Jump to content
eolos

Χ.Κ. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2011-12

Recommended Posts

Φτερόλακα report:

5-01-12

 

Εξαιρετικός καιρός!

 

lifts: ανοιχτά όλα ,με τον Δία να "αγκομαχάει" πότε πότε

Στην 6 ωραία τα bumpίδια, όσο άντεξαν τα πόδια.Καλλιόπη ελαφρώς "ναρκοπέδιο" μέχρι τα 1800, βαρέως από εκεί και κάτω.Σαχάρα: Πρόσβαση από Δία....γαρμπιλώδης.Στην αλάνα έβρισκες φιλέτα.Φρέκος σοβάς,αλεσμένος σοβάς και μπόλικη ενοχλητική κρούστα 1-3 δάκτυλα.Κολωνάκι και παραδίπλα μια χαρά χιονάκι, εξαιρετικό σφιχτό κορυφή μέχρι μέση....κρόυστες παρακάτω....και κάτι ξέμπαρκα βραχάκια για σλάλομ.Grand γενικά γεμάτο.Μπανάνα θέλει γέμισμα.Λούκια 6 από μακριά καλά φαίνονταν, αλλά από κοντά παραμόνευε η πετρούλα τους. Πιο κάτω υγιεινό κατέβασμα.Αρνόβρυση έως Πόρτες: Λούκια,αλάνες κλπ. έχουν φάει καλό σοβά ήδη.

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΥΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΑ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ :P:hehe:

πάει για full load !!!!

 

Κόσμος γιοκ.

Δεν πέτυχα κανένα :thumbsup:


p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

πολύ όμορφα χτες για πρώτη μέρα της χρονιάς: καλή παρέα και καλό σκι (εντός).

Αρνητικά :

οι λακούβες όλες στη θέση τους,

full parking,

ομίχλη από τις 2 και μετά με ελάχιστα ανοίγματα,

ουρές στα ταμεία 11-12 και στα λιφτ 12-2 ( δεκαλέπτου μαξιμουμ πάντως),

πετρούλες διάσπαρτες,

λάθη στα ταμεία (π.χ. μου είπαν ότι η κάρτα πολλαπλών κοστίχει το ίδιο είτε επί τόπου είτε μέσω web και μάλιστα όταν το ανέφερα στις info μου είπαν ότι έκανα λάθος που ρώτησα στο ταμείο! Δηλ. η ταμίας δεν πρέπει να ξέρει και φταίω εγώ και όχι εκείνη που είπε λάθος. τελως πάντων...)

Παρ'όλα αυτά αψηφούμε τα εμπόδια και θα ξαναπάμε (σαβ-κυρ) γιατί μας αρέσει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ΧΚΠ παραμενει ΚΛΕΙΣΤΟ, λογω ισχυρων ανεμων. Λιγο μετα την στροφη απο Λιβαδι, χρειαζονται αλυσιδες


My Mind Is Drifting...

 

Live to Ride

Share this post


Link to post
Share on other sites

κελλάρια 18.00,

 

Έχει ορεξούλα, όλη μέρα, Φσάει και ρίχνει.

30 εκατοστά φρεσκο χιόνι και το κυριότερο ? γεμίζουν οι χιονοπαγίδες /χιονοαποθήκες .

Προς το ξημέρωμα αναμένεται μείωση των ανέμων , στροφή τους απο ΝΔ σε Β και πάγωμα του τωρινού υγρού χιονιού.

Λιακάδα αναμένεται προς Σαββάτο μεσημέρι και Κ,Δ,Τρ.

εκχιονιστικά , διαστρωτικά, αναβατήρες σε ετοιμότητα ...

Συμπέρασμα ?

αύριο, μόλις ο "παπούς" επιτρέψει .... θα είναι μια δύσκολη μέρα, αγώνας για να υπάρξει ένα προοδευτικό άνοιγμα όλων των αναβατήρων και πιστών .

Στην συνέχεια ...

Κ,Δ,Τρ. προβλέπονται πολύ καλές χιονοδρομικές μέρες με λιακάδα, φρέσκο χιόνι και όλο το βουνό σε λειτουργία .

Προσοχή για χιονοστοιβάδες σε Πυθία, Περιφερειακή και βλέπουμε ...

