Jump to content

Recommended Posts

Πηγή: Περιοδικό Ανεβαίνοντας

 

Αντιμετωπίστε την καταπόνηση της πλάτης

 

Ένα βαρύ σακίδιο μπορεί να καταπονήσει ποικιλοτρόπως τον αυχένα, την πλάτη και τους γοφούς σας. Αποφύγετε τους πόνους με τις ακόλουθες συμβουλές.

 

1ο ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Πόνος στον αυχένα.

 

Καθώς γέρνετε μπροστά και κόντρα στους ιμάντες ώμου του σακιδίου σας το κεφάλι σας αναγκάζεται να λάβει μια αφύσικη στάση προς τα μπρος (αλλιώς λέγεται «λαιμός της χελώνας»), η οποία μπορεί να επιφέρει πόνο στον αυχένα, πονοκεφάλους και διατάραξη της ισορροπίας.

Λύση: Διατηρείτε το κεφάλι σας πίσω και οδηγείτε με το στήθος, για να μειώνετε την πίεση που ασκείται στον αυχένα σας. Επίσης ρυθμίστε τους ιμάντες ανύψωσης του φορτίου που διαθέτει το σακίδιό σας (Α) στις 45 μοίρες. Σε μικρότερες γωνίες το πάνω μέρος του σακιδίου τραβά προς τα πίσω.

 

2ο ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Δάχτυλα που μυρμηγκιάζουν.

 

Μελέτες έχουν δείξει ότι ακόμα και μικρά φορτία των 12 κιλών μπορεί να μειώνουν σημαντικά τη ροή του αίματος στα χέρια σας, πράγμα που μπορεί να επιφέρει πόνο, να μειώνεται η δυνατότητά σας για χειρισμούς, να αυξάνεται η κόπωσή τους και να παγώνουν το χειμώνα.

Λύση: Ρυθμίστε την εφαρμογή του σακιδίου σας έτσι ώστε να τοποθετείτε περισσότερο βάρος στους γοφούς σας. Επίσης, ανεβάστε τον ιμάντα του στέρνου (Β) ελάχιστα πάνω από το ύψος της μασχάλης και τεντώστε το για να τραβήξετε τους ιμάντες των ώμων προς τα μέσα, μειώνοντας την πίεση στη μασχαλιαία φλέβα. Καθώς περπατάτε, τραβάτε τους ιμάντες μακριά από τους ώμους σας με τους αντίχειρες για όσο χρειάζεται.

 

3ο ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Πόνος στη μέση και στη λεκάνη.

 

Φορτία με μόλις το 10% του σωματικού σας βάρους μπορούν να συμπιέσουν τους οσφυικούς δίσκους της σπονδυλικής στήλης. Εκείνη η 15ήμερη πεζοπορία που έχετε σχεδιάσει ίσως προκαλέσει μόνο λίγη δυσκαμψία στους μυς και ερεθισμό των νεύρων, όμως αν φορτώνεστε για δεκαετίες ένα σακίδιο με κακή εφαρμογή, μπορεί να οδηγηθείτε σε συμπίεση των δίσκων, αρθρίτιδα και χρόνιο πόνο.

Λύση: Βεβαιωθείτε ότι η ζώνη των γοφών (Γ) κάθεται στη λαγόνια ακρολοφία σας (την κορυφή του οστού των γοφών σας). Οι λάμες του εσωτερικού σκελετού του σακιδίου σας θα πρέπει να λυγίζουν με τη σπονδυλική σας στήλη χωρίς να πιέζουν το ιερό οστό σας, ενώ το μαξιλαράκι της ζώνης μέσης θα πρέπει να εφαρμόζει μαλακά στη μέση σας. Ένα επαγγελματικό λύγισμα στις λάμες, που πολλά καταστήματα κάνουν δωρεάν, μπορεί να αντισταθμίσει το πρόβλημα. Και οι διατάσεις πριν και μετά την πεζοπορία βοηθούν: σταθείτε με τα πόδια ανοιχτά στο πλάτος των γοφών και σκύψτε μπροστά, διατηρώντας τον κορμό σας ίσιο. Ακουμπήστε τις παλάμες σας στο έδαφος δίπλα στα πόδια σας. Λυγίστε τα γόνατα αν νιώθετε οποιονδήποτε πόνο ή ενόχληση στον ιγνυακό τένοντα.

  • Like 5

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως μπορεις να βρεις το ιδανικο μεγεθος για σακιδιο πλατης?

