Jump to content

Recommended Posts

Ο Αντώνης Συκάρης και ο Γιώργος Μαρίνος κατέκτησαν την κορυφή του όρους Μανασλού στα Ιμαλάια

 

http://www.thetoc.gr/taksidia/article/nea-epituxia-gia-tous-atromitous-ellines-oreibates-eikona

 

Μεγαλη μερα για την Ελληνικη Ορειβασια. Ερχονται και αλλες.........

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί όμως ελληνική ορειβασία; Μπράβο αξίζει προσωπικά στον Συκαρη, που στα 56, συμμετέχοντας σε ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ, κατακτάει την μια 8αρα μετά την άλλη. Καμιά σχέση αυτές οι εμπορικές αποστολές με την οργανωμένη ελληνική αποστολή του 2004 ,που είχε φέρει τότε την επιτυχία. Κάνω κάπου λάθος;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί όμως ελληνική ορειβασία; Μπράβο αξίζει προσωπικά στον Συκαρη, που στα 56, συμμετέχοντας σε ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ, κατακτάει την μια 8αρα μετά την άλλη. Καμιά σχέση αυτές οι εμπορικές αποστολές με την οργανωμένη ελληνική αποστολή του 2004 ,που είχε φέρει τότε την επιτυχία. Κάνω κάπου λάθος;

 

Δηλαδη με αυτο το σκεπτικο π.χ. οι επιτυχιες στους Ολυμπιακους αγωνες θεωρουνται προσωπικες και οχι ολου του Ελληνικου Αθλητισμου που προβαλεται και προωθειται μεσω της επιτυχιας????!!!!!

 

Δεν εχει σημασια αν η αποστολη ειναι εμπορικη, ολες σε τετοιο επιπεδο ειναι!

 

Ουτε ο Αντωνης σκεφτεται ατομικα.......

 

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ικανοποιηση για εναν Ορειβατη να φτασει στην κορυφη και να σηκωσει την Ελληνικη Σημαια!!!!!!!!!!. Μετα ερχεται αυτος και η προσωπικη επιτυχια........

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Δηλαδη με αυτο το σκεπτικο π.χ. οι επιτυχιες στους Ολυμπιακους αγωνες θεωρουνται προσωπικες και οχι ολου του Ελληνικου Αθλητισμου που προβαλεται και προωθειται μεσω της επιτυχιας????!!!!!

 

Δεν εχει σημασια αν η αποστολη ειναι εμπορικη, ολες σε τετοιο επιπεδο ειναι!

 

Ουτε ο Αντωνης σκεφτεται ατομικα.......

 

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ικανοποιηση για εναν Ορειβατη να φτασει στην κορυφη και να σηκωσει την Ελληνικη Σημαια!!!!!!!!!!. Μετα ερχεται αυτος και η προσωπικη επιτυχια........

Ρωτάω βασικά αν μπερδεύομαι κάπου! Στην Ολυμπιάδα τον αθλητή τον εξέλιξε το στήσιμο του ελληνικού αθλητισμού. Το 2004 η αποστολή ήταν διοργάνομενη από την ελληνική ομοσπονδία..... ή όχι;

Τώρα απλά ο Αντώνης πλήρωσε Χ$, σε έναν έμπορο,που διοργανώνει τα πάντα όλα, εσύ παίρνεις τα ρούχα και σου και πας στο ραντεβού. Η ελληνική ορειβασία που κολλάει; Ότι είναι γεννημένος και μεγαλωμένος εδώ πχ; Αν ναι συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Διορθώσεμε φυσικά αν γράφω ή σκέφτομαι κάτι λάθος.

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το λάθος σου Γρηγορη είναι ότι δεν παρατήρησες ότι τα παιδιά έδειξαν την ελληνική σημαία που για εμενα είναι αφιέρωμα στους Έλληνες για να μας παρακινήσουν να μας εμψυχώσουν και να μας πουν ότι μπορούμε

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και ο Νιάρχος το 1999 με την ελληνικη σημεα ανέβηκε ,αλλά κανείς δεν το θεώρησε ελληνική επητιχια !!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συζήτηση είναι για την εθνική μας υπερηφἀνεια; ή για την προσπάθεια ενός έλληνα που μέσα σε χρονικό διάστημα 5 μηνών πάτησε δύο τόσο ψηλές κορυφές;

 

Κάθε προσπάθεια σε τέτοια επίπεδα θα πρέπει να μας δίνει χαρά, αυτό αρκεί.

 

 

 

Δε νομίζω πως μπορεί να υπάρχουν απαιτήσεις για διοργάνωση εθνικών αποστολών στους καιρούς που ζούμε.