 

καλο χειμώνα 80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παναγιωτη καλή χρονιά και ουσιαστικά τώρα καλό χειμώνα με κομπλέ κάτασπρο βουνό.

 

Καλή επιτυχία στο άνοιγμα ότι μπορείτε αύριο, ξέρω ότι θα το παλέψετε και μακάρι όλοι να καταλάβουν πόσο δύσκολο είναι.

 

Για Δ Τρ μη παίρνεις όρκο, ο Παππους θα αποφασίσει 80

 

Υ.Γ. Ποιοί θα τα πάνε καλύτερα αύριο στο άνοιγμα λίφτ Παρνασσός, Καλάβρυτα ή Μαίναλο ή να μη ζεις ιδού η απορία.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη... αν ψήνεσαι για πάνω αυριο... μαζί σου... για carπούλι...

 

Θέλω Μιχαέλα με κόκκινα μάγουλα και σπαστά ελληνικά να φωνάζει... για να θυμηθώ τα παλιά... 80


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mάλλον για ΜαιναλοΚαλάβρυτα με βλέπω


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Μαίναλο... οκ... αλλά... Καλάβρυτα... ααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχα το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις...?


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ χιονι στο ΧΚ, ασταματητη βροχη στην Αραχωβα. Αυριο πιθανον να ξυπνησω αργα και να ανηφορισω κατα τις 10:00, οπλισμενος με υπομονη μεχρι να ανοιξει ο καιρος, πραγμα που το υπολογιζω κατα τις 12:00-13:00. Φιλια απο SEHRE! Αυριο στο 8.20


My Mind Is Drifting...

 

Live to Ride

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα! Τωρα ξεκιναμε απο Αραχωβα προς ΧΚΠ. Ηρακλης και Βακχος κλειστα. Ομιχλη και χαμηλες θερμοκρασιες. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αλυσιδες!


My Mind Is Drifting...

 

Live to Ride

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aυριο θα ροβολησω προς τα πανω........ Ραντεβου στην 8/20 ....... :Thinking:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πολυ χιονι στο ΧΚ, ασταματητη βροχη στην Αραχωβα. Αυριο πιθανον να ξυπνησω αργα και να ανηφορισω κατα τις 10:00, οπλισμενος με υπομονη μεχρι να ανοιξει ο καιρος, πραγμα που το υπολογιζω κατα τις 12:00-13:00. Φιλια απο SEHRE! Αυριο στο 8.20

 

είχες απόλυτο δίκιο για το 12:00 - 13:00! Μόνο που δεν κράτησε.Αύριο ελπίζω να μας αποζημιώσει...

Share this post


Link to post
Share on other sites
αύριο, μόλις ο "παπούς" επιτρέψει .... θα είναι μια δύσκολη μέρα, αγώνας για να υπάρξει ένα προοδευτικό άνοιγμα όλων των αναβατήρων και πιστών .

Στην συνέχεια ...

Κ,Δ,Τρ. προβλέπονται πολύ καλές χιονοδρομικές μέρες με λιακάδα, φρέσκο χιόνι και όλο το βουνό σε λειτουργία .

Προσοχή για χιονοστοιβάδες σε Πυθία, Περιφερειακή και βλέπουμε ...

 

καλο χειμώνα :)

 

Απίστευτη ημέρα σήμερα, πολύ ωραίο χιόνι, το βουνό μας αποζημίωσε πραγματικά, διότι το χιονοδρομικό έκανε τα αδύνατα δυνατά να μας το χαλάσει.

Ευτυχώς η καλή παρέα και η διάθεση να διασκεδάσεις ξεπερνά κατά πολύ την αδυναμία λειτουργίας του χιονοδρομικού.

