Jump to content
over-poulover

χ.κ. Παρνασσού 2012-2013

Recommended Posts

Το σωστο θεωρω οτι θα ηταν για αυριο να ανεβουν στο βουνο μονο οι μαθητες που εχουν αργια, οι υπολοιποι εργαζομενοι να κατσουν στα αυγα τους και να αποδωσουν εργο διοτι εχουμε κριση και...... :cry:

  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

επικοινώνησα με ΧΚΠ (γραπτώς) σχετικά με την τιμή της κάρτας

αύριο 30 Ιανουαρίου (το διευκρίνισα ;) )

και μου απάντησαν ότι είναι τιμή καθημερινής

δηλαδή κάρτα ΧΚΠ για ενήλικα (με έκπτωση ΜΜΜ) = 12 ευρώ

 

οπότε... :animier: :animier:

 

γιατί το φοβήθηκα λίγο... μην είναι αύριο γενική αργία (30 ευρώπουλα δηλαδή)

η σχολική.... των 3 Ιεραρχών


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ημουν χθες & ηταν παρα μα παρα πολυ καλα !!!


2cor3ms.jpg

 

Η ζωή δεν μετριέται με τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,

αλλά από τις στιγμές που αυτές.... "κόβονται".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετα απο πολλες προσπαθειες (kana 15' να βγαλω γραμμη) καταφερα κ εκλεισα θεση στο Ski Bus για αυριο.........

 

αν υπαρχει θεση για Carpouli βεβαια δεν θα ελεγα οχι....... αρκει να ειμαστε Parking κατα τις 8:30 με 9 παρα......

 

PM or Tel me..... ;)

 

thanks!

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και :

 

Αύριο θα λειτουργήσουν καιρού επιτρέποντος

οι αναβατήρες: Αφροδίτη, Αίολος, Περικλής, Ηρακλής, Βάκχος, Ερμής, Ηνίοχος, Ήρα, Παν, baby-2 και

οι πίστες: Αφροδίτη, Αίολος, Περικλής, Ηρακλής, Διηάνειρα, Βάκχος, Ερμής, Ηνίοχος, Παν και Ήρα.


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, κάποιος που ανέβηκε σήμερα Τρίτη, εκτιμάει ότι αύριο ανεβαίνεις με καλοκαιρινά λάστιχα; Ή χρειάζεται η παρέα να πάρει το αυτοκίνητο με τα χιονολάστιχα? Το ρωτάω γιατί το δεύτερο είναι πιο...φαγανό.

Στο site πάντως δίνει ανοικτό χωρίς αλυσίδες το δρόμο για αύριο. Οι αυτόπτες τι λένε?

Ευχαριστώ

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, κάποιος που ανέβηκε σήμερα Τρίτη, εκτιμάει ότι αύριο ανεβαίνεις με καλοκαιρινά λάστιχα; Ή χρειάζεται η παρέα να πάρει το αυτοκίνητο με τα χιονολάστιχα? Το ρωτάω γιατί το δεύτερο είναι πιο...φαγανό.

Στο site πάντως δίνει ανοικτό χωρίς αλυσίδες το δρόμο. Οι αυτόπτες τι λένε?

Ευχαριστώ

 

Χθες που ανέβηκε φίλος με skibus δεν χρειάστηκε να βάλουν αλυσίδες, και δεν είδε κάποιο από τα αυτοκίνητα στο παρκινγκ να φέρουν κάποιο αντιολισθητικό σύστημα.....


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δευτερα που ανεβηκα με θερινα λιγο ελειψε να βαλω αλυσιδες στην τελευταια αριστερη φουρκετα.


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσκεψη 29/01/2013 στο χιονοδρομικό του Παρνασσού!!

4 άτομα,μια καλή παρέα ξεκινήσαμε με ανάμεικτα συναισθήματα και ανησυχίες για το χιονοδρομικό!!

Δεν ξέραμε τι να περιμένουμε!Μιας και οι πληροφορίες για το τι θα επικρατεί απο άποψη καιρικών συνθηκών ήταν ανάμεικτες!!Τελικά φτάσαμε νωρίς γύρω στις 8:30!!Ετοιμασίες και 9:00 ήμασταν έτοιμοι!!

