Jump to content
over-poulover

Χ.Κ. Καλαβρύτων, 2011-2012

Recommended Posts

Αρκετο χιονι για περιοδο μικροτερη των 24ων ωρων.Μακαρι να ριξει και αλλο και να το κρατησει και να το χαρουν οι τυχεροι που μενουν κοντα..........................


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντυπωσιακά τα αποτελέσματα της έρευνας ικανοποίησης επισκεπτών του χιονοδρομικού κέντρου Καλαβρύτων

Παρουσίαση των θετικών αποτελεσμάτων της έρευνας ικανοποίησης επισκεπτών έκανε το χιονοδρομικό κέντρο Καλαβρύτων, σύμφωνα με την οποία, το 93,6% των χιονοδρόμων απάντησαν ότι είναι πάρα πολύ ή πολύ ικανοποιημένοι από την συνολική εμπειρία της επίσκεψης τους. Η έρευνα διενεργήθηκε το καλοκαίρι και το φθινόπωρο του 2011 μεταξύ 566 χιονοδρόμων και φίλων του βουνού, οι οποίοι απήντησαν on-line στο ερωτηματολόγιο μέσω της ιστοσελίδας www.kalavrita-ski.gr. Αυτό εξηγεί τη μεγάλη αύξηση της επισκεψιμότητας κατά την τελευταία σεζόν 2011 η οποία άγγιξε το +75% σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά!

 

Πιο συγκεκριμένα, τα αποτελέσματα της έρευνας έχουν ως εξής:

 

Το 83% του δείγματος χαρακτηρίζει ως άριστη ή πολύ καλή την επικοινωνία του χιονοδρομικού με το κοινό (75% άριστη και 8% πολύ καλή) και αυτό αποδεικνύεται από όλες τις πρωτοποριακές ενέργειες marketing που έχουν γίνει την τελευταία χρονιά, τη νέα δυναμική ιστοσελίδα, τη διαδραστική σχέση με τους φανς στο www.facebook.com/kalavritaskicenter και πολλές άλλες ενέργειες που υλοποιήθηκαν με στόχο την αύξηση της αναγνωρισιμότητας και της προσέλκυσης επισκεπτών.

Το 74% χαρακτηρίζει άριστες ή πολύ καλές τις πίστες (34% άριστες και 40% πολύ καλές). Εκτός από την ποικιλία πιστών για όλα τα επίπεδα, σύμφωνα με κοινή ομολογία των χιονοδρόμων, η διάστρωση των πιστών την τελευταία χρονιά στο χιονοδρομικό Καλαβρύτων ήταν η καλύτερη σε όλη την Ελλάδα. Στην κατηγορία αυτή ανήκει και το SNOW PARK, το μεγαλύτερο και πιο οργανωμένο σε όλη τη χώρα.

Το 73% βαθμολογεί με άριστα ή πολύ καλά τις εκδηλώσεις-events (43% άριστα και 30% πολύ καλά) που διοργανώθηκαν στον Χελμό μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνονται το νυκτερινό σκι και πάρτυ, εκδηλώσεις στα εορταστικά τριήμερα, διαγωνισμοί στο Snow Park και πολλά άλλα.

Το 72% πιστεύει ότι η εξυπηρέτηση του προσωπικού είναι άριστη ή πολύ καλή (40% άριστη και 32% πολύ καλή). Αυτό οφείλεται σε έναν μεγάλο βαθμό στην αλλαγή νοοτροπίας που πέτυχε η νέα διοίκηση του χιονοδρομικού, στην πολύ σωστή επιλογή της ομάδας εργαζομένων καθώς και της εκπαίδευσης τους από εξειδικευμένη εταιρία.

Το 70% χαρακτηρίζει άριστη ή πολύ καλή την ενημέρωση των χιονοδρόμων (33% άριστη και 37% πολύ καλή), αφού εξασφαλίστηκε live ενημέρωση όλο το 24ωρο για θέματα που ενδιαφέρουν άμεσα τους χιονοδρόμους, π.χ. πρόβλεψη καιρού, κατάσταση δρόμων, λειτουργία αναβατήρων και πιστών, μέσα από το http://www.kalavrita-ski.gr/el/top-live-report

Το 67,7% πιστεύει ότι είναι άριστη ή πολύ καλή η λειτουργία των αναβατήρων (63,1% άριστη και 4,60% πολύ καλή). Αυτό οφείλεται στην πολύ αποτελεσματική δουλειά των εργαζομένων που κάτω από πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες, καταφέρνουν να εξασφαλίσουν την καλή λειτουργία αναβατήρων και φυσικά της πολυσυζητημένης Στύγας, του αναβατήρα που φτάνει στο υψηλότερο σημείο στην Ελλάδα, στα 2.340 μ.

Το 64% βαθμολογεί με άριστα ή πολύ καλά την καντίνα στη Βαθειά Λάκκα (33% άριστα και 31% με πολύ καλά). Η καντίνα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη την τελευταία σεζόν αφού προσέφερε εξαιρετικά εδέσματα σε πολύ φιλικές τιμές. Παραδοσιακές πίτες Καλαβρύτων, σούπες, ροφήματα, μπάρμπεκιου στον πάγο και άλλα πολλά για ένα απολαυστικό διάλλειμα.