Η χρηματοδότηση από το κράτος μηδενική, μόνο από χορηγούς κι άντε βρες τους.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και ο Νιάρχος το 1999 με την ελληνικη σημεα ανέβηκε ,αλλά κανείς δεν το θεώρησε ελληνική επητιχια !![/quote

Ήταν μια επιλογή και παρακληση να μη γνωστοποιηθεί αλλά με την σημαία που κράτησε το χάρισε στην Ελλάδα .

Είναι ο πρώτος Έλληνας στην κορυφή του Έβερεστ

#Στις 13 Μαΐου του 1999 βρέθηκε στην κορυφή του κόσμου - 18 ημέρες αργότερα «έφυγε» σε ηλικία 37 ετών#

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαγγέλη,δεν γνωστοποιήθηκε στην αρχή διότι ο Νιάρχος είχε δηλώσει την ελβετική του υπηκοότητα. Αν μιλήσουμε για ελληνική καταγωγή πρώτος Έλληνας ήταν ο Peter Athans.Ο Γρηγόρης μιλάει για ελληνική αποστολή πιστεύω.Εκει πρώτος είναι ο Γιώργος Βουτυροπουλος

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και ο Νιάρχος το 1999 με την ελληνικη σημεα ανέβηκε ,αλλά κανείς δεν το θεώρησε ελληνική επητιχια !!

Ακριβώς! Είχαν γινει τα προηγούμενα χρονια, αν θυμάμαι καλά 2 αποστολές με αρχηγό τον συγχωρεμενο Τσιβελεκα, που είχαν τραβήξει πολύ τα φώτα της δημοσιότητας, αν και δεν είχαν επιτυχία, επειδή ηταν διοργανώνες από την ελληνική ομοσπονδία. Με τον Νιάρχο που τα κατάφερε το μάθαμε πολύ αργότερα, επειδή απλά συμμετείχε σε εμπορική αποστολή. Οπότε γιατί τώρα με τον Αντώνη, λεμεμμπραβο Ελλάδα;

 

ΥΓ ξαναγράφω πολλά μπράβο στον Αντώνη, μεγάλο προσωπικό κατόρθωμα, αλλά πέρα της σημαίας, που αν δεν είχε λεφτά και είχε χορηγό, θα είχε λογικά και σημαιάκι του χορηγού ή χορηγών, για εμένα δεν έχει καμία σχέση με ελληνική ορειβασία.

 

Sent from my Tab2A7-10F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απαραίτητοι οι χορηγοί δεν μπορούμε να κάνουμε μεγάλα πράγματα εάν δεν μας χρηματοδοτήσουν

..... δεν υπάρχει ορειβατικό γεγονός εάν δεν υπάρχει ο χορηγός και εγώ δεν το θεωρώ κακό .......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πίος έγραψε ότι είναι κακό;

Απαραίτητοι οι χορηγοί δεν μπορούμε να κάνουμε μεγάλα πράγματα εάν δεν μας χρηματοδοτήσουν

..... δεν υπάρχει ορειβατικό γεγονός εάν δεν υπάρχει ο χορηγός και εγώ δεν το θεωρώ κακό .......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πίος έγραψε ότι είναι κακό;

#που αν δεν είχε λεφτά και είχε χορηγό, θα είχε λογικά και σημαιάκι του χορηγού ή χορηγών, για εμένα δεν έχει καμία σχέση με ελληνική ορειβασία.#

Λάθος θα κατάλαβα ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγω την ταπεινη μου γνωμη.......σαν απλος πεζοπορος "κατακτητης" των ψηλων κορφων....μπροστα σε ενα τετοιο επιτευγμα.....τα περι χορηγων -οικονομικης βοηθειας-κτλ ...περνανε σε δευτερη μοιρα.....στεκομαι στην υπερ-προσπαθεια ολων αυτων που επιχειρουν η κατορθωνουν τετοια επιτευγματα....συγχαιροντας και θαυμαζοντας τους.

 

 

Υ.Γ δλδ αν εμενα με γεμιζαν εφοδια και χρηματα οι χορηγοι....θα τα καταφερνα να ανεβω???? :LMAO:

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγω την ταπεινη μου γνωμη.......σαν απλος πεζοπορος "κατακτητης" των ψηλων κορφων....μπροστα σε ενα τετοιο επιτευγμα.....τα περι χορηγων -οικονομικης βοηθειας-κτλ ...περνανε σε δευτερη μοιρα.....στεκομαι στην υπερ-προσπαθεια ολων αυτων που επιχειρουν η κατορθωνουν τετοια επιτευγματα....συγχαιροντας και θαυμαζοντας τους.