Χωρίς πολλά πολλά, το χιονοδρομικό θυμίζει λειτουργία προηγούμενης δεκαετίας και ευτυχώς που το βουνό έχει χιόνι και βάζοντας ποδαράκια, διάθεση και χαμόγελο παύεις να ασχολείσαι με την γενικότερη μιζέρια που επικρατεί στην Ελλάδα που όμως το χιονοδρομικό την αντανακλά με χαρακτηριστικό τρόπο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω αυτή τη νέα μόδα της "απάτητης" κόκκινης του Ηρακλή. Σήμερα προσπάθησα να περάσω. Θα το δεχόμουν να έχει bumps, moguls. Αλλά σήμερα αντιμετώπισα ένα νταμάρι με σκαμένους λάκκους. Είναι αυτό πίστα ΧΚ; Έχει περάσει από εκεί διαστρωτικό φέτος;

 

Ακόμα, δεδομένου ότι ο Οδυσσέας (το συρόμενο) μοιάζει να έχει κριθεί ΠΕΕ, πως ακριβώς προτείνει η διοίκηση να χρησιμοποιούμε την πίστα του (και να την πιάνουμε από την αρχή); Τη Σαχάρα από τα Κελάρια;

 

Στα συν, η σαφώς βελτιωμένη κατάσταση στο σαλέ. Ελάχιστοι κάπνιζαν, υπάρχει κάτι που μπορείς να τσιμπήσεις, οι τιμές είναι πιο λογικές. Αντε και του χρόνου να σταματήσουν τα ηχητικά εφέ (αυτό που νομίζουν ότι είναι μουσική).

 

Τελειώνοντας (μια και πήρα φόρα), έχουμε κάποια επίσημη ή, έστω, ανεπίσημη ενημέρωση τι γίνεται με τη σύμβαση για τους νέους αναβατήρες;

Edited by aab

Share this post


Link to post
Share on other sites
Προσπαθώ να καταλάβω αυτή τη νέα μόδα της "απάτητης" κόκκινης του Ηρακλή. Σήμερα προσπάθησα να περάσω. Θα το δεχόμουν να έχει bumps, moguls. Αλλά σήμερα αντιμετώπισα ένα νταμάρι με σκαμένους λάκκους. Είναι αυτό πίστα ΧΚ; Έχει περάσει από εκεί διαστρωτικό φέτος;

 

Ακόμα, δεδομένου ότι ο Οδυσσέας (το συρόμενο) μοιάζει να έχει κριθεί ΠΕΕ, πως ακριβώς προτείνει η διοίκηση να χρησιμοποιούμε την πίστα του (και να την πιάνουμε από την αρχή); Τη Σαχάρα από τα Κελάρια;

 

Στα συν, η σαφώς βελτιωμένη κατάσταση στο σαλέ. Ελάχιστοι κάπνιζαν, υπάρχει κάτι που μπορείς να τσιμπήσεις, οι τιμές είναι πιο λογικές. Αντε και του χρόνου να σταματήσουν τα ηχητικά εφέ (αυτό που νομίζουν ότι είναι μουσική).

 

Τελειώνοντας (μια και πήρα φόρα), έχουμε κάποια επίσημη ή, έστω, ανεπίσημη ενημέρωση τι γίνεται με τη σύμβαση για τους νέους αναβατήρες;

 

Για τις τιμές θα διαφωνήσω : εσπρέσσο σε χάρτινο κυπελλάκι 3 euro...και μπουκαλάκι νερό 500cc 1 euro...ξεφτίλα...

Κατά τα άλλα δρόμος χάλια που δημιουργούσε προβλήματα σε πολλούς (υποδεέστερος από άλλα χιονοδρομικά), κόσμος πάρα πολύς (με προβλήματα στο δρόμο, στο parking, στις ουρές ταμεία-lift), καιρός πολύ καλός με εξαιρέσεις, χιόνι (εντός) πολύ καλό-εύκολο. Γενικά αρκετά καλή μέρα, ειδικά για κυριακή.

 

θα επιμείνουμε και θα ξαναπάμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελεια μερα χθες. Αν εξαιρεσουμε οτι εκλεισε ο καιρος ευτυχως για πολυ λιγο κατα της 13.00

 

Αντι να γκρινιαζουμε συνεχεια ας αφησουμε τη μιζερια και ας κοιταξουμε αυτες τις 8-9 ωρες να απολαυσουμε αυτο που Αγαπαμε!!!

