Jump to content
OldSpy

χ.κ. Καλαβρύτων 2012 - 2013

Recommended Posts

Εκτος απο το Βιετναμ , δεν ειναι καλύτερα να παει καποιος αρχαριος στην δεξια(δεν ξερω αν εχει ονομα) αυτη που μερικες φορες ανεβαινουν τα snowmobiles?

Ναι, έχει λίγο πιο ήπια κλίση νομίζω. Και φέτος την κάνουν χαλί.

Μιχάλη δεν ξέρω κατά πόσο το κέντρο ενθαρρύνει τον κόσμο να αφήνει το πιάτο πριν το τέλος της διαδρομής.

Νίφει!

Ναι φετος ειναι χαλί , παλια μαυρο χάλι.Και στο τερμα να πας και μετα δεξια καλα ειναι , απλα στην αρχη εχει ποοοολυ σπρωξιμο.

• Like 1

Για σήμερα Τετάρτη 23-1-2013 σε λειτουργία βρίσκονται οι αναβατήρες

Ερμής, Δάφνη, Αχιλλέας και Θέτις. Ο αναβατήρας Άρτεμις σε αναστολή

λόγω ισχυρών ανέμων και προετοιμασίας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η χιονοδρομία εκτός των πιστών εμπεριέχει μεγάλους κινδύνους,

εξαιτίας χιονοστιβάδων.

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Τι είναι πιο εύκολο, να πάρεις το συρόμενο ή να κατέβεις το βιετνάμ?

Αν μπεις στην ψυχολογία του αρχάριου snowboarder πχ, πιο εύκολο είναι να πάρει το καρεκλάκι και να πολεμίσει στο Βιετνάμ παρά να δοκιμάσει συρόμενο. Έτσι αισθάνεται τουλάχιστον... Λάθος λογική? Ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Πρόσεξε πόσους SB έχει στο τριπλό και πόσους πχ στη Δάφνη... Ο κόσμος το προτιμάει καλώς ή κακώς...

Άσε που το 3πλό με επισκέπτη σημαίνει 10ευρ για το ΧΚ :)

Για το συνδιασμό 3πλο+άγκυρα θα συμφωνήσω με τον hellbent!!! Καλύπτει όλους. Γιαυτό άλλωστε και το προτείνουν για την παράταση!

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Θυμάμαι στα πρώτα βήματα πριν χρόνια που έκανα στο να μάθω σκι, η μεγάλη μου λαχτάρα ήταν πώς θα κατέβω από τα καρεκλάκια. Τις περισσότερες φορές αν όχι όλες έτρωγα χιόνι. Μιλάμε για πολύ καζούρα...

• Like 1

μια και μιλαμε για το Καλαβρυτο..εκει δοκίμασα 1η φορα snowboard και μετα από ένα δίωρο (μια ωρα με δασκαλο και μια μονη μου) στην baby θεωρισα ότι μπορω να παρω το τριπλό-Αχιλλεα.

μαθημένη να τσουλαω όταν κατεβω από το καρεκλακι με τα σκι, περιμενα να συμβει το ιδιο με το snowboard περασμένο στο ένα ποδι. επεσα μπρούμυτα, εφαγα χιονι και χρειάστηκε να τρεξει ο χείριστης να με μαζεψει, πριν με χτυπήσει το καρεκλακι. ακομα γελαω..οποτε

ski for ever!

• Like 7

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Guest afrodite

Χαχαχαχα Όλγα.... τα αγαθα κοποις κτώνται. Το καρεκλάκι και το συρόμενο είναι μια σπαζοκεφαλιά για τον αρχάριο σνοουμπορντερα!!! Και για τον σκιερ ειναι αλλά ο σανιδας έχει το ενα ποδι ελευθερο και εκτος ισορροπίας. Εσεις λέτε για καλαβρυτο, για καθίστε στο τέρμα του Αιόλου και χαζέψτε το πόσα "πτώματα" πέφτουν από το καρεκλάκι του Αιόλου. Όταν ήμουν αρχάρια οι "φίλοι" σκιέρ που με ακολουθουσανε απλά έπαιρναν το πρωτο καρεκλάκι για να μπορέσουν να χαζέψουν την πτώση μου και να γελάσουν μαζί μου. Βεβαια αυτο με έκανε να μαθω γρήγορα να προσγειώνομαι για να τους κόψω τη χαρά. χαχαχα

Για τα συρρόμενα;; Άλλη μάχη από εκει. Ειδικά ο Τηλέμαχος. Αυτο δεν ειναι πιατακι, εκτοξευτηρας ειναι. Aν μάθεις αυτα, η άγκυρα των καλαβρύτων είναι piece of cake!!

