Jump to content
snowholic

Μάρτιος 2011

Recommended Posts

Καλημέρα, θα έρθω πρωτη φορά με το αμάξι και δεν έχω οδηγήσει ξανα σε χιόνι.. Ίσως το βρείτε αστείο, αλλά πόσο επικίνδυνοι είναι οι δρόμοι? Έχω μικρό αμάξι και δεν είναι βαρύ...Έχει χιόνια στους επαρχιακούς δρόμους προς Δελφούς?

Edited by balloo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
Καλημέρα, θα έρθω πρωτη φορά με το αμάξι και δεν έχω οδηγήσει ξανα σε χιόνι.. Ίσως το βρείτε αστείο, αλλά πόσο επικίνδυνοι είναι οι δρόμοι? Έχω μικρό αμάξι και δεν είναι βαρύ...Έχει χιόνια στους επαρχιακούς δρόμους προς Δελφούς?

Καλο ειναι να έχεις αλυσίδες (και φυσικά να ξέρεις να τις βαζεις). Ειδικά για Δευτέρα που περιμένουν τρελή χιονόπτση οι δρόμοι θα τις χρειάζονται.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλο ειναι να έχεις αλυσίδες (και φυσικά να ξέρεις να τις βαζεις). Ειδικά για Δευτέρα που περιμένουν τρελή χιονόπτση οι δρόμοι θα τις χρειάζονται.

 

¨εχω και ξέρω να τις βάζω αλλά πραγματικά έχω φόβο μήπως φύγει το αμάξι...το fiat το chiquentsento έχω και καμία άλλη δεν οδηγεί...Είναι απότομοι οι δρόμοι ? στενοί ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα έλεγα να περιμένουμε και το απόγευμα. Τα φροντιστήρια της ευρύτερης περιοχής της Γλυφάδας ΔΕΝ θα έχουν κανένα πρόβλημα στην πρόσβαση την Τρίτη και αυτό μπορούμε να το πούμε από τώρα.

 

"πάει να καθυστερήσει αρκετά η κακοκαιρία της Καθαράς Δευτέρας να βγει καλό σκι και χαρταετός, λίγο χειρότερος καιρός για το Σαββατο, η Κυριακή καλύτερη και όπως έίπα και χτες θα περίμενα μέχρι αύριο το 12Ζ (το απόγευμα) πριν αλλάξω κάποιο πρόγραμμα ταξιδιού."

 

Την άλλη Τετάρτη δεν είναι του Αγίου Ονούφριου? :rolleyes:


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλημέρα, θα έρθω πρωτη φορά με το αμάξι και δεν έχω οδηγήσει ξανα σε χιόνι.. Ίσως το βρείτε αστείο, αλλά πόσο επικίνδυνοι είναι οι δρόμοι? Έχω μικρό αμάξι και δεν είναι βαρύ...Έχει χιόνια στους επαρχιακούς δρόμους προς Δελφούς?

Σήμερα δεν έχεις πρόβλημα και είναι σχετικά απίθανο να έχεις ακόμα και τη Καθαρά Δευτέρα στο υψόμετρο των Δελφών ή στην Αράχωβα.

 

Είναι και σχετικά απότομοι και στενοί αλλά θα έλεγα ότι αμάξι σου μάλλον πλεονέκτημα είναι για χιόνια και στενά σημεία. Αφού ξέρεις και από αλυσίδες είσαι κομπλέ. Επικίνδυνοι δεν είναι από τους καλούς για Ελλάδα

 

edit στο λεπτό με πρόλαβες :rolleyes:

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σήμερα δεν έχεις πρόβλημα και είναι σχετικά απίθανο να έχεις ακόμα και τη Καθαρά Δευτέρα στο υψόμετρο των Δελφών.

