Jump to content
Αννα

Τρέξιμο & Μαραθώνιος

Recommended Posts

5:50'

Άψογη οργάνωση και ιδιαίτερα θερμές οι εκδηλώσεις του κόσμου.

Μελανό σημείο στο Σύνταγμα με το Μετρό κλειστό λόγω πορείας και εξαντλημένους ξένους να μην ξέρουν πώς να γυρίσουν στα ξενοδοχεία τους (αφού δε βρέθηκαν και εν μέσω οδομαχιών πάλι καλά)

Και του χρόνου, με επίδοση μείον μιά ώρα για όλους.

(για την Πρόεδρο μείον μισή, δεν παίζεται ο χρόνος της)

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ μου σε ολους τους Συμμετεχοντες εντος ή εκτος αγωνα. Ηταν πραγματικα μια ΓΙΟΡΤΗ του αθλητισμου!!!!!! Υπεροχη ατμοσφαιρα την οποια πρεπει να ζησει κανεις για να καταλαβει..... Δεν περιγραφεται με λογια!!!! Να τερματιζεις σε αυτο το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σταδιο........

 

Προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος μιας και αναλογικα με τις συνθηκες μπορει να πετυχα χρονο λιγο πανω απο 44' (Edit ο δαιμων του πληκτρολογιου) αλλα σημασια πανω απο ολα εχει οτι το ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΘΗΚΑ!!!!!!

 

Αντε και του χρονου στα 42χλμ στον ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ της Αθηνας!!!!! Γιατι..... απο εδω αρχισαν ΟΛΑ!!!

Edited by kaps
  • Like 3

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κατι ακομα......

 

ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ. ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ!!!!!!!! ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ με τον ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ!!!!!! ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ για τα ΠΑΝΤΑ!!!!!

 

Του χρονου οι συμμετοχες να ειναι διπλασιες!!!! Και αυτη η διοργανωση ειναι ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!!!

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο στην Προεδρο και για τον εκπληκτικό χρόνο της. Εγω το πηγα συντηρητικα και τερματισα σε 5' 40''. Συγχαρητηρια στα μελη του φορουμ που ελαβαν μερος και σε ολο τον κοσμο που συμμετειχε τρεχοντας ή χειροκροτώντας τους δρομεις. Και του χρόνου ακόμα καλυτερα!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

συγχαρητηρια σε ολα τα μελη...επειδη ψηθηκα και εγω για κατι τετοιο....Ολγα? τι αθληση κανεις?καθε ποτε ?

 

ψηθητε να κατευουμε σαν κλαμπ:P


ski vs sb? (for now)



i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

 

 

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ τερμάτισε σε 4.19.44

 

Σίγουρα δεν είμαι ο πιο ειδικός, αλλά ο χρόνος είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ. Έμεινα άφωνος!!!.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

επειδη ψηθηκα και εγω για κατι τετοιο....Ολγα? τι αθληση κανεις?καθε ποτε ?

ασχολούμαι απο μικρη με τον αθλητισμό αλλα ποτέ πρωταθλητισμό.

αυτο που αποκόμισα ειναι γενικώς μια καλη φυσική κατάσταση και αντοχή σε πολύωρη κόπωση. να ξερεις οτι η ενασχόληση με αθλήματα όπως το τρέξιμο, το κολύμπι, το ορειβατικό σκι, το ποδήλατο σου φτιάχνουν τη βάση (το λεω οσο πιο απλα γινεται, εαν εχεις όρεξη διάβασε για το αερόβιο-αναερόβιο κατώφλι, την πρόσληψη του οξυγόνου/VO2 max, το γαλακτικό οξύ στους μυς κλπ). απο εκει και περα εαν θελεις να εχεις καλες επιδόσεις σε ενα άθλημα θα πρεπει να αφιερώσεις χρονο και ειδικές προπονήσεις για το συγκεκριμένο.

 

καλο ειναι να δοκιμάσεις 2-3 απο αυτα που σου αρεσουν για να διαπιστώσεις και που εχεις μεγαλύτερο ταλέντο

 

ο μαραθώνιος συγκεκριμένα ειναι αυτο που έγραψε και ο Νιφαδας ‘’σωματική και πνευματική δοκιμασία.’’ εμενα μεχρι το 30 μονο με πηγε το σώμα, μετα το μυαλο

  • Like 4

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ασχολούμαι απο μικρη με τον αθλητισμό αλλα ποτέ πρωταθλητισμό.

αυτο που αποκόμισα ειναι γενικώς μια καλη φυσική κατάσταση και αντοχή σε πολύωρη κόπωση. να ξερεις οτι η ενασχόληση με αθλήματα όπως το τρέξιμο, το κολύμπι, το ορειβατικό σκι, το ποδήλατο σου φτιάχνουν τη βάση (το λεω οσο πιο απλα γινεται, εαν εχεις όρεξη διάβασε για το αερόβιο-αναερόβιο κατώφλι, την πρόσληψη του οξυγόνου/VO2 max, το γαλακτικό οξύ στους μυς κλπ). απο εκει και περα εαν θελεις να εχεις καλες επιδόσεις σε ενα άθλημα θα πρεπει να αφιερώσεις χρονο και ειδικές προπονήσεις για το συγκεκριμένο.

