Jump to content
nikos1914

Αγορα Εξοπλισμου

Recommended Posts

καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα

 

ειμαι νεος στο φορουμ

 

κανω εντατικα σκι απο περσι κατεβαινω και κοκκινες σχετικα ευκολα

 

(αν εξερεσω οτι καιγονται γρηγορα οι τετρακεφαλοι μου και κανω καμια σταση)

 

νομιζω οτι ηρθε η ωρα να παρω εξοπλισμο καταρχιν μποτες, λεω να διαθεσω μεχρι 300ε

 

και μετα ενα πεδιλακι μεταχ. (αν εχει καποιος καποιο πεδιλο προς πωληση καλοδεχουμενο)

 

ειμαι 1.80κατι και 88κιλα

 

επισισ δεν εχω γνωσεις καθουλου σε θεμα εξοπλισμου μονο οτι διαβαζα απο τα post εδω.

 

PLEASE help me

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πηγαινε με τη μια στο ski shop στο Μαρουσι να σου πει εκει το παλικάρι τι να αγοράσεις φιλε. Να το βαλεις στα ποδια σου να δεις τι και πως. Κάνε και καμια βολτα στα μαγαζιά και διαβασε και κανενα review στο ιντερνετ. Γενικα ψαξε να βρεις ανθρώπους που πουλάν αντιστοιχα προιοντα και που εχουν τις γνωσεις να τα υποστηρίξουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

(αν εξερεσω οτι καιγονται γρηγορα οι τετρακεφαλοι μου και κανω καμια σταση)

 

 

Mόνο σ αυτό έχω άποψη.Νομίζω ότι "σπρώχνεις" την πλαγιά δηλ φρενάρεις με πλαγιολίσθηση

και έτσι ίσως να κουράζεσαι πιο εύκολα.Προσπάθησε να κάθεσαι στο κέντρο των σκι σου και τα

καλάμια σου να σπρώχνουν το μπροστινό μέρος της μπότας.Ετσι μπορεις πιο εύκολα να σηκώνεις

πάνω στη στροφή το εσωτερικό πέδιλο (το πίσω μέρος) ώστε να γίνεται το transition-τουλάχιστον εγώ

αυτό κάνω και πλέον πάω πιο ξεκούραστα και παντού.

 

Καλωσήρθες στο φόρουμ!!


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού μιλάμε για Θεσσαλονίκη θα σου προτείνω το Χασκι, είναι κοντά στο γήπεδο μπάσκετ του πάοκ.

 

Απο κει πείρα και γώ το πρώτο κομμάτι του εξοπλισμού μου (μπότες) σε σπέσιαλ τιμή (150 ευρώ)

(πείρα και μάσκα και τσάντα για τις μποτες απο 20 ευρώ το ένα :) )

 

Γενικά έχει καλές τιμές αλλά πλέον δεν έχει πολλά πράγματα... Η σεζόν τελείωσε στην ουσία...

 

Head edge 8.5+ είναι η μπότα μου νομίζω...

Με βόλεψε απίστευτα. Όλη μέρα δεν τη πειράζω, απο το πρωί που θα τη κουμπώσω το μεσημέρι τη βγάζω :)

 

Αυτό που έχει σημασία είναι οτι απο τότε που πείρα μπότες δικές μου "πετάω" :)

Το σκι έγινε ένα επίπεδο ευκολότερο και πλέον μπορώ και πάω και στις κόκκινες που δεν πήγενα.

 

Αν και είμαι 95 κιλά στο 1,75 ύψος δεν σταματάω να κάνω σκι όσο είμαι πάνω στο βουνό, ξεκουράζομαι στα λιφτ :)

Άντε να πιω και 10 λεπτά ένα καφέ (μαζί με σάντουιτσ :) )

Οπότε το κάψιμο που νιώθεις είναι μάλλον απο λάθος τεχνική (οχι οτι εγώ είμαι μάστορας αλλά λέμε τώρα....).

 

Καλές αγορές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

πολλη καλο μαγαζι με τιμες σουπερ !! για ολους ,και ακομα περισσοτερο σε φιλους του φορουμ ..,,,ειναι στην ναουσα παυλος αιβαζης θα πάρεις οτι καλυτερο ,και οσο ποιο φθηνότερο γίνετε ... και αν θελεις παμε ενα απογευμα και μαζι ......σκ.ι αιβαζης ..στο ιντερνετ


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

φλεχ μποτας?

Μόλις την περασμένη βδομάδα ολοκλήρωσα μία ...ενδελεχή αναζήτηση μπότας (1.87, 83 kg, επίπεδο 3/10).

