Jump to content
over-poulover

χ.κ. Παρνασσού 2012-2013

Recommended Posts

Ooops.... :popo:

 

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Η ιδέα για φώτα πάνω στα κολονάκια (που να είναι αρκετά δυνατά ώστε να φαίνονται στην ομίχλη)

φοβάμαι ότι είναι πολύ δύσκολο να υλοποιηθεί.

...

 

Και όμως.

Μια μαθητική ομάδα, όπως ~ θυμάμαι, στα πλαίσια μαθητικών εργασιών,

είχε φτιάξει οριοθέτηση πιστών, σε περίπτωση ομίχλης, με χρήση laser!!!

Αν το βρω, μετά από το σχετικό googling θα το postάρω...

αν και κάπου υπάρχει και στο forum μας...

 


 

EDIT:

Και οι σχετικές ιστοσελίδες:

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Edited by ALCATRAZ
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω για το οικολογικό θέμα, πάντως υποθέτω ότι υπάρχουν κατάλληλα υλικά, αφού τα χρησιμοποιούν σε αγώνες συνέχεια (όπου στάνταρ κάποιοι θα ξεσηκώνονταν για το θέμα αν υπήρχε πρόβλημα). Εξάλλου, δεν θα γίνεται συνέχεια, ή έστω μπορούν να αποφασίσουν να το κάνουν μόνο ΣΚ ή κάτι τέτοιο. Πόσες μέρες είναι ΑΠΟΛΥΤΗ ομίχλη (όλη μέρα, χωρίς ανοίγματα) σαν τη χθεσινή? Δεν ξέρω τα στατιστικά.

 

Για τα φώτα, δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να είναι απίστευτα δυνατά. Σίγουρα θα κάνουν διαφορά σε σχέση με τα σκέτα κολωνάκια.

 

Σε κάθε περίπτωση, αυτή τη στιγμή δεν γίνεται τίποτα για την ομίχλη. "Χρησιμοποιείται" η σήμανση που υπάρχει by default και για τις ηλιόλουστες μέρες.

 

Βρήκα αυτό σε μια απάντηση στο Yahoo:

 

"The blue lines are made from a dye mixture that is washable and does not damage the environment. It is mixed in containers similar to those used for spraying weeds. The pressure in the tank is maintained by a handle the operator pumps. Total weight is about 40 pounds (American)."

 

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 6

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω για το οικολογικό θέμα, πάντως υποθέτω ότι υπάρχουν κατάλληλα υλικά, αφού τα χρησιμοποιούν σε αγώνες συνέχεια (όπου στάνταρ κάποιοι θα ξεσηκώνονταν για το θέμα αν υπήρχε πρόβλημα). Εξάλλου, δεν θα γίνεται συνέχεια, ή έστω μπορούν να αποφασίσουν να το κάνουν μόνο ΣΚ ή κάτι τέτοιο. Πόσες μέρες είναι ΑΠΟΛΥΤΗ ομίχλη (όλη μέρα, χωρίς ανοίγματα) σαν τη χθεσινή? Δεν ξέρω τα στατιστικά.

 

Για τα φώτα, δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να είναι απίστευτα δυνατά. Σίγουρα θα κάνουν διαφορά σε σχέση με τα σκέτα κολωνάκια.

 

Σε κάθε περίπτωση, αυτή τη στιγμή δεν γίνεται τίποτα για την ομίχλη. "Χρησιμοποιείται" η σήμανση που υπάρχει by default και για τις ηλιόλουστες μέρες.

 

Βρήκα αυτό σε μια απάντηση στο Yahoo:

 

"The blue lines are made from a dye mixture that is washable and does not damage the environment. It is mixed in containers similar to those used for spraying weeds. The pressure in the tank is maintained by a handle the operator pumps. Total weight is about 40 pounds (American)."

