Jump to content

Recommended Posts

το εχω πει αρκετες φορες...ειναι αποψη μου βεβαια...

αλλα οι Βουλγαροι ειναι Βαλκανιοι και συνορευουν με την χωρα μας

ολα αυτα τα στυλ αρπαχτης, ή αλλιως ξυπνησα και θελω να βγαλω λεφτα σε 4 μηνες για να ζω αλλους 8 αραχτος, οτι φαμε οτι πιουμε κλπ κλπ κλπ εμενα μου θυμιζουν τα δικα μας καμωματα....

δεν ειναι δυνατον να εχουμε απαιτηση απο τους Βουλγαρους ξαφνικα να συμπεριφερονται ως Νορβηγοι, Σουηδοι ή και εγω δεν ξερω τι, ή απλα επαγγελματιες.

Σιγουρα θα βρεις και τετοιοιυς...αλλα η πλειοψηφια.....

 

ΥΓ ως το 2008 2009 πηγαινα και εγω 3-4 φορες καθε χειμωνα....απο εκει και περα ομως....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα και από μένα. Πηγαινω στο bansko από το 2007και λόγω του οτι έχουμε σπίτι εκεί το επισκεπτομαι αρκετά συχνά. Η αληθεια είναι οτι εχει πήξει λίγο το μέρος , αλλα για μας τους βόρειους είναι κοντά και όλα τα ελληνικά χ.κ δεν συγκρινονται σε εγκαταστασεις και διαδρομές. Καλό είναι να αποφεύγει κανεις εορτές, ενω σε ασχετες μέρες και καθημερινές εχω απολαύσει απίστευτο σκι και στις πίστες αλλα και εκτός σε δέντρα κλπ ...οι εναλλακτικές είναι πάρα πολλές.

Τώρα όσο για τις τιμές και για τη συμπεριφορά των ντόπιων εκεί τι να πω....καθε χρόνο και χειρότερα...εχουν ένα βασικό πρόβλημα οι Βούλγαροι δεν ξερουν να χαμογελάνε για κανένα λογο...

Αυτά τα λίγα και από μενα και τις απόψεις μου ...:)

Edited by vag_
  • Like 5

movement_jam_2011.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχουν ένα βασικό πρόβλημα οι Βούλγαροι δεν ξερουν να χαμογελάνε για κανένα λογο...

 

πολυ βασικο. στους αγγλους μπορει να αρεσει αυτο βεβαια

  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

πολυ βασικο. στους αγγλους μπορει να αρεσει αυτο βεβαια

Χαχα.....σιγουρα....αυτο και πολλά άλλα;)


movement_jam_2011.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Εμείς αναχωρούμε σε 5 ώρες για bansko και έχω ψιλοτρομοκρατηθεί με αυτά που διαβάζω... Τόσο χάλια ρε παιδιά?Από ότι είδα και ο καιρός είναι εναντίων μας (από κάμερες)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με Borovets που μιλησα σημερα χιονιζει αρκετα παντως...... Χθες που ειδα Σακη ελεγε για πολυ χιονι στα Β. Βαλκανια..... Αλλα ρε παιδια αφου τα Ελληνικα Χ/Κ εχουν πολυ χιονι ακομα...... νομιζω οτι δεν αξιζει να παει καποιος Βουλγαρια........


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Εμείς αναχωρούμε σε 5 ώρες για bansko και έχω ψιλοτρομοκρατηθεί με αυτά που διαβάζω... Τόσο χάλια ρε παιδιά?Από ότι είδα και ο καιρός είναι εναντίων μας (από κάμερες)....

 

Το πρόβλημα είναι ότι είναι τριήμερο και θα βουλιάξει από Έλληνες.

 

Πάντως, αν πάτε με χαμηλές προσδοκίες θα περάσετε καλά.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω ασχημες εμπειρίες από 25η Μαρτίου του 2009-κλοπή πουδροπέδιλων.προσοχή στα εκδοτήρια,αν έχει πολύ κοσμο

αφήστε καποιον με τα πεδιλα και ας πάει άλλος για ειστηρια..

κατα τ άλλα,κάθε εμπειρία και διαφορετική!Μην επηρρεάζεσαι από τα γραφόμενα-με προσοχή και καλη διαθεση(και καλη παρεα)

θα περάσετε καλά!!