Σκόπιμα φτάσαμε νωρίς για να προλάβουμε να είμαστε απο τους πρώτους που θα πατήσουν τις πίστες!!

Και έτσι έγινε!!Ο καιρός συννεφιασμένος αλλά ορατότητα σχετικά καλή!!

Ο κόσμος σχετικά λιγοστός(μάλλον φοβήθηκαν τον καιρό!)Το χιόνι απολαυστικό!!

Παιχνίδι στον Βάκχο και στα απάτητά του!!Το μενού είχε και Ηρακλή!!Και μετά στον δίπλα μαχαλά...!!!

Τρελό χιόνι!!Τα παιδιά του χιονοδρομικού έσκαβαν για να περνάνε τα λιφτ χωρίς να κολλάνε!!Ένα μεγάλο μπράβο!!!!

Το ευχαριστηθήκαμε δεν λέω!!Μετά πλάκωσε η ομίχλη...!!Με ένα μικρό διάλλειμα κατά το μεσημέρι!!

Σαν παρέα περάσαμε πολύ καλά!!Αν δεν υπήρχε η ομίχλη θα μιλούσαμε για επική ήμερα...!!!

Οι φωτογραφίες που θα παραθέσω παρακάτω είναι πολύ φτωχές για να αποτυπώσουν αυτό που βλέπαμε...!!!

Ο συνδιασμός ομίχλης,ήλιος και χιονιού σε έκανε να νιώθεις οτι βρίσκεσαι σε κάποιο άλλον πλανήτη...!!

 

SNC00569.jpg

 

SNC00568.jpg

 

SNC00567.jpg

 

SNC00566.jpg

 

SNC00560.jpg

 

SNC00558.jpg

 

SNC00554.jpg

 

SNC00553.jpg

 

SNC00564.jpg

 

SNC00571.jpg

 

SNC00573.jpg

Edited by coronerpanos
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από ενημέρωση που είχαμε από το χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού

μέσω e - mail, σας παραθέτουμε το εξής:

 

 

Φωτοενημέρωση χ.κ.Παρνασσού 29.1.2013

 

Ιδανικές συνθήκες χιονοδρομίας!

 

post-75-0-08536300-1359507404.jpg

 

post-75-0-67804500-1359507411.jpg

 

post-75-0-85006500-1359507418.jpg

 

post-75-0-30473500-1359507428.jpg

 

post-75-0-31935400-1359507435.jpg

 

 

Ευχαριστούμε τον κ.Δρίβα για την φωτοενημέρωση!

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιστολή Γιώργου Μουλκιώτη για το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού

 

 

Παρέμβαση Αντιπεριφερειάρχη Βοιωτίας κ. Γιώργου Μουλκιώτη με επιστολή του

προς την Υπουργό Τουρισμού κα Όλγα Κεφαλογιάννη, σχετικά με το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού.

 

Η επιστολή έχει ως εξής:

 

«Στην κρίσιμη οικονομική κατάσταση που διέρχεται η Χώρα, συντασσόμαστε απόλυτα με τη θέση του Υπουργείου σας και τις προσπάθειες που καταβάλλετε, ώστε ο Τουρισμός να αποτελέσει «την αιχμή του δόρατος» για την ανάπτυξη της Χώρας και της περιοχής μας βεβαίως.

 

Η λειτουργία του Χιονοδρομικού Κέντρου Παρνασσού, για τη Βοιωτία, διαμορφώνει συνθήκες αναπτυξιακής έντασης, λαμβανομένης υπόψη της γειτνίασής του με την πρωτεύουσα της Ελλάδας αλλά και με τους Δελφούς, την Αράχωβα, την Ι.Μ. Οσίου Λουκά.

 

Τελευταίως όμως η λειτουργική και τιμολογιακή πολιτική, που ασκείται από την ΕΤΑ στο Χιονοδρομικό Κέντρο του Παρνασσού, έχει δημιουργήσει δυσμενείς καταστάσεις, κυρίως όσον αφορά στην επισκεψιμότητα των αγωνιστικών ομάδων – συλλόγων της περιοχής μας, όπως έχουμε και παλαιοτέρα επισημάνει. Λεπτομερέστερες αναφορές γίνονται στο υπ’ αριθμ. 67/11-1-2013 έγγραφο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Χιονοδρομίας, το οποίο σας επισυνάπτουμε.

