Jump to content
Sign in to follow this  
Aris

Συμπεριφορά στα Χιονοδρομικα κεντρα

Recommended Posts

Λοιπον...Επειδη το θεμα είναι καυτο αποφασισα να την παω μακρυά την βαλίτσα..

 

Αναρχη συμπεριφορά υπαρχει γενικώς στην χωρα που ζούμε γιατι έτσι μεγαλώνει η πλειοψηφία των γονιών τα βλαστάρια τους. Οι αιτίες ειναι αλλες και δεν ειναι συνετό να τις θιξουμε τώρα,αλλα οδηγούν στα εξής αποτέλεσματα:

 

1) Ασεβεια προς όλους τους υπόλοιπους

2) Αγενής συμπεριφορά

3) Ζηλεια,φθόνος,αυταρέσκεια

4) Άκρατος εγωισμος

5) Εγωκεντρισμός με ταση εξαφάνισης όλων των υπολοίπων

6) Λογική τύπου ειμαι μάγκας και σας εχω χεσ....ους

 

Και αλλα πολλα...τα οποία ξεκινάνε επειδή είμαστε όλοι πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα...ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ...Δεν είμαστε ανεξάρτητοι ποτε στην ζωή μας και αυτό το σύνδρομο το περνάμε και στα παιδιά μας με χειρότερο τρόπο(τα κάνουμε απολύτως μαμόθρευτα)

 

Δεύτερον και πολύ σημαντικό: Λογω αυτής της συμπεριφοράς κινδυνεύουν πολλοί άνθρωποι στις πίστες. Ανθρωποι που μπορεί να έχουν πάει να διασκεδάσουν με την οικογενειά τους. Ας μην ξεχνάμε πως πάνω από όλα και όλους το σκί είναι διασκέδαση.

 

Θα δώσω ένα παράδειγμα και να με συγχωρέσουν όσοι θίγονται..

 

Περιμένουν εκατοντάδες κόσμος κάθε Σ/Κ να ανέβουν στα lift και οι ουρές ειναι τεράστιες και παρόλαυτα υπάρχουν δεκάδες snowboard και ski users που κατεβαίνουν κομμάτια και σταματάνε ελάχιστα εκατοστά πρίν σου κλαδέψουν τα πόδια.

 

Οτι και να πείς δεν καταλαβαίνουν οτι βάζουν σε κίνδυνο την ασφάλεια των άλλων...ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ....

 

Ποιός με προστατεύει εμένα και όλους σας απο το κάθε βλαμμένο φιγουράτζα (και πολλοί είναι ανήλικοι) που θα μας κλαδεψει τα ποδαράκια...???

 

Ο ΝΟΜΟΣ???

 

Μα ο νόμος λέει οτι το ατύχημα στο χιονοδρομικό διώκεται ποινικά...Και ποιον θα κυνηγήσεις το 15χρονο που ανεβαίνει με την παρέα του και φυσικά δεν διώκεται ποινικά...Τους επιβλέποντες που κάνουν τα στραβά μάτια??? Το χιονοδρομικό που το πολύ να σε στειλει σε γιατρό η στο πλησιεστερο νοσοκομείο...??? ΕΧΕΤΕ ΓΕΙΑ ΒΡΥΣΟΥΛΕΣ

 

ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1) Ασεβεια προς όλους τους υπόλοιπους

2) Αγενής συμπεριφορά

3) Ζηλεια,φθόνος,αυταρέσκεια

4) Άκρατος εγωισμος

5) Εγωκεντρισμός  με ταση εξαφάνισης όλων των υπολοίπων

6) Λογική τύπου ειμαι μάγκας και σας εχω χεσ....ους

 