 

 

:shuriken:

 

Πολύ καλή ιδέα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτσε να δούμε πως θα πάει ο καιρός...μην τον ματιάσουμε! ;)

 

Άμα είναι καλός εγώ θα ανέβω με τα 1000. Μίλησα και με τον ΜΙΚ και κατάλαβα ότι πολύς λαός περιμένει την πρώτη καλή μερα! :)


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

αναλογα με τον καιρο

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τεταρτη, πρωτα ο Θεος θα ανεβω κι εγω με τη γυναικα μου. Θα χαρω να γνωριστουμε και απο κοντα. 6944368448 ή στο 11 στα PMR. Παντελης


Με χώρισε για θρησκευτικούς λόγους... δε μπορούσε να αποδεχθεί ότι είμαι θεός...

Share this post


Link to post
Share on other sites

στο 11 στα PMR. Παντελης

 

H συχνοτητα του Συλλογου για τα pmr ειναι στο καναλι 8 υποκαναλο 20

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την ιστοσελίδα του ΧΚΠ:

 

Τοπίο στην ομίχλη Νο2!

 

imagea%282%29.jpg

 

Το σερί των άσχημων καιρικά ημερών συνεχίστηκε και σήμερα με ομίχλη και πολύ ισχυρούς ΝΔ άνεμους. Το ΧΚΠ ξεκίνησε τη λειτουργία του με τους αναβατήρες Αφροδίτη, Αίολο, Περικλή, Ήρα Παν και baby2. Όταν ο αέρας επιδεινώθηκε σταμάτησε η λειτουργία του Περικλή και στη θέση του λειτούργησε ο Τηλέμαχος. Ο αέρας συνέχισε δυνατά με αποτέλεσμα να εκτροχιαστεί ο Τηλέμαχος και να κλείσει. Τελικά στις 15:00 οι συνθήκες ήταν τόσο δυσμενείς που έκλεισαν οι εγκαταστάσεις στα Κελλάρια ενώ στη Φτερόλακα συνεχίστηκε η λειτουργία μέχρι τις 16:00.

Αύριο περιμένουμε ένα ευχάριστο διάλλειμα του καιρού με εξασθενημένους ανέμους και ηλιοφάνεια. Ευκαιρία για κάποιους να ανεβούν να απολαύσουν το βουνό γιατί από Πέμπτη περιμένουμε πάλι επιδείνωση του καιρού και χιονοπτώσεις!

 

 

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ (αναβατήρες - πίστες)

Σήμερα λειτούργησαν οι αναβατήρες: Αφροδίτη, Αίολος, Περικλής, Τηλέμαχος, Ήρα, Παν, baby2 και

οι πίστες: Αφροδίτη, Αίολος, Περικλής, Διηάνειρα, Τηλέμαχος, Ήρα και Παν.

 

Αύριο θα λειτουργήσουν καιρού επιτρέποντος

οι αναβατήρες: Αφροδίτη, Αίολος, Περικλής, Ηρακλής, Ερμής, Ηνίοχος, Ήρα, baby2 και

οι πίστες: Αφροδίτη, Αίολος, Περικλής, Διηάνειρα, Ηρακλής, Ερμής, Ηνίοχος και Ήρα.

 

ΔΡΟΜΟΙ

Οι δρόμοι προς το ΧΚΠ είναι ανοιχτοί αλλά νωρίς το πρωί χρειάζονται αντιολισθητικές αλυσίδες.

Οι οδηγοί θα πρέπει να είναι πάντα ιδιαίτερα προσεκτικοί και να έχουν μαζί τους αντιολισθητικές αλυσίδες.

 

 

ΚΑΙΡΟΣ

Σήμερα είχαμε νεφώσεις με σοβαρά προβλήματα ορατότητας. Οι άνεμοι ήταν πολύ ισχυροί έως θυελλώδεις ΝΔ και η θερμοκρασία κυμαινόταν από +1˚ C έως +3°C.

Για αύριο προβλέπονται ηλιοφάνεια με διαστήματα νεφώσεων, ισχυροί ΝΔ άνεμοι και θερμοκρασία από -1˚ C έως +2°C.

  • Like 1

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω λεω να το τολμησω για αυριο....... κανεις αλλος???