62% άριστη ή πολύ καλή χαρακτηρίζεται η λειτουργία των σχολών σκι (36% άριστη και 26% πολύ καλή). Στον Χελμό υπάρχουν οργανωμένες σχολές σκι και snowboard για όλα τα επίπεδα.

62% χαρακτηρίζουν άριστο ή πολύ καλό το Chalet (32% άριστο και 30% πολύ καλό). Πρόκειται για ένα νέο και μοντέρνο σαλέ, με εξαιρετική ποιότητα σνακς και ροφημάτων, με πολύ ωραία ατμόσφαιρα με μουσική και διάφορες εκδηλώσεις.

69% πιστεύουν ότι είναι πολύ καλή ή καλή η υπηρεσία έκδοσης εισιτηρίων (45% καλή 24% πολύ καλή).

50,4% πιστεύουν ότι είναι άριστη ή πολύ καλή η υπηρεσία ενοικίασης εξοπλισμού (7,4% άριστη και 43% πολύ καλή).

Πολύ θετική άποψη διατυπώθηκε επίσης για την καθαριότητα και την εύκολη οδική πρόσβαση (ομάδες εργαζομένων και οχήματα καθαρίζουν συνέχεια τους δρόμους). Παράλληλα, προτάθηκε από τους χιονοδρόμους ο εκσυγχρονισμός των αναβατήρων, η απόκτηση μηχανημάτων για τεχνητό χιόνι, για ηλεκτρονικό εισιτήριο, η οργάνωση περισσότερων events και περισσότερες προσφορές τιμών και μείωση του κόστους.

 

 

Τα αποτελέσματα της έρευνας αποτελούν την καλύτερη αναγνώριση στην υπερπροσπάθεια που κατέβαλε το προσωπικό του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων κατά την προηγούμενη σεζόν. Παράλληλα οι παρατηρήσεις και τα σχόλια των φίλων του Χιονοδρομικού θα τροφοδοτήσουν τους μελετητές που επεξεργάζονται το Master Plan του Χιονοδρομικού κέντρου Καλαβρύτων για το οποίο θα δοθούν σύντομα περισσότερες πληροφορίες).

 

 

Την έρευνα επιμελήθηκε η εταιρία www.mypublics.com που διαχειρίζεται συνολικά την επικοινωνία του χιονοδρομικού κέντρου Καλαβρύτων.


Snow Report Forum http://forum.snowreport.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το 64% βαθμολογεί με άριστα ή πολύ καλά την καντίνα στη Βαθειά Λάκκα (33% άριστα και 31% με πολύ καλά). Η καντίνα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη την τελευταία σεζόν αφού προσέφερε εξαιρετικά εδέσματα σε πολύ φιλικές τιμές. Παραδοσιακές πίτες Καλαβρύτων, σούπες, ροφήματα, μπάρμπεκιου στον πάγο και άλλα πολλά για ένα απολαυστικό διάλλειμα.

 

Καλά είδαμε και πάθαμε για να τους πείσουμε να κατεβάσουν τα db

 

We need more sense of WoolooMoooLooo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στοίχημα 50 ευρώ?

 

Μικ, τέτοιο στοίχημα δε με στεναχωρεί καθόλου να το χάσω! Μακάρι να ρίξει μπόλικο χιόνι μετά τις 20 και να ανοίξουν όλα τα ΧΚ. Δεν είναι κάτι που αμφισβητώ. Αλλά επειδή προς το παρόν δεν είναι ένα σενάριο που φαίνεται πολύ πιθανό προτιμώ να είμαι προετοιμασμένος για το πιο αρνητικό. Έτσι δεν υπολογίζω χιόνια τα Χριστούγεννα. Και αντί να αγωνιώ κάθε μέρα για το πότε και αν θα έρθει το χιόνι, όπως έκανα στο παρελθόν, προτιμώ να είμαι χαλαρός και να απολαμβάνω ότι καλό έχει να μου προσφέρει η κάθε εποχή. Εύχομαι να το χάσω το στοίχημα! Χαχα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στοίχημα 50 ευρώ?

εγω το βαζω το στοιχημα παντως.50 ευρω οτι στις 25/12/2011 δεν θα ειναι ανοιχτο το ΧΚΚαλαβρυτων.Μακαρι να ειναι φυσικα και ας το χασω το 50ε....


rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την έρευνα επιμελήθηκε η εταιρία www.mypublics.com που διαχειρίζεται συνολικά την επικοινωνία του χιονοδρομικού κέντρου Καλαβρύτων.

αυτο το γραψανε για να μας πεισουν? ;):lol: :LOL:


rafting.png mountain-podilato.png anarrixisi.png pezoporia.png gpx-kml-downloads.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έβαλε κι άλλο στο Χελμό τις τελευταίες ώρες, απ' ότι φαίνεται απ την τελευταία εικόνα στη Βαθειά Λάκκα. Γενικά η χιονόστρωση ξεκινά απ τα 1600 μέτρα κι έχει αρκετό χιονι και στο πάρκινγκ. Όπως και να 'χει αυτή η κακοκαιρία ήταν μια μικρή έκπληξη και άφησε περισσότερο χιόνι από ότι περιμέναμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έβαλε κι άλλο στο Χελμό τις τελευταίες ώρες, απ' ότι φαίνεται απ την τελευταία εικόνα στη Βαθειά Λάκκα. Γενικά η χιονόστρωση ξεκινά απ τα 1600 μέτρα κι έχει αρκετό χιονι και στο πάρκινγκ. Όπως και να 'χει αυτή η κακοκαιρία ήταν μια μικρή έκπληξη και άφησε περισσότερο χιόνι από ότι περιμέναμε.