Αυτά τα χαρακτηριστικά μην νομίζεις ότι είναι αποκλειστικότητα των νεοελλήνων.Είναι εισαγώμενα πρότυπα.Σίγουρα σαν λαός έχουμε "ατίθαση" ιδιοσυγκρασία,αλλά τα περισότερα τα "εισάγουμε".Απο τις "πολιτισμένες" χώρες της Δύσης...Απο τις ΗΠΑ στην οποία τα παιδάκια μαθαίνουν πώς να πυροβολούν με το M16 του μπαμπά.Απο τις Ευρωπαϊκές χώρες στις οποίες μαθαίνουν απο πρώτο χέρι την απαξίωση των θεσμών...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις παει πολλές φορές στο εξωτερικό και έχεις δεί αυτη την νοοτροπία η απλα πιστεύεις αυτα που σου λένε.???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εχεις παει πολλές φορές στο εξωτερικό και έχεις δεί αυτη την νοοτροπία η απλα πιστεύεις αυτα που σου λένε.???

 

Στις ΗΠΑ δεν έχω πάει αλλά δε χρειάζεται να πάει κανείς.Αρκεί να δεις τα δελτία ειδήσεων με τους πιτσιρικάδες να εισβάλλουν στα σχολεία και οι συμμαθητές τους με τους καθηγητές να χωρεύουν rock 'n' roll.Στην Ευρώπη έχω πάει σαν επισκέπτης.Άσε κάφροι είναι και αυτοί...

Share this post


Link to post
Share on other sites
.Στην Ευρώπη έχω πάει σαν επισκέπτης.Άσε κάφροι είναι και αυτοί...

 

Επειδη ετυχε να επισκεφτω αρκετες χωρες της Ευρωπης,οι ανθρωποι διαφερουν ετη φωτος σε συμπεριφορα με εμας.Και στην Αυστρια στο ΧΚ η συμπεριφορα τους δεν εχει καμμια σχεση με την δικη μας,και στην Αγγλια και στην Γερμανια ,δεν προσπαθουν να σου φαν την σειρα σε μια ουρα ,θα ζητησουν συγνωμη αν σε σπρωξουν κατα λαθος,θα σου πουν καλημερα το πρωι κι ας μη σε ξερουν..Μη τα ισοπεδωνουμε ολα..

Ειναι στιγμες που αισθανομαι μειονεκτικα σαν Ελληνας αναλογιζομενος ακριβως αυτη τη διαφορα συμπεριφορας ,οχι μονο στα ΧΚ αλλα σε πολλους τομεις της ζωης..

αντι να λεμε οτι ολοι ειναι σαν εμας,ας παραδεχθουμε που υστερουμε κι ας προσπαθησουμε να αλλαξουμε εμεις και κατα προεκταση και τα παιδια μας.

Αν αρχισουμε να μιλαμε για παραδειγματα στα εξωτερικο που δειχνουν πολιτισμο,και αντιστοιχα στην Ελλαδα που δειχνουν το αντιθετο,δεν τελειωνουμε ουτε αυριο.

Καποια στιγμη πρεπει να κοιταξουμε μπροστα προσπαθωντας να εισαγουμε εναν νεο πολιτισμο στην καθημερινοτητα μας και οχι να μενουμε κολλημενοι στις δαφνες του Ελληνικου Αρχαιου Πολιτισμου..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καποια στιγμη πρεπει να κοιταξουμε μπροστα προσπαθωντας να εισαγουμε εναν νεο πολιτισμο στην καθημερινοτητα μας και οχι να μενουμε κολλημενοι στις δαφνες του Ελληνικου Αρχαιου Πολιτισμου..

ΟΣΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ, ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ!

 

Πολλοι απο εμας εχουν ειτε γεννηθει, ειτε μεγαλωσει, ειτε σπουδασει, ειτε ταξιδεψει (ή και ολα μαζι :!: ) σε αλλες ευρωπαικες χωρες κ μπορουν να κρινουν απο μονοι τους, ποσες 10ετίες μας κραταει πισω το συνδρομο που περιγραφει ο Άρης.


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνωμη....