 

Έχω αλυσίδες και ξέρω να τις βάζω..Έχω το φόβο μη τσουλαει το αμάξι,μην χάσω τον έλεγχο....Πόσο πιθανό είναι αυτό? Είναι στενοί οι δρόμοι? Απότομοι στην κάθοδο και άνοδο? Δεν οδηγεί και καμία άλλη από την παρέα και δεν έχω ξαναοδηγήσει στο χιόνι..Τρίτη θα επιστρ'έψω Αθήνα? Υπάρχει περίπτωση να γλυστράει το αμάξι κατά πίσω όταν ανεβαίνω? Δεν έχω ιδέα...Εάν γελάς με αυτά που διαβάζεις διακιολογημένα :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
+ το ότι δεν έχω σκιάρει ποτέ εκεί!

 

Το βλέπουμε. :P

 

 

++++++++++ η πολυ καλη(τερη) οδικη προσβαση προς το χιονοδρομικο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα μικρά και ελαφριά αυτοκίνητα δεν έχουν πρόβλημα στο χιόνι... Το αντίθετο μάλιστα.

 

Τα μεγάλα και βαριά να φοβάσαι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

balloo θα εισαι μια χαρά να το τολμήσεις.

 

υπομονη μεχρι αυριο... αντε να δω αν θα παρω και τον junior μαζι ή να τον αφήσω πίσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχω αλυσίδες και ξέρω να τις βάζω..Έχω το φόβο μη τσουλαει το αμάξι,μην χάσω τον έλεγχο....Πόσο πιθανό είναι αυτό? Είναι στενοί οι δρόμοι? Απότομοι στην κάθοδο και άνοδο? Δεν οδηγεί και καμία άλλη από την παρέα και δεν έχω ξαναοδηγήσει στο χιόνι..Τρίτη θα επιστρ'έψω Αθήνα? Υπάρχει περίπτωση να γλυστράει το αμάξι κατά πίσω όταν ανεβαίνω? Δεν έχω ιδέα...Εάν γελάς με αυτά που διαβάζεις διακιολογημένα :D

 

Χωρίς να είμαι υπέρ των συμβουλών για οδήγηση σε ειδικές συνθήκες από ένα "ξερό" φόρουμ, θα έλεγα ένα-δυο πραγματάκια που καλό είναι να έχεις στο μυαλό σου για την οδήγηση σε χιόνι. (Εμπειρότεροι εμού ας παρέμβουν):

 

  1. Άφηνε απόσταση από τον μπροστινό σου, περισσότερη από αυτή που θεωρείς αρκετή (2-3 αυτοκίνητα το λιγότερο ΚΑΙ κινούμενη με χαμηλή ταχύτητα)
  2. Μη κάνεις απότομες κινήσεις χειρισμού (τιμόνι, γκάζι, φρένο)
  3. Αυξομείωνε ήπια την πίεση που ασκείς στα πεντάλ σαν να παρεμβάλλεται ένα αυγό (ΩΜΟ εννοούμε...) ανάμεσα στο πόδι σου και το πεντάλ και δε θες να το σπάσεις.
  4. Προσπάθησε να διατηρείς χαμηλή ταχύτητα, αλλά ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ. Ιδανικά δεν θες να χρειαστεί να σταματήσεις εντελώς.
  5. Μη περιμένεις να βάλεις αλυσίδες όταν δεν πάει άλλο, δεν θα χει χώρο. (δεν θα σαι η πρώτη που θα χεις κάνει το λάθος, γι' αυτό!)
  6. Κάνε πρόβες για το πώς να βάζεις αλυσίδες, φορώντας γάντια (έχει διαφορά) και αφού τις έχεις μπλέξει και λίγο ;) , για να προσωμοιώσεις πιο δύσκολες συνθήκες.
  7. Αφού τις βάλεις και κάνεις μερικά μέτρα σταμάτα και έλεγξε ότι είναι καλά σφιγμένες.

