Jump to content
zoe_x

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΗΝΙΣΚΟ..

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!!Χρόνια πολλά και ΧΙΟΝΙΑ πολλά κατ΄αρχήν!

 

Επεστρεψα μετα απο καιρο αρκετο με ενα μεγαλο ερωτημα που δημιουργηθηκε πριν λιγες μερες,εν αναμονη χιονοπτωσεως..(αντε και λιγο πιο μπροστα..)

Περσυ, μηνα φεβρουαριο-μαρτιο καπου εκει, πηγα και εκανα κι εγω μια μαγνητικη και μου πε τοτες ο 1ο1 γιατρος "εχεις ρηξη,πρεπει να κανεις επεμβαση".Επειδη δεν ειχα πρηξιμο και υγρο και τετοια πραγματα,παρα μονο τον πονο των μετα-σκι-ημερων,λιγο που δεν μπορουσα να το κλεισω χωρις να ποναει(αυτο το χα και στα 2 τα ποδια-μαλλον ηταν το πιασιμο.) και τις 2 μερες πριν την μαγνητικη που χτυπουσε λιγο αν χτυπουσα το ποδι στο εδαφος.

Πηγα ομως και σε 2ο γιατρο,ο οποιος μου ειπε οτι δεν χρειαζοταν ν κανω τπτ,παρα να το ξεκουρασω,γιατι δεν ειχα κανενα συμπτωμα.(Με το που εβγαλα τη μαγνητικη,εφυγε και ο λιγος ο πονος που ειχα).

Η διαγνωση στο χαρτι της μαγνητικης ηταν "Ευρήματα ρήξης στο οπίσθιο κέρας του έσω μηνίσκου".

 

Έκτοτε εχει περασει ενας-σχεδόν-χρόνος,χωρις προβληματα(πονο πονους χονδροπαθειας απο αλλαγες καιρου.. :lol: )εχω παει βουνο,τρεχω ,βαρη λλιγο πολυ,ασκησουλες κλπ χωρις πονους και κλαμματα.

 

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:Τωρα που εμαθα να μην πεφτω-η τουλαχιστον να πεφτω σωστα :lol: -γιατι μαλλον απο κει την επαθα τη ζημια, θα κανω κακο στο ποδι αν παω πχ μια μερα για σκι?δεν μιλαμε να παω καμια βδομαδα να λιωνω καθε μερα,απλα σπαστα που και που? :lol:

 

Περιμενω απαντησσεις και καμια συμβουλη παιδια,απο κανεναν ομοιοπαθη.Ευχαριστω..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχάς περαστικά

 

Αντί να λάβεις υπόψιν σου τι σου λέμε εμείς εγώ θα σου πρότεινα να λάβεις υπόψιν τι θα σου πει ο γιατρός που εμπιστεύεσαι

 

Μολαταύτα να ξέρεις ότι όποιος κάνει σκι έχει μικροπροβλήματα και στην άρθρωση και στον μηνίσκο και στο χιαστό. Κάθε μέρα σκι κάνει κακό στο γόνατο, μικρό κακό αν κάνεις σωστά το οποίο επειδή γυμνάζεσαι είναι σαν να μην έγινε. όπως θα ξέρεις κάθε γυμναστική ουσιαστικά σκίζει τον μυ ο οποίος αποκαθίσταται κάνοντας πιο δυνατές τις ενώσεις.

 

Για τον μηνίσκο και ειδικά το οπίσθιο κέρας έχω και εγώ ωραία ευρήματα. Γενικά (αλλά επαναλαμβάνω ότι πει ο γιατρός) έχουν κάνει μεγάλες καριέρες στο ποδόσφαιρο με το οπίσθιο κέρας σε μόνιμο πρόβλημα.

 

Εγώ θα σου πρότεινα αν σου πει ο γιατρός ότι μπορείς, να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στο να είναι η δέστρα φρεσκοσερβισαρισμενη και σωστά ρυθμισμένη μπρος πίσω ώστε να βγει το πέδιλο.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

.......και έχε υπ΄όψη σου,ότι κανένας ορθοπεδικός δεν θα βρεθεί να σου πεί.....κάνε παιδί μου σκί ελεύθερα!Ο δικός μου π.χ. μου έχει πεί ότι το σκί και το γονατιστό :Nail Biting: να το ξεχάσω!...σιγά μηντον ακούσω...λες και τα ξέρει όλα αυτός! :Batting Eyelashes: :Just Kidding:


