Jump to content
1011ster

Πρώτη επίσκεψη στο Καιμακτσαλαν. Ερωτήσεις

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Πάνω που ειμαστε ετοιμοι για Bansko για 4 συνεχη χρονια μετα της συμβιας, μας προέκυψε η πρόταση για Καιμακτσαλαν σαν εναλακτικη.

θα ήθελα τα φωτα σας, μιας που ουτε εμεις ουτε η αλλη οικογενεια με την οποια θα βρεθουμε εκει εχει πατησει ποδι εκει πανω.

1. Η γυναικα μου παρ'ολο που ειναι τεχνικα καλυτερη απο μενα, λογω οξειας πορδιτιδος :Bring It On: δε ξεκολλαει απο το Ski Road στο Bansko, αν και για μενα τις εχει ανετα ολες τις μπλε. Εν πασει περιπτωσει, επειδη δεν θελω να την πιεζω και θελω να περναει καλα, θα ηθελα οσοι εχουν εμπειρια και απο Bansko και απο Καιμακ, να κανουνε μια συγκριση μεταξυ των κλισεων των μπλε στο καιμακ με το Ski road του Bansko.

2.Εμεις μεν ατεκνοι, η δε αλλη οικογενεια εντεκνη με 2 θηρια 8 και 6, τα οποια πανε καλα στο χιονι. Το Καιμακ ειναι οκ για παιδια? (Πολυ γενικη ερωτηση, το ξερω), οι γονεις μπορει να πουνε καμια γενικη αποψη.

3. Καμια ιδεα για διαμονη και φαγακι στα περιξ, εξίσου ευπροσδεκτη.

Μιλαμε για ενα πενθημερο 25-30 Ιανουαριου

Απαιτητικος, το ξερω, αλλα αν εξαιρεσουμε Bansko και ολιγον Παρνασσο, ειμαστε στο μαυρο σκοταδι ως προς το χιονοδρομικο γιγνεσθαι.

 

Ο,τι προερεισθε....

 

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων :Talking Ear Off:

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. θα ηθελα οσοι εχουν εμπειρια και απο Bansko και απο Καιμακ, να κανουνε μια συγκριση μεταξυ των κλισεων των μπλε στο καιμακ με το Ski road του Bansko.

To ski road εχει μικροτερες κλισεις αλλα και μικροτερο πλατος. Κατα την αποψη μου η "κεντρικη" στο Καϊμακ (η Σαραντοβρυση) ειναι το ιδιο, αν οχι πιο ευκολη. Η κλιση της ειναι ομαλη, δεν εχει αποτομα κομματια και εχει αρκετο πλατος για να κανει ενας αρχαριος ευκολα τις στροφες του. Θα της αρεσει σιγουρα.

 

2.Εμεις μεν ατεκνοι, η δε αλλη οικογενεια εντεκνη με 2 θηρια 8 και 6, τα οποια πανε καλα στο χιονι. Το Καιμακ ειναι οκ για παιδια? (Πολυ γενικη ερωτηση, το ξερω), οι γονεις μπορει να πουνε καμια γενικη αποψη.

Δεν ξερω τι εννοεις ΟΚ για παιδια. Οι πιστες ειναι ΟΚ. Στο σαλε δεν ξερω αν καπνιζουν φετος, φοβαμαι ομως πως ναι. Προβλημα μπορει να ειναι το κρυο και ο αερας, που παγωνει οχι μονο παιδια, αλλα και εσκιμωους (οταν ο καιρος ειναι κακος).

 

3. Καμια ιδεα για διαμονη και φαγακι στα περιξ, εξίσου ευπροσδεκτη.

Θα απαντησουν οι πιο ειδικοι. Προσωπικα τρωω συνηθως στην "Τσεγανη". Η πιτσαρια Μοντανα στον κεντρικο οπως μπαινεις ειναι καλη (δοκιμαστε πενες με πεστο και την καυτερη πιτσα). Και τα δυο ειναι στον Παλιο Αγιο Αθανασιο.

Για διαμονη σκεφτειτε και το Ποζαρ (Λουτρακι) με τα λουτρα. Αν πατε προς το Λουτρακι, πρεπει οπωσδηποτε να φατε στην ταβερνα Διονυσος, στην πλατεια της Ορμας.

Edited by kantoniou

Life consists of only two things: skiing and waiting to go skiing.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχοντας πάει και στα δυο ΧΚ, δεν νομίζω να συγκρίνονται. Εκτός των άλλων, το πενθήμερο που λέτε να πάτε, θα γίνει κάποιο event στο Μπάνσκο (http://www.banskoski.com/gr/events/details/44/).

Βλέπω μόνο δύο λόγους να πάτε στο Καιμακτσαλαν:

1) Δεν έχετε πάει ποτέ, άρα θα ανακαλύψετε ένα καινούργιο μέρος.