σιγουρα παιζει ρολο και το που θα πας, ποσες μερες κλπ

αλλα αναφορικα με το υψος βαρος υπαρχει καποιος κανονας?


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη σχέση με το ύψος και φυσικά με το που και για πόσες μέρες.

Το σακίδιο έχει ένα δέσιμο στο κάτω μέρος σαν ζώνη, συνήθως με μαξιλαράκια. Αυτό πρέπει να δένει στο ύψος της λεκάνης σου, για καλύτερη κατανομή βάρους. Εγώ πχ που είμαι 1.90 δεν μπορώ να φορέσω μικρό σακίδιο, με μεγάλο βάρος και για μεγάλη απόσταση. Πολλά σακίδια της κατηγορίας των πολυήμερων (40lt και πάνω) ρυθμίζονται κατ' ύψος.

Εσύ τι ακριβώς έχεις κατά νου για να σε βοηθήσουμε; Τι θες να κάνεις; Για πόσο; Τι ύψος έχεις;

Οι επιλογές πάντως να ξέρεις είναι κυριολεκτικά άπειρες...

Edited by wraith

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.90 ειμαι....

και μιλαμε για περπατημα οχι αναρριχησεις κλπ και σε εποχη ανοιξη-καλοκαιρι αποκλειστικα

οχι χιονια, κρυο και τετοια

για περιπου 30 μερες σερι με περιπου 20 ως 30 χλμ / μερα.

 

απλα δεν θελω να παρω καποιο που ειναι πολυ μεγαλο και τελικα να μου προσθεσει επιπλεον δυσκολια...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναγκαστικά θα πας σε μεγάλο μέγεθος που να καλύπτει το ύψος σου (L-XL). Η κάθε εταιρία έχει διαφορετική ορολογία, αλλά ουσιαστικά σε ενδιαφέρει το μήκος του κορμού σου. Για το πως θα το βρεις (γιατί δεν ξέρω τίποτα από ανατομία) δες εδώ και εδώ.

 

Επίσης θα πρέπει να πας σε λύσεις απλές και μη τεχνικές, αλλά και lightweight.

 

Μιλάς για πολλές μέρες, και πολλά χιλιόμετρα, οπότε όσο καλό προγραμματισμό βάρους και να έχεις κάνει σίγουρα θα έχεις μπόλικο, οπότε να προσέξεις να έχει καλή στήριξη στην πλάτη και τους γοφούς/λεκάνη. Επίσης αφού το θες για καλοκαίρι να φροντίσεις να είναι και αεριζόμενη η πλάτη. Θα κουβαλάς και σκηνή/sleeping bag;

 

Για εταιρίες υπάρχουν πολλές καλές, με πολλές επιλογές. Εγώ έχω ένα της Lowe Alpine, σχετικά τεχνικό, που έχει τραβήξει κυριολεκτικά τα πάνδεινα και είναι σε άριστη κατάσταση. Πάρα πολύ καλή εταιρία με εξειδίκευση επίσης στα σακίδια είναι η Osprey.

 

Για πες μας όμως πιο συγκεκριμένα τι έχεις κατά νου να κάνεις, ή το έχεις ακόμα μυστικό! :D


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περι ορεινης διασωση...

 

Σε μια χώρα που οι πολίτες της με το ζόρι κρατάνε 3 καταφύγια(1 στην αστρακα και 2 στον όλυμπο) ζωντανά και αυτά μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες έχουμε από το κράτος απάιτηση να έχει σπαταλήσει πόρους και να προσφέρει υπηρεσίες εφάμιλλες με αυτές των άλπεων που το κάθε χωριό έχει 3 καταφύγια? Μήπως είμαστε λίγο παράλογοι στις απαιτήσεις μας? Το δίδαγμα από το ατύχημα στον λάπατο πέρα από τα προφανή περί κορνιζών κτλ είναι η επιβεβαίωση του προβλήματος... στην ελλάδα αν σε βρει η κακιά ώρα στα ψηλά είσαι εσύ και οι σχοινοσύντροφοι σου μόνο, ο κρατικός μηχανισμός μπορεί να εγγυηθεί μόνο ότι θα παέι η σωρός σου στην οικογένεια σου(κυνικό και μακάβριο αλλά είναι λόγια εκπαιδευτή της εμάκ, αυτές είναι οι δυνατότητες τους).