 

Ο Ηρακλης οντως χαλια των χαλιων αλλα με λιγη προσοχη κατεβαινες.... Κατα τα αλλα σχετικα μια χαρα. Καλο χιονι μετρια αναμονη στα lift, εκτος της γνωστης ωρας, τα οποια (οσα δουλευαν) ευτυχως ειχαν σχετικα λιγα προβληματα χθες. Οσο για το δρομο ελεος ρε παιδια.... σε ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ανεβαινετε!!!! Να εχετε ΠΑΝΤΑ ΑΛΥΣΙΔΕΣ και το σημαντικοτερο να ΞΕΡΕΤΕ να τις βαζετε.... Κλασικο και παλι χθες..... σταματημενα αμαξια με τις οδηγιες ανα χειρας για το πως μπαινουν οι αλυσιδες.......

 

Και κατι τελευταιο και σημαντικο!!!!!!!...... ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΑΝΑ τους ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ στις πιστες!!!!!

 

ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ και δεν ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΜΕΣΗ!!!!!

 

ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΥΛΟΓΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟΝ ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟ για ελιγμο που τυχον κανει ΚΑΙ ΟΧΙ 50 ΕΚΑΤΟΣΤΑ!!!!

 

2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΓΛΥΤΩΣΑ!!! Αν ηταν ομως καποιος αλλος λιγοτερο εμπειρος ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ??????

 

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!

 

Σημειωση: Την επομενη φορα να μην ξεχασω το PMR στο αμαξι απο την κωλοπιλαλα να ανεβω πανω!!!!!!! Νομιζω οτι πηρε το ματι μου τον Λαππα να κατεβαινει??? ενω ανεβαινα απο Περικλη........

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χτες όποιος έμεινε Κελάρια μάλλον θα έφυγε με πικρή γεύση από το χιονοδρομικό. Περιορισμένο το πεδίο (με ομολογουμένως καταπληκτικό χιόνι στα απάτητα του Βάκχου), και μεγάλες ουρές παντού. Όσοι αντίθετα έμειναν -ή πέρασαν- Φτερόλακκα, πρέπει να απόλαυσαν καταπληκτική πουδρομέρα. Εγώ το κατάλαβα αργά, γύρω στις 2, όταν περάσαμε απέναντι από το λούκι του Ηρακλή. 80

 

Πολύ καλό χιόνι στις πλαγιές της Σαχάρας (με πολλές πέτρες και ζημιές όμως), πολύ κουπί στην απάτητη περιφερειακή, φανταστική, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ, Καλλιόπη, δυνατή κατάβαση μέσα στα δέντρα της 7, ζόρικη κατάβαση στον ξυρισμένο Καθρέπτη. Σίγουρα ήταν μια μέρα που άξιζε να είσαι εκεί από τους πρώτους να τρως τις πούδρες, όχι από τους τελευταίους να ζορίζεσαι στα οργωμένα. :whistle:

 

Στα + του χιονοδρομικού το μειωμένο εισιτήριο και το ski bus ανάμεσα στα Κελάρια-Φτερόλακα. Στα - η μη λειτουργία των Δία, Ερμή και Οδυσσέα (ο τελευταίος δυστυχώς δεν έχει αρκετό χιόνι για να λειτουργήσει) που έκοψε το ΧΚΠ στα 2 και έκανε την ζωή όλων μας πιο δύσκολη σε μια μέρα που θα μπορούσε να είναι επική, καθώς και η προβληματική λειτουργία του Περικλή που μεγάλωσε τις ήδη τεράστιες ουρές.

 

Το βουνό πάντως δεν έχει αρκετό χιόνι ακόμα. Η κατάβαση κάτω από τα Καρεκλάκια του Ηρακλή είναι μόνο για γενναίους, ενώ στην αρχή της 6 μάλλον για κασκαντέρ. Για την 6 συγκεκριμένα, δεν μπορώ να τονίσω πόσο πολύ θα βοηθούσε ένα κανονάκι τεχνητού στην κορυφή της που γενικά έχει πρόβλημα με τον αέρα που ξυρίζει το χιόνι...

 

Ζητείται επειγόντως χιόνι.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο και πιο νωρίς να περνούσες στην Φτερόλακα δεν θα έκανες τίποτα. Η 6 άνοιξε μετά την μία το μεσημέρι (άνοιξε και για 1 ώρα το πρωί) λόγω βλάβης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελεια μερα χθες. Αν εξαιρεσουμε οτι εκλεισε ο καιρος ευτυχως για πολυ λιγο κατα της 13.00

 

Αντι να γκρινιαζουμε συνεχεια ας αφησουμε τη μιζερια και ας κοιταξουμε αυτες τις 8-9 ωρες να απολαυσουμε αυτο που Αγαπαμε!!!