Ομηλιτε μονο για συμπεριφορα των Ευρωπαιων ή και για τροπο ζωης???

Μην τρελλαθουμε ολοι ειναι πιο καφροι απο εμας αλλα δεν μπορουν να τα κανουν εκει...

ή τα κανουν και εμεις δεν τα βλεπουμε....

Στην Ελλαδα δεν εχω δει ποτε να παρκαρει κλουβε εξω απο club και να τους βαζουν ολους μεσα και τους μισους σφαγμενους....

Στην Αγγλια το εχω δει....

Ουτε με το που πεσει η νυχτα να φοβασαι να πας δεκα μετρα μονο σου..

Στην Αγγλια το εχω δει...

ΜΗν τρελλαθουμε τωρα...............

και εχω ακομα παραδειγματα.........

 

 

Δεν λεω οτι ειμαστε κυριες εμεις αλλα οχι και χειροτεροι απο αυτους...

Π.χ. Στα γηπεδα τις Αγγλιας ολοι ξερουμε για τον χουλιγκανισμο που επικρατουσε..Γιατι σταματησε μεσα στα γηπεδα???Διοτι ειναι full καμερες και οτι και να κανειςσε δενουνε και σε λιωνουν στο ξυλο...

Που ξεσπανε???εξω απο το γηπεδο.....

 

Sorry δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου....


ViVa GrEeCe!!!! :) :) :)

 

 

Y.Γ. Ο MOONSODA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χμμμ Αυτο για το οποιο μιλας εσυ λέγεται εγκληματικη συμπεριφορα αν δεν κανω λαθος. Εμεις δεν μιλαμε για αυτο ουτε για τους χουλιγκαν που στην τελικη αναλυση αυτοι το διορθωσαν το προβλημα ενω εδω τα σπανε ακομα ανεξελεγκτα...(Γηπεδα,Εξαρχεια,Πορειες κλπ...)

 

Και μιας και μιλας για εξωτερικο εγω εχω ζησει 6 χρονια στην αγγλια και τετοια συμπεριφορα την βλέπεις σπάνια. Για βγες εσυ στην Ομόνοια να περπατήσεις βραδυ...Ας μην μπερδευουμε λοιπόν την συμπεριφορά σε μια μεγάλη πόλη με τα χίλια μύρια προβλήματα με την συμπεριφορά στα χιονοδρομικά...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στην Ελλαδα δεν εχω δει ποτε να παρκαρει κλουβε εξω απο club και να τους βαζουν ολους μεσα και τους μισους σφαγμενους....

Στην Αγγλια το εχω δει....

Ουτε με το που πεσει η νυχτα να φοβασαι να πας δεκα μετρα μονο σου..

Στην Αγγλια το εχω δει...

ΜΗν τρελλαθουμε τωρα...............

και εχω ακομα παραδειγματα........

 

Στην NYC ακόμα χειρότερα...Και ακόμα χειρότερα στο brooklyn


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στην Ελλαδα δεν εχω δει ποτε να παρκαρει κλουβε εξω απο club και να τους βαζουν ολους μεσα και τους μισους σφαγμενους....

Στην Αγγλια το εχω δει....

Ουτε με το που πεσει η νυχτα να φοβασαι να πας δεκα μετρα μονο σου..

Στην Αγγλια το εχω δει...

ΜΗν τρελλαθουμε τωρα...............

και εχω ακομα παραδειγματα........

 

Στην NYC ακόμα χειρότερα...Και ακόμα χειρότερα στο brooklyn


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο thanos είπε για την Αγγλία την νύχτα. Αλλά στην NYC και ειδικά στο Brooklyn είναι ακόμα χειρότερα... Κυκλοφορούν με περίστριφα, λες και είναι οι κυρίαρχει του κόσμου


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καποια στιγμη πρεπει να κοιταξουμε μπροστα προσπαθωντας να εισαγουμε εναν νεο πολιτισμο στην καθημερινοτητα μας και οχι να μενουμε κολλημενοι στις δαφνες του Ελληνικου Αρχαιου Πολιτισμου..

