Jump to content
over-poulover

χ.κ. Παρνασσού 2012-2013

Recommended Posts

...

Χμμμμμ, δε φταίω με προκάλεσε...

...

 

Σηκώνω το :sword: μου .

 

Είπες τίποτα για το μάτι μου ρε :crazy: ??? :aggressive:

 

...

Πριν κάποια χρόνια κάποιοι πέταγαν μπανάνες στο χιονοδρομικό

και κάποιοι φώναζαν γιατί φανταζόντουσαν ότι κάνει ζημιά στο περιβάλλον.

Το μάτι τους το αλλήθωρο, το να πετάξεις τσιγάρο και συσκευασία από φαγητό είναι ζημιά,

μπανάνες πέτα όσες θες. Θα ταΐσεις και άλλο ένα κοράκι απλά.

Πιο βιοαποικοδομήσιμος δεν υπάρχει,

άντε να είναι ζημιά το αυτοκόλλητο chiquita, βγάλτε το.

...

 

 

 

Το ΄χα ξαναγράψει.

Η πλειονότητα αυτών που πετάνε "μπανανόφλουδες" στο βουνό,

δεν το κάνουν γιατί έχουν περιβαλλοντολογικές ανησυχίες περί κομποστοποίησης

ή για να ταΐσουν τα καημένα τα κοράκια,

αλλά γιατί έτσι συνηθίζουν να κάνουν με ότι τους είναι άχρηστο.

Είτε είναι μπανανόφλουδα, είτε είναι γόπες, είτε είναι περιτύλιγμα

και ότι άλλο βάζει ο νου σας...

 

Αυτό έχουν συνηθίσει να κάνουν,

αυτό κάνουν το καλοκαίρι στις παραλίες

αυτό κάνουν δυστυχώς και στα βουνά μας

που φιλοξενούν πάνω τους χιονοδρομικά.

Αυτή η είναι η νοοτροπία μας:

"Σιγά μωρέ... και τι έγινε που πέταξα ένα σκουπιδάκι..."

 

Αν όντως θέλουν να ταΐσουν τα ζα του βουνού,

που και πάλι αυτό δεν είναι σωστό, δείτε τι γίνετε στη Πάρνηθα με τα Ελάφια

και πόσο κακό τους έχουν προκαλέσει με αυτό...

ας τα εναποθέσουν σε μια διακριτική γωνιά, δίπλα σε κάδο

και μια χαρά θα το φάει και ο κόραξ, και η αλεπού,

και το λαγούδι, και ο ποντικός, και ο σκίουρος

που γυρνοβολάνε εκεί που κάναμε εμείς ski

όταν πια έχουμε φύγει από το βουνό.

 

Στο Καλάβρυτο οι Αλεπούδες κάνουν πάρτι κάθε βράδυ μέσα στους σκουπιδοτενεκέδες.

Τα διάσπαρτα σκουπίδια δίπλα από τους κάδους, είναι αποτέλεσμα της νυχτερινής τους δράσης.

Έχω επίσης μια φετινή βραδινή φωτό, από τη webcam μπροστά στο chalet, με λαγό να βόσκει.

Τα ζώα του βουνού δεν περιμένουν εμάς για να τραφούν όμως, anyway.

 

Εχω δει πολλές φορές τα κοράκια να δοκιμάζουν μέχρι και τα αποτσίγαρα,

που με χάρη τα πετάμε δεξιά & αριστερά. Δε νομίζω να είναι και ότι καλύτερο

έχουν συμπεριλάβει στο διαιτολόγιο τους... :hope:

 

Αλήθεια, πόσες μπανανόφλουδες βρίσκεις στη διαδρομή κάτω από ένα lift

σε χιονοδρομικό του εξωτερικού???

 

Ο Πουδροκαπετάνιος άλλωστε, πιο πάνω,

τα ΄γραψε μια χαρά και πιο κατανοητά από εμένα.

 

AFISA_PERIBALON.jpg

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κριμα που δεν ειναι ανοικτο αυτη την εβδομαδα......... πρεπει να εχει παααααααρα πολυ καλη ποιοτητα χιονιου.......

 

Να σχολιασω σχετικα με το παραπανω κ σε συνδυασμο με οτι ανεφερε κ ο Γιωργος με τα Ελαφια της Παρνηθας........ Εχω δει με τα ματια μου κοσμο (μπαμπαδες με μικρα παιδια) να ταιζουν τα αμοιρα ζωα με οτι μπορειτε να φανταστειτε........ πατατακια, σοκολατες κτλ......... :veryangry: :veryangry: :veryangry: :veryangry:

 

ΔΕΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΓΡΙΟ ΖΩΟ ΜΕ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!!!!!! Το οτι μπορει να βρουν μονα τους τετοια τροφη δεν σημαινει οτι πρεπει να τους την παρεχουμε συνειδητα κ εμεις!!!!

