Jump to content
combatfear4

HELP FROM THE PROS!

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Κάνω περίπου 4 χρόνια snowboard! και πραγματικά δεν βλέπω την ώρα να χιονίσει και να πάω στα βουνά!

Σκέφτηκα όμως πως θα ήθελα να αρχίσω παράλληλα με το snowboard και freestyle ski! και ήθελα κάποιες συμβουλές από τους προχωρημένους όπως:

ποια μάρκα freestyle ski είναι καλή! μπότες και τα λοιπά...

Και, ζει το freestyle ski στην Ελλάδα; Γιατί προσωπικά δεν έχω δει πολλούς!

 

Αυτά.... ελπίζω να με βοηθήσετε.. και σε περίπτωση που δεν καταλαβαίνετε κάτι λόγο τις διαλέκτου που χρησιμοποιώ κάντε comment και θα το επαναλάβω στα Ελληνικά!

 

να έχετε έναν ωραίο χειμώνα (λίγο δύσκολο με τους XXX που κυβερνούν την χωρα) με πολύ χιόνι snowboard και ski!! :whistling:

 

3exasa na sas po pos 3ero apiasto ski! kai giayto 8elo na epektino tis gnosis mou kai tin plaka fisika sto freestyle!

Edited by combatfear4
μετατροπή στα Ελληνικά

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γειά σου combatfear4 , επικό το πόστ σου ! :D από που να ξεκινήσει κανείς και που να τελειώσει, μοντς, φρεσταιλάδες, σνοουμπορντάδες μέχρι και οι πιο σκληροί επικρητές τις κυβέρνησης (έχουμε και απο αυτούς εδώ :P ) θα προσπαθήσουν να σου ανοίξουν τα μάτια.

 

Καλό χειμώνα :whistling:


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω, δεν ξερεις σκι και θελεις να πας κατευθειαν στο φρισταιλ?? πολυ αισιοδοξο σε βρισκω :whistling:


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

κατ'αρχην καλως ηρθες στο snowclub.

να ξερεις οτι πολλοι προσπαθησαν να πανε απευθειας στο freestyle αλλα ο μικροτερος τραυματισμος τους ηταν ρηξη μηνισκου..

αν θες να πας εκει παρε σκι αρχαριου μαθε να στριβεις να να να και μετα ξεκινα δειλα δειλα να κανεις τα freestylαδικα κολπα που ονειρευεσαι :whistling:


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτά.... ελπίζω να με βοηθήσετε.. και σε περίπτωση που δεν καταλαβαίνετε κάτι λόγο τις διαλέκτου που χρησιμοποιώ κάντε comment και θα το επαναλάβω στα Ελληνικά!

 

Σε πιάνω δικέ μου

 

Το να μάθεις να στρίβεις με τα ski είναι μια βαρετή ιστορία και από ότι κατάλαβα εσύ δεν έχεις χρόνο για χάσιμο. Εσένα το μόνο που σε νοιάζει είναι να πετάς και να κάνεις κόλπα. Εγώ θα σου πρότεινα με το πρώτο χιόνι να τρέξεις στα Καλάβρυτα στο air bag και εκεί να δοκιμάσεις τα πρώτα σου κόλπα. Και μη ξεχάσεις να μάθεις και switch γιατί παίζει πολύ στα Καλάβρυτα.

Edited by Wipika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όποτε θες μάθημα speedflying πες φίλε σε βλέπω έτοιμο.

 

Βασικά η σωστή σειρά είναι μαθαίνω τα βασικά του σκι, μαθαίνω τα βασικά του freestyle, μαθαίνω τα βασικά του speedflying αλλά και εγώ σε πολλά σπορ που έχω ξεκινήσει βιαστικός ήμουν.

 

Ούτε speedflying βλέπεις πολλούς, ούτε snowkiters, ούτε ορειβατικό σκι αλλά πίστεψέ με μια χαρά κάνουν. Έλα ένα Σάββατο με κακοκαιρία Φτερόλλακα πχ

 

Αν θες μια συμβουλή τις πρώτες φορές κάνε μαθήματα σκι ή με φίλο ή με δάσκαλο σωστό και ...τις δέστρες στο 5.

 

Σε πιο χιονοδρομικό συχνάζεις?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σε πιάνω δικέ μου

 

Το να μάθεις να στρίβεις με τα ski είναι μια βαρετή ιστορία και από ότι κατάλαβα εσύ δεν έχεις χρόνο για χάσιμο. Εσένα το μόνο που σε νοιάζει είναι να πετάς και να κάνεις κόλπα. Εγώ θα σου πρότεινα με το πρώτο χιόνι να τρέξεις στα Καλάβρυτα στο air bag και εκεί να δοκιμάσεις τα πρώτα σου κόλπα. Και μη ξεχάσεις να μάθεις και switch γιατί παίζει πολύ στα Καλάβρυτα.

 

Yo !! Τα είπες όλα δικέ μου ! ρισπεκτ! :P


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
κατ'αρχην καλως ηρθες στο snowclub.

να ξερεις οτι πολλοι προσπαθησαν να πανε απευθειας στο freestyle αλλα ο μικροτερος τραυματισμος τους ηταν ρηξη μηνισκου..