 

Μακάρι να μέναμε κολημένοι στις δάφνες του Αρχαίου Πολιτισμού μας.Δε θα είμασταν στο περιθώριο όπως είμαστε.Αλλά έχουμε υιοθετήσει λανθασμένα πρότυπα.Εκεί είναι το πρόβλημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kiamosg Αγγλια που ειχες μεινει? Παντως εκει που μενει η sister γινεται panic...

 

Εγω αυτο που ηθελα να πω ειναι πως οταν υπαρχουν περιοριστικοι οροι

και βαριες ποινες σε οσους τθς παραβουν τοτε ειναι ολοι κυριοι...

Γενικα παντα....Για αυτο τον λογο και ειναιο ολα καλα εξω...


ViVa GrEeCe!!!! :) :) :)

 

 

Y.Γ. Ο MOONSODA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

θανο,

 

μην ξεχνας ομως οτι εκει ακριβως που υπαρχουν αυστηροι κανονες, παντα εκει υπαρχει ισχυρη εξαρση των πραγματων.

 

σκεψου τι γινεται στις ΗΠΑ με το ποτο κατω απο τα 21 χρονια, και σε αλλες χωρες, που μοναδικος σκοπος των παιδιων κατω απο αυτη την ηλικια ειναι να πιουνε και γινουνε "κουδουνι", ακριβως γιατι τους το απαγορευουνε...

 

τεσπα, αυτο ειναι αλλο θεμα.

αλλα για να μην ξεφευγουμε απο αυτο που λεγατε, συμφωνω απολυτα με αυτους που πιστευουν οτι η συμπεριφορα ειναι θεμα παιδειας, την οποια την αποκτα κανεις βασικα απο το σπιτι του, μετα απο το σχολειο και οταν φτασει σε μια ορισμενη ηλικια, που εχει γνωρισει ομως και αλλες συμπεριφορες απο φιλους, γνωστους και γενικοτερα απο το κοινωνικο συνολο που βρισκεται, μονο τοτε θα μπορει να επιλεξει πως τον εκφραζει να συμπεριφερεται στους γυρω του.

 

στην ελλαδα το προβλημα ειναι τεραστιο γιατι ακριβως υπαρχει η ανοχη απο ολους εμας που ουσιαστικα ντρεπομαστε να εμπλακουμε σε μια κοντρα με καποιον αγενη, σε δημοσιο χωρο.

 

μακαρι να μπορουσαμε να το παλεψουμε ολο αυτο, αλλα ειναι πραγματικα στο χερι του καθενα απο εμας.

 

φιλικα.


...μέτριο, ούτε τον καφε δεν πίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συμφωνω απολυτα με αυτους που πιστευουν οτι η συμπεριφορα ειναι θεμα παιδειας, την οποια την αποκτα κανεις βασικα απο το σπιτι του, μετα απο το σχολειο και οταν φτασει σε μια ορισμενη ηλικια, που εχει γνωρισει ομως και αλλες συμπεριφορες απο φιλους, γνωστους και γενικοτερα απο το κοινωνικο συνολο που βρισκεται, μονο τοτε θα μπορει να επιλεξει πως τον εκφραζει να συμπεριφερεται στους γυρω του.

 

στην ελλαδα το προβλημα ειναι τεραστιο γιατι ακριβως υπαρχει η ανοχη απο ολους εμας που ουσιαστικα ντρεπομαστε να εμπλακουμε σε μια κοντρα με καποιον αγενη, σε δημοσιο χωρο.

 

μακαρι να μπορουσαμε να το παλεψουμε ολο αυτο, αλλα ειναι πραγματικα στο χερι του καθενα απο εμας.