 

Αυτο ειναι μια ωμη παρεμβαση στη φυση με τραγικες συνεπειες!!!!

  • Like 3

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιες από τις ωραίες στιγμές που πέρασα με την snowclub-ίτικη κομπανία το Σάββατο 13/4. Τα λέμε σύντομα στα βουνά, καλημέρες :yes

 

http://www.youtube.com/watch?v=qYvU_cJpI-g

 

Δε σου πάνε ρε PhaethonF1 οι οδοντογλυφίδες :-p, μια χαρά τα πήγαινες πάντως (ή έτσι μου φάνηκε τελοσπάντων!)

Edited by powda
  • Like 7

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατι παιζει με το λινκ αδερφε.........


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για δες τώρα. Πρωί είναι τί περίμενες; :evil:

  • Like 1

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε σου πάνε ρε PhaethonF1 οι οδοντογλυφίδες :-p, μια χαρά τα πήγαινες πάντως (ή έτσι μου φάνηκε τελοσπάντων!)

 

Χαχα, ντάξει, ήταν λίγο άβολα όντως! Στην αρχή όχι τόσο, προς το τέλος πήγαινα καλύτερα. Έχω έτοιμο σχεδόν και το δικό μου βιντεάκι από το Σάββατο, αλλά για Παρασκευή το κόβω να το ανεβάζω πλήρες.

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστή ισχύουν αυτά που σου έγραψα στο άλλο post.

Επίσης δες την πρώτη σου κατεβασιά στο Βάκχο και σύγκρινε την με τη δεύτερη. Στην πρώτη κάνεις snowboardski, ενώ στη δεύτερη μια χαρά σκι! :)

Του χρόνου που θα σου κάψουμε τη σανίδα και θα σου πάρουμε δώρο καινούρια πέδιλα, θα δεις πως θα βελτιωθείς αισθητά! ;)

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, το μόνο που θα σκεφτόμουν σοβαρά είναι το ορειβατικό... Ξέρω ότι το έχεις κι εσύ κατά νου. :animier:

 

Του χρόνου με τη σανίδα έχει εξάσκηση σε αυτά που ξεκίνησα λίγο φέτος... έχει δουλειά το πράμα!

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indeed my friend...indeed! ;)

Θα ανταλλάξουμε πληροφορίες οσονούπω!

 

Υ.Γ. Κάποιος ήδη κοιτάει για splitboard ή μου φαίνεται; ;)

Edited by wraith

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, το μόνο που θα σκεφτόμουν σοβαρά είναι το ορειβατικό... Ξέρω ότι το έχεις κι εσύ κατά νου. :animier:

:shuriken:

 

+1 :yes

Θελω να το δοκιμασω του χρονου ;)


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισως λίγο εκτος κλίματος..... αλλά κάτι πρέπει να γινει και με το νέο φρούτο στο βουνό πρωτού γίνει κάποιο ατύχημα κάποιον με ενα snowmobile εννοώ, τον έχω πετύχει 4φορές εφέτος να ανεβαίνει με χίλια δεξιά του Βάκχου το Σάββατο τον είδα να κατεβαίνει πάλι με χίλια και να διασταυρώνει την πίστα του Βάκχου.... σε παρατήρηση που είχα κάνει μου απάντησαν οτι είναι εκτος πιστών χιονοδρομικού εγώ λέω όμως οτι πρακτικά στο μπολ των Κελαριών δεν υπάρχει εκτος ευθύνης χιονοδρομικού και ο τύπος αυτός να είστε βέβαιοι οτι του χρόνου θα φέρει και τον φίλο του.....!!

 

Απίστευτο !!!

Έχει λάβει ο κ.Δρίβας κάποια αναφορά επί του θέματος ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν λέμε για τον ίδιο μλκ τον έχω πετύχει Φτερόλακκα να κανει διάφορα καθώς και στην πλαγιά απέναντι από την αφετηρία του Βάκχου ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΣ ...

C.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιες από τις ωραίες στιγμές που πέρασα με την snowclub-ίτικη κομπανία το Σάββατο 13/4. Τα λέμε σύντομα στα βουνά, καλημέρες :yes

 

http://www.youtube.com/watch?v=qYvU_cJpI-g

 

Δε σου πάνε ρε PhaethonF1 οι οδοντογλυφίδες :-p, μια χαρά τα πήγαινες πάντως (ή έτσι μου φάνηκε τελοσπάντων!)