 

 

Υ.Γ δλδ αν εμενα με γεμιζαν εφοδια και χρηματα οι χορηγοι....θα τα καταφερνα να ανεβω???? :LMAO:

 

Γιαννη μην το γελας....... αν υπαρχει η εκπαιδευση, μια σχετικη εμπειρια και καλη φυσικη κατασταση πιστεψε με στις "εμπορικες" κορυφες αν ειχες τα λεφτα ειχες πααααρα πολυ μεγαλες πιθανοτητες να ανεβεις.......

 

Ξερω πολλους ικανους ορειβατες που δεν τους περισσευουν 20-40,000 ευρω για κατι τετοιο......

 

Παλια οοολο και καποιος χορηγος βρισκοτανε.... εβαζες κ εσυ υπηρχαν πιθανοτητες..... τωρα πολυ δυσκολα τα πραγματα.......


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάπου έχω δει ένα βιντεάκι που υποτίθεται ανεβαίνεις το Έβερεστ ...δεμένοι ο ένας με τον άλλο καμία 100 άτομα ..τραγικό .....

αλλά οκ αν το θέλεις πολύ ε δεν θα κατάκτησης τα ουράνια αλλά θα κερδίσεις αυτό που θες . Εάν σας αρέσει να διαβάζετε το #τι έμαθα περπατώντας στον κόσμο

#τηςΛενας Διβάνη θα σας διασκεδάσει

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάπου έχω δει ένα βιντεάκι που υποτίθεται ανεβαίνεις το Έβερεστ ...δεμένοι ο ένας με τον άλλο καμία 100 άτομα ..τραγικό .....

αλλά οκ αν το θέλεις πολύ ε δεν θα κατάκτησης τα ουράνια αλλά θα κερδίσεις αυτό που θες . Εάν σας αρέσει να διαβάζετε το #τι έμαθα περπατώντας στον κόσμο

#τηςΛενας Διβάνη θα σας διασκεδάσει

 

100 ατομα ισως λες λιγα.....

 

Ευτυχως υπαρχουν κ αλλα πιο ομορφα και ησυχα βουνα να ονειρευτει κανεις......

  • Like 4

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

100 ατομα ισως λες λιγα.....

 

Ευτυχως υπαρχουν κ αλλα πιο ομορφα και ησυχα βουνα να ονειρευτει κανεις......

Πάντως βλέποντας ντοκιμαντέρ πως εξελίχθηκε η ανάβαση στο Έβερεστ, αλλά και άλλων εμπορικών κορυφών, νομίζω ότι χάνεται η "μαγεία" , της ορειβασίας. Εδώ για να πάμε ένα 2-3ημερο ΜΟΝΟΙ μας καπουεδω παραδίπλα διαβάζεις-συλλεγεις πληροφορίες μπορεί και κανένα μήνα πρίν....και για αυτές τις εμπορικές +8000m, αν σου περισσεύουν, απλά σηκώνεις ένα τηλ και κλείνεις ραντεβού!

 

Ένα πράγμα σαν , αντί να βγάζεις αεροπορικό φθηνό καλοκαίρι, αρχίσεις να διαβάζεις υποψηφία χκ, μελετάς χάρτες, ψάχνεις και κλείνεις φθηνά δωμάτια, βλέπεις τι άλλο έχεις να κάνεις εκεί κοντά, κτλ........να τηλ σε τουριστικό πρακτορείο και κλείνεις εκδρομή στις Άλπεις, αύριο!!! Ωχχχχχ σαν εκδρομή του συλλόγου ,ακούστηκε το τελευταίο :-))))

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

#η μαγεία# της ορειβασίας πως είναι δυνατόν να χαθεί

Εκτός και εάν σταματήσεις να ονειρεύεσαι .. υπάρχουν όνειρα που δεν κοστίζουν και αλλά κοστίζουν ,

ας ονειρευτούμε και βλέπουμε

ΥΓ η οε εκδρομών κλπ κλπ να παρέμβει ....γιατί Γρηγόρη ... Ωχχχχχχ για την εκδρομή του συλλόγου ??

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Άνθρωποι συνεχίζουν να πεθαίνουν σε αυτά τα μέρη. Και δικοί μας άνθρωποι.

Επειδή το παίζουν πολλοί το παιχνίδι, δεν παύει να είναι ένα παιχνίδι με το θάνατο.

Το μόνο που έχει απλοποιηθεί στην εποχή μας είναι τα logistics.

Όλα τα άλλα απαιτούν σεβασμό και και από τους συμμετέχοντες και προς τους συμμετέχοντες.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Άνθρωποι συνεχίζουν να πεθαίνουν σε αυτά τα μέρη. Και δικοί μας άνθρωποι.

Επειδή το παίζουν πολλοί το παιχνίδι, δεν παύει να είναι ένα παιχνίδι με το θάνατο.

Το μόνο που έχει απλοποιηθεί στην εποχή μας είναι τα logistics.

