Jump to content
snowholic

Μάρτιος 2011

Recommended Posts

Και μετά την αυριανή κορύφωση της θερμοκρασίας περνάμε σε σταδιακή πτώση που με τα σημερινά δεδομένα παραέίναι διαρκείας, πέφτει αργά αλλά σταθερά και ίσως οδηγήσει σε ένα νέο χειμώνα μέσα στο Μάρτιο. Επειδή μπήκε η άνοιξη η προγνωσημότητα έχει κατέβει πολύ αλλά θα προσπαθήσω να δώσω όσο εικόνα μπορώ

 

Το Σαββατοκύριακο θα μας βρει με μηδενικές ή οριακά θετικές θερμοκρασίες στα χιονοδρομικά ενώ από βδομάδα θα έλεγα ότι περνάμε σε πλήρως αρνητικές θερμοκρασίες οι οποίες και μάλλον θα διατηρηθούν.

 

Καλά ξέρω πούδρα θέλετε. Λοιπόν έχουμε μια κλασσική κακοκαιρία Βόρειας Ελλάδας από το Σάββατο η οποία μάλλον θα είναι σημαντική και θα έχει άφθονο υετό και μεγάλη διάρκεια τουλάχιστον μέχρι την Τετάρτη. Ουσιαστικά πρόκειται για διαταραχές από το Κεντράρισμα του Αζορικού στην Αγγλία που θα οδηγήσει και σε μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας.

 

Για τα υψόμετρα χιονιού θα μου επιτρέψετε να είμαι πολύ επιφυλακτικός ειδικά στην αρχή της κακοκαιρίας αλλά λογικά από Κυριακή και μετά ότι πέφτει θα είναι χιόνι.

 

Και για ΠαρνασσοΚαλάβρυτα έχουμε χιονάκια.

 

Μην βγάλετε τα χιονολάστιχα και κανονίστε άδεια stand by


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

εξπρες αυριανό (Τετάρτη) ξεκινάει για αυθημερον...

βλέπω σύννεφα, μα κλίνω προς παρνασσό.

μήπως να πάω βασίλω?

δώστε μια χείρα βοηθείας οι εμπειρότεροι (Μικάληηηη)


ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άρα για έναν Παρνασσό που θέλω αυτήν την εβδομάδα -καθημερινή- μάλλον να πάω Παρασκευή που θα έχει και τη χαμηλότερη θερμοκρασία και άρα τη λιγότερη σούπα;

Σημείωση: θα φτάσω στην πίστα του ΧΚ κατά 11, προβλέπω. Είμαστε υπναράδες και το 8 ή 9 είναι ανέφικτο... :-(

 

Και αν πω για ένα τριήμερο Καλάβρυτα την επόμενη βδομάδα, πάλι καθημερινές;

Edited by Lili

Share this post


Link to post
Share on other sites

χιονολάστιχα οκ,

άδεια οκ...

χιονι pending

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα κράταγα δυνάμεις για την επόμενη εβδομάδα δεν μου αρέσει ούτε αύριο ούτε μεθαύριο η εικόνα.

 

Είναι ευμετάβλητη η εικόνα αλλά μάλλον το σκ θα διασκεδάσουμε. Details αύριο

 

Χιόνι έρχεται. Καλό χειμώνα μέχρι τις 25.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μην βγάλετε τα χιονολάστιχα και κανονίστε άδεια stand by

 

Ευχαριστούμε ΜΙΚ, μας έβγαλες από το δίλλημα!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mik

άρα για 25/3 με 29/3 που θα έχω πάρει και μια άδεια για "touring" στα north χκ θα είναι καλά λογικά ε?

 

Ν.


...μέτριο, ούτε τον καφε δεν πίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mik

άρα για 25/3 με 29/3 που θα έχω πάρει και μια άδεια για "touring" στα north χκ θα είναι καλά λογικά ε?

 

Ν.

Καλά φαίνεται αλλά έχει πολύ δουλειά ακόμα είναι άνοιξη και όλα είναι ευμετάβλητα. Σίγουρα έχουμε κρύο και φρεσκάρισμα των χιονοδρομικών την άλλη βδομάδα αλλά για τις 25 δεν υπάρχει εικόνα ούτε καν σαν τάση.

 

Κάτσε εδώ θα καλοπεράσουμε Παρνασσό


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εικόνα μπορεί να αλλάξει πολύ θα ξαναγράψω αύριο.

 

Έχουμε μια ωραία ανοιξιάτικη διάταξη τις επόμενες μέρες με κεντραρισμένο τον Αζορικό στην Αγγλία αύριο και αργή Δυτική κίνηση στη συνέχεια.

