Jump to content
over-poulover

χ.κ. Παρνασσού 2012-2013

Recommended Posts

Ναι αλλά με το polo έζησα την μεγάλη τιμή να προσπεράσω ένα Hummer στα στενά παγάκια. Δεν κάνω πλάκα τα είχε δει όλα και με άφησε

Εσύ ήσουν βρε και με είχες πρήξει!!Μόνο κόρνα που δεν πάταγες!


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λογικα πρεπει να πηγαινες σαν τον καβουρα (πλάγια εννοω) μεσιε Σπυρο σε αυτον τον δρομο, ασε ρε σε ξερουμε.... ;)

 

Ξυριζει χιονομπαριερες το E36! Δεν ισιωσε ποτε ο Σπυρος και ας μην χωρουσε στο στεναδουρι! :hehe:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους,

Γνωριζετε εαν θα χρειαζονται αλυσιδες απο Αραχωβα για Κελλαρια αυριο το πρωι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους,

Γνωριζετε εαν θα χρειαζονται αλυσιδες απο Αραχωβα για Κελλαρια αυριο το πρωι?

 

"Οι δρόμοι προς το ΧΚΠ είναι ανοιχτοί αλλά χρειάζονται αντιολισθητικές αλυσίδες. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζονται οι δρόμοι από Πολύδροσο και Αμφίκλεια γιατί έχουν ανοιχθεί μόνο στη μια λωρίδα. Έτσι καλό θα είναι να τους χρησιμοποιείται το πρωί μόνο για άνοδο και το απόγευμα μόνο για κάθοδο!

Οι οδηγοί θα πρέπει να είναι πάντα ιδιαίτερα προσεκτικοί και να έχουν μαζί τους αντιολισθητικές αλυσίδες"

 

Πηγή http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG474 3/1/2013

  • Like 1

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aυτή τη στιγμή σύμφωνα με την ενημέρωση του χιονοδρομικού χρειάζονται αλυσίδες. Ετσι κι αλλιώς πάντα τις έχουμε μαζί (και γνωρίζουμε πώς να τις τοποθετούμε) όταν ανεβαίνουμε στο βουνό, ανεξάρτητα από την πρόβλεψη :)

 

Εdit: Με πρόλαβες Νιφάδα!

Edited by Ράνια
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Kαι αν γίνεται να έχετε μαθει να τις τοποθετείτε. Λιγη πρακτικη εξάσκηση πριν ανεβειτε στο βουνό δε βλάπτει. Ειδα προχτες 2 αυτοκινητα που οι κατοχοι τους δεν ξέραν τη τύφλα τους πάνω στο θέμα. Στο ένα μαλιστα διαβάζανε το φύλλο οδηγιών :wallbash: :wallbash: :popo: Τα αγόρια χαζογελάγανε και η κοπελίτσα προσπαθούσε να καταλάβει τι ειναι τι. Δε ξέρω αν τελικά καταφέρανε να ανεβουν στο βουνό.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

pettakos το σχόλιο μου ήταν γενικό και δεν απευθηνόταν προσωπικα σε εσενα (υποθετω πως ξερεις να βαζεις αλυσίδες και δε διαβαζεις το manual lollll)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολα τα σχολια ειναι ευπροσδεκτα. Απλως ρωταω διοτι βαριεμαι να βαζω και να βγαζω αλυσιδες.

Ποσο ευχαριστηθηκα την περασμενη εβδομαδα στο Bansko που επερνα την γονδολα και δεν αγγιξα αυτοκινητο,

παρα μονο την Κυριακη το μεσημερι που επεστρεψα στην Αθηνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαι αν γίνεται να έχετε μαθει να τις τοποθετείτε. Λιγη πρακτικη εξάσκηση πριν ανεβειτε στο βουνό δε βλάπτει. Ειδα προχτες 2 αυτοκινητα που οι κατοχοι τους δεν ξέραν τη τύφλα τους πάνω στο θέμα. Στο ένα μαλιστα διαβάζανε το φύλλο οδηγιών :wallbash: :wallbash: :popo: Τα αγόρια χαζογελάγανε και η κοπελίτσα προσπαθούσε να καταλάβει τι ειναι τι. Δε ξέρω αν τελικά καταφέρανε να ανεβουν στο βουνό.