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
.......και έχε υπ΄όψη σου,ότι κανένας ορθοπεδικός δεν θα βρεθεί να σου πεί.....κάνε παιδί μου σκί ελεύθερα!Ο δικός μου π.χ. μου έχει πεί ότι το σκί και το γονατιστό :Nail Biting: να το ξεχάσω!...σιγά μηντον ακούσω...λες και τα ξέρει όλα αυτός! :Batting Eyelashes: :Just Kidding:

 

Σωστος. Και εγω εχω καποια πολυ μικρα προβληματα αλλα απλα προσεχω οσο μπορω κ τπτ αλλο......

 

Απο την αλλη παλι υπαρχουν και οι.... """"Γιατροι"""" - Εμποροι που σου λενε κατευθειαν για επεμβαση, οτι τα φαρμακα, η ξεκουραση κτλ δεν θα κανουνε τπτ....... και καποια στιγμη θα την κανεις ετσι κ αλλιως την επεμβαση....... μονο κ μονο για να ΒΓΑΛΟΥΝ ΦΡΑΓΚΑ :thumbsup: Προσοχη Λοιπον!!!!! ΠΑΝΤΑ πηγαινουμε σε γιατρο που εμπιστευομαστε οσο περισσοτερο γινεται και ΠΑΝΤΑ πηγαινουμε να παρουμε μια 2η και γιατι οχι και 3η γνωμη!!! Ειδικα αν λενε και οι 2 πρωτοι για επεμβαση..........

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σωστος. Και εγω εχω καποια πολυ μικρα προβληματα αλλα απλα προσεχω οσο μπορω κ τπτ αλλο......

 

Απο την αλλη παλι υπαρχουν και οι.... """"Γιατροι"""" - Εμποροι που σου λενε κατευθειαν για επεμβαση, οτι τα φαρμακα, η ξεκουραση κτλ δεν θα κανουνε τπτ....... και καποια στιγμη θα την κανεις ετσι κ αλλιως την επεμβαση....... μονο κ μονο για να ΒΓΑΛΟΥΝ ΦΡΑΓΚΑ :Batting Eyelashes: Προσοχη Λοιπον!!!!! ΠΑΝΤΑ πηγαινουμε σε γιατρο που εμπιστευομαστε οσο περισσοτερο γινεται και ΠΑΝΤΑ πηγαινουμε να παρουμε μια 2η και γιατι οχι και 3η γνωμη!!! Ειδικα αν λενε και οι 2 πρωτοι για επεμβαση..........

 

Ετσι και ο πρωτος που ειχα παει,που ηταν καθετος στο θεμα και μου ελεγε δεν και οχι και πρεπει να την κανεις την επεμβαση κ τετοια.Κ επειση δεν μου τα λεγε καλα,γτ λογω ενος θεματος υγειας π εχω-τα ποδια ειναι σημαντικο θεμα- επρεπε να σιγουρευτω κ μου λεγε δεν παιζει ρολο και δεν θα παθεις τπτ..πφφφφ..Ο 2ος παντως που πηγα μου ειπε ο ανθρωπος οτι πλεον προσπαθουν να αποφευγουν τις επεμβασεις στους μηνισκους-φυσικα εαν δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα η αναγκη-γιατι υπαρχει περιπτωση να δεσει μονος του και οι μισοι ανθρωποι που χουν κανει δεν το χρειαζοταν.Παντως επειδη τον ρωτησα,μου χε πει "Φυσικα καποια στιγμη θα μπορεσεις να ξανακανεις σκι,δεν το αποκλειουμε,αλλα καλα θα ταν να το προσεχεις αρχικα"

 

Δηλαδη τι?τωρα που πιασαν τα χιονια,εγω θα πινω καφε στο παγκακι?πφφφ :Just Kidding:

 

ευχαριστω παιδια παντως για την ανταποκριση!Παντως με μια μερα,θα παθω κατι?(Και ειπαμε,δεν ειμαι και Η σκιερ..αρχικο σταδιο ειμαι ακομα.. :Nail Biting: )

Share this post


Link to post
Share on other sites
....(Και ειπαμε,δεν ειμαι και Η σκιερ..αρχικο σταδιο ειμαι ακομα.. :thumbsup: )

 