αν θες να πας εκει παρε σκι αρχαριου μαθε να στριβεις να να να και μετα ξεκινα δειλα δειλα να κανεις τα freestylαδικα κολπα που ονειρευεσαι :P

 

βασικά, κάτι που δεν ανέφερα προηγουμένως είναι πως ξέρω ski έκανα πολύ καιρό μέχρι τέσσερα χρονια πριν που άρχισα το snowboard και πωρώθηκα!! φυσικά και δεν θα πήγαινα κατευθείαν για "freestyle" ! :)

Edited by Χρήστος Λάππας
μετατροπή στα Ελληνικά

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώνετε για να που λύσετε τις απορίες μου αλλα προς το παρόν κανένας δεν έχει απαντήσει την πιο σημαντική απορία!!: Ποιες είναι οι καλές μάρκες για freestyle skis???? :lol:

Edited by Χρήστος Λάππας
μετατροπή στα Ελληνικά

Share this post


Link to post
Share on other sites

βασικα ενας κανονας του φορουμ ειναι να γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες και οχι greeklish

γραψε λοιπον στα ελληνικα και σου απανταμε σε οτι θες

θα ειδες οτι το πρωτο σου ποστ το εκανε μεταφραση ο συντονιστης

μην συνεχιζεις λοιπον με τα Greeklish απαγορευονται οπως και τα κεφαλαια :lol:


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
σας ευχάριστο για τον χρωμό που αφιερώνεται για να που λύσετε τις απορίες μου αλλα προς το παρόν κανένας δεν έχει απαντήσει την πιο σημαντική απορία!!: pies είναι οι καλές μάρκες για freestyle skis???? :lol:

 

H ερώτησή σου είναι σαν να ρωτάς ποιές είναι καλές μάρκες αυτοκινήτου για τζιπ. Όλες έχουν μοντέλα ακριβά και καλά και μοντέλα φτηνά λιγότερο καλά, πολύ freestyle, λιγότερο freestyle κλπ κλπ


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
βασικα ενας κανονας του φορουμ ειναι να γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες και οχι greeklish

γραψε λοιπον στα ελληνικα και σου απανταμε σε οτι θες

θα ειδες οτι το πρωτο σου ποστ το εκανε μεταφραση ο συντονιστης

μην συνεχιζεις λοιπον με τα Greeklish απαγορευονται οπως και τα κεφαλαια ;)

οκ, κανένα πρόβλημα :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα που το ξεκαθάρισες ότι έκανες σκι και παλαιότερα βγάζει πιο πολύ νόημα. Όπως είπε και ο Μιχάλης, πολλές μάρκες βγάζουν αυτό που ζητάς. Γενικά τα freestyle είναι μαλακά twin tip πέδιλα. To Armada ARV είναι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό γιατί το είχα. Εξαιρετικό και πανάλαφρο πεδιλάκι, κάνει τα πάντα εκτός του να καρβάρει σε πάγο. Ίσως να το κάνει και αυτό με τον σωστό αναβάτη. :lol:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάρε τα πιο φθηνά πέδιλα που μπορείς να βρεις.


p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ασε τις μάρκες και μην περιμένεις να σου δώσει κανένας παραδείγματα για πιο πέδιο gama*i περισσότερο.

Googlare Twin Tip , waist size το πολύ κανα 75αρι και δες τι θα σου βγάλει. Οποιο και αν πάρεις είναι το ίδιο πράγμα , εξαρτάται βέβαια και από την τσέπη του χορηγού σου....

 

Αυτό που έχει σημασία είναι να πάρεις τα βουνά αλλιώς freestyle ΔΕΝ μαθαίνεις! Πήγαινε κοντά σε όποια πάρκα υπάρχουν στα ελληνικά βουνά και κάνε γνωριμίες (ο jesus να σε φωτήσει δηλαδή.. :wacko: ). Πήγαινε εξωτερικό σε πάρκα και camps , ανάλογα πάντα τις διαθέσεις του ...χορηγού σου. :D

 

Πριν κάνεις όμως την κίνηση, σου προτείνω το εξής: άσε τις ιδέες του τύπου λίγο snowboard, λίγο ski και ΔΙΑΛΕΞΕ αυτό που σου αρέσει περισσότερο και αφιέρωσε ΧΡΟΝΟ (χρόνια..) μόνο σε αυτό. Αν τα κάνεις όλα μαζί ταυτόχρονα θα χάσεις την μπάλα.

Edited by Fidelio

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πριν κάνεις όμως την κίνηση, σου προτείνω το εξής: άσε τις ιδέες του τύπου λίγο snowboard, λίγο ski και ΔΙΑΛΕΞΕ αυτό που σου αρέσει περισσότερο και αφιέρωσε ΧΡΟΝΟ (χρόνια..) μόνο σε αυτό. Αν τα κάνεις όλα μαζί ταυτόχρονα θα χάσεις την μπάλα.

Σωστός και στα άλλα που λέει. Κάνε μαθήματα και παρέες και κυρίως κάνε σκι πολύ σκι, το πέδιλο είναι το λιγότερο. Στη θέση σου θα έψαχνα για μεταχειρισμένο πάμφθηνο twin tip για αρχή αλλά αν ο χορηγός το χώνει πάσο

 

Φίλε ξεκίνα το speedflying είναι επικίνδυνα τα άλματα χωρίς αλεξίπτωτο


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...