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μίλησα με τον ΜΙΚ και θα ανέβουμε αύριο. Να πούμε κατα τις 10 στο Τετραπλό ή στη βάση Ηρακλή που λέει ο den_jenerwnw;

  • Like 2

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

κύριοι τέτοιες μέρες που είναι κλειστοί Δίας και Οδυσσέας δεν είναι λίγο τίμιο να μας ανοίξετε το Βάκχο να παίξουμε. Είναι αμαρτία να μην πάμε στην πιο ωραία γωνίτσα του βουνού μας

 

Πάμε να ξεκολήσουμε τις χιονοστιβάδες από το πρωί? Θέλω βίντεο και την πίσω από τον Ηρακλή. Ε ρε και να φύγει κάνας Τυρίας....

 

 

 

 

 

 

 


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΧΚΠ 22/1/132, 21:00

 

Αύριο περιμένουμε ένα ευχάριστο διάλειμμα του καιρού με εξασθενημένους ανέμους και ηλιοφάνεια. Ευκαιρία για κάποιους να ανεβούν να απολαύσουν το βουνό γιατί από Πέμπτη περιμένουμε πάλι επιδείνωση του καιρού και χιονοπτώσεις!

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ (αναβατήρες - πίστες)

Θα λειτουργήσουν καιρού επιτρέποντος

οι αναβατήρες: Αφροδίτη, Αίολος, Περικλής, Ηρακλής, Ερμής, Ηνίοχος, Ήρα, baby2 και

οι πίστες: Αφροδίτη, Αίολος, Περικλής, Διηάνειρα, Ηρακλής, Ερμής, Ηνίοχος και Ήρα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και γω ψήνομαι για Τετάρτη. Ελπίζω να γνωρίσω κανέναν

Edited by itiotis
  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, να πούμε ραντεβού στις 10 στο τετραπλό, όπως κοιτάς τα πρώτα πορτάκια αριστερά; Δηλαδή ανάμεσα σε συνδετικό και τετραπλό. Τι λέτε;

 

Sent from my Amazon Kindle Fire using Tapatalk HD

  • Like 3

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

H συχνοτητα του Συλλογου για τα pmr ειναι στο καναλι 8 υποκαναλο 20

 

Οκ δεν το ηξερα, ειμαι νιουφης στο φορουμ. Ευχαριστω :thumbup:

  • Like 1

Με χώρισε για θρησκευτικούς λόγους... δε μπορούσε να αποδεχθεί ότι είμαι θεός...

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα να περασετε οσοι πατε και οτι πουδρα βρειτε στα εκτος,φατε την ολη,μην αφησετε τιποτα....απ'το να παει χαμενη κατασπαραξτε την!

 

καλη σας ορεξη!!!

  • Like 3

334rl06.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα του αποχιονισμού των δρόμων σας παραθέτω την ανακοίνωση που εξέδωσε η ΕΤΑΔ Α.Ε.

 

 

 

Συντήρηση και αποχιονισμός οδικού δικτύου 2013

 

Κύριοι,

 

Σε συνέχεια της μέχρι τώρα επικοινωνίας μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, η

ΕΤΑΔ ως διαχειρίστρια του Χιονοδρομικoύ Κέντρου Παρνασσού (ΧΚΠ), έχει υπογράψει σύμβαση η

οποία προβλέπει μεν υπηρεσίες αποχιονισμού οδικού δικτύου και χώρων στάθμευσης του ΧΚΠ από

τον ανάδοχο αλλά με αποκλειστικό σκοπό την εξασφάλιση της βέλτιστης, απρόσκοπτης, ασφαλούς

νόμιμης λειτουργίας του ΧΚΠ και την ποιοτική και λειτουργική αναβάθμιση των παρεχόμενων

υπηρεσιών προς τους επισκέπτες και χιονοδρόμους του ΧΚΠ, και όχι γενικά την εξυπηρέτηση των

αναγκών όμορων Δήμων ή την υποκατάσταση των κρατικών υπηρεσιών αναφορικά με τη διάνοιξη

δημοσίων οδών.