Α!..μορφονιά είσαι;...πες το μας να προσέχουμε να μην εκτεθούμε...και ΄γώ σε νόμιζα για κανα μουστακαλή,τριχωτό και άσχημο! :Batting Eyelashes: :Just Kidding: :Nail Biting:


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ετσι και ο πρωτος που ειχα παει,που ηταν καθετος στο θεμα και μου ελεγε δεν και οχι και πρεπει να την κανεις την επεμβαση κ τετοια.Κ επειση δεν μου τα λεγε καλα,γτ λογω ενος θεματος υγειας π εχω-τα ποδια ειναι σημαντικο θεμα- επρεπε να σιγουρευτω κ μου λεγε δεν παιζει ρολο και δεν θα παθεις τπτ..πφφφφ..Ο 2ος παντως που πηγα μου ειπε ο ανθρωπος οτι πλεον προσπαθουν να αποφευγουν τις επεμβασεις στους μηνισκους-φυσικα εαν δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα η αναγκη-γιατι υπαρχει περιπτωση να δεσει μονος του και οι μισοι ανθρωποι που χουν κανει δεν το χρειαζοταν.Παντως επειδη τον ρωτησα,μου χε πει "Φυσικα καποια στιγμη θα μπορεσεις να ξανακανεις σκι,δεν το αποκλειουμε,αλλα καλα θα ταν να το προσεχεις αρχικα"

 

Δηλαδη τι?τωρα που πιασαν τα χιονια,εγω θα πινω καφε στο παγκακι?πφφφ :Batting Eyelashes:

 

ευχαριστω παιδια παντως για την ανταποκριση!Παντως με μια μερα,θα παθω κατι?(Και ειπαμε,δεν ειμαι και Η σκιερ..αρχικο σταδιο ειμαι ακομα.. :Just Kidding: )

 

Στο ΜΗΔΕΝ η δεστρα στο ΜΗΔΕΝ :Nail Biting: :thumbsup::D


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο ΜΗΔΕΝ η δεστρα στο ΜΗΔΕΝ :P:thumbsup::thumbsup:

ε οχι και στο μηδεν :lolu: Και μιας που αναφερθηκαν οι δεστρες,εγω που ακομα νοικιαζω πεδιλα (ο θεος να τα κανει με τετοια συντηρηση που τα κανουν..) στο ποσο να τα ρυθμιζω για να μην μου (ξανα)βγει κανα ποδι (φτου φτου). Γιατι απ την πρωτη φορα ακομα θυμαμαι οτι οσες φορες σαβουρντιστηκα τα πεδιλα εμειναν απτοητα..και να τα αποτελεσματα μετα.Επειδη το εψαξα η εξισωση μου βγαινει γυρω στο 4.5-5 :clapping:

Και γιατι πρεπει να ειναι διαφορετικα ρυθμισμενη η πισω απ την μπροστα? (μα ποοοσα πολλα πρεπει να μαθω..)

Edited by zoe_x

Share this post


Link to post
Share on other sites
Α!..μορφονιά είσαι;...πες το μας να προσέχουμε να μην εκτεθούμε...και ΄γώ σε νόμιζα για κανα μουστακαλή,τριχωτό και άσχημο! :lolu::clapping::P

 

 

:thumbsup: :thumbsup: σας παραπλανησε ο εκφραστικος μου τροπος?δεν πιστευω... B):(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και γιατι πρεπει να ειναι διαφορετικα ρυθμισμενη η πισω απ την μπροστα? (μα ποοοσα πολλα πρεπει να μαθω..)

 

Διαφορετικά ρυθμισμένη η πίσω από την μπροστά; Που το είδες γραμμένο αυτό; :lolu:

 

Για την σωστή ρύθμιση δέστρας για το επίπεδο σου κοίτα εδώ:

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=3785


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διαφορετικά ρυθμισμένη η πίσω από την μπροστά; Που το είδες γραμμένο αυτό; :(

 

Για την σωστή ρύθμιση δέστρας για το επίπεδο σου κοίτα εδώ:

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=3785

 

