Jump to content
Jdrim

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΧΚΠ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

Ωραίο το On-line σύστημα τροφοδοσίας της RFID με Credits, αλλά κρίβει μια μεγάλη παγίδα!!!

 

Ας υποθέσουμε ότι αγοράζετε on-line 10 credits γιατί πολύ απλά δε θέλετε να περιμένετε στις ουρές των εισητηρίων.....

Τα RFID scanners χρεώνουν : 2 credits Σ/Κ και 1 credit τις καθημερινές

 

Φτάνεται λοιπόν π.χ. το Σάββατο στο ΧΚ κατα τις 13:00. Το εισητήριο εισόδου είναι μισό.

Χαρούμενος λοιπόν με τη γεμάτη καρτούλα σας κατευθύνεστε προς το Γονδολο-Αυγό :):-)

 

Πόσα Credits έχει η RFID όταν πάτε σπίτι ? 9 Σωστα??? ΛΑΘΟΣ !!!!

 

Οι αρχηγοί του κέντρου δεν αλλάζουν τα settings του πόσα credits αφαιρούν τα scanner βάση της ώρας ή της κατάστασης

του ΧΚ. Ότι αρπάξουν με λίγα λόγια!!!!

Κλειστό το μισό 2 credits - είναι 15:00 2 credits - έπιασε φωτιά και κινδυνεύει η ΛΟΛΑ??? πάλι 2 Credits !!!!

 

Οπότε αν φτάσατε αργά ή υπολειτουργεί το ΧΚ , αφήστε την καρτούλα σας κάπου ( ή βάλτε τη σε μια δεξια τσέπη ) και βγάλτε

ενα νέο μειωμένο SkiPass.

 

ΧΚΠ - Σε κάνει να νοιώθεις πλούσιος!!!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ισχυει το ειχαμε αναλυσει οταν πρωτοεφαρμόστηκε το ski data στο Παρνασσό.

 

οι μονάδες φευγουν βάση ημερομηνίας , Σ/Κ, γιορτές φευγουν 2 μονάδες, καθημερινές 1 μοναδα...

οταν το χιονοδρομικό βγάζει εκπτωση λογο μερικής λειτουργίας τότε χάνεις 2 μονάδες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ακριβώς :)

 

και ευτυχώς που η καλή κυρία στα εκδοτήρια

μας το είπε... :) :)

γιατί το Σάββατο με την ομίχλη είχε 15 Ευρώ η κάρτα

και μου την κράτησε εκεί (την γεμάτη κάρτα μου)

απ' όπου την πήρα μετά* (πριν πάμε στη Φτερόλακκα)

 

γιατί να σου πω, την δεξιά τσεπούλα τη φοβήθηκα...

και την γεμάτη κάρτα στην τσάντα τη φοβήθηκα :P

 

και όταν κατέβηκα να φύγω... μου την έδωσε την ώρα που εξυπηρετούσε άλλους

:) τουλάχιστον εξυπηρετούν...

 

τώρα αν το λένε σε όλους ... δεν το ξέρω αυτό :)

σίγουρα κάποιοι θα την έχουν "πατήσει"


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιπλέον, πέρσι που έβγαλα μια 10αρα μου έμεινε μια μονάδα στο τέλος που πήγε υπέρ πίστεως γιατί δεν μπορούσα να φορτώσω αλλη μία και να την αξιοποιήσω σε αργία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι όταν έχεις στη κάρτα υπόλοιπο μονάδων δεν μπορεις να συμπληρώσεις επιπλέον μονάδες γιατί χάνεις τις αρχικές.

Εγώ για παράδειγμα έχω 2 μονάδες και φεύγω για το 3ήμερο της 25/3 στο Παρνασσό. Θα ήθελα λοιπόν να συμπληρώσω μέσω ίντερνετ επιπλέον μονάδες. Αυτό όμως είναι αδύνατο χωρίς να χάσω τις προυπάρχουσες 2 μονάδες (27 Ε).

Τα συγχαρητήριά μου στον προγραμματιστή της εφαρμογής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι κι εγώ που είχα πάει πάει στο κατέβασμα Παρασκευή μεσημέρι να πληρώσω για Σάββατο με προειδοποίησαν ότι αν γίνει έκπτωση λόγω καιρού τη διαφορά τη χάνω.