 

 

Ε ρε κάτι ομορφιές....!! ;):lol:

 

artemis3.jpg


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουν κάποιο πρόβλημα οι κάμερες με τη ρύθμιση της ώρας?

Αλλιώς η overpoulover μας δείχνει εικόνες από το μέλλον....


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχουν κάποιο πρόβλημα οι κάμερες με τη ρύθμιση της ώρας?

Αλλιώς η overpoulover μας δείχνει εικόνες από το μέλλον....

 

 

Είναι γνωστό ότι η Μαίρη είναι πολύ μπροστά :lol:

Είναι το λινκ της κάμερας και δείχνει σε πραγματικό χρόνο ;)


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχουν κάποιο πρόβλημα οι κάμερες με τη ρύθμιση της ώρας?

Αλλιώς η overpoulover μας δείχνει εικόνες από το μέλλον....

 

Δεν νομίζω ότι κάνω κάτι λάθος...! ;)

Μόλις τώρα το τσέκαρα...

Δες πάνω στην δεξιά γωνία της εικόνας που έχω βάλει φαίνεται :

2011-12-07 ΕΕΤ 19:10:51


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο (kapten) να μιλήσουμε λίγο σοβαρά...?

 

Αφού βγάζετε πολύτιμα συμπεράσματα να σας βοηθήσω λίγο και 'γω... μπας και αυτή η έπαρση μειωθεί λίγο και αρχίζετε να βλέπετε την πραγματικότητα με άλλο μάτι. Με δημοσχεσητικου χαρακτήρα ανακοινώσεις θα χάσετε την μπάλα...

 

Πάμε να δούμε τα συμπεράσματα μου...

Αντιγράφω από τον επίσημο λογαριασμό του κέντρου στο διαδραστικό Facebook...

 

 

Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων | Kalavrita ski center

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΣΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!

55.322 χαμογελαστοί χιονοδρόμοι

112.632 επισκέπτες, χιονοπολεμιστές και φίλοι του βουνού

+75% αύξηση επισκεπτών σε σχέση με πέρυσι (!!!)

756.832 καταβάσεις στις πίστες

...1.514 περιστροφές της Στύγας μέχρι την κορυφή του Χελμού

69.690 άλματα στο AirBag, ΜΟΝΟ?

78.321 tricks στο Snowpark

666 πακέτα all inclusive ski Kalavrita

84.422 φωτογραφίες ανέβηκαν στις διάφορες σελίδες κοινωνικής δικτύωσης

401.565 LIKES στις φωτογραφίες αυτές

185.453 φλιτζάνια καφέ ήτοι

234.617 μπουκάλια νερό

6.845 σουβλάκια

ΟΥΦ ΛΙΩΣΑΜΕ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΛΙΩΣΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ...

Ραντεβού το χειμώνα!

 

 

167.954 επισκέπτες και εσείς έχετε δείγμα 566 ερωτηθέντων... δηλαδή μόλις το 1 % των χιονοδρόμων... Για τους συνολικούς επισκέπτες ας μην ψάξουμε τα μηδενικά μπροστά...

 

Αρα λοιπον ή κάποιος το καλοκαίρι έπαιζε με την νοημοσύνη μας/σας/τους... (εσείς δλδ με την PR εταιρεία σας) και το 1% είναι μεγαλύτερο... ή η έρευνα είναι thrash PR...

Επειδή λοιπόν έχω τα στατιστικά του κέντρου των τελευταίων ετών η επισκεψιμότητα κυμαίνεται από 25.000 την χειρότερη χρονιά (05-06) μέχρι και 60.000 τις καλές χρονιές. Αυτά αφορούν τις κάρτες χωρίς να προσμετριούνται οι ετήσιες. (ο αριθμός δλδ αυξάνεται) Άρα λοιπόν για να τελειώνουμε το δείγμα είναι απελπιστικά μικρό για οποιοδήποτε συμπέρασμα ειδικά όταν στην ερευνα δεν ξεχωρίζονται οι επισκέπτες από τους χιονοδρόμους... καθώς και άλλες παράμετροι όπως επίπεδο ηλικία κλπ... Τα αποτελέσματα καλύτερα να μην τα δημοσιεύετε σε portals που έχουν σχέση με την χιονοδρομία γιατι κάποιος (ωσάν εμένα) θα σας πάρει με τις πέτρες... Χελμού... (είναι και καλά ψημένες απ'τον ήλιο).Η έρευνα λοιπόν με συνοπτικές διαδικασίες υποβιβάζεται στην κατηγορία Thrash (είναι και της μόδας τελευταία). Κακό κακό κακό PR .... για παιδάκια...

 

 

Σς συμβουλέυω να δείτε καλύτερα τα δικά σας γραφόμενα... αυτά που προσθέσατε στο τέλος με ψιλά γράμματα....

 

Παράλληλα, προτάθηκε από τους χιονοδρόμους:

  • ο εκσυγχρονισμός των αναβατήρων
  • η απόκτηση μηχανημάτων για τεχνητό χιόνι
  • για ηλεκτρονικό εισιτήριο
  • η οργάνωση περισσότερων events
  • περισσότερες προσφορές τιμών και μείωση του κόστους.