 

Ο Ηρακλης οντως χαλια των χαλιων αλλα με λιγη προσοχη κατεβαινες.... Κατα τα αλλα σχετικα μια χαρα. Καλο χιονι μετρια αναμονη στα lift, εκτος της γνωστης ωρας, τα οποια ευτυχως ειχαν λιγα προβληματα χθες. Οσο για το δρομο ελεος ρε παιδια.... σε ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ανεβαινετε!!!! Να εχετε ΠΑΝΤΑ ΑΛΥΣΙΔΕΣ και το σημαντικοτερο να ΞΕΡΕΤΕ να τις βαζετε.... Κλασικο και παλι χθες..... σταματημενα αμαξια με τις οδηγιες ανα χειρας για το πως μπαινουν οι αλυσιδες.......

 

Και κατι τελευταιο και σημαντικο!!!!!!!...... ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΑΝΑ τους ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ στις πιστες!!!!!

 

ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ και δεν ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΜΕΣΗ!!!!!

 

ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΥΛΟΓΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟΝ ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟ για ελιγμο που τυχον κανει ΚΑΙ ΟΧΙ 50 ΕΚΑΤΟΣΤΑ!!!!

 

2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΓΛΥΤΩΣΑ!!! Αν ηταν ομως καποιος αλλος λιγοτερο εμπειρος ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ??????

 

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!

 

Σημειωση: Την επομενη φορα να μην ξεχασω το PMR στο αμαξι απο την κωλοπιλαλα να ανεβω πανω!!!!!!! Νομιζω οτι πηρε το ματι μου τον Λαππα να κατεβαινει??? ενω ανεβαινα απο Περικλη........

+10000000 Σε ολα . Και για την γκρινια και για τους δρομους αλλα ειδικοτερα ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΙΣΤΕΣ.

 

Ναι ο δρομος ειχε χιονι, αλλα σταματησαμε βαλαμε τις αλυσιδες μας και ολα μια χαρα.Καποιοι προσπαθουσαν να αποδειξουν οτι μπορουν να οδηγησουν και χωρις αυτες, αλλοι παλι με Τζιπ προσπαθουσαν να δικαιολογησουν τα χρηματα που πληρωνουν στα τελη και τρεχανε να προσπερασουν σε κλειστες απο ορατοτητα στροφες ... Απιστευτα σκηνικα που συνεχιζουμε να τα ζουμε. Στον γυρισμο παλι ειδα 3 αυτοκινητα παρατημενα προφανως απο στουκα.

 

Τωρα μεσα στην πιστα να πω οτι πεσανε σε μια φιλη μου 2 φορες επανω της. Μια με σκι και ενας πιο μετα με σανιδα. Και οι 2 δεν ξερανε πως να σταματησουν, αλλα στην κορυφη του Ηρακλη ξερανε πως να ανεβουν.

 

Οπως και να εχει παρολο τον κοσμο που ειχε και την λιγη ομιχλη ήταν Απιστευτη μερα!!!!!


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τωρα μεσα στην πιστα να πω οτι πεσανε σε μια φιλη μου 2 φορες επανω της. Μια με σκι και ενας πιο μετα με σανιδα. Και οι 2 δεν ξερανε πως να σταματησουν, αλλα στην κορυφη του Ηρακλη ξερανε πως να ανεβουν.

 

Nαι, την έχουμε κάνει την κουβέντα πολλές φορές, αλλά πρέπει να την ξανακάνουμε, μέχρι να βρεθεί μια αποτελεσματική ιδέα.

 

Εάν και εφόσον υπάρχουν διαθέσιμοι υπάλληλοι, αντί να περνούν την ώρα τους στο σπιτάκι στη βάση του λιφτ του Ηρακλή, δε θα μπορούσαν να κυκλοφορούν σε Ηρακλή κυρίως και σε Αίολο, για να οδηγούν εκτός πεδιάς όσους θεωρούν ότι είναι επικίνδυνοι; Επικίνδυνοι μπορεί να γίνουν σνοουμπορντάδες και σκιέρ είτε γιατί δεν μπορούν να αταματήσουν είτε γιατί δε θέλουν να σταματήσουν, τουλάχιστον όχι μέχρι να σπάσουν το ρεκόρ γκίνες ταχύτητας και ίσως και μερικά πλευράκια του άτυχου μπροστινού.


