Jump to content
NikolasK

Νέος Με Απορίες

Recommended Posts

Πολλές καλησπέρες σε όλους τους φίλους του φόρουμ! Είμαι ο Νικόλας και είμαι νέος στο χώρο των χειμερινών σπόρ και δηλώνω γοητευμένος! Έχω κάνει σκι 10 περίπου φορές και πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να πάρω το δικό μου εξοπλισμό! Ζώ κοντά στο χιονοδρομικό του βελουχιού και θεωρώ είναι κρίμα να μην αξιοποιώ αυτό το προνόμιο!

Ξεκινάω λοιπόν τις ερωτήσεις. Αποφάσισα να πάρω εξοπλισμό και έχοντας διαβάσει μερικά θέματα στο φόρουμ ξέρω περίπου τι συμβαίνει περι αυτού. Αλλα βρήκα μία καλή ευκαιρία και αποφάσισα να ρωτήσω και κάποιον έμπειρο να μου πεί την αποψή του.

Έχω ύψος 1,90 και είμαι περίπου 92-95 κιλά και φοράω 44 νούμερο παπούτσι. Αρχάριος. Βρήκα μία αγγελία να πουλάει κάποιος φίλος σε πολύ καλή τιμή ένα σέτ με σκί μπότες μπατόν και τα λοιπά. Τα σκί έχουν ύψος 1,70 και οι μπότες νούμερο 45. Πιστεύετε πως είναι σωστ'α σκι για μένα? Να πάρω σκί μέσω αγγελίας χωρίς να τα έχω δοκιμάσει πρώτα? Ελπίζω να βρείτε λίγο χρόνο να μου απαντήσετε θα σας είμαι υπόχρεος!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλός σας βρήκα στο φόρουμ :flower:


Rock & Rolla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή διαμονή λογικά θα τα πούμε Βελούχι σύντομα :detective:

 

Τι σκι?

 

Τι μπότες?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή διαμονή λογικά θα τα πούμε Βελούχι σύντομα :detective:

 

Τι σκι?

 

Τι μπότες?

Πολύ θα χαρώ να γνωριστώ με όσο το δυνατόν περισσότερους φίλους με την ίδια αγάπη για το σκί :)

Τα σκί τα οποία μιλάω είναι το παρακάτω λίνκ

 

http://www.ricardo.g...-snowboard/%CF% 80%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BB%CE%B1/%CF% 80%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BB%CE%B1-%CE%BC%CF% 80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%83-%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1-rossignol/v/an669506444/

 

Πώς σου φαίνεται ?

 

*Παραθέτω εδώ 'οτι γρ'αφει η αγγελία γιατί το λινκ δε δουλεύει δε ξέρω το λογο

ΠΕΔΙΛΑ-ΜΠΟΤΕΣ-ΤΣΑΝΤΑ ROSSIGNOL

 

Edited by NikolasK

Rock & Rolla

Share this post


Link to post
Share on other sites

<p>Eιδικα για μποτες,προσωπικη μου γνωμη να τις δοκιμασεις πρωτααπο κοντα και αν μπορεις και στην πιστα πριν αγορασεις-ειναι το πιο ευπαθες σημειο του εξοπλισμου και συνηθως η πρωτη μας αγορα μπορει να αποδειχθει προβληματικη.Γραψε μας αν ξερεις μοντελο κ διαστασεις πεδιλου για να απαντησουνοι ειδημονες!!


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

μην παρεις μποτα 1 νουμερο μεγαλυτερη, δεν κανει..δοκιμασε την βεβαια


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

μην παρεις μποτα 1 νουμερο μεγαλυτερη, δεν κανει..δοκιμασε την βεβαια

 

Έδωσα ραντεβού με το πωλητή να τις δοκιμάσω. Τί πρέπει να προσέξω? Ποιά είναι τα κριτίρια για να βρώ τη μπότα που μου ταιριάζει? Συγνώμη άν κουράζω η αν έχω βγεί off topic απλά είμαι καινούργιος και θέλω να κάνω προσεκτική αγορα :hope:


Rock & Rolla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι βιαζεσαι και πας ολοταχως ισως για μια ακυρη αγορα.....

 

Χαλαρωσε..... δεν τρεχει και τιποτα αν παρεις λιγο αργοτερα εξοπλισμο.... ειδικα αν οπως λες δεν ξερεις και πολλα ως προς τι να επιλεξεις......