 

... αντί να κοκορεύεστε ότι ως Λαζουράς-Βαζαίος-Αρμπ..-Παναγ... κλπ κλπ δουλέψατε ΆΨΟΓΑ ή καλύτερα από Παπαδόπουλο-Τσεκούρα-Σπανό το κέντρο...

 

 

Τα αποτελέσματα της έρευνας αποτελούν την καλύτερη αναγνώριση

στην υπερπροσπάθεια που κατέβαλε το προσωπικό του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων

κατά την προηγούμενη σεζόν.

Παράλληλα οι παρατηρήσεις και τα σχόλια των φίλων του Χιονοδρομικού θα τροφοδοτήσουν

τους μελετητές που επεξεργάζονται το Master Plan του Χιονοδρομικού κέντρου Καλαβρύτων

πηγούλα:Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων

 

 

Και κάτι ακόμα.... Όσοι διαβάζουν συστηματικά το forum αυτό γνωρίζουν ποιός πρωτοέφερε την Ecosgn Ski Resort Planers στον Χελμό... (υπάρχει και φωτογραφικό υλικό) προκειμένου να συντάξει το Master Plan που πολλοί πολλοί πολλοί χρήστες του φόρουμ αλλά και Καλαβρυτινοί αφόριζαν τότε ως ονειρώξεις του Τσεκούρα ... και έχουν γίνει οι καλύτεροι γλείφτες σήμερα...

 

Στο γ@μοβούνι τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχει μπει πέτρα πάνω στη πέτρα εκτός απ'το ότι μεταφέρατε τα γραφεία στις ενοικιάσεις και τις ενοικιάσεις στα παραπήγματα...

 

Και μην επικαλεστεί κανείς την οικονομική εξυγείανση της επιχείρησης... Με 800.000 € αύξηση μετοχικού κεφαλαίου (όσο το χρέος δλδ) το οποίο καλύφθηκε εξ'ολοκλήρου από τον μεγαλομέτοχο (97% αν δεν με απατά η μνήμη μου) Δήμο Καλαβρύτων την έκανα και εγώ...

 

 

Και ξαναλέω... αφήστε τα μίση και πιείτε χασίσι... ή αλλιώς δώστε στη δημοσιότητα κάτι σοβαρό και όχι την Barbie μα τον Ken Ken...

 

 

Mε την προσωπική μου εμπειρία από περίπου μια επίσκεψη το χρόνο αλλά κυρίως τις συζητήσεις με χιονοδρόμους που έκαναν σκι πάνω από 100 φορές σκι στα Καλάβρυτα τα τελευταία 4 χρόνια και συγκρίνοντας από έρευνα που είχαμε κάνει εμείς στον Παρνασσό...

Θα πρότεινα στον σύλλογο να κάνει ένα poll εδώ μέσα και να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα

Μπορώ πολύ εύκολα να πιάσω 500 αρχάριους μια ηλιόλουστη μέρα και να βγάλω ένα τέτοιο αποτέλεσμα και να πιάσω 500 πραγματικούς χιονοδρόμους και να βγάλω κάτι πολύ διαφορετικό.

Aν και καθήμενος... μίλησες ορθώς... ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ να συμμετάσχω στην ΟΕ για αυτη τη δουλειά...

 

@Τρελό Γελάδι: ΤΑ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΑ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕ ΜΑΣΑΕΙ ΑΠΟ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΕΣ

Από τις 100 μέρες της σεζόν οι 40 είναι με κακοκαιρία και είναι τύχη αν θα κάτσουν Σαββατοκύριακο

Καλά ρε Μ......ικ...(@@@@) πλάκα μας κάνεις.... Με μια Στύγα θα τα βάλεις με τον καιρό...? Σα να θες να φας φακές με Κινέζικα ξυλάκια ...(πως τα λένε τα ρημάδια?) Αφού δεν υπάρχει τίποτα από αυτό που λες... και δεν προβλέπεται άμεσα... Ονειρώξεις και 'συ...?

 

 

Και για να κλείσω το ποστ-χαρτοπετσέτα μου ακόμα δεν μου έχετε απαντήσει στην 24ώρη ενημέρωση και ποιός ενημερώθηκε τα άγρια μεσάνυχτα για την λειτουργία του κέντρου... Και μη μου γράψει κανένας για το snow-report και την υποτιθέμενη πρόβλεψη της επόμενης μέρες... θα πάρω το Γελάδι μου και θα χορέψουμε τσάμικο στην Ομόνοια...

 

 

Φιλικά

Τρελό Γελάδι...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΕΟ χαλαρά παιδί μου χαλαρά θα σε πιάσει κανα εγκεφαλικό με τόσα ζόρια, και τσάμικα θα χωρέψεις και πολλά ακόμα θα κάνεις.


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Θοδωρή δεν καταλαβαίνω γιατί τσαντίζεσαι. Διαφήμιση κάνουν τα Καλάβρυτα. Απλά τονίζουν συγκεκριμένα σημεία της "δημοσκόπησης" και αγνοούν άλλα. Είναι μια προώθηση του προϊόντος τους και τίποτα παραπάνω.

 

Πέρσι πήγα 5-6 φορές στο ΧΚΚ και πέρασα σε όλες φανταστικά. Αν θυμάμαι καλά, συμμετείχα στην έρευνα τους και τα αποτελέσματα της όπως παρουσιάζονται αντικατοπτρίζουν με αρκετή ακρίβεια την προσωπική μου περιορισμένη εμπειρία. Από εκεί και πέρα, το να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι μια έρευνα που έχει καθαρά διαφημιστικό σκοπό δεν είναι... ακριβής, και να απαντούμε οργισμένα σε αυτή δεν έχει νόημα.

