Jump to content
samick

Χ.Κ Παμποροβο Βουλγαριας-Συνορα απο Ξανθη

Recommended Posts

Πλεον η Βουλγαρια απεχει απο την Ξανθη μολις 45 χλμ.!!Σε 2 ωριτσες κ κατι πλεον ειμαστε στο χιονοδρομικο κεντρο του Παμποροβο..ενα εξισου οργανωμενο κ με πολυ καλες και μεγαλες πιστες για τους λατρεις των χειμερινων σπορ!

Εχω κανει την διαδρομη αυτη (και με ιδιατερα αντιξοες συνθηκες συν το οτι ο δρομος ειναι καπως στενος και για τον λογο αυτο δεν επιτρεπετε η κυκλοφορια φορτηγων νταλικων κτλ..) και σας δινω τις παρακατω πληροφοριες:

 

Συνιστώ λοιπόν σε όποιον κατευθυνθεί για Pamporovo μέσω Ξάνθης να έχει τις παρακάτω

σημειώσεις μαζί του:

1. Ξάνθη - Σμίνθη - Μύκη (απ' έξω) - Εχίνος.

 

2. Στον Εχίνο φτάνετε σε διασταύρωση τύπου "Τ" πάνω στην οποία είναι χτισμένο

φυλάκιο της Εθνοφυλακής, συνεχίζετε αριστερά.

 

3. Συνεχίζετε προς Άνω Θέρμες - Μέσες Θέρμες - ταμπέλες για "Μεθοριακό σταθμό Αγ.

Κωνσταντίνου"

 

4. Ανεβαίνοντας για το τελωνείο, ο δρόμος είναι στενός (προσοχή) και έχει μια

παράδοξη διχάλα χωρίς σήμανση. Πάτε δεξιά, αριστερά μάλλον είναι η διασταύρωση για

Κίδαρι.

 

5. Στο συνοριακό σταθμό δε ζητούν διαβατήρια, ούτε καν πράσινη κάρτα, απλά

ταυτότητες (χρόνος ταξιδιού περίπου 1 ώρα και 15' από την Ξάνθη μέχρι το τελωνείο)

 

6. Κατεβαίνοντας από το συνοριακό σταθμό σε 5χλμ είναι το Zlatograd, μια μικρή πόλη

μεγέθους περίπου Νάουσας (!) Εδώ χαλαρά χάνεσαι, θέλει προσοχή: μπαίνετε με το ποτάμι

αριστερά σας, πρέπει να περάσετε απέναντι και να γυρίσετε λίγο προς τα πίσω (πάλι

αριστερά σας θα το έχετε δηλαδή). Ακολουθείτε σήματα για Smolyan και Madan, για το

Pamporovo θα αργήσετε πολύ να δείτε σήματα.

 

7. Βγαίνοντας από το Zlatograd, πάλι περίεργη διασταύρωση τύπου "Τ", πρέπει να πάτε

ίσια (σήμανση για Smolyan και Strednogordni)

 

8. Εν συνεχεία βρίσκετε το Tsatsarovtsi και μετά το Madan: εκεί θέλει προσοχή, πάτε

δεξιά, ακολουθώντας σήματα για Smolyan και Strednogordni

 

9. Ακολουθούν Taran - Podvis - Vlahovo κι από κει και πέρα (επιτέλους) υπάρχει

σήμανση για Pamporovo, για τα 24 χιλιόμετρα που απομένουν.

 

Παραδόξως, γυρνώντας πίσω από το Παμπόροβο βρίσκει κανείς αμέσως πινακίδες που λένε

"Greece" και σε κατευθύνουν προς το νέο συνοριακό σταθμό Αγ. Κωνσταντίνου (προσοχή,

είναι κοντά και το Νευροκόπι, μπορεί να δείτε και άλλες που να σας κατευθύνουν προς

τα εκεί, μη μπερδευτείτε -εγω δεν είδα πάντως τέτοιες αλλά το είχα κατά νου).