 

και απλα αν καποιος αρχισει να παρατηρει μια κατασταση ολοι αρχιζουν να κραζουν.....

Ειμαι και εγω αυτης της αποψης...

 

@kiamosg ?????


ViVa GrEeCe!!!! :) :) :)

 

 

Y.Γ. Ο MOONSODA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω διαφωνω με την nanad γιατι ετσι και εμπλακούμε σε μια κόντρα με κάποιον ο οποίος είναι αγενής ...1)Πεφτουμε στο επιπεδό του . 2) Του δίνουμε αφορμή να συνεχίσει (ως γνωστόν δεν παίρνουν απο λόγια(θελει και έργα)). 3)Αντι να διασκεδάζουμε χαλάμε την μέρα μας. 4) Απο τη στιγμή που αυτή την παιδεία δεν την έχει λάβει ο αγενής απο την οικογενειά του και τον κοινωνικό περίγυρο...δεν μπορείς να την αλλάξεις εσύ.

 

Για όσους ενδιαφέρονται κοινωνική συμπεριφορά παίρνει το παιδί απο τους γονείς του μεχρι την ηλικία των 4-5 ετών. Απο εκεί και πέρα απλά επεκτείνεται και οριοθετεί.

 

Ειπα και προηγουμένως και θα συνεχίσω να το υποστηρίζω οτι η ευγένεια είναι υπέρτατο αγαθό και δείχνει το επιπεδο πολιτισμού μιας χώρας και των κατοικων της. :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για όσους ενδιαφέρονται κοινωνική συμπεριφορά παίρνει το παιδί απο τους γονείς του μεχρι την ηλικία των 4-5 ετών. Απο εκεί και πέρα απλά επεκτείνεται και οριοθετεί.

 

θα προσέθετα ότι συνήθως μαθαίνουμε από τους γονείς μας όταν δεν προσπαθούν να μας διδάξουν.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
θα προσέθετα ότι συνήθως μαθαίνουμε από τους γονείς μας όταν δεν προσπαθούν να μας διδάξουν.

ή αλλιώτικα:

 

Υπάρχουν τρεις τρόποι να γίνει κάτι.

 

1) Κάντο μόνος σου,

 

2) Προσέλαβε κάποιον να το κάνει,

 

3) Απαγόρευσε στα παιδιά σου να το κάνουν


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κατι ακόμα για να σκεφτούμε:

 

>>>>> «Λίγη σημασία έχει πόσες φορές θα ζητήσεις συγνώμη, η πληγή

>>>>>που γίνεται με τα λόγια κάνει τόση ζημιά όσο και μία πληγή στο σώμα>>>>>Απλά διάβασε και σκέψου

>>>>>

>>>>>Ήταν μια φορά ένας νεαρός, ο οποίος συμπεριφερόταν μερικές φορές

>>>>>βίαια.

>>>>>Ο πατέρας του, του έδωσε ένα σακουλάκι με καρφιά και του είπε να

>>>>>καρφώνει ένα καρφί στο πεζοδρόμιο μπροστά από τον κήπο κάθε φορά

>>>>>που θα έχανε την υπομονή του και θα μάλωνε με κάποιον.

>>>>>Την πρώτη μέρα έφτασε στο σημείο να καρφώσει 37 καρφιά στο

>>>>>πεζοδρόμιο. Κατά τις εβδομάδες που ακολούθησαν έμαθε να ελέγχει

>>>>>τον εαυτό του και ο αριθμός των καρφιών που κάρφωνε στο

>>>>>πεζοδρόμιο λιγόστευε συνεχώς μέρα με τη μέρα: είχε ανακαλύψει

>>>>>ότι ήταν πιο εύκολο να συγκρατείται από το να καρφώνει καρφιά.

>>>>>Τελικά, έφτασε η μέρα κατά την οποίa ο νεαρός δεν έβαλε ούτε ένα

>>>>>καρφί στο πεζοδρόμιο. Τότε πήγε στον πατέρα του και του είπε ότι

>>>>>εκείνη την ημέρα δεν χρειάστηκε να βάλει ούτε ένα καρφί.