 

Πιο πολύ νόημα έχει να μας πεις εσένα τι σε χάλασε πέρσι. Τι ήταν αυτό που δεν δούλεψε σωστά; Τι ήταν αυτό που θα μπορούσε να έχει γίνει καλύτερα; Τι ήταν αυτό που μπορεί να διορθωθεί με τους γνωστούς οικονομικούς περιορισμούς;

 

Ένα πρόχειρο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι οι λιφτιέρηδες στο κάτω πιατάκι δεν είναι πάντα πρόθυμοι να βοηθούν τους αρχάριους και τα παιδιά να το πάρουν με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ουρές. Αυτό είναι κάτι που παρατήρησα 2-3 φορές. Άλλες πάλι πέτυχα άνθρωπο που ήταν συνεχώς δίπλα στον κόσμο να βοηθάει. Παλιά παραπονιόμασταν για το πάτημα των πιστών. Πέρσι προσωπικά δεν παρατήρησα τέτοιο πρόβλημα, άλλοι μπορεί να έχουν διαφορετική εμπειρία τις μέρες που πήγαν.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

teo ποστ-χαρτοπετσέτα αλλά αλήθειες λές και όχι αερολογίες

 

όταν είχα γράψει για 55.322 χαμογελαστούς χιονοδρόμους και

112.632 επισκέπτες, χιονοπολεμιστές φίλους του βουνού με φάγανε ζωντανό

 

Την αλήθεια θέλουμε και όχι ψέμα

 

Όταν θα γίνει .................. η 24ώρη ενημέρωση πάρτε με τηλέφωνο.

 

 

Ο ΕΓΚΑΘΕΤΟΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
... αντί να κοκορεύεστε ότι ως Λαζουράς-Βαζαίος-Αρμπ..-Παναγ... κλπ κλπ δουλέψατε ΆΨΟΓΑ ή καλύτερα από Παπαδόπουλο-Τσεκούρα-Σπανό το κέντρο...

 

Μιά απορία @TEO

Το debate που θα παρακολουθησουμε θα ειναι μεταξυ του kapten ως εκπροσωπου των:

Λαζουράς-Βαζαίος-Αρμπ..-Παναγ

και εσενα Θοδωρη ως εκπροσωπου των:

Παπαδόπουλο-Τσεκούρα-Σπανό

 

Για να ξερουμε δηλαδη ποιος μηλαει με ποιον και τι εκπροσωπεί

Edited by Wipika

Share this post


Link to post
Share on other sites

να πει κι ενας ''σανιδας'' την γνωμη του!

εγω δεν ειμαι ουτε με την παλια διεθυνση ουτε με την καινουργια!ειμαι με το σανιδι μου και το μονο που θελω ειναι οταν πηγαινω στο βουνο να περναω καλα,να βλεπω χαμογελαστα προσωπα τριγυρω μου και να δουλευουν αν γινεται (καιρου επιτρεποντος) ολοι οι αναβατηρες!

ξερω οτι δεν θα περασω το ιδιο καλα στις φορες που θα παω, θα περασω τελεια ομως σε σχεση με το να κατσω σπιτι!

ξερω οτι απο την φυση μας,ειμαστε πιθικοι και μερικοι (ευτυχως λιγοι) κουβαλουν τα προβληματα/αγχος/νευρα στο βουνο κι ετσι δεν θα βλεπω παντου χαμογελα,

ξερω επισης ολα τα προβληματα που μπορει να φερει στο βουνο μια κακοκαιρια ή καποια βλαβη στα μηχανιματα ή απο δεη ή γενικοτερα απο τον συμπαθη φωτογραφο Μερφυ...

ειναι στο χερι μας το πως θα δουμε το οποιοδηποτε προβλημα που παρουσιαζεται μπροστα μας,ΕΙΝΑΙ ευκαιρια να το δουμε σαν αφορμη για να κανουμε/δοκιμασουμε κατι αλλο κι οχι να αρχισουμε την γκρινια!

το βουνο ειναι εκει και πηγαινουμε για να περασουμε οσο γινεται πιο καλα!ειμαστε ολοι μια μεγαλη παρεα και μην μας χωριζετε σε δυο στρατοπεδα,οχι σκιερ-snowboarders αλλα νεους με παλιους στην διεθυνση.

Τεο και Χρηστο (αλφαβητικα,ε :blink: ) εισαστε δυο ατομα που συμπαθω πολυ!θα σας πω μονο ενα πραγμα,θελω να σας βλεπω με χαμογελα!

 

ο 77 <_<:P:angry:


DSC007301-2.jpg77_NORTHOFHEAVEN-DAVEDOWNING.gif

Hessex υπερλευκαντικο!για λευκότερα λευκά!

http://instagram.com/liapos

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλά ρε Μ......ικ...(@@@@) πλάκα μας κάνεις.... Με μια Στύγα θα τα βάλεις με τον καιρό...? Σα να θες να φας φακές με Κινέζικα ξυλάκια ...(πως τα λένε τα ρημάδια?) Αφού δεν υπάρχει τίποτα από αυτό που λες... και δεν προβλέπεται άμεσα... Ονειρώξεις και 'συ...?