 

Επανερχόμενοι επί του θέματος, επί του οποίου δεν έχουμε έως σήμερα λάβει καμία απάντηση από την εταιρεία, παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες, ώστε αφ’ ενός μεν να ασκείται ενιαία πολιτική για όλα τα Χιονοδρομικά Κέντρα της Χώρας (ίσως και εναρμονισμένες πολιτικές με αυτές των γειτονικών Χωρών για το συγκεκριμένο θέμα) και αφ’ ετέρου τα μέτρα που θεσπίζονται και εφαρμόζονται, να διευκολύνουν και να προσελκύουν την επισκεψιμότητα των Κέντρων, ειδικότερα όταν πρόκειται για μαζικές κοινωνικές ομάδες, αφού ληφθεί οπωσδήποτε υπ’ όψιν και η οικονομική συγκυρία, που πλήττει τους πολίτες.

 

Επιθυμούμε σχετική ενημέρωση για τα ζητήματα, που σας θέσαμε και βρισκόμαστε στη διάθεσή σας για περαιτέρω συνεργασία».

 

Πηγή: anparatiritis.gr

  • Like 1

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

βλεπω το παρκο που εχουν τα καλαβρυτα και πραγματικα ζηλευω...σαν ...... :animier:

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΔΙΕΥΘΗΝΤΗ του κεντρου ΜΠΡΑΒΟ στα παιδια που το εχουν παντα τζαμι

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ....

 

μακαρι να ξεστραβωθουμε και εμεις στον παρνασσο.....

ποσο μυαλο θελει ρεεεεεεεεεεεε ??????????

αν κανετε παρκο στον παρνασσο...ο κοσμος θα τριπλασιαστει!!!!!ρεεεεεεεε

 

θα εχει κοσμο μεχρι το μαιο και ας μην εχει αριστο χιονι...ρεεεεεεε τα παρκα και με λιγο χιονακι δουλευουν

 

ξυπνατεεεεε ρεεεεεε

 

τα νευρα μου!!!!!! :veryangry: :veryangry: :veryangry: :veryangry:

Edited by snowjim

https://www.youtube.com/watch?v=AXaCeEtlsRE

JIB...AND JIB AGAIN

Share this post


Link to post
Share on other sites

κι όμως μια χαρά είναι και το πάρκο και τα άλματα στον παρνασσό

 

αν θες οργάνωση και μουσικές πάσο. Σήμερα οι πηδηχτούληδες λυσαξαν πίστεψέ με

 

σούπερ χιόνια πίστας. αύριο ΑΝΕΒΑ. Δεν έλιωσε καθόλου σούπερ θα είναι

 

τις ουρές οι πελάτες τις έκαναν μαξ 15 λεπτά εμένα δε με πολυενόχλησαν πχ η φτερόλλακα και ο βάκχος λιγότερο ήταν άδεια

 

ποτέ μα ποτέ μα ποτέ χωρίς κάρτα φορτισμένη. Μερικές επιχειρήσεις δεν μαθαίνουν από τα λάθη τους. Βάλτε πολλαπλάσια ταμεία σκηνακια στις ουρές και όλοι οι ταμίες στο πόστο τους.

 

Τέλος πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμαστεί μονή σειρά σε ηρακλή βάκχο να γεμίζουν καρεκλάκια

 

σουπερ σκι σήμερα μέχρι τις 5 από τις πολύ καλές μέρες

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπεροχή πίστα σημερα ...καταπληκτικό χιόνι εγω που είχα καρτα φορτισμένη μέσω Ίντερνετ έκανα στον Περικλή απο τις 9:10 όταν γεμίσανε τα λιφτ γύρω στις 12:30 είχα αρχίσει να κουράζομαι ...και αυριο θεωρώ θα είναι το ιδιο καλα..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

πόσο μα πόσο :) να συμφωνήσω για σήμερα!!!

η τέλεια μέρα η μέρα η σωστή :) :)

 

και με την καλύτερη snow club παρέα ;)

 

 

αφού ευτυχώς τους έκοψε και άνοιξαν τον Βάκχο

γιατί όχι και Τηλέμαχο; και τα άλλα σειρόμενα;;

 

ναι! είχε ουρά το μεσημέρι στον Ηρακλή σαν Σάββατο

αλλά με τιμή καθημερινής αλλάζει το πράμα...