 

Για το σκ περιμένουμε να βαθύνει το χαμηλό κεντρικο Ιόνιο οπότε έχουμε σίγουρη μεγάλη ποσότητα υετού. Με τα σημερινά δεδομένα Σάββατο πρωί ΠαρνασσοΚαλάβρυτα ίσως προλάβουμε το πρωί κάποιες ώρες σκι. Στην Βόρεια Ελλάδα έχουμε έναρξη φαινομένων Παρασκευή απόγευμα και φαίνεται ένα μικρό άνοιγμα το πρωί του Σαββάτου.

 

Η Κυριακή με τα σημερινά δεδομένα είναι μέσα στη χιονοθύελλα για όλους όπως και η Δευτέρα.

 

Η θερμοκρασία σε σταδιακή πτώση διαρκείας και ψάχνουμε τα υψόμετρα χιονιού και πότε θα ξεκινήσει αυτό. Θα έλεγα ότι ο Παρνασσός μάλλον το τρώει όλο χιόνι μέχρι το 1950 ενώ πιο χαμηλά έχουμε αρχικά βροχή. Για την Βόρεια Ελλάδα εκτός από Καιμάκ ξεκινάνε όλα με βροχή αλλά έχουμε αρκετές ώρες χιονόπτωσης. Η επόμενη βδομάδα θα κυλήσιε με χειμωνιάτικο κρύο και απότομες ανοιξιάτκες χιονοκαταιγίδες που μπορεί να βάζουν και μισό μέτρο αλλά θα είναι τοπικές. Υπέροχες μέρες και μεγάλη διάυγεια.

 

Μην αποκλείετε κάποια χιονοδρομικά να φάνε μέτρο.

 

ΤΡΙΤΗ ΑΓΙΟΥ ΟΝΟΥΦΡΙΟΥ ΜΕΓΑΛΗ Η ΧΑΡΗ ΤΟΥ

 

Για 25η δεν έχουμε ιδέα αλλά θα έλεγα κατά 90% θερμοκρασίες κάτω του 0 στα χκ

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλέ μας ΜΙΚ, πές μας:

 

Να ανεβούμε αύριο ΧΚΠ?


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρίτη Αγ. Ονουφριου οντως... μεγαλη η χάρη του...

προσωπικα μπορει να ειναι το πρωτο ΣΚ φέτος που θα κάτσω σπίτι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά πιστεύω θα έχει ΤΟ σκατόχιονο αύριο. Θα έχει Δυτικό που θα μπει δυνατά κάποια στιγμή και ψιλολιακάδα. Περί ορέξεως κολοκυθόπιττα. Αν έχεις ακμές μπορεί και να βγει ωραίο σκι ενώ ίσως βγάλει ανοιξιάτικα εκτός.

 

Νικελάκο Σάββατο πρωί ανοιξιάτικα με λιακάδα? Κυριακή woodypecker?

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

αδερφε μου συναγωνιστή... ΑΝ εχει θερμοκρασία που αμφιβάλλω για να παγωσει και το πρωι να θελει ακμές τότε θα αργήσει το ανοιξιατικο εκτος... ΑΝ δεν εχει θερμοκρασίες και με το συννεφο που φαινεται τοτε ολο το βουνο μπορει ειναι ολιγον απο εντελως σκατονεροχιονο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δύσκολη ανοιξιάτικη πρόγνωση για το σκ και για τη συνέχεια, θα κάνω μια προσπάθεια απλά μπορεί πολλά να αλλάξουν.

 

Γενικά ΠαρνασσοΚαλάβρυτα το σκ μοιάζει καλό θα ανέβω.

 

Έχουμε κλασσική καλή κακοκαιρία Βορείου Ελλάδας και νομίζω σε όλα τα χιονοδρομικά από Πήλιο και πάνω, θα έχει βροχο/χιονοθύελλα αύριο Σάββατο. Την Κυριακή υπάρχουν μεγάλα διαστήματα σχετικής βελτίωσης του καιρού το οποία μπορεί και να συμπέσουν με τις ώρες σκι για Βασιλίτσα, Πισοδέρι και Καιμάκ.

 

Ελατοχώρι, Σέλι, 3-5 και Πήλιο φοβάμαι πως η Κυριακή και η Δευτέρα θα είναι μέσα στη βροχο/χιονοθύελλα και αυτά τα χκ θα δεχτούν ένα καλό νέο στρώμα χιονιού.

 

Τα υψόμετρα χιονιού για το Σάββατο είναι πολύ οριακά με τα χαμηλά των Σέλι, 3-5, Ελαατοχώρι, Πισοδέρι, Βασιλίτσα να έχουν αρχικά βροχή η οποία σταδιακά θα γυρνάει σε χιόνι έτσι ώστε και τη Κυριακή και τη Δευτέρα ότι πέφτει να είναι χιόνι.