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βγαλτε καρτες για ολες τις μερες που θα κανετε σκι μονομιάς

Κλειδωνετε παντα τα σκι σας (Αν δεν εχετε κλειδαρια παρτε αυτη του ποδηλατου σας)

Παραγγειλτε ταξι απο το ξενοδοχειο σας για να σας ανεβασει στο τελειωμα της γονδολας.Η τιμη του ειναι 30λεβα και γλιτωνεις το να εισαι ορθιος 1-1,30 ωρα περιμενοντας στην ουρα για τη γονδολα.Ψιλοσυμφερει.

Οσο για τα ψωνια ειναι μαιμου εκτος απο αυτα τα καταστηματα που ειναι αντιπροσωπιες.

 

Καλα να περασετε.

Περιμενουμε ενημερωση.


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

αγαπητοι φιλοι

εξαιρετικη ιστοσελιδα για φτηνη διαμονη σε μπανσκο μποροβετς.... holidaylettings.co.uk βλεπεις το διαμερισμα που θα μεινεις πληρωνεις με ασφαλεια μεσω paypal και στο χωριο σε περιμενουν αγγλοι που σου δινουν τα κλειδια και σε πανε στο σπιτι...μεση τιμη για διαμερισμα 60τμ 30-40 ευρω

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ίδια ιστοσελίδα έχει σπίτια σε όλο το κόσμο, και είναι αρκετά δελεαστική κάποιες φορές η τιμή.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποτε συνηθως κλεινει το χιονοδρομικο στο μπανσκο??

Προλαβαινουμε το Πασχα να κανουμε κανα τελευταιο σκι??

Απο οτι διαβασα παντως,το μπανσκο κλεινει τελευταιο στη Βουλγαρια και οχι το Μποροβετς.


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

το Πασχα εαν θυμαμαι καλα ειναι στις 5/5


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο κυριακη ερχονται χιονια και κρυο και αντι να το κρατησουν ανοιχτο μετα απο ολους τους νοτιαδες που ''φαγαμε'.........'ενω μεχρι χθες στο σαιτ εγραφε πως η σεζον τελειωνει στις 14-4 χθες η' προχθες το αλλαξανε και το κανανε 7-4!!!βαλκανιοι ειναι και αυτοι............!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο κυριακη ερχονται χιονια και κρυο και αντι να το κρατησουν ανοιχτο μετα απο ολους τους νοτιαδες που ''φαγαμε'.........'ενω μεχρι χθες στο σαιτ εγραφε πως η σεζον τελειωνει στις 14-4 χθες η' προχθες το αλλαξανε και το κανανε 7-4!!!βαλκανιοι ειναι και αυτοι............!!!

Δεν μπορω να μπω στο σαιτ τους χιονοδρομικου,αλλα ΤΟΣΟ νωρις θα το κλεισουν??Εχω ακουστα οτι παλαιοτερα εκλειναν αρχες Μαιου!!


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μπορω να μπω στο σαιτ τους χιονοδρομικου,αλλα ΤΟΣΟ νωρις θα το κλεισουν??Εχω ακουστα οτι παλαιοτερα εκλειναν αρχες Μαιου!!

 

το Bansko είναι και αυτό μια τουριστική επιχείρηση που στηρίζεται σε μαζικό τουρισμό !! .. Εχθές ήταν η 2τερα του Πάσχα των καθολικών τέλος της εβδομάδας τέλος τα Charter με Αγγλάκια και οι Ρώσοι έχουν αρχίσει τα Summer destination ... Με ποιους θα δουλέψουν λοιπόν???

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και φέτος χαμός βλέπω να γίνεται στο bansko . θα ρίξει πολύ χιονι και θα γίνει και πάλι χαμός .

 

Bansko forever 2013-2014

 

Αφαιρέθηκε διαφημιστικός σύνδεσμος.

Mod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και φέτος χαμός βλέπω να γίνεται στο bansko . θα ρίξει πολύ χιονι και θα γίνει και πάλι χαμός .

 

Bansko forever 2013-2014

 

 

Για δώσε παραπάνω πληροφορίες.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και φέτος χαμός βλέπω να γίνεται στο bansko . θα ρίξει πολύ χιονι και θα γίνει και πάλι χαμός .

 

Bansko forever 2013-2014

 

Είσαι πολύ τυχερός που μπορείς να χαίρεσαι ένα πανέμορφο βουνό με γρήγορα lifts. Α... και να μην το ξεχάσω.Ο "παππούς" έχει φτιάξει εξοχικό στον Παρνασσό.Γι' αυτό και ανοίγει πάντα νωρίτερα από το Bansko αλλά και κλείνει μετά από αυτό. :)

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    ViktorSinatorov0shark
    Joined
×
×
  • Create New...