• Like 3

Ενημέρωση Χελμού

Νέος γύρος χιονοπτώσεων ξεκινάει από αύριο στο Χελμό, οι άνεμοι θα πνέουν από νότιες διευθύνσεις ισχυροί.

Πολλά εκατοστά φρέσκο χιόνι έχουν πέσει τα τελευταία εικοσιτετράωρα στο Χελμό, αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να μην μας απασχολεί η επάρκεια χιονιού για τις επόμενες εβδομάδες.

Για αύριο Πέμπτη 24-1-2013 εφόσον οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν, σε λειτουργία θα βρίσκονται οι αναβατήρες: Ερμής, Δάφνη, Αχιλλέας, Θέτις και Άρτεμις.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η χιονοδρομία εκτός των πιστών εμπεριέχει μεγάλους κινδύνους, εξαιτίας χιονοστιβάδων.

Από το Σάββατο 12/1 και κάθε Σάββατο, εφόσον οι καιρικές συνθήκες είναι ευνοϊκές, θα έχουμε παρατεταμένο ωράριο λειτουργίας.

Ωράριο: 09:00 – 17:30

Λειτουργία κατά την παράταση: Αχιλλέας και Στύγα ή Άρτεμις (ένας από τους δύο, ανάλογα με τον καιρό)

Για την δική σας ασφάλεια να έχετε πάντα μαζί σας αντιολισθητικές αλυσίδες.

Για την live ενημέρωση http://www.kalavrita...op-live-report/

Για το Χ.Κ.Κ. επικοινωνία ενημέρωση Χρήστος Βαλκανάς.

• Like 1

logo.png

Www_Icon_zpsd97cd750.png Fb_Icon_zpsbb6b73ec.png Bl_Icon_zps09822332.png Tw_Icon_zps3d6d52e5.png YT_Icon_zpsb8219d39.png Pic_Icon_zps200c176c.png Em_Icon_zpsc8dc87c9.png

Χρήστο καταρχάς καλό κουράγιο στο να συνεφέρετε το χιονοδρομικό μετά από τα χιόνια που έρχονται. Επίσης σου εύχομαι να ανοίξει αύριο η Άρτεμις και να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο. Ταπεινή μου άποψη ανοίξτε μόνο Δάφνη και Άρτεμη όσο πιο γρήγορα μπορέσετε τσάμπα κόπος τα άλλα.

Αν είναι δυνατό θα το εκτιμούσα αν γράφω μπαρούφες εσείς που ξέρετε το βουνό σας να με διορθώσετε, εσύ ή η Μικαέλα, είναι πολύ πιθανό κάτι να μην έχω καταλάβει και να μην ξέρω για τον τρόπο δουλειάς σας. Απλά βλέπω και διαβάζω πράγματα που εκτός του ότι με βρίσκουν τελείως αντίθετο, προκαλούν και μεγάλο κίνδυνο για τους χιονοδρόμους σας.

Για αρχάριο σκιερ τα Καλάβρυτα έχουν μόνο ένα λιφτ. Την Δάφνη. Το να μάθεις να την πάρεις είναι εύκολο. Είναι "φιλικο" πιατάκι όχι σαν κάτι άλλα. Θεωρώ ότι σε 5 λεπτά όποιος ξεμπερδέψει με τα baby μπορεί να μάθει να την πάρει ειδικά με την βοήθεια των φιλότιμων στελεχών σας.

Αν το πάρεις έχεις δύο επιλογές και οι δύο ιδανικές για αρχάριο.

