Jump to content
aab

Πολιτική αεροπορικών εταιρειών

Recommended Posts

Τους εστειλα μηνυμα μεσω twitter και μου απαντησαν οτι τελικα επιτρεπεται 1 αποσκευη 23kg + 1 σακος ski 23kg.

 

14vpnux.jpg

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

H Aegean με εισιτήριο κατηγορίας flex δίνει τη δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε βαλίτσα ή εξοπλισμό σκι. με 8 κιλά χειραποσκευή.

Η Lufthansa με εισιτήριο Economy classic δίνει και βαλίτσα 23 κιλά και δωρεαν μεταφορά σκι, εφ όσον ο χωρος για σκι στην πτήση δεν είναι γεμάτος. (άρα πριν κλείσουμε εισιτήριο ρωτάμε αν υπάρχει διαθέσιμος χώρος και αφού βγάλουμε το εισιτήριο, επικοινωνούμε άμεσα και ζητάμε τη κράτηση για σκι.)

Αυτά είναι μέχρι σήμερα τα δεδομένα.

  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον Μάιο που πήγα με Lufthansa (η κλασική πτήση Αθήνα - Μόναχο) ίσχυε πάντως το γνωστό (από classic economy και πάνω). Επίσης, έκανα την κράτηση για τον εξοπλισμό σκι πολύ σύντομα μετά την αγορά του εισιτηρίου κι έτσι ήμουν από νωρίς ήσυχος.

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ ότι έκανα τελικά την κράτηση με Lufthansa και δήλωσα κανονικά τον έξτρα εξοπλισμό snowboard.

 

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το προβλημα με την "κρατηση" θεσης για εξοπλισμο ειναι οτι δεν σου στελνουν καποια επιβεβαιωση......


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το προβλημα με την "κρατηση" θεσης για εξοπλισμο ειναι οτι δεν σου στελνουν καποια επιβεβαιωση......

 

Εμένα με στέλνανε πάντως...

post-5716-0-13791700-1536748675_thumb.jpg

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τον περασμένο Μάιο είναι, δυστυχώς :crybaby: (Kitzsteinhorn).

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Εμένα με στέλνανε πάντως...

attachicon.gifLH_Sports.jpg

:shuriken:

 

Ελα! Εμενα ποτε. Ειναι confirm αφου πηρες τηλ. ή οταν εκανες την κρατηση?......................


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιας και λέτε περί κρατήσεων χιονοδρομικού εξοπλισμού, να προσθέσω κι' εγώ σαν πληροφορία μόνο, πως πετώντας με τη swiss εάν ο ναύλος είναι από economy classic και πάνω δεν χρειάζεται να δηλώσεις καθόλου τον εξοπλισμό γιατί είναι αυτονόητο ότι συμπεριλαμβάνεται και είναι free. Πετάω τον Νοέμβριο και τους είχα πάρει τηλέφωνο κατευθείαν αφού εκανα τη κράτηση αλλά τελικά δεν χρειάστηκε.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaps, έτσι κι αλλιώς στην κράτηση δεν υπάρχει η επιλογή να το δηλώσεις, οπότε αυτό είναι updated e-mail αφού τους πήρα τηλ (στο ελληνικό υποκατάστημα) για να δηλώσω τον εξοπλισμό. Δεν ζήτησα το e-mail αλλά μου το έχουν στείλει όλες τις φορές τα τελευταία 3 χρόνια που κάνω το ίδιο δρομολόγιο. (Βέβαια, όπως είπε και ο Δεν Ξενερώνω πιο πάνω, δεν είναι κακή ιδέα να τη ζητήσεις την επιβεβαίωση κιόλας).

 

:shuriken:

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

αντε να βαλω κι εγώ ένα γρίφο...

η σκέψη μου είναι να πάρω μόνο χειραποσκευή και να τσεκάρω 2 τεμ (σετ σκι δηλ. το σάκο του σκι και το σάκο με τις μπότες)

Ο σάκος με τις μπότες είναι από αυτούς που έχουν οι αθλητές (64x58x47 - 120 lt) και χωράει άνετα τις μπότες και αρκετά από τα υπόλοιπα ρούχα - το έχω ξανακάνει και μαζί με τη χειραποσκευή είμαι ανετότατα

 

με Aegean βρίσκω SKG-MUC & MUC -SKG συνολικά 110 EUR GoLight ναυλος.

Αυτό σημαίνει ότι πάμε στα 210 EUR (θελουν 50+50=100 για το σετ σκι και μπότες)

 

παραδόξως βρίσκω με Lufthansa SKG-ATH-MUC & MUC-ATH-SKG συνολικά 140 EUR (το κομμάτι SKG-ATH και ATH-SKG είναι με Olympic)

παίρνω lufthansa και μου λενε ότι είναι δωρεάν το σετ σκι-μποτες αλλά για τις πτήσεις της Ολυπιακής δεν μπορούν να εγγυηθουν.