το ΧΚΠ παραδέχεται το πρόβλημα, λόγω του υπάρχοντος λογισμικού, και έχει πεί ότι θα το κοιτάξει για του χρόνου (?) να το διορθώσει

Share this post


Link to post
Share on other sites

kai εδω ακομα μας κλεβουν εν ψυχρω και ασύστολα ..

 

 

τι θα πει καρτα με μοναδες !! στο εξωτερικο οταν βγαζεις ημερισια ειναι για ολη την ημερα και οχι οπως εδω ,,εδω στην ουσία βγαζουμε χρονοκαρτα ,,σαν δεν τρέπονται ,,

 

σε ολα τα υπολοιπα χκ πως γίνετε να ισχύουν αλλα πραγματα και στον παρνασσο αλλα , δεν ειναι περιεργο ,

η εκμεταλευσει τις αγαπης του κοσμου για το χιονι στεγάζεται κατω απο την εποπτια ,μαστροπων του χωρου ,,και δεν κινιτε ουτε ενα φιλο διαμαρτυρίας ,,

 

μηπως θα έπρεπε σαν συλλογος να το δουμε και αυτο το θεμα ,παραθέτοντας στους αρμοδίους υπουργους το εν λογω θεμα ???


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

President, εισαι νεος στο Συλλογο και δεν τα ξερεις... Συγχωρεισαι... :(

 

Στο θεμα των καρτων του ΧΚΠ εχει γινει το ελα να δεις... Εχουμε φτασει μεχρι τον Διευθυνοντα Συμβουλο της ΕΤΑ. Καποια πραγματα πετυχαμε να τα παρουν πισω, καποια οχι... Αυτο ειναι ενα απο αυτα...

 

Η διευθυνση του ΧΚ εχει αναγνωρισει καποια στραβα στο συστημα, αλλα αν βρουν λεφτα να προσλαβουν προγραμματιστη να αλλαξει το συστημα, να μου βαλετε χαλκα στη μυτη... :angry:

 

Το συστημα μοναδων ειναι γιατι εχει αλλη τιμη της καθημερινες, (1 μοναδα) και αλλη τα ΣΚ/αργιες (2 μοναδες). Δεν ειναι δυσκολο να κατανοησεις το γιατι. Αν ειχαν ενιαια τιμη καθημερινες/ΣΚ βασισμενη στο μεσο ορο των εισητηριων, φανταζομαι να ηταν γυρω στα 20-25€, οποτε θα εκλεινε μια ωρα αρχητερα το ρημαδι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

President και εδω οταν βγαζεις ημερίσια είναι για όλη την ημέρα...

H skidata ειναι κορυφαία εταιρεία και φτιαχνει το πρόγραμμα οπως το ζητήσει ο πελατης (ΧΚΠ) , η αληθεια ειναι οτι ζητησαν ενα πολυσυνθετο συστημα το οποιο στη λειτουργία βγήκαν καποια bugs...

επειδη πιστευω οτι τους επρηξαν λίγο παραπανω απ'οτι θα χωραγαν για ενα χιονοδρομικο τετοιους μεγεθους προφανος αφησαν να μαζευτουν αρκετα δυσλειτουργικα προβληματακια για να τα φτιαξουν ολα μαζι...

 

μεχρι στιγμής τα "αδικα" είναι οτι αφαιρεί μονάδες Ημερολογιακά και όχι αναλογα με το τι λειτουργει και τι εκπτωση εχει το εισητηριο... δηλ. αν ειναι Σαββατο θα σου αφαιρέσει 2 μονάδες απο την πολυημερη καρτα σου γιατι ειναι αργία, ενω λογο ελλειπης λειτουργιας το ημερισιο εισητηριο να κοστίζει 15ευρω-> 1 μονάδα...

αν τον Απριλιο ο Παρνασσός βγάλει εκπτωση για τα υπολοιπα ΣΚ το συστημα θα συνεχισει να αφαιρει 2 μοναδες στα πολυημερα ενω θα συμφερει το ημερισιο. Ετσι γινεται και τα Χριστουγεννα-Πρωτοχρονια που κοστιζε το εισητηριο 15 ευρω και απετρεψε πολυ κοσμο να αγοράσει πολυημερη καρτα (καμια 15αρια μερες αργίας)... αν το ειχαν ρυθμίσει σωστά θα ειχαμε αγοράσει παρα πολλοί απο Δεκεμβριο.