Όλα τα άλλα απαιτούν σεβασμό και και από τους συμμετέχοντες και προς τους συμμετέχοντες.

 

Σε αυτα τα μερη ξερεις ποιοι πεθαινουν συνηθως? Αυτοι που εχουν ονειρο ζωης να ανεβουν π.χ. στο Εβερεστ, κανουν τρελες οικονομιες (γιατι δεν εχουν χορηγο), μαζευουν καποτε το μεγαλο ποσο και πανε να κανουν το ονειρο τους Πραγματικοτητα.

 

Το τραγικο ειναι οτι επειδη ακριβως εχουν ΜΟΝΟ αυτη τη ΜΙΑ πιθανοτητα να δοκιμασουν να φτασουν στην κορυφη (επειδη αποκλειεται η εναι δυσκολο να ξαναμαζεψουν τα λεφτα) δεν λαμβανουν υποψη ουτε τα μηνυματα που τους δινει ο οργανισμος τους για την κατασταση της υγειας τους, ουτε τηρουν ολους τους κανονες ασφαλειας.

 

Καπως ετσι καταληγουν δυστυχως ενας ακομα αριθμος στη λιστα με τα θυματα...........

 

Αντιθετα για οσους ενα ποσο καποιων δεκαδων χιλαδων ευρω δεν σημαινει απολυτως τιποτα, οταν ερθει η δυσκολη στιγμη και ο κινδυνος, θα υποχωρησουν και θα πουν δεεεεεεεε βαριεσαι ξαναερχομαι του χρονου..........

Edited by kaps
  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το να κατακτήσεις μια κορυφη είναι για όλους όνειρο , το να ανέβω τον Χορτιατη θέλω μια καλή παρεα ,για να ανέβω τον Ολυμπο πρέπει να έχω επίγνωση και φίλους να με βοηθήσουν, για το Matterhorn θέλει υπομονή και χρήμα η λίστα αναμονής πρέπει να είναι 12 μήνες

για την κατοικία του χιονιού τα Ιμαλάια θέλεις μια ζωή να το προετοιμάσεις θέλει πολλά περισσότερα ,κανένα από αυτά δεν είναι παιχνίδι ,εκτος από τον μύθο για τα Ουράλια, την κορφή Κολάτ Σιακίλ γνωστή και ως «βουνό του θανάτου» ??

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πρωτευον ειναι να πανε και να γυρισουν σωοι και αβλαβεις και να μην επιχειρησουν κατι παρατολμο αν οι συγκυριες ειναι κατα τους.Συνηθως εκει την πατανε ολοι σκεπτομενοι οτι ειναι ταξιδι ζωης και ποτε θα ξαναερθουμε.Καλη επιτυχια τους!


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Σε αυτα τα μερη ξερεις ποιοι πεθαινουν συνηθως? Αυτοι που εχουν ονειρο ζωης να ανεβουν π.χ. στο Εβερεστ, κανουν τρελες οικονομιες (γιατι δεν εχουν χορηγο), μαζευουν καποτε το μεγαλο ποσο και πανε να κανουν το ονειρο τους Πραγματικοτητα.

 

Το τραγικο ειναι οτι επειδη ακριβως εχουν ΜΟΝΟ αυτη τη ΜΙΑ πιθανοτητα να δοκιμασουν να φτασουν στην κορυφη (επειδη αποκλειεται η εναι δυσκολο να ξαναμαζεψουν τα λεφτα) δεν λαμβανουν υποψη ουτε τα μηνυματα που τους δινει ο οργανισμος τους για την κατασταση της υγειας τους, ουτε τηρουν ολους τους κανονες ασφαλειας.

 

Καπως ετσι καταληγουν δυστυχως ενας ακομα αριθμος στη λιστα με τα θυματα...........

 

Αντιθετα για οσους ενα ποσο καποιων δεκαδων χιλαδων ευρω δεν σημαινει απολυτως τιποτα, οταν ερθει η δυσκολη στιγμη και ο κινδυνος, θα υποχωρησουν και θα πουν δεεεεεεεε βαριεσαι ξαναερχομαι του χρονου..........

 

Το βασίζεις κάπου αυτό ή είναι εκτίμησή σου;


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες, Η Χριστινα Φλαμπουρη και ο Αντωνης Συκαρης ανεβηκαν στο Lohtse!!!! - 8516m (4η ψηλοτερη κορυφη στον κοσμο!) Η Χριστινα ειναι η πρωτη Ελληνιδα που το πετυχαινει!!!!! Μπραβο Christina Flampouri και Antonis Sykaris - Greek Alpinist!!!! Αλλη μια μεγαλη μερα για την Ελληνικη Ορειβατικη Κοινοτητα!!!!

  • Like 6

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...