*καιρός να λάβουνε τα όνειρα εκδίκηση*

Share this post


Link to post
Share on other sites
+10000000 Σε ολα . Και για την γκρινια και για τους δρομους αλλα ειδικοτερα ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΙΣΤΕΣ.

 

Ναι ο δρομος ειχε χιονι, αλλα σταματησαμε βαλαμε τις αλυσιδες μας και ολα μια χαρα.Καποιοι προσπαθουσαν να αποδειξουν οτι μπορουν να οδηγησουν και χωρις αυτες, αλλοι παλι με Τζιπ προσπαθουσαν να δικαιολογησουν τα χρηματα που πληρωνουν στα τελη και τρεχανε να προσπερασουν σε κλειστες απο ορατοτητα στροφες ... Απιστευτα σκηνικα που συνεχιζουμε να τα ζουμε. Στον γυρισμο παλι ειδα 3 αυτοκινητα παρατημενα προφανως απο στουκα.

 

Τωρα μεσα στην πιστα να πω οτι πεσανε σε μια φιλη μου 2 φορες επανω της. Μια με σκι και ενας πιο μετα με σανιδα. Και οι 2 δεν ξερανε πως να σταματησουν, αλλα στην κορυφη του Ηρακλη ξερανε πως να ανεβουν.

 

Οπως και να εχει παρολο τον κοσμο που ειχε και την λιγη ομιχλη ήταν Απιστευτη μερα!!!!!

 

 

Ασε φιλε μου οσο παει κ η κατασταση χειροτερευει....... Ευτυχως εσωσα τα ποδαρακια μου επειδη εκεινη τη στιγμη ειχα κοψει λιγο ταχυτητα και κατεβαινα πιο χαλαρα......

 

Πρεπει να συζηταμε για σοβαρα θεματα οπως ειναι αυτα της ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ και οχι να γκρινιαζουμε π.χ. για τους δρομους!!!

 

Οσον αφορα τους αρχαριους ειμαι 100% σιγουρος οτι οι περισσοτεροι ανεβαινουν με φιλους/φιλες που εχουν ξανακανει εστω λιγες φορες.... τωρα ΠΩΣ δ@#$%λο τους βλεπεις να παιρνουν τον Ηρακλη και να προσπαθουν να κατεβουν ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ δεν μπορω να καταλαβω.... Νομιζουν οτι παιρνουν μια (ή δυο) σανιδες και δεν τρεχει τιποτα..... Ποσα παιδια ομως εχω δει (ειδικα σανιδαδες) με σπασμενα χερια - κεφαλια και ΠΑΛΙ να μην εχουν βαλει μυαλο και να γελανε......

 

Και εμεις χθες στην παρεα ειχαμε αρχαριο φιλο που εκανε 1η φορα. Δεν ειχε την οικονομικη δυνατοτητα για μαθημα. Του ειπαμε, του δειξαμε τα βασικα και ηταν ΟΛΗ ΜΕΡΑ στο Baby εκτος προς το τελος που ανεβηκε ΜΑΖΙ ΜΑΣ για 2-3 κατεβασιες στον Αιολο....

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ!!!! Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτη επίσκεψη της σεζόν στο ΧΚΠ.

 

Ανάμεικτα συναισθήματα.

 

Θα ξεκινήσω από τα θετικά και θα συνεχίσω με τα πολλά δυστυχώς αρνητικά. Δεν θέλω να ασχολούμαι με τα αρνητικά, μιας που δεν θέλω κανένας να μου χαλάει την διασκέδασή μου στο βουνό. Ο μοναδικός λόγος που το κάνω, είναι ότι ξέρω πως αυτό το TOPIC το διαβάζουν και άτομα του Χιονοδρομικού Κέντρου.

 

Όμορφο χιόνι, μεγάλη παρέα, συναντήσεις με ανθρώπους που είχα να δω καιρό, ελάχιστη αναμονή στο τηλεφωνικό κέντρο για ενημέρωση κατάστασης πιστών, επιτέλους και λίγα χαμόγελα από το προσωπικό του chalet, χαμηλότερη ένταση μουσικής και έχω την αίσθηση ότι είμαστε σε καλύτερο επίπεδο στο θέμα της γενικής καθαριότητας στους κλειστούς χώρους.