 

*turms εγώ για τα νούμερα που γράφεις θα έπαιρνα τουλάχιστον 70αρι σακίδιο, και όχι ελαφρύ, τα ελαφριά σακίδια για να γλυτώσουν βάρος κάνουν εκπτώσεις στην υποστήριξη και προορίζονται για ποιο τεχνικές διαδρομές από μία απλή πεζοπορία. Υπολόγιζε κάποιο σακίδιο στα 1,5 με 2 κιλά και κοντά στα 200 ευρώ. Δεν σου κρύβω όμως πως μου ακούγεται λίγο οξύμωρο να θέλεις να κάνεις τόσο μεγάλο τρεκιν και να μην ξέρεις τι νούμερο σακίδιο φοράς(εκτός αν δεν έχεις στο μυαλό σου ορεινές διασχίσεις οπότε πάω πάσο!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

*turms εγώ για τα νούμερα που γράφεις θα έπαιρνα τουλάχιστον 70αρι σακίδιο, και όχι ελαφρύ, τα ελαφριά σακίδια για να γλυτώσουν βάρος κάνουν εκπτώσεις στην υποστήριξη και προορίζονται για ποιο τεχνικές διαδρομές από μία απλή πεζοπορία. Υπολόγιζε κάποιο σακίδιο στα 1,5 με 2 κιλά και κοντά στα 200 ευρώ. Δεν σου κρύβω όμως πως μου ακούγεται λίγο οξύμωρο να θέλεις να κάνεις τόσο μεγάλο τρεκιν και να μην ξέρεις τι νούμερο σακίδιο φοράς(εκτός αν δεν έχεις στο μυαλό σου ορεινές διασχίσεις οπότε πάω πάσο!)

 

 

Αναγκαστικά θα πας σε μεγάλο μέγεθος που να καλύπτει το ύψος σου (L-XL). Η κάθε εταιρία έχει διαφορετική ορολογία, αλλά ουσιαστικά σε ενδιαφέρει το μήκος του κορμού σου. Για το πως θα το βρεις (γιατί δεν ξέρω τίποτα από ανατομία) δες εδώ και εδώ.

 

Επίσης θα πρέπει να πας σε λύσεις απλές και μη τεχνικές, αλλά και lightweight.

 

Μιλάς για πολλές μέρες, και πολλά χιλιόμετρα, οπότε όσο καλό προγραμματισμό βάρους και να έχεις κάνει σίγουρα θα έχεις μπόλικο, οπότε να προσέξεις να έχει καλή στήριξη στην πλάτη και τους γοφούς/λεκάνη. Επίσης αφού το θες για καλοκαίρι να φροντίσεις να είναι και αεριζόμενη η πλάτη. Θα κουβαλάς και σκηνή/sleeping bag;

 

Για εταιρίες υπάρχουν πολλές καλές, με πολλές επιλογές. Εγώ έχω ένα της Lowe Alpine, σχετικά τεχνικό, που έχει τραβήξει κυριολεκτικά τα πάνδεινα και είναι σε άριστη κατάσταση. Πάρα πολύ καλή εταιρία με εξειδίκευση επίσης στα σακίδια είναι η Osprey.

 

Για πες μας όμως πιο συγκεκριμένα τι έχεις κατά νου να κάνεις, ή το έχεις ακόμα μυστικό! :D

 

καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις

η αληθεια εναι οτι δεν εχω κανει τοσο μεγαλες αποστασεις, εαν εξαιρεσεις τον στρατο (τι μας λες τωρα ε;) που εκανα πορειες ως 60 χλμ. ομως...

και οσες φορες εκανα καποια πεζοπορια ή πηγαινα κανα ολυμπο κλπ επαιρνα το αακιδιο που ειχα αγορασει οταν ημουνα ακομα στον στρατο οποτε δεν εκατσα ποτε να το ψαξω....

 

η διαδρομη αυτη χαρακτηριζεται ευκολη προς μεσαιας δυσκολιας

υψομετρο ειναι απο 600 ως 1.200

και ειναι 128 χλμ

υπολογιζω καπου 15-18 μερες να διαθεσω για να ειμαι ανετος οποτε με 10 χλμ την μερα περιπου δεν νομιζω οτι θα ειναι και κατι σουπερ δυσκολο.