Αυτό που λέω είναι να υπάρχει συμπαθητικό λιφτ για σκι μέσα στα δέντρα. Οι πίστες είναι έτοιμες τα δύο κάτω λίφτ είναι...30 μέτρα κόκκινη με μετά ίσιωμα και τα δύο πάνω λιφτ είναι....κλειστά λόγω κακοκαιρίας. Κάτι ενδιάμεσο.

 

Να έχει παλιόκαιρο και να κάνουμε κάποιο συμπαθητικό σκι είναι πολύ εφικτό με σωστό σχεδιασμό στα Καλάβρυτα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
167.954 επισκέπτες και εσείς έχετε δείγμα 566 ερωτηθέντων... δηλαδή μόλις το 1 % των χιονοδρόμων...
Το δειγμα οπως εγραψε πιο πανω η pies ειναι μια χαρα. Εδω οι κομματικες δημοσκοπησεις γινονται σε δειγμα 500 ερωτηθεντων στην επαρχια και 1000 στις μεγαλες πολεις, μη σας κακοφαινεται. Και το προβλημα σας ας μην ειναι η ανακοινωση της ερευνας. τι περιμενετε δηλαδη, να ανακοινωνει το χκ, οτι τα πραγματα ειναι μαυρα ? Οποιος εχει λιγο μυαλο και ψυχραιμια διαβαζει και κραταει αυτα που κρινει σωστα.

 

Το οτι το χκ Καλαβρυτων περυσι λειτουργησε καλυτερα απο αλλες χρονιες μαλλον ενοχλει καποιους. Και ενοχλει διοτι αυτοι οι καποιοι δεν το περιμεναν και ηλπιζαν στα χειροτερα. Κουραγιο, θα σας περασει.

 

 

Υ.Γ. Αυτη η πατατα περι καλου καιρου περυσι, ακουγεται σαν ανεκδοτο πλεον. Δηλαδη ολα τα προηγουμενα χρονια ο καιρος ηταν χαλια ;


Κέρκυρα, Κέρκυρα με το ποντικονήσι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χρήστο (kapten) να μιλήσουμε λίγο σοβαρά...?

 

 

 

 

 

Σς συμβουλέυω να δείτε καλύτερα τα δικά σας γραφόμενα... αυτά που προσθέσατε στο τέλος με ψιλά γράμματα....

 

Παράλληλα, προτάθηκε από τους χιονοδρόμους:

  • ο εκσυγχρονισμός των αναβατήρων
  • η απόκτηση μηχανημάτων για τεχνητό χιόνι
  • για ηλεκτρονικό εισιτήριο
  • η οργάνωση περισσότερων events
  • περισσότερες προσφορές τιμών και μείωση του κόστους.

 

... αντί να κοκορεύεστε ότι ως Λαζουράς-Βαζαίος-Αρμπ..-Παναγ... κλπ κλπ δουλέψατε ΆΨΟΓΑ ή καλύτερα από Παπαδόπουλο-Τσεκούρα-Σπανό το κέντρο...

 

 

 

 

 

 

Και ξαναλέω... αφήστε τα μίση και πιείτε χασίσι... ή αλλιώς δώστε στη δημοσιότητα κάτι σοβαρό και όχι την Barbie μα τον Ken Ken...

 

 

Θοδωρή,πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλη την ώρα μου επιτίθεσαι.

1)Μη με μπλέκεις με πολιτικά πρόσωπα.

2)Με τους κύριους Βαζαίο -Αρμπ..-Παναγ... συνεργάζομαι κοινός κάνω την δουλειά μου και έχω καλή επαγγελματική σχέση.

Τα 2 ονόματα που τα γράφεις μισά τα έχεις γράψει και αλλού έτσι.

3) Του κύριους που ήταν στην προηγούμενη διεύθυνση δεν τους γνωρίζω προσωπικά ούτε έχω αναφερθεί πότε γι αυτούς .


Snow Report Forum http://forum.snowreport.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites
ξερω επισης ολα τα προβληματα που μπορει να φερει στο βουνο μια κακοκαιρια ή καποια βλαβη στα μηχανιματα ή απο δεη ή γενικοτερα απο τον συμπαθη φωτογραφο Μερφυ..

 

 

Extreme off topic , αλλά όχι και φωτογράφος ο Murphy.

 

Αεροναυπηγός ήταν ο άνθρωπας :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πορδοειδοποίηση... το ποστ δεν είανι χαρτοπετσέτα αλλά χαρτί υγείας... Παρ'αυτα έχει σημαντικές πληροφορίες...

 

Ή εγώ ξέχασα να γράφω στα φόρα... ή με παρεξηγήσατε...

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι: Το προηγούμενο ποστ ΔΕΝ έχει οργισμένο τόνο αλλά αυστηρό. Έχω σταματήσει να τσαντίζομαι με το ΧΚΚ εδω και κάμποσο καιρό. Όσο ήμουν μέρος αυτού τσαντιζόμουν. Πλέον δεν παίζει...