 

Επίσης κάτι που με νευριάζει είναι όταν κολλούν πίσω μου οδηγοί τύπου "αυτός-ο-Loeb-δε-ξέρει-να-στριβει-ρε-παιδί-μου-αν-είχα-WRC-θα-τρωγε-σκόνη". Σ αυτή τη περίπτωση προτιμώ να κάνω τα εξής:

  1. ελέγχω αν με προσέχει, μειώνοντας λίγο ταχύτητα
  2. αν επιμένει, ανοίγω το παράθυρο και του κάνω σήμα με το χέρι οριζόντιο να κινείται αργά πάνω-κάτω (μπας και καταλάβει και πάει πιο σιγά)
  3. αν εξακολουθεί να ορέσκεται στη πίσω όψη μου :P ξαναβγάζω το χέρι και του κάνωσήμα να περάσει όταν εξασφαλίσω ότι βλέπω αρκετό δρόμο μπροστά μου που να τον χωράει για να με περάσει.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ χρησιμες συμβουλες, ευχαριστουμε :P Συμπληρωνω μερικες ακομα

 

Επίσης κάτι που με νευριάζει είναι όταν κολλούν πίσω μου οδηγοί τύπου "αυτός-ο-Loeb-δε-ξέρει-να-στριβει-ρε-παιδί-μου-αν-είχα-WRC-θα-τρωγε-σκόνη". Σ αυτή τη περίπτωση προτιμώ να κάνω τα εξής:

1. ελέγχω αν με προσέχει, μειώνοντας λίγο ταχύτητα

 

2. αν επιμένει, ανοίγω το παράθυρο και του κάνω σήμα με το χέρι οριζόντιο να κινείται αργά πάνω-κάτω (μπας και καταλάβει και πάει πιο σιγά)

 

3. αν εξακολουθεί να ορέσκεται στη πίσω όψη μου :D ξαναβγάζω το χέρι και του κάνωσήμα να περάσει όταν εξασφαλίσω ότι βλέπω αρκετό δρόμο μπροστά μου που να τον χωράει για να με περάσει.

 

4. αν εξακολουθεί να κολλάει πίσω μου ξαναβγαζω το χερι μου, περιστρέφω την παλάμη μου 90 μοιρες και τεντωνω τα δαχτυλα μου

 

5. αν εξακολουθεί ξαναβγαζω το χερι μου σε σχημα γροθιας και τεντωνω το μεσαιο μου δακτυλο.

 

6. αν εξακολουθει παταω αποτομα φρενο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

το 6 αν το κάνεις στο χιόνι ακόμα και αν κρατάει 2-3 αυτοκινητα απόσταση ειναι πολύ πιθανο να γνωριστείς καλύτερα μετα :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες... Ενα που με προβληματιζει, εαν εχετε παει προς δελφους με τετοιο καιρο, ποσο επικινδυνοι ειναι εκει οι δρομοι? Δεν εχω ιδεα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι δρόμοι μη σε νοιάζει. Σχετικά με άλλους στην Ελλάδα πολύ καλοί. Ναι αν έχει 1 μέτρο χιόνι στην Αθήνα και στους Δελφούς θα έχεις πρόβλημα.

 

Στα του καιρου τώρα με κάθε επιφύλαξη και σίγουρα θα αλλάξει αρκετά η τελική εικόνα μιας και η δυναμική της κακοκαιρίας είναι μεγάλη οπότε θα ξαναγράψω αν έχω κάτι.

 

Αύριο ΠαρνασσοΚαλάβρυτα δεν θα ανέβαινα έχουμε ισχυρούς Βοριάδες και εκτός αν έχουν πάρα πολύ τύχη ομίχλη.

 

Ουσιαστικά η Ελλάδα θα είναι χωρισμένη στα δύο το τριήμερο. Το Σάββατο μοιάζει καλή μέρα για σκι με συννεφιά και πιθανότητα για τοπικές ομίχλες σε κάποια χιονοδρομικά. Άνεμοι στη Νότια Ελλάδα Βόρειοι ισχυροί αλλά δε νομίζω να έχουμε σοβαρό θέμα στα λιφτ. Δυστυχώς η θερμοκρασία θα εκτοξευτεί σε επίπεδα άνω του 0 στα πιο πολλά χιονοδρομικά.