 

καλο ειναι να δοκιμάσεις 2-3 απο αυτα που σου αρεσουν για να διαπιστώσεις και που εχεις μεγαλύτερο ταλέντο

 

ο μαραθώνιος συγκεκριμένα ειναι αυτο που έγραψε και ο Νιφαδας ‘’σωματική και πνευματική δοκιμασία.’’ εμενα μεχρι το 30 μονο με πηγε το σώμα, μετα το μυαλο

 

 

 

ενδιαφερον....αν και στη κατασταση που ειμαι (3 χρονια τεννις λιγο γυμναστηριο και ποδηλατο καθε καλοκαιρι.) δεν νομιζω οτι θα προλαβω τιποτα αξιολογο αν πω οτι ασχολουμε το καλοκαιρι με το τελος των παννελληνιων μεχρι τον νοεμβρη...ισως ασχοληθω σιγουρα με ποδηλατο...τρξεξιμο...σκι το χειμωνα...και βλεπουμε

 

 

σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου....χρηστο το ειχα δει....απλα αν το οργανωσουμε απο τωρα θα ειναι κομπλε για του χρονου


ski vs sb? (for now)



i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

 

 

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φανταστείτε τώρα να προσπαθήσει κάποιος τσαντάκιας π.χ. να κλέψει την τσάντα της Όλγας και να προσπαθήσει να το σκάσει ...τρέχοντας. :shysterical:

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολγα νομιζω οτι μας χρωστας μια..... καταθεση ψυχης για αυτα τα 42,194 χλμ...... Μοιρασου την εμπειρια...... :);)


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όσους πήραν μέρος .......

Μπράβο σε όλους και στον καθένα χωριστά .....


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελα ρε συ !!! 4.19 !!! Συγχαρητήρια Ολγα , ο χρόνος σου σπάει τα προγνωστικά. ΜΠΡΑΒΟ ! :)

 

Συγχαρητήρια σε όλους φυσικά, από οτι είδα έτρεξαν αρκετοί , ωραία πράγματα ! Το τρέξιμο έχει την δική μου μαγεία και τον μοναδικό του συμβολισμο λόγω του τόσο θεμελιώδους χαρακτηριστικού για τον άνθρωπο και ταυτόχρονα της δύσκολης δοκιμασίας στην απλουστερη μορφή. Εδώ , γράφει ο Καρνάζης στον βιβλίο του ο μαραθωνοδρόμος, δεν χωράνε υποκρισίες, δεν χωράνε προσποιήσεις. Εισαι εσύ, ο δρόμος και ένα ζευγάρι αθλητικά παπουτσια , τίποτε άλλο....

 

Μπράβο παιδιά !!!

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελα ρε συ !!! 4.19 !!! Συγχαρητήρια Ολγα , ο χρόνος σου σπάει τα προγνωστικά. ΜΠΡΑΒΟ ! :)

 

σ’ευχαριστω. εσυ ετρεξες Χρήστο? πως πηγε?

 

ηθελα να γραψω για το πως βίωσα την εμπειρία αλλα δεν προλαβα, ειχα να παω για σκι βλεπετε :D

επέστρεψα σημερα, πολυ κοντα στα ορια της πνευμονίας λόγω αρχικου κρυολογήματος σε συνδυασμό με την μυοσκελετικη καταπόνηση του μαραθώνιου και της έκθεσης στους –2C στο Kaprun χωρίς το ανάλογο διάστημα ξεκούρασης ενδιάμεσα σε ολες αυτες τις δραστηριότητες. πονάω παντου και κοιμάμαι σε καθιστή θεση γιατι δεν μπορω να ανασάνω αλλιως, αλλα ελπιζω αυτο το ΣΚ να ξεκουραστώ και να επανέλθω

 

μοιράζομαι την περιπέτεια μου για να εξηγήσω οτι πολλες φορες τα ΘΕΛΩ μας μπαινον μπροστα απο τη λογική, που στην περίπτωση μου ελεγε να μην τρεξω άρρωστη τον μαραθωνιο και να μην παω καπακι στον παγετώνα του Kaprun. ελα ντε ομως που τα’θελα πολυ και τα δυο. αυτα πληρώνω τωρα οποτε δεν βγαζω άχνα, οτι πει ο ιατρος


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι Ολγα δεν έτρεξα φέτος. Προς το παρόν τρέχω για να διατηρώ την βάση και για εκτόνωση , και που και που κατεβαίνω εδώ στα βόρεια το πολύ σε κανα 20αρι όταν έχει, όπως τον νυχτερινο ημιμαραθώνιο της Θεσσαλονικης ο οποίος ήταν όμορφη εμπειρία να τρέχεις καταμεσής της Τσιμισκή - Νίκης κτλ ή σε κανα trail όπως το 16αρι του Σειχ σου την περασμένη άνοιξη. Ενας ακόμα Μαραθώνιος γυροφέρνει για την νέα σαιζόν , αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα για ποιον ακριβως.