 

Το άλλο ειναι αυτο που επισημάνατε οτι δεν μπορείς να προσθεσεις ηλεκτρονικά μονάδες χωρις να χάσεις το υπολοιπο που εχεις μεσα...

 

Αthos παλι καλά που ενημερώνουν για τέτοιου ειδους ρισκο...

 

 

Δε χρειάζεται να πάμε σε αρμοδιους υπουργούς... το πρόβλημα είναι αμφίδρομο, προφανός το ξερει η διοικηση οτι χάνει ,προκαταβολικά μετρητα τον Δεκεμβριο και πιθανως θα κοιτάξει να το διορθώσει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως επειδή από την ερασιτεχνική μου ενασχόληση με προγραμματισμό σε Β/Δ μου φαίνεται λίγο περίεργο, αν διαβάζει κανείς από το ΧΚΠ ή άλλο (βλ. ΧΚΚ :( ), το πρόβλημα σε επίπεδο business logic ίσως να μπορούσε να λυνόταν ως εξής:

 

Τα credits που φορτώνονται στη κάρτα θα μπορούσαν να έχουν μια αντιστοιχία ως προς το κόστος της κάρτας, δηλ:

 

30 € (Σ/Κ και αργίες) ---> 30 units

15 € (Καθημερινές) ---> 15 units

 

και από κεί και πέρα, ο Υπεύθυνος λειτουργίας του κέντρου αλλάζοντας μια ρύθμιση (π.χ. στα program preferences) να ορίζει πριν το άνοιγμα ή κατά τη διάρκεια λειτουργίας πόσα credits αφαιρούνται σε κάθε κάρτα τη συγκεκριμένη μέρα εφ' όσον χρειαστεί (π.χ. αλλαγή συνθηκών). Και με ένα monitor πάνω απ τα ταμεία να ενημερώνει "Σήμερα χρεώνεστε 18 μονάδες λόγω περιορισμένης λειτουργείας του Χ/Κ"

 

Δύσκολο? Δε νομίζω.

 

Έτσι θα μπορούσαν ενδεχομένως να δώσουν και τη δυνατότητα (ΑΝ ήθελαν) να μπορούν να χρησιμοποιούνται οι μονάδες και την επόμενη σαιζόν - έστω κι αν άλλαζε η τιμολόγηση (θα έπρεπε να συμπληρώσεις ένα μικρό ποσό μόνο) - και να νιώθουμε ότι δεν μας τα παίρνουν απλώς :angry: .

 

Εγώ πάντως με ένα τέτοιο σύστημα θα έλεγα ότι είναι πολύ πιο σοβαρή η επιχείρηση.

 

 

Υ.Γ. Απλώς έχω την αίσθηση (καχύποπτος γαρ...) ότι η εν λόγω εφαρμογή έχει γραφεί hardcoded με μικρή παραμετροποίηση, πράγμα που σημαίνει ότι δεν είναι ευέλικτη. Είναι μια συνήθης τακτική ορισμένων προγραμματιστών έτσι ώστε να μην είναι εύκολο για κάποιον άλλον να την τροποποιήσει χωρίς να βγάλουν κι αυτοί το κατιτίς τους, αν και μερικές φορές είναι αποτέλεσμα (και) μέτριας γνώσης. Μιας και δεν έχω δεί κάτι βεβαίως, μπορείτε να με θεωρήσετε κακεντρεχή και συκοφάντη. Your choice.

Edited by panchristo

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
...η αληθεια ειναι οτι ζητησαν ενα πολυσυνθετο συστημα το οποιο στη λειτουργία βγήκαν καποια bugs...

 

Το τί ζητάει ο πελάτης - και βεβαίως πώς το περιγράφει στον προγραμματιστή - σίγουρα είναι ένα ζήτημα. Π.χ., έχει υπ' όψιν του τί είναι εφικτό και υπό ποιές προϋποθέσεις?

 

Από την άλλη, κι ο προγραμματιστής οφείλει να διαγνώσει πιθανά bugs σε ένα customized περιβάλλον και να προσαρμοστεί ανάλογα. (Αν δεν κοιτάει απλά να τα τσεπώσει)


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

λες αυτή η εταιρεία:

http://www.skidata.com/en.html

να περιμενε να κονομήσει απο τον Παρνασσό? με τα ποσα με τα 40-50 μηχανακια που εβαλε?