 

Τη Κυριακή στη Βόρεια Ελλάδα από το πρωί θα ξεκινήσει να χιονίζει (ίσως βροψχή χαμηλά στο Σέλι και 3-5) ενώ στη Νοτια Ελλάδα η μέρα μοιάζει καλή αλλά με άστατο γενικά καιρό και ίσως παροδικές ομίχλες. Η θερμοκρασία σε απότομη πτώση.

 

Τη Καθαρά Δευτέρα η δικιά μου εκτίμηση είναι το πρωί της θα είναι καθαρό αλλά από το μεσημέρι στα πιο πολλά χκ θα αρχίσει να χιονίζει. Στον άξονα από Θεσσαλία Πήλιο Φθιώτιδα Αττική και Νοτιότερα περιμένουμε σφοδρές χιονοπτώσεις ακόμα και σε πεδινές περιχές από το απόγευμα . Στη Βόρεια Ελλάδα θα χιονίζει από το μεσημέρι σε πεδινές περιοχές.

 

Δεν θα ήθελα να έω να διασχίσω την μισή Ελλάδα το απόγευμα της Δευτέρας. Αθήνα 20 πόντοι χιόνι Βόρεια Προάστεια μέχρι Ψυχικό νιφάδες ακόμα και κέντρο την Τρίτη.

 

Επαναλαμβανω σαφώς και η πρόγνωση θα αλλάξει και θα ξαναγράψω.

 

Την Τετάρτη είναι του Αγίου Ονούφριου πρέπει να πάμε για σκι.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι είναι. Από μια γρήγορη ματιά που έριξα για Παρνασσό φαίνεται ότι θα έχει καλό καιρό Σάββατο και Κυριακή. Μόνα σημεία ανησυχίας, η πιθανότητα για κλειστό καιρό κατά διαστήματα το Σάββατο και για ενισχυμένους άνεμους την Κυριακή. Το τελευταίο σενάριο βέβαια εμφανίζεται μόνο στο Σκύρων αλλά το βλέπουμε. Η Δευτέρα είναι περίεργη, μπορεί και να επιτρέπει χιονοδρομία νωρίς, με ελαφρά χιονόπτωση και κλειστό καιρό, αλλά σίγουρα απαιτεί έγκαιρη επιστροφή.

 

Η Τετάρτη πάντως δείχνει ιδανική εδώ και μέρες... και μάλλον δε θα την αφήσουμε ανεκμετάλλευτη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tζιφος το τριημερο για ποιοτικο σκι σε παρνασσο καλαβρυτα απο οτι φαινεται :lol:

με 2500 υψομετρο για αρνητικες θερμοκρασιες, μια ελπιδα για Παρνασσο μπας και, αλλα χλωμο.

Απο τεταρτη για ξυλοκοπικα καναδεζικα :lol: και αν λειτουργει το κατω τριπλο ελεος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hellbent δεν νομίζω να είναι και άσχημα, το καλό χιόνι θα το βρούμε είοτε πίστα ή εκτός. Αν σε προβληματίζει η ποιότητα χιονιού έλα για speedflying να δει πόσο βοηθάει ένα αλεξίπτωτο στο μέτριο χιόνι.

 

Πρωινή ενημέρωση με τα τωρινά στοιχεία. Καταρχάς συγνώμη για σήμρα που προς το παρών έχει λιακάδα ΠαρνασσοΚαλάβρυτα ειλικρινά είναι τόσο ευμετάβλητος ο καιρός που μας έπαιξε παιχνίδι. Μακάρι να το χαρούν πολύ όσοι ανέβηκαν.

 

Γενικά ΠαρανασσοΚαλάβρυτα το Σαββατοκύριακο μοιάζει καλό για σκι με ανοιχτό καιρό κυρίως και λίγα διαστήματα ομίχλης. Πιο πολύ με πειράζει ο αέρα άύριο παρά την Κυριακή αλλά χωρίς να έχει κάποιο θέμα με τα λιφτ. όσο και να το πίστευα η Δευτέρα πάει να έχει χιονοθύελλα από νωρίς αλλά θα το δούμε.