Για το flex κοίταγα σε 90-110, αν και οι διαφορές σε αυτήν την διαβάθμιση δεν ήταν και τόσο δραματικά αισθητες σε μένα (τουλάχιστον στο μαγαζί, όπου κάθε μπότα φοριότανε κάνε 20-30λεπτο. Οπότε νομίζω και συ σε αυτό το flex θα πρέπει να κινηθείς.

Εγώ τελικά αγόρασα τις Tecnica Demon AirShell που έχουν flex 90-100 (το ρυθμίζεις εσύ σε soft=90 και hard=100)

Η αγορά έγινε από Αθήνα (Alternative Riding)

 

Δώσε πάλι μεγάλη προσοχή στην εφαρμογή της μπότας στο πόδι σου, για αυτό και αφιέρωσε χρόνο στο κάθε ζευγάρι που δοκιμάζεις. Εμένα π.χ. μετά από κάνα 15λεπτό (μόλις κάθονταν το πόδι) κάποιες μου έβγαζαν πόνο στο ένα πόδι, σε σημείο στο κουτουπιέ, «ευθεία μπροστά» από τον αστράγαλο.

Στα τυπικά χαρακτηριστικά του ποδιού σου και των μποτών περιλαμβάνονται α) το νούμερο και β) το lasting (μέγεθος μετατάρσιου), θα πρέπει να στα μετρήσουν. Μεγάλο lasting πιο ευρύχωρη μπότα, αλλά αυτό είναι θεωρητικό εν πολλοίς, σημασία έχει η εφαρμογή στο πόδι σου, για αυτό υπομονετικές δοκιμές μπότας

 

Μελέτησε και τα σχετικά topics στο forum από εδώ

 

χαρακτηρηστικα πεδιλου?

Βρίσκομαι και γω σε αναζήτηση, νομίζω πάντως για το ύψος/βάρος/επίπεδο θα κινηθείς στο ~165cm για πίστας/all mountain πεδιλο.

Ας μιλήσουν βέβαια και οι πιο ειδικοί

 

Καλή και υπομονετική έρευνα

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι σου ταιριάζει αυτό, αλλά σαφως αν κάποιος κρίνει ότι δεν σου κάνει ας το πει

 

 

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=14588


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις την περασμένη βδομάδα ολοκλήρωσα μία ...ενδελεχή αναζήτηση μπότας (1.87, 83 kg, επίπεδο 3/10).

Για το flex κοίταγα σε 90-110, αν και οι διαφορές σε αυτήν την διαβάθμιση δεν ήταν και τόσο δραματικά αισθητες σε μένα (τουλάχιστον στο μαγαζί, όπου κάθε μπότα φοριότανε κάνε 20-30λεπτο. Οπότε νομίζω και συ σε αυτό το flex θα πρέπει να κινηθείς.

Εγώ τελικά αγόρασα τις Tecnica Demon AirShell που έχουν flex 90-100 (το ρυθμίζεις εσύ σε soft=90 και hard=100)

Η αγορά έγινε από Αθήνα (Alternative Riding)

 

Δώσε πάλι μεγάλη προσοχή στην εφαρμογή της μπότας στο πόδι σου, για αυτό και αφιέρωσε χρόνο στο κάθε ζευγάρι που δοκιμάζεις. Εμένα π.χ. μετά από κάνα 15λεπτό (μόλις κάθονταν το πόδι) κάποιες μου έβγαζαν πόνο στο ένα πόδι, σε σημείο στο κουτουπιέ, «ευθεία μπροστά» από τον αστράγαλο.

Στα τυπικά χαρακτηριστικά του ποδιού σου και των μποτών περιλαμβάνονται α) το νούμερο και β) το lasting (μέγεθος μετατάρσιου), θα πρέπει να στα μετρήσουν. Μεγάλο lasting πιο ευρύχωρη μπότα, αλλά αυτό είναι θεωρητικό εν πολλοίς, σημασία έχει η εφαρμογή στο πόδι σου, για αυτό υπομονετικές δοκιμές μπότας

 

Μελέτησε και τα σχετικά topics στο forum από εδώ

 

 

Βρίσκομαι και γω σε αναζήτηση, νομίζω πάντως για το ύψος/βάρος/επίπεδο θα κινηθείς στο ~165cm για πίστας/all mountain πεδιλο.

Ας μιλήσουν βέβαια και οι πιο ειδικοί

 

Καλή και υπομονετική έρευνα

ευχαριστω για την βοηθεια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radius είναι η ακτίνα στροφής που διαγράφεις με το πέδιλο καθώς καρβάρεις. Δηλώνει το πόσο "slalom" είναι το πέδιλο.