 

Τρίτη και Τετάρτη περιμένουμε ανοιξιάτικα χιονοκαταιγιδάκια τα οποία όπως είπα και χτες δεν μπορούν να προβλεφθούν αλλά μπορεί να ρίξουν και μισό μέτρο φρέσκο. Φαβορί η Βασιλίτσα.

 

Για τη Νότια Ελλάδα και το Σάββατο και η Κυριακή μοιάζουν να μην έχουν ουσιαστικό θέμα με τον καιρό, μιας και τα δυο πρωινά φαίνονται με ανοιχτό καιρό. Και τις τις δύο μέρες από το μεσημέρι έχουμε είσοδο του μετώπου το οποίο σε ΠαρνασσοΚαλαβρυτοΚαρπενήσι θα δώσει αξιόλογα ποσά χιονιού ή βροχής.

 

Τα υψόμετρα χιονιού το Σάββατο δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρυντικά, μιας και μάλλον τα χαμηλά των Καλαβρύτων θα δουν αρχικά βροχή, ενώ ο Παρνασσός στο 1950 θα έχει λίγες ώρες βροχής και περισσότερες χιονιού.

 

Την Κυριακή πέφτει η θερμοκρασία, ο Παρνασσός ότι τρώει είναι χιόνι ενώ ίσως η βάση των Καλαβρύτων να ξεκινήσει με βροχή και να το γυρίσει μετά.

 

Από Δευτέρα η θερμοκρασία έχει πέσει αρκετά και ότι πέφτει είναι χιόνι. Κάποιες χιονοκαταιγιδούλες επίσης της περιμένουμε αλλά από τώρα δεν μπορούν να προβλεφθούν

 

Η θερμοκρασία παραμένει σε χαμηλά επίπεδα όλη την επόμενη εβδομάδα και πάμε για ένα εξαιρετικό τριήμερο 25ης αλλά παραείναι μακριά για να εκφραστεί με βεβαιότητα αν θα έχει κρύο, λιακάδα και ασθενείς ανέμους.

 

Αγίου Ονουφρίου την Τρίτη και πιθανότατα και την Πέμπτη ευκαιρία να εκμεταλλευτούμε τις τελευταίες (μπα) πούδρες και το τετραήμερο/εξαήμερο αργίας.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλά φαίνεται αλλά έχει πολύ δουλειά ακόμα είναι άνοιξη και όλα είναι ευμετάβλητα. Σίγουρα έχουμε κρύο και φρεσκάρισμα των χιονοδρομικών την άλλη βδομάδα αλλά για τις 25 δεν υπάρχει εικόνα ούτε καν σαν τάση.

 

Κάτσε εδώ θα καλοπεράσουμε Παρνασσό

 

Mik

Επειδή φέτος δεν έχω κάνει ούτε στο εξωτερικό και στο εσωτερικό έχω ανέβει 2 φορές, αν πάρω αυτή την άδεια για 28-29/03, θέλω να κάνω ένα touring που θα έχει κι εκδρομικό χαρακτήρα (να μην μυρίσω λίγο Πισοδέρι φέτος? κρίμα δεν είναι?). :shysterical:

 

Ωραία θα είναι Παρνασσό, δεν λέω, αλλά ας δούμε και κάτι άλλο, διαφορετικό... :shysterical:

 

Θα μου λείψετε :)

 

Ν.


...μέτριο, ούτε τον καφε δεν πίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γράφουμε και καμιά αισιόδοξη πρόγνωση για το τριήμερο να περνάει η ώρα...

 

Καταρχάς Αγίου Ονουφρίου αύριο και μεθάυριο απλά δεν είναι ξεκάθαρο κατά πόσο θα έχουν κοπάσει οι άνεμοι και μιλάμε για εντελώς λιακάδα ή διαστήματα ομίχλης. Θα το δω και το απόγευμα και ίσως η υπερμέρα να είναι η Τετάρτη.

 

Πολύ ωραίες μέρες σκι Τετάρτη Πέμπτη με αρνητικές θερμοκρασίες και λιακάδες ενώ από Παρασκευή η θερμοκρασία ανεβαίνει και έχουμε ένα ζεστό και μάλλον ανεμοδαρμένο με δυνατούς Δυτικούς αλλά λιακάδα Σαββατοκύριακο. Θα το δούμε μπορεί να αλλάξει.

