Jump to content
kats13

Χ.Κ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά

δυστυχώς για άλλη μια χρονιά νιώσαμε την προχειρότητα του Χ.Κ.Παρνασσού. Θεωρώ τουλάχιστον ντροπή για να μην πω κάτι χειρότερο, εχτές που από το πρωί οι υπεύθυνοι έβλεπαν την πυκνότητα της ομίχλης, να μην υπήρξε η παραμικρή κίνηση αποζημίωσης, έκπτωσης στον κόσμο που έδωσε 30 ευρώ για να κάνει το αγαπημένο του σπόρ. Και τελικά καταλήξαμε να κάνουμε με το ζόρι 5 κατεβασιές.

Επίσης είναι γελοίο να χρειάζεσαι να βάλεις αλυσίδες για ένα δρόμο που αν ασχοληθείς 1 ώρα τον έχεις κάνει λαμπίκο.

Το αποκορύφωμα ήταν το μήνυμα του κέντρου που έλεγε ότι δοκιμάστηκε ο εξοπλισμός και το προσωπικό στο δυνατό αέρα και κρύο.

Προσωπικά είναι η τελευταία φορά που ανεβαίνω, χιλιες φορές να δίνω τα λεφτά μου στους βούλγαρους, που τουλάχιστον με σέβονται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλικά στο γράφω και εδώ. Δεν στη λέω απλά νομίζω ότι υπάρχει μια έλλειψη γνώσης από την μεριά των πελατών. Τα ίδια που γράφεις θα μπορούσα να τα γράφω και εγώ για τα Καλάβρυτα που ήμουν. Κι όμως ξέρω ότι κάποοι εργάστηκαν πολύ πιο σκληρά και σε πολύ πιο σκληρές συνθήκες από αυτές που θα άντεχα για να χαρούμε εμείς σκι.

 

Γυρίζει κανένα χιονοδρομικό του κόσμου τα λεφτά σου πίσω ή έχει έκπτωση λόγω ομίχλης?

 

Αν πιστεύεις ότι στην προηγούμενη κακοκαιρία τουλάχιστον 20 άνθρωποι εργάστηκαν σε συνθηκες στις οποίες του μέσου Έλληνα θα κινδύνευε η ζωή του πιστεύω το ΧΚΠ θα χαρεί να σε φιλοξενήσει ένα βράδυ που χιονίζει να ξυπνήσεις μαζί τους. Φιλικά το λέω απλά πίστεψέ με θέλει πολύ δουελιά και κρύο και πόνο για να ανοίξει ένα χιονοδρομικό. Αν δεν το δεις δεν μπορείς να το πιστέψεις

 

Εξαίρεση αποτελεί ο δρόμος που στα Καλάβρυτα είχε βγει άσφαλτος σε όλη τη διαδρομή (πουθενά χιόνι) αλλά θέλω να τους ακολουθήσω ένα πρωί να σιγουρευτώ ότι κάνουν οικολογικό έγκλημα με το αλάτι ή απλά...είναι πολύ γατόνια. Μάλλον ρίχνουν τόνους αλάτι αλλά δεν είμαι σίγουρος.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πουθενά στον κόσμο δεν κλείνουν χιονοδρομικά λογω ομίχλης. Στο βουνό πάμε και το βουνό είναι απρόβλεπτο. Αλήθεια στη Βουλγαρία σε αποζημιώνουν όταν έχει ομίχλη; (ας μην ανοίξουμε το θέμα της περίθαλψης σε περίπτωση ατυχήματος)

Edited by pies

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η άγρια ομορφιά του βουνού είναι ότι είναι απρόβλεπτο. Στο κάτω κάτω της γραφής, το σκι είναι άθλημα του βουνού άρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε και δύσκολες καταστάσεις. Το θέμα είναι πόσο προετοιμασμένοι ήμαστε ψυχολογικά, σωματικά και πόσο καλό εξοπλισμό κουβαλάμε μαζί μας.

 

Έχουμε πλέον πολλά site που μας προετοιμάζουν στο περίπου τι θα συναντήσουμε. Χθες (Δευτέρα) ανεβήκαμε με δική μας ευθύνη , γνωρίζοντας ότι θα έχει χιονόπτωση και πολύ δυνατό αέρα.