απλα στο ΧΚΠ ζήτησαν ,ζητησαν,ζητησαν... να φτιαχνει το skidata καφέ... οταν ο πελατης λέει θέλω το προγραμμα να δουλευει ημερολογιακα και να μην καθομαι καθε πρωι να το προσαρμόζω αυτοι θα στο φτιαξουν ημερολογιακά... τωρα αν ειδαν το λάθος και εχουν τα λεφτα να ζητησουν αλλαγη ειναι άλλο θέμα, παντως οχι της skidata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μου συνέβη και εμένα ένα ακατανόητο γεγονός

την προηγούμενη Κυριακή

εντελώς παράλογο... :(

 

ο λόγος που δεν το έχω αναφέρει έως τώρα

(εκτός που δεν έχω το χρόνο)

είναι ότι είμαι σίγουρη ότι αν το κάνω θέμα

θα κατηγορηθεί η υπάλληλος (πάντα έτσι γίνεται ... ο πιο αδύνατος την πληρώνει)

και λύση δε θα βρεθεί... ούτε και το δίκιο μου!

 

Δεν ξέρω αν η ski data είναι κορυφαία εταιρεία :huh:

Έχω διαπιστώσει όμως ότι ΚΑΙ δεν ξέρουν να το λειτουργούν σωστά το σύστημα

και σίγουρα δεν το λειτουργούν με σκοπό την εξυπηρέτηση του πελάτη

 

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ

και αυτό το λέω ξεκάθαρα και μόνο σχετικά με το σούπερ σύστημα

που έχει όλο τρικ-άκια που πρέπει να τα ξέρει ο πελάτης αλλιώς την πατάει... :( :( :(

και όχι σε σχέση με τους εργαζόμενους, που ειδικά στα lift είναι εξυπηρετικότατοι!

 

Κρίμα στην "προσπάθεια" :( και στη διαφήμισή της πάντως ...


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites
λες αυτή η εταιρεία:

http://www.skidata.com/en.html

να περιμενε να κονομήσει απο τον Παρνασσό? με τα ποσα με τα 40-50 μηχανακια που εβαλε?

απλα στο ΧΚΠ ζήτησαν ,ζητησαν,ζητησαν... να φτιαχνει το skidata καφέ... οταν ο πελατης λέει θέλω το προγραμμα να δουλευει ημερολογιακα και να μην καθομαι καθε πρωι να το προσαρμόζω αυτοι θα στο φτιαξουν ημερολογιακά... τωρα αν ειδαν το λάθος και εχουν τα λεφτα να ζητησουν αλλαγη ειναι άλλο θέμα, παντως οχι της skidata.

 

Οκ, άρα τώρα ξέρω που να ρίξω το φταίξιμο. :huh:


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
30 € (Σ/Κ και αργίες) ---> 30 units

15 € (Καθημερινές) ---> 15 units

ναι αυτό είναι το λογικό, η μονάδα να είναι σε units (ευρώ), εσύ να αγοράζεις μονάδες και κάθε φορά να σου αφαιρούνται όσες κοστίζει η μέρα, κάπου είχα γράψει ότι αυτό γίνεται και στο allou fun park άρα δεν είναι κάτι δύσκολο εκτός κι αν υπάρχουν και άλλες παράμετροι που δεν ξέρουμε

Share this post


Link to post
Share on other sites

εδω ομως εχουμε μια σειρά εκπτωσεων... παιδιά, δευτερα παιδια τετραμελους οικογενειας χιονοδρομων, αμεα, 3ηλικία,μαθητες/φοιτητες,αθλητες,ομορους νομους, ολες οι κατηγοριες εχουν αλλη τιμή και στην αργία και στην καθημερινή ενω εχουν και αλλη εκπτωση οταν πχ το κανονικο εισητηριο (αργιας) ειναι πανω απο 15ευρω και κατω απο 30ευρω...

οταν ειδαν το πλάνο πρεπει στη skidata να επεσαν απο τις καρεκλες τους...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ως γενική αρχή είναι λάθος να υπάρχει τόσο σύνθετη τιμολογιακή πολιτική (για να ξεκινήσουμε από εκεί)!