2) "Μένουμε Ελλάδα" (δεν το λέω ειρωνικά)

 

ΥΓ Δεν ξέρω ακριβώς τι κλήσεις έχουν οι μπλε του Καιμακ, είναι σίγουρα πιο εύκολες από του Μπάνσκο άλλα πιο απότομες από το skiroad - το οποίο σε πολλά σημεία ΔΕΝ έχει κλήση. Η γυναίκα σου όμως πώς τα πάει με το κρύο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η κεντρική του Καϊμάκ δεν νομίζω ότι είναι δύσκολη ακόμα και για lower intermediates.

 

Ο Άγιος Αθανάσιος είναι γεμάτος ταβέρνες με συγκινητικά καλό φαγητό!


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

καιμακσαλαν..... η παιδικη χαρα σε πιστες στην βόρεια ελλαδα ενα μεγαλο λουνα παρκ χωρίς σχεδόν κανενα βαθμο δυσκολιας φουλ μπλε μα μια ελαφρός κοκκινη ,που σχεδόν ποτε δεν ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας Ευχαριστω παιδες για τη γρηγορη ενημερωση.

Ειστε καταπληκτικοι.

Οποιος αλλος θελει να προσθεσει ελευθερα, ειναι σημαντικο για μενα να βεβαιωθω πως και το ετερον ημισυ θα ευχαριστηθει ωστε σιγα σιγα να αυξανεται η αυτοπεποιθηση της.

Ναστε καλα ολοι σας. :Talking Ear Off:

Share this post


Link to post
Share on other sites

το χιονοδρομικο αν πετυχεις καλη μερα ειναι πανευκολο, λε πολυ ηπιες κλισεις και απλα...δεν θα εχετε προβλημα πουθενα...οποσδηποτε να πατε για λουτρα στο ποζαρ και φαγητο μετα στην ορμα στη ταβερνα διονυσος στην ορμα...must

Share this post


Link to post
Share on other sites
καιμακσαλαν..... η παιδικη χαρα σε πιστες στην βόρεια ελλαδα ενα μεγαλο λουνα παρκ χωρίς σχεδόν κανενα βαθμο δυσκολιας φουλ μπλε μα μια ελαφρός κοκκινη ,που σχεδόν ποτε δεν ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ

 

 

:whistling:;):thumbsup: ολο καλα λογια !!!!!


o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή λογικά θα έχει ανοίξει και η άγκυρα, θα είμαι και εγώ πάνω. Τουλάχιστον το Σαββατοκύριακο.

Οτιδήποτε θέλεις, στείλε μου pm.

Πάντως ότι είπαν οι προηγούμενοι ισχύει. Βρείτε και μείνετε στην Τσέγανη (Άγιο Αθανάσιο). Επειδή δεν είναι γιορτές, πιστεύω θα βρείτε σε λογικές τιμές.

Σίγουρα όμως να έχετε μαζί σας ΑΛΥΣΙΔΕΣ. Και να ξέρετε πως να τις βάζετε. Δεν το λέω ειρωνικά. Αν σας πω τι έγινε τα Φώτα, κατεβαίνωντας από Τσέγανη, με αυτοκίνητα που δεν είχαν ούτε αλυσίδες ούτε χιονολάστιχα (θα αγνοούσαν την ύπαρξη και των δύο αυτών πραγμάτων αυτοί οι οδηγοί) με λίγη χιονόπτωση, θα γελάμε (ή θα κλαίμε;:skiing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα έχει ανοίξει και η άγκυρα????

με τι χιονι;

με τα 30 εκ;


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο πλαίσιο του ηλεκτρονικού διαγωνισμού «Philoxenia Tourism Awards» που πραγματοποιήθηκε ενόψει της διοργάνωσης της 27ης Διεθνούς Έκθεσης Τουρισμού «Philoxenia» στη Θεσσαλονίκη, το Χιονοδρομικό Κέντρο Καϊμακτσαλάν απέσπασε το πρώτο βραβείο (βραβείο κοινού) στην κατηγορία «καλύτερο χιονοδρομικό κέντρο» (προορισμός της χρονιάς).

 

καλα....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σας Ευχαριστω παιδες για τη γρηγορη ενημερωση.

Ειστε καταπληκτικοι.

Οποιος αλλος θελει να προσθεσει ελευθερα, ειναι σημαντικο για μενα να βεβαιωθω πως και το ετερον ημισυ θα ευχαριστηθει ωστε σιγα σιγα να αυξανεται η αυτοπεποιθηση της.

Ναστε καλα ολοι σας. :hehe:

 

Κοιτα...

οκ, το Καιμακ ειναι εντος Ελλαδας. Αν θες να βοηθησεις τον ελλ. τουρισμο

Αλλα...