 

Οριακά αν θέλετε βγάλτε τα χιονολάστιχα αλλά άλλο ένα χιονάκι θα το ρίξει που θα πάει


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα τα αφήσουμε και αυτό το τριήμερο ετσι μη βρούμε κανα παγάκι ανεβαίνοντας την Πέμπτη και απο Δευτέρα τα καλοκαιρινά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή η αυριανή αργία του Αγίου Ονουφρίου του τελευταίοπουδρουσεζον έχει μεγάλη ζήτηση για ΠαρνασσοΚαλάβρυτα ειλικρινά η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

 

Ίσως το απόγευμα αλλάξει κάτι και θα ξαναγράψω. Για τους τολμηρούς πουδρομανείς το είδος "freskus" προτείνω αύριο να εορταστεί ενώ για τους πιο συντηρητικούς προτείνω Τετάρτη να μεταφερθεί η αργία.

 

Από καιρό για αύριο κάτι πολύ κακό δεν βλέπω. Συννεφάκια θα έχει και στα δύο χκ με πιθανότητες για ομίχλη αλλά όσο περνάει η μέρα θα βελτιώνεται ο καιρός. Αέρα θα έχει δυνατούς Βοριάδες αλλά όχι κάτι το τραγικό.

 

Πιο πολύ φοβάμαι τα χιονοδρομικά που θα ψάχνονται να ξεπαγώσουν λιφτ κλπ. Φαντάζετστε να μη δουλεύει ο Διας? Κάνα νέο από Στύγα, Φτερόλλακα?

 

Δύσκολες αποφάσεις σε καλεί να πάρεις η ρημάδα η ζωή...


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι και Πέμπτη δείχνει να έχει αρνητικές θερμοκρασίες στα χ/κ. Από Παρασκευή δυστυχώς ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες αρκετά.. ;) ;) Μπορεί να χτυπάει και 10°C δεκαριά πάνω.. Μακάρι να μην το κάνει..

 

Ευχάριστα νέα. Από Δευτέρα 28 και Τρίτη 29 δείχνει να έρχεται χαμηλό από Βόρειο Ανατολικά και θα δώσει ξανά αρνητικές θερμοκρασίες στα βουνά και πολύ πιθανό νέες χιονοπτώσεις.. Είναι πολύ νωρίς να ξέρουμε ακριβώς τι φαινόμενα θα δώσει.. Θα το παρακολουθούμε και θα ξαναγράψουμε γι αυτό..

Καλύτερες μέρες όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο ΜΙΚ είναι Αύριο Τετάρτη και Πέμπτη..

Αύριο οι πουδρομανείς και Τετάρτη- Πέμπτη για τους καρβοπιστιάριδες.. :lol:

Και ελπίζουμε για αύριο να αρχίσει πιο νωρίς το άνοιγμα του καιρού..(Από αέρα-ορατότητα-νέφωση εννοώντας πάντα..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από παρασκευή που φαίνεται να βγαίνει ο ήλιος, ανεβαίνουν και τα Τ δυστυχώς.

 

Έχουμε κανένα site που να προβλέπει ύψη των νεφών?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπα και εσύ δεν ανέβηκες για σκι σήμερα. Μάλλον καλά έκανες. Ευτυχώς ακολουθεί πενθήμερο μεγάλη η χάρη του

 

Αύριο οι πουδρομανείς και Τετάρτη- Πέμπτη για τους καρβοπιστιάριδες.. :)

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ότι πούδρα θα υπάρχει άφθονη και Τετάρτη και Πέμπτη?

 

Σε αυτές τις στιγμές θρησκευτικής κατάνυξης ας ανάψουμε όλοι ένα κεράκι στον Άγιο για την εορτή του και ας φιλήσουμε σταυρωτά τους συναδέλφους μας στο γραφείο τους οποίους θα ξαναδούμε από Δευτέρα.

 

Τέτοιες μέρες δεν χάνονται αύριο μεθαύριο.

 

Φίλε bomberman http://www.snowclub.gr/forums/index.php?sh...3467&st=140


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

καθαρμα :P

και προσπαθω να πεισω τη σύζηγο να φύγουμε απο πέμπτη και μου κάνει νερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανέβα αύριο και ξανά Παρασκευή.

 

Το τριήμερο βλέπω εξαιρετικό καιρό για σκι με λιακάδες λίγο ανεβασμένες θερμοκρασίες αλλά μάλλον θα είναι αξιοπρεπέστατο το χιόνι. Λίγο δυνατούς Δυτικούς αλλά χωρίς ουσιαστικό πρόβλημα.

 

Από Δευτέρα πάλι κακοκαιρία δεν βλέπω και μάλλον θα κρατήσει σταθερά ψιλοζέστες αλλά θα το δούμε.

 

Μεγάλη η χάρη του

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
καθαρμα :P

και προσπαθω να πεισω τη σύζηγο να φύγουμε απο πέμπτη και μου κάνει νερα...

 

Τι μου δίνεις να το φροντίσω; :lol:

Edited by pies

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...