 

Χάνεται ο μπούσουλας για όλους.

 

Θα πρέπει όλο το σύστημα να γίνει πιό απλό, πχ. για όλες τις περιπτώσεις με έκπτωση να υπάρχει η ετήσια κάρτα, ανά άτομο ή οικογενειακή ή ομάδων με ειδική τιμή. Δεν θέλει κάποιος ετήσια; Δεν έχει έκπτωση! Εδώ το όλο θέμα των τιμολογήσεων το έχουμε αναγάγει σε πυρηνική φυσική!

 

Το skidata θα πρέπει να αφορά μόνο σε ολόκληρα εισιτήρια και να αφαιρεί μονάδες αντίστοιχες των ευρώ όπως γράφει ο Panchristo. Στο ΧΚΠ, κάθε πρωϊ θα φορτώνουν μία τιμή, πχ. 25 ευρώ. Τόσες μονάδες θα αφαιρεθούν από όσες ηλεκτρονικές κάρτες περάσουν εκείνη τη μέρα. End of story.

 

Αναλλακτικά και ακόμη πιό δίκαια για να λαμβάνεται υπόψη όντως το πόσο σκι κάνει ο καθένας και η ικανοποίηση που απολαμβάνει από τις υπηρεσίες του χιονοδρομικού:

 

Θα μπορούσαν να αντιστοιχίσουν 1 μονάδα (ενδεικτικά) ανά ανέβασμα lift. Αν εγώ πάω στο ΧΚΠ και μείνω όλη μέρα στο καφέ γιατί έχει ομίχλη ή γιατί κουράστηκα ή ένιωσα αδιαθεσία ή ξενέρωσα από το χιόνι ή έχει κόσμο και περιμένω 30 λεπτά στην ουρά και τελικά προλάβω 10 ανεβασιές/κατεβασιές, να μου αφαιρεί αντίστοιχες μονάδες. Και εννοείται να μπορεί ο καθένας να φορτίζει τις μονάδες του ηλεκτρονικά (και επιτοπίως στο χκ), όποτε θέλει και όσες θέλει ανεξάρτητα από το πόσες έχει διαθέσιμες ακόμη στην κάρτα του, με αντίστοιχη χρέωση.

 

Επιπλέον: Γιατί προσπαθούμε πάντα να εφεύρουμε τον τροχό;;; Πώς χρεώνουν τα χιονοδρομικά στις Άλπεις; Ποιό είναι το λογισμικό που χρησιμοποιούν; Γιατί δεν αξιοποιούμε την τεχνογνωσία που ήδη υπάρχει;; Δεν νομίζω να έχουν αυτοί τα προβλήματα που ανφέρουν όλοι παραπάνω!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υποτίθεται ότι όταν εκδίδεται η κάρτα δείχνεις τα δικαιολογητικά για την εκπτωτική σου κατηγορία. Μετά θα μπορούσες να φορτώνεις την κάρτα με μονάδες και το μηχάνημα να αναγνωρίζει την κατηγορία της κάρτας σου και να αφαιρεί ανάλογα με την έκπτωση δεν το βλέπω τόσο δύσκολο τεχνικά. (φυσικά να κρατάς μαζί σου πάντα κάποιο αποδεικτικό δικαιολογητικό)

Εξάλλου και η υπάρχουσα διαδικασία για τις εκπτωτικές κατηγορίες σηκώνει αρκετές πονηράδες..

 

Εντιτ: Γιώτα αυτό που λες είναι αδύνατον, δεν τους συμφέρει καθόλου

Edited by Athos

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εντιτ: Γιώτα αυτό που λες είναι αδύνατον, δεν τους συμφέρει καθόλου

 

Δεν είναι αδύνατον, τεχνικά είναι πολύ δυνατόν.

 

Θα μπορούσε να τους συμφέρει μιά χαρά ανάλογα με την τιμή ανά ανεβασιά + θα μπορούσαν να έχουν ένα στάνταρ εισιτήριο επισκεπτών, πχ το αντίτιμο του ανεβάσματος με το Αυγό, 5-10 ευρώ κι από εκεί και πέρα ανά λιφτ που χρησιμοποιεί κανείς.