 

...και πάλι μπράβο για τον χρόνο σου !! Εσκισες!

 

Περαστικά και ξεκουράσου αρκετά πριν έρθουν τα χιόνια ~ Μόνο από τον μαραθώνιο κατα μέσο όρο χρειάζεται ένας μήνας περίπου για πλήρη ανακαμψη , τώρα που είχες και κρυολογημα στο τσεπάκι και ταξίδι στο Kaprun. Wow!

 

Μπράβο Ολγα , και πάλι μπράβο!!!!!


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

και μια φωτογραφια απο την φιλη μου την Ασημινα

 

post-2098-0-07449400-1353152329_thumb.jpg

 

την ειδα ξαφνικά μπροστα μου στο 32χλμ περιπου, στο υψος της ΕΡΤ, λιγο πριν την Αγια Παρασκευή εκει που αρχίζει το σώμα και εγκαταλείπει. εκει πρεπει να αναλάβει το μυαλο να δινει συνέχεια εντολές να ‘τρέχεις ενώ εσυ δεν θελεις αλλο’ και σε αυτό βοηθαει απίστευτα ο κοσμος και ειδικα οι φιλοι που σε περιμένουν κατα μήκος της διαδρομης. εγω δεν περιμενα να δω τοσο πολλα γνωστα προσωπα και το καθε ενα απο αυτα μου έδινε δυναμη για αρκετα χιλιομετρα ακομα.

οι συνάδελφοι απο την Περιφερεια με περιμεναν στα Goodys στην Παλληνη, κάποιοι φιλοι στη γέφυρα του Σταυρου, η Ασημίνα στην ΕΡΤ, αλλοι στην Αγια Παρασκευή, οι επόμενοι στο Χολαργο και παει λέγοντας..ετσι βγήκαν τα 42195μ.

 

μου ειχε πει προπονητής ο οποιος με ειδε να τρεχω στο ολυμπιακό σταδιο οτι εχω το χρονο στα 4:30 και δεν τον πίστευα. μου τόνιζε συνεχεια να ξεκινήσω συντηρητικά, πολυ πιο αργα δηλαδη απο αυτο που μπορω να τρέξω για να μπορεσω να τερματισω. ποσο δίκιο ειχε.

 

ειχα τυπώσει ενα χαρτι με τα περασματα σε καθε χιλιόμετρο – για να τερματίσω στις 5 ωρες, και το εκανα βραχιολακι στο χερι μου και τσεκαρα συνεχεια. στην αρχη το πηρα σαν γιορτή, χαιρέταγα δεξια αριστερα, επαιζα με τα παιδια που ηταν στη διαδρομη και ηθελαν το ‘’give me 5”” και αυτο μου εκανε καλο. εαν το εβλεπα ανταγωνιστικά θα ανεβαζα ρυθμό νωρις και δεν θα ειχα δυναμεις να τερματίσω.

στο 20ο, και μετα στο 30ο χλμ, οταν ειδα οτι διατηρώ 40’ διαφορα απο το χρονο που ελεγε το βραχιολακι χάρηκα μεν αλλα εκει άρχισα να αγχώνομαι επειδή καταλαβα οτι μπορω να τερματισω πριν απο 4:30

 

εδω τα περασματα μου:

 

Bib: 3562

Athlete: KOTSINA OLGA

 

Start: 00:04 (time behind race start)

5km: 26:46

10km: 55:07

21,1km : 2:03:01

30km: 3:01:27

Finish: 4:19:44

  • Like 5

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

η πολυ πρωινη μου καλημερα επιασε τοπο...ΜΠΡΑΒΟ!!!!

  • Like 1

ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

φαντασου τι θα ακουγες εαν δεν πήγαινα τελικα και με ξύπναγες απο τις 6,00..


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

«Ο δρομέας πρέπει να τρέχει με όνειρα στην καρδιά και όχι με λεφτά στην τσέπη», έχει πει ο Εμίλ Ζάτοπεκ

 

διαβαστε το αρθρο του Βηματος

 

http://www.tovima.gr//vimagazino/views/article/?aid=482961&fb_action_ids=3932445150273&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%223932445150273%22%3A123613744461452}&action_type_map={%223932445150273%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χμμμμμ..... επομενος σταθμος στο ταξιδι....... http://www.atgm.gr/

 

Εγγραφες απο 26/11/12!!!!


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

χθες συζητούσαμε γι’αυτο. λεω να το τρεξω

 

εσυ?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...