 

Οι συμβατικές υπηρεσίες αποχιονισμού, οι οποίες μάλιστα επιβαρύνουν την εταιρεία μας με ποσά

εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ ετησίως, δεν αφορούν νόμιμη υποχρέωση της εταιρείας μας για τον

αποχιονισμό του περικείμενου στο ΧΚΠ οδικού δικτύου, αλλά διμερή συμφωνία με αποκλειστικό

σκοπό την διασφάλιση της λειτουργίας του ΧΚΠ στις περιπτώσεις όπου οι ΟΤΑ -που είναι εκ του

Νόμου (βλ. το 44070/2194/25.05.2009 έγγραφο της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας / Διεύθυνση

Δημοσίων Έργων / Τμήμα Συγκοινωνιών περί καθορισμού αρμοδιότητας συντήρησης οδών,

ΦΕΚ 270/Β/10.06.2009) αρμόδιοι και υπεύθυνοι για την συντήρηση και τον αποχιονισμό του

περικείμενου οδικού δικτύου- αδυνατούν ή αμελούν να ανταποκριθούν στην υποχρέωσή των αυτή.

Η απόλυτα εμπεριστατωμένη θέση αυτή της ΕΤΑΔ ΑΕ έχει γίνει γνωστή επανειλημμένα με επιστολές

προς όλους τους όμορους Δήμους και την περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας.

 

Περαιτέρω, όπως είναι εύκολα κατανοητό και εύλογο, οι συγκεκριμένοι ανθρώπινοι και υλικοί

πόροι του ΧΚΠ και του εκάστοτε αναδόχου, όταν δεν επαρκούν για τον ταυτόχρονο αποχιονισμό

όλων των οδικών προσβάσεων στο ΧΚΠ, κατευθύνονται, με αποκλειστικό γνώμονα τη βέλτιστη

λειτουργία και επιχειρηματική απόδοση του ίδιου του ΧΚΠ, στην κατά προτεραιότητα διάνοιξη των

προσβάσεων από όπου διέρχεται ο μεγαλύτερος αριθμός επισκεπτών του ΧΚΠ, ήτοι εν προκειμένω

στην οδό προς Αράχωβα, από την οποίαν εξυπηρετείται ποσοστό περί του 80% των επισκεπτών

του ΧΚΠ προβαίνουν στη διάνοιξη και των υπολοίπων προσβάσεων, όπως άλλωστε έγινε και τις

προηγούμενες ημέρες, χωρίς καθυστέρηση.

 

Αντί, λοιπόν, να εκτιμάται θετικά η εξ ελευθεριότητας συνεισφορά της ΕΤΑΔ ΑΕ σε έργο

που είναι αποκλειστικά υποχρέωση της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, εγείρονται αξιώσεις περί

δήθεν «υποχρέωσης» της εταιρείας μας να διατηρεί ανοικτό και εκχιονισμένο τον δρόμο από το

ΧΚΠ ως την Αμφίκλεια και εκτοξεύονται αβάσιμες απειλές για προσφυγή στην δικαιοσύνη. Η ΕΤΑΔ

ΑΕ έχει αποδείξει έμπρακτα και επανειλημμένα την πρόθεσή της να συμβάλει στον μέγιστο δυνατό

βαθμό στην ανάπτυξη του ΧΚΠ και, μέσω αυτού, της ευρύτερης περιοχής. Όπως καλά γνωρίζετε,

έχει δρομολογηθεί ο εκ βάθρων εκσυγχρονισμός των αναβατήρων και των εν γένει εγκαταστάσεων

και υπηρεσιών του ΧΚΠ, με προϋπολογισμό εκατομμυρίων ευρώ, έργο στο οποίο η συνεργασία της

Εταιρείας μας με την τοπική κοινωνία έχει φέρει ήδη απτά αποτελέσματα. Μονομερείς κινήσεις,

ιδίως ένδικες, διακινδυνεύουν τη συνεργασία αυτή και θα πρέπει να αποφεύγονται. Εν όψει όλων

αυτών, η ΕΤΑΔ ΑΕ επιφυλάσσεται ρητά παντός δικαιώματός της.