1. Αφήνεις το πιατάκι μετά από κολώνα στην μέση. Το επιτρέπουν από ότι κατάλαβα αρκεί να γίνετε κοντά μετά από την κολώνα όπως ανεβαίνεις και όχι κοντά στην επόμενη. Συμφωνούμε όλοι τέλεια πίστα. Το επιτρέπουν?

2. Στο τέρμα πας τέρμα αριστερά όπως κατεβαίνεις (δεξιά όπως ανεβαίνεις, όχι στην πρώτη στην κόκκινη, στην δεύτερη στην μπλέ) μετά από δύο λεπτά βόλτα στο πανέμορφο δάσος και βγαίνεις στην πιο καλή μπλέ πίστα της Νότιας Ελλάδας. Διαφωνεί κανείς?

Από την άλλη το τριπλό για αρχάριο σκιερ είναι Βιετνάμ. Πρέπει να βάλετε τεράστιες ταμπέλες να το εξηγούν.

Η Στύγα είναι εντελώς ακατάλληλη για αρχάριο χιονοδρόμο. Το ίδιο και η ΄Αρτεμις. Και τα τρια για μένα θέλουν τεράστιες ταμπέλες.

Η ταπεινή μου εμπειρία έχει δείξει ότι όσοι πάνε για σκι στα Καλάβρυτα δεν τα ξέρουν αυτά. Μήπως πρέπει να τους τα δείξετε?

Πληροφοριακά με νοιάζει γιατί βαρέθηκα φίλοι μου χτυπάνε στα Καλάβρυτα, ενώ ήρθαν να γνωρίσουν το τόσο όμορφο σπορ μας. Το αποτέλεσμα είναι να μην ξανακάνουν σκι. Και για όλα φταίει το τριπλό.

Υ.Γ. thiosjohn αυτό το πολυυυ σπρώξιμο φίλος το έχει ονομάσει ".ομορφη βόλτα και γυμναστική στο δάσος". 2 λεπτά?

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

2. Στο τέρμα πας τέρμα αριστερά μετά από δύο λεπτά βόλτα στο πανέμορφο δάσος και βγαίνεις στην πιο καλή μπλέ πίστα της Νότιας Ελλάδας. Διαφωνεί κανείς?

Δεν έχω καταλάβει σε ποιο σημείο αναφέρεσαι, αλλά δεν νομίζω ότι πηγαίνοντας δεξιά από τo πιάτο υπάρχει κάποιο σημείο πιο εύκολο από το "Βιετνάμ".

Το αδικούμε πάντως το χιονοδρομικό, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όπως ακούγονται στα τελευταία μηνύματα. Ok, ναι, το πρώτο κομμάτι του τριπλού είναι ζόρικο για τους αρχάριους, αλλά δεν είναι μέρος για να χτυπήσει κανείς. Για τούμπες ναι. Αλλά δεν είναι και το Corbet's Couloir, μην τρελαινόμαστε κιόλας.

just my 2 c

Νίφει!

Υπάρχει μια υπέροχη φιλική μπλε πίστα δεύτερη στη βόλτα δεξιά όπως ανεβαίνεις. Αν αυτή είναι ίσης δυσκολίας με το Βιετνάμ σου παραδίδω τα αλεξίπτωτά μου όλα μαζί και ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση.

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

2. Στο τέρμα πας τέρμα αριστερά μετά από δύο λεπτά βόλτα στο πανέμορφο δάσος και βγαίνεις στην πιο καλή μπλέ πίστα της Νότιας Ελλάδας. Διαφωνεί κανείς?

Μάλλον εννοείς τέρμα δεξιά όπου βγαίνεις στην μπλε πίστα Φαίδρα.

Όπου φυσικά είναι πολύ πιο εύκολη από το Βιετνάμ και ότι

πρέπει για έναν αρχάριο.