 

 

περαν του οτι ειναι απαραδεκτο να εχουν φτασει στο βουνο για να μαθουν να βαζουν αλυσιδες, γιατι σου φαινεται απιστευτο να διαβαζουν το εγχειριδιο; αν δεν εισαι σιγουρος για κατι, τι κανεις; προσπαθεις απτο μυαλο σου;


But where are the clowns?

Quick! Send in the clowns!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

γιατι σου φαινεται απιστευτο να διαβαζουν το εγχειριδιο;

 

κι όμως δεν το κάνουν όλοι

...γι αυτό είδα καποιον με jeep grand cherokee- λευκό μάλιστα, να ταιριάζει μετα χιόνια- να έχει τοποθετήσει τις 2 αλυσίδες στους 2 δεξιούς τροχούς.

...το μάθημα το πήρε όταν τον τράβηξε προς τα μέσα μια αριστερή φουρκέτα και του σιδέρωσε την αριστερή πλευρά

  • Like 3

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

περαν του οτι ειναι απαραδεκτο να εχουν φτασει στο βουνο για να μαθουν να βαζουν αλυσιδες, γιατι σου φαινεται απιστευτο να διαβαζουν το εγχειριδιο; αν δεν εισαι σιγουρος για κατι, τι κανεις; προσπαθεις απτο μυαλο σου;

 

θεωρώ απαράδεκτο να εχεις φτασει βουνό και να μη ξέρεις να βαζεις αλυσίδες. Ειναι φυσικό και επόμενο να διαβαζεις το μανιουαλ για κάτι τετοιο αλλα αυτο θα έπρεπε να το είχαν κανει απο πριν σπιτι τους και όχι στο βουνο (και αφου εχουν κοψει την κυκλοφορια των οχηματων). Επίσης ειχαν δοκιμάσει να ανέβουν χωρις αλυσιδες αρκετό δρόμο μεχρι που αποφασησαν να τις τοποθετήσουν.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.snowclub....showtopic=15750

 

Tα λέμε πάνω αύριο 10 βάση Ηρακλή

 

Θα εισαι πετουμενο?


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι (γιατί εσείς δεν πετάτε?)

 

Και κάτι άλλα βιντεάκια από την Τετάρτη

 

http://vimeo.com/56769075

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους,

Γνωριζετε εαν θα χρειαζονται αλυσιδες απο Αραχωβα για Κελλαρια αυριο το πρωι?

 

 

 

 

 

εχει κάποια κομμάτια με παγο μαλλον ναι θα χρειαστει αλυσιδες.

 

 

Ακόμα τα συγχαρητήρια μου στον χειριστή του Δια που έκανε υπεράνθρωπες προσπάθειες για να λειτουργεί

 

και αύριο θα δουλεύει ...

Edited by Pefto_kai_Matheno

Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νυχτερινή ανταπόκριση από το ΧΚΠ.

Τα ρατρακ μόλις τελείωσαν το.... σιδέρωμα! Ολες οι πίστες του χιονοδρομικού είναι χαλί (ναι ακόμη και η Σαχάρα) και σας περιμένουν.... ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!

Edited by sotogiannop
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή βλέπω πολλούς να ρωτάτε "εάν ο δρόμος χρειάζεται αλυσίδες", θέλω να ρωτήσω το εξής : εάν κάποιος σας πεί οτι ο δρόμος δέν χρειάζεται αλυσίδες, θα ξεκινήσετε να πάτε σε χ/κ χωρίς αυτές στο αυτοκίνητό σας ;

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, χθες οι περισσότεροι χρειάστηκαν κάποιο αντιολισθητικό σύστημα για να ανέβουν. Όσοι αντιπαθείτε την τοποθέτηση αλυσίδων, αγοράστε πανιά, είναι πολύ αποτελεσματικά. Τα χρησιμοποιούσα για 3 χρόνια σχεδόν και είχα μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος. :)

 

Εμείς με τα χιονολάστιχα δεν είχαμε θέμα.