Τωρα περπαταω καθε Κυριακη περιπου 8-10 χλμ

Ο προβληματισμος μου εινια καθαρα στο οτι θα ειναι σχεδον καθημερινο το περπατημα και θα εχω σακιδιο...κατα τα αλλη η αποσταση δεν ειναι τιποτα αν διαθεσεις πολλες μερες και η διαδρομη ειναι ως επι το πλειστον χωματινος δρομος, και μονοπατια σε δασος...

 

Επισης δεν θα κουβαλαω σκηνες κλπ γιατι η διαμονη θα γινει αποκλειστικα στα χωρια που συναντας στον δρομο

Θα το κανω καπου καλοκαιρι (αν τελικα βολεψει) για να μην χρειαζομαι χοντρα ρουχα κλπ, και wraith.... δεν το κραταω κρυφο.... :detective:

:yes

...ξεκινας απο Ν.Βαυαρια και καταληγεις σε ενα χωριο του Τιρολου....

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

η διαδρομη αυτη χαρακτηριζεται ευκολη προς μεσαιας δυσκολιας

υψομετρο ειναι απο 600 ως 1.200

και ειναι 128 χλμ

υπολογιζω καπου 15-18 μερες να διαθεσω για να ειμαι ανετος οποτε με 10 χλμ την μερα περιπου δεν νομιζω οτι θα ειναι και κατι σουπερ δυσκολο.

Τωρα περπαταω καθε Κυριακη περιπου 8-10 χλμ

Ο προβληματισμος μου εινια καθαρα στο οτι θα ειναι σχεδον καθημερινο το περπατημα και θα εχω σακιδιο...κατα τα αλλη η αποσταση δεν ειναι τιποτα αν διαθεσεις πολλες μερες και η διαδρομη ειναι ως επι το πλειστον χωματινος δρομος, και μονοπατια σε δασος...

 

Επισης δεν θα κουβαλαω σκηνες κλπ γιατι η διαμονη θα γινει αποκλειστικα στα χωρια που συναντας στον δρομο

Θα το κανω καπου καλοκαιρι (αν τελικα βολεψει) για να μην χρειαζομαι χοντρα ρουχα κλπ, και wraith.... δεν το κραταω κρυφο.... :detective:

:yes

...ξεκινας απο Ν.Βαυαρια και καταληγεις σε ενα χωριο του Τιρολου....

 

Μέλανας Δρυμός εεεε;!!! Τέλεια ρε συ! Μπράβο! Μακάρι να τα καταφέρεις να πας... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Το σκεφτόμασταν κι εμείς για πέρσι, αλλά πολλά τα έξοδα και λίγος χρόνος διαθέσιμος.

 

Όπως σου λέει και ο DrBalm από πάνω, ένα 70άρι δεν το γλυτώνεις...επίσης μάλλον δεν έχει καθόλου άδικο και στο θέμα των lightweight...

Όντως να προτιμήσεις ένα σακίδιο με καλύτερη στήριξη...είναι πολλά τα χιλιόμετρα και η άνεση μετράει (όπως και το βάρος, αλλά καλύτερα να το κόψεις από αλλού).

Τώρα για το υψόμετρο, τα ρούχα και τον εξοπλισμό. Κάποιου είδους χοντρό ρούχο θα το χρειαστείς-μιλάμε για δάσος σε μεγάλο υψόμετρο σε βορειοευρωπαϊκή χώρα δηλαδή με ασταθή καιρό (ειδικά μέσα σε 30 μέρες). Να έχεις επίσης οπωσδήποτε κάτι και για έκτακτη ανάγκη (αλουμινοκουβέρτα σίγουρα). Θα είσαι μόνος; Αν όχι δες τι είδη μπορείς να μοιράζεσαι με τους συνοδοιπόρους σου.

Θα είναι μια πολύ ωραία εμπειρία και έχεις ένα task μπροστά σου: να κάνεις σωστό προγραμματισμό για να ελαχιστοποιήσεις το βάρος που θα κουβαλάς.

 

Ενημέρωνέ μας, ρώτα μαςκαι μοιράσου πληροφορίες! :D

 

Υ.Γ. Για να δεις ένα extreme παράδειγμα weight conscious ανθρώπων δες το παρακάτω που μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση:

extreme weight-phobes cut tags from T-shirts and handles off toothbrushes and ration the fuel for their camp stoves.

Από το National Geographic - The Cold Patrol


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου...

να μοιραστω με συνοδοιπορους ειναι κατι που αποκλειεται (τουλαχιστον υπερ μου)....θα εχω μαζι την γυναικα μου οποτε το πιο πιθανο ειναι να σηκωσω εγω τα πιο πολλα ¨οικογενειακα βαρη....