αν πετυχεις συννεφια-αερα την πατησες. Στο Μπανσκο η πιστα που γυρναει στο χωριο ειναι πολυ καλυτερη σε οποιεσδηποτε συνθηκες. Την εχω κανει με ομιχλη, χιονοπτωση, αερα κλπ.

Στο Καιμακ αν πεσεις σε αερα, ομιχλη, κλειστο καιρο τοτε ΤΕΛΟΣ

 

Απο την αλλη δεν ξερω τι θα παιζει απο κοσμο. Σιγουρα η αναμονη στο Καιμακ θα ειναι μικροτερη απο οτι στην γονδολα του Μπανσκο

 

Αν μεινεις Αγ. Αθανασιο θα δωσεις αρκετα λεφτα.

Η διαμονη ειναι σιγουρα πιο ακριβη απο Μπανσκο. Το φαγητο ...δεν ξερω. Εχω να παω Μπανσκο απο το 2009 και πιστευω οτι ισως ειναι φθηνοτερα ακομα και σημερα. Για ποιοτητα φαγητου, ισως καλυτερα Καιμακ....Εχω φαει και στο Μπανσκο πολυ καλα και φθηνα. Οπως και στην περιοχη του Καιμακ, αλλα οχι Αγ. Αθανασιο.

 

Ειναι πιθανο να περασεις ωραια Καιμακ...ευκολες πιστες, αν εχει ηλιο και απνοιοα σουπερ, συμπαθητικο χωριο ο Αγ. Αθανασιος αν και over-valued...

 

Αλλα εχεις ενα μεγαλο ρισκο: αν ο καιρος στα χαλασει θα ξενερωσεις. Και μπορει να απογοητευτεις απο το επιπεδο παροχων στον Αγ. Αθανασιο σε σχεση με τιμη. Ειναι και λιγο θεμα τυχης.


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και παλι σας ευχαριστω για τα φωτα σας.

Η αληθεια ειναι οτι Θα προτιμουσα bansko αλλα λογω παρεας παμε Καιμακ. Πηγαινουμε Βουλγαρια τα 3 τελευταια χρονια και περναμε καταπληκτικα. Ξενοδοχειο κλεισαμε ενα που φαινεται παρα πολυ καλο με :sofa: γιουργια τη βραδια, και το φαγητο θα δειξει.....

Γενικα ειμαστε ευκολοι ανθρωποι, και οχι απο αυτους που ψαχνουν μονο τα αρνητικα, και οπου και να παμε περναμε καλα. Αν και ο καιρος μας βοηθησει, ειμαι σιγουρος οτι θα περασουμε τελεια. Χιονι να υπαρχει, καλη παρεα θα υπαρχει και καλη διαθεση.

Ναστε καλα παιδια.

Κουμπαρε, και αλυσιδες εχει, και χιονολαστιχα εχει και 4χ4 εχει, οποτε ελπιζω να μην ειμαστε απο αυτους που περιγραφεις. Θα χαρω πολυ να σε συναντησω στο βουνο, θα σου στειλω ΠΜ, αν και ειμαστε πολυ ευκολοι να μας βρεις, συνηθως ειμαστε το μοναδικο ζευγαρι Ελλαδα-Απω Ανατολη στα χιονοδρομικα που εχουμε βρεθει... :Thinking:

Edited by 1011ster

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και παλι σας ευχαριστω για τα φωτα σας.

Η αληθεια ειναι οτι Θα προτιμουσα bansko αλλα λογω παρεας παμε Καιμακ. Πηγαινουμε Βουλγαρια τα 3 τελευταια χρονια και περναμε καταπληκτικα. Ξενοδοχειο κλεισαμε ενα που φαινεται παρα πολυ καλο με 80 γιουργια τη βραδια, και το φαγητο θα δειξει.....

Γενικα ειμαστε ευκολοι ανθρωποι, και οχι απο αυτους που ψαχνουν μονο τα αρνητικα, και οπου και να παμε περναμε καλα. Αν και ο καιρος μας βοηθησει, ειμαι σιγουρος οτι θα περασουμε τελεια. Χιονι να υπαρχει, καλη παρεα θα υπαρχει και καλη διαθεση.

Ναστε καλα παιδια.

Κουμπαρε, και αλυσιδες εχει, και χιονολαστιχα εχει και 4χ4 εχει, οποτε ελπιζω να μην ειμαστε απο αυτους που περιγραφεις. Θα χαρω πολυ να σε συναντησω στο βουνο, θα σου στειλω ΠΜ, αν και ειμαστε πολυ ευκολοι να μας βρεις, συνηθως ειμαστε το μοναδικο ζευγαρι Ελλαδα-Απω Ανατολη στα χιονοδρομικα που εχουμε βρεθει... :Shame On You:

 

:o:clapping::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...