 

Στη Βόρεια Ελλάδα γεβικά το Σάββατο πιο κλειστός καιρός αλλά χωρίς κάτι σοβαρό, η Κυριακή μάλλον μέ χιονόπτωση και ομίχλες ενώ η Δευτέρα πάει να βγει υπέρλαμπρη μέρα.

 

Αθήνα από Δευτέρα απόγευμα ξεκινάει χιόνι στα Βόρεια Προάστεια και λογικά την Τρίτη οι νιφάδες θα φτάσουν στο κέντρο της Αθήνας.

 

Τεταρτη Αγίου Ονουφρίου η οποία μπορεί να μεταφερθεί Πέμπτη αν αλλάξει λίγο η πρόγνωση.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

πετυχες τη Φτερολακκα αδερφέ... χαχα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάμε για ένα πολύ δυνατό 48ωρο+ για την Αθήνα.

 

Θα αναφέρω την πιθανότερη κατάσταση με τα σημερινά στοιχεία αλλά πάντα σε τέτοιες καταστάσεις και τα μοντέλα δεν μπορούν να προβλέψουν και τα τοπικά χαρακτηριστικά της κάθε περιοχής παίζουν κυρίαρχο ρόλο.

 

Ξεκινάει τη Δευτέρα τις πρώτες πρωινές ώρες με δυνατές βροχές και καταιγίδες στον άξονα Αγρίνο - Σποράδες με απότομη πτώση της θερμοκρασίας. Τις πρωινές ώρες θα κατέβει η κακοκαιρία σε πιο Νότια και Ανατολικά μέρη και περιμένουμε ραγδαία φαινόμενα δυνατών καταιγίδων και χιόνι σε υψόμετρα 300+ μέτρα στα Κεντρικά και 800+ μέτρα στα Νότια από το Πήλιο μέχρι και όλη την Πελοπόννησο. Παράλληλα μέχρι το μεσημέρι τα φαινόμενα έχουν επικεντρωθεί Ανατολικά Προσύήεμα Πήλιο, Βόλο Έυβοια, Βοιωτία και Αθήνα ενώ η θερμοκρασία πέφτει σιγά σιγά και κατεβαίνουν τα υψόμετρα χιονιού.

 

Μέχρι το απόγεμα της Δευτέρας έχουμε απότομη αλλαγή του καιρού σε όλη την Ελλάδα με απότομη πτώση της θερμοκρασίας και έξαρση χιονοκαταιγίδων στη Βόρεια Ελλάδα και καταιγίδων στη Νότια με υψόμετρα χιονιού στο ύψος της Φθιώτιδας τα 200 μέτρα. Τα φαινόμενα θα είναι έντονα στον άξονα Κεντρική Μακεδονία, Πίνδος και Πελοπόννησος.

 

Μέσα σε 6-8 ώρες όλα αυτά τα φαινόμενα σταματάνε στον Κεντρικό κορμό της Ελλάδας και περνάνε Ανατολικά προσύνεμα ενώ η θερμοκρασία πέφτει και άλλο με υψόμετρα χιονιού 200 μέτρα στην Αττική και 0 σε όλη τη Κεντρική και Βόρεια Ελλάδα. Τα φαινόμενα πια είναι έντονα και επικεντρώνονται στα Ανατολικά προσύνεμα και σχεδόν σε όλη τη Πελοπόννησο το πρωινό της Τρίτης ενώ σε όλη την υπόλοιπη Ηπειρωτική Ελλάδα ο καιρός βελτιώνεται απότομα.

 

Η Αττική, η Εύβοια, το Πήλιο και οι περιοχές Φθιώτιδας, Βοιωτίας και ΒορειοΑνατολικής Πελοποννήσου συνεχίζουν να έχουν δυνατές καταιγίδες/χιονοκαταιγίδες με διαστήματα βελτίωσης για τις επόμενες 12-24 ώρες όπου τα υψόμετρα χιονιού έχουν κατέβει στο Ψυχικό. Λογικά περιμένουμε καλή χιονόστρωση για τα ψηλά Βόρεια Προάστεια της Αθήνας ενώ κατά την διάρκεια της Τρίτης τα χιόνι θα κατεβαίνει όλο και χαμηλότερα στην Αθήνα.