 

Τα στατιστικά του ταξιδιού: απόσταση Ξάνθη - Παμπόροβο 132χλμ (κι άλλη τόση

για το γυρισμό), την καλύψα με μέση ωριαία 40km/h πηγαίνοντας (3 ώρες!),

με μέση κατανάλωση 8,6lt/100km (πηγαινα συντηρητικά λόγω παγετού). Στο γυρισμό

είναι ευκολότερη η διαδρομή (πιο πολύ κατέβασμα) και εγω πιο χαλαρος αφού γνώριζα

πλέον την κατάσταση του δρόμου, μέση ωριαία 50km/h (2,5 ώρες) και μέση

κατανάλωση 7,2km/h. Ολα αυτα με rav4.

Οι δρόμοι είναι στενοί και φιδίσιοι, δεν μπορείς να πας και πολύ γρηγορότερα αν δεν

θέλεις να αρχίσεις το... drift! Με στεγνό δρόμο και φυσιολογική οδήγηση, νομίζω πως

ο αναμενόμενος μέσος χρόνος είναι 2,5 ώρες τελικά ισως και λιγοτερο.

 

Τα περί φύσης και χιονοδρομικού κέντρου του Pamporovo:

 

Η διαδρομή είναι άπαιχτη, περνώντας μέσα από την παλιά πόλη της Ξάνθης (αν το επιλέξετε,

είναι στο δρόμο σας) νομίζεις ότι έχεις περάσει σε άλλες εποχές. Η φυσική ομορφιά που

ακολουθεί καθ' οδόν για Παμπόροβο κόβει την ανάσα, ιδίως μέσα στη Βουλγαρία (ελατοδάση

παντού). Αν πετύχετε τα έλατα χιονισμένα θα πάθετε πλακα!

Το χιονοδρομικό του Pamporovo είναι πολύ ομορφότερο κατά τη γνώμη μου από του Bansko,

μια και το οροπέδιο από το οποίο το πλησιάζεις είναι ελατόδασος (και όχι κρανίου τόπος).

Έχει πολύ λιγότερα ξενοδοχεία τα οποία είναι διάσπαρτα μέσα στο δάσος και απλωμένα κατά

μήκος των πιστών. Το αισθητικό αποτέλεσμα είναι ότι θυμίζουν περισσότερο γραφικά θέρετρα

στην Ελβετία και λιγότερο... Las Vegas! Είναι σίγουρα πιο σύγχρονο και ανεπτυγμένο

χιονοδρομικό από οτιδήποτε έχουμε στη Β. Ελλάδα (μάλλον και στην υπόλοιπη), και υστερεί

μόνον σε αριθμό και μήκος διαδρομών σε σχέση με του Bansko, αλλά και πάλι όχι πολύ.

Μειονεκτημα για καποιους η πλεονεκτημα για καποιους αλλους ειναι οτι το Pamporovo έχει μεγάλο μήκος από πίστες

πράσινες.

Παραθετω καποιους χαρτες οι οποιοι προσπαθησα να ταιριάζουν όσο το δυνατόν καλύτερα στις παραπάνω οδηγίες πλοήγησης.

 

 

http://maps.google.com/maps?f=d&source...mp;t=h&z=11

 

 

[ λείπει το ενδιάμεσο κομμάτι Θέρμες - Συνοριακός σταθμός Αγ. Κωνσταντίνου - Zlatograd γιατί δεν

αναφέρεται στoυς χάρτες GoogleMaps ]

 

Ζlatograd - Pamporovo

 

http://maps.google.com/maps?f=d&source...mp;t=h&z=11

 

Στο δεύτερο χάρτη φροντίστε να κάνετε κι ένα zoom να δείτε το πέρασμα του ποταμού από τη γέφυρα

μέσα στο Zlatograd (το πιο επίφοβο σημείο να χαθεί κανείς). Είναι η πρώτη πόλη στην αρχή της διαδρομής.