 

ειδα καποια σημερα...70αρι ειναι για το υψος μου οπως μου ειπαν και ολοι οσοι ρωτησα....

θα εχω και κατι πιο χοντρο , εννοειτα + πρωτες βοηθειες που εχουν μεσα και αλουμινοκουβερτα κλπ Χ 2

σκεφτομαι να παρω και ενα GPS για αυτες τις περιπτωσεις (κανα φθηνο)

 

οπως και να εχει, στις 20 Μαιου θα κανω το πρωτο τεστ....μια διαδρομη εδω κοντα, σε τρεις μερες με περιπου 17-18 χλμ ανα μερα...για να δω πως αντιδρα το σωμα κλπ....

σκεφτομαι να κανω 2 τετοια τριημερα, και επιπλεον καθε σαβατοκυριακο 8-10 χλμ (αλλα με σακιδιο) προτου αποφασισω για τα 128 χλμ

 

Γενικα το θεμα μου αρεσε γιατι θελει πολυ προγραμματισμο....

 

 

Υ.Γ. δεν ειναι μελανας δρυμος....ειναι μια διαδρομη οπως ειπα Βαυαρια-Τιρολο, που περναει κοντα απο το Garmisch και καταληγει καπου κοντα στο Ινσμπρουκ.

 

Η ιδεα μου μπηκε το Πασχα του 2010....ειχαμε παει στο Garmisch και στον ξενωνα που μεναμε ηταν ενα ζευγαρι (πατημενα 50+) που κανανε αυτη την διαδρομη και απο τοτε μου κολησε η ιδεα....στον Μελανα Δρυμο θα κανω τις πρωτες 1-2 δοκιμαστικες εξορμησεις των 2-3 ημερων μες τον Μαιο....

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου...

να μοιραστω με συνοδοιπορους ειναι κατι που αποκλειεται (τουλαχιστον υπερ μου)....θα εχω μαζι την γυναικα μου οποτε το πιο πιθανο ειναι να σηκωσω εγω τα πιο πολλα ¨οικογενειακα βαρη....

 

ειδα καποια σημερα...70αρι ειναι για το υψος μου οπως μου ειπαν και ολοι οσοι ρωτησα....

θα εχω και κατι πιο χοντρο , εννοειτα + πρωτες βοηθειες που εχουν μεσα και αλουμινοκουβερτα κλπ Χ 2

σκεφτομαι να παρω και ενα GPS για αυτες τις περιπτωσεις (κανα φθηνο)

 

οπως και να εχει, στις 20 Μαιου θα κανω το πρωτο τεστ....μια διαδρομη εδω κοντα, σε τρεις μερες με περιπου 17-18 χλμ ανα μερα...για να δω πως αντιδρα το σωμα κλπ....

σκεφτομαι να κανω 2 τετοια τριημερα, και επιπλεον καθε σαβατοκυριακο 8-10 χλμ (αλλα με σακιδιο) προτου αποφασισω για τα 128 χλμ

 

Γενικα το θεμα μου αρεσε γιατι θελει πολυ προγραμματισμο....

 

 

Υ.Γ. δεν ειναι μελανας δρυμος....ειναι μια διαδρομη οπως ειπα Βαυαρια-Τιρολο, που περναει κοντα απο το Garmisch και καταληγει καπου κοντα στο Ινσμπρουκ.

 

Η ιδεα μου μπηκε το Πασχα του 2010....ειχαμε παει στο Garmisch και στον ξενωνα που μεναμε ηταν ενα ζευγαρι (πατημενα 50+) που κανανε αυτη την διαδρομη και απο τοτε μου κολησε η ιδεα....στον Μελανα Δρυμο θα κανω τις πρωτες 1-2 δοκιμαστικες εξορμησεις των 2-3 ημερων μες τον Μαιο....

 

Τελικά τι πήρες;

 

Όπως και να έχει τέλεια θα είναι!


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω εχω αυτη : mammut nirvana pro 35 (35 λιτρα) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Φυσικα ειναι για 1-2 μερες ααααααντε 3 μερες Max.

 

Nirvana_Pro_35__25_mu-2510-02280-0067-am.jpg

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μανωλη, τοσα λιτρα φτανουν μονο εαν κοιμασαι σε ξενωνες η καταφυγια και χρειαζεσαι μια αλλαξια ρουχα, νερο και κατι φαγωσιμο...αρα, για ημερισια εξορμηση.