>>>>>Τότε ο πατέρας του, του είπε να βγάζει ένα καρφί για κάθε μέρα

>>>>>που θα περνούσε χωρίς να χάσει την υπομονή του.

>>>>>Οι μέρες πέρασαν και ο νεαρός τελικά μπόρεσε να πει στον πατέρα

>>>>>του ότι είχε βγάλει όλα τα καρφιά απ το πεζοδρόμιο.

>>>>>Ο πατέρας τότε, οδήγησε τον υιό του στο πεζοδρόμιο μπροστά από

>>>>>τον κήπο και του είπε:

>>>>>- «Παιδί μου, συμπεριφέρθηκες καλά, αλλά κοίτα πόσες τρύπες έχει

>>>>>το πεζοδρόμιο. Αυτό δεν θα είναι πια όπως πριν. Όταν μαλώνεις με

>>>>>κάποιον και του λες κάτι προσβλητικό, του αφήνεις μια πληγή όπως

>>>>>αυτή. Μπορείς να μαχαιρώσεις έναν άνθρωπο και μετά να του

>>>>>βγάλεις το μαχαίρι, ωστόσο όμως θα του μείνει πάντα μια πληγή.»

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν ανεβαίνω για σκι και έχει πολύ κόσμο αυτό που με ενοχλεί είναι ακριβώς αυτή η αναρχία στις ουρές.

Δεν με ενοχλεί να περιμένω 20 λεπτά για να πάρω το λιφτ, αρκεί αυτά τα 20 λεπτά να μην πρέπει να δίνω

αγώνα για να κρατήσω τη σειρά μου. Δεν μπορώ να κοιτάζω αδιαμαρτύρητα κάποιους να μου κλέβουν

τη σειρά ούτε μπορώ να «φορτώνω» και να κάνω παρατηρήσεις κάθε 2 λεπτά. Χαλάει το κέφι μου και στην μια

και στην άλλη περίπτωση. Όσο και να το έχω σκεφτεί δεν έχω καταφέρει να βρω λύση για να μην χαλάω τη διάθεσή μου.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πηγαίνω για σκι καθημερινές ή μέρες που υποθέτω ότι δεν θα

έχει κόσμο (πχ τέλος σαιζόν). Ας κάνω λιγότερες, πολύ λιγότερες φορές σκι, χωρίς αναμονή και νεύρα.

Σίγουρα, 5 μόνο ημέρες σκι τη χρονιά, σε επιλεγμένες μέρες με καλό καιρό και λίγο κόσμο, είναι

καλύτερος απολογισμός χρονιάς από 20 ημέρες σκι με πολυκοσμία και εκνευρισμό.

Απλά, είναι πέρα από τις δυνάμεις μου να το αντιμετωπίσω αλλιώς...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προ καιρού που πήγα ταξίδι στο Κάιρο είδα από μια άλλη σκοπιά τους Έλληνες και τους άλλους Ευρωπαίους.

Στο Κάιρο, όλοι πετάνε κάτω, στο δρόμο ή στο Νείλο, τα σκουπίδια τους και δεν τηρείται ποτέ σειρά

παρά μόνο σε μέρη όπου υπάρχουν μόνο τουρίστες πχ μουσεία. Αλλιώς, σε μαγαζιά, καντίνες κλπ, ποια ουρά; όποιος προλάβει είναι.

Η Ελλάδα έχει ήδη τεράστια διαφορά από το Κάιρο, αλλά έχει ακόμα δρόμο για να γίνει "Ευρώπη".