 

Επίσης, αν δυσκολεύεται κανείς (όπως κι εγώ) με τους Κυριλικούς χαρακτήρες ας μην απογοητευτεί, οι

βουλγάρικες πινακίδες συνήθως έχουν τα τοπονύμια και με λατινικούς χαρακτήρες.

 

Καπως τεραστιο το κειμενο μου αλλα προσπαθησα να ειμαι αναλυτικος και να βοηθησω οσο μπορω οσους αποφασισουν να κανουν το ταξιδι!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ ωραια αναληση φιλε Ζαχο.

 

Για καποιον που θα κανει την διαδρομη τον διευκοληνες παρα πολυ!!!

 

 

υ.γ

Βλεπω καποιοι ηδη ....διαβαζουν την διαδρομη :P ...Χρηστακη :shysterical:

Edited by Gavis

o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σαι καλα Γιαννη κ συ Χρηστο!

Προτεινω να το αποφασισετε καποια στιγμη και να πατε!

Εεε..ολο και καποια στιγμη θα σας φερει ο δρομος προς Ξανθη,ιδιαιτερα αν ανοιξει τελικα το Φαλακρο φετος!! :lol:

Σε πιθανη σας εκδρομη προς τα μερη αυτα..ενημερωστε το φορουμ και ισως γνωριστουμε και απο κοντα!


Share this post


Link to post
Share on other sites

θα γινει φετος η εκδρομη, ε Χρηστο? μας το χρωστάει από το 2008


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ενδιαφερον οι πληροφοριες...

ισως πλεον με τα πραγματα οπως πανε εδω, να γινουμε και μονιμοι κατοικοι βουλγαριας...

 

ΥΓ μακαρι να ανοιξει και το ΧΚΦ


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
θα γινει φετος η εκδρομη, ε Χρηστο? μας το χρωστάει από το 2008

 

 

...επισοδειακό, αλλά τελικά χαρούμενο και επικοδομητικό. Αχ αυτά τα τραίνα !

 

Μακάρι να τα καταφέρουμε, αν μας το επιτρέψουν η Δεή κι ο καιρός...


...Τιμος ακουει...snowclub ακουει...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πλεον η Βουλγαρια απεχει απο την Ξανθη μολις 45 χλμ.!!Σε 2 ωριτσες κ κατι πλεον ειμαστε στο χιονοδρομικο κεντρο του Παμποροβο..ενα εξισου οργανωμενο κ με πολυ καλες και μεγαλες πιστες για τους λατρεις των χειμερινων σπορ!

 

 

...καλώς για τη περιγραφή κι ευχαριστούμε.

 

Μήπως έχεις κάποια πρόταση και για διαμονή; Πού να μείνει κάποιος και γιατί; Να πάει εκεί και να ψάξει για ξενοδοχείο;

Και που θα φάει, σωστά και οικονομικά;

Πού να κάνω ανεφοδιασμό πριν την επιστροφή για Αθήνα;

 

Σε φόρτωσα ; :P:P

 

Αν μπορείς να βοηθήσεις με τα παραπάνω .... :P :P

 

Φιλικά Κωνσταντίνος


...Τιμος ακουει...snowclub ακουει...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντινε δεν εχω μεινει ακομη στο Μπαμποροβο ουτε εχω φαει σε καποιο μαγαζι για να μαι ειλικρινης.Οταν πηγαινω κανω το ταξιδι αυθημερον αφου μενω στην Ξανθη και απο φαγητο τρωω προχειρα στο βουνο.Εκτος ομως απο τα ξενοδοχεια,που δεν θα δυσκολευτεις να βρεις αν δεχθουμε το σεναριο οτι πηγαινεις χωρις καποια συσταση,ειχα δει και κανα δυο ταβερνακια κοντα στο τερμιναλ των λιφτ.Δυστυχως ομως τωρα δεν μπορω να σε βοηθησω σχετικα με την διαμονη και το φαγητο.Θελω και γω να το κανονισω να μεινω κανα Σαβ/κο ομως,οποτε οταν θα χω κατι νεοτερο θα ενημερωσω σιγουρα.Οσον αφορα τον ανεφοδιασμο τι εννοεις?Αν εννοεις καυσιμο για το αυτοκινητο τοτε σιγουρα μπορεις να κανεις ενα οικονομικο γεμισμα στην Βουλγαρια(απο καποιο επωνυμο πρατηριο).Υπαρχουν στον δρομο καποια.