παίρνω aegean και μου λένε ότι είναι επίσης δωρεάν για τις πτήσεις της olympic (SKG-ATH & ATH-SKG) αρκεί βέβαια να το δηλώσω

 

δηλ, με Lufthansa είναι 70 EUR κάτω

 

τίθεται το φιλοσοφικό ερώτημα...να το ρισκάρω ή θα μπλέξω στα αεροδρόμια ;

και θα γίνει δεκτό ως μέρος του σετ το (ομολογουμένως μεγάλο) σακίδιο των μποτών? σε παλαιότερο ταξίδι δεν είχα θέμα αλλά έχουν γενικά σφίξει κάπως τα πράγματα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα σακίδια των σκι και των μποτων δικαιολογούνται μέχρι ορισμένα κιλά. Αν θυμάμαι καλά ήταν σύνολο 10-15 κιλά... οτιδήποτε παρεκλεινε από αυτό γινόταν επιπλέον έλεγχος με επιτοπιο άνοιγμα τσάντας.


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς τελείωσε οριστικά το δωρεάν σκι με την Aegean... Σε όποια προσπάθεια κράτησης εισιτηρίου και αν κάνεις βγαίνει φαρδιά πλατιά η ενότητα προσθήκης αθηλιτικού εξοπλισμού. που τιμάται 100€ (50 ανά πτήση).

Βέβαια σήμαρα που προσπάθησα να κάνω κράτηση για Φεβρουάριο και για Μόναχο η΄κράτηση έφτασε 268€ (flex μαζί με σκι) που δεν το θεωρώ και εξοντωτικό ποσό. Με απλά λόγια αν κάποιος προσπαθήσει να κλείσει εισιτήριο νωρίτερα (Μάιο Ιούνιο ας πούμε) ίσως να πετύχει καλύτερη τιμή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση ειναι καλιτερα να νοικιασεις με τα ιδια χρηματα(100ε) (μονο τα σκι) και θα ειναι κατα κανονα καλιτερα απο τα δικα μας...ποιο νεο μοντελο και σιγουρα με νεο σερβις


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

268 € συν κόστος μετακινήσεων από και προς αεροδρόμια, συν ταλαιπωρία κουβαλήστε πράγματα, καλύτερα οδικώς ή ακτοπλοϊκώς. Από 3 άτομα και πάνω συμφέρει φουλ. Υπό προϋποθέσεις και για 2

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση ειναι καλιτερα να νοικιασεις με τα ιδια χρηματα(100ε) (μονο τα σκι) και θα ειναι κατα κανονα καλιτερα απο τα δικα μας...ποιο νεο μοντελο και σιγουρα με νεο σερβις

Θα συμφωνήσω για την ενοικίαση και το είχα κοιτάξει. Κατέληγα ότι απαιτούνται περισσότερα από 100ε, ίσως και 150ε, πάντα για on line ενοικίαση από Ελλάδα. Έτσι κατέληξα να χαρώ τα δικά μου.

 

Σίγουρα έχεις καλύτερη άποψη σχετικά με τα rental ski οπότε υποθέτω κάτι μου ξέφυγε στην έρευνα μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

268 € συν κόστος μετακινήσεων από και προς αεροδρόμια, συν ταλαιπωρία κουβαλήστε πράγματα, καλύτερα οδικώς ή ακτοπλοϊκώς. Από 3 άτομα και πάνω συμφέρει φουλ. Υπό προϋποθέσεις και για 2

 

Αυτό υπό την προϋπόθεση να υπάρχει η πολυτέλεια των επιπλέον ημερών.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν από καμιά 20 τόσα χρόνια το αεροπλάνο ήταν πολυτέλεια που απευθυνόταν σε λίγους.... με τα χρόνια να περνάνε φτάσαμε να πηγαίνουμε Μόναχο με λιγότερα από 100€.... Πάντως κοιτάξτε και την Ζυρίχη με SWISS 140€ με βαλίτσα και σκι..... για Αυστρία μέχρι Soelden μια χαρά!!!!

  • Like 8

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αυτό υπό την προϋπόθεση να υπάρχει η πολυτέλεια των επιπλέον ημερών.

 

Οι επιπλέον ημέρες, είναι κατά την αναχώρηση η Παρασκευή το απόγευμα και κατά την επιστροφή η Κυριακή.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν από καμιά 20 τόσα χρόνια το αεροπλάνο ήταν πολυτέλεια που απευθυνόταν σε λίγους.... με τα χρόνια να περνάνε φτάσαμε να πηγαίνουμε Μόναχο με λιγότερα από 100€.... Πάντως κοιτάξτε και την Ζυρίχη με SWISS 140€ με βαλίτσα και σκι..... για Αυστρία μέχρι Soelden μια χαρά!!!!

 

Το μόνο θέμα στην επιλογή της Ζυρίχης είναι η ακριβή ενοικίαση αυτοκινήτου, ακριβότερη του Μονάχου και παραδόξως λιγότερο αξιόπιστη σε σχέση με τις ενοικιάσεις από Μόναχο.