 

το πρωί στα εκδοτήρια

(που πάω αναγκαστικά για να πάρω την έκπτωση λόγω λεωφορείου)

μπήκα στην ουρά στις 09:17 (πήρα ένα τηλέφωνο και το θυμάμαι)

και βγήκα στις 09:27 (η απόδειξη της κάρτας έγραφε 09:25)

ήμουν τυχερή;;; υπερτυχερή;;;

είχε αρκετό κόσμο, όχι τον περισσότερο που έχω δει στο ΧΚΠ

και με χαλασμένα τα σχοινάκια και αυτό ήταν ένα πρόβλημα... :(

 

φυσικά στα καρεκλάκια φωνάζαμε να τα γεμίζουν

δηλαδή πόσες ουρές θα φάμε στη μάπα μέχρι να μάθουμε;;;;

το καλύτερο όμως ήταν ότι μ' άφηναν να πάω μπροστά

και να γεμίσω τη θέση που περίσσευε

ΟΠΟΤΕ ο χρόνος αναμονής μου ήταν ο ελάχιστος ;)

 

ήδη ονειρεύομαι και άλλες τέτοιες υπέροχες καθημερινές!!!

το χιόνι τέλειο, ο ήλιος τέλειος, η παρέα όμως κάνει τη διαφορά...

  • Like 3

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΟΛΥ καλη μερα οσον αφορα καιρικες συνθηκες, ποιοτητα χιονιου, και Παρεα....... αν δεν ειχε και ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ θα μιλαγαμε ισως για μια ακομα super day...... ΗΞΕΡΑΝ οτι σημερα θα ανεβαινε ΠΟΛΥΣ κοσμος,,,,, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ λειτουργεια των ταμειων...... Ευτυχως ημουν απο τους τυχερους και οταν εφτασα ταμειο (09:10 περιπου) ειδα μπροστα γνωστο ΑΚΡΙΒΩΣ στο γκισε..... διαφορετικα...... κλαφτα χαραλαμπε. Ετσι προλαβα και εκανα μερικες κατεβασιες με σχεδον καθολου κοσμο......... Την μερα εσωσε ισως τα 15 ευρω (12 για το Ski Bus -----> το οποιο οσο παει και γινεται μεγαλυτερη ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ!!! Η ΑΝΟΡΓΑΝΩΣΙΑ σε ολο της το μεγαλειο.......)

 

 

Οσο για την ξερικεφαλια και την Μ!@#$ που δερνει τους Ελληνες,,,, τι να πω....... να γινεται Ο ΧΑΜΟΣ και μερικοι να ανεβαινουν Ηρακλη ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ!!!

 

Αν ακουσατε κανενα να γκαριζει εγω ημουν........

Ευτυχως που δουλεψε κ ο Βακχος........ και για λιγο ο Τηλεμαχος Πριν βγει OFF....... με τοσο κοσμο νομιζω οτι το ΧΚ επρεπε να δουλεψει σε ΠΛΗΡΗ Λειτουργεια και οχι να αφηνει τον κοσμο ετσι........ Τοσες φορες εχουμε δωσει 30αρια για 3-4 λιφτ!!!!!! Ας κανανε σημερα μια εξαιρεση εστω κ αν δωσαμε 15!!!!!!

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

;) θα οργανωθούμε για το ανέβασμα...

 

πραγματικά όμως οι εργαζόμενοι στα lift σε ειδικές περιπτώσεις

(όπως η σημερινή)

δεν μπορούν να κάνουν και τους νηπιαγωγούς

και να παρακαλάνε τα "παιδάκια" να γεμίζουν όλα τα καρεκλάκια;;;

 

αφού αυτό είναι το επίπεδό μας...

  • Like 1

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

VIVA αδειασε τα pm σου!!!!!!!!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

κι όμως μια χαρά είναι και το πάρκο και τα άλματα στον παρνασσό

 

αν θες οργάνωση και μουσικές πάσο. Σήμερα οι πηδηχτούληδες λυσαξαν πίστεψέ με

 

σούπερ χιόνια πίστας. αύριο ΑΝΕΒΑ. Δεν έλιωσε καθόλου σούπερ θα είναι

 

τις ουρές οι πελάτες τις έκαναν μαξ 15 λεπτά εμένα δε με πολυενόχλησαν πχ η φτερόλλακα και ο βάκχος λιγότερο ήταν άδεια

 

ποτέ μα ποτέ μα ποτέ χωρίς κάρτα φορτισμένη. Μερικές επιχειρήσεις δεν μαθαίνουν από τα λάθη τους. Βάλτε πολλαπλάσια ταμεία σκηνακια στις ουρές και όλοι οι ταμίες στο πόστο τους.