Βεβαια υπαρχει και το σεναριο της διαμονης στην Ξανθη και να συνδιασεις επισκεψη και στο Παμποροβο αλλα και στο Φαλακρο (που οπως διαβαζω στο φορουμ θα ανοιξει).Στην περιπτωση αυτη σιγουρα μπορω να σου προτεινω και διαμονη και καλο και φθηνο φαγητο!

Για οτιδηποτε αλλο εδω ειμαι και οπως μπορω θα βοηθησω!

 

Φιλικα Ζαχος


Share this post


Link to post
Share on other sites

Για οτιδηποτε αλλο εδω ειμαι και οπως μπορω θα βοηθησω!

 

Φιλικα Ζαχος

 

 

Καλημέρα Ζάχο !

 

Ευχαριστούμε για την αμεσότητα και τη βοήθεια. Ναι σωστά κατάλαβες. ;)

 

Είναι ωραίος ο συνδιασμός που περιέγραψες για διαμονή στη Ξάνθη κ.λ.π. Καλό θα είναι και γι'αυτό να μας φωτήσεις με τις γνώσεις σου σε διαμονή, φαγητό.

 

Παρεπιπτόντως, από Ξάνθη ποιές οι αποστάσεις και οι χρόνοι προσέγγισεις σε ΧΚ Φαλακρού και Πισοδερίου; :P

 

Ευχαριστούμε πολύ :P


...Τιμος ακουει...snowclub ακουει...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

15-17 Μαρτίου πήγαμε τελικά Παμπόροβο, όλη η φαμίλια και η αδερφη μου.

Εδω εχω ενα αλμπουμ που ανεβασα στο FB. Νομιζω με αυτο το link μπορειτε να το δειτε. Αν οχι, ας το γραψει καποιος, να ανεβασω τις φωτο αλλου.

https://www.facebook...=1&l=805c39ac05

 

Φυγαμε απο Θεσσαλονικη Παρασκευη απογευμα, μετα τη δουλεια. Πηγαμε μεσω Ξανθης-Θερμων-Ζλατογκραντ, με κριτηριο να κανουμε οσα περισσοτερα χλμ μπορουσαμε Εγνατια και οσα λιγοτερα εντος Βουλγαριας, Οι οδηγιες που εδωσε παραπανω ο φιλος samick πολυ σωστες και χρησιμες. Θα κανω ενα update σε ξεχωριστο post.

 

Παρασκευη ειχαν σφοδρη χιονοπτωση. Εμεις περασαμε με βροχη απο Ελλαδα, αλλα Βουλγαρια δεν ειχαμε κανενα προβλημα, ειχαν καθαρισει το δρομο παντου. Φτασαμε κατα τις 21:30, με λιγη μονο ομιχλη. Το "χωριο" φουλ στο χιονι, εκτος του κεντρικου δρομου. Ανεβηκαμε την ανηφορα προς το ξενοδοχειο χωρις αλυσιδες, με το ζορι.

Απο το βραδυ της Παρασκευης μεχρι το βραδυ του Σαββατου χιονιζε ασταματητα. Καναμε σκι το Σαββατο με χιονι να πεφτει μεσα στα ελατα, χωρις καθολου ομιχλη και αερα (-1 μεχρι 1 βαθμο) και την Κυριακη με υπεροχη λιακαδα. Γενικα και στο δρομο και στο βουνο ημασταν παρα πολυ τυχεροι απο καιρο, καναμε σκι ανοιξιατικα με αριστο φρεσκο χειμωνιατικο χιονι!