 

Διαβασε πρωτα στο φορουμ, υπαρχουν παααααρα πολλα τοπικ σχετικα με εξοπλισμο και συμβουλες επιλογης του.....

 

Κριμα ειναι να κλαις τα λεφτα σου σε τετοιους καιρους......

 

Αν οντως θελεις να ξεκινησεις για εξοπλισμο, κοιτα πρωτα για μποτα και αργοτερα που θα καταληξεις ΤΙ σκι θελεις να κανεις βλεπεις κ για πεδιλα......

 

ο Ενθουσιασμος ειναι ΚΑΚΟΣ συμβουλος..... ειδικα σε αγορες.....

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναλυτικα υπαρχουν εδω

http://www.snowclub....showtopic=13218

διαβασε λιγο και οπως σωστα ειπε ο kaps ,μη βιαστεις.

Επειδη μεσα στις μερες θα ανεβασουμε διαφορα κομματια του φορουμ

ομαδοποιημενα,καλο ειναι για οποιον ενδιαφερεται να κοιταει

στα Χρησιμα---->Περιεχομενα.Εκει μπορειτε να διαβασετε αναλυτικα

καθε κατηγορια που σας ενδιαφερει.


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έδωσα ραντεβού με το πωλητή να τις δοκιμάσω. Τί πρέπει να προσέξω? Ποιά είναι τα κριτίρια για να βρώ τη μπότα που μου ταιριάζει? Συγνώμη άν κουράζω η αν έχω βγεί off topic απλά είμαι καινούργιος και θέλω να κάνω προσεκτική αγορα :hope:

Η μποτα θα είναι σίγουρα μεγαλύτερη.Αν επιμένεις να τη δοκιμάσεις κάνε το εξής.Βγάλε το εσωτερικό παπουτσάκι και φόρα τη μπότα. χωρίς να έχεις φορέσει κάλτσες.Σπρώξε το πόδι σου μπροστά ώστε να ακουμπήσει η μύτη του ποδιού σου στο μπροστινό μέρος της μπότας.Θα πρέπει η απόσταση της φτέρνας σου από το πίσω μέτος της μπότας να είναι γύρω στο 1 εκατοστό.Αν ισχύει αυτό είσαι εντάξει.

Αυτό δεν το έβγαλα από το μυαλό μου.Όταν πήγα St Anton για να φτιάξω custom εσωτερικό παπουτσάκι στον Stroltz ο τεχνίτης έκανε αυτό ακριβώς.Σαν αληθινός επαγγελματίας μου είπε οτι πρέπει να αλλάξω μπότες γιατί

1) αυτές που είχα ήταν τουλάχιστο 1 νούμερο μεγαλύτερες από το κανονικό μου νούμερο και

2) αρνήθηκε σθεναρά να μου πάρει 380€ λέγοντας οτι θα τα πέταγα σε μια ουσιαστικά άχρηστη κατασκευή.

Τελικά ακολούθησα τη συμβουλή του και πήρα καινούρις μπότες..Ελπίζω να κάνεις το ίδιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου άποψη είναι πολύ νωρίς ακόμα για να ξέρεις τι ακριβώς πρέπει να αγοράσεις και εννοώ τι είδους σκι (εκτός πίστας, εντός πίστας κ.τ.λ.). Εγώ θα έλεγα να βολευτείς με κάποια φτηνή λύση στα πέδιλα (κάποιο μεταχειρισμένο ζευγάρι, που δεν θα σε νοιάζει και πολύ να μην το γδάρεις κ.τ.λ.) για 1-1,5 χρόνια μέχρι να βελτιωθείς, να αποκτήσεις εμπειρία ώστε να "κατασταλάξεις" στο τι είδους σκι σου αρέσει να κάνεις (εκτός πίστας, εντός πίστας κ.τ.λ.), και αργότερα επενδύεις σε κάτι που θα είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύπτει απολύτως. Αυτό που κατά την άποψη μου αξίζει να δώσεις πολύ βάση αυτή τη στιγμή είναι οι μπότες. Νομίζω ότι εκεί αξίζει να ρίξεις λεφτά, ώστε να έχεις μπότες που να μην σε κουράζουν και μην ξεχνάς ότι η μπότα είναι κάτι που θα σε καλύπτει θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε καλύτερο επίπεδο σκι. Καλό είναι η μπότα που θα πάρεις να είναι καινούρια γιατί συνήθως το εσωτερικό της προσαρμόζετε στο πόδι μετά από κάποιες ώρες σκι. Τέλος ως αναφορά στο νούμερο της μπότας χαρακτηρίζετε και από ένα άλλο νούμερο (κλίμακα) από 15-30,5 cm συνήθως, το οποίο αναφέρετε στο μήκος του ποδιού. Οπότε μπορείς να βάλεις το πόδι σου σε έναν τοίχο και να μετρήσεις το μήκος του από την φτέρνα ως το μεγάλο δάχτυλο, έτσι ώστε να γνωρίζεις αυτό το νούμερο. Εννοείτε ότι το καλύτερο είναι να τις δοκιμάσεις!