 

Επόμενο ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ κόστος, που συχνά δεν λαμβάνεται υπ'όψιν, είναι ότι εισπράττεις πολύ εύκολα κλήσεις, που τις μαθαίνεις εκ των υστέρων και αλλάζουν πολύ τα κοστολόγια. Τελευταία την έπαθα με την vignette της Αυστρίας, που την αγόρασα αλλά δεν την κόλλησα στο αυτοκίνητο. Έχουν ηλεκτρονικούς ελέγχους, που δεν σε σταματούν και αν δεν σκανάρουν την vignette στο παρμπριζ, λαμβάνεις την κλήση αναδρομικά..... με αυτόματη εξόφληση στην πιστωτική σου. Να μην πάμε στα όρια ταχύτητας......., παρκάρισμα....... που αν δεν πληρώσεις το παρκόμετρο σου έρχεται η λυπητερή. Άρα προσοχή, δεν είναι όλα τόσο εύκολα όσο φαίνονται.

  • Like 4

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

αντε να βαλω κι εγώ ένα γρίφο...

η σκέψη μου είναι να πάρω μόνο χειραποσκευή και να τσεκάρω 2 τεμ (σετ σκι δηλ. το σάκο του σκι και το σάκο με τις μπότες)

Ο σάκος με τις μπότες είναι από αυτούς που έχουν οι αθλητές (64x58x47 - 120 lt) και χωράει άνετα τις μπότες και αρκετά από τα υπόλοιπα ρούχα - το έχω ξανακάνει και μαζί με τη χειραποσκευή είμαι ανετότατα

 

με Aegean βρίσκω SKG-MUC & MUC -SKG συνολικά 110 EUR GoLight ναυλος.

Αυτό σημαίνει ότι πάμε στα 210 EUR (θελουν 50+50=100 για το σετ σκι και μπότες)

 

παραδόξως βρίσκω με Lufthansa SKG-ATH-MUC & MUC-ATH-SKG συνολικά 140 EUR (το κομμάτι SKG-ATH και ATH-SKG είναι με Olympic)

παίρνω lufthansa και μου λενε ότι είναι δωρεάν το σετ σκι-μποτες αλλά για τις πτήσεις της Ολυπιακής δεν μπορούν να εγγυηθουν.

παίρνω aegean και μου λένε ότι είναι επίσης δωρεάν για τις πτήσεις της olympic (SKG-ATH & ATH-SKG) αρκεί βέβαια να το δηλώσω

 

δηλ, με Lufthansa είναι 70 EUR κάτω

 

τίθεται το φιλοσοφικό ερώτημα...να το ρισκάρω ή θα μπλέξω στα αεροδρόμια ;

και θα γίνει δεκτό ως μέρος του σετ το (ομολογουμένως μεγάλο) σακίδιο των μποτών? σε παλαιότερο ταξίδι δεν είχα θέμα αλλά έχουν γενικά σφίξει κάπως τα πράγματα...

 

Όταν οργανώνεις ένα τέτοιο ταξίδι, καλύτερα να κλείσεις τις τιμές που προβλέπονται, πληρώνοντας τα +70 ευρώ, ΑΝ το αποτέλεσμα είναι βολικότερο (ώρες και ημέρες πτήσης). Είναι κρίμα να ξεκινάς, ή να τελειώνεις με ελέγχους και πιθανούς τσακωμούς, που θα σου χαλάσουν και την διάθεση.

Επίσης το δρομολόγιο μέσω Αθήνας, θα το σκεφτόμουν αν βόλευε πραγματικά στις ώρες και δεν προκαλεί σοβαρές χρονικές καθυστερήσεις (για φαντάσου να χάσεις την ανταπόκριση...., ή να έρθει μια βαλίτσα λιγότερη στο Μόναχο διότι ξεχάστηκε στην Αθήνα).


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Όταν οργανώνεις ένα τέτοιο ταξίδι, καλύτερα να κλείσεις τις τιμές που προβλέπονται, πληρώνοντας τα +70 ευρώ, ΑΝ το αποτέλεσμα είναι βολικότερο (ώρες και ημέρες πτήσης). Είναι κρίμα να ξεκινάς, ή να τελειώνεις με ελέγχους και πιθανούς τσακωμούς, που θα σου χαλάσουν και την διάθεση.

Επίσης το δρομολόγιο μέσω Αθήνας, θα το σκεφτόμουν αν βόλευε πραγματικά στις ώρες και δεν προκαλεί σοβαρές χρονικές καθυστερήσεις (για φαντάσου να χάσεις την ανταπόκριση...., ή να έρθει μια βαλίτσα λιγότερη στο Μόναχο διότι ξεχάστηκε στην Αθήνα).

Συμφωνώ, η ταλαιπωρία και κυρίως ο κίνδυνος απρόβλεπτων καταστάσεων αυξάνεται κατακόρυφα αν δεν πηγαίνεις απευθείας. Αν χαθεί έστω και μια φορά βαλίτσα ή χάσεις την ανταπόκριση μετά μαθαίνεις να εκτιμάς την απευθείας πτήση!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...