μακρυά από Λάππα και θα ανέβει επίπεδο.

Παντελή, παράτα δουλειά και κάνε σκι. Κάνε μερικά εκατομμύρια χιλιόμετρα σκι και ανά 5-10 φορές κάνε μάθημα. Θες καλό δάσκαλο και πολλά χιλιόμετρα. Έχεις πολύ ευχάριστο πρόβλημα μπροστά σου.

Για πιο οικονομικά θα σου έλεγα να βάλεις ακουστικά με τέρμα μουσική, να σκεφτείς κάτι πολύ έντονο και να κατέβεις σαν να θες να δαγκώσεις την πίστα και να τους δείρεις όλους.

ΜΕΣΑ ΧΕΡΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΨΗΛΑ ΔΥΝΑΤΑ

Edited by ΜΙΚ
  • Haha 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ευχαριστήσω ξανά τον Χρήστο για το video. Μέχρι τότε δεν με είχα ξαναδεί να κάνω σκι.
Προς το τέλος της ημέρας, παρά την κούραση και το μαλακό χιόνι βγήκαν καλές γωνίες.

Periklis-2.thumb.jpg.3151374673b402072abf9336bc9691b2.jpg

Κανονικά θα έπρεπε να μου αρκεί αλλά δεν... Το περισσότερο σκι το κάνω στο Πήλιο που έχει απαιτήσεις και απέκτησα "κακές συνήθειες".
Εκείνη την ημέρα έκανα άλλο ένα κλικ προς τα πάνω "πέφτοντας" μέσα στη στροφή περισσότερο, η πρόσφυση βελτιώθηκε πολύ και ξεκινούσα την επόμενη στροφή πιο αργά απ' ότι συνήθιζα με αποτέλεσμα τον άριστο έλεγχο της ταχύτητας (ευχαριστώ Κωνσταντίνε).
ΜΙΚ, μια χαρά τα λες, practice makes perfect. Χιλιόμετρα, χιλιάδες στροφές και περιοδικά, tuning από γνώστη.
Αρκεί να κάνει χειμώνα. Το πρόβλημά είναι ότι ζω σε λάθος χώρα για τα γούστα μου.
Για την μέθοδο βελτίωσης μετά μουσικής συμφωνώ. Η playlist είναι έτοιμη...
Αλλά "ΜΕΣΑ ΧΕΡΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΨΗΛΑ ΔΥΝΑΤΑ"  ?! Μάλλον λάθος χέρι έγραψες.

Edited by Pant
  • Like 2
  • Love 2

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, Pant said:


Αρκεί να κάνει χειμώνα. Το πρόβλημά είναι ότι ζω σε λάθος χώρα για τα γούστα μου.
Για την μέθοδο βελτίωσης μετά μουσικής συμφωνώ. Η playlist είναι έτοιμη...
Αλλά "ΜΕΣΑ ΧΕΡΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΨΗΛΑ ΔΥΝΑΤΑ"  ?! Μάλλον λάθος χέρι έγραψες.

Aυτό λέω, παράτα δουλειά και υποχρεώσεις. Πρέπει υποχρεωτικά να πας Νότιο Ημισφαίριο τώρα για 50 μέρες σκι και 50 από Δεκέμβρη. Αν κάνεις και 10 μαθήματα είσαι έτοιμος. Enter Sandman, Killing in the name, νταρι νταρι playlist.

Το εσωτερικό χέρι (δεξιά στροφή δεξί χέρι) είναι πολύ κοντά στο κορμί σου, μοιάζει ουδέτερο και σχετικά χαμηλα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα χέρια εκτός από δυο τρεις στροφές όντως ήταν χαλαρά και ουδέτερα αλλά δεν βοηθούσε η ταχύτητα.
Practice makes perfect.
Χωρίς πλάκα, χθες έλεγα πως μετά τον φετινό άθλιο χειμώνα, αν μπορούσα θα έφευγα για Αργεντινή ή Ν. Ζηλανδία🙂.
Σωστός, Enter Sandman, Killing in the name, Wild wedding, Sharp Dressed Man και λοιπά ανάλογα.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pant αν έβλεπα τον εαυτό μου στο βιδεο, θα ηθελα να βάλω λίγο μεγαλύτερη κινητικότητα στα χέρια διότι δίνουν momentum. Όχι υπερβολές, να έχουν λίγο flow. Επίσης ίσως πρέπει να κλείσουν λίγο τα πόδια. Προσωπικα όσες φορές το προσπαθώ, μια χαρά κλείνουν, άμα ξεχνιέμαι ανοίγουν. Από ενα σημείο και μετά δεν θα χρειαζεται να το σκέφτομαι διότι θα πάει μόνο του.

Well done. 

Edit: Δες εδώ τα χέρια του φιλου μας του Patrick και φερ'τα στα μέτρα της κατάβασης σου. 

Για πιο προχωρημένες συμβουλές, περίμενε τους masters. 

Edited by GiGi
Προσθήκη link
  • Like 1
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Pant said:

...η πρόσφυση βελτιώθηκε πολύ και ξεκινούσα την επόμενη στροφή πιο αργά απ' ότι συνήθιζα με αποτέλεσμα τον άριστο έλεγχο της ταχύτητας (ευχαριστώ Κωνσταντίνε).

Τίποτα, χαρά μου 😊. Πάντως αυτό που βλέπω εδώ είναι σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με όπως ήταν όταν κάναμε λίγο μαζί. Οπωσδήποτε στον έλεγχο της εισόδου, αλλά και στο σχήμα και την κατανομή της πίεσης των στροφών. Λεπτομέρειες και πιο ολοκληρωμένη κουβέντα, αν είναι πάλι από κοντά.✌️

  • Like 2
  • Thanks 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...