Jump to content

Recommended Posts

Κατά την γνώμη μου Άρη, το βουνό δείχνει πιο τρομακτικό από κάτω παρά όταν είσαι πάνω σε αυτο. Υπάρχει ένα "μονοπάτι" που είναι και η "εύκολη" διαδρομή αυτή από το καταφύγιο που είδες στο βίντεο.

Και τις 2 φορές έφτασα λίγο πάνω από εκεί και μετά παπαλα ο καιρός. Το άσχημο είναι ότι οι επισκέπτες έχουν ένα πλάνο για την εκδρομή τους και έτσι μια στραβή του καιρού σε βγάζει off.

Μακάρι να είχα εχτρα μέρες και να δοκίμαζα ξανά.

Αυτο όμως που δεν μου άρεσε καθόλου είναι γενικά ο τρόπος που δουλεύουν οι οδηγοί. Το καλοκαίρι που είναι και οι μήνες αιχμής πρέπει να κλείσεις εγκαίρως οδηγο(ένας οδηγός με έναν πελάτη, ενώ για το Λευκό Όρος είναι ένας με τρεις). Το προγραμμα τους είναι σφιχτό του κερατά και έχουν μια συμπεριφορά τύπου "τραβάω τον γάιδαρο με το ζόρι". Δεν ξέρω πόσες φορές ανεβοκατεβαίνουν το βουνό την σεζόν και είμαι σίγουρος ότι ξέρουν και το τελευταίο πετραδάκι αλλα ο πελάτης δεν ξέρει που πατάει σε ένα ξένο και απαιτητικό τερέν σαν αυτο.

Από κει και μετά αυτο που ξέρω, δυστυχώς δεν το έχω δει από κοντά, είναι ότι μετά την κορυφή ακολουθούν αρκετά ραπέλ για την κάθοδο. Εκεί είναι το μυστικό και γι αυτο χρειάζεσαι οδηγό.

Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να καταφέρω να δοκιμάσω πάλι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να καταφέρω να δοκιμάσω πάλι.

 

Πραγματικά στο εύχομαι!!! Αν και ως εκεί που έφτασες και το ότι μπήκες στη διαδικασία, μόνο λίγο δεν είναι!

 

Ανέβασε και καμιά φωτό ντε!!! :D

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ είναι το πιο ωραίο Άρη.

Την πρώτη φορά μου έφυγε από τα χέρια μια Olympus compact που είχα και με χαιρέτισε...δυο τρία γκελ είδα και μετά την έχασα από τα μάτια μου. Την δεύτερη πρόλαβα και τράβηξα μερικές όταν ακόμα περπατούσαμε στα Ελβετικά λιβάδια πριν ξεκινήσει η ανάβαση. Μετά την κρατούσα με ιμάντα και καραμπίνερ ΜΕΣΑ στο σακίδιο. Δεν την έβγαζα έως ότου φτάσω στην κορυφή. Στην κατάβαση είχαμε άλλο παρατράγουδο...

Σχεδόν σαν τα κατσίκια κατεβαίναμε διότι πάνω από το κεφάλι μας κυριολεκτικά έπεφταν κεραυνοί και χαλάζι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Γιωργος-Κορινθος
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Αντε βρε με τα βουναλακια σας....

Καμιναδα εχετε δοκιμασει;

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Αντε βρε με τα βουναλακια σας....

Καμιναδα εχετε δοκιμασει;

γιατι????


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Η ρουμανια ειναι ο παραδεισος των καμιναδων...

Αμα δεν παει απο πτωση την μολυβδιαση δεν την γλυτωνει...

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αναγκη να ξεχωρισουμε μας ωθει στην μ@λ@...

  • Like 4

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν υπάρχουν φίλοι που θα θέλουν να ανέβουν Τον ΟΛΥΜΠΟ οργανώνεται 3ήμερο από το ESCAPE PLANSE http://escapeplans.gr/δίτετο εγώ δεν νομίζω ότι έχω τη δύναμη ......(αν κ προσπαθώ με προετοιμασία για το φθινόπωρο ) αλά αξίζει για τους αντέχοντας κ κατέχοντας ....

http://escapeplans.gr/package/olympos/

Αλλά ίσος αν λέω αν , μούρλαθω το τολμήσω , αλά αλά λέω αλά αυτό το σακίδιο 3 μέρες πως το κουβαλάς

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα πάρεις σέρπα Βαγγέλη! :P

Χαχαχα Νε νε αλά η ομάδα τους από ότι γνωρίζω είναι δυνατοί , εγώ πάσχων πιο χαλαρή παρέα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαγγελη θα νοικιασουμε γαιδαρο ..ξερουν και τον δρομο !!!


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαγγελη θα νοικιασουμε γαιδαρο ..ξερουν και τον δρομο !!!

Έχει γαϊδούρια ο Ολυμπος ; αν όχι ακούγετε για καλή δουλειά

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχει, μ αυτα κουβαλανε τις προμηθειες κι οτι αλλο χρειαζεται ..γι αυτο σου λεω ,νοικιαζεις τον γαιδαρο και τσουπ στου Κακκαλου!

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μουλάρια είναι και κλοτσάνε .....