Edited by gv15

75995.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μποτα θα είναι σίγουρα μεγαλύτερη.Αν επιμένεις να τη δοκιμάσεις κάνε το εξής.Βγάλε το εσωτερικό παπουτσάκι και φόρα τη μπότα. χωρίς να έχεις φορέσει κάλτσες.Σπρώξε το πόδι σου μπροστά ώστε να ακουμπήσει η μύτη του ποδιού σου στο μπροστινό μέρος της μπότας.Θα πρέπει η απόσταση της φτέρνας σου από το πίσω μέτος της μπότας να είναι γύρω στο 1 εκατοστό.Αν ισχύει αυτό είσαι εντάξει.

Αυτό δεν το έβγαλα από το μυαλό μου.Όταν πήγα St Anton για να φτιάξω custom εσωτερικό παπουτσάκι στον Stroltz ο τεχνίτης έκανε αυτό ακριβώς.Σαν αληθινός επαγγελματίας μου είπε οτι πρέπει να αλλάξω μπότες γιατί

1) αυτές που είχα ήταν τουλάχιστο 1 νούμερο μεγαλύτερες από το κανονικό μου νούμερο και

2) αρνήθηκε σθεναρά να μου πάρει 380€ λέγοντας οτι θα τα πέταγα σε μια ουσιαστικά άχρηστη κατασκευή.

Τελικά ακολούθησα τη συμβουλή του και πήρα καινούρις μπότες..Ελπίζω να κάνεις το ίδιο.

Ευχαριστώ παρα πολύ για τα tips σου σχετικά με τις μπότες. Πιστεύω θα με βοηθήσουν πολύ όντας αρχάριος και εντελώς καινούργιος στο χώρο του σκί!

Θα ενημερώσω με τις εντυπώσεις μου όταν τις δοκιμάσω :)


Rock & Rolla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου άποψη είναι πολύ νωρίς ακόμα για να ξέρεις τι ακριβώς πρέπει να αγοράσεις και εννοώ τι είδους σκι (εκτός πίστας, εντός πίστας κ.τ.λ.). Εγώ θα έλεγα να βολευτείς με κάποια φτηνή λύση στα πέδιλα (κάποιο μεταχειρισμένο ζευγάρι, που δεν θα σε νοιάζει και πολύ να μην το γδάρεις κ.τ.λ.) για 1-1,5 χρόνια μέχρι να βελτιωθείς, να αποκτήσεις εμπειρία ώστε να "κατασταλάξεις" στο τι είδους σκι σου αρέσει να κάνεις (εκτός πίστας, εντός πίστας κ.τ.λ.), και αργότερα επενδύεις σε κάτι που θα είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύπτει απολύτως. Αυτό που κατά την άποψη μου αξίζει να δώσεις πολύ βάση αυτή τη στιγμή είναι οι μπότες. Νομίζω ότι εκεί αξίζει να ρίξεις λεφτά, ώστε να έχεις μπότες που να μην σε κουράζουν και μην ξεχνάς ότι η μπότα είναι κάτι που θα σε καλύπτει θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε καλύτερο επίπεδο σκι. Καλό είναι η μπότα που θα πάρεις να είναι καινούρια γιατί συνήθως το εσωτερικό της προσαρμόζετε στο πόδι μετά από κάποιες ώρες σκι. Τέλος ως αναφορά στο νούμερο της μπότας χαρακτηρίζετε και από ένα άλλο νούμερο (κλίμακα) από 15-30,5 cm συνήθως, το οποίο αναφέρετε στο μήκος του ποδιού. Οπότε μπορείς να βάλεις το πόδι σου σε έναν τοίχο και να μετρήσεις το μήκος του από την φτέρνα ως το μεγάλο δάχτυλο, έτσι ώστε να γνωρίζεις αυτό το νούμερο. Εννοείτε ότι το καλύτερο είναι να τις δοκιμάσεις!