Ένα τουριστικό πέδιλο πίστα που ψάχνεις εσύ, εκτιμώ πως το radius θα είναι 15-17m για το ύψος πεδίλου που είναι κατάλληλο για σένα. Γιατί το radius αν προσέξεις στα specifications των κατασκευαστών το δίνουν για ένα συγκεκριμένο μήκος (π.χ. 160cm), καθώς πάμε σε μεγαλύτερο αυξάνει αυτό. Απλά το radius δηλώνει το πόσο "slalom" ξαναλέω είναι το πέδιλο.

Συνεπώς το επιλέγουμε ανάλογα και με το είδος του σκι που κάνουμε (κοφτές στροφές ή πιο ανοικτές)

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γιαυτα

 

http://www.car.gr/classifieds/snowsports/view/2173485/

 

http://www.car.gr/classifieds/snowsports/view/2156342/

 

http://www.car.gr/classifieds/snowsports/view/2087038/

 

http://www.car.gr/classifieds/snowsports/view/2139327/

 

για τα πεδιλα ενδιαφερομαι

 

ευχαριστω πολυ

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα τελευταια ουτε να τα σκεφτεσαι πολυ παλια σκι και με απαγορευτικη τιμη , νομιζω πως πρωτα θα πρεπει να δεις τις αγοροπωλησιες του φορουμ οπου τα παιδια περιγραφουν και τη χρηση που εχει το καθε πεδιλο καθως και τα χαρακτηριστικα του

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα τελευταια ουτε να τα σκεφτεσαι πολυ παλια σκι και με απαγορευτικη τιμη , νομιζω πως πρωτα θα πρεπει να δεις τις αγοροπωλησιες του φορουμ οπου τα παιδια περιγραφουν και τη χρηση που εχει το καθε πεδιλο καθως και τα χαρακτηριστικα του

Οι αγοραπωλησίες είναι προσβάσιμες μόνο στα μέλη συλλόγου.οπότε λίγο δύσκολο να τις δει.


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

το rossignol ειναι πολυ ωραιο πεδιλακι αλλα πιστευω το δινει ακριβα...δες μηπως μπορεις να παρεις τα πεδιλα χωρις μποτες σε καλητερη τιμη...το σαλομον παλι ειναι στα ιδια....για πιστα και γκαζι!!!τρενο μιλαμε!!!και σε καλητερη τιμη.... ;) to K2 δεν το ξερω καθολου και το τελευταιο αστο


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια

 

τα ROSSIGNOL RADICAL τα δινει 280ε χωρισ μποτες

 

και αν ειναι να παω μεχρι εκει θα παρω τα dynastar που πουλαει ενα μελλος του φορουμ , ειναι και καινουρια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι αγοραπωλησίες είναι ορατές από όλους. Απλά μόνο τα μέλη του συλλόγου μπορούν να γράψουν εκεί. :)

 

α καλάάάάάάάά... :dizzy:


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχες γράψει τίποτα πολύ kinky? Να αρχίσω να ψάχνω; :P

τα kinky μόνο με pm...το καλά πήγαινε στον εαυτό μου,που τόσο καιρό

νόμιζα ότι μόνο μέλη συλλογου είχαν πρόσβαση.... :detective: ...περισσότερο.


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα επαναφερω το post μετα την αγορα της μποτας rossignol synergy sensor90

την οποια την δοκιμασα 1 εβδομαδα στο μπανσκο και εμεινα ευχαριστημενος στο θεμα ανεσης του ποδιου , δεν μπορω να την κρινω τεχνικα .

 

πλεον ειμαι στην αναζητηση πεδιλου αποκλειστικα για πιστα , το επιπεδο μου θεωρω πως ειναι idermidiate .

 

υψος 1,80

βαρος 90κ

 

 

please help me

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω Φίλε θα σου πρωτεινα πεδιλο στο 1.70 γιατι αν δεις το ύψος κ βαρος σου , ενα πεδιλο στο 1,65 τώρα θα σου φαινόταν εύκολο αλλα στα γκαζια θα σου ειναι ασταθει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

προτερεοτητα μου ειναι να βελτιωσω την τεχνικη μου φιλε αρα δεν με απασχολει αν

 

θα χουν γκαζι.

 

σκεφτομαι 1,6 με 1,65 με ακτινα περιπου 15.

 

τι μεση πρεπει να χει για να ειναι πιστας το πεδιλο ?

 

καμια προταση για καποιο συγκεκριμενο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...