Σωτήρη φέρνω στην επιφάνεια και την άλλη άποψη.

Εδώ.

Αν δεν έχουμε διαβάσει τη σύμβαση,άποψη δεν έχουμε αλλά τελικά σημασία έχει ότι τελικά

την πληρώνει ο τελευταιος τροχός της αμάξης,ο χιονοδρόμος.και είναι πολύ κρίμα αυτό...

  • Like 3

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις τώρα δόθηκε ο Ηρακλής ,από ότι βλέπω στην κάμερα.


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωτήρη φέρνω στην επιφάνεια και την άλλη άποψη.

Εδώ.

Αν δεν έχουμε διαβάσει τη σύμβαση,άποψη δεν έχουμε αλλά τελικά σημασία έχει ότι τελικά

την πληρώνει ο τελευταιος τροχός της αμάξης,ο χιονοδρόμος.και είναι πολύ κρίμα αυτό...

 

Το ζήτημα του συστηματικού επιλεκτικού αποχιονισμού προς Αράχωβα και της εγκατάλειψης του δρόμου της Αμφίκλειας στη τύχη του, βρωμάει. Και ως γνωστόν, στην Ελλάδα ότι βρωμάει είναι ΠΑΝΤΑ σκ..... Ή χέρια αλειμένα με σκ.... ή κάτι ανάλογο.

 

Παρόλα αυτά και ανεξάρτητα από συμβάσεις, ανακοινώσεις των Δήμων και του ΧΚΠ, ανεξάρτητα από τα γεγονότα και τις εύλογες υποψίες μας, μπαίνει πια και ένα άλλο ζήτημα:

Γιατί να πληρώνει το ΧΚΠ (εγώ και η μάνα μου με τους φόρους μας δηλαδή) για να ξεχιονίζεται ο δρόμος των ταβερνιάρηδων της Αράχωβας ή της Αμφίκλειας ή της Σουβάλας ή όποιου άλλου θεωρεί ότι πρέπει να εισπράτει, με επενδύσεις που θα κάνει η μάνα μου με τους φόρους της; Η μάνα μου που δεν ξέρει ούτε που πέφτει ο Παρνασσός.

Μπαίνει πια το ζήτημα της συμμετοχής της τοπικής κοινωνίας στα έξοδα του ΧΚΠ.

Κακώς κατά τη γνώμη μου το ΧΚΠ υπέγραψε σύμβαση που υποχρεώνει τον συμβασιούχο να εκχιονίζει τους δρόμους της Αράχωβας και της Αμφίκλειας. Γιατί τώρα είναι εκτεθειμένο στην απορία μας γιατί τον ένα και όχι τον άλλο. Είναι υποχρέωση και συμφέρον των τοπικών δήμων να αποχιονίζονται οι δρόμοι. Εννοείται βέβαια ότι οι αστείες δικαιολογίες της ανακοίινωσης του ΧΚΠ δεν στέκουν. Και μας σπρώχνουν να κάνουμε υποθέσεις και να βγάζουμε δικά μας συμπεράσματα.

Αν ήθελε πραγματικά το ΧΚΠ να σπρώξει τους Δήμουν να αναλάβουν τις υποχρεώσεις τους και να έκανε και το πρώτο βήμα για την ανάληψη από τους τοπικούς Δήμους μεγάλου μέρους της (οικονομικής) ευθύνης για το ΧΚΠ, δεν είχε παρά να εκχιονίζει επιλεκτικά αλλά και εναλλακτικά τους δρόμους. Με τη σχετική ανακοίνωση κάθε φορά για το ποιός δρόμος είναι αποχιονισμένος σήμερα.