 

Καταπληκτική μέρα χτες στο ΧΚΠ, με τέλειο χιόνι εντός πίστας (Κόκκινος Ηρακλής και 6 απλά από άλλο πλανήτη) ενώ πολύ καλό εκτός είχε στη Φτερόλακα. Το λούκι του Ηρακλή, αλλά και η Σαχάρα ήταν απολαυστικά!

 

Πάρα πολύς ο κόσμος με ουρές του 5λέπτου+ στα Κελάρια, ερημιά απόλυτη στη Φτερόλακα, η διαφορά εξωφρενική! Δεν μας χάλασε βέβαια, αλλά απορώ.

 

Βρείτε πως λέγεται αυτός που έχει ξεχάσει να φορτίσει κάμερα και φωτογραφική μηχανή πριν πάει στο βουνό και κερδίστε πλούσια δώρα. :veryangry:

 

 

(Εξακολουθώ να έχω τεράστιο πρόβλημα με τις μπότες, πιο πολύ υποφέρω παρά κάνω σκι. Όσοι με είδαν να βογγάω και να χτυπιέμαι σαν ψάρι έξω από το νερό, πρέπει να έριξαν πολύ γέλιο χτες...)


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει μείνει κανένα ίχνος πούδρας ή την φάγατε όλη;;; Μάλλον το δεύτερο ε; :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, χθες οι περισσότεροι χρειάστηκαν κάποιο αντιολισθητικό σύστημα για να ανέβουν. Όσοι αντιπαθείτε την τοποθέτηση αλυσίδων, αγοράστε πανιά, είναι πολύ αποτελεσματικά. Τα χρησιμοποιούσα για 3 χρόνια σχεδόν και είχα μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος. :)

 

Εμείς με τα χιονολάστιχα δεν είχαμε θέμα.

 

Καταπληκτική μέρα χτες στο ΧΚΠ, με τέλειο χιόνι εντός πίστας (Κόκκινος Ηρακλής και 6 απλά από άλλο πλανήτη) ενώ πολύ καλό εκτός είχε στη Φτερόλακα. Το λούκι του Ηρακλή, αλλά και η Σαχάρα ήταν απολαυστικά!

 

Πάρα πολύς ο κόσμος με ουρές του 5λέπτου+ στα Κελάρια, ερημιά απόλυτη στη Φτερόλακα, η διαφορά εξωφρενική! Δεν μας χάλασε βέβαια, αλλά απορώ.

 

Βρείτε πως λέγεται αυτός που έχει ξεχάσει να φορτίσει κάμερα και φωτογραφική μηχανή πριν πάει στο βουνό και κερδίστε πλούσια δώρα. :veryangry:

 

 

(Εξακολουθώ να έχω τεράστιο πρόβλημα με τις μπότες, πιο πολύ υποφέρω παρά κάνω σκι. Όσοι με είδαν να βογγάω και να χτυπιέμαι σαν ψάρι έξω από το νερό, πρέπει να έριξαν πολύ γέλιο χτες...)

 

 

λεγεται ?

.ερωτε :respect:υμενος....

  • Like 3

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βγες στα μαγαζια και φτιαξε μια μπότα που να σου κάνει.γυναικεία αν χρειαστεί

 

Είναι η τρίτη μερα σκι που χάνεις από τότε που στο είπα

 

ωραια μερα και σημερα με πολύ καλη πιστα.

 

Τωρα έκλεισε και ρίχνει κάτι ψιλά....

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,666
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,474
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...