 

yeap!το εχω ηδη μελετησει το πινακακι!Η αληθεια ειναι οτι καπου εκει μεσα σε κατι τετοιες συζητησεις(δεν θυμαμαι αν ηταν συγκεκριμενα αυτο το post) το ειδα αυτο για τις δεστρες..οποτε καλα που ρωτησα.. :shysterical: Εεευχαριστω πολλυ για την ενημερωση και τις πληροφοριες!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η δικια μου περιπτωση οπως εγραψα σε αλλο post,απο τον Μαιο με προβλημα στο γονατο,και συνεχής καταπονηση,επιβαρυνση ολο το καλοκαιρι λογω της φυσης της δουλεια μου(7-8 ωρες min την ημερα στα tennis courts) το οποιο κατα την γνωμη μου προηλθε απο ελλειπή προετοιμασία :wallbash: το χειμωνα.Ολο το καλοκαιρι πονος,δυσκολια στην καμψη του γονατος,παγοθεραπεις κ ισομετρικές για δυναμωμα.Τον Οκτωμβριο μαγνητική,ρηξη εσω μηνισκου 20mm,συνεχεια δυναμωμα,παω σε γνωστό γιατρο στο ΚΑΤ ειδε μονο την μαγνητητική 3 δευτερολεπτα!!αφαιρεση μου ειπε κατευθειαν κ την τιμή!!600 παρακαλώ.Σε αλλους δυο που πηγα ο ενας ειδικα μου ειπε δυναμωμα,μια σκονη για τους χονδρους κ βλεπουμε.Η τιμή στα ιδιωτικά παντως εχει ξεφυγει. Μετα απο 3 μηνες δυναμωμα,σκι στο εξωτερικό μια εβδομαδα -με προσοχη στην αρχη(o πολυ καλος καιρός βοηθησε),γυρισα με το ποδι μου να ειναι πολύ καλυτερα!!!

Ειμαι σε διλλημα τωρα,να κανω την επεμβαση,πως θα ειναι μετά,να το αφησω λιγο ακομη,τι να κανω?

Ποιον να εμπιστευτεις,ειναι κ η δουλεια στη μεση?Σενεχιζω πανως το δυναμωμα θα το τεσταρω σε συνθηκες καταπονησης κ βλεπουμε.

Εμπειρίες κ συστασεις γιατρων(σε pm) δεκτές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

σου προτείνω να εμπιστευτείς το γόνατό σου, με τις ασκήσεις ενδυνάμωσης νομίζω πως θα βελτιώνεται η κατάσταση καιρό με τον καιρό και είναι καλό να μην πειράξεις το γόνατό σου αν δεν υπάρξει πρόβλημα. Εγώ βρέθηκα επίσης πολύ κοντά στην αρθροσκόπηση και σήμερα, 5 χρόνια μετά, σκέφτομαι τι ανοησία θα είχα κάνει αν είχα ακούσει τον γιατρό......Προσοχή οι αρθροσκοπήσεις δεν είναι όπως συνήθως παρουσιάζονται πρίν και τίποτε δεν είναι σίγουρο, για τα αποτελέσματά τους!


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι σημαίνει:

"Ενδοπαρεγχυματικές εκφυλιστικές αλλοιώσεις ελέγχονται σε αμφότερους τους μηνίσκους"


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γύμναζε τα πόδια σου, όταν αρχίσεις να καις τετρακέφαλους σταμάτα, καλό σκι καλή σεζόν.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι σημαίνει:

"Ενδοπαρεγχυματικές εκφυλιστικές αλλοιώσεις ελέγχονται σε αμφότερους τους μηνίσκους"

 

οτι εχει εκφυλιστεί ο μηνίσκος, φαντασου κατι σαν φθαρμένα λάστιχα. απ’οσο γνωριζω (δεν ειμαι ιατρος) οι μηνίσκοι είναι ινοχονδρινα αμορτισέρ ανάμεσα στα δυο κόκαλα (κνήμη και μηρό) και οι λόγοι που εχουν φθαρεί είναι αρκετοι (κραδασμους, κάποιο ατύχημα, γηρατειά κλπ)

 

δεν λεει για ρήξη για να απαιτείται αρθροσκόπηση (καθαρισμός η συρραφή) και σίγουρα εξαρτάται από τον βαθμό φθοράς, θα σου πει ο ορθοπεδικός

 

Ανδρεα μην σε ανησυχεί υπερβολικα, οι περισσότεροι εχουμε πια εκφύλιση στους μηνίσκους. αναγκαστικά θα μαθουμε να αντιμετωπίσουμε χονδροπαθειες, αρθρίτιδες κλπ…

ρωτα εάν χρειάζεσαι φυς/πειες. ενδυνάμωση σιγουρα ΝΑΙ

Edited by Olga

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,632
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...