Να δω τότε πως θα αντιδρούσαν οι ξενοδόχοι της Αράχωβας αν μετά τη πρωτοχρονιά καθάριζε ο δρόμος της Αμφίκλειας και όχι της Αράχωβας. Θα άφηναν το δρόμο με 2 μέτρα χιόνι και τους πελάτες να ψάχνονται στην Αμφίκλεια και τη Σουβάλα; Ή θα βάζαν το χέρι στη τσέπη για να ανέβει η μπουλντόζα;

 

ΥΓ Κακώς λέτε ότι δεν μας αφορά η διαφορά του ΧΚΠ με τους Δήμους. Εμένα αφορά τη τσέπη μου και με αφορά γιατί έφαγα στη μάπα μετά τη πρωτοχρονιά το κλειστό δρόμο της Αμφίκλειας. Με λιακάδα, μια εβδομάδα μετά το χιόνι και με τα εκχιονιστικά να κάθονται. Αυτά για να μη λέμε (και να μην ανακοινώνουμε) ότι θέλουμε.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

αμκδηστεβδξαφεθδβαφξδξειαω ανοιξιάτικα εκτός σηεκσγαθρνσθα

 

υπομονη και τελικα ήταν Η μερα

 

σωτήρη στο από πάνω μύνημα τα κάνατε σαν τη μοουντις και την φιττσ που ελεγαν οτι η Ελλάδα και η λεμαν μπροδερς ειναι ΑΑΑ+

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ΜΕΡΑ σημερα. Ανοιξιατικος καιρος και σφιχτο προς σκληρο χιονι πρωι πρωι οπου στο τελος της ημερας μαλακωνε. Επισης εκτος ηταν σκετη απολαυση. Ευχαριστουμε το χιονοδρομικο που μας εδωσε για αρχη Βακχο λογω προβληματων του Ηρακλη.


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλά μπράβο σε όσους κόπιασαν πολύ να απολαύσουμε αυτή τη μέρα

 

Tο ότι τα πράγματα το πρωί ήταν τα χάλια τους τα μαύρα είναι ένα άλλο θέμα. Μακάρι να με πείσουν ότι φταίει ο καιρός αλλά κάτι μου λέει ότι φταίει πολύ το ΧΚΠ

 

Κάτι πρέπει να γίνει ρε παιδιά, τα βουνά μας είναι εκπληκτικά για σκι με φοβερές συνθήκες και δεν έχουμε σε όλη τη Νότια Ελλάδα ένα λιφτ να δουλεύει στην ώρα του και να σε πάει σε μια αξιοπρεπή πλαγιά

 

Οι χιονοδρόμοι σας πίστεψαν και σας τίμησαν με τα λεφτά τους και την παρουσία τους. Το ξέρετε ότι μετά το σημερινό πολλοί δεν θα ξαναπάνε Παρνασσό, μετά του Σαββάτου πολλοί δεν θα ξαναπάνε Μαίναλο και τα Καλάβρυτα πρακτικά είναι και μάλλον θα είναι για μέρες κλειστά.

 

Κάπου να κάνουμε λίγο καλο σκι στην Νότια Ελλάδα τι ζητάμε πια?

 

Με πολυ κόπο σώθηκε η μέρα, δεν θέλω να φανταστώ τι θα είχε γίνει αν είχε μπει η ομίχλη 3 ώρες νωρίτερα....

 

Κατά τα άλλα μεγάλη τρελοπαρέα snowclub παντού (μη ξεχάσω κανέναν) γελάγαμε ακόμα και όταν είμαστε με χιόνι τσιμέντο σε μια μπλε και ήταν πιθανό να μείνουμε έτσι όλη μέρα.

 

Αγαπητό ΧΚΠ: Στο υποθετικό σενάριο που έχει να χιονίσει 10 μέρες, όλα σας τα λιφτ δουλεύουν και είναι όλο το βουνό ανοιχτό καθημερινή, όσο τίμια μας λέτε ότι είναι ανοιχτό τέτοιες μέρες που...μια χαρά είναι. Αξάφνου γνωρίζετε ότι δεν θα είναι ανοιχτοί Οδυσσέας και Διας ή ένας από τους δύο. Δεν είναι τίμιο να ανοίγει ο Βάκχος?

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...