 

Νομίζω ότι και στην Ελλάδα τα πράγματα έχουν αλλάξει προς το "ευρωπαϊκότερο", αφού

όταν ήμουν πιτσιρίκι, θυμάμαι ότι πολύ συχνότερα έβλεπες να πετούν κάτω σκουπίδια και ότι οι

ουρές τηρούνταν πιο δύσκολα απ' ότι τώρα. Έτσι είναι ή μου φαίνεται εμένα;

 

[Να πω όμως και την αμαρτία μου: Το απόλαυσα αυτό το "χύμα στο κύμα" στο Κάιρο!

Και σκουπιδάκια πέταξα στο δρόμο (στο Νείλο όχι) (και είχε και παντού οδοκαθαριστές :wink: ),

και στα μαγαζιά έμπαινα και ζήταγα αυτό που ήθελα χωρίς να κοιτάξω αν προηγείται κάποιος.

Ποιος, εγώ! Που δεν πετάω ούτε γόπα, που όπου πηγαίνω ρωτάω τους άλλους πελάτες

"είστε σίγουρος ότι δεν προηγείσθε;". Φαίνεται πως δεν είμαι τόσο "ευρωπαία" όσο

νόμιζα και πως ο πολύς πολιτισμός και η ευγένεια με καταπιέζει...

Ήταν πολύ ευχάριστο και ένιωθα σαν παιδί όποτε, τσακ, πετούσα στην άκρη του δρόμου,

έτσι απλά και άκοπα, το βρώμικο χαρτομάντηλο! (Κανένας ψυχολόγος στο φορουμ? :lol: )]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lili,

εαν βαλουμε τα πραγματα σε μια καταταξη οσον αφορα την "μπαχαλοτητα"

(ο ορος δικος μου, sic) ειναι Αιγυπτος-Ελλαδα-Β. Ευρωπη.

Ετσι, για τους ιδιους λογους που ο Γερμανος οταν ερχεται στην Ελλαδα

οδηγει σαν καφρος, ο Ελληνας οταν παει στην Γερμανια οδηγει

υποδειγματικα. Το παραδειγμα αυτο τωρα ευκολα χρησιμοποιειται για να

εξηγησει τις οποιες συμπεριφορες.

Η γνωμη μου ειναι πως ο μονος τροπος να βελτιωθουμε ειναι με το

να κανουμε εμεις αυτο που ειναι σωστο και οταν ο διπλανος μας δεν το

κανει να φωναζουμε οσο και αν μας χαλαει το κεφι. Γιατι το κεφι μου θα

χαλασει περισσοτερο οταν ο γυφτουλας με περασσει στην ουρα θεωρωντας

με ηλιθιο. Για να γυρισω στο προηγουμενο παραδειγμα, στην Γερμανια

οταν πας να περασεις την ουρα των αυτοκινητων που περιμενουν στο

φαναρι, εαν σε δει αστυνομικος την εβαψες. Εαν δεν σε δει, εχεις να

ακουσεις τετοιο μπινελικι και τετοιο κυνηγητο μετα που θα το μετανιωσεις.

Στα Βαλκανια, εαν σε δει τροχαιος και τι εγινε ? Το πιο πιθανο ειναι να

βαριεται να αφησει τον φραπε του. Οσο για τους υπολοιπους στην ουρα

το θεωρουν ανεκτη συμπεριφορα οποτε εισαι κυριος.

Προτεινω λοιπον αντισταση (ο che ξυπνησε μεσα μου), στο κατω κατω μια

αστεια και εξυπνη ατακα βαζει στη θεση που του αρμοζει καθε

Νεαντερνταλ.