 

Και πάμε τώρα στο ζουμί της ιστορίας:

 

-Ξεκινάμε από τα βασικά. Ο δρόμος προς το ΧΚ, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.

 

-Θα αναφέρω δύο περιστατικά από την χθεσινή ημέρα (Κυρ 08 Ιαν 2012). Και τα δύο στο ηρωικό λιφτ του πονεμένου Βάκχου.

Η κοπέλα μου δυσκολεύεται στο να κατέβει τσουλώντας από το λιφτ. Στην κορυφή του Βάκχου λοιπόν, στο κατέβασμα από το λιφτ, ήρθε η γνωστή τούμπα. Ο λιφτιέρης, αδιάφορος έξω από το σπιτάκι, δεν μας έδωσε καμία σημασία. Όταν του παραπονεθήκαμε που δεν ήταν μέσα στο σπιτάκι για να έχει τον έλεγχο και για το ότι κατά συνέπεια δεν σταμάτησε το λιφτ, εκείνος με ειρωνικό ύφος μας απάντησε πως μέχρι επόμενη φορά, θα έχουμε μάθει. Η κοπέλα μου, έπεσε με το πρόσωπο στο χιόνι και το καρεκλάκι πέρασε ελάχιστα πάνω το το κεφάλι της.

 

ΥΓ: Κατά την διάρκεια της ημέρας είδα κι άλλα άτομα να πέφτουν από το λιφτ του Βάκχου, να χτυπάνε και πάλι ο υπάλληλος αδιάφορος μέσα στο σπιτάκι να μιλάει με κάποιον άλλον.

 

Εγκράτεια νεύρων και συνεχίζουμε.

 

Αυτή τη φορά στην είσοδο του Βάκχου. Προσπαθώ να μπω και το μηχάνημα δεν διαβάζει την κάρτα μου, προφανώς γιατί ήταν ακόμα παγωμένο. Έκανα πολλές προσπάθειες, έβγαλα την κάρτα από το μπουφάν, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Με τα πολλά περνάω. Προφανώς και είχα μπλοκάρει την διέλευση του κόσμου, οπότε έβλεπαν πολλοί το περιστατικό. Μετά από κάποια λεπτά, ήρθε ο υπάλληλος και με απαράδεκτο τρόπο, άρχιζε να φωνάζει και να ρωτάει τη κάνω τόση ώρα εκεί. Του απαντάω τι συμβαίνει και βρίζοντας με μου είπε πως αυτό έγινε επειδή πήγα να περάσω με κάρτα άλλου επισκέπτη, κοινώς διπλοτσεκάρισμα ή αλλιώς τζαμπατζής. Μας ζήτησε να βγούμε από την σειρά και απαίτησε να δει τις κάρτες μας. Προφανώς και του έδειξα τις έγκυρες κάρτες μας. Ο τρόπος που μιλούσε σε μένα, εξόργισε και άλλα άτομα της ουράς, άγνωστα προς εμένα, τα οποία διαμαρτυρήθηκαν για την απαράδεκτη συμπεριφορά του υπαλλήλου, ο οποίος μάλλον είναι ακατάλληλος για αυτή την δουλειά. Όταν και πάλι κάποιοι του εξήγησαν ότι το μηχάνημα προφανώς δεν αναγνώριζε την κάρτα μου διότι ήταν κολλημένο από το κρύο, ο απαράδεκτος υπάλληλος απάντησε πως το μυαλό μου είναι κολλημένο.

 

Ο ίδιος επισκέπτης του απάντησε πως θα έπρεπε να ντρέπεται για την απαίσια συμπεριφορά του. Εγώ πάλι του απάντησα πως όταν γίνεται χαμός από κόσμο και οι πιτσιρικάδες περνάνε ανά 5 δίπλα από τον τουρνικέ και χωρίς κάρτα, τότε δεν βγάζουν άχνα οι υπάλληλοι και τώρα με 20 άτομα ουρά, μιλάμε με τέτοιο χυδαίο τρόπο. Ξεσηκώθηκε όλη η ουρά και ο υπάλληλος χωρίς καν να ζητήσει μία τυπική συγνώμη, επέστρεψε στο σπιτάκι της βάσης. Άραγε η ΕΒΕΤΑΜ δεν τα έχει παρατηρήσει όλα αυτά..?????