εαν κουβαλας sleeping bag, καριματ, ρουχα, φαγητο κλπ για >1 μερα θελεις τουλαχιστον 50λιτρα σακιδιο (που συνηθως εχουν ενα εξτρα +10l)

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και όσο πιο μεγαλόσωμος είσαι, με μεγαλύτερα ρούχα, βάζεις και άλλα λίτρα! :D


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά τι πήρες;

 

Όπως και να έχει τέλεια θα είναι!

 

βρηκα ενα 70 λιτρων που προσαρμοζεται αναλογα με το υψος αλλα κατα κυριο λογο ειναι καπου για υψος 1.85 με 1.95 και μου εκατσε πολυ καλα στην πλατη.

Δοκιμασα και αλλα 3-4 αλλα αυτο μου εκατσε καλυτερα

Το αλλο ΣΚ θα παω να παρω και μερικα ακομα ψιλοπραγματα, και θα αρχισω να ψαχνω για διαμονη για την πρωτη εξορμηση

 

Γενικα δεν με προβληματιζει τοσο το θεμα σακιδιο γιατι η διαμονη θα ειναι σε ξενωνες οποτε δεν χρειαζομαι sleeping bag,

ρουχα θα εχω σχετικα λιγα, και φαγητο περαν απο τιποτα μπαρες κλπ δεν θα εχω ουτε φαγητα ουτα συμπραγκαλα για φαγητο, γιατι στην διαδρομη συναντας ανα 6-10 χλμ μικρα χωρια οποτε δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αναγκη.

 

Ο μεγαλος μου προβληματισμος ειναι καθαρα το πως θα αντιμετωπισει το σωμα μου το περπατημα περιπου 15 χλμ για αρκετες μερες συνεχομενες...κυριως τα ποδια

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο μεγαλος μου προβληματισμος ειναι καθαρα το πως θα αντιμετωπισει το σωμα μου την περπατηση περιπου 15 χλμ για αρκετες μερες συνεχομενες...κυριως τα ποδια

 

Κάνε φουλ ενδυνάμωση όσο μπορείς/προλαβαίνεις...και στα πόδια και στην πλάτη και τους ώμους!


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

εαν γυμνάζεσαι τακτικα (3-4 φορες τη βδομαδα) και εχεις γερα ποδια δεν θα εχεις κανενα προβλημα. εκανα τις ιδιες διακοπες περσι για μια βδομαδα τον Ιούλιο και 10 μερες τον Αυγουστο και, οπως λεει και ο wraith πόναγα περισσότερο αλλου (αυχένας και στους ωμους) παρα στα ποδια. οπου βρεις κρυο ρυακι βαλε τα ποδια μεσα εστω για 3'..κανει θαυματα. αλλιως το βραδυ στο μπανιο παγωμενο νερο

 

περιμενουμε φωτογραφιες απο τωρα Κωνσταντινε


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

δυστυχως στην καθημερινοτητα στην δουλεια ειμαι πολλες ωρες ορθιος, και παζει αρκετο κουβαλημα + σωματικη δουλεια, και δεν υπαρχει και πολυ διαθεση μετα για γυμναστικη ... μονο λιγο για την μεση κανω.

Βεβαια αυτο ισως ειναι υπερ οσον αφορα το περπατημα. Θα φανει....

 

ΥΓ φωτογραφιες θα εχετε σιγουρα

 

ΥΓ 2 καλα τι εγραψα? περπατηση αντι για περπατημα? τραγικος....

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ειναι φρεσκια ειδηση,αλλα διαβασα προχθες οτι πλακωθηκαν αλπινιστες ευρωπαιοι με σερπας στην κατασκηνωση-3 στο εβερεστ..Μπουνιες και πεταγαν πετρες ο ενας στον αλλον..


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω γιατι ειμαι με το μερος των Σερπα??

Μπορουν να αναφερθουν απειρες περιπτωσεις του πως αντιμετωπιζουν οι Δυτικοι ορειβατες αυτο το λαο,τι δουλεια κανουν πανω στα βουνα,υπο ποιες συνθηκες,ποσο πληρωνονται,ποια ειναι η συνεισφορα τους στις αναβασεις,ποσο τιμημα αιματος εχουν πληρωσει με τις ζωες τους,, και παει λεγοντας..