Edited by over-poulover
  • Like 1

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Ναιαιαιαιαι. edit το πάνω.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Προτείνω μόλις ξηλωθούν Τηλέμαχος και Περικλής από τον Παρνασσό, να τους πάρουν και να τους βάλουν δεξιότερα της Δάφνης μαζί με ένα εκδοτήριο και να ανεβαίνουν δεξιά της Φαίδρας και της Ειρήνης.Με τα κατάλληλα χωματουργικά και 2 έλατα οφ :innocent: ,οι πίστες αυτές αποκτούν άλλη μια πρόσβαση και αποσυμφορίζεται το ΧΚΚ τις ώρες αιχμής B) .

Αν λέω π@#$ριές συγχωρέστε με!

• Like 2

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Είναι όπως ακριβώς τα λέει ο ΜΙΚ . Τα βήματα για έναν αρχάριο είναι:

1,Κάτω baby

2,πάνω baby

3,Πιατάκι Δάφνης μέχρι την μέση (φυσικά και αφήνουν τα τελευταία χρόνια δεν λένε τίποτα και καλά κάνουν)

(εξάλου το χρησιμοποιούν όλες οι σχολές)

4,Πιατάκι Δάφνης μέχρι τέλος, Πίστα Μπλέ Φαίδρα (ωραία κλίση για τώρα, τεράστιο πλάτος, μαλακό χιόνι από το πρωί μεγάλο μήκος)

5, Πιατάκι Θέτιδας (η κλίση αυξάνεται , μικρό μήκος αλλά γρήγορη επιστροφή )

6, Αγκυρα Αρτεμις πίστα Ηλέκτρα (μεγάλο μήκος πιθανή δυσκολία με άγκυρα)

7, Αχιλλέας Πίστα Δανάη Τώρα κατεβαίνουμε άνετα το Βιετνάμ οπότε

8, Στύγα Πίστα Στύγα 2 -Νεφέλη

9, Άγκυρα Αρτεμις Πιστάρα Ειρήνη

10, Άγκυρα Αρτεμις Πίστα Αντιγόνη

11, Μετά αποφασίζει ο καθένας... :animier:

Σημείωση Το 6 με το 7 μπορεί ν΄αλλάξει χωρίς κανένα πρόβλημα

Εμπειρία από κάποιον που έμαθε σκι στο ΧΚΚ με πρώτη προτεραιότητα την ασφάλεια (αλλά άργησε )

• Like 1

Υπάρχει μια υπέροχη φιλική μπλε πίστα δεύτερη στη βόλτα δεξιά όπως ανεβαίνεις. Αν αυτή είναι ίσης δυσκολίας με το Βιετνάμ σου παραδίδω τα αλεξίπτωτά μου όλα μαζί και ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ίσης δυσκολίας με το Βιετνάμ! Πολύ ευκολότερη. Είναι ευκολότερη ακόμα και από τη Θέτιδα! Συμφωνώ εξαιρετική πίστα!

Αλλά οι SB κόβουν φλέβες μέχρι να φτάσουν εκεί, με αποτέλεσμα την κατάσταση στο Βιετνάμ...

Η πρόταση του ChristosZ λύνει τέτοιου είδους προβλήματα..

• Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

Η εύκολη πίστα που λέτε είναι η προέκταση της κόκκινης άγκυρας κάτω από τον δρόμο;

Σωστά

Στάλθηκε από το HTC One S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

• Like 1

Η εύκολη πίστα που λέτε είναι η προέκταση της κόκκινης άγκυρας κάτω από τον δρόμο;

Ναι για αυτή λέμε...

Έχετε δίκιο, φαίνεται και εδώ με πράσινο:

post-7-0-09716000-1358974816_thumb.png

Ναι αυτό! Και το δασάκι δεξιά όπως κατεβαίνεις τη πίστα καθώς και το λούκι ακριβώς δίπλα στη Δάφνη, θεωρώ πως είναι το καταλληλότερο για τα πρώτα βήματα εκτός πίστας.. ;)

Χρηστο (και οποιος το εχει με την τεχνολογια) επειδη ειναι νομιζω πολλοι αυτοι που δεν ξερουν καποια "ονοματα" που σχετιζονται με πιστες ή κομματια πιστων αλλα και Διαδρομες, Λουκια Εκτος Πιστας, προτεινω σιγα σιγα να φτιαχτουν αναλογες φωτο με την παραπανω που να τα προσδιοριζουν . ;) Πολλοι ειναι αυτοι πιστευω που διαβαζουν π.χ. για το ταδε λουκι και δεν εχουν ιδεα που βρισκεται. ;)

Αυτες οι φωτο θα ηταν καλο να μπουν στο 1ο ποστ για καθε ΧΚ ωστε να υπαρχει πληρεστερη ενημερωση σχετικα με το Χιονοδρομικο Πεδιο........