 

Μετάνιωσα που συγκρατήθηκα και δεν τον έβρισα. Κρίμα που έχω μέσα μου πολιτισμό.

Αναρωτιέμαι τι θα γίνει στην περίπτωση που κάποιος επισκέπτης δεν συγκρατηθεί και αντιδράσει... Πίσω από τις μάσκες κύριοι, υπάρχουν και πιτσιρίκια που το αίμα τους βράζει.

 

Η ευγένεια, ο επαγγελματισμός και η λογική, δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν.

 

 

ΠΥΛΩΝΙΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ


My Mind Is Drifting...

 

Live to Ride

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβασα με προσοχή το άνω περιστατικό και χωρίς να αμφισβητήσω τα γραφόμενα σου vamvax θεωρώ το περιστατικό μεμωνομένο καθώς, ειδικά τα τελευταία χρόνια, η συμπεριφορά του προσωπικού του ΧΚΠ είναι γενικά άψογη, με επαγγελματισμό και χαμόγελο. Παρότι φέτος έχει μειωθεί πολύ ο αριθμός των υπαλλήλων του ΧΚΠ καταβάλλονται έντονες προσπάθειες (και φαίνονται) η λειτουργία να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη στα πλαίσια των δυνατοτήτων και των περιορισμών των ελληνικών χιονοδρομικών και της ελληνικής κοινωνίας γενικότερα...

 

Σχετικά με την χθεσινή Κυριακή, καθώς ήμουν από αυτούς που προτίμησαν να παραμείνουν Κελάρια, μέχρι το μεσημέρι όντως οι τεράστιες ουρές (βλ. ο Ηρακλής άνοιξε μετά τις 10:30πμ ή κάπου εκεί, ο Περικλής παρουσίαζε προβλήματα σχεδόν όλη μέρα, ο Οδυσσέας μάλλον κατά την άνοιξη δείχνει να ανοίγει, κλπ...), μετά τη 1:30 μμ που έφυγε το κύμα ομίχλης και μέχρι τις 16:30 που έφυγα από τις πίστες, το σκι ήταν απολαυστικότατο!

 

Σχεδόν τέλειος ο κόκκινος Βάκχος + το πιό τέλειο απάτητο στα δεξιά του. Επίσης ο δρόμος προς το πάρκινγκ είναι μιά χαρούλα.

 

Το σημαντικό για εμένα είναι ότι άλλη μιά φορά η μέρα στο ΧΚΠ έκλεισε με χαμόγελο και ευχάριστη διάθεση.

 

Στα +, η μειωμένη κάρτα λόγω ημιλειτουργίας του χκ και οι καλύτερες τιμές στο σαλέ!! Επίσης τα εδέσματα έχουν εμπλουτιστεί με υγειινότατα σαντουιτσάκια του Ever green του οποίου είμαι fan!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα η δική μου Κυριακή, έκλεισε με χαμόγελο και εικόνες από χιόνι, φύση, SB και φίλους!

 

Όλα τα παραπάνω, τα γράφω ως αναφορά γεγονότων και όχι σαν μορφή καταγγελίας. Απλά προς γνώση. Την συμμόρφωση ας την αναλάβουν άλλοι.

 

Επίσης δεν συνηθίζω να γκρινιάζω, καθώς όντας ρεαλιστής, γνωρίζω απόλυτα την Ελληνική πραγματικότητα, πόσο δε την χιονοδρομική και σίγουρα δεν είμαι εγώ αυτός που θα αλλάξει τον κόσμο. Δεν συμβιβάζομαι, απλώς προσαρμόζομαι.

 

ΥΓ: Όντως ξέχασα να αναφέρω τα μαγικά sandwich..!!! Μέσα σε 3 μέρες τα δοκίμασα σχεδόν όλα..!!! Χαχαχα!!! Φανταστικά με απίθανο ζεστό ψωμάκι..!!!


My Mind Is Drifting...

 

Live to Ride

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...