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πηγή: Περιοδικό Ανεβαίνοντας Στα Βουνά Του Κόσμου

 

Διατροφή για πεζοπόρους

H εξειδικευμένη για σπορ διατροφή –διατροφικές στρατηγικές κομμένες και ραμμένες στις απαιτήσεις της δραστηριότητάς σας– είναι η μόδα στις μέρες μας, και όχι άδικα. Tο να γνωρίζετε τις καλύτερες τροφές για το σπορ που κάνετε σας επιτρέπει να «φουλάρετε» τη μηχανή σας για κορυφαίες επιδόσεις.

Ως πεζοπόρος κινείστε μεγάλο μέρος της ημέρας με μέτρια ένταση. Αλλά ανεβαίνετε και ανηφόρες με 20κιλα φορτία που κάνουν την καρδιά σας να σφυροκοπά. Kαι πιθανόν το κάνετε σε υψόμετρο ή σε ακραίες καιρικές συνθήκες. Αυτοί οι παράγοντες δημιουργούν σημαντικά διαφορετικά προβλήματα απ’ ό,τι το τρέξιμο ή η ποδηλασία. Mελετήσαμε ενδελεχώς τις πρόσφατες διατροφικές έρευνες και τις μετατρέψαμε σ’ ένα περιεκτικό πλάνο για πεζοπόρους. Σ’ αυτό θα ανακαλύψετε την καλύτερη ισορροπία υδατανθράκων, πρωτεϊνών και λιπών για trekking μεγάλων αποστάσεων· θα πάρετε σαφείς πληροφορίες για τη θερμιδική σας πρόσληψη· τέλος, θα μάθετε τι ακριβώς να τρώτε στις μεγάλες αναβάσεις, στις πεζοπορίες μεγάλου υψομέτρου και στις χαμηλές θερμοκρασίες και τέλος θα τα συμπυκνώσουμε όλα αυτά στο απόλυτο πεζοπορικό μενού. Ακούγεται σίγουρα δελεαστικό.

Εφοδιαστείτε με λίπος

Tρέκινγκ σημαίνει διαρκή απόδοση για αρκετές μέρες. Δεν είναι σπριντ υψηλής έντασης. Για να πάρεις τη μέγιστη ενέργεια για πολλές μέρες που περπατάς μεγάλες αποστάσεις, θέλεις να τροφοδοτήσεις τη μηχανή σου με υγιή ακόρεστα λίπη, το είδος που υπάρχει στα καρύδια και τα ψάρια. Ευτυχώς, αυτές οι τροφές τυχαίνει να είναι οι πιο συμπυκνωμένες (βλ. οι πιο εύκολες για να συσκευαστούν) πηγές θερμίδων. Στο μονοπάτι, κάντε τες το 30-40% της διατροφής σας.

 

Eπιμείνετε στους σύνθετους υδατάνθρακες

Υπάρχει λόγος που οι μαραθωνοδρόμοι και οι ποδηλάτες επιθυμούν να τρώνε ένα τεράστιο πιάτο ζυμαρικά ολικής άλεσης το βράδυ πριν από τον αγώνα. Οι υψηλής περιεκτικότητας σε φυτικές ίνες, σύνθετοι υδατάνθρακες όπως αυτοί που υπάρχουν στα ζυμαρικά ολικής αλέσεως και το μαύρο ρύζι διασπώνται αργά στο στομάχι σας, διατηρώντας το σάκχαρο του αίματος σταθερό για παρατεταμένη δύναμη την ...επόμενη μέρα. Κάντε τους το 50% περίπου της διατροφής σας κατά την πεζοπορία.

Πάρτε ώθηση από απλά σάκχαρα

Mια πεζοπορία δεν έχει πάντα ένα σταθερό ρυθμό. Για εκρήξεις έντασης –όπως μια απότομη ανηφόρα– χρειάζεστε απλούς υδατάνθρακες. Τα σάκχαρα σε τροφές όπως η σοκολάτα και οι σταφίδες μεταβολίζονται γρήγορα, επιφέροντας απότομη αύξηση στη γλυκόζη του αίματος και μια ροή ενέργειας στους μυς σας. Για καλύτερα αποτελέσματα φάτε μια-δυο χούφτες από κάτι γλυκό μια περίπου ώρα πριν αρχίσει η δύσκολη ανηφόρα.