Έχεις δίκιο ότι είναι νωρίς ακόμα. Απλά επειδή σκοπεύω να πάω ακόμα μέχρι το τέλος της σεζόν 5-10 φορές για σκί έλεγα να επενδύσω σε εξοπλισμό ουτος ώστε να μή χρειάζεται να ενοικιάζω. Έτσι μέχρι το τέλος της σεζόν θα εξοικονομούσα 150-160 ευρό και θα είχα το δικό μου εξοπλισμό εφ όρου ζωής. Άν πάρω μόνο μπότες πάλι θα πρέπει να νοικιάζω πέδιλα οπότε θα έχω μεγαλύτερο κόστος. Με αυτή τη λογική βιάζομαι λιγάκι να πάρω εξοπλισμό :)


Rock & Rolla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις δίκιο ότι είναι νωρίς ακόμα. Απλά επειδή σκοπεύω να πάω ακόμα μέχρι το τέλος της σεζόν 5-10 φορές για σκί έλεγα να επενδύσω σε εξοπλισμό ουτος ώστε να μή χρειάζεται να ενοικιάζω. Έτσι μέχρι το τέλος της σεζόν θα εξοικονομούσα 150-160 ευρό και θα είχα το δικό μου εξοπλισμό εφ όρου ζωής. Άν πάρω μόνο μπότες πάλι θα πρέπει να νοικιάζω πέδιλα οπότε θα έχω μεγαλύτερο κόστος. Με αυτή τη λογική βιάζομαι λιγάκι να πάρω εξοπλισμό :)

 

Πάντως πριν κάνεις οτιδίποτε ρώτησε εκεί που νοικιάζεις μήπως έχει κάποιο καλό μεταχειρισμένο να σου πουλήσει με κανένα 100στάρικο ώστε να βολευτείς για λίγο καιρό. Σκέψου ότι τα μοντέλα που πωλούνται τώρα τον Απρίλιο θα πωλούνται αρκετά φθηνότερα. Αυτή είναι η άποψη μου και το τι έκανα εγώ (δηλ. ο πατέρας μου λόγω του ότι ήμουν σε μικρή ηλικία) όταν ήμουν στα πρώτα μου βήματα.

Άσε που έχοντας δικές σου μπότες το κόστος για τις 5-10 φορές που θα κάνεις φέτος είναι γύρω στα 40-80euro για πέδιλα και μπατόν.

Edited by gv15

75995.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας παιδια

πριν καμια βδομαδα εκανα για πρωτη φορα σκι και καταενθουσιαστηκα...

στην αρχη δυσκολευτηκα ..μετα ομως απο 5-6 <<φετες>>> γλιστρουσα ικανοποιητικα για πρωτη φορα

Μολις προμηθευτηκα πεδιλα και θελω να ρωτησω που αφηνουμε τα παπουτσια μας οταν δεν νοικιαζουμε σκι ...

Επισης ειμαι 19 χρονων πιστευετε οτι ειμαι πολυ μεγαλος για να μαθω καλα???

Επισης τα πεδιλα που μου εδωσε ειναι

rossignol quartzel 1.88

και οι μποτες Dalbello dx550 duoflex

πιστευετε οτι ειναι καλα για μενα(1,83 ) η να προτιμησω τα ενοικιαζομενα ???

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας

Edited by allaboutfun4

Share this post


Link to post
Share on other sites
θελω να ρωτησω που αφηνουμε τα παπουτσια μας οταν δεν νοικιαζουμε σκι

 

Τα παπούτσια σου θα τα αφήσεις στο αυτοκίνητο ή στο πούλμαν.

 

ειμαι 19 χρονων πιστευετε οτι ειμαι πολυ μεγαλος για να μαθω καλα???