 

Το βουνο ειναι πανεμορφο απο τοπιο, ολες οι πιστες μεσα στα ελατα. Εχει διαδρομες για ολα τα γουστα. Οι χαρακτηρισμοι που δινουν στο χαρτη για τις πιστες ειναι "ελληνικοι" (ευκολοι), του Μπανσκο μου φανηκαν πιο δυσκολοι. Δηλ. μια κοκκινη στο Παμποροβο ειναι πιο ευκολη απο το Μπανσκο. Ολες οι πιστες ηταν ανοιχτες και πατημενες, εκτος απο την 9, στην πισω μερια του βουνου (λιμνες), που ειχε χιονι, αλλα δεν δουλευε το καρεκλακι.

 

Τα λιφτ ειναι πολυ καλα, σε συγκριση με Ελλαδα. Μια 6θεσια με καλυμμα για το κρυο στην καινουρια πιστα Stoykite, 2 τετραθεσιες πολυ καλες, μια τριθεσια λιγο πιο παλια (αποσυμπλεκομενη), ενα μονοθεσιο(!) καρεκλακι, το οποιο "σερνεται" πολυ χαμηλα και το λειτουργουν μαλλον για ιστορικους λογους (δεν το επαιρνε κανεις).

 

Διαδρομες εκτος πιστας και μεσα στα δεντρα εχει, αλλα οχι πολλες, απ' οσο ειδα. Βγηκαμε λιγο εκτος πιστας με τα κοριτσια, αλλα στα πολυ ευκολα, Η θεα απο τον πυργο ειναι καταπληκτικη. Το Παμποροβο δεν "λεει" για μη-σκιερ (συζυγος), γιατι δεν υπαρχει χωριο, οπως στο Μπανσκο. Απλα "συνοικισμοι" απο ξενοδοχεια και ενα υποτυπωδες "κεντρο". Το ξενοδοχειο ηταν παμφθηνο και πολυ καλο., κυριολεκτικα 50 μ. απο τη βαση της 4θεσιας στην κεντρικη μαυρη πιστα (the wall). Ειχαμε θεα την πιστα, η οποια ειδικα το βραδυ, που ειναι φωτισμενη και κανουν νυχτερινο, ειναι υπεροχη.

 

Φαγητο δοκιμασαμε στο ξενοδοχειο (πολυ καλο) και στο Gloria Mar (σουπερ). Εχει πολλα pubs, μπαρ, φαγαδικα μεσα στις πιστες, και στον πυργο στην κορυφη. Αξιοθεατα γυρω-γυρω δεν εχει τιποτα, μονο θλιβερα χωρια.

 

Μου αρεσε παρα πολυ το βουνο, απλα ειναι μακρυα και κωλοδρομος (θα γραψω στο αλλο ποστ). Σε σχεση με το Μπανσκο ειναι πιο ομορφο βουνο, εχει πιο λιγο κοσμο, ειναι πιο "μαζεμενα" (οχι τοσο πολλα και μεγαλα) τα ξενοδοχεια και δεν εξαρτασαι απο τη γονδολα, αλλα ειναι μικροτερο σε πιστες και υψομετρο, πιο μακρυα και δεν εχει κανονικο χωριο.

 

Γενικα περασαμε υπεροχα και πιστευω θα ξαναπαμε. Το 2014 στοχος το Μποροβετς και το 2015 οι Αλπεις.

 

Ρωτηστε οτι θελετε. :handy:

Edited by kantoniou
  • Like 8

Life consists of only two things: skiing and waiting to go skiing.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορει καποιος φιλος, που δεν εχει facebook, να γραψει αν φαινονται οι φωτο?

Με ενδιαφερει για να δω αν μπορω να κοινοποιω ετσι αλμπουμ, χωρις να χρειαζεται να τα ανεβαζω σε photo hosts.


Life consists of only two things: skiing and waiting to go skiing.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποσυνδέθηκα από το fb και πάλι μπορώ να τις δω κλικάροντας εκ νέου το link. Εκτός και αν τις έχει κασάρει ο υπολογιστής μου, είναι ορατές από όλους. :)

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρά φαίνονται οι φωτογραφίες χωρίς fb... και πολύ καλό το ρεπορτάζ !