Τα γαϊδούρια είναι κ αυτά δεμένα με τον Ολυμπο

http://gaidourohora.gr/ήφαιστος-διόνυσος-και-ήρα/

Το διάβαζα κ χαζό χαμογελούσα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ομάδα των Hikers Thessaloniki, τελειόφοιτοι Τ.Ε.Φ.Α.Α. Α.Π.Θ. με ειδικότητα στις Υπαίθριες Αθλητικές Δραστηριότητες, ανάμεσα στις συχνές πεζοπορικές διαδρομές και τα διάφορα σχετικά event που διοργανώνει αυτή την φορά ετοιμάζει μια πολλά υποσχόμενη “πεζοπορία στα αστέρια” στο Σέιχ Σου με δωρεάν συμμετοχή.

Το Σάββατο 16 Σεπτέμβρη παρέα με τους Hikers Τhessaloniki.

Δείτε όσα χρειάζεται να ξέρετε για την συμμετοχή σας και μείνετε συντονισμένοι στην σελίδα τους στο https://www.facebook.com/events/1944641499148256/

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ασχετα με το ποστ του φιλου απο πανω, επειδη ειμαι στο χωρο και τα τελευταια 1-2 χρονια, λογω κ της κρισης, εχουν ξεφυτρωσει δεκαδες "ομαδες" - εταιρειες που οργανωνουν διαφορες εξορμησεις σε βουνα εναντι αμοιβης, ενα θα πω. ΠΡΟΣΟΧΗ με ποιον πατε στα βουνα!!!!! Προτιμηστε Ορειβατικους Συλλογους ή να πηγαινετε με εμπειρους ορειβατες και μονο!!!!!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

θέμα να ανοίξουμε συζήτηση...

 

http://www.kozanilife.gr/2017/11/oreivatis-karagiannis-voio/

Αυτό που δεν θα έπρεπε ποτέ να συμβεί συνέβη

Εγώ είμαι πάντα κάπου στο τέλος και συμπαθώ την λεγόμενη σκούπα ,μεγάλη υπομονή αυτά τα παιδιά

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες. Ο συγκεκριμενος αρχηγος ειναι εγνωσμενης αξιας στο χωρο μας. Δεχομαι κ πιστευω οτι λεει.


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχως αυτα συμβαινουν συχνα σε πεζοπορικες εκδρομες με τεχνικα κομματια.

Επρεπε να διαχωριστουν εξ αρχης σε 2 ομαδες.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αστείος τύπος που θα χάνεται ακόμη και σε βόλτα σε πάρκο. Την ηλιθιότητα δεν μπορεί να την "παλέψει" κανένας σύλλογος. Οι μεγάλοι σύλλογοι θα πρέπει να μην παίρνουν μαζί τους , οποιονδήποτε. Αν το κάνουν όμως , όπως στην προκειμένη περίπτωση, έχουν ευθύνη για αυτόν. Ο Γιάννης είναι πολύ σοβαρός άνθρωπος πάντως και λογικά δεν είχε χρόνο να τον ψυχολογησει , και έγινε ότι έγινε.

 

Sent from my Tab2A7-10F using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε ναι

Τι ειναι πιο λογικο;

Να εχεις το νου σου στην σκαλα και ολα τα προβληματα της ή αν στην ουρα υπαρχουν διαφωνιες;

Προφανως ενας αρχηγος δεν φτανει για δυο διαδρομες.

Να το ξαναπω.

Εχει γινει ακριβως μα ακριβως το ιδιο απειρες φορες.

Αλλα πεστε μου τι δεν παραβιαστηκε απο το πεζοπορικο σαβουαρ βιβρ σε αυτη την περιπτωση;

Η προετημασια;

Η κινηση στο βουνο;

Οι κανονες ασφαλειας;

Εγεινε και τιποτα σωστα;

Και δεν παραβιαστηκαν μονο απο τον αρχηγο αλλα κυριως απο τον πεζοπορο που χαθηκε.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αστείος τύπος που θα χάνεται ακόμη και σε βόλτα σε πάρκο. Την ηλιθιότητα δεν μπορεί να την "παλέψει" κανένας σύλλογος. Οι μεγάλοι σύλλογοι θα πρέπει να μην παίρνουν μαζί τους , οποιονδήποτε. Αν το κάνουν όμως , όπως στην προκειμένη περίπτωση, έχουν ευθύνη για αυτόν. Ο Γιάννης είναι πολύ σοβαρός άνθρωπος πάντως και λογικά δεν είχε χρόνο να τον ψυχολογησει , και έγινε ότι έγινε.

 

Sent from my Tab2A7-10F using Tapatalk

 

Υπαρχει καποιο φιλτραρισμα (τουλαχιστον στον συλλογο που ειμαι) αλλα δυστυχως δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος. Δεν ξερεις τι ειναι ο αλλος η τι ψυχολογικα εχει....... απειρες οι περιπτωσεις που μπορω να αναφερω.......

 

Το ΜΕΓΑΛΟ θεμα ειναι στις δεκαδες "ομαδες" του facebook!!! Ασχετοι ανθρωποι πανε κοσμο στο βουνο με ΜΟΝΟ σκοπο το κερδος........... το ατυχημα περιμενει να συμβει...... και τοτε θα βγουν τα καναλια.........

Edited by kaps
  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...