 

Σας απαντάω ανάποδα γιατί με βολέυει... (στο off-topic του καπετάνιου... τι να πω...? :(:):P)

 

@Κάπτεν όταν γνωριστήκαμε σου είχα πει ότι η θέση που έχεις επιλέξει θέλει ΠΟΛΥ γερό στομάχι... Δεν σε μπλέκω εγώ. Μόνος ενεπλάκεις με το ΧΚΚ και εδώ εκπροσωπείς το κέντρο. Αυτοί που πρέπει να πάρουν τα μηνύματα διαβάζουν μόνοι τους... ή στην χειρότερη τους ενημερώνεις εσύ. Αυτό που βλέπω και κρίνω το σχολιάζω και όπως κάποτε πλήρωνα την νύφη έτσι και τώρα στους μ@λ@κες σαν και μένα την πληρώνεις εσύ. Συνέχισε να κάνεις ότι πρέπει να κάνεις και μου πολυδίνεις σημασία... Σταγόνα στον ωκεανό είμαι...

Μόνο μία ερώτηση... πότε θα ανακοινώσετε ότι την διεύθυνση του κάτω chalet ή Chalet 1750 την ανέλαβε εξ'ολοκλήρου το κέντρο διότι αποχώρησαν οι επιχειρηματίες που είχαν μέχρι σήμερις την διαχείρηση...?

 

@Ρε Μιχάλη (που είσαι και εσυ ηλίθιος-τεχνητό χιόνι :P ) για δεν περιμένουμε να δούμε αυτό Μaster of Disaster Plan. Οι εικασίες θα μας φάνε πάλι...

 

@Νινα Τα αποτελέσματα μιας έρευνας για την λειτουργία ενός ΧΚ δεν μπορεί να συγκριθουν με την πρόθεση ψήφου... Άλλο πράγμα να σου λένε "διάλεξε μεταξύ 5-6-7-8-9 κομμάτων" και άλλο η εντύπωση από την πλήρη λειτουργία σε όλες τις υπηρεσίες. Οι πιο σημαντικοί παράμετροι λοιπόν της έρευνας δεν αποσαφηνίζονται.Το ξαναλέω η ηλικία, το επίπεδο, η επισκεψιμότητα και πολλά άλλα (οπως τόπος κατοικίας κλπ) μπορούν άνετα να βγάλουν άλλα συμπεράσματα από αυτά που επικαλείται το κέντρο. Και αυτό προκύπτει κυρίως απ'το ότι η "βαθμολόγηση" μιας υπηρεσίας ενός κέντρου είναι απολύτως υποκειμενική. Αλλιώς θα βαθμολογήσω εγώ αλλιώς εσύ αλλιώς ο ξάδερφος του πιστερ κ.ο.κ. Είναι όπως τα συγκριτικά των αυτοκινήτων. Χρειάζεται μια πιο εξειδικευμενη και πλήρη ανάλυση όταν συγκρίνεις 2 αυτοκίνητα. Αν πεις π.χ. ότι το δικό μου Seatάκι είναι πιο γρήγορο σε επιτάχυνση από μια Mercedes 200 (που είναι το ρημάδι) αυτό δεν κατατάσει αυτόματα το Seatάκι καλύτερο αυτοκίνητο... Επειδή λοιπόν χρειάζεται μυαλό και γνώση για να μην πηγαίνεις σαν πρόβατο στη σφαγή και να μην καταπίνεις όλα τα μπαγιάτικα που στα πασάρουν για φρέσκα ... καταθέτω και γω μια διαφορετική άποψη. Δεν τις βγάζουμε έξω να τις μετρήσουμε... Απόψεις εκφράζουμε.

 

Υ.Γ. Όσον αφορά τα κηπευτικά θα σου πω τα εξής: Το ΧΚΚ έχει περίπου από 30 μέχρι 40 αργίες χωρίς τις γιορτές μέσα (που συνήθως δεν έχει χιόνι) Πέρυσι λοιπόν το κέντρο παρόλο που άργησε λίγο να ξεκινήσει η σεζόν του είχε ΦΟΥΛ λειτουργία περιπου τις 30. Για το ΧΚΚ οι αργίες είναι ΟΛΑ τα λεφτά... Οι καθημερινές είναι απλά ζημιά. Δεν είναι πάντα έτσι. Υπάρχουν και χρονιές που έχεις μόνο 6-8-10 αργίες ΜΟΝΟ... Υπάρχουν και στατιστικά αν ενδιαφέρεσαι... Και κάτι τελευταίο. Όταν αναφέρεσαι σε εμένα δεν με πειράζει να χρησιμοποιείς πρώτο ενικό. Ούτε δαγκώνω ούτε γαυγίζω....

 

@Μonsieur Lappas Δεν τσαντίζομαι Χρήστο... Σπάζομαι και θα καταλάβεις γιατι. Το νόημα από την δημοσίευση της έρευνας είναι απόλυτα διαφημιστικό αλλά ο ρόλος του νήματος εκτός από την ενημέρωση θα πρέπει να είναι και ουσιώδης. Αν δεν υπάρχει αντίλογος σε αυτά που σερβίρει το κάθε ΧΚΚ-Π-Μ-Φ-Χ-Ψ δεν έχει νόημα η ύπαρξη του ΕΣΤΟΥΧ. Δηλαδή μέσα σε μια χρονιά με κλανιές το κέντρο έγινε ΑΡΙΣΤΟ... και ξαφνικά μας ζηλέυουν και οι ξένοι? Εμένα δεν πείραξε τίποτα από την περσυνή λειτουργία... Δεν είδα όμως και κάτι το εξαιρετικό διαφορετικό ή άξιο λόγου. Και απαντώντας ταυτόχρονα και στον αγαπητό Τρύφωνα τονίζω τα εξής:

Αυτό το διαφορετικό (που πες πως είναι άξιο λόγου) είναι η αλλαγή κλίματος στην διάθεση του προσωπικού και κυρίως στην μερική ανανέωση του. Αυτό όμως είναι (εύλογα) αντιληπτό στους συχνούς επισκέπτες του κέντρου. Επί της ουσίας δεν έχει γίνει καμία αλλαγή στην λειτουργία του κέντρου. Ακόμα περιμένω απάντηση από κάποιον για την 24ωρη ενημέρωση και πως αυτή έχει αλλάξει. Σίγουρα το ΧΚΚ πλέον έχει γίνει και καλά πιο εξωστρεφές σε σχέση με το παρελθόν και εκεί είναι το παραμύθι. Για να ξεκαθαρίζουμε λοιπόν τις θέσεις μας εγώ δεν εκπροσωπώ κανέναν. Μόνο το Τρελό Γελάδι κατά κόσμον Shaft. Δεν υπάρχουν καραμέλες και πιπίλες. Τα ψυχολογικά μας βγάζουμε εδώ μέσα όπως κάποιοι κάποτε π.χ. μου ζάλιζαν τα @ρχίδι@ για την ενημέρωση που "ήταν ανύπαρκτη". Και αυτή η π.χ. ενημέρωση ΔΕΝ έχει αλλάξει ΚΑΘΟΛΟΥ και τώρα το έχουν γυρίσει στο α-βα-βα ή έχουν εξαφανιστεί και κάνουν τις κότες. Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός κυρίες και κύριοι. Το ΧΚΚ είχε... έχει... και θα συνεχίσει να έχει προβλήματα. Και για να κλείνω σιγά σιγά θα σας τονίσω ότι μια σωστή επιχείρηση ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ δημόσια τα λάθη και τις παραλέιψεις τις και ναι αν χρειαστεί μπορεί να πει ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά... ή ότι είναι μαύρα. Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκαφάρα... Αν σε αυτό το portal λοιπον θέλουμε να λεγόμαστε "ρομαντικοί αγωνιστές μιας καλύτερης χιονοδρομίας στην Ελλάδα" θα πρέπει να κατανοήσουμε και κάτι τελευταίο. Το κέντρο επί Τσεκούρα δεν ήταν καθόλου δημοφιλή εκτός από τα 3-4 τελευταία χρόνια. Πολύς κόσμος δεν καταλάβαινε τι στα διάλα γινόταν και δικαίως παραπονιόταν. Όταν σιγά σιγά άρχισε η δημοσιοποίηση των δεινών του κέντρου οι περισσότεροι κατάλαβαν άλλοι έμειναν κολλημένοι με τα ψυχολογικά τους και κάποιοι πιστοί στην προβοκάτσια τους... (αν νομίζετε ότι δεν ισχύει γελιέστε). Το θέμα ήταν ότι υπήρξαν πολλά "διαφημιστικά" ποστς κυρίως από εμένα... Όμως όταν γινόταν ΔΣ για το κέντρο η εικόνα που παρουσίαζε η διευθυνση στην διοίκηση ήταν τελείως διαφορετική απ'την πλασματική... χωρίς βέβαια αποτελέσματα. Με λίγα λόγια η διεύθυνση έκρουε τον κόδωνα του κινδύνου για την επιτακτική αναβάθμιση του κέντρου. Το ΔΣ βέβαια... Καλαβρυτινό "πέρα βρέχει"... Αυτό που με τρομάζει πλέον είναι ότι α) τα αποτελέσματα της έρευνας αυτής για την Διοικηση και την Διεύθυνση του κέντρου θεωρούνται απτά και σίγουρα ότι β) η πορεία της εξέλιξης του κέντρου προδιαγράφεται τρικυμιώδης...

 

Ελπίζω να ήμουν σαφής...

 

Υ.Γ. Καπτεν το Αρμπ-Παναγ... είναι η διακριτική πιστοποιηση των αντικαταστατών του Σπανού.

 

 

Φιλικά

Τρελό Γελάδι...

 

Υ.Γ.2 Μαίρη... αμα δω κανα ποπ-κορν να σκάει μύτη... θα σου φάω το γκόμενο να το ξέρεις...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ.2 Μαίρη... αμα δω κανα ποπ-κορν να σκάει μύτη... θα σου φάω το γκόμενο να το ξέρεις...

 

roll2.gif τα έκοψα τα ποπ κορν γιατί έχω παχύνει τώρα τελευταία.... :(

 

Μια παράκληση μονάχα προς τον Χρήστο (kapten) :

Σε παρακαλώ, να διευκρινίζεις σε όλα σου τα ποστ, στο παρόν θρεντ τουλάχιστον, πότε γράφεις σαν εκπρόσωπος του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων και πότε εκφράζεις την προσωπική σου άποψη.


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Extreme off topic , αλλά όχι και φωτογράφος ο Murphy.

 

Αεροναυπηγός ήταν ο άνθρωπας :)

 

ελα ομως που μου ειχαν πει οτι ειναι φωτογραφος και προσπαθουσε να αποθανατισει κατι και ολα πηγαιναν στραβα :(


DSC007301-2.jpg77_NORTHOFHEAVEN-DAVEDOWNING.gif

Hessex υπερλευκαντικο!για λευκότερα λευκά!

http://instagram.com/liapos

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...