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμπληρώνω με κόκκινα τις -άριστες- οδηγίες του samick.

1. Ξάνθη - Σμίνθη - Μύκη (απ' έξω) - Εχίνος.

 

2. Στον Εχίνο φτάνετε σε διασταύρωση τύπου "Τ" πάνω στην οποία είναι χτισμένο

φυλάκιο της Εθνοφυλακής, συνεχίζετε αριστερά.

Υπαρχει πλεον ευδιακριτη ταμπελα προς "Βουλγαρία"

3. Συνεχίζετε προς Άνω Θέρμες - Μέσες Θέρμες - ταμπέλες για "Μεθοριακό σταθμό Αγ.

Κωνσταντίνου"

Περνάμε και απο Κάτω Θέρμες. Υπαρχουν ταμπελες προς "Βουλγαρία", εκτος σε μια διασταυρωση στις Ανω Θερμες (παμε δεξια)

4. Ανεβαίνοντας για το τελωνείο, ο δρόμος είναι στενός (προσοχή) και έχει μια

παράδοξη διχάλα χωρίς σήμανση. Πάτε δεξιά, αριστερά μάλλον είναι η διασταύρωση για

Κίδαρι.

Αν κατάλαβα σωστα ποιο σημείο εννοεις, προκειται για μια διχαλα στην οποια εχει πλεον πινακιδα "Βουλγαρια" προς τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ (ανηφορικα) και προς Κιδαρι ΔΕΞΙΑ. Αν τρεχεις λιγο (γκουχ, γκουχ), θα περασεις πρωτα τη διχαλα και μετα θα δεις την πινακιδα....

5. Στο συνοριακό σταθμό δε ζητούν διαβατήρια, ούτε καν πράσινη κάρτα, απλά

ταυτότητες (χρόνος ταξιδιού περίπου 1 ώρα και 15' από την Ξάνθη μέχρι το τελωνείο)

Μας ζητησαν διαβατηρια μονο για να τα δουν, στην επιστροφη τα ανοιξε και επιβεβαιωσε ποιος ειναι ο καθενας. Χρόνος ελέγχου: Gone in 60 seconds. Παντα για Βουλγαρους μιλαμε, Ελληνα δεν ειδαμε κανενα.

6. Κατεβαίνοντας από το συνοριακό σταθμό σε 5χλμ είναι το Zlatograd, μια μικρή πόλη

μεγέθους περίπου Νάουσας (!) Εδώ χαλαρά χάνεσαι, θέλει προσοχή: μπαίνετε με το ποτάμι

αριστερά σας, πρέπει να περάσετε απέναντι και να γυρίσετε λίγο προς τα πίσω (πάλι

αριστερά σας θα το έχετε δηλαδή). Ακολουθείτε σήματα για Smolyan και Madan, για το

Pamporovo θα αργήσετε πολύ να δείτε σήματα.

Πολυ σωστα. Απλα πριν την γεφυρα που θα κανεις την "αναστροφη" πανω απο το ποταμι, υπαρχει μια αλλη, πολυ πιο μικρη, στην οποια δεν πρεπει να στριψετε. Περιμενετε μεχρι να δειτε τις ταμπελες για Smolyan.

 

7. Βγαίνοντας από το Zlatograd, πάλι περίεργη διασταύρωση τύπου "Τ", πρέπει να πάτε

ίσια (σήμανση για Smolyan και Strednogordni)

Ακολουθησαμε τις ταμπελες για Smolyan.

8. Εν συνεχεία βρίσκετε το Tsatsarovtsi και μετά το Madan: εκεί θέλει προσοχή, πάτε

δεξιά, ακολουθώντας σήματα για Smolyan και Strednogordni

Ακολουθησαμε τις ταμπελες για Smolyan.