 

thanks Powda! ειναι νομιζω η πρωτη φορα που απαθανατιζομαι να κανω σκι! θα το δειξω στη μαμα μου να χαρει! :)

  • Like 1

But where are the clowns?

Quick! Send in the clowns!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

χαχα .. χαίρομαι my friend. Προσοχή με τις μανάδες, μπορεί η αντίδραση να είναι:

 

1) Ωωωω τι κάνεις παιδάκι μου θα σκοτωθείς εκεί πάνω

2) Πρόσεχε θα κρυώσεις και θα πιάσεις καμια πνευμονία εκεί στα χιόνια

3) Θέλω να μου μάθεις snowboard, μου αρέσει (ξέρω, δεν παίζεται η μάνα μου!!)

  • Like 3

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

χαχα .. χαίρομαι my friend. Προσοχή με τις μανάδες, μπορεί η αντίδραση να είναι:

 

1) Ωωωω τι κάνεις παιδάκι μου θα σκοτωθείς εκεί πάνω

2) Πρόσεχε θα κρυώσεις και θα πιάσεις καμια πνευμονία εκεί στα χιόνια

3) Θέλω να μου μάθεις snowboard, μου αρέσει (ξέρω, δεν παίζεται η μάνα μου!!)

 

χαχαχα! θεα η μανα!

 

εμενα θα παει μαλλον στο 1. εκτος αν προσεξει το ξεκουμπωτο μπουφαν. τοτε θα εχουμε combo και ο θεος βοηθος!

  • Like 2

But where are the clowns?

Quick! Send in the clowns!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είστε κι οι δύο πολύ αθώοι... Η επιλογή "3" υφίσταται σαν πρώτο βήμα, ώστε οι παρατηρήσεις "1" και "2" να μπορούν να γίνονται live, με την Ελληνίδα μάνα να τρέχει με snowboard πίσω από τον γιό της στο βουνό... ΣΟΥΡΡΕΑΛ!

 

:shuriken:

  • Like 5

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον τελευταιο νεο :thumbup::evil:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είστε κι οι δύο πολύ αθώοι... Η επιλογή "3" υφίσταται σαν πρώτο βήμα, ώστε οι παρατηρήσεις "1" και "2" να μπορούν να γίνονται live, με την Ελληνίδα μάνα να τρέχει με snowboard πίσω από τον γιό της στο βουνό... ΣΟΥΡΡΕΑΛ!

 

:shuriken:

 

που πας απο εκει;;; οχι στο λουκι....

μη....κατσε μεσα στη πιστα.....

προσεχε...οχι απο την μαυρη....

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω φώτο, αλλά το σμήνος με τα πουλιά (δεν πρόσεξα αν είναι κοράκια) εμφανίστηκε κατά το μεσημέρι στις 15/4 πάλι πάνω από το Βάκχο. Ευτυχώς δεν κατέβαινα εκείνη την πλευρά γιατί θα μάζευα κουτσουλιές καρβάροντας :D

 

Μετά από 4 μήνες που έπαθα κάταγμα μεταταρσίου, κατάφερα και έκανα το ένα και μοναδικό μου σκι της χρονιάς. Δεν έχω παράπονο, ήταν πολύ καλο για 15/4, από τις 9 ως τις 2 αξιοπρεπέστατα τα Κελλάρια.

Και τουχρόνου λοιπόν με περισσότερη υγεία.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από 4 μήνες που έπαθα κάταγμα μεταταρσίου, κατάφερα και έκανα το ένα και μοναδικό μου σκι της χρονιάς.

Σε νιώθω ακριβώς αφού κι εγώ το 2004 με αποσπαστικό μηριαίου τον Ιανουαριο,ξαναεκανα σκι Απρίλιο

και ενιωθα βασίλισσα....με υγεία πάντα!


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καποιες καμερες απο το πανω επιπεδο του παρνασσου,δειχνουν πιο λευκο το χιονι,σαν να εριξε καμια πασπαλα φρεσκο.

Ισχυει ή η ιδεα μου ειναι??


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς μάλλον ξεγελάει η αντανάκλαση του έντονου ήλιου...δες την κάμερα του Περικλή που είναι τελείως καφέ το χιόνι!


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς μάλλον ξεγελάει η αντανάκλαση του έντονου ήλιου...δες την κάμερα του Περικλή που είναι τελείως καφέ το χιόνι!

:crybaby: :crybaby:

Εχεις δικιο,απλα ο νηστικος καρβελια ονειρευεται.Αν και υπαρχουν ελπιδες μεσα στη βδομαδα κατι να ριξει..

  • Like 1

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ρίξει ετοιμαστείτε

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...