 

Τέλος πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμαστεί μονή σειρά σε ηρακλή βάκχο να γεμίζουν καρεκλάκια

 

σουπερ σκι σήμερα μέχρι τις 5 από τις πολύ καλές μέρες

 

 

οχι ρε μικ...τι μουσικες και οργανωση??

 

δυο καλοστιμενα αλματα και κανενα δυο rails,βοχ....κατι τελος παντων...για μας που γουσταρουμε το jibbing

 

δεν λεω μερικοι προσπαθουν πολυ για αυτα, δυο skier και κανα δυο snowboardades και μπραβο ,αλλα κατι πρεπει

να κανει και το χ.κ....οχι ολα οι αλλοι!!!


https://www.youtube.com/watch?v=AXaCeEtlsRE

JIB...AND JIB AGAIN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το rail και το box που νομίζω κάπου τα πήρε το μάτι μου αν και δεν είμαι σίγουρος, πίστεψέ με δεν είχε απλά δύο καλοστημένα άλματα. Είχε 10.

 

Όπως λένε τα παιδιά, μια μέρα να λιώσεις στο σκι

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τετάρτη 30/1,

+ ηλιόλουστος, πεντακάθαρος καιρός

+ πολύ καλό χιόνι, αφού η θερμοκρασία (και περισσότερο η αίσθηση στην κορυφή του Βάκχου με τον σχετικό αέρα) δεν ήταν "ανοιξιάτικη"

+ πεντακάθαροι δρόμοι

+ ο κόσμος στο ΧΚΠ (αν θέλουμε να υπάρχει και να λειτουργεί πρέπει τουλάχιστον να προσεγγίζει την βιωσιμότητα, και αυτό προϋποθέτει, εκτός των άλλων, πελάτες. ΟΧΙ λοιπόν άδεια ΧΚ, γιατί μετά θα γίνουν κλειστά ΧΚ)

+ η λειτουργία όλων των αναβατήρων στα Κελάρια που κινήθηκα (τέτοια σνομπαρία σε Τηλέμαχο και Βάκχο, όλοι Ηρακλή)

+ η παράταση λειτουργίας, ειδικά για εμάς του μεσημεριανούς (ας όψεται η...φάμπρικα :P )

 

- οι τιμή του νερού στο μπαρ των εκδοτηρίων στο 1750: 0,5lt 1€ :blink:(την επόμενη φορά θα λιώσω χιόνι, προτιμότερο από την κοροϊδία). Για τα υπόλοιπα προϊόντα ούτε που θέλω να το σκέφτομαι

 

Πέμπτη, μου φαίνεται ως μία από τα ίδια από θερμοκρασίες, άρα ποιότητα χιονιού. ΑΝΕΒΕΙΤΕ.

Για Παρασκευή μεσημεράκι, που παίζει η επόμενη ανάβαση, ανησυχώ. Τι λένε οι μάγοι της φυλής;

Edited by itiotis
  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Τέλος πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμαστεί μονή σειρά σε ηρακλή βάκχο να γεμίζουν καρεκλάκια

 

 

Λέω οι συγκοινωνιολόγοι του Snowclub να συνεδριάσουμε να γίνει μια πρόταση! :on2long::evil:

 

:shuriken:

  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Επισης πρεπει να βρεθει η ορεξη και ο τροπος να δουλευει σαν χιονοδρομικο, οχι καφε-μπαρ. Ας ξεκινησουμε με τα βασικα.. How to be a ski resort 101 Αιωνιος φοιτητης ο Παρνασσος. Το τεχνητο ειναι μεταπτυχιακο και η επεκτεση μεταδιδακτορικη διατριβη. Ας παρει πτυχιο πρωτα..
    • Το νερό που θα το βρουν για το τεχνητό δεν είπαμε..    
    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,668
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,474
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...