9. Ακολουθούν Taran - Podvis - Vlahovo κι από κει και πέρα (επιτέλους) υπάρχει

σήμανση για Pamporovo, για τα 24 χιλιόμετρα που απομένουν.

Μεχρι και το Smolyan, δεν βρηκαμε ουτε μια πινακιδα προς Παμποροβο. Μετα εχει, αλλα λιγες. Απλα εισαι ηδη πανω στο βουνο, και δεν υπαρχει παρα μονο ο κεντρικος δρομος.

Παραδόξως, γυρνώντας πίσω από το Παμπόροβο βρίσκει κανείς αμέσως πινακίδες που λένε

"Greece" και σε κατευθύνουν προς το νέο συνοριακό σταθμό Αγ. Κωνσταντίνου (προσοχή,

είναι κοντά και το Νευροκόπι, μπορεί να δείτε και άλλες που να σας κατευθύνουν προς

τα εκεί, μη μπερδευτείτε -εγω δεν είδα πάντως τέτοιες αλλά το είχα κατά νου).

Υπαρχει σημανση προς Zlatograd, Greece και Thermes σε αρκετά σημεία (και μεσα στο Zlatograd). Δεν βρηκαμε πινακιδες για τον αλλο συνοριακο σταθμο..

Γενικά οι οδηγίες του φίλου Samick ήταν πάρα πολύ αναλυτικές και σωστές. Τις είχα τυπωμένες και την κόρη σε ρόλο συνοδηγού να μου τις διαβάζει, γιατί πήγαινα και λίγο σε ρυθμό ράλι :innocent: (φοβόμουν -άδικα τελικά- τις συνθηκες που θα βρω στην ανάβαση του βουνού και ήθελα να φτάσω εκεί σχετικά νωρίς).

 

Καλές οι οδηγίες του samick, κάλλιστο ενα GPS. Όχι ότι είναι απαραίτητο (έχουν μπει πολλές πινακίδες), απλά σου προσφέρει και μια επιπλέον σιγουριά.

 

Τα στατιστικά του ταξιδιού: απόσταση Ξάνθη - Παμπόροβο 132χλμ (κι άλλη τόση

για το γυρισμό), την καλύψα με μέση ωριαία 40km/h πηγαίνοντας (3 ώρες!),

με μέση κατανάλωση 8,6lt/100km (πηγαινα συντηρητικά λόγω παγετού). Στο γυρισμό

είναι ευκολότερη η διαδρομή (πιο πολύ κατέβασμα) και εγω πιο χαλαρος αφού γνώριζα

πλέον την κατάσταση του δρόμου, μέση ωριαία 50km/h (2,5 ώρες) και μέση

κατανάλωση 7,2km/h. Ολα αυτα με rav4.

Οι δρόμοι είναι στενοί και φιδίσιοι, δεν μπορείς να πας και πολύ γρηγορότερα αν δεν

θέλεις να αρχίσεις το... drift! Με στεγνό δρόμο και φυσιολογική οδήγηση, νομίζω πως

ο αναμενόμενος μέσος χρόνος είναι 2,5 ώρες τελικά ισως και λιγοτερο.

Λαγυνά (Λαγκαδάς)-Έξοδος Εγνατίας για Ξάνθη: 1:10

Έξοδος Εγνατίας - Συνοριακός Σταθμός: 1:20

:Συνοριακός Σταθμός-Παμπόροβο: 2:00

Σύνολο 4:30 ώρες, με γρήγορο ρυθμό. Άργησα λίγο να ξεκινήσω, και προσπαθούσα να κάνω όσο περισσότερη διαδρομή μπορούσα με το φως της ημέρας. Αυτοί οι χρόνοι, για μένα τουλάχιστον, δεν έχουν περιθώρια συντόμευσης.

Βενζίνη έβαλα μια φορά (στη Βουλγαρία), σε τιμή νομίζω γύρω στο 1.35 Ε.

Ο δρόμος στο ελληνικό κομμάτι είναι χάλια, στενός και με κακή χάραξη. Αν πετύχεις κίνηση, δεν μπορείς να περάσεις πουθενά.