 

Εξαρτάται τι εννοείς. Αν από το σκι σου θέλεις συνεχώς να βελτιώνεσαι, να περνάς απίστευτα καλά στο βουνό, να μπορείς να ακολουθείς την παρέα σου σε κάθε πλαγιά, σαφέστατα δεν είσαι μεγάλος, εγώ ξεκίνησα στα 24.

 

Αν ρωτάς αν είσαι πολύ μεγάλος για αγωνιστικό σκι, φοβάμαι πως η απάντηση είναι ναι. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορέσεις ποτέ να κάνεις καλούς χρόνους σε πόρτες. Σε απασχολεί;


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη και ευστοχη απαντηση

Δεν με ενδιαφερει το αγωνιστικο σκι απλα να ακολουθω την παρεα ...

 

Για τον εξοπλισμο τι προτεινεις να νοικιασω αλλο η ειναι καλος αυτος που εχω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη και ευστοχη απαντηση

Δεν με ενδιαφερει το αγωνιστικο σκι απλα να ακολουθω την παρεα ...

 

Για τον εξοπλισμο τι προτεινεις να νοικιασω αλλο η ειναι καλος αυτος που εχω

 

προσφορες και ευκαιριες παντα θα υπαρχουν μην βιαζεσαι να παρεις εξοπλισμο

Share this post


Link to post
Share on other sites

επειδη τα πεδιλα που ειπες δεν τα ξερω, εκανα μια ερευνα στο γουγλη...φιλε αυτα ειναι παμπαλαια...να τ αγορασεις θελεις ή να τα νοικιασεις???εγω παντως δεν θα εκανα τιποτα απ τα 2...


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Επισης ειμαι 19 χρονων πιστευετε οτι ειμαι πολυ μεγαλος για να μαθω καλα???

 

 

Καλά!...πλάκα μας κάνει ο νέος!!!!


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

φιλε δωρο μου τα δωσαν και ρωταω αν πιστευεις οτι ειναι καλυτερο να νοικιασω η να αυτα ειναι ικανοποιητικα ????

 

Οσο για την ηλικια εχω να πω οτι στην αρχη δεν ημουν καθολου ανετος και με πηρε λιγο απο κατω αλλα μετα καλυτερα

 

υγ Σημερα ειπα να παω στο καιμακτσαλαν και ο δρομος ενω ειχαν πει οτι θα ειναι ανοιχτος μας δουλεψανε κανονικα. Δεν αναφερομαι στον ασταθμιτο παραγοντα του καιρου αλλα δεν μπορουν να σου λεναι στις 9:30 σε ενα τεταρτο ανοιγει ο δρομος

, μετα απο 45 λεπτα να μας λενε σε μια ωρα θα ανοιξει ... παντε στο αγ. αθανασιο για καφεδακι και θα ανοιξει και τελικα να μην ανοιγει καθολου ....Και μιλαμε με νταλα ηλιο ελιωναν τα παντα ....και στις καφετεριες και στις ταβερνες να μην χωραει ανθρωπος ......

Λιγο υποπτο ετσι ??? Εγω παντως δεν προκειται να ξανα παω μιλαμε για ΤΟ δουλεμα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πέδιλα αν δεν είναι carving ,καλύτερα νοίκιασε.Και φυσικά πιο χαμηλό απο 1.88.

Τις μποτες αν σου κάθονται καλά κράτα τες.

 

Φιλικά Ηλίας


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι ακριβως αυτο το carving το διαβαζω συνεχεια και δεν καταλαβαινω περι τινος προκειται

Share this post


Link to post
Share on other sites

φιλε δωρο μου τα δωσαν και ρωταω αν πιστευεις οτι ειναι καλυτερο να νοικιασω η να αυτα ειναι ικανοποιητικα ????

 

Ο Γούγλης λέει ότι με τα πέδιλα και τις μπότες που σού έκαναν δώρο έχετε σχεδόν την ίδια ηλικία :yes επίσης εάν δεν κάνω λάθος οι δέστρες και οι μπότες δεν είναι για πάντα έχουν διάρκεια ζωής κα επειδή η ασφάλεια προέχει καλύτερα να ενοικιάσεις………. και ασφαλέστερα θα είναι και καλύτερα τεχνικά από αυτά που σου δώρισαν .. για αγορά δικού σου εξοπλισμού εξαρτάται από την τσέπη σου και το πόσο πολύ σου αρέσει και θέλεις να ασχοληθείς .. έχεις κάνει καθόλου μαθήματα ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...