 

Εκεί αρχίζουμε να έχουμε φαινόμενα lake στο Αιγαίο με ένα ουσιαστικά τυφωνάκι να έχει δημιουργηθεί με κέντρο περίπου στη Ρόδο (από αυτό εξαρτούνται πολλά ακριβώς που θα στροβιλιστεί το κέντρο του χαμηλού) και είναι πάρα πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί το πως ακριβώς θα σχηματιστούν και θα πέσουν οι χιονοκαταιγίδες στην Αθήνα. Οι άνεμοι θα είναι 9 ακόμα και 10 μποφόρ τοπικά στο Αιγαίο.

 

Η Τρίτη θα κυλίσει με εξάρσεις καταιγίδων και ανοίγματα στην Αττική και σιγά σιγά ο καιρός μέχρι τις βραδινές ώρες θα βελτιωθεί και μέχρι το πρωί της Τετάρτης θα έχουν περιοριστεί τα φαινόμενα ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ το τυφωνάκι στο Αιγαίο έχει διαφορετική άποψη. Δεν πιστεύω ότι έχει τέτοια δυναμική η κακοκαιρία αλλά και πριν 7 χρόνια η ΕΜΥ έλεγε ότι θα χιονίζει 6 ώρες και χιόνιζε 72.

 

Τα γενικά στοιχεία με τα σημερινά δεδομένα που άνετα αλλάζουν είναι για την Αττική υετός 36 + ώρες με πάυσεις περίπου 0-18 ώρες ανάλογα το σημείο, χιόνι για την Κιφησιά από αυτές 24 ώρες.

 

Γνώμη μου ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ το τυφωνάκι αποφασίσει να βαθύνει ότι θα έχουμε παράταση διαστημάτων χιονοκαταιγίδων στην Αττική μέχρι Τετάρτη μεσημέρι.

 

Η μεγαλύτερη δύναμη της φύσης μπροστά στα μάτια μας, το ζεστό νερό του Αιγαίου να εκτοξεύεται προς τη στρατόσφαιρα με ταχύτητα 100χλμ την ώρα και εκεί να συγκρούεται με αέρα κατευθείαν από τη θάλασσα του Barensk θερμοκρασίας -60 και από εκεί στα χέρια μας για χιονοπόλεμο.

 

ENJOY THE SHOW

 

Αγιε Ονούφριε μεγάλη η χάρη σου


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
πετυχες τη Φτερολακκα αδερφέ... χαχα...

Θα με πιάσουν τα κλάματα. Έχει πολλά χρόνια μέχρι να τον μάθω τον Παρνασσό κάτι τέτοιες μέρες. Κολλήμένο σύννεφο Φτερόλλακα λιακάδα Κελλάρια σημειώθηκε η διάταξη. Που να πάει και το χιονοδρομικό Όμορφες Λάκκες θα πρέπει να βγάζω τρεις προγνώσεις. Light υγρασία, Βοριαδάκι και την επόμενη φορά Λάππα ΑΝΕΒΑ αλλά για κάποιο λόγο θα είναι όλο μέσα στην ομίχλη.

post-6-1299244068_thumb.png

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η μεγαλύτερη δύναμη της φύσης μπροστά στα μάτια μας, το ζεστό νερό του Αιγαίου να εκτοξεύεται προς τη στρατόσφαιρα με ταχύτητα 100χλμ την ώρα και εκεί να συγκρούεται με αέρα κατευθείαν από τη θάλασσα του Barensk θερμοκρασίας -60 και από εκεί στα χέρια μας για χιονοπόλεμο.

 

Ανοίγω πανί και πάμε για παγκόσμιο ρεκόρ. Θα σε σκίσω Ewa! :P


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυριο ο Παρνασσος τι λεει για απογευματινο?Λεω να ξεκινησω κατα τη 1.Θα αξιζει τον κοπο η θα φαω φολα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...