Τα πρώτα χιλιόμετρα στη Βουλγαρία είναι τα ίδια, με έξτρα δώρο τις συνεχείς λακκούβες. Μετά όμως, αν και στενός, δεν έχει μεγάλες κλίσεις, ούτε λακκούβες, ούτε και κίνηση, οπότε παλεύεται. Το κομμάτι από το Σμόλυαν μέχρι το χιονοδρομικό, είναι κλασικός ορεινός δρόμος, στενός και με στροφές, αλλά σε καλή κατάσταση. Αποχιονισμό κάναν πολύ καλό.

Η διαδρομή είναι πάντως πανέμορφη, μέσα στο δάσος και παράλληλη (σε μεγάλα τμήματα) σε όμορφα ρέματα/ποτάμια. Πρέπει να έχει κανείς άνεση χρόνου, για να την απολαύσει, όπως κάναμε στην επιστροφή.

Τα χωριά τους βέβαια είναι παρατημένα και φτωχά (κλειστά σπίτια και μαγαζιά, συχνά χωρίς σοβάδες, εγκαταλειμμένα εργοστάσια, ένα τεράστιο ρημαγμένο υπαίθριο κολυμβητήριο, στη μέση του πουθενά). Δυστυχώς δεν είχα πάρει το φορτιστή της φωτογραφικής :huh: και στην επιστροφή δεν είχα μπαταρία. Οι εικόνες είναι για τη μεν φύση εκπληκτικές για τη δε ζωή των ανθρώπων ανησυχητικές και για αυτούς και για ... εμάς, στο άμεσο μέλλον.

 

Τα περί φύσης και χιονοδρομικού κέντρου του Pamporovo

Συμφωνω απόλυτα, όπως έγραψα παραπάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ και τον samick, και όσους μου απάντησαν στο άλλο θέμα που ρώτησα πριν φύγω και για όσους μου απάντησαν για το FaceBook.

Με μπέρδεψαν οι ανόητοι του FB, γιατί γράφουν:

Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτόν το σύνδεσμο για να κοινοποιήσετε το άλμπουμ φωτογραφιών σε όλους (ακόμη και σε όσους δεν έχουν λογαριασμό στο Facebook). Όποιος έχει αυτόν το σύνδεσμο θα μπορεί να δει το άλμπουμ φωτογραφιών σας.

Οτι να'ναι...


Life consists of only two things: skiing and waiting to go skiing.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα .Οχι δεν μπορει κανεις να τις δει ,τουλαχιστον σε μενα,εγω βλεπω μονο την φωτογραφια σου και τα ενδιαφεροντα σου και εκει που λεει φωτογραφιες του Χρηστου Λαππα ,δεν κανει τιποτα και μου ζηταει συνδεση.

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποσυνδέθηκα από το fb και πάλι μπορώ να τις δω κλικάροντας εκ νέου το link. Εκτός και αν τις έχει κασάρει ο υπολογιστής μου, είναι ορατές από όλους. :)

Δικιο εχεις ,μπερδευτηκα.Στου Kantoniou επρεπε.Σε πηγα εκδρομη στο Παμποροβο ,μην εχεις παραπονο καλα θα ηταν.χαχαχα

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,καλή χρονιά!!

Λέω να ανέβω με την παρέα την επόμενη εβδομάδα pamporovo

θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος που έχει εναλλακτίρια στην διαδρομή μετά τα σύνορα ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Επισης πρεπει να βρεθει η ορεξη και ο τροπος να δουλευει σαν χιονοδρομικο, οχι καφε-μπαρ. Ας ξεκινησουμε με τα βασικα.. How to be a ski resort 101 Αιωνιος φοιτητης ο Παρνασσος. Το τεχνητο ειναι μεταπτυχιακο και η επεκτεση μεταδιδακτορικη διατριβη. Ας παρει πτυχιο πρωτα..
    • Το νερό που θα το βρουν για το τεχνητό δεν είπαμε..    
    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,668
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,474
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...