 

Kάντε αποκατάσταση με πρωτεΐνη

Aν τσιγκουνευτείτε την πρωτεΐνη, που χτίζει τους μυς, στο μονοπάτι το σώμα σας θ’ αρχίσει να καίει τη φτωχή μυϊκή σας μάζα ως καύσιμο. Aν συμβεί αυτό θα καταλήξετε να κουράζεστε πολύ πιο γρήγορα, πράγμα που αυξάνει και τον κίνδυνο κάποιου τραυματισμού. Kάντε την πρωτεΐνη το 20% της διατροφής σας κατά την πεζοπορία, για να φροντίσετε τους μυς που ζορίσατε στη διάρκεια της ημέρας.

 

Kαταπολεμήστε τις ελεύθερες ρίζες

O καταστροφικός συνδυασμός σκληρής άσκησης, ηλιακών ακτίνων UV και μεγάλου υψομέτρου σας εκθέτει στις ελεύθερες ρίζες που καταστρέφουν τα κύτταρα. H πρόληψη κατά την πεζοπορία είναι το καλύτερο γιατρικό: «επιδιορθώστε» τα καταπονημένα σας κύτταρα με τις αντιοξειδωτικές βιταμίνες E και C σε συνδυασμό με βήτα-καροτένιο.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥΣ

 

H Aνάγκη: Kαύσιμα μακράς διάρκειας για να μην καταρρεύσετε από τη δεύτερη ώρα.

H Λύση: Oι υδατάνθρακες αργής καύσης με υψηλή περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες μεταβολίζονται σταδιακά, εφοδιάζοντάς σας με μια αργή ροή ενέργειας. Ξεκινήστε τη μέρα γερά τρώγοντάς τους για πρόγευμα.

H Tροφή: Nιφάδες βρόμης ολικής άλεσης ή δημητριακά με αφυδατωμένο γάλα.

 

H Aνάγκη: Mια έκρηξη δύναμης άμεσης δράσης

για να σας προωθήσει στα τελευταία 300, πραγματικά απότομα, μέτρα πριν την κορφή.

H Λύση: Φορτώστε απλά σάκχαρα μια ώρα πριν, προσφέροντας

στους μυς σας μια ώθηση εύκολα

προσβάσιμης γλυκόζης.

H Tροφή: Σταφίδες, μια κουταλιά μέλι ή ένα ενεργειακό τζελ.

 

H Aνάγκη: Ένα σνακ μετά την πεζοπορία για να σας κρατήσει ως το βραδινό.

Η Λύση: Tα ένζυμα που μεταφέρουν

γλυκόζη στους κουρασμένους μυς

είναι πάρα πολύ ενεργά για 30 λεπτά ύστερα από μια σκληρή μυϊκή προσπάθεια. Eκμεταλλευτείτε το –κι αρχίστε τον ανεφοδιασμό για

την επόμενη μέρα– μασουλώντας υδατάνθρακες γρήγορης καύσης.

H Tροφή: Mπισκότα, μια-δυο χούφτες αποξηραμένα φρούτα.

 

H Aνάγκη: Eνέργεια για την επόμενη μέρα και διατροφική στοργή και προδέρμ για τους καταπονημένους σας μυς.

H Λύση: Oι σύνθετοι υδατάνθρακες υπερπληρώνουν τις αποθήκες γλυκογόνου, η πρωτεΐνη επαναδομεί τους ταλαιπωρημένους μυς και τα αντιοξειδωτικά καταπολεμούν τις ελεύθερες ρίζες, επομένως ας εφοδιάζεστε και με τα τρία καθημερινά.

H Tροφή: Μαύρο ρύζι, ζυμαρικά ολικής άλεσης, αποξηραμένα ή φρέσκα λαχανικά, κρέας.

Edited by wraith
  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ σωστα κ ειναι η αληθεια Αρη. Ειναι εφαρμοσιμα σε καθε αθλημα που απαιτει ενταση ή/και διαρκεια.


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • При сильном затоплении водой следует немедленно разобрать пол из ламината, дабы предотвратить впитывание панелями влаги. Ламинат имеет защитный слой с двух сторон панели, однако же, его торцы не всегда бывают надежно защищены от влаги. Именно поэтому рекомендуется использовать герметик для пола при укладке покрытия. Он не склеивает соседние панели, но предохраняет торцы от воздействия сырости Blog
    • Νέα τιμή 180€
    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,307
    • Total Posts
      460,687
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,477
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Charefaf
    Joined
×
×
  • Create New...