 

Βασικά δεν συμφέρει όσους ανεβαίνουν καθημερινή, αλλά αυτό θα ήταν το πιό δίκαιο = VALUE FOR MONEY!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν γίνεται γιατί θα τους μειώσει τα έσοδα των Σ/Κ που απ αυτά περιμένουν.

Εξάλλου θα χαλάσει την κατανομή των λίφτ, μία μονάδα ο Περικλής μία και ο Ηρακλής μία η 6 μία ο Δίας ? τα μικρά θα νεκρώσουν..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επιπλέον: Γιατί προσπαθούμε πάντα να εφεύρουμε τον τροχό;;; Πώς χρεώνουν τα χιονοδρομικά στις Άλπεις; Ποιό είναι το λογισμικό που χρησιμοποιούν; Γιατί δεν αξιοποιούμε την τεχνογνωσία που ήδη υπάρχει;; Δεν νομίζω να έχουν αυτοί τα προβλήματα που ανφέρουν όλοι παραπάνω!

Ναι 40 ευρώ τη μέρα. Αν παρεις βδομάδα 6 μέρες αντί για 240 - 185. Ούτε καθημερινές ούτε τίποτα. Μας συμφέρει?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
δεν γίνεται γιατί θα τους μειώσει τα έσοδα των Σ/Κ που απ αυτά περιμένουν.

Εξάλλου θα χαλάσει την κατανομή των λίφτ, μία μονάδα ο Περικλής μία και ο Ηρακλής μία η 6 μία ο Δίας ? τα μικρά θα νεκρώσουν..

 

 

Θέλει μελέτη, πειραματικά τουλάχιστον νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον.

 

Δεν είναι απαραίτητο να χρεώνουν όλα τα λιφτ με τις ίδιες μονάδες. Θα μπορούσαν πχ. Συνδετικό + Ηρακλή να τα χρεώνουν 2 μονάδες.

 

Με την κατάλληλη τιμολογιακή πολιτική μπορεί και να τους συνέφερε πολύ και από οικονομικής πλευράς και από την πλευρά της ρύθμισης της κατανομής των χιονοδρόμων ανά αναβατήρα.

 

Γιατί σήμερα έχουν κάποιον έλεγχο πάνω στην κατανομή των λιφτ?? Μόνον με την ταχύτητα αν κάνουν κάτι, αλλά δεν νομίζω ότι χρησιμοποιούν την ταχύτητα με τέτοιο σκεπτικό, δεν ξέρω κιόλας.


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι 40 ευρώ τη μέρα. Αν παρεις βδομάδα 6 μέρες αντί για 240 - 185. Ούτε καθημερινές ούτε τίποτα. Μας συμφέρει?

 

 

Μιχάλη δεν εννοώ στο αντίτιμο (που θα πρέπει να είναι σχετικό με το γενικότερο επίπεδο τιμών της κάθε χώρας και κυρίως με τις παροχές του χκ), αλλά ως προς τον αλγόρυθμο που χρησιμοποιούν για την τιμολόγηση, πόσες κλίμακες (tiers), εκπτωτικές κατηγορίες, κλπ.

 

Κι έρχεσαι στα λόγια μου (στα γραφόμενά μου καλύτερα). Βλέπεις πόσα απλά τα έχουν τα πράγματα; Όχι ένα σωρό κατηγορίες, κλίμακες και περιπτώσεις υποπεριπτώσεων...πακέτο 1, πακέτο 2, πακέτο 125.....


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανένας αλγόριθμος στις Άλπεις. Ούτε καθημερινή ούτε τίποτα. Έχεις έκπτωση αν πάρεις πολλές μέρες απλά.

 

Αν είναι low season έχουν έκπτωση το πολύ 20-30%


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κανένας αλγόριθμος στις Άλπεις. Ούτε καθημερινή ούτε τίποτα. Έχεις έκπτωση αν πάρεις πολλές μέρες απλά.

 

Αν είναι low season έχουν έκπτωση το πολύ 20-30%

 

+1000, αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ λέω!

 

Αν 45 κατασκευαστές πλυντηρίων το δουλεύουν έτσι το θέμα που το ξέρουν, γιατί εμείς να το κάνουμε τόσο σύνθετο;;;

 

Γιατί στη χώρα μας να θεωρούμε όλοι ότι είμαστε μία ξεχωριστή περίπτωση;;


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...