Σε αυτούς τους δύσκολους οικονομικά καιρούς, πρέπει να 'μαστε πιο προσεχτικοί στην επιλογή της μέρας που θα ανέβουμε βουνό.

 

Υ.Γ ο δρόμος μου φάνηκε αρκετά καθαρός (σε σχέση πάντα με την εικόνα που έχω στο μυαλό μου, από προηγούμενες επισκέψεις).

Edited by arcas

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φιλικά στο γράφω και εδώ. Δεν στη λέω απλά νομίζω ότι υπάρχει μια έλλειψη γνώσης από την μεριά των πελατών. Τα ίδια που γράφεις θα μπορούσα να τα γράφω και εγώ για τα Καλάβρυτα που ήμουν. Κι όμως ξέρω ότι κάποοι εργάστηκαν πολύ πιο σκληρά και σε πολύ πιο σκληρές συνθήκες από αυτές που θα άντεχα για να χαρούμε εμείς σκι.

 

Γυρίζει κανένα χιονοδρομικό του κόσμου τα λεφτά σου πίσω ή έχει έκπτωση λόγω ομίχλης?

 

Αν πιστεύεις ότι στην προηγούμενη κακοκαιρία τουλάχιστον 20 άνθρωποι εργάστηκαν σε συνθηκες στις οποίες του μέσου Έλληνα θα κινδύνευε η ζωή του πιστεύω το ΧΚΠ θα χαρεί να σε φιλοξενήσει ένα βράδυ που χιονίζει να ξυπνήσεις μαζί τους. Φιλικά το λέω απλά πίστεψέ με θέλει πολύ δουελιά και κρύο και πόνο για να ανοίξει ένα χιονοδρομικό. Αν δεν το δεις δεν μπορείς να το πιστέψεις

 

Εξαίρεση αποτελεί ο δρόμος που στα Καλάβρυτα είχε βγει άσφαλτος σε όλη τη διαδρομή (πουθενά χιόνι) αλλά θέλω να τους ακολουθήσω ένα πρωί να σιγουρευτώ ότι κάνουν οικολογικό έγκλημα με το αλάτι ή απλά...είναι πολύ γατόνια. Μάλλον ρίχνουν τόνους αλάτι αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

+10000

Πες τα ρε ΜΙΚ.

Κυριοι μην βγαζετε γκρινια ακομα και στην διασκεδαση σας.....

Μην ειμαστε υπερβολικοι σε καποια θεματα χωρις να γνωριζουμε πως δουλευει μια υπηρεσια. Αν παλι καποιος θελει να το κανει ας παει να δει πως δουλευει μια υπηρεσια και αν εκει δει οτι υπαρχουν προβληματα τοτε να κραξει.

Εγω παντως Βουλγαρια δεν τα δινω!!!!

Αυτα

Φιλικα οπως παντα....


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ομίχλη στα ΧΚ. είναι -δυστυχώς- fact of life και το μόνο που μπορεί να κάνει ο χιονοδρόμος είναι να επιλέγει καλύτερα τις ημέρες που θα τα επισκεφτεί, ή να σκιάρει στα δέντρα όπου υπάρχουν και εφόσον το χιόνι το επιτρέπει. Από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, κανένα χιονοδρομικό των Άλπεων (αλλά ούτε και της Βουλγαρίας) δεν επιστρέφει χρήματα λόγω ομίχλης, από την στιγμή που οι αναβατήρες λειτουργούν.

 

 

Για τον αποχιονισμό του ΧΚΠ έχω γράψει πολλές φορές ότι υπάρχουν ευδιάκριτες διαφορές με αυτό του ΧΚ Καλαβρύτων και πραγματικά απορώ με το τι συμβαίνει.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για τον αποχιονισμό του ΧΚΠ έχω γράψει πολλές φορές ότι υπάρχουν ευδιάκριτες διαφορές με αυτό του ΧΚ Καλαβρύτων και πραγματικά απορώ με το τι συμβαίνει.

Μικρότερος δρόμος, ένας δρόμος και πολύ μα πάρα πολύ εγκληματικό για το περιβάλλον αλάτι


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...