Edited by kaps
  • Like 6

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

.....και όταν λέμε όλα εννοούμε ολα :thumbup:

+1000 στην ιδέα του Kaps!

Αν είναι να'ρθει θε να'ρθει..αλλιώς θα πάει πιο πέρα...

Αυτες οι φωτο θα ηταν καλο να μπουν στο 1ο ποστ για καθε ΧΚ ωστε να υπαρχει πληρεστερη ενημερωση σχετικα με το Χιονοδρομικο Πεδιο........

Στο πρώτο ποστ κάθε χκ υπάρχει ο οδηγός του χκ.

Αν θέλετε, μπορούμε να τις βάλουμε μέσα στον οδηγό.

Σαν οε ιστοσελίδας, είμαι στην διάθεσή σας για κάτι τέτοιο.

Απλώς ενημερώστε να ξέρουμε....!

• Like 2

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Καλησπέρα ,  αυτό που περιγράφετε είναι κατά πάσα πιθανότητα μια χρόνια τενοντίτιδα του Αχιλλείου Τένοντα και όχι παραμόρφωση Haglund. Αυτό που χρειάζεται είναι μια επίσκεψη στον ορθοπεδικό σας με μια ακτινογραφία αλλά και μια μαγνητική ποδοκνημικής. Η θεραπεία του είναι καταρχήν όντως συντηρητική. Φιλικά, Ροντογιάννης Γιώργος Χειρουργός Ορθοπεδικός
    • sorry big five 1. burton 2. Völkl 3. Capita 4. Lib Tech 5. Bataleon   το νο1 παιρνει την θεση αυτη τιμης ενεκεν τωρα κατι blizzlard., crows klp...τι να σου πω...με αστραπες και πετουμενα αυγα δεν βαφονται
    • Αδερφέ, εδώ που πόσταρα είναι η κατηγορία "ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ". Δεν μπορούσα να βρω πιο εξειδικευμένα στο θέμα φόρουμς στο ίντερνετ και δοκίμασα την τύχη μου.  Υ.γ. "Από ποδόσφαιρο οι μισοί είναι Ολυμπιακοί και οι άλλοι ΠΑΟΚ" μόνο το πρώτο ισχύει, οι μισοί είναι όντως Ολυμπιακοί.
    • κοιτα να δεις για το big-5 που αναφέρεις εμείς εδώ ξέρουμε 1.blizzard 2. black crows😍 3.K2😜 4.Atomic 5.volkl για κάποιους μπορεί να είναι + - κάποια άλλη μάρκα  Από ποδόσφαιρο οι μισοί είναι Ολυμπιακοί και οι άλλοι ΠΑΟΚ και μπορεί να μην ξέρουμε ούτε ένα ποδοσφαιριστή η να έχουμε μείνει 10 χρονια πίσω 🧐 Μάλλον σε λάθος φόρουμ ήρθες 🙂 Φιλικά 🙂
    • https://www.kalavrytanews.com/2022/08/blog-post_0.html   19 Αυγούστου το άνοιγμα . Για πολλά γέλια η ανακοίνωση του χκκ για την δεύτερη φάση ( άνοιξε η όρεξη , λεφτά υπάρχουν ...)  Νέο σαλέ , τεχνητή και αντιμετώπιση χιονοστιβάδων .... Ναναι καλά , γελάσαμε αυγουστιατικα .  
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. dorikin
      dorikin
      (44 years old)
    2. kok213
      kok213
      (36 years old)
    3. NPSA
      NPSA
      (53 years old)