Σπυρος

 


temporary info: Σπύρος Καββαδίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Μην ανησυχείς Lili και οι "ευρωπαιοι" το ίδιο δεν κάνουν, όταν βρεθούν στην Ελλαδίτσα; Όλοι μας λίγο ή πολύ έτσι δεν ενεργούμε;

Το θέμα δεν είναι να φερθούμε σωστά επειδή υπάρχει ένα μάτι (του νόμου, του διπλανού κλπ) που μας κατσκοπεύει, αλλά να το κάνουμε γιατί έτσι μόνο νοιώθουμε καλά με τον εαυτό μας. Πάει μακριά η βαλίτσα...έχει διάφορες προεκτάσεις και πολλά έχουν ήδη ειπωθεί και παραπάνω. Κρατάω ένα : τα πάντα είναι θέμα παιδίας και αυτήν κανένας νόμος δεν μπορεί να την αλλάξει: χρειάζεται περισσότερη δουλειά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βέρα, θα μου επιτρέψεις να πω ότι καμία παιδεία δεν είναι αρκετή αν δεν υπάρχει ο "φόβος" των συνεπειών και η γνώση ότι αν κάνεις κάτι στραβό, σίγουρα θα τιμωρηθείς. Και αυτό ισχύει και στο σχολείο, αλλά και στην κοινωνία. Είναι ουτοπικό να ελπίζουμε ότι οι μεγάλες μάζες του πληθυσμού θα πράττουν το σωστό υποκινούμενες από βαθιά αίσθηση ευθύνης.

 

Στην Ελλαδίτσα όμως, όποτε γίνεται μια προσπάθεια να εφαρμοστούν οι νόμοι προς όφελος του γενικότερου συνόλου, μας πιάνει το γνωστό «επαναστατικό» (του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υποφέρει, και άλλα φαιδρά) με αποτέλεσμα πράγματι να θυμίζουμε περισσότερο Κάιρο, παρά Παρίσι.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Posts

    • Την προηγούμενη φορά που ένας GOAT (Greatest Of All Time) - σε extreme  άθλημα (F1 συγκεκριμένα) - επέστρεψε μετά από σύντομη αποχώρησή του, τελικά την έπαθε στο άθλημα που έκανε ως χόμπυ. Μιλάω για τον αγαπημένο σε όλους μας Michael Schumacher. Ας ελπίσουμε ότι επιστρέφοντας στο ΠΠ σκι, ο Hirscher, δεν θα έχει μετά κανένα ατύχημα με αυτοκίνητο... (γιατί ο συγκεκριμένος κάνει και πολύ μοτοκρός)
    • Marcel Hirscher to represent the Netherlands in 'new project' after announcing surprise comeback Marcel Hirscher has announced he is coming out of retirement to race under the Dutch flag and is targeting a return next season. The alpine skiing legend walked away from the sport in 2019 having competed as an Austrian throughout his career but has now opted to switch nationalities, having been born to a Dutch mother. Hirscher is a two-time Olympic champion and eight-time World Cup winner. Austrian two-time Olympic champion Marcel Hirscher is planning a sensational comeback to alpine skiing. The 35-year-old is one of the sport’s most decorated champions, having claimed a record eight straight World Cup titles, 67 World Cup victories, five world titles and three Olympic medals before hanging his skis up in 2019. He has, however, been unable to shake the competitive itch and is plotting a racing return for the upcoming 2024/25 season. In another twist, he will do it under the flag of the Netherlands, having been born to an Austrian father and a Dutch mother. “I have an excellent relationship with the OSV [Austrian Ski Federation] and am grateful to them for everything we have achieved,” said Hirscher. “This new project is best realised as a Dutch person.” The Austrian Ski Federation expressed its “regret” that Hirscher had opted to switch nationalities but supported his decision. “We have of course tried to offer Marcel the best possible and individual conditions in the event of a return to alpine racing," a statement read. “Of course, we very much regret his decision to switch to the Dutch Ski Association, but in the end we supported it. Marcel's achievements for the sport and the Austrian federation have been enormous.” eurosport.com    
    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. dmar
      dmar
      (117 years old)
    2. Kostas T
      Kostas T
      (39 years old)
    3. nikos1914
      nikos1914
      (42 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,319
    • Total Posts
      460,832
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,674
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